worden. Er blijkt intussen toch wel belang stelling te bestaan voor de haven van Breskens, want daags tevoren bracht de Secretaris-Generaal van het Depar tement van Waterstaat een bezoek aan de haven. Geheel onopvallend bezich tigde deze hoge ambtenaar de plaatsen waar herstel dringend is geboden en het spreekt vanzelf, dat de haven meester niet in gebreke bleef met toe lichtingen. Intussen zit ook de gevormde com missie niet stil, want onmiddellijk na het onderhoud met de kamerleden, vertrok een 4-tal commissieleden naar Den Haag, waar zij in audiëntie wer den ontvangen door. de minister van Waterstaat, mr. D. W. Spitzen. Het doel van deze audiëntie was, om Z. Ex. te verzoeken, het uitgetrokken bedrag van f 500.000,voor herstel in 1950, te verhogen tot 1 millioen, opdat dit herstel sneller voortgang zou kunnen hebben. Het spreekt vanzelf, dat de minister geen enkele toezegging kon doen, maar, men kan nooit weten. Wanneer deze „Schakel" verschijnt, vertoeft minister Spitzen in Middel burg, om informatieve besprekingen te voeren over belangrijke waterstaats werken in onze provincie. Wellicht zal daaronder ook dè haven van Breskens worden gerekend. En dus, nu maar moed houden De vrije veren. De hierboven genoemde Tweede Kamerleden zijn in Terneuzen ontvan gen door een groot gezelschap burge meesters, vertegenwoordigers van de industrie, van de vervoersorganisaties, de middenstand en de landbouw. Er is daar met vuur gepleit voor het behoud van de vrije veren, hoewel er ook stemmen waren voor afschaf fing van dit vrijdom. Deze waren ech ter verre in de minderheid en afkom stig uit West Zeeuwsch-Vlaanderen. Nu zijn de belangen van Oost en West wel wat verschillend. Oost Z.-Vl. is industriegebied en vanzelfsprekend zijn daarvoor de vrije veren van zeer grote waarde. In West Z.-Vl. zijn de meeste winkeliers een andere mening toegedaan, omdat er nu te veel klanten aan de overkant hun inkopen doen. Het bloed kruipt nu eenmaal waar het niet gaan kan. Ook hier wordt de beslissing met belangstelling tegemoet gezien. Voetbal. 2e klasse. R.K.T.V.V.S.E.T. 22; De BaronieInter nos 5—1; HeroVlissingen 23; Alliance Goes 31. Het zag er Zaterdag en ook nog Zondag morgen niet naar uit, dat er veel wedstrijden zouden gespeeld worden. Maar het bleek dat de meeste terreinen de vele regens prachtig hadden verwerkt, zodat slechts enkele wed strijden moesten worden afgelast. In de 2e klase B gingen alle vastgestelde wedstrijden door en de uitslagen hebben ditmaal weer volop spanning gebracht. Het trots bovenaan de lijst tronende R.K.T.V.V. moest op eigen terrein een puntje afstaan aan de plaatsgenote S.E.T., waarmede deze laatste club bewees, dat de vorm eindelijk is gevonden. Voor twee weken bengelde deze club nog puntloos onderaan, totdat de vorige week aan De Baronie een halt werd toegeroepen en thans aan R.K.T.V.V. Intussen een mooie prestatie, waarmede tevens de spanning in de kopgroep is weergekeerd. Want de ex eerste klassers maakten nu geen fout en zonden het arme Internos met een klinkende nederlaag huis waarts. Deze laatste club komt nu lelijk in de klem te zitten, maar wordt trouw gezel schap gehouden door Hero. De conserven- Hij zette de tanden even op elkaar, want de beweging had zijn gewonde arm hevig pijn gedaan. Toen zei hij met een gedwongen glimlach: „Dat was prachtig. Laat me even op adem komen en dan nog zo'n zetje Als u ten minste kunt?" „Natuurlijk," verzekerde ze. „Wees maar niet bang om op me te leunen, ik ben heus heel sterk". Een nieuwe krachtsinspanning en eindelijk stond hij naast haar. Zijn gezicht was nu erg bleek en hij wan kelde een beetje. „Steun maar op mij," drong ze weer aan, zijn arm om haar schouders trek kend en haar tenger, jong lichaam schrap zettend om zijn gewicht te hou den. „Zo. Nu, hoe voelt u zich nu? Zoudt u een paar stappen kunnen doen?" „Ik vrees, dat ik meer dan een paar stappen van mijn hotel af ben," zei hij, weer met dat humoristische lachje, dat zelfs zijn pijn hem niet scheen te kun nen ontnemen. „Maar ik woon vlak bij," antwoordde ze impulsief. „Daar is mijn apparte- mannen moesten de puntjes laten aan de mannen van de Scheldestad, hoewel Vlis singen, getuige de uitslag, daarvoor heel wat moeite heeft moeten doen. Intussen blijft Vlissingen goed volgen. Goes kreeg in Roo sendaal haar vijfde nederlaag te slikken en ook haar positie is verre van fraai. Dat Alliance nog gevaarlijk gaat worden, geloven wij niet, daarvoor spelen de Roosendalers te wisselvallig. De stand in deze afdeling is nu: R.K.T.V.V. 7610 25—7 13 Baronie 7 5 1 1 22—10 11 Vlissingen 6411 2010 9 Rood Wit 5 3 1 1 14—9 7 Alliance 6312 17 10 7 Dosko 6303 13—9 6 De Zeeuwen 6123 1325 4 Goes 7205 15—24 4 S.E.T. 61 1 4 1021 3 Internos 5 10 4 717 2 Hero 7106 1124 2 3e klasse. OostburgSluiskil 23; ClingeHoofdplaat 4o; HontenisseCorn Boys o9; Aarden burgBreskens afgel.; AxelTerneuzen 11; SteenRia 28. De grote strijd tussen de twee oude riva len, werd in Axel gestreden en hier werden de puntjes broederlijk gedeeld, met welk re sultaat beiden tevreden mogen zijn. Met dit resultaat zullen intussen de andere gegadig den voor de kopplaats dubbel tevreden zijn, want zij namen geen enkel risico en verover den de volle buit, met sprekende cijfers. Corn Boys blijkt al heel weinig moeite gehad te hebben met Hontenisse, welke club nog maar steeds geen kans ziet enkele van die hatelijke nullen weg te werken. Dat gaat daar in Kloosterzande niet naar wens. Ook Hoofdplaat beleefde weinig plezier van het reisje naar de grenskant, waar Clinge het weer best deed. Ria deed het in deze om geving heel wat beter, want om Steen in eigen huis een 28 nederlaag toe te brengen moet men wel over schutters beschikken. De wedstrijd AardenburgBreskens ging niet door, hoewel de scheidsrechter present was en het terrein goed bespeelbaar bleek. Eerst om half twaalf had de plaatselijke consul het terrein afgekeurd en dat is niet reglementair. Vermoedelijk zal dit muisje nog een onaangenaam staartje hebben voor Aar denburg. De stand is nu Corn Boys 7520 215 12 Terneuzen 7421 229 10 Ria 7502 27—14 10 Clinge 7502 1810 10 Axel 6411 2410 9 Breskens 6411 139 9 Aardenburg 6312 99 7 Steen 7205 16—23 4 Sluiskil 7205 1119 4 Oostburg 7 1 1 5 1431 3 Hoofdplaat 6105 721 2 Hontenisse 7007 831 o Bekeren. Biervliet en IJzendijke bekerden zich in de volgende ronde, door respect, te winnen met 31 van Gastelse Boys en door een 44 gelijk spel tegen N.S.V. Hulst werd door Patrijzen uitgeschakeld 23. Plaatselijk Nieuws Oostburg. Huisvlijttentoonstelling. De Huisvlijttentoonstelling die op Maandag 31 Oct., Dinsdag en Woens dag 1 en 2 Nov. a.s. alhier in de Ambachtschool zal worden gehouden en Maandagmiddag om 3 uur geopend zal worden door Mevr. de Casembroot, echtgenote van de Commissaris der Koningin in de Provincie Zeeland, be looft een groot succes te worden. De vele inzendingen op allerlei ge bied zijn daar een waarborg voor. Naast prachtige handwerken vanaf de kunstig bewerkte tekenlappen tot het moderne kunstnaaldwerk, Smyrna- en frivolitéwerk, treft men er fraai teken en schilderwerk aan. Ook op het ge bied van koper-, tin- en houtbewerking zal er heel wat te zien zijn. Vele scholen exposeren werk van hun leer lingen. Na het bezichtigen van het fraaie en kunstzinnige tentoongestelde zal men ment -" ze wees naar een deur, een paar stappen verder. „Als u dat kleine eindje nog zoudt kunnen lopen, zou ik uw arm kunnen verbinden". „O, maar ik kan u onmogelijk lastig vallen," protesteerde hij. Doch hij wan kelde duizelig terwijl hij sprak. „Doet u nu niet zo dwaas," zei ze ferm. „Ga mee. Leun op mijn schou der, het is maar een klein eindje". Het was zo. Doch het scheen een eeuwigheid eer ze de hoge, smalle trap naar de bovenste verdieping op waren, waar Herrick haar appartement had en ze verbaasde er zich later dik wijls over, hoe ze het ooit hadden klaar gespeeld. Ze moesten onderweg d'kwijls rusten en vaak vroeg ze zich af, of ze niet meer had ondernomen dan ze volbrengen kon. Maar eindelijk kwam de langzame moeilijke klauter- partij tot een eind en de Engelsman werd haar kleine zitkamer binnenge leid en viel uitgeput in een stoel neer. Zijn ogen vielen dicht en ze dacht dat hij bewusteloos was. (Wordt vervolgd). kunnen genieten van verversingen, welke door de dames van de Huis-* houdschool zullen worden aangeboden. We kunnen een bezoek aan deze tentoonstelling ten zeerste aanbevelen en verwijzen omtrent de bezoekuren enz. naar de advertentie in dit nummer. Sluis. 75-jarige. Dinsdag a.s. hoopt de heer Joh. Ie Clercq, rustend landbouwer alhier, zijn 75e jaardag te vieren. De heer le Clercq is in landbouwkringen een zeer geziene figuur. Hij bekleedt in verschil lende verenigingen een bestuursfunctie; zo is hij ook een harde werker voor het Groene Kruis en is voorzitter van de plaatselijke afdeling. Het zal de jubilaris die dag zeer zeker niet aan belangstelling ontbreken. Benoeming. Tot Ontvanger der Invoerrechten en Accijnzen alhier is benoemd de heer J. Witte, thans als zodanig te Goirle. Nieuwvliet. Bazar „Nut en Genoegen". Vrijdag 21 October was het een hele drukte in Nieuwvliet. Dit in verband met de bazar, welke er georganiseerd werd ten bate van de Muziekvereniging „Nut en Genoegen" aldaar. Het was des avonds ongeveer half 7, dat dit muziekgezelschap een muzikale rond wandeling door het dorp maakte, daarbij vergezeld door vele belangstellenden, vooral ook van de jeugd. Precies om 7 uur vond de opening van de bazar plaats bij monde van de Burgemeester van Nieuwvliet, de heer J. C. Everaars, die ongeveer als volgt sprak Dames en heren! Vanwege het Bazar- Comité Nieuwvliet is mij verzocht hier enkele woorden te spreken ter gelegenheid van de opening van deze bazar. Daarnaast is mij nog gevraagd een woord van dank te spreken, een woord van dank tot allen, die door hun zo spontaan verleende medewerking de opbouw van deze bazar hebben mogelijk gemaakt. Het is mij werkelijk een genoegen hierbij aan deze twee verzoeken te kunnen voldoen, niet alleen omdat deze bazar mijn volle sympathie heeft, maar ook omdat ik bewon dering heb voor hetgeen het Bazar-Comité hier onder moeilijke omstandigheden heeft tot stand gebracht. Het verheugt mij bijzonder, dat U in zulk een groot getal gehoor hebt willen geven aan de oproep van het Bazar-Comité, om deze bazar met Uw bezoek te vereren. Ik heet U dan ook allen hartelijk, zeer hartelijk welkom, in het bijzonder U heren wethouders, U heren raadsleden, U dominé Wiebosch, U vertegen woordigers van de Persen U, mijnheer Roose, als vertegenwoordiger van de firma Niemeijer uit Groningen. Deze bazar wordt georganiseerd ten bate van het Fanfarekorps „Nut en Genoegen". Dit muziekgezelschap is zeer populair, zowel" in Nieuwvliet als daarbuiten. In de afgelopen maanden is dat zonneklaar gebleken. De reden daarvan is niet moeilijk te vinden. Deze vereniging heeft een zeer actief bestuur, erg muzikale leden en in de persoon van de heer Legrand een zeer bekwaam dirigent. De onderlinge verstandhouding is buitengewoon goed. Over het jaar 1949 wist deze vereniging daardoor weer beslag te leggen op diverse eerste prijzen. Maar dit muziekgezelschap heeft helaas ook zijn moeilijkheden. Volgend jaar wil men in een hogere klas uitkomen. Daar voor heeft men méér en betere muziekin strumenten nodig. Maar deze zijn zeer duur en de kas der vereniging is als gevolg der oorlogsomstandigheden geheel leeg. Nu had het Bestuur van deze vereniging bij de Gemeente kunnen aankloppen. Maar ook de gemeente Nieuwvliet heeft haar financiële moeilijkheden. Het is daarom, dat deze actieve vereniging besloot haar financiële moeilijk heden zelf op te lossen door een bazar te organiseren. Dames en heren, het komt mij voor, dat wij deze wijze van handelen niet genoeg kunnen waarderen en bewonderen. Graag wil ik het Bestuur van „Nut en Genoegen" met inbegrip van zijn directeur dan ook de ver zekering geven, dat het gemeentebestuur van Nieuwvliet voor deze mentaliteit groot respect heeft. Het is ook daarom, dat wij hopen, dat deze bazar in alle opzichten zal slagen. En zij kan ook slagen. Het afgelopen landbouwjaar is er over het algemeen behoorlijk geld ver diend. Laten we tonen, dat we onder zulke omstandigheden ook iets kunnen missen, laten we hier dan ook het „Leven en laten leven" in toepassing brengen. Laten we het Bazar- Comité, dat deze bazar zo keurig verzorgd heeft, niet teleur stellen. Laten we het Rad van Avontuur laten draaien, dat het een lust is. Vervolgens brengt spreker dank aan de bevolking van Nieuwvliet en omgeving, als mede aan de diverse firma's, die iets aan de bazar hebben gegeven. In het bijzonder dankt de Burgemeester daarbij de firma Niemeijer, die geheel gratis de koffie en theeschenkerij heeft verzorgd. Ook de Pers wordt hartelijk dank gezegd voor alle medewerking, welke aan de bazar is verleend. Zeer in het bijzender wendt spreker zich daarbij tot de heren Smoor en De Hul ster, van „De Schakel", daar dit blad week in week uit zijn kolommen beschikbaar stelde, om voor de bazar de nodige propaganda te maken. De Burgemeester verklaart daarbij te hopen, dat „De Schakel" steeds bereid zal blijven ook andere verenigingen op deze wijze te helpen, daar voor het welslagen van een bazar een goede propaganda onmisbaar is. Tenslotte wendt de Burgemeester zich tot de heer Schijve, die zo welwillend was voor deze bazar zijn garage af te staan. Deze medewerking kan niet genoeg geprezen wor den. Het verheugt spreker dan ook, dat het Bazar-Comité met algemene stemmen besloot mevrouw Schijve als blijk van zijn waardering een bloemstuk aan te bieden, welk bloemstuk vervolgens met enkele toepasselijke woorden overhandigd wordt door de voorzitster van het Bazar-Comité, mevrouw Everaars. Onder het uitspreken van de wens, dat de leden van het Bazar-Comité nog vele goede jaren met genoegen aan deze bazar zullen mogen terugdenken, verklaart de Burge meester hierna de bazar voor geopend. Direct daarop werd het Rad van Avontuur in werking gesteld en heerste er een alleszins prettige stemming, welke de gehele avond zou voortduren. Voor elk was er dan ook wat wils. Er was een sprekende en rokende pop, een home-trainer, waarop de fietsliefhebbers hun krachten konden proberen, een schiet en werptent, een bloemenstand, een galan- terieënkraam, een tent met drie verschillende allerkoddigste lachspiegels, een draaibord, een grabbelton en een hengelsport-attractie voor de kinderen, Maar de grootste drukte was toch wel bij het Rad van Avontuur en in de koffie- en theeschenkerij van de firma Niemeijer, waar dank zij de zo spontane hulp van vele dames Comité-leden tegen een zeer billijk tarief tevens de heerlijkste wafels kon den worden gegeten. Zonder twijfel kan de eerste bazar-avond dan ook bijzonder goed geslaagd worden genoemd, dit niettegenstaande de slechte weersomstandigheden. Zaterdagmiddag was het echter helemaal niet druk. Dit natuurlijk uitsluitend als gevolg van het gure weer en de onophoudelijke regen, welke er viel. De verwachtingen voor de Zaterdagavond waren daarom allerminst hoog gespannen. Het is echter anders uitgekomen. De Zaterdagavond heeft zo mogelijk alles weer goed gemaakt. Er heerste een drukte van belang en er is veel en hartelijk gelachen, niet het minst ook om de grappen van de heer Heule, die bij het Rad van Avontuur als conferencier fungeerde. Toen dan ook om precies 12 uur de bazar gesloten werd, kon het Bazar-Comité ons verklaren, gezien de slechte weersomstan digheden, meer dan tevreden te zijn. Er was flink wat geld binnen gekomen en de mensen hadden zich best geamuseerd. Ook de Maandagavond is in alle opzichten goed geweest, dit vooral als gevolg van de veel betere weersomstandigheden. Het aantal bezoekers was toen dan ook zeker niet klei ner dan Zaterdag. Er heerste andermaal een zeer geanimeerde stemming en de geluids installatie van de gebr. De Hullu werkte als altijd weer voortreffelijk, zodat er steeds goede muziek te horen was. Toen om ongeveer 1 uur 's nachts de voorzitter van „Nut en Genoegen," de heer De Hullu-Leenhouts, in welgekozen woorden het slotwoord sprak, kon deze naar waarheid verklaren, dat deze bazar voortreffelijk was geslaagd. De heer De Hullu bracht daarbij dank aan allen, die aan deze bazar mede werking hadden verleend. In het bijzonder bracht spreker daarbij hulde aan het Bazar- Comité, dat alles zo uitstekend had verzorgd en voorbereid. De voorzitster van dat Comité werd daarbij een pracht van een mand bloe men aangeboden. Rest ons nog mede te delen, dat de diverse loterijen het navolgende resultaat hadden: Grote verloting: ie pr. no. 1222; 2e pr. 1329; 3e pr. 1809; 4e pr. 1070; 5e pr. 746; 6e pr. 1855; 7e pr. 428; 8e pr. 222; 9e pr. 1644; 10e pr. 1323; 11e pr. 1031; 12e pr. 596; 13e pr. 1416; 14e pr. 258; 15e pr. 404; 16e pr. 1875. Tractor: no. 407; Sprei: no. 164; Wieg met pop: no. 73; Sprekende en rokende pop: 20 September. De prijzen moeten worden afgehaald bij de heer Schijve, Dorpsstraat, Nieuwvliet. Chr. Evang. Gsm. Bedankt voor de Chr. Evang. Gem. alhier, Cand. Ytsma, te Leeuwarden- Sluis Schaakwedstrijd. Dinsdagavond had alhier een com petitie-schaakwedstrijd plaats tussen Sluis en Breskens, 2e klasse Z.-Vl.: Sluis Breskens Risseeuw Woudstra V2V2 Blees Smits 1o Vermet Erasmus 1o Oorschot Hovestadt De Groote Goethals o1 v. Belois Verduijn o1 Verheijë Priester 1o Luteijn Vlieger 1o Claerhoudt Scheele o1 Dierkx Volmer o1 Voorlopige uitslag 4V24V2 De partij OorschotHovestadt is nog niet beslist, deze zal gearbitreerd worden. Voor de schaakliefhebbers volgt de stand hieronder Wit Kaó, TI14, Lf3, a2, b3, C4 en g4- Zwart: Kg5, Th7, Le8, a7, bó, 05, f5 en I15. Wit heeft de heer v. Oorschot. Breskens. Lestikoff. Voor de 2e maal experimenteerde Lestikoff in het Gem. Ontspanningsge bouw. Een woedende N.W -storm en felle regenvlagen, waarin men geen hond naar buiten zou sturen, konden niet verhinderen, dat de zaal weer stam pend vol was. Een compliment voor Lestikoff en - voor het publiek. Loah Tsa bleek een uitstekend telepathe en

De Schakel | 1949 | | pagina 2