Voetbal. Gebrek aari sportiviteit. 2e klasse B. Vlissingen—Alliance 41; InternosGoes 23; BaronieDe Zeeuwen 62; Dosco Hero 3—1; R.K.T.V.V.—Rood Wit 6—3. Vlissingen herstelde zich van de misstap van de vorige week en stuurde het, op papier zo sterke Alliance, met een sprekende neder laag terug naar Roosendaal. De rood-witten bewezen hiermede het plan te hebben, dit jaar een hartig woordje mee te spreken om het verloren terrein te heroveren. De gede gradeerde eerste klasser Baronie maakt niet direct een grootse indruk. Weliswaar werd met 62 van De Zeeuwen gewonnen, doch deze uitslag is erg geflatteerd en een kwar tier voor het einde was de stand zelfs nog gelijk. Intussen zijn de prestaties van De Zeeuwen weinig hoopvol. Goes doet het in tussen ook niet slecht en zorgde door een overwinning in Etten, dat onze clubs er niets voor gevoelen om door de Brabanders in een hoekje gedrukt te worden en dat is verheu- hend. Dosco wil ook dit jaar een toontje meeblazen en daarvan werden de conserven- mensen het slachtoffer. Het kan geen kwaad dat de Brabantse clubs elkaar wat vliegen afsnoepen. Aan de Benjamins in deze klasse werd een halt toegeroepen door R.K.T.V.V. Deze Tilburgers moeten in de gaten worden gehouden. Weliswaar is een prognose nog heel moeilijk, maar de volle winst uit drie wedstrijden wijst toch op kracht en nog steeds is de eerste klap een daalder waard. 3e klasse. OostburgTerneuzen 2—6 (gestaakt); Sluiskil- Steen 24; ClingeRia 32; Hoofdplaat Aardenburg 2—3; HontenisseBreskens 13; Corn BoysAxel 2o. Het meest opmerkelijke in deze klasse is de overwinning van Corn Boys op Axel, waaruit moge blijken, dat de jongens uit Sas van Gent heel wat in hun mars hebben. Zij hebben nu, samen met Terneuzen, de leiding genomen. Weliswaar is de wedstrijd Oost burg—Terneuzen ontijdig gestaakt (waarover hieronder meer), maar het staat wel vast, dat deze wedstrijd voor Terneuzen gewonnen is. Ook in deze klasse zagen de Benjamins zich een halt toegeroepen, waarvoor Clinge zorgde. Wij vermoeden dat Ria wel wat heel hard is gestart en dat er daarom nog meer dere struikelingen zullen volgen alvorens de finish is bereikt. Om koploper te blijven is niet alleen kracht, maar ook routine nodig. Hoofdplaat moest ook nu weer een nederlaag incasseren, zij het met slechts één doelpunt verschil. Het schijnt dat de Plaatbewoners eerst op temperatuur moeten komen, evenals het vorige jaar. Aardenburg zal daarvoor wel dankbaar zijn. Verheugend is het, dat Bres kens de volle buit veroverde in Hontenisse en dus in de kopgroep blijft. Goed zo Bres- siaanders! Sluiskil, dat zo goed was gestart, schijnt toch tot de zwakkeren te behoren, want om op eigen terrein geklopt te worden door Steen, moet er toch wel het een en ander aan mankeren. 4e klasse. HulstE.M.M. 4—0; Robur—Ierseke 33; BiervlietSchoondijke 3o. In deze klasse gaat Biervliet fier aan de kop met het maximum aantal punten uit drie wedstrijden en met het fraaie doelgemiddelde van 20—1. Ook thans moest Schoondijke het onderspit delven, al waren de cijfers heel wat eervoller voor Schoondijke, dan de vorige week. De twee naaste concurrenten, n.l. Ro bur en Ierseke, speelden in de kaart van de haringkakers, door elkaar een puntje af te snoepen. Hulst smaakte voor het eerst het zoet der overwinning en hiervan werd het Vlissingse E.M.M. het slachtoffer. De cijfers 4o duiden op een volledig herstel van Hulst, of op een off-day van E.M.M. Over scheidsrechters en sportiviteit. Nog slechts enkele weken is het competitie rad aan het draaien en wanneer men 's Maan dags in de diverse dagbladen de voetbalver slagen leest, wordt men steeds getroffen door zinsneden als ruw spel, onaangename sfeer, zwakke leiding e.c. Dit alles duidt o.i. op een verruwing van het zo mooie voetbalspel, het geen te meer is te betreuren, daar ons voet bal toch nog steeds gespeeld wordt door ama teurs. Men speelt het spel dus voor zijn ple zier en daarom zou men een grotere sporti viteit mogen verwachten. Nu is het waar, dat de voetballers ook spelen voor hun club en dat het voor die clubs van groot belang is, dat hun elftal een goede plaats op de rang- heden, behalve hetgeen vereist wordt voor een mannequin." „Wat dat betreft, je bent al eens gezelschapsjuffrouw geweest, je zoudt dat weer kunnen worden." „O neen, dank u wel," zei Herrick haastig. „Ik zou dat baantje nooit meer willen aannemen. Ik had geen vrijheid - ik kon zelfs mijn ziel niet mijn eigen noemen. Ik ben nu ten minste vrij, buiten mijn werkuren om." Lady Bridget glimlachte. „Ik bedoel niet een gezelschaps juffrouw in die betekenis. Er zijn ver schillende manieren om gezelschap te houden. Maar ik geloof, dat je nu heus terug moet gaan," zei ze, met een blik op de klok. „Ik wil geen al te grote wissel trekken op madame Clementine's goed humeur. Bovendien wil ik over alles wat je me verteld hebt, nadenken." „En zult u niet vergeten, dat ik alleen maar Herrick Waylen ben?" vroeg Herrick een beetje schuchter. „Natuurlijk niet. Je geheim is veilig bij ons. Als ik jou was zou ik, zodra ik een en twintig was, dat „Lindris" wettig laten vervallen en Waylen tot je lijst inneemt. Immers, wanneer steeds wordt verloren, taant de publieke belangstelling en dalen dus de inkomsten, zonder welke een club nu eenmaal niet kan bestaan, gelet op de enorme reiskosten, die nodig zijn. Hier door is te verklaren, dat de spelers hun uiterste best doen om te winnen. Hun enthou siasme mag echter nimmer in ruwheid of unfair spel ontaarden. Sportiviteit is een eerste vereiste voor een voetballer en daar aan mankeert het maar al te vaak. Scheidsrechters. Er zijn scheidsrechters die hun taak ver staan, die door hun optreden een wedstrijd tot een prettig kijkspel kunnen maken. Een scheidsrechter dient niet alleen de spelregels te kennen, hij dient ook paedagoog te zijn en zulke arbiters zullen ruw spel onmiddellijk in de kiem smoren. Er verschijnen ook op velden in ons gewest zulke scheidsrechters, ook he laas veel te weinig en mede daarin schuilt de oorzaak van vaak onaangename incidenten. Wij zijn Zondag getuige geweest van zo'n wedstrijd met incidenten, veroorzaakt door onsportiviteit van enkele spelers, maar boven al door het onvakkundig en ontactisch optre den van de scheidsrechter. Het was bij de wedstrijd Oostburg-Terneuzen. De wedstrijden tussen deze clubs worden steeds in de beste verstandhouding gespeeld en ook thans liet het begin niets vermoeden van een onaange naam karakter. De scheidsrechter (zijn naam doet hier niets ter zake) had kennelijk een off-day. Of de man was enigszins loom van de warmte, of hij was te corpulent en te oud om veel te lopen, een feit is, dat hij angstvallig op het middenter rein bleef, zonder zich veel te verplaatsen. Het gevolg daarvan was, dat hij diverse foutieve beslissingen nam, speciaal wat betreft de buitenspel-gevallen. Zoiets werkt èn op spelers èn op publiek irriterend. Kort voor de rust maakte deze scheidsrechter een enorme blun der, door aan Terneuzen een doelpunt toe te kennen, toen de bal een stuk voor de doel lijn door een Oostburg-speler was weggewerkt, doch toen een aantal supporters van Terneu zen begonnen te roepen om een doelpunt. Zo als gezegd, opereerde de arbiter op het mid denveld, dus kon onmogelijk constateren of de bal al dan niet de doellijn was gepasseerd. Het spreekt vanzelf, dat hierdoor de stemming onder de spelers niet bepaald prettig wes, temeer daar dit doelpunt de gelijkmaker was. Na de hervatting bleef de scheidsrechter volharden in zijn houding en opzet of niet, zijn beslissingen waren nagenoeg steeds in het voordeel van de bezoekers, die de stand tot 2—6 konden opvoeren. Terneuzen speelde dus een gewonnen wedstrijd en juist daarom vonden wij de houding van enkele Terneuzen- spelers, speciaal de midvoor, zeer onsportief, door telkens de Oostburg-doelman, wanneer deze in het bezit van de bal was, aan te val len. Een goede scheidsrechter had zulks nooit getolereerd, maar onze arbiter wel. Is het te verwonderen dat de Oostburg-doelman daar door kriebelig werd? Wij vreesden reeds ge ruime tijd voor ongelukken en toen, 10 min. voor het einde, deze doelman opnieuw op zijn huid werd gezeten, kon deze zich niet meer beheersen en gaf zijn tegenstander een duw. Fout, dat geven wij onmiddellijk toe maar te begrijpen. Terecht werd aan Terneu zen een strafschop toegewezen, maar toen had men de poppen aan het dansen. Enkele Oost burg-spelers namen dat niet en plaatsten zich in het doel en hoe de aanvoerder van Oost burg ook praatte om sportief te blijven en hoewel een Oostburg-spelers door zijn bestuur naar de kleedkamer werd verwezen, het tu mult was er. Meerdere spelers van Oostburg verlieten het veld, het publiek stroomde er op, heethoofden wilden de scheidsrechter te lijf en deze zag zich genoodzaakt de wedstrijd te staken, daar Oostburg nog slechts 7 spe lers over had. De politie moest onze arbiter in bescherming nemen en zo eindigde ten slotte deze onverkwikkelijke vertoning. Dit muisje zal voor Oostburg ongetwijfeld een onaangenaam staartje hebben. Wij zullen de laatste zijn om de houding van enkele spelers te verdedigen, hun optreden was abso luut fout, maar hier zijn zeer zeker verzach tende omstandigheden aanwezig. Er kan, ook in de sport, teveel zelfbeheersing van de spe lers verlangd worden. De uiteindelijke oorzaak van dit incident is onherroepelijk te zoeken in het falen van de scheidsrechter. Hoewel er een groot gebrek is aan scheidsrechters ware het toch beter, dat deze arbiter zijn fluitje in de zak hield, daar zijn optreden de sportiviteit op de voetbalvelden niet zal ver beteren. achternaam maken. Hoe oud ben je nu?" „Twintig. Het is juist drie jaar ge leden, dat - dat alles gebeurde" zei Herrick. „Over een jaar zou je het dus kun nen doen. Er is een of andere wet waardoor je jezelf een andere naam kunt geven, als die je hebt je niet be valt. Maar we zullen nu alles vergeten, behaive dat je Herrick Waylen bent. En maak nu dat je weg komt, liefje, en tracht nog meer van die dames van middelbaren leeftijd zoals ik ben over te halen om je mooie toiletten te ko pen." Ze kuste haar, legde toen haar hand onder de kin van het meisje, hief haar gezichtje op en keek met een eigen aardige uitdrukking, half bewondering, half dankbaarheid op haar neer. „Je bent een dappere, kleine meid geweest," zei ze wat hees. ,,Ik ben blij, dat je je zo kranig hebt gehou den en fatsoenlijk bent gebleven." 0 - (Wordt vervolgd). E.V.O. Chauffeursexamen. Als sluitstuk van de 2e E.V.O. chauf feurscursus wordt op 4, 5, 8, 12, 14, 15, 18 en 20 October a.s. te Middel burg het E.V.O.-examen gehouden. Aan dit examen nemen een 60 chauffeurs uit geheel Zeeland deel. In de pers werd reeds melding gemaakt van de oprichting van de Contactcom missie Chauffeurs Vakbekwaamheid (C.C.V.) welke tot doel heeft een uni forme regeling voor de examens vast te stellen. Tevens zal deze Commissie toezicht op de examens uitoefenen. In deze Contactcommissie hebben behalve vertegenwoordigers van een 13-tal Or ganisaties en Verenigingen op Ver- keers- en Vervoersgebied ook verte genwoordigers van de Minister van Verkeer en Waterstaat en de Minister van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen zitting, waaruit dus wel dui delijk de grote waarde aan dit examen blijkt. Het is voor de E. V. O. dan ook zeer prettig dat aan de geslaagde candidaten het landelijk erkende diploma B (zilveren) kan worden uitgereikt, indien zij aan de verder gestelde eisen voldoen, te weten I jaar schadevrij rijden. De opleiding voor vakbekwame be- drijfschauffeurs, waarmede de E. V. O. is begonnen, gaat verder. De 3e E. V. O. chauffeurscursus (f 16,per cursus) zal omstreeks begin November begin nen. Inschrijvingen voor deze cursus voor alle bedrijfschauffeurs kunnen wor den gericht aan het Districtssecretariaat E. V. O., Lange Delft 13 te Middel burg^ Plaatselijk Nieuws. Groede. De Zeeuwse herten doen het prima. Het Zeeuws-Vlaamse dorpje Groede bezit een hertenkamp, waarvan de be woners voor zover het de drie edelher ten betreft, geschonken door H. K. H. Prinses Wilhelmina der Nederlanden en de twee damherten geschonken door de ambassadeur der Nederlanden te Brussel, Baron Harinxma thoe Slooten. Deze schenking had een goed jaar geleden plaats. Sinds die tijd bezochten vele toeristen het fleurige park. Thans begint het ook de belangstelling te krijgen van een steeds toenemende schare jagers en jachtliefhebbers. De interesse van deze laatsten is niet onge grond. Zo kregen wij van een deskun dige, die indertijd nauw met de schen king betrokken is geweest, een enthou siast schrijven in handen, gericht aan de Burgemeester van Groede, waaruit blijkt dat deze herten zich op een ver bluffende wijze hebben ontwikkeld. De groei der geweien blijkt zonder meer een record. Maar laten wij de ter zake meer kun dige briefschrijver aan het woord: „Voor de oorlog kon reeds een zeer goede gewei-ontwikkeling worden ver kregen door het voeren met sesamkoe- ken. Eens is het gebeurd, dat een hert na zijn eerste gewei (spitser) een acht ender gewei opzette in het 2e jaar. Maar de herten van Groede springen ineens op een tien-ender; één ervan is zelfs aan één kant een 12-ender. Ik heb de foto's hiervan laten zien aan enkele ervaren jachtkenners en iedereen valt er van achterover. Wat in de volgende jaren kan komen, ver vult mij met de grootste nieuwsgierig heid, terwijl uit de afwerpstangen in de komende jaren een allerinteres santste serie kan worden opgebouwd, die, wanneer zij b.v. op een daarvoor geschikte plaats kon worden opgehan gen, ongetwijfeld heel wat jagers naar Groede zal trekken om dit phenomeen te zien". En inderdaad, een dergelijke groei bij hertengeweien werd in Nederland nog nimmer waargenomen. Het schijnt echter, dat behalve de gezonde Zeeuwse zeelucht, de voeding hierin een „har tig" woordje meespreekt. Het is niet onwaarschijnlijk, dat het voer, voor een gedeelte bestaande uit suikerbieten en vooral de bladerige koppen hiervan, een waar levens-elixer voor herten zou blijken. Ofschoon de Groese herten graag en veel suikerbieten eten, is het uiteraard nog lang niet zeker, dat deze de oor zaak zijn van de trotse en respectabele bouw hunner geweien. Maar in Groede is men vast besloten in ieder geval door te gaan met het experimenteren, opdat zo mogelijk nog betere resulta ten zullen worden verkregen. Voorzichtigheid zij geboden. Op 23 September ontstond in de woning van J. H. aan de St. Bavo- dijk onder de gemeente Groede een binnenbrand. Twee der in de woning aanwezige personen bekwamen brand wonden aan armen en benen. Dit ongeval heeft zich als volgt toegedra gen. Bij het mosselen rapen op een berm aan het strand vond J. H. een stukje merkwaardige stof, dat licht afstraalde. Hij nam dit voorwerp mede naar zijn woning en bekeek het onder een electrische lamp. Op het moment dat het voorwerp onder de lamp gehouden werd, kwam het tot ontbranding en spatte uiteen. Het vuur deelde zich onmiddellijk mede aan het in de woning aanwezige meubilair als ook vatte de kleding van twee personen vlam. Door achter de woning in een sloot te springen, werd de brandende kleding gedoofd. Beiden bekwamen evenwel brandwonden aan armen en benen. Dr. Jongsma heeft beide personen be handeld. Het vuur in de woning is met emmers water en zand geblust. De schade door de brand veroorzaakt is vrij aanzienlijk. Vermoedelijk is de zeer ontbrandbare stof fosfor geweest. Nieuwvliet. Bazar. Andermaal zijn er bij het „Bazar- Comité Nieuwvliet" voftr de op Vrijdag 21, Zaterdag 22 en Maanag 24 Oct. a.s. te houden grote bazar diverse ge schenken binnen gekomen. De bekende firma Niemeijer te Groningen zegde ons in beginsel koffie en thee toe. Slechts haar hoofddirectie moet deze aanbieding nog bekrachtigen en de zaak is voor elkaar en kunnen alle inwoners van Nieuwvliet en haar buurtschappen naar de bazar om een heerlijk kopje thee of koffie komen, al naar verkiezing met of zonder melk, want de Melkfabriek „Koena" te Vlissingen bood ons voor het zelfde doel een 60 tal flesjes Vitamine melk aan. Voorts ontvingen wij van de Plateel- fabriek „Zenith'', te Gouda een werkelijk zeer mooie collectie Gouds plateel. Carp's Garenfabriek, te Helmond, gaf ons diverse klosjes en kaartjes naai- en stopgaren. Ook de naamloze vennootschap Sam- som te Alphen aan de Rijn vergat onze bazar niet. Eigener beweging stuurde zij ons heel wat kleurtjes, potloden, cahiers en dergelijke. Bovendien kregen wij van de Erven Lucas Bols 6 paar sierklompjes, 6 boek whist-kaarten, sierkurken, plastic-siga- rettenetui's en een grote kruik Oude Klare. De laatste voor de Amerikaanse verloting. Maar ook de eigen mensen lieten onze bazar niet in de steek. Velen hebben thuis iets voor de bazar ge breid, geborduurd of gehaakt. Dat deze dames hartelijk bedankt zijn, spreekt vanzelf. Hun hulp zullen wij zeer zeker niet vergeten. Van deze week hebben wij ook de prachtige wieg met aangeklede pop gezien, die op de bazar verloot zal worden. Zij overtrof onze stoutste ver wachtingen. Het is werkelijk iets zeer aparts. En zo zijn er nog zoveel mooie dingen voor onze bazar. Maar daar spreken we een volgende keer wel over. Beroepen. Beroepen naar de Chr. Evang. Gemeente alhier, Cand. J. Ytsma te Leeuwarden. Retranchement. Wandeltocht. De Zondag alhier gehouden wan deltocht over een afstand van 30 km. is een groot succes geworden. Er na men ruim 150 personen aan deel. De uitslag was als volgt: ie pr. „Achilles," Middelburg 92V2 p.; 2e pr. „Astrow," O. en W. Souburg 89,9 p.; 3e pr. Raad van Arbeid, Middelburg 86 p. De Wandelsportver. Retranchement be haalde 83,8 p.; Vereniging „Jantje van Sluis" 80,8 p. Burgemeester Leenhouts reikte met een toepasselijk woord de prijzen uit, terwijl iedere deelnemer die de tocht had volbracht, een herinneringsmedaille in ontvangst te nemen kreeg. Oostburg Niwin-cabaret. Woensdag en Donderdag j.l. gaf het Niwin-cabaret, in een legertent, o. 1. v. Ted Bellami, een tweetal zeer goed geslaagde uitvoeringen. Vooral het 16

De Schakel | 1949 | | pagina 2