Rondom hei Zwin. isvlijttentoonstellino te Qostburg. geheven wordt van degenen, die aan de aanvullende Regeling deelnemen. Al kan een definitieve afrekening nog niet plaats hebben, toch worden de leden door Molest-Risico en Nieuw Molest-Risico desgewenst reeds gehol pen door een voorschot. Deze voor schotten worden verstrekt tot een be drag, dat vermoedelijk zal kunnen worden uitgekeerd, terwijl een rente wordt gevraagd, die gelijk is aan de rente, welke met de geinde omslag- gelden worden gemaakt. Bij het verlenen van een voorschot moet de Herstelbank worden inge schakeld, die een bestedingscontrole uitoefent. Op deze wijze zijn reeds vele leden met belangrijke bijdragen geholpen bij het uitvoeren van hun plannen tot herbouw en herstel. Wanneer men bedenkt, dat Molest- Risico en Nieuw Molest-Risico tezamen ongeveer f 100.000.000.aan schaden zullen uitkeren, dan is het wel duidelijk, dat de verzekering geenszinseen over bodige luxe is geweest en dat velen, die schaden hebben geleden, door een uitkering zullen worden geholpen. Het spreekt wel vanzelf, dat Molest- Risico en Nieuw Molest-Risico het be treuren, dat de afwikkeling van het oorlogsboekjaar zo lang op zich moet laten wachten. Er wordt wel eens ge fluisterd, dat de molest-onderlingen de afwikkeling van schaden opzettelijk rekken. Wij vertrouwen, dat wij door het bovenstaande dit gerucht voldoende hebben tegengesproken. Zodra dit mogelijk is, zal tot afwikkeling van het oorlogsboekjaar worden overge gaan. „Of ik nog is een bitje wil vertellen van 't Zwin en van 't aoventje en dan op z'n Kezands, zo mao boers-ga-weg" vraogen d'r me verscheie. Noe, dao gebeur van alles, luustert In 't aoventje zelf loopen deugaons d' oenders van den ouwen Ko. 't Op- kommende waoter jaog udder weg, mao nog nouweliks twee uren naor oog waoter zitten ze d'r 4 weer in. Wan de zee brieng van alles an. Dan - 't vèrken van de nieuwen boer was weg; nèrgest te vinnen. Ze zoch ten toe in de dune. Maor op 'n einde zat et in 't oenderkot. Daor! En de poelpataonen van David vlie, gen zoo is voor een veranderienkje over 't breeje kanaol. Ook nie om uut te Hakken. En 's Zondags staod eel 't aoventje in de lucht te kieken of de duven nog nie kommen van Arras en van Bre- teuil en zo. Dan zag je menige duven- man van een eindje kommen biezen mee een rienk nao de constateur. Mao noe ei bekant ielkendeen zoo'n inster- mènt. 't Ei ier is een bitje druk gewist jao mee al d& mooie weer. 't Ruusten van fietsen en auto's. Bie de Liezer en bie Boone was 't soms lik 'n ekseketel. D'èrrebèrgiers èn w4 moeten tellen an udder belgse franks en udder kwartjes. Noe zullen ze daor onderand wê mee klao zien. 't Kwam al nao Kezand; of- ter suker mee pollepels 't eten was. En noodig of nie noodig, 't liep al mee van die mottige zwarte brillen op, dikkels nog as de zonne al onder was. Kweste, giengen ze d'r nie mee nao bed. 'k Oorden een wuufje zeg- lijk. Ze bloosde. „Ik geloof niet, dat daar veel moed voor nodig was," antwoordde ze snel. „Ik had geen tijd om bang te zijn". Ze maakte het eind van het verband met een veiligheidsspeld vast en keek voldaan naar het resultaat van haar werk. „Ziezo, ik denk, dat het wel zo kan blijven tot morgen en dan zou ik naar een dokter gaan als ik u was". „Ik denk er niet over om een dok ter uw handwerk te laten vernielen, zei hij ernstig. „Een wond als deze zal iedere dag verbonden moeten worden," zei ze practisch. „Laat ik u nu in uw jas helpen, ik heb de mouw afgesponsd". Ze voegde de daad bij het woord en hielp hem voorzichtig de jas over de gewonde arm schuiven. Toen ging ze, hem kritisch bekijkend, voort; „Wat moeten we doen aan die kneuzing op zij van uw gezicht?" „Is daar ook al iets?" Hij streek voorzichtig met zijn vingers over zijn kaak. „Het voelt wel, alsof iemand me daar geraakt heeft. Ik ben zeker met gen: ,,'t Is of de ménsen udder moed willig lillijk maoken. En dan zeggen ze nog, dat 'r in deze contreien geen brilslangen zien. En de joengers loopen mee koppen mee aor as wilden. Waar om nie lekker kort geknipt, dat de wind d'r deu kan waoien?" Zoo 't ooren was moeder ook nie van prut. 't Was wad anders mee 't weer as gepasseerde jaor. Toen ranselden de sturm de vlierstruken op de dune ka pot. Vee veugeltjes weunden d'r al in. Mao de verregende nistjes zakten op 'n einde as natte slunsen op de grond mee de dooie joenkjes d'r in. Van Knocke kwam t'r toen as 't evetjes drooge was warèntig nog een eer en een daometje gekuierd. De man droeg z'n wuufje (of't z'n eigen vrouwe was, weet ik nie, dao bluuf ik buten) op z'n schouwers deu de geule van 't Zwin, as 't bots begon te regenen, zoo'n korte felle vlaoge. En lik an z' an d'overkant kwaomen, scheenden de regen weer uut. Draodje deunat wa ren 'z allebei. Maor of 't wérk zoo sprak - an d4 vintje z'n schouwers kon je percies zien, waor a z'n vrouwe ge zeten ad. Dao was tie drooge. Op een anderen dag kwaomen d'r warachtig wee twee uut Belgen, man en vrouwe. Je most van den ond geten èn om bie zukken weer op stap te gaon. Uut een droogen bunker konnen me 't al zien. De daome droeg 'n lange rok - 't was njoe loek. Ze lichten 'm zoo'n bitje van de grond, mao d4 was geen avans. En an z' an de dune kwao men, most d4 vintje de rok van z'n vrouwe uutvriengen. Toen zien ze mao daorlik trug gesukkeld nao Belgen. In de vèrte zaogen me de raoren optocht nog. Toen prombeerden da vintje de rok van z'n vrouwe boven de slik op 't ouwen. Noe oor t'r geprombeerd om de geule van 't Zwin af te dammen. Ons mooie natuurreservaat moe gewurgd ooren. t Uutstroomende waoter zou de dune in gevaor briengen en 't strange mee nemen. Mao waodeu gaat dan 't strange van Knocke weg en d4 van Blanken- bèrghe en van Ostende? En vroeger was onze geule meters diepe. Bie toen vergeleken is ze noe nog gewillig een sloote. En een stroom dat 'r toen deu- flitsende I En de dunen waoren deur een iets meer as van mansoogte. Tegen alle verdrukkieng in bin ze gegroeid tot 12 meter oogte. Dikte nao venant. Mao da geultje weet je Afijn, van de weeke is eel die kluts van paolen en riesout en dammen evetjes weggevaogd deu de vloed, nog vóó den eigelikke sturm. Tevoren kon je 't van een eindje zien liggen, da 't zoo gaon zou. Bekènde tiepen zien d'r van 't aoventje verdwenen. Krom van de riemetiek kon d'n ouwe Versprille nie mee lingst 't padje tegen de dune op, om dao nog wad in 't zonnetje te zitten. Kort na dien liep et mee 'm af en was de stakkerd uut z'n piene. Toen is Noom' Jantje uutgestapt - 91 jaar. Altied opgeruumd, dienks en vlug. Maor al inees viel 't klokje stille, 't Is aordig an m'm de schaopen van Liesbet nie meer uut et weidje zien aolen. Ook ouwe Schipper Jan stierf. Astie de leste keer z'n bootje rippereerden en kallefaotten, zag ik da z'n aomer toch mao langzaom nao boven gieng. Den Ouwen most gaon liggen. En toen tie op zekeren dag zei: ,,'k gaon nao moeder," was't mee 'm afgeloopen. Noe is 't leste schipje weg uut 't aoventje, eentje waor allemènsig vee mee gemuggeld is - 't vaortuigje van den Ouwe Jan. A114. 't Leventje rond Cadzand-Haven ga vort as anders. Open ligt de vérre polder voor ons, open lik 't zieltje van een kind. Doen me de deure open, dan ruken we de zeelucht. En ieder straoltje van de zonne is 't onze. 's Morgens vroeg moe je 't Zwin zien, as de zonne eur eeste straolen d'r over schiet, wao ze d'n diemster ver- jaogt om de velden van 't pèsse li- moenkruud in alle pracht voo den dag te tooveren. Dan blieken de plassen, waor onderde wulpen in spiegelen, die mekaore in ooge lief klienkende toonen waarschouwen, dat 'r a zoo vroeg een wandelaor in udder domein komt. Dan loopen d'r soms een paor aozen deu 't effen waoter trug nao de Knokse kant. Waor et een bitje te diepe is, zwemmen ze. Z'èn dan in de nacht wisten eten op Olland - eten en vriejen, net as de ménsen. L. B. mijn gezicht op de stenen gekomen toen ik viel". De kneuzing werd al zwart, een donkere vlek, die de heldere grijze ogen merkwaardig scherp deed uitko men. Het waren nogal droevige ogen, vond Herrick, met iets bitters er in alsof ze vermoeid waren van de din gen, die ze in het leven gezien had den. Het gehele gezicht, mager en donker onder het donkerbruine haar, had een cynische uitdrukking als je het goed bekeek. Er waren diepe groeven aan weerskanten van de mond en de mond zelf sloot in een vaste lijn die half droevig, half bitter was. „Zoudt u die plek zelf kunnen af wassen, terwijl ik een kop soep voor u klaar maak?" vroeg Herrick. „Maar ik kan u nu werkelijk niets meer voor me laten doen," protesteerde hij en deed een poging om op te staan. Doch het was een onvaste po ging en het was duidelijk, dat hij nog niet geheel hersteld was van zijn val. Ze duwde hem zachtjes in zijn stoel terug. (Wordt vervolgd). Voetbal. 2e klasse. Vlissingen—R.K.T.V.V. i—o; Goes—S E.T. 14; InternosDe Zeeuwen 54; Alliance Hero 7o; DoskoRood Wit 72. De uitslagen van de Zondag gespeelde wed strijden hebben de spanning, zowel in de kopgroep als bij de staartclubs, niet weinig doen toenemen. Wat geheel Vlissingen en wellicht geheel Zeeland, gehoopt had, is ge beurd. Het is Vlissingen gelukt om de Til- burgers de eerste nederlaag toe te brengen. Weliswaar slechts met het enige doelpunt van de gehele wedstrijd, dat pas 5 min. voor het einde werd gescoord, maar daarom zijn de punten er niet minder waardevol door. Door dit resultaat is de spanning in de kop groep niet weinig toegenomen, daar nu drie clubs, n.l. R.K.T.V.V., De Baronie en Vlis singen een gelijk aantal verliespunten heb ben. R.K.T.V.V. heeft echter één wedstrijd meer gespeeld en blijft dus aan kop. De Ba ronie, dat een rustdag had, zal met dit resul taat wel tevreden zijn. Voor de andere Zeeuwse clubs was deze Zondag minder pret tig. De Zeeuwen was op bezoek bij Internos en in deze wedstrijd werden 9 doelpunten ge maakt, waarvan Internos er net eentje meer scoorde dan De Zeeuwen. Goes kon het in eigen huis niet bolwerken tegen het thans in vorm zijnde S.E.T., dat hiermede bewees tot de sterkere clubs te behoren. De twee Zeeuwse clubs zijn nu heel dicht bij de rode lantaarn gekomen en het zijn enkel de con- servenmannen, die het nog slechter doen, want nu werden zij ingemaakt door Alliance, dat bijzonder op schot was. Onze mening dat de Benjamin Rood Wit, in de beginne wat boven haar stand leefde, komt vrij aardig uit, want Dosko had met de mannen van 't Heike al heel weinig moeite, getuige de 72 overwinning. De stand is thans: R.K.T.V.V. 8 6 1 1 25—8 13 Baronie 7 5 1 1 2210 11 Vlissingen 7511 2110 11 Alliance 7412 2410 9 Dosko 7 4 o 3 20—11 8 Rood Wit 6312 1616 7 S.E.T. 7214 1422 5 Internos 6204 1221 4 De Zeeuwen 7124 1630 4 Goes 8206 1628 4 Hero 8107 1131 2 Derde klasse. RiaAardenburg 1 1; BreskensAxel 22; TerneuzenSteen 7o; SluiskilClinge o3; HoofdplaatHontenisse 22; Corn Boys Oostburg 41. Het was een beste dag voor Corn Boys, Clinge en Terneuzen, een minder beste dag voor Breskens, Axel en Ria en een zeer slechte dag voor Oostburg. De gelijke spelen van Ria tegen Aardenburg en van Breskens tegen Axel, brachten deze clubs wat achterop, ter wijl Oostburg zich zag gepasseerd door Hoofd plaat en nu de voorlaatste plaats inneemt. Dat gaat er voor Oostburg donker uitzien en er zal spoedig uit een ander vaatje getapt moeten worden. Het gelijke spel van Aarden burg, in Westdorpe behaald, is een mooie prestatie en een prachtige beloning voor het taai volhouden van de Aardenburgers. Im mers, de gelijkmaker werd eerst een halve minuut voor het einde gescoord. Terneuzen had weinig moeite met Steen en scoorde er lustig op los, zodat de Steen-doelman 7 x moest vissen. Voor Terneuzen is nu maar de wacht op een struikelen van de Sassenaren en de struikeiing zal heus nog wel komen, want overtuigend is hun spel zeker niet. De andere grenskanters gaan intussen moedig voort en thans werd Sluiskil de dupe. Bres kens en Axel blijven, ondanks het verlies- puntje, toch ook in de running en zijn zeker in staat nog voor verrassingen te zorgen. Jammer intussen dat Breskens de eerst ver kregen 2o voorsprong nog verloren liet gaan. Dat had o.i.z. niet nodig geweest, wan neer de voorhoede wat agressiever was opge treden. Maar ja, het wordt eentonig, daarop steeds opnieuw de aandacht te vestigen, men moet nu eenmaal roeien met de riemen die. men heeft. Tenslotte onze Plaatbewoners. Wij hadden, eerlijk gezegd, iets meer van hen verwacht, nu het ging tegen Hontenisse, welke club nog geen enkel winstpuntje had weten te veroveren. Hoofdplaat heeft ook de overwinning voor het grijpen gehad, maar ongelukkig werd de gelijkmaker gescoord door een Hoofdplaat-speler in eigen doel. Dat is nu toch wel pech hebben. De stand in deze klasse is nu: Corn Boys 8 6 Terneuzen 8 5 Clinge 8 6 Ria 8 5 Axel 7 4 Breskens 7 4 Aardenburg 7 3 Steen 8 2 Sluiskil 8 2 Hoofdplaat 7 1 Oostburg 8 1 Hontenisse 8 o 0 25—6 14 1 299 12 2 21 10 12 2 28—15 11 1 26—12 10 1 1511 10 2 1010 8 6 1630 4 6 1122 4 5 9—23 3 6 *535 3 7 10—33 1 Vierde klasse. HulstIerseke 1 1; IJzendijkeBiervliet05; SchoondijkeE.M.M. 12. Hulst en Ierseke deelden de winst, waar door beide clubs demonstreerden geen hogere adspiraties te hebben dan een plaats in de middenmoot. Biervliet blijft op de goede weg voortgaan, zeer tot spijt van IJzendijke, dat nu nog maar steeds op het eerste succes moet wachten. Met spanning worden intus sen de ontmoetingen tussen Biervliet en Ro- bur tegemoet gezien, omdat daaruit pas zal blijken wie de sterkste is. E.M.M. werkte zich uit de gevaarlijke hoek en helaas ging dit ten koste van Schoondijke, dat nu eveneens een slechte positie inneemt. In deze kleine competitie zijn de puntjes bijzonder kostbaar en wij zouden het toch erg betreuren als clubs als Schoondijke en IJzendijke naar de onderafdeling moesten verhuizen. Dus aange pakt hoor! Hier is de stand: Biervliet 6600 303 12 Robur 5410 15—8 9 Yerseke 7 3 3 1 2014 9 Hulst 6312 1616 7 E.M.M. 6213 10—11 5 De Patrijzen 5104 919 2 Schoondijke 6105 623 2 IJzendijke 5005 718 o De huisvlijttentoonstelling, die Maan dag, Dinsdag en Woensdag j I. in de Ambachtsschool te Oostburg is gehou den, is een groot succes geworden. Het aantal inzendigen was dermate groot, dat men inplaats van één lokaal, zoals aanvankelijk het plan was, drie lokalen gebruik moest nemen. Desondanks kwam men feitelijk ruimte tekort om al het werk goed tot zijn recht te doen komen. De tentoonstelling werd Maandag middag, onder grote belangstelling ge opend door de echtgenote van de Com missaris der Koningin in onze provincie, mevr. de Casembroot—v. d. Feltz, die daarbij wees op het grote nut van huis vlijt. Huisvlijt n 1. bevorderd het ge zinsleven en geeft vreugde en voldoening. Het stemt zeker tot grote vreugde dat er in West Zeeuwsch-Vlaanderen zo veel aan huisvlijt, wordt gedaan, waar mede deze bevolking weer bewijst, nog over de nodige energie te beschikken. Tevoren waren de aanwezigen toege sproken door de presidente van de tentoonstellingscommissie, mevrouw M. v. CruijningenErasmus, die aan mevr. de Casembroot bloemen overhandigde. Na deze officiële opening werd het tentoongestelde bezichtigd, waarbij de mooie inzendingen terecht ieders bewon dering oogstten. De keuken, waarin de dames van de landbouwhuishoudschool uit Schoon dijke de scepter zwaaiden, moest wel dra onder hoogspanning werken, want de wafels, die er gebakken werden, vormden een ware delicatesse, zodat de meisjes handen te kort kwamen om de vele gegadigden te bedienen. De tentoonstelling mocht zich deze drie dagen in een zeer druk bezoek verheugen, zodat ook het financiële resultaat zeker bevredigend zal zijn ge weest. De jury, die de inzendingen moest beoordelen, had zeker geen gemakkelijke taak, maar is er, hopelijk in geslaagd, haar taak naar ieders tevredenheid uit te voeren De prijzen werden toege kend als volgt 1 Oostburg: ie pr. met lof plus medaille, J. Rookus, koperwerk; ie pr. met medaille 2, S. German, inlegwerk; ie pr. met medaille 3, Mevr. v. Vuurst, tin- en brandschilderwerk; ie pr. met medaille 4, Pr. Martens, Eifeltoren; ie pr., Hoolhorst, theemeubel en radiokast; ie pr., E. Mabesone, houtsnijwerk; ie pr., A. v. d. Meulen, schip van cartonpapier; 2e pr. Zonnevijlle, schilderwerk; 2e pr., A. v. d. Meulen, kerk en fineerwerk; 2e pr., A. v. d. Meulen, straatje van Vermeer; 3e pr., C. de Sutter, schilderwerk; 3e pr., A. Lauret, schil derij; 3e pr., A. Lauret, schilderij. Schoondijke ie pr. met lof der jury plus medaille van Commissaris, mevr. L. Dieleman- Dees, kloskant plus frivolité; ie pr., A. Kramer, Batavia, pentekeningen plus conté- tekeningen; 2e pr., A. Kramer, Batavia; 2e pr., A. Kramer, Batavia; 2e pr., J. Huigh, smeedwerk (3 schemerlampjes); 3e pr., O. L. S. Schoondijke; 3e pr., O. L. S. Schoondijke; eerv. vermelding, Neeltje Haartsen, 8 jaar; ie pr. plus medaille 5, J. LakoLuteijn, tafel laken geborduurd; eerv. vermelding, J. Luteijn Salomé, breiwerk- IJzendijkeie pr. plus medaille 6, Thea Spierenburg, viltwerk; ie pr. plus medaille 7, fam. de Bert, knoopwerk; ie pr. plus medaille 8, mevr. v. Rijen, borduurwerk; 2e pr., mevr. P. Beekaart, haakwerk; 2e pr mevr. Leen- houts—Becu, open borduurwerk; eerv. ver-

De Schakel | 1949 | | pagina 2