Ef was eens.... wijls hebben we aanvragen om hulp moeten afwijzen. Een nieuw leven werd geboren. Moe der en kind vroegen om deskundige hulp en ook het gezin eiste zijn verzor ging en bestier. Gelukkig hebben we reeds vele gediplomeerde krachten, kraamverzorgsters, die hun arbeid met liefde verrichten, en steeds bereid zijn om gezinnen te helpen en voor te lich ten hun streekgenoten. Desondanks moesten vele gezinnen teleurgesteld wor den. Waarom komt ook gij niet helpen??? Gij, die met moeder samen het huis houden doet! Gij, die financieel onafhankelijk zijt en de goede verdienste die kraamzorg U biedt, niet nodig hebt. Gij, die bang zijt, deze opleiding niet te kunnen volbrengen, of deze taak niet te kunnen aanvaarden. Gij, die dubieert, op welke wijze gij U het meest verdienstelijk kunt maken ten aanzien van Uw medemensen, on geacht hun politieke kleur. Meldt U daarom bij Centrum Kraam- zorg, verleen hulp aan de gezinnen in „de vergeten hoek", laat U opleiden tot erkend kraamverzorgster. Gij meisjes van West Zeeuwsch- Vlaanderen, zult gij toch Uw eigen volk niet vergeten? Inlichtingen over opleiding, salaris, sociale voorziening etc. worden U gaar ne gegeven door de leidster-docente zuster De Graag te Groede. Stuur een briefkaart met Uw adres en wij komen U gaarne bezoeken. Stichting Centrum Kraamzorg West Zeeuwsch-Vlaanderen Voetbal. Hoe de voetbal rolde. 0 2e klasse. Rood WitVlissingen 3o; De Zeeuwen Dosko 15; Hero—Set 32; GoesDe Baronie 33; R.K.T.V.V.Internos 4o. De nieuwe 2e klasser Rood Wit loop wel heel hard van stapel en blijkt zich in het 2e klasse-millieu wonderwel thuis te gevoelen. Het geldt altijd nog voor een bijzondere prestatie om Vlissingen te kloppen en de uit slag laat hier geen twijfel bestaan aan de kracht van Rood Wit. De Zeeuwen schijnt een kwaad jubileumjaar te krijgen en dat is wel jammer voor deze club. Twee zware nederlagen tonen wel aan, dat het bij deze Vlissingers niet klopt. Nog is er weliswaar niets verloren, maar oppassen is de boodschap. Wat niemand had verwacht, dat presteerde Goes, n.l. een gelijk spel tegen De Baronie. Zelfs had Goes een 3—0 voor-, sprong, dus waren de perspectieven wel heel hoopvol. De Bredanaars gaven zich echter niet gewonnen en wisten de achterstand in te lopen. Zelfs werd nog een vierde doelpunt gemaakt, doch de scheidsrechter annuleerde dat, waartegen De Baronie protest aan tekende. 3e klasse. Aardenburg—Clinge 1 o; BreskensHoofd plaat 3—0; AxelHontenisse 42; Terneuzen- Corn. Boys 22; Steen—Oostburg 23; Ria Sluiskil 4—1. Ook in deze klasse is het opvallend hoe de nieuwelinge zich weert. Werd de vorige week in Oostburg gewonnen, thans moest Sluiskil ondervinden dat Ria het plan heeft een hzurtig woordje mee te spreken. Aardenburg had de handen vol aan Clinge en slechts met het enige doelpunt van de wedstrijd werd gewonnen. Breskens behaalde een normale overwinning op Hoofdplaat, al werd deze dan ook pas in de tweede helft behaald. Wan neer er nog wat meer vaart in de voorhoede gebracht kan worden, behoeft de toekomst niet duister te worden ingezien. Axel be haalde een normale overwinning op Honte nisse en zal ook dit jaar zeker een rol van betekenis vervullen, evenals Terneuzen en Corn Boys. De Sassenaren beten in Terneu zen fel van zich af, met het gevolg dat bei- een eigenaardige kortheid in de stem van het meisje, die Lady Bridgets aandacht zou hebben getrokken, als haar hoofd op dat moment niet geheel bij de voorvallen uit het verleden ge weest was. „Ik geloof nog altijd, dat hij nooit zoveel kwaad bedoelde als hij in wer kelijkheid stichtte," ging ze peinzend voort. „Hij was een roekeloze speler en ik ben er van overtuigd, dat hij er zeker van was, dat hij niet kon verlie zen, maar dat iedereen zijn geld met interest zou terug krijgen terwijl hij zelf een groot fortuin zou gewonnen hebben Hij had een kind, dat hij gewoon aanbad - ze was pas vijf jaar toen ik hem het laatst zag - en ik heb me dikwijls afgevraagd, wat er met haar gebeurd zou zijn toen de slag viel". Ze zweeg en Herrick voelde dat er een antwoord van haar verwacht werd. „Misschien is ze uit Engeland weg gegaan," zei ze met moeite. „Misschien wel. Ik heb getracht haar op te sporen, maar heb haar niet kun nen ontdekken. Ze is eenvoudig ver den genoegen moesten nemen met één winsT puntje. Oostburg herstelde zich tijdig en keerde met de volle buit terug uit Steen. Vierde klasse. SchoondijkeBiervliet o10; IJzendijke Robur 13; Yerseke—Hulst 62; E.M.M. De Patrijzen 61. Wat is Biervliet van plan? Twee wedstrij den gespeeld en beiden met grote cijfers ge wonnen, waardoor er 17 doelpunten voor en slechts 1 tegen is. Dat duidt op een zeer productieve voorhoede en een hechte achter hoede. Zouden de haringkakers inderdaad bezig zijn aan het herstel. Het zal moeilijk zijn het verloren terrein te herwinnen, maar alles is mogelijk en ons dunkt, de eerste stappen zijn gezet. Het arme IJzendijke doet het heel wat minder en blijkt ook in deze klasse moeilijk mee te kunnen. Hetzelfde geldt voor Hulst, dat wel heel diep in de put zit en evenmin een rol van betekenis in deze kleine afdeling zal spelen. E.M.M. tenslotte zorgde dat de winstpunten in Vlissingen bleven. We beginnen met een aardig, zij het ook wat onwaarschijnlijk verhaaltje. Er was eens een boer - U hoort al, dat het een sprookje is - die 's morgens aan ieder van zijn twee knechten een taak opgaf. De één moest in een stuk land nieuwe greppels graven en de tweede zou op een ander terrein be paalde oneffenheden gelijk maken. De man voor de greppels kwijtte zich be hoorlijk van zijn taak, maar de ander hield de terreinen niet goed uit elkaar, als gevolg waarvan hij halverwege de dag bezig was de pas gegraven grep pels weer te dichten, 's Avonds kwam de boer er achter, dat de ene knecht het werk van de andere voor een goed deel ongedaan had gemaakt. U mag geloven, dat dit niet echt gebeurd is, maar we verzekeren U, dat soortgelijke gekheid iedere dag in werkelijkheid plaats vindt. Ook wij van de wederopbouw maken dergelijke dingen mee. Week-in, week-uit praten we over de bouw van woningen, boerderijen en fabrieken, over de zor gen van aannemers, architecten en arbeiders, over financieringsproblemen en materiaal-voorziening. Dag-in, dag- uit wordt er in ons land gebouwd. Ten koste van veel zorgen en offers probe ren we met z'n allen om de achter stand, waarmede de oorlog ons liet zitten, in te halen. Tegelijkertijd echter zijn er krachten aan het werk, die een belangrijk deel van die inspanning weer prompt ongedaan maken. We verwer ken in de bouwnijverheid dit jaar zo'n slordige 1500 millioen gulden. Niemand kan schatten, hoeveel werk, zorg, inspanning en ijver daaraan vast zit. We kunnen er echter staat op maken, dat zeker 10% van dat werk door onze gemeenschappelijke vijand weer wordt vernield. Iedere aannemer, iedere architect, iedere bouwvakarbeider kan er op rekenen, dat per jaar ongeveer vijf weken van zijn arbeidsprestatie in het niet verdwijnen. Daar moet de politie dan toch naar kijken, horen we U al zeggen. Het is inderdaad een schande, dat dit ver woestende bedrijf van jaar tot jaar kan worden voortgezet. De politie kan er evenwel weinig of niets aan doen. We hebben er - als het er op aankomt - allemaal schuld aan. Het wonderlijke is, dat iedereen in Nederland kan weten, welke vernielende krachten er voortdurend zo'n grote schade veroor zaken. Bijna dagelijks lezen we er over dwenen. Er was altijd wild bloed in de Lindrissen. Ze zal niet veel kans hebben gehad om op het rechte pad te blijven, arm klein ding. Ik vrees, dat ze de verkeerde kant is opge gaan". „O, neen," antwoordde Herrick im pulsief en op hetzelfde moment had ze haar tong wel willen afbijten, toen ze de plotselinge verandering in Lady Bridgets gezicht zag. „Wat bedoel je? Ken je haar? Heb je haar ooit ontmoet?" vroeg ze gre tig. En toen Herrick, niet wetende wat te zeggen, haar in stomme wanhoop aanstaarde, vestigde ze haar ogen op het meisjesgezichtje en langzaam kwam er een blik van begrijpen, van ontwa kend herkennen in. Ze boog zich voor over in haar stoel en„ keek het meisje doordringend aan. „Wie - wie ben je?" vroeg ze met een onvaste, bevende stem. En voegde er toen met overtuiging bij: „Jij bent Quintins dochter". Herrick boog het hoofd. „Ja," ant woordde ze zachtjes. „Hij was mijn vader". (Wordt vervolgd). in de krant. Zonder twijfel hebben velen van U meer dan eens met een soort van bewondering naar het ver nielingswerk staan kijken. Een fikse brand heeft dikwijls wat weg van een openbare vermakelijkheid. Het vlam menspel is prachtig om te zien, maar het verteert het resultaat van moeizaam werk. In ons land wordt jaarlijks voor vele tientallen millioenen guldens door brand vernield. Fabrieken, woningen, boerderijen, prachtige oude onvervang bare bouwwerken, kostbare goederen en inventarissen vallen ten offer aan het vuur. Soms ook mensenlevens, in welk geval de koppen in de krant wat vetter gedrukt zijn. Het is nodig, dat alle Nederlanders zich met dit be angstigende vraagstuk bezighouden. Wij kunnen het ons eenvoudig niet ver oorloven een deel van ons nationale bezit en inkomen te laten verbranden. Brand is geen natuurramp, tegen de oorzaak waarvan we toch niets kunnen uitrichten. Brand kunnen we in zeer veel gevallen voorkomen. Maar al te dikwijls wordt de vlammen vrij spel gegeven, doordat we onvoorzichtig, onnadenkend of nalatig zijn. Onze brandweer is over het alge meen voortreffelijk georganiseerd. De brandweer ziet het niet alleen als zijn taak een eenmaal uitgebroken vuurzee te localiseren en te blussen. Hij speurt ook naar de oorzaken, hij geeft aan wijzingen hoe brandgevaar vermeden kan worden, hij waarschuwt als er ge varen dreigen, hij verzamelt gegevens, waaruit lering te trekken valt. Al dat werk betekent weinig of niets, als niet de burgerij zo groot mogelijke mede werking verleent. Als we niet zelf brand gaan weren. Als we ons niet laten waarschuwen of raden. De des kundigen nemen op goede gronden aan, dat 70 a 80 van iedere honderd uit gebroken branden te wijten zijn aan onvoorzichtigheid, nalatigheid of on deskundigheid. Dat wil dus zeggen dat verreweg het grootste deel van die branden voorkomen was, wanneer men beter had opgelet of beter zijn plicht had gedaan. In iedere garage staat met grote letters te lezen, dat roken daar verbo den is. U moet eens opletten, hoeveel mensen er ondanks dat verbod met brandende sigaar of sigaret rondlopen. Voor U gaat kijken moet U natuurlijk eerst zelf Uw pijp goed uitkloppen en dat op een plaats, waar het geen kwaad kan! Enige tijd geleden maak ten we een praatje met een schilder, die bezig was een poortdeur af te branden. De goede man zette zijn ben zinedamp even op de grond, jammer genoeg net met de vlam in de richting van, de houten deur. Even later wer den we door rook en geknetter ge waarschuwd, dat er iets niet helemaal in orde was. Dank zij een grote emmer water liep dit geval met een flinke sis af maar het is tekenend voor de onvoorzichtigheid, waaraan we ons bij tijd en wijle bezondigen. Een goede Nederlandse zegswijze noemt spelen met vuur een zeer ge vaarlijke bezigheid. Het Centraal Bureau voor de Statistiek bevestigt met zijn onaandoenlijke cijfers de juistheid daar van. Over de afgelopen driejaren moet 18 van het aantal geregistreede bran den worden geweten aan het spelen met vuur of aan baldadigheid. Op de erven van boerderijen werd zelfs 45 van de opgetekende branden door deze oorzaken te weeg gebracht. In normale tijden is ieder verlies door brand al moeilijk te dragen. In deze tijden, waarin we moeten worste len om in de nood aan gebouwen enigermate te voorzien, is ieder ver lies, dat voorkomen kan worden, abso luut ondragelijk. De vraag of de ver zekering de schade dekt, is natuurlijk van groot belang. Voor de betrokkene zijn de verzekeringspenningen slechts ten dele een vergoeding; voor de ge meenschap hebben zij niet meer be tekenis dan een doekje voor het bloe den. Als er weer een boerderij door de vlammen is verteerd, dan is dat voor de bewoner een ramp. Hij moet - eventueel met de centen in zijn hand - wachten totdat de beperkte bouw mogelijkheden ook hem gelegenheid bieden om zijn bedrijf en woning weer op te bouwen. Voor de gemeenschap betekent het, dat het nog weer langer moet duren, voordat de gebouwen- nood is opgelost en dat weer ons na tionale vermogen is ingeteerd. We werkten vroeger in een zeer brandgevaarlijk bedrijf. Een nieuw op tredende directie schafte ogenblikkelijk een kostbare brand-alarminstallatie aan. Wij noemden dat onder elkaar een nieuw stuk speelgoed. Als de brand- bellen rinkelden - hetgeen herhaaldelijk gebeurde - dan ötormde de brandploeg met de directeur aan het hoofd naar de gevaarlijke plaats en gewoonlijk za gen we de baas even later, overdekt met schuim uit de blusapparaten terug keren. We noemden dat meesmuilend sport-verdwazing. We weten nu, dat die directeur groot gelijk had. We wen sen, dat men in alle bedrijven zó op zijn qui-vive zou zijn. Het is de moeite en de onkosten volop waard, lezers. Op brandgevaarlijke plaatsen mag niet gerookt worden en ieder dient zoveel zelf-discipline te hebben, dat hij het nalaat. Een sigaret aansteken, terwijl men een benzine-tank vult, is levens gevaarlijk. Een brandende lucifer ach teloos weggooien kan misdadig zijn. De statistieken moeten straks duidelijk maken, dat het afgelopen is met de onverschilligheid tegenover het nationale brandprobleem. Het heeft geen zin om de krachten in te spannen voor de wederopbouw en tegelijkertijd door eigen schuld gelaten een deel van de resultaten van die inspanning door het vuur te laten verteren. BURGERLIJKE STAND. Gemeente SCHOONDIJKE over de maand Augustus 1949. GEBOORTEN: 3, Emma Adriana, d. van C. Cromheecke en van J. Rijk; 3, Cornelius Julianus, z. van P. J. L. de Rijk en van M. C. J. de Smet; 25, Jo- zina Cornelia, d. van J. J. d'Hont en van C. D. Hoste. HUWELIJKEN: Geen. OVERLIJDEN: 27, M. M. Roofack, 65 j.; 30, J. Scheele, 88 j. INGEKOMEN: Geen. VERTROKKEN: 5, F. J. Hamelijnck naar Hoofdplaat; 9, M. C. Staelens naar Oostburg; 12, B. Spuij naar Kapelle; 20, H. J. de Smit naar Groede; 25, J. D. van der Plas naar Etten en Leur; 26, A. C. M. Cammaert naar Halste^ ren; 29, E. E. Minnaert en gezin naar Vlissingen. Gemeente GROEDE over de maand Augustus 1949, GEBOORTEN: 1, Adriana, d. van P. Bekker en P. van de Rie; 25, WilheL mina Suzanna, d. van J. Marijs en J. C. Meeuwsen. HUWELIJKEN: 4, J. C. de Meester, jm., 20 j. en M. de Hulster, jd., 17 j.; II, M. J. van Wijck, jm 24 j., te Kortgene en J. C. de le Lijs jd., 24 j.; 18, J. P. Risseeuw, jm., 33 j. en A. C. Boidin, jd., 24 j. OVERLIJDEN: 26, P. C. Cornells. 52 j. echtgen. van M. Risseeuw. NIEUWE BONNEN. Geldig van 5 Sept. tot 8 Oct. Vlees: 321 Vlees (A, B en D) en 323 Vlees (D) 100 gr.; 322 Vlees (A en B) 300 gr. Rijst 324 Algemeen (A, B en D) 250 gr. Kaas: 326 Algemeen (A en B) 200 gr. of 250 gr. korstloos; 334 Algemeen (D) 100 gr. of 125 gr. korstloos. De bonnen, gemerkt met de letter A. van de bonkaarten ZA t/m ZE, MD, MF en MH 911 (bijz. arbeid, a.s. moeders en zieken) zijn geldig ver klaard. De bonnen 304, 305, 308, 309, 310, 3", 313, 315, 3i6, 317, 318 en 319 Algemeen kunnen worden vernietigd. Plaatselijk Nieuws Hoofdplaat. Jeugddienst. In de maandelijkse jeugddienst is Zondagmiddag in Hoofdplaat wika D. E. Hiensch bevestigd als jeugdleider voor West Zeeuwsch-Vlaanderen. In deze goedbezochte dienst ging voor Ds. Fournier uit Oostburg, voor zitter van het Classicaal Bestuur. Tekst der prediking was i Corinthe 13 11. Onderwerp: „Van kind tot volwassene". Het kerkkoor uit Oostburg verleende op voortreffelijke wijze haar medewer king. Na de dienst werd in een lokaal de broodmaaltijd en de contactavond gehouden. Sluis. Nieuwe straatnamen. In Sluis zijn verschillende nieuwe straatnamen gekomen, t.w. de ver binding tussen Schoolstraat en Kapelle-

De Schakel | 1949 | | pagina 2