HET VREDESWERK. DE ZONDEN DER VADEREN De schakel ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WEST ZEEUWSCH-VLAANDEREN 5e Jaargang Nummer 247 Vrijdag 7 OCT. 1949 Drukkers-Uitgevers Firma SMOOR DE HULSTER - Boulevard 120 - BRESKENS - Telefoon 27 - Giro 358296 Verschijnt iedere Vrijdag Abonnementsprijs f i;_ per kwartaalfranco per post f 1,15 Prijs der advertentiën 7 cent per m.m. bij abonnement korting Advertenties met „brieven onder nr. of bij ons te bevragen", 10 cent extra Dag der Verenigde Naties 24 October Isi? Midden in die grote wereld van vandaag, waarover krant en radio U elke dag zoveel vertellen, heeft het mensdom eens het instituut der Verenigde Naties gesticht. Midden in die hekselketel, die zich onder aan drang der grote mogendheden nog met het gezag van een superorgaan ver trouwd moest maken, stichtten verte genwoordigers van 50 naties de nieuwe Wereldorganisatie. En deze nieuwe orga nisatie, namens ongeveer 1.700.000.000 mensen, werkt gestaag voort. Niet als een debating club, maar als een actief lichaam tot behoud en bescherming van de vrede Amerikaans grondgebied bood op 26 Juni 1945 gelegenheid de doeleinden van de Verenigde Naties vast te stel len en haar taak te omschrijven. Men hoorde slechts over goede wil en veel hartelijke samenwerking en al het ju ridische, voor het geval er politieke vraagstukken behandeld zouden moe ten worden, was een onaangename bijkomstigheid. Hoezeer ook rekening werd gehouden met op te lossen ge schillen, de nieuwe stichting richtte zich geheel op het vredeswerk. Men zou dit haast vergeten. Men zou kunnen denken, Jdat die V.N. een po litiebureau of belastingcontrole is. Men heeft de V.N. al verweten, ten koste van alles, niets te geven, dat werkelijk nuttig voor de mensheid kan zijn. Is dat de schuld van de V.N. dan? Kan men de gebouwen in New York, Lake Success en Flushing Meadows, zowel als in Genève, Londen en Den Haag beter opruimen en er inrichtingen van lief dadigheid van maken b.v. voor oorlogsinvaliden? 24 October. De Dag der Verenigde Naties geeft reden tot bezinning. Laat de mensheid haar geploeter eens I dag per jaar zien, zoals, bij wijze van spreken, iemand op de maan die zou zien. Be ter de mensheid moet even stilstaan en diep nadenken, tot welk doel haar vertegenwoordigers eens, op 24 Octo ber, allemaal optrokken om hun hand tekening te plaatsen onder het Hand vest. Als we tijdens de opening van de Algemene Vergadering, nu enige weken geleden voor het vierde zit tingsjaar in de grote zaal te Flushing Meadows, de vredesoverpeinzingen van alle gedelegeerden hadden kunnen na gaan och arme, hoe dicht zochten die wel bij de principes van het Hand vest?? Een crédo, dat beter had kun nen heten: credo quia absurdum. Op 24 October wil men ook in ons land, naar verluid, aandacht schenken aan de herdenking. Door de „Vereni ging voor Internationale Rechtsorde" en de „Nederlandse Inlichtingendienst voor de Verenigde Naties," wordt de mogelijkheid onderzocht, zij het in-der- haast, behulpzaam te zijn bij de voor bereiding van herdenkingsbijeenkomsten In een ons uitgereikt schrijven wordt U allen gevraagd hierbij te helpen, indien e.e.a. in Uw woonplaats mocht gebeuren. Dit kan natuurlijk door zich persoonlijk beschikbaar te stellen, of een vereniging, plaatselijk comité of school. Er waren reeds besprekingen gaande met de volgende plaatsenAm sterdam, Rotterdam, Den Haag, Utrecht, Haarlem, Leiden, Dordrecht, Amers foort, Alkmaar, Enkhuizen, Bussum, Zeist, Tiel, Enschede, Hengelo, Arn hem, Assen, Groningen en Leeuwarden. Het centraal secretariaat is: Oranje straat 4, Den Haag. (VIRO). Wij Inzake de doelstelling van de V.N. bestaat onder voorzichtigen en twijfelaars hier en daar misverstand. Laten wij voor diegenen de preambule aanhalen van het Handvest, die zegt Wij, de volken der Verenigde Naties, zijn vastbesloten, de volgende generaties te bewaren voor de plaag van de oor log, die tweemaal in ons leven, onuit sprekelijk leed over de mensheid heeft gebracht. Wij bevestigen opnieuw het geloof in de fundamentele mensen rechten, in de waardigheid en waarde van de menselijke persoonlijkheid, in de gelijke rechten van mannen en vrouwen, en van volken, groot en klein. Wij zijn vastbesloten, voorwaarden te scheppen, waaronder gerechtigheid en eerbied voor de uit verdragen en andere bronnen van internationaal recht voort spruitende verplichtingen kunnen wor den gehandhaafd. Wij zullen sociale vooruitgang en betere levensstandaarden in groter vrijheid, bevorderen. Te dien einde, verdraagzaamheid betrachten en als goede buren met elkaar in vrede samen leven. Onze krachten verenigen, teneinde inter nationale vrede en veiligheid te hand haven. Door het aanvaarden van be paalde methodes te verzekeren, dat wapengeweld niet anders zal worden gebruikt dan in het algemeen belang, En een internationaal apparaat aan wenden, ter bevordering van de economische vooruitgang van alle vol ken. FEUILLETON 12) door PEDLER. Lady Bridgets voorstel. „Billy zou je graag een zuster wil len hebben?" Lady Bridget stelde haar zoon deze enigszins verbazingwekkende vraag op een morgen een paar dagen na Herricks bezoek aan het hotel. „Waarom vraagt u dat, Mim? Heeft u er een onder de struiken gevonden?" Er speelde een geheimzinnig lachje om haar lippen toen ze toestemmend knikte. „Ja, ik geloof van wel," woordde ze. „Dan zal het niet veel geven of ja of neen zeg, wel?" „Dat weet je wel beter," antwoord de ze. „Al zou ik nog zo verlangen om een dochter te adopteren, ik zou er niet over denken als jij het niet aardig vond om een zuster te hebben „Wel," zei Billy nadenkend, h ant Wij hebben besloten, onze krachten samen te voegen, teneinde deze doel einden te bereiken. Dienovereenkomstig hebben onze respectievelijke regeringen door ver tegenwoordigers, samengekomen in de stad San Francisco, die hun volmachten hebben overgelegd, welke accoord zijn bevonden, het onderhavige Handvest der Verenigde Naties aangenomen en stichten zij hierdoor een internationale organisatie, onder de naam van de Verenigde Naties. Raakt ons niet. Onverantwoordelijke onverschilligheid kent ons volk gelukkig niet veel. Maar het is er, ook t.a.v. het vredeswerk der Verenigde Naties. Dat past niet op 24 October. Maar denkende aan de Veiligheidsraad en de Indonesische kwestie, kan de V.N. de Nederlander die uiteraard zijn trots op Indonesië behield, wat bitter stemmen. Ab uno disce omnes. Ten onrechte zou men op 24 October aan die wrevel toegeven. Wij leven in het belang van de toe komst en daarbij hebben we de V.N. nodig, die toch nimmer onfeilbaar werk kan afleveren. Veeleer kan men met belangstelling het wonder constateren, dat die V.N. bestaat, en werkt. Laat haar blauwe vaan niet sneuvelen, ruil haar niet tegen een witte of een rode. Of lust ons, aan de atomische kracht van een moderne, derde wereldoorlog te worden overgeleverd? Hetgeen ge schieden zou, als de V.N. nu voor onze ogen, voor goed zou weggaan. .het zou er van afhangen wat voor soort jonge vrouw u aan ons gezin wenste toe te voegen. Wie is ze?" Lady Bridget aarzelde een ogenblik en zei toen beslist „De Engelse mannequin bij Madame Clémentine - Herrick Waylen". Billy gaf een uitroep van verbazing en zijn moeder haastte zich om uit te leggen „Laat ik je er alles van ver tellen. Ik begreep maar niet, waarom ze me aldoor zo deed denken aan iemand, die ik eens gekend had - de vrouw van een man die," zo er aarzeling in haar stem was, was die zo gering dat Billy ze niet opmerkte, „die eens mijn grootste vriend was. En toen ze laatst hier lunchte ontdekte ik, dat ze zijn dochter was Hij stierf een paar jaar geleden - heel arm, hoewel hij eens een schatrijk man was geweest. En vlak voor zijn dood schreef hij aan mij, als zijn oudste vriendin, en vroeg me in naam van onze vriendschap om voor zijn dochtertje te willen zorgen, daar de moeder al jaren dood was". „Maar als u voor haar zorgde, hoe kwam ze er dan in 's hemelsnaam toe dat, als hij zich door de telefoon be kend maakte, hij zich voorstelde als Calm en dan zijn naam op de Engelse wijze sijelde K(A).L.M. De reisbureau- employé's verkeerden dan in de ver onderstelling met iemand van de K.L.M. te spreken. Ziehier de reden waarom de heer Kalm altijd met de K.L.M. „moest" reizen. Van een passagier die altijd per K.L.M. vloog. De Zweedse zakenman Kalm - een in Zweden veel voorkomende naam geeft er de voorkeur aan steeds per vliegtuig te reizen. Het was hem wel opgevallen, dat hij in het buitenland steeds met de K.L.M. vloog, maar aangezien deze maatschappij hem geen aanleiding tot klachten gaf, verdiepte hij zich nooit in dit opvallende, alhoewel niet vreemde verschijnsel. De oplossing van het geval kwam, toen hij onlangs in Istanbul stond en voor zaken zeer dringend naar Athene moest. Hij belde een reisbureau op en vroeg om een luchtpassage naar Athene. Hierop kreeg hij van de passage-employé het ant woord, dat er tot zijn spijt geen K.L.M. toestel om die tijd vertrok. Toen uitte de overigens zeer kalme Kalm toch even z'n grote verwondering en riep „Wat K.L.M., waarom moet ik altijd met de K.L.M. reizen?" De passage-employé merkte daarna op, dat hij er toch om gevraagd had. Toen werd het de heer Kalm duidelijk, om haar brood te gaan verdienen als mannequin?" viel Billy in. „Ik zorgde niet voor haar, dat is het juist. Ik deed mijn uiterste best om te ontdekken waar ze was, maar kon er niet achter komen". „Was ze in Frankrijk?" „Ja, ze nam een betrekking aan als gezelschapsjuffrouw bij een oude dame en ging daarna naar madame Clémen tine". Billy zweeg een paar minuten en zei toen bedaard „Dus u wilt miss Waylen adop teren". „Ja, ik zou graag willen dat ze bij ons kwam wonen, als jij het goed vindt, anders niet, Billy". „Maar lieverd, ga gerust je gang, wat mij betreft. Dat wil zeggen, als Miss Waylen zich wil laten adopteren," voegde hij er weifelend bij. Lady Bridget lachte een beetje droevig. „Daar sla je de spijker op zijn kop, Billy. Daar ben ik juist bang voor. Herrick is een merkwaardig onafhanke lijk persoontje, maar ik zal toch trach Nederlandse volk heeft grote belangstelling voor de Luchtvaart. Ofschoon het burgerluchtverkeer in Nederland nu reeds 30 jaren telt en de geweldige uitbreiding van het lucht vervoer na de oorlog het vliegen bijna het karakter van alledaagsheid heeft bezorgd, blijkt het wonder van het vlie gen voor het Nederlandse publiek haar grote bekoring nog niet te hebben verloren. Schiphol, waar het hart van de Nederlandse luchtvaart dag en nacht onstuimig klopt, trekt nog steeds vele bezoekers, vooral in de vacantiemaanden en de belangstelling voor Nederlands wereldluchthaven neemt eerder toe dan af. In de maand Augustus van dit jaar werden echter alle records gebroken. Ruim 224.000 bezoekers passeerden in die maand de controle, waarvan er 110.000 deelnamen aan de door de K.L.M. georganiseerde rondleidingen. Dit was de eerste maal dat meer dan 200.000 personen in één maand tijds Schiphol bezochten. Voor de oorlog brachten niet min der dan 4.443.000 personen een be zoek aan de vliegvelden Schiphol, Waalhaven, Welschap en Eelde. Na de oorlog bedroeg het aantal bezoekers aan Schiphol ruim 2 millioen, dit is in vier jaar bijna de helft van het voor oorlogse aantal over 20 jaar. Uit deze cijfers blijkt wel zeer duidelijk de grote belangstelling van het Neder landse volk voor de luchtvaart in het algemeen en de K.L.M. in het bijzon der, welke de belangstelling voor de K.L.M. gedurende haar 30-jarig be staan een grote en bijzonder gewaar deerde steun en stimulans is geweest. Hoewel er - zoals reeds bekend - geen bijzondere feestelijkheden ter ge legenheid van het 30-jarige jubileum van de K.L.M. worden georganiseerd, zal toch de 7e October niet geheel onopgemerkt voor de K.L.M. en haar personeel voorbijgaan. Zo zal het bestuur van de Koninklijke Nederlandse Vereniging voor Lucht vaart op deze dag des morgens te 10,30 uur aan de jubilerende maat- ten haar over te halen - als je zeker weet, dat jij het ook prettig zoudt vin den". „Zeker," zei Billy kalm en voegde er luchtiger bij„Ik zie mezelf heus al „Herrick" con amore als zuster accepteren". Maar, zoals ze beiden gevreesd hadden, toonde Herrick, toen het voor stel gedaan werd, niet veel neiging om zich te laten adopteren. Ze was eens zo lelijk behandeld door de man die ze vertrouwd had, dat ze niet licht meer iemand, man of vrouw, vertrouwde. Bovendien haar onafhankelijkheidszin, aangewakkerd door drie jaar alleen- staan in de wereld, van alleen de enige bewerkster zijn van haar eigen lot, maakte haar huiverig om haar leven toe te vertrouwen aan de zorgen van anderen. „Ze schrikt voor het idee terug als een achterdochtig wild schep sel," vertrouwde zijn moeder later aan Billy toe. Maar Lady Bridget bezat in ongewone mate de gave van begrijpen en haar sympathiek aanvaarden van Herricks standpunt droeg er veel toe bij om de moeilijkheid op te lossen.

De Schakel | 1949 | | pagina 1