Stoelen- en tafeldans. DE ZONDEN DER VADEREN. De schakel ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WEST ZEEUWSCH-VLAANDEREN 5e Jaargang Nummer 244 Vrijdag 16 SEPT. 1949 Drukkers-Uitgevers Firma SMOOR DE HULSTER - Boulevard 120 - BRESKENS - Telefoon 27 - Giro 358296 Verschijnt iedere Vrijdag Abonnementsprijs f 1,— per kwartaalfranco per post f 1,15 Prijs der advertentiën 7 cent per m.m. bij abonnement korting Advertenties met „brieven onder nr. of bij ons te bevragen", 10 cent extra In de achter ons liggende warme dagen heb ik dikwijls medelijden ge had - ik ben trouwens toch nog al medelijdend van aard - met de mensen, die in het verborgen voor ons werken en voor dat werk dikwijls geen andere beloning krijgen dan ondank van het publiek, wiens zaak zij dienen. Daar hebben we in eerste instantie de goden in de onderste regionen, n.l. de ge meenteraadsleden. Overal in de lande treden in deze maand wederom nieuwe artisten op het slappe koord van de gemeentepolitiek op en deze nieuwe lingen, die zich nog nimmer schuldig hebben gemaakt aan het nemen van een verkeerde beslissing, worden op de dag van hun kennismaking met het groene laken over de tafels van de gemeentelijke bestuurders, al dadelijk overstelpt met papieren, waarop de ontwerp-begroting voor het komende jaar is gedrukt. Een zee van papier en een oceaan van cijfermateriaal, bedra gen tot een duizelingwekkende hoogte voor mensen, die gewoon zijn - zoals de meesten onzer - om met centjes ]te rekenen. Doch al die cijfers met uit voerige toelichting worden nu nog niet dadelijk aan een behandeling of be spreking onderworpen; neen dat is het huiswerk dat deze nieuwe scholieren van de gemeentelijke bestuurders academie mee naar huis mogen nemen. Dat abracadabra wordt de handleiding, waarop de nieuwe raadsleden zich eerst thuis suf moeten studeren, opdat zij daaruit de richtlijnen zullen kunnen putten, langs welke het aan hen toever trouwde bestuursbeleid zich in het komende jaar zal bewegen. Als je zo'n berg huiswerk in je nieuwe schooltas opbergt kom je tot zelfverwijt, n.l. hoe je jezelf op je oude dag nog hebt laten verleiden, om je naam te doen opnemen in de lijst van aspiranten van de politieke partij - waarvan je een der stevigste steunpilaren bent geweest - die de openbare zaak der gemeente zullen dienen en die desnoods goed en bloed daarvoor over zullen hebben. Goed en bloed, ja zo is het en je vriend, die pienterder was dan jij en niet te vinden was voor het candidaatschap, mag de raadsvergaderingen bezoeken die jij fatsoenshalve moet bezoeken en die goeie vriend zal natuurlijk niet nalaten jou, al dan niet in het open baar, te kapittelen, wanneer je naar zijn mening je stem over een bepaald voorstel in de gemeenteraad verkeerd hebt uigébracht. En waarop kan hij, buitenstaander nu zijn mening dat jij verkeerd hebt gestemd, baseren? Hij heeft toch zeker geen ontwerp-begroting en soortgelijke stukken kunnen bestude FEU8LLETON 9) door PEDLER. „Ik zal natuurlijk gaan, madame," antwoordde het meisje kalm. „Entendu alors. Neem maar een taxi en ga nu direct". Ze ging weg, doch bleef nog even staan om over haar schouder een laatste instructie te ge ven: „En wijs madame vooral, hoe ze die Huguelin brocaat mantel moet aan trekken. Ze heeft er geen begrip van hoe ze haar kleren moet dragen". Herrick voelde zich een beetje opge wonden toen ze kort daarna van Mai- son Clementine wegreed, omgeven door verscheidene grote cartonnen dozen, die Lady Bridgets nieuwe aankopen bevatten. Maar ze was uiterlijk volko men beheerst, toen ze bij het hotel aankwam en iets in haar manieren, een zekere waardigheid, noopte zelfs de met gouden tressen en koperen knopen opgetuigde Cerberus bij de deur tot een ongewone beleefdheid en ren, waaraan jij al je goede tijd hebt moeten verdoen. Daar heb je het „goed", dat je als raadslid moet offeren. En het bloed? Och dat halen die critici onder je nagels vandaan en ook je tegenstanders in de raad of anders ook wel je partijgenoten, die je nota bene op de candidatenlijst hebben helpen brengen. En dan zo'n eerste raadsvergadering die je moet meemaken. Na de welkomst rede van de burgemeester, die zegt de hoogste verwachtingen te koesteren omtrent de werklust van de nieuwelingen, wordt je pardoes aan het werk gezet en moet je een van de gewichtigste beslissingen van je leven "zo maar a bout portant nemen. Naast de burge meester staan n.l. enkele ledige stoelen; stoelen die er nog deftiger uitzien dan de enigszins gewonere stoel waarop je thans nog gezeten bent. En nu moet je al aanstonds gaan stemmen en op een stukje papier de naam gaan invul len van de uitverkorene, die straks als benoemd wethouder op een van die mooiere stoelen zal komen te zitten. Het is niet precies een stoelendans, maar het lijkt er toch wel enigszins op, want er is over het geheel genomen toch nog al een sterk streven waar te nemen om zich zo'n ledige stoel te veto veren; precies dus als bij een stoelendans. De gedachte van een stoelendans voert me naar de dans van een ander meubelstuk, n.l. naar een tafeldans, die men dikwijls kan waarnemen op een spiritistische séance. Men kan het geloven of niet, doch een feit is dat men op zo'n spiritistische séance een tafel laat dansen; in strijd dus met alle wetten van het aard-magnetisme en van de leer der zwartekracht, ziet men een tafel uit zich zelf bewegen en naar boven gaan. En in strijd ook met onze gewone logica, die ons leert, dat een dood ding niet uit zichzelf in beweging kan komen. Nu ik het toch over een tafel heb kom ik vanzelfsprekend op de Ronde Tafel terecht. Ik bedoel de Ronde Tafel in den Haag, waaromheen thans - en ook in de warme dagen van een poosje terug - de politici van Nederland en uit Indonesië geschaard zitten. Neen, niet om die tafel aan het dansen te krijgen, tenminste dat geloof ik niet Doch wel om van Nederlandse zijde uit de desolaten toestand in Indonesië nog te redden wat mogelijk is en van Indonesische zijde, om voor de Republiek zoveel mogelijk winstpun ten te verzamelen. Persoonlijk vind ik het jammer dat ze daarvoor een ronde tafel gebruiken. Beter ware een vier kante tafel, dan konden de heren afge vaardigden tenminste elkaar eens vier kant de waarheid zeggen en ook nog wel ondanks de massa cartonnen dozen, die haar nederige positie in de maatschappij verrieden. In de kamers van de Rivingtons aangekomen, werd ze hartelijk verwel komd door Lady Bridget, die zich on middellijk overgaf aan een orgie van passen, terwijl Billy er bij stond en nu en dan een echte mannen-opmer king maakte. Er was meer dan een uur verlopen voor Lady Bridget op hield en uitgeput naar de klok keek, die op half één stond. „Gelukkig, dat is de laatste," riep ze opgelucht uit, toen ze de Huguelin mantel uittrok. „Maar alles is prachtig. Zeg madame Clementine, dat ik er erg mee ingenomen ben. En nu hunker ik gewoon naar mijn lunch". „Ik denk mademoiselle ook," merkte Billy op met een vriendelijke blik op het witte gezichtje van het meisje. „Ja, natuurlijk. Waarom blijft u niet met ons mee lunchen?" stelde zijn moeder gastvrij voor. „Dat zou gezel lig zijn. Billy, bel eens even op en bestel een lunch voor drie personen". Doch Herrick hield hem met een vierkant voor de zaak waar het om gaat, uitkomen. Met zo'n ronde tafel loopt men het gevaar dat men om de zaak heen- draait en dat men in een cirkel blijft rondlopen, zonder kans op een af doende regeling. Overigens gaan de heren afgevaardigden erg amicaal met elkaar om; ze lopen eikaars deur plat om het zo uit te drukken en ik geloof dat ze het abele spel van „Aap wat heb je mooie jongen" aardig beoefenen. En er zijn niet weinig deelnemers aan deze conferentie rond de tafel. Som mige dagen ziet het er, lettende op de huidskleur, bepaald zwart van de men sen, om die tafel en daarachter. Daar achter is n.l. de plaats van de advi seurs en deskundigen, van de minder heidspartijen die niet mogen meepraten en van de „bijzondere belangen," die hun belangen evenmin zelf ter tafel mogen brengen. Het is voor die afge vaardigden enz. enz. uit Indonesië wer kelijk een aangenaam reisje naar den Haag. Het kost niets en ze mogen hun eigen vrouw meebrengen, zodat die ook gratis van het strandleven in Scheveningen kan meegenieten. Onze regering is niet schriel tegenover deze bezoekers; een fijn hotel voor niks en verder als maar kosteloze uitstapjes, diners en vrij vervoer per luxe auto. Daaraan is misschien wel toe -te schrij ven dat er zoveel Indonesische deskun digen zijn meegekomen. Onder die deskundigen ontmoette ik laatst waar achtig nog een oude kennis van me; iemand die vroeger ook nog lid van de gemeenteraad van Batavia is ge weest. Zo zie je, als je eenmaal aan een groene tafel als bestuurder hebt gezeten, blijft je hart naar dat groene laken uitgaan. De deskundige die ik hier bedoel kan ik als zodanig niet hoog aanslaan. Wij noemden hem toen hij nog raads lid was altijd Appelmoes, omdat zijn naam naar de klank het meest nabij evengenoemd vruchtengerecht komt en omdat hij klaarblijkelijk pap of moes in zijn hoofd had. Erg deskundig was hij niet op gemeentelijk gebied, maar wel was hij beginselvast in het stem men. Hij stemde n.l. altijd tegen, ook als het een voorstel van hem zelf betrof. Hij is achtereenvolgens van alle par tijen lid geweest, zowel Aan de ultra linkse als van de meest rechtse. En door zijn zwevende houding is hij ten slotte uit elke partij geweerd, met het gevolg dat hij nu geen minister van de Republiek is. Ik vroeg hem op welk terrein hij nu eigenlijk adviseur was; het gesprek ging onder een borreltje en waar wij elkaar door en door kennen, was ook hij eerlijk genoeg om mij toe te vertrouwen, dat hij eigenlijk geen haastig gebaar tegen toen hij naar de telefoon wandelde. „O nee, belt u als 't u blieft niet op, ik kan niet blijven déjuneren," zei ze. „Het is heel vriendelijk van u om het te vragen," ging ze met een verlegen glimlachje tot haar gastvrouw voort, „maar madame Clementine zal op me wachten". Lady Bridget's gezicht betrok als dat van een teleurgesteld kind. Om een of andere onbegrijpelijke reden vond ze deze kleine Engelse mannequin bijzon der aantrekkelijk en ze had het idee om haar op de lunch te houden pret tig gevonden. „O, maar madame Clementine zal het stellig goed vinden," zei ze. „Billy bel haar even op en vraag haar in je mooiste Frans of miss -" Ze hield op en keek Herrick vragend aan. „Mijn naam is Waylen," vulde het meisje aan. „Of Miss Waylen mag blijven". Billy gehoorzaamde dadelijk en weer ging zijn vrolijke, jongensachtige stem smekend langs de lijn en madame adviezen uitbracht. Maar zie je, hij heeft een zwager die een gewichtige ministersportefeuille van de Republiek draagt. En die zwager kon niet zelf aan de Ronde Tafel Conferentie deelnemen, doch die had toch daar wel graag een betrouwbare relatie die hem in Indone sië op de hoogte zou kunnen houden. Zo zullen er we! meer zijn, want het onderling vertrouwen zal, als gewoon lijk in het Oosten, wel niet zo erg groot zijn. Overigens heb ik bij de vertegen woordigers van de Republiek niet veel oude kennissen ontmoet. Het zijn meestal jongere mensen, mensen die in mijn Indische tijd nog op de banken van de volksschool zaten en zich daar on ledig hielden met het bestuderen van de Maleise versie van het Aap, Noot, Mies enz. Op hun leesplankje stond onder de aap niet de letter A natuur lijk, doch de M van monjet. Ja, de tijd gaat vlug, want nu zijn die jonge lieden al minister enz. en zitten ze om de Ronde Tafel geschaard als verte genwoordigers van een volk van 50 tot 70 millioen mensen. Vertegenwoor diger, ja dat zeggen ze tenminste, doch zij hebben zichzelf als zodanig aangewezen en niet het volk, welks belangen zij heten te vertegenwoordi gen. Overigens zou een aanwijzing door dat onmondige volk zelf toch ook al even weinig waarborg bieden, dat de aangewezene werkelijk de capaciteiten zou bezitten om de belangen van Indo nesië op de juiste wijze te kunnen vertolken en behartigen. Meer wil ik van de Ronde Tafel Conferentie thans niet zeggen; alleen hoop ik dat de vertegenwoordigers van de Nederlandse en aanverwante belangen ook in dagen van warmte het hoofd koel zullen houden. Dat zij voldoende rekening zullen houden met de Oosterse mentaliteit die bij een onderhandeling steeds is gebaseerd op overvragen en dat zij bij hun bod steeds de voet strak zullen houden, vooral omdat een bod van Nederlandse zijde betrouwbaar is en steeds wordt gehonoreerdMogen zij de wijsheid en takt bezitten die bij een vroede vader steeds geacht wordt aanwezig te zijn, dan zal deze ronde tafel tenminste geen bovennatuurlijke verschijnselen als tafeldans vertonen. En moge dan ook verder een einde komen aan het tegen natuurlijk verschijnsel van de afgelopen jaren, waarin door Nederland in Indo nesië vrede werd gezaaid doch oorlog moest worden geoogst. L. Clementine, haar gezicht een en al glimlach, kweelde vriendelijk in de hoorn van de telefoon terug; „Mais oui, mais oui, monsieur. Na tuurlijk, als het mevrouw Rivington genoegen doet, kan la petite blijven voor het déjeuner En is madame ingenomen met de toiletten? Dat is goed. Au revoir, monsieur, au revoir!" „Zo, dat is in orde," zei Billy, de telefoon ophangend en ging naar zijn moeders kamer om te vertellen, dat Herrick permissie had om te blijven. De lunch die volgde en die werd opgediend in de particuliere zitkamer van de Rivingtons was een vriend schappelijk, gezellig maal, dat Herrick eens helemaal uit het gewone dage lijkse werkleven, waaraan ze zo ge wend was geraakt, haalde en terug bracht in de wereld, die ze eens ge kend had, een wereld waarin de ge dachte aan geld, aan de prijs der dingen, die de gehele atmosfeer in Maison Clementine scheen te doordrin gen, op de achtergrond vervaagde en alleen haar uiterlijke manifestatie ver toonde in bloemen en damast en blin-

De Schakel | 1949 | | pagina 1