INGEZONDEN Buiten verantwoordelijkheid der Redactie Mijnheer de Redacteur, In „De Schakel" van 5 Augustus j.l. schreef U letterlijk het navolgende „Zeker, de volijverige exploitant daar van heeft thans na lange jaren van onderhandelingen een vergunning ver worven voor het oprichten van een behoorlijk restaurant, doch ik geloof, dat hij met de hulp, die de betrokken autoriteiten hem daarbij ter elfder ure hebben verleend, van de wal in de sloot is geholpen". Inderdaad is de raad der gemeente Groede over deze, door U gelanceerde, pertinente, onjuistheid boos, want waar om hebt U, hetgeen door Uw zegsman is medegedeeld, maar klakkeloos als juist aanvaard, zonder te onderzoeken, of er wellicht een addertje onder het gras schuilt 'De feiten hebben zich als volgt toe gedragen. Om in de duinen van Groede te mogen bouwen heeft men twee ver gunningen nodig, een van de Provin ciale Planologische Dienst te Middel burg en een van het gemeentebestuur. De eerstgenoemde vergunning is door Uw zegsman aangevraagd op i7 Mei jongstleden, zulks op instigatie van ondergetekende. De beslissing van de Planologische Dienst is aan belang hebbende medegedeeld op 21 Juni daaraan volgende. Ik zou zo zeggen, vlugger kan het toch niet. Is belanghebbende het met die be slissing niet geheel eens, wat natuurlijk zijn goed recht is, dan doet hij ver standig er te Middelburg nog eens over te gaan praten. Mijn ervaring is in elk geval deze, dat ef in dergelijke gevallen door samenspreking veel is te bereiken. De tweede vergunning, dus die van het gemeentebestuur, was op 5 Augus tus, het moment, waarop U de hou ding van de „bevoegde autoriteiten" hekelde, zelfs nog niet eens door Uw zegsman aangevraagd. Ook wat dit betreft was Uw klacht dus ongegrond. Nu zegt U in „De Schakel" van Vrijdag j.l., dat Uw opmerking slechts als een grap was bedoeld, dat er voor de gemeenteraad mitsdien geen enkele aanleiding was om gebelgd te zijn. Mijnheer de redacteur, is dat nu niet al te naïef Ik kan U de stellige ver zekering geven, dat de leden van de raad der gemeente Groede, alsmede ondergetekende, best tegen een grapje kunnen, maar ons bezwaar richt zich niet tegen het grappige van Uw betoog, maar tegen het onjuiste daar van. Ik dank U andermaal voor de ver leende plaatsruimte. J. C. EVERAARS. Groede, 8 September 1949. Lestikoff komt! Zondag 18 September staat Lestikofi met zijn zeer charmante Chinese assistente Loah Tsa voor de vierde maal in het enorme Tivoli Theater in Utrecht. Enige maanden geleden bezocht Lestikofi op doorreis Breskens en zag de aangerichte schade. Waar hij zelf alles verloor in het vrijwel geheel ver woeste Bezuidenhoutkwartier in den kend zilver en de eenvoud van vol maakte bediening. En door dat alles heen was Herrick zich aldoor, vaag, als een fijn en teer parfum, de gelukkige intimiteit van moeder en zoon bewust. Al spoedig zat ze met Billy te babbelen, alsof re hem haar hele leven gekend had, ter wijl Lady Bridget er stralend bij zat en mee deed aan de grappen en het gelach, even natuurlijk en van harte alsof geen dertig jaar haar van hen scheidde. Een paar maal deed een toevallig zinnetje het meisje plotseling weer bedenken, dat dit slechts even een kijkje in een andere wereld was, dat ze weer spoedig zou terugkeren naar de saaie eentonigheid van haar leven in Maison Clementine, maar ze drong die gedachte weg, vastbesloten ten volle te genieten van deze korte vacantie, die haar was toegestaan. Na de lunch excuseerde Billy zich om Barabara Fane te kunnen gaan halen en ergens met haar naar toe te gaan. „Ze is de dochter van onze dominee thuis," zei hij tegen Herrick. „En ze Haag en verrast de energieke opbouw zag, waar in den Haag nog slechts éen kale vlakte van enige vierkante kilometers te zien is, besloot hij spontaan, één avond in Breskens op te treden, „al was het in een schuur!" Zo erg is het hier gelukkig niet meer; het wordt dan ook het Gem. Ontspan- ningsgebouw op Woensdag 21 Sept. Wij hier in Breskens zullen wel zorgen, dat 't „eivol" wordt! Voetbal. De voetbalcompetitie is weer begonnen. Breskens dat van de bond geen vrijstel had gekregen voor de herdenking van n Sept. 1944 moest dus Zondag zijn eerste wedstrijd in de 3e kl. spelen. Men toog met een ge wijzigd elftal naar Clinge waar een niet ver wachtte nederlaag werd geleden van 52. Het klopte in de voorhoede weer helemaal niet en het was dan ook geen wonder dat voor de rust hoopvolle kansen verloren gingen. Direct na de aftrap zette Clinge er een flinke spurt in en van rechts volgde een scherp schot dat in de uiterste hoek doel trof 1o. Dan trekt Breskens steeds ten aan val maar alles wordt hopeloos verknoeid. Spil Steijaart, die zijn uiterste best doet en mooie passen naar de vleugels geeft, ziet alles onbenut voorbij gaan. Vooral van rechts komt niets tot stand. Ook Fenijn die rechts binnen is opgesteld, kan door het ruw aan vallen der Clingenaren zijn spel niet ont wikkelen. Het is een kwartier voor de rust wanneer de midvoor van Clinge de stand'^op 2o brengt, doch kort hierop scoort Ghijs voor Breskens met een mooie kopbal, 21. Een vrije trap net buiten het strafschopge bied wordt door Fenijn naast geschoten. Na de rust gaat Fenijn op de spilplaats en Steijaart rechtsbinnen. Ook dat brengt geen verbetering, Clinge vecht voor de overwinning en door hun snelle en schotvaardige mid voor brengen zij de stand geleidelijk op 51. Tenslotte wist nog Vermeulen de stand op 52 te brengen, waarna het einde komt en Clinge een verdiende overwinning heeft be haald. Er zal door Breskens beter moeten worden aangepakt willen zij zich ook in de 3e kl. K.N.V.B. blijven handhaven. En hier nog een kort woord gericht tot de werkende leden van v.v.B. Werkt en strijdt allen mee voor het bereiken van een goede plaats in uw afdeling. Wij beschikken over vele jonge krachten, die echter nog niet rijp genoeg zijn voor het ie elftal, zij zullen eerst meer moeten oefenen en daarbij minder aan sigaretten roken moeten denken. Op het veld oefenen is, gezien de dagen korter worden, spoedig klaar, doch u kan toch door licha melijke oefening fit blijven. Spring iedere dag een half uur touwtje en doet nog wat andere oefeningen, zoals J. de Visser in z'n dagen; die deed er tenminste wat voor. Maar na een wedstrijd je schoenen wegzetten tot een vol gende, neen vrienden, zo wordt gij geen voetballer; oefening baart kunst. Zo is dan Zondag het competitierad van de voetbal weer gaan draaien. Voor ons ge west gaat natuurlijk de belangstelling het meeste uit naar de verrichtingen van onze Zeeuws-Vlaamse 3e en 4e klassers, daar wij helaas geen 2e klassers rijk zijn. Toch vol gen wij ook met interesse de verrichtingen van onze Zeeuwse 2e klassers en daarbij is ons opgevallen de smadelijke nederlaag van de Vlissingse club „De Zeeuwen". Dat het een nederlaag zou worden tegen het sterke Alliance in Roosendaal, was te voorzien, doch een 101 uitslag is toch wel erg bar. Vlis- singen ontving Goes en won met 72. Zou Vlissingen zo sterk zijn, of is Goes aan het afzakken? Dosko werd op eigen terrein geklopt door R.K.T.V.V. met 13, wat ons van de Ber- genaren tegenvalt. De strijd tussen de nieuwe lingen S.E.T. en Rood-Wit eindigde in een 3o zege voor Rood Wit. De plaatselijke ontmoeting tussen Baronie en Hero, werd een 3'i overwinning voor Baronie. 3e klasse. Oostburg had het voorrecht om de nieuwe derde klasser Ria uit Westdorpe te ontvan gen. De bloemen die de aanvoerder van Ria mocht ontvangen, inspireerden de spelers blijkbaar zodanig, dat Oostburg er niet aan te pas kwam en zo veroverde Ria door een heeft nogal een saaie tijd hier bij een zekere familie Duclaire, waar ze Frans en muziek leert. Ik speel dus zo'n beetje voor zonnestraaltje als ze een paar uur weg kan. Madame Duclaire verbeeldt zich in volle ernst, dat we samen kerken en museums gaan be kijken," eindigde hij met een vrolijke grijns. Herrick glimlachte wat droevig. Wat moest het heerlijk zijn voor dat andere meisje peinsde ze, voor die Barabara Fane, om iemand als Billy telkens te zien en door hem te worden wegge haald uit wat een vrij ongezellig mi lieu scheen te zijn. Dat moest zelfs een saai leven veel dragelijker maken. Ze nam afscheid van hem en kreeg toen ineens het gevoel, dat ze in discreet lang bleef en zei haastig, dat het ook haar tijd werd. Doch Lady Bridget kwam daar be slist tegen op. „Nonsens," zei ze. „Nu je madame Clementine's permissie hebt kan je me net zo goed nog wat langer ge zelschap blijven houden. We hebben nog niet eens koffie gedronken". (Wordt vervolgd). 2i zege, twee puntjes. Breskens had een slechte start en verloor in Clinge met 52. Dat is weinig bemoedigend. Het westen kwam er wel heel slecht af, daar ook Aardenburg verloor, n.l. in Sluiskil, met 31. In Hoofdplaat, waar Axel op bezoek was, verliep de wedstrijd minder prettig. Eerst ging de scheidsrechter van de vlakte, nadat hij een bal in het gezicht had gekregen en 20 min. voor het einde, toen de stand 31 was voor Axel, kreeg de Hoofdplaat-doelman een zodanige trap, dat hij enkele ribben brak. Hoofdplaat staakte toen de wedstrijd. Terneuzen was op bezoek bij Hontenisse en veroverde door een 3o zege de volle buit. Ook Corn. Boys deed het goed, door Steen met ledige handen naar huis te sturen 4—1. Vierde klasse. Biervliet schoot uit haar slof, waarvan Hulst het slachtoffer werd 71. Gaat het met Hulst zo erg bergafwaarts? Schoondijke was op bezoek bij Yrseke en keerde met le dige handen terug, daar de oestermannen met 31 wonnen. Ook IJzendijke startte slecht in deze klasse en verloor met 32 van De Patrijzen. Tenslotte eindigde de wedstrijd Robur—E.M.M. met een 31 overwinning voor de Vlissingers. Plaatselijk Nieuws Schoondijke. Bazar voor de inrichting van de in aanbouw zijnde nieuwe Herv.Kerk Verantwoording van de ingekomen geschenkzendingen. Wed. Mattheeussen, Ossendrecht, 20 pakken peekoffie; N.V. R. Buisman, Zwartsluis, 1 doos busjes buisman; N.V. Waldorp Radio, Den Haag, 1 stofzuiger tegen gereduceerde prijs; Fam. Eggink, Schoondijke, 1 mondharmonica, 1 nieuw boek; Ned. Persil Mij., Amsterdam, 25 dozen Ata; N.V. Zomer Keuning, Wageningen, 1 groot pak spiegels e.d.; „Het Modehuis" Harpe-Pieters, Ter- neuzen, 1 doos textielgoederen (o.a. 2 truitjes, 1 schortje, kousen sport kousen e.d.); P. AdraanseRousseau, Amsterdam, doos met 6 paar baby sokjes, een aantal boekenleggertjes en f 5,P. WalraveHerrenbout, Goes, 1 rookstel; Mevr. Willemsteijn, Heerjans- dam, 2 boeken fietskaarten v. d. elf provincies; Mevr. Nieuwburg, Moor drecht, 2 stukjes Ivory zeep, 2 tubes tandjpasta; J. de Jonge, Boek handel, Goes, 5 boeken, 2 pakjes van 25 briefkaarten; Mej. C. Herrebout, IJzendijke, 1 gehaakt kleedje; Mevr. Risseeuw, St. Anna ter Muiden, 3 kleedjes (2 grote en 1 kleiner); N. N. te A., 22 maandkalenders (1-9-49/31-8-50); Mevr. L. GoossenBrokking, Breskens, 1 zelfgemaakte verjaardagskalender. Uit onze eigen gemeente zijn de volgende giften binnengekomen Ver. „Voor en met Elkander" 7 kleedjes, 1 overtrek voor theemuts; Bestuur vrouwenver. „Martha en Maria", 1 Cadzandse pop; Leden van de vrou wenver. „Martha en Maria", 1 jongens pakje, 1 kinderrokje, 1 bedsprei; Mevr. De Kraker, 1 gebreid wollen truitje; Mevr. De Krakerde Kreek, Den Haag, 1 gehaakt kleed; Mej. v. d. Ginst, 1 gebreid kinderjurkje; Mej. J. Leenhouts, 1 geborduurd kleedje; N. N., 2 paar kousen, 1 fles boldoot, 1 sierdoek; N. N., 2 rokken; N. N., 1 sierkussen, ballen; N. N., 1 wollen deken; Mevr. FilibertVerplanke, 2 poppen; N. N., 1 kinderjurk, 1 paar sokken, baby sokjes; N. N;, gehaakt kleedje, 1 flesje likeur; Fam. Feijtel, knot wol, 2 hand werkmandjes, schilderijtje, doos zeep, 1 paar sportkousjes en 1 brievenmap; Mevr. Van LuijckRoofack, 3 pop- penwiegjes; N. N., 2 pakjes thee; Mej. J. Marteijn, 1 kinderjurkje; N. N., 1 gehaakt kleedje; J. van Baal (bakker), 8 doosjes chocolade pastilles; Mej. Jo Hamelink, 2 slabbetjes; N. N., 1 schoor steenloper, 4 kleedjes, 3 zakdoeken, 2 lijstjes; Wed. v. d. Velde, 1 pond koffie, 1 gehaakt kleedje; De heer en mevr. Van de WoestijneLeenhouts, Vlissingen, 1 snoer kralen, 1 klein truitje, 4 slabbetjes, 4 kleedjes 1 paar geborduurde sloffen, 11 eiernetzakjes; Mej. S. van Male, 1 gebreide over- gooier; N. N., 1 Delfs Wit Jubileum fruitschaal van de Porceleine Fles, 1 olie- en azijnstel, 1 vaas, 4 stuks klein goed voor de grabbelton. Sluis Nieuwe voorzitter. In de laatst gehouden vergadering van de Coöperatieve Aankoopvereni ging „West Zeeuwsch-Vlaanderen" G. A. te Breskens is tot voorzitter ge kozen de heer H. van Iwaarden, alhier. Groede Bekneld geraakt. Zaterdag j.l. had de landbouwer C. C. alhier, die bezig was met paard en wagen vruchten van zijn land in de schuur te rijden, het ongeluk bekneld te geraken, met het gevolg, dat hij het ene sleutelbeen brak, terwijl het andere werd gekneusd. Botsing. Zaterdagmiddag j.l. kwam een wiel rijdster in botsing met het 7-jarig jongetje I. C., die eveneens per fiets was. Het ventje liep daarbij een beenbreuk op, waardoor opname in het zieken huis te Oostburg noodzakelijk bleek. Gemeentedag. Zondag hielden de Zuidelijke Evang. Lutherse gemeenten een z.g. gemeentedag in Groede welke gemeente als gastvrouwe optrad. Zeer velen waren uit Bergen op Zoom, Middelburg en Vlissingen gekomen, zodat om 11 uur bij de aanvang van de dienst de kerk geheel gevuld was.. Da. Stol hield haar predikatie naar aanleiding van Lucas 14 vers 17. Na de dienst werd een gezamelijke koffie maaltijd gebruikt in de cantine van het arbeiderslogeerkamp, waarna Ds. Johan- nis uit Vlissingen sprak over de „Bijbel in het gezin". De middag werd verder gevuld door zang van het dameskoor uit Vlissingen en voordracht en spel door jongeren uit Groede en omstreken. Dat het spel der jongeren erg gewaardeerd werd, bewees wel het uitbundige applaus. Oostburg. Wielerwedstrijd. Zaterdag 17 September 1949 zal alhier een wielerwedstrijd voor inge zetenen dezer gemeente plaats hebben. Er wordt in drie categoriën gereden op gewone fietsen. Ooft- en Tuinbouw. De tentoonstelling van Ooft- en Tuin bouw, van Zaterdag tot en met Maandag in Oostburg gehouden, is werkelijk een groot succes geworden en de organisatoren kunnen met grote voldoening terugzien op hun werk. De grote tent, waarin de tentoonstelling was ondergebracht, was tot in alle hoeken gevuld met een grote verscheidenheid van fruit, bloemen en planten, groenten, zaai- en pootgoed enz., terwijl ter opluistering aanwezig waren afdelingen van de landbouwvoorlichtingsdienst, de plantenziektenkundige dienst, de bijenteelt en van tuinarchitectuur. Het geheel was keurig ingericht door de heer D. A. Cornelisse uit Heemstede, oud chef van de plantentuin van de diergaarde te Rotterdam, die dit werk geheel belangeloos op zich had genomen. De opening geschiedde Zaterdagmiddag door de heer C. Hamelink, lid van Ged. Staten van Zeeland, namens het Prov. Bestuur, nadat een groot aantal autoriteiten en verdere ge nodigden tevoren op het gemeentehuis door burgemeester Hoekzema en door de voorzitter van Ooft- en Tuinbouw, de heer A. Hoolhorst waren ontvangen en toegesproken. Het gehele gezelschap schaarde zich achter de muziek van de Óostburgse Harnionie en wandelde zo naar het tentoonstellingsterrein. Zondag was de drukte buitengewoon, het geen zeker grotendeels was te danken aan het muziekfestival, waaraan door een 7-tal muziekverenigingen uit het landje van Cad- zand werd deelgenomen. Die dag werd de tentoonstelling door ruim 2000 betalende bezoekers bezocht. Ook Maandag hebben velen, uit het gehele landje van Cadzand, de tentoonstelling be zocht en toen Maandagavond de muziek van da Stoottroepen uit ?s Hertogenbosch een con cert gaven, werd dit door een grote menigte beluisterd. In totaal werd de tentoonstelling bezocht door ruim 3500 betalende bezoekers. De prijzen werden door de jury als volgt toegekend Coöp. Vruchtenveiling„Zeeuwsch- Vlaanderen", Terneuzen, fruit en groenten, ie pr., med. H. M. de Koningin; Ned. Fruittelers Organi satie, afd. Zeeuwsch-Vlaanderen, fruit, 2e pr., med. Com. der Koningin; Ver. van Oud leerlingen van de Fruittteeltschool, Philippine, fruit, 3e pr., med. L. v. Dijk; S. J. C. Frelier, Krabbendijke, fruit, E.V., med. M. Maas; A. J. de Milliano, Oostburg, fruit, E.V., med. N.F.O.; L. Verduijn, Schoondijke, fruit, 3e pr., med. ir. Geuze; W. v. d. Walle, Groede, collectie groenten, E.V., med. D. Haak; J, B. Aers, Oostburg, verzameling coniferen, 2e pr., med. Gemeente Oostburg; L. Verplanke, Oostburg, gehele stand, bloemen en planten, ie pr., med. Z. K. H. Prins Bernhard: Fl. ClaerhoutAers, Sluis, potplanten, E.V., med. Ouweneel; A. Haartsen, Schoondijke, ver zameling dahlia's, 2e pr., med. Not. v. d. Hoek; L. v. Dijk, Schoondijke, idem, ie pr., med. Gemeente Breskens; J. B. Aers, Oostburg, laan- en fruitbomen, E.V., med. Veiling Terneuzen; Afd. Aardenburg, Mij. Ooft- en Tuinbouw, ie pr., med. Gemeente Biervliet; F. Haak, Biervliet, verzameling dahlia's, 3e pr., med. L. Verplanke; J. M. E. Bouw man, Aardenburg, tuinarchitectuur, E.V.,med. burgemeester IJzendijke; Afd. Oostburg Mij. Ooft- en Tuinbouw, 2e pr., med. burgemeester Hoekzema; Wed. J. Tellier, bloemen en plan ten, 2e pr., med. mevr. E. v. d. Broeckede Man; Fl. ClaerhoutAers, Sluis, gehele inzending, 3e pr., med. Joh. le Clerq; J. B. Aers, Oostburg, verzameling dahlia's, ie pr., med. A. Hoolhorst; J. B. Aers, Oostburg, ver zameling rotsplanten, 2e pr., med. Gemeente Oostburg; L. Verplanke, Oostburg, verzameling potplanten, E.V., med. A. Lako; J. H. E. Bouwman, Aardenburg, verzameling heesters en vaste planten, 2e pr., med. Gemeente Zuid- zande; A de Jonge, Schoondijke, verzameling groenten, E.V., med. Coöp. Veiling Terneuzen; Afd. Zuidzande Mij. Ooft- en Tuinbouw, 3e pr., med. J. E. Aers; Firma A.J. Witte en Zonen, Vlissingen, verzameling bloemen en planten, E.V., med. Prov. Zeeuwsche Courant.

De Schakel | 1949 | | pagina 2