Gezondheidszorg. DE ZONDEN DER VADEREN. Haven van Breskens De schakel ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WEST ZEEUWSCH-VLAANDEREN 5e Jaargang Nummer 250 Vrijdag 28 OCT. 1949 Drukkers-Uitgevers Firma SMOOR DE HULSTER - Boulevard 120 - BRESKENS - Telefoon 27 - Giro 358296 Verschijnt iedere Vrijdag Abonnementsprijs f 1,per kwartaal; franco per post f 1,15 Prijs der advertentiën 7 cent per m.m. bij abonnement korting Advertenties met „brieven onder nr. of bij ons te bevragen", 10 cent extra VJ Een dezer dagen konden we in de Provinciale Zeeuwsche Courant lezen, dat in de gemeente Breskens een nieuwe behuizing voor het Groene Kruis is tot standgekomen, n.l. in het gebouw De Windhoek, dat vroeger door de heer Van Melle werd bewoond. De inspecteur van de Volksgezondheid die het gebouw inspecteerde verklaarde, dat dit een van de best ingerichte Groene-Kruisgebouwen van Nederland zal worden. Hulde aan het volijverig bestuur van het Breskense Groene Kruis, dat zich geen moeite heeft ge spaard om het Groene Kruis aan dit nieuwe onderdak te helpen. Hulde tevens aan de ingezetenen van Bres kens, die door hun medewerking aan de destijds gehouden, schitterend ge slaagde, bazar en door hun financiëlen steun de gelden hebben kunnen bijeen brengen, die het bestuur in staat heb ben gesteld de Windhoek aan te kopen. Er waait een frisse wind door de Windhoek, ja door geheel Breskens, dat zich van week tot week verder opricht uit zijn na-oorlogse vervallen toestand. Wanneer nu nog de Wind hoek helemaal wordt opgeknapt, zijn in Breskens de zichtbare wonden door de oorlog geslagen, verdwenen en heeft deze gemeente een geheel nieuw aan zien verkregen. Die frisse wind heeft de Bressiaanders, die door de grote vernielingen en geleden persoonlijke verliezen aan goed en bloed, nog in 1945 geheel versuft en verlamd neer zagen op de puinhopen van hun bezit en van hun geluk, in de afgelopen twee jaren geheel opgericht. Hun moed keerde terug en de ondernemingsgeest en - lust maakten zich als van ouds weer van hen meester en het „Mens durf te leven" werd wederom hun devies. Een goed voorbeeld dat alom in den lande alle navolging verdient. De levenslust en gepaste luchthartige levensopvatting van de Bressiaander deed hem toch de sociale verzorging van zijn nevenmens nimmer vergeten en zo kon tot stand gebracht worden het nieuwe Groene-Kruisgebouw, waarin de medische verzorging van de inge zetenen van Breskens tot volle ont plooiing kan komen. De diensten die door het Groene Kruis - en Kruisen van andere kleur natuurlijk eveneens - in het bijzonder op het platteland wor den verleend, kunnen nimmer hoog genoeg worden gewaardeerd. Vergelijkt men de gezondheidszorg in de tegen woordige tijd met de toestanden die hier voor een kwart-eeuw alom nog bestonden, dan kunnen we constateren dat we in ons land ook op dit terrein van een hel in een hemel zijn gekomen. FEUILLETON 15) door PEDLER. Op hetzelfde moment wierp Herrick zich zonder aarzelen op de man met het mes en haar aanval was zo onver^ wacht en heftig, dat het uit zijn vin gers gerukt werd en in de goot viel. Het volgende ogenblik liet ze haar kleine, gebalde vuisten woest op zijn gezicht neerkomen. Beest! Beest'" riep ze en toen, als bij ingeving, gilde ze over haar schou der: ,,Kom gauw, hierheen!" De man, totaal overrompeld dacht precies, wat zij wilde dat hij denken zou, namelijk, dat ze niet alleen was, doch dat anderen haar volgden. Hij ging er opeens vandoor en verdween in de mist als een verschrikt konijn. Toen hij weg was, bleef Herrick heel stil staan, angstig en bevend. Een ogenblik scheen alles om haar heen te draaien en vroeg ze zich vaag af, of ze flauw zou vallen, toen bracht de pijn De gezondheidszorgen van overheid en particuliere verenigingen en instellingen strekken zich thans uit over het ganse Nederlandse volk. De sociale verzorging van het volk van Nederland is een voorbeeld voor alle andere natie's en volken. We denken daarbij niet alleen aan de gezondheidszorg, doch ook aan de overige sociale voorzieningen, als daar zijn de ziektewet, de invaliditeits wet, de voorzieningen op het gebied van werkloosheid, de pensioenwetten en de zogenaamde noodwet „Drees", waaruit uiteindelijk een staatspensioen voor iedereen zal groeien. Kortom zorgen voor de levende mens, van de wieg tot het graf. Wat een levenslust moet zo'n sociale wetgeving in de werkende mens opwekken, wanneer hij onbekommerd voor zijn heden eri zijn toekomst, zijn dagelijkse arbeid kan verrichten. Vroeger veel te hard werken voor een te karig loon, met risico van ongelukken, ziekte en werk- lsosheid en een voortdurende gedachte aan een donkere toekomst, een onver zorgde ouden dag en uitzicht op aihankelijkheid van kinderen of lief dadigheid. En nu, weg al die zorgen. Laten we hopen dat deze veranderingen in het lot der mensen, der arbeiders, volkomen naar waarde worden geschat door het thans levende geslacht. Dat dit daarin liefde en toewijding voor zijn werk moge vinden en gespeend moge blijven van arbeidsschuwheid. Immers alleen door hard werken kan Nederland er weer geheel bovenop komen en alleen dan zal Nederland al zijn sociale voorzieningen voor de werkende stand stand kunnen blijven honoreren. De gevolgen van onze sociale wet geving, in het bijzonder die van onze gezondheidszorg zijn direct aanwijsbaar. Het sterftecijfer in Nederland is het laagste ter wereld momenteel en het geboortecijfer op twee landen na het hoogste. Daardoor is de aanwas van onze bevolking enorm, volgens sommige feitelijk onrustbarend, wanneer zich binnen enkele jaren geen betere voor uitzichten voor emigratie zouden voor doen. Dat de bevolkingsaanwas en be volkingsdichtheid in ons land groter is dan het geboortecijfer zou doen ver moeden, komt enkel en alleen door onze voorbeeldige gezondheidszorg, op elk terrein dat door deze zorg wordt bestreken. Was de gemiddelde levens duur van de Nederlander een halve eeuw geleden tussen 38 en 39 jaar, thans wordt de Nederlander gemiddeld 65 a 66 jaar oud. Daaraan is voor namelijk onze enorm toenemende be volkingsdichtheid toe te schrijven. En wat dat betreft hebben we zeker de mogelijke grenzen nog niet bereikt en in haar vingers, waar de knokkels kaak en voorhoofd hadden geraakt, haar weer tot de werkelijkheid terug. Ze keek neer op de man aan haar voeten. Hij lag heel stil, afschuwelijk stil en een plotselinge angst greep haar aan. Was hij dood - vermoord? Wat een vrese lijke toestand zou dat zijn - zij alleen om drie uur in de morgen in een Pa- rijse zijstraat met een dode man Haar eerste ingeving was om weg te hollen en veiligheid te zoeken in haar eigen kamers en het stille, onbe wegelijke lichaam te laten liggen waar het lag, om gevonden te worden door een gendarme of de volgende voorbij ganger. Doch bij de gedachte, dat hij misschien niet dood was, doch alleen maar gewond, overwon ze die eerste opwelling van lafheid en bukkende, trachtte ze het lichaam zo om te draaien dat ze het gezicht van de man, dat tegen zijn arm aanlag, kon zien. Onwillekeurig had ze haar hand op zijn schouder gelegd en ze trok die haastig terug, toen iets warms en nats er over liep. In de door mist vervaagde zal de gemiddelde levensduur van de Nederlander nog aanzienlijk hoger worden In velerlei opzichten stond de medische wetenschap tot het begin van deze eeuw nog in de kinderschoenen. Weliswaar komen ziekten als pest en cholera die oudtijds hele steden en streken konden ontvolken, in ons land sedert lang niet meer voor, doch inheems zijn ook bij ons nog steeds tuberculose en kanker, rheumatische kwalen en hartziekten, die de hoogste percentages op de verklaringen van overlijden uitmaken. Maar ook hieraan kan misschien binnen afzienbare tijd een einde komen, want momenteel schijnt de medische wetenschap uit de kinderschoenen in zevenmijlslaarzen te zijn overgestapt. Zo kunnen we thans in de dagbladen lezen, dat het Neder lands chemiker is gelukt een serum samen te stellen, waardoor blindheid bij honden kon worden genezen. Of deze zelfde stof ook voor de blinde mens uitkomst zal kunnen geven, valt thans nog niet met zekerheid vast te stellen. Bedoelde chemiker zou zich ook heb ben toegelegd op het samenstellen van sera waarmede men andere kwalen, als rheumatiek, bepaalde hartkwalen, sui kerziekte en andere met succes zou kunnen bestrijden en hij zou niet ver meer daarvan verwijderd zijn. De kankerbestrijding schijnt door een proflessor in Amsterdam thans met zeer gunstige resultaten te worden be oefend. Weliswaar is tussen deze proflessor en de voorzitter van de Nederlandse Gezondheidsraad dienaan gaande een ernstig geschil gerezen en worden de behaalde successen door die Gezondheidsraad ontkend, doch ver schillende doktoren en professoren, ook van buiten Nederland, die onlangs op verzoek van de aangevallen professor een onderzoek naar diens kankerbe strijding hebben ingesteld, zijn enthou siast over de aanschouwde resultaten huiswaarts getogen. En zo komen we dan langzamerhand op het terrein van de atoom-studie. Welke voor de mens nadelige en voor de mensheid voordelige factoren zijn nog in de atoomwetenschap verborgen? Niemand weet dat en niemand kan daaromtrent thans afgebakende ver wachtingen koesteren, doch wel kan met zekerheid worden aangenomen, dat een verdere ontwikkeling van de atoom-wetenschap van zeer verstrek kende betekenis voor ziektebestrijding zal zijn. Niet alleen zal de mens door het atoom worden vernietigd, doch ook zal het atoom zijn toepassing vin den voor de verlenging van de levens duur van de mens. En zo schrijden we voort, steeds voort op de weg die lichtkring van de lantaren boven haar, kon ze een bruine vlek op haar vin gers zien. Ze rilde onwillekeurig maar beet toen haar tanden op elkaar en boog zich weer over de gewonde man. Toen ze hem weer aanraakte kreunde hij en hoe verschrikt ze ook was, voelde ze een ontzettende opluchting toen ze merkte, dat hij leefde. „Kunt u spreken? Is u erg gewond?" vroeg ze in het Frans. Alsof het geluid van haar stem hem terug riep naar een instinctmatig ge voel van gevaar - het gevaar, dat hem bedreigd had vóór hij het bewustzijn verloor - hief hij als in afweer zijn arm op, doch toen de pijn van dat gewonde lichaamsdeel door hem heen schoot, ontsnapte hem een gedempt lelijk woord. Het onmiskenbare Engels gaf Her rick opeens een veilig gevoel. Hier was een landgenoot in nood. Ze boog zich nu vertrouwelijker over hem heen. „Laat ik u helpen. Ik vrees, dat u lelijk gewond is," zei ze nu in het Engels. De man sloeg een paar grijze ogen wordt aangelegd en onderhouden door doktoren, chemici en professoren en die steeds voert door het terrein dat bestreken wordt door de diensten van gezondheidszorg, tot heil van de levenden en de wordenden mens. L. en vrije veren Zeeuwsch-Vlaanderen heeft in de afgelopen week in het brandpunt van de belangstelling gestaan van kamer leden en van de zijde van het ministerie van Waterstaat. Het begon reeds Vrij dagmorgen vroeg. Een i o-tal Tweede Kamerleden waren met de dieseltrein naar Vlissingen gekomen, om vandaar over te steken naar Zeeuwsch-Vlaan deren, om een bespreking bij te wonen in Terneuzen. Nu komt de dieseltrein iets te laat in Vlissingen aan om de veerboot van 9,30 uur te kunnen halen, dus hadden onze volksvertegenwoordi gers ongeveer drie kwartier de tijd in Vlissingen. Daarvan nu hebben de leden van de eerst onlangs tot stand ge komen commissie „Haven W. Z.-Vlaan deren" gretig gebruik weten te maken om met deze kamerleden een onder houd te hebben. Vanzelfsprekend was burgemeester Eekhout daarbij present en op een boot van de Provinciale Stoombootdienst heeft onze burgemees ter eens keurig uiteengezet van welk groot economisch belang de haven van Breskens is voor geheel West Z. Vlaanderen. De burgemeester heeft daarbij niet nagelaten te wijzen op de vele beloften, gedaan door onze rege ring, als daar zijn de beloften voor een nieuwe binnenhaven en het spoe dig herstel van de getijhaven. Beloften, die later weer werden ingetrokken, waardoor een binnenhaven naar het rijk der fabeltjes is verwezen, en het volledig herstel nog steeds op zich laat wachten. Weliswaar is op de be groting voor 1950 een bedrag van f 500.000.uitgetrokken voor herstel van de haven, maar wanneer men be denkt dat voor dit herstel 6 millioen nodig zal zijn, begrijpt men, dat het geheel een lange lijdensweg gaat wor den. Beziet de drukte in de haven, beziet, onder welke primitieve omstan digheden wordt gewerkt, dan begrijpt men tevens, dat het economisch herstel van ons gewest daardoor sterk wordt geremd. De kamerleden hebben aan dachtig naar dat alles geluisterd en later ook een kijkje aan de haven ge nomen. Laten wij hopen dat een en ander zoveel indruk op hen heeft ge maakt, dat zij warme pleitbezorgers voor de haven van Breskens zullen naar haar op. „Hallo, wie is U?" mompelde hij Verward. „Ik ben Engels, net als u," ant woordde ze. „Toe, laat ik u mogen helpen. Kunt U me zeggen waar u gewond is?" „In mijn arm. Die hij slikte een commentaar in, „die kerel stak z'n mes in me, geloof ik". Ze knikte. „Ja, het ligt nu in de goot. Zoudt u kunnen opstaan, als ik u hielp?" De eigenaar van de grijze ogen keek met een geamuseerde blik in zijn ogen naar het bijzonder tengere figuurtje dat zich over hem heen boog. „Zoudt u het kunnen?" „O, ik ben sterker dan ik er uit zie," zei ze. Ze viel op een knie naast hem neer en legde haar arm om zijn schouder. „Als u nu uw gezonde arm om mijn hals slaat" - stelde ze voor. Hij gehoorzaamde en een manhaftige poging van haar kant, gecombineerd met een veel groter inspanning van hem dan zij vermoedde, brachten hem in een zittende positie.

De Schakel | 1949 | | pagina 1