BRILLEN Wathoudersverkiezinoen in West Z.-Vl. „We 25rlllemae&ei" kindertoeslagen en uitkeringen bij ge boorte van kinderen. De Australiërs zijn erg gastvrij en er is geen merkbaar klasseverschil. Er wordt beweerd dat ze de meest ge makkelijke mensen ter wereld zijn. Er is altijd tijd voor een praatje en ook stof. De belangrijkste dingen zijn paar denrennen en bier drinken. Het laatste gaat heel gemoedelijk en ontaard zel den in vechtpartijen of dronkenschap. Om politiek bekommeren ze zich niet veel en daardoor krijgt het handjevol communisten hier nogal kans om mee te spreken. Het ledental der communis ten bedraagt pl.m. 60.000. Zij hebben zich echter door minder mooie prak tijken, zoals stemmenzwendel en intimi datie een plaats veroverd in de besturen der vakverenigingen en wel in die mate, dat ze de meeste vakverenigingen be heersen. Daarom wordt er hier nogal eens gestaakt om 's lands economie in de war te sturen. Dit laatste bleek wel overduidelijk uit de mijnwerkersstaking welke zeven weken geduurd heeft en nu afloopt. Het Gouvernement heeft een volledige overwinning behaald en uit de gehouden stemmingen blijkt dat de meeste mijnwerkers altijd tegen de staking zijn geweest. Eventuele com munistische emigranten doen beter niet hierheen te komen. Laat die maar naar hun oom Joseph gaan. Queensland is erg warm en minder geschikt voor ons Hollanders. New South Wales heeft een goed klimaat. Het is de meest ontwikkelde staat, het dichtst bevolkt en het meest zake lijk. Het heeft vrij vaak te lijden van orkanen, overstromingen en grote tem peratuursverschillen. Victoria is heel gematigd, maar het regent er de meeste tijd van het jaar. Zuid-Australia heeft een heel aangenaam klimaat, maar heeft veel met langdurige droogte te kampen. West-Australia en speciaal het Zuid-Westelijke gedeelte is het meest geschikt voor ons Hollanders en het biedt de meeste kansen. Het is de minst ontwikkelde staat, maar wat er is mag er wezen. Er wordt hard gewerkt aan de verdere ontwikkeling en grote plannen worden uitgewerkt. De Zuid-West is meer dan 10 maal zo groot als Nederland en er wonen slechts ongeveer 150.000 mensen. Af standen telt men niet en men gaat doodleuk even op visite een 50 km. verder. Men moet zich in vele dingen aan passen, maar dat wordt gemakkelijk gemaakt door de vriendelijkheid en behulpzaamheid der mensen hier. Hollanders zijn hier erg gezien en zullen dan ook geen moeite hebben om zich spoedig vrienden te maken. Er is hier een groot woningtekort en echtparen doen beter met naar het platteland te gaan, waar eigenlijk geen woningtekort is. De meeste mensen, ook op het platteland, leven hier mo derner en met meer comfort dan in Nederland. Als men ver het binnen land in zit, moet men natuurlijk be paalde stadsgemakken en -genoegens missen, maar men doet alles om het leven zo aangenaam mogelijk te maken. Men werkt hier om te leven en niet omgekeerd. En met leven bedoel ik genoegelijk leven. Ik kan iedereen die gebracht moeten worden en ze vraagt of jij dat kunt doen". Het was een ongewoon verzoek voor een klant. Een modiste kan de tijd van uitverkoren mannequins produc tiever benutten dan door ze als loop- meisjes te gebruiken en Herrick wacht te op de stroom van verontwaardigde woorden die Lady Bridget's verzoek zou ontketenen. Doch tot haar grote verbazing ging madame Clementine uiterst beminnelijk voort: „Het was werkelijk een verrassing voor me dat een Engelsman zo gentil kon zijn. Charmant, bepaald charmant!" Herrick bedacht met een geamuseerd lachje, dat Billy zijn verleidelijkste stem moest hebben opgezet door de tele foon om madame Clementine te ver murwen en haar toestemming voor het verzoek van zijn moeder te verkrijgen. „Mevrouw schijnt er erg op gesteld te zijn dat jijzelf haar de toiletten komt brengen," ging de modiste voort. „Ik weet wel, dat het geen gewoonte is, maar het is een kleine gunst, die mon sieur voor haar gevraagd heeft. En ze heeft een massa gekocht, dus als ze dat nu zo graag wil -" Ze haalde haar schouders op en keek Herrick ver wachtend aan. •(Wordt vervolgd). OOSTBURG van goede wil is aanraden hierheen te komen. Er ligt hier een toekomst voor iedereen. Liefhebbers, aarzelt niet lan ger. Hier ligt Uw kans. A. J. DE VLIEGER, Boyup Brook West Australia Een afscheid van Breskens. Nu wij van Breskens naar Baren- drecht zullen verhuizen, gevoelen wij behoefte enkele afscheidswoorden tot onze medeburgers van Breskens te richten. Onze familie heeft enkele eeuwen haar bakermat in West Zeeuwsch- Vlaanderen gehad en zelve hebben wij bijna drie-kwart eeuw in Breskens ge woond en lief en leed met de Bressiaanders gedeeld. Het ontzettende bombardement van n September 1944, waarin ook onze have en goed totaal verwoest werden, maar Gode zij dank onze levens gespaard bleven, zullen wij nooit vergeten. De 11e September zal door ons dan ook steeds in herinnering worden gehouden door een stille her denking van de vele dierbaren, die toen vielen. Het is met grote dankbaarheid, dat wij denken aan de vele hulp, die wij van de Breskense burgerij hebben ontvangen bij de gestage groei van ons bedrijf, dat we met drie man personeel, t.w. de heer P. C. van Melle de heer Ant. Monjé en ondergetekende, mochten beginnen. We herinneren ons de spontane medewerking van onze dorpsgenoten bij de vestiging van de Electrische Centrale, bij het planten van de palen en het spannen der geleide-draden over particulier eigendom. Breskens was dan ook de eerste gemeente in Westelijk Zeeuwsch-Vlaanderen, die electrisch verlicht werd. Een woord van hartelijke dank komt vooral ook toe aan de leden van het Gemengd Koor, het Mannenkoor, het Meisjes- en Kinderkoor, alsmede aan het Trommel- en Pijpercorps, met alle welke wij onvergetelijke uitvoeringen mochten geven en talrijke familie avonden houden, die zo echt intiem en gezellig waren. Voor mij was de arbeid, daaraan verbonden, een ware ontspanning, die mij, als muziekliefhebber, alle moeiten en zorgen, die een gestadig groeiend bedrijf met zich bracht, deden ver geten. Van harte hoop ik, dat muziek en zang, die het leven zo echt veraange namen en verrijken, steeds door de Breskense jeugd beoefend zullen wor den. Wij wensen al onze dorpsgenoten Gods zegen toe in gezins- en zaken leven. Moge het Breskens met zijn nijvere bevolking, zijn stoere vissers in hun gevaarlijk beroep, in alle opzichten goed gaan. I van Melle A. C. van MelleKousmaker. Barendrecht, September 1949. Margrietsingel. Gevonden voorwerpen. Een pak spijkers, een duimstok, een zaketui, een stofklep, diverse ceintuurs en een rozenkrans. Inlichtingen bij de Rijkspolitie te Breskens. NIEUWE BONNEN. Geldig van 11 Sept. t.m. 24 Sept. 1949. Voedingsmiddelenkaarten 909 301 Vlees (A, B, D) Too gr. vlees. 302 Vlees (A, B) 300 gr. vlees. 303 Vlees (D) 100 vlees. 306 Algemeen (A, B) 200 gr. kaas of 250 gram korstloze kaas. 307 Algemeen (A, B) 125 gr. koffie. 312 Algemeen (B) 200 gr. kaas of 250 gr. korstloze kaas. 314 Algemeen (D) 100- gr. kaas of 125 gr. korstloze kaas. De letters achter de bonnummers geven de kaarten aan, waarop de be treffende bonnen voorkomen. Bonkaarten ZA, ZB, ZC, ZD, ZE, MD, MI7, MH 909 (bijzondere arbeid, a.s. moeders en zieken). Geldig zijn de bonnen gemerkt met de letter Z. Het is thans 12 jaar geleden dat er in ons gewest een tentoonstelling van Ooft- en Tuinbouw is gehouden en in die 12 jaar is er heel wat veranderd. Speciaal de fruitteelt is geweldig toege nomen in Zeeuwsch-Vlaanderen en het is dan ook begrijpelijk, dat de tentoon stelling, die van 10 t/m 12 September in Oostburg gehouden zal worden, voor een groot gedeelte in het teken van de fruitteelt zal staan. Nu is het wel jammer, dat juist de fruittelers thans met grote moeilijkheden hebben te kampen, maar desondanks zullen zij laten zien, wat er op dit terrein reeds is bereikt. De inzendingen zijn dan ook zeer bevredigend. Naast fruitteelt zal er nog heel wat meer te bewonderen zijn, zoals bloemen en planten, groenten, zaai- en pootgoed, bijenteelt, tuinarchitectuur en een afde ling van de vporlichtingsdienst en de plantenziektenkundige dienst. Het geheel zal, onder deskundige leiding, smaakvol worden ingericht. Zaterdagmiddag zullen bestuur en ge nodigden op het gemeentehuis officieel door burgemeester Hoekzema worden ontvangen, waarna achter de muziek van de Oostburgse Harmonie, naar het tentoonstellingsterrein aan de Nieuw- straat zal worden gewandeld, waarna de tentoonstelling zal worden geopend. Ongetwijfeld zal het Zaterdag druk worden, temeer daar de tentoonstelling verlicht zal worden, zodat men ook 's avonds veel bezoekers verwacht. Fraaie prijzen. Er zijn een groot aantal fraaie prij zen beschikbaar gesteld, w.o. medailles van H.M. de Koningin, Z.K.H. Prins Bernhard, de Commissaris der Koningin e.a., hetgeen getuigd van medeleven met ons gewest. Trouwens dat komt mede tot uiting in de samenstelling van het ere-comité, waarin de hoogste ge zagsdragers uit onze provincie zitting hebben genomen, alsmede enkele voor aanstaande personen uit België. Fancy fair. Het is duidelijk dat aan het organi seren van deze tentoonstelling hoge kosten zijn verbonden en daarom zal worden getracht, daarvoor enige dek king te vinden. Zo zal op het terrein een fancy-fair worden gehouden, waar het ongetwijfeld gezellig zal toegaan. Tevens wordt er een loterij gehouden, waaraan een zeldzaam mooie collectie prijzen is verbonden. Groot festival. Door het bestuur van de muziekvere niging „Harmonie" te Oostburg is, in samenwerking met de Plaatselijke 'Ge meenschap, voor Zondag a.s. een ,groot festival georganiseerd, waaraan zullen medewerken de muziekverenigingen uit: St. Kruis, Aardenburg, Zuidzande. Groe- de, Nieuwvliet, Schoondijke en Oost burg. Zondagmiddag om 1 uur zullen deze muziekgezelschappen zich opstellen op het Ledelplein, waarna een rondwan deling volgt door een gedeelte van de gemeente. Om 2 uur worden de vereni gingen op het terrein ontvangen door burgemeester Hoekzema. Vanaf 3 uur tot 8 uur zullen er dan concerten wor den gegeven, resp. door St. Kruis, Groede, Nieuwvliet, Aardenburg, Zuidzande en Schoondijke en Oostburg gezamenlijk. Concert stoottroepen. Maandag krijgt Oostburg bezoek van het muziekgezelschap van het regiment stoottroepen uit 's-Hertogenbosch, onder leiding van Karei van den Bergh. Dit ge zelschap zal 's avonds half acht concer teren op het tentoonstellingsterrein en daar een welgekozen programma uit voeren. Winkelweek. Ook de Oostburgse winkeliers willen aan het geheel meer luister bijzetten en organiseren een winkelweek, die Zater dag zal aanvangen en waaraan vele fraaie prijzen zijn verbonden. Wanneer de weersomstandigheden gunstig zijn, zal het de eerstkomende dagen ongetwijfeld druk zijn in Oost burg. FILMNIEUWS Z'N GROTE KAMERAAD. Joe is een gelukkige neger, die overdag te vinden is in de haven van Marseille en des avonds met zijn vriendinnetje Manda in de café's en dancings neger- en volksliedjes zingt. Op een dag is alles in rep en roer, voordat de politie op zoek is naar een ver dwenen Engels jongetje, Gerald Olyphant, die weggelopen is van zijn ouders, die op een der grote luxe boten, Marseille zijn komen bezoeken. De politie laat Joe roepen, daar deze alle verdachte lieden in Marseille kent, die iedere avond in de café's bij de haven komen. De politie heeft gevraagd of Joe een oogje in het zeil wil houden, maar niet mag laten merken, dat hij de politie helpt. Daar Joe echter ieder klein jongetje aanspreekt, dat zich in de buurt van het café waagt, wekt dit het wantrouwen op, van zijn rivaal Spike en als deze hoort, dat er een beloning van 50.000 francs op het terugbrengen van het jongentje gesteld is, wordt hij zeer geinteresseerd in deze zaak. In de navolgende gemeenten zijn tot wethouders gekozen: Aardenburg: Th. J. W. Lannoye, A. I. Catsman en C. Sturtewagen. Biervliet: J. J. de Vogelaar en A. Hamers. Breskens: Jac. van Haneghem en P. J. Notebaart. Cadzand: H. de Neef en P. M. van Iwaarden. Groede: C. Cijsouw en C. W. Cijsouw. HoofdplaatG. Termote en J. C. Blaak man. NieuwvlietA. J. Hoste en A. F. Roosendaal. Oostburg: J. H. van Kampen en A. P. Modde. RetranchementA. Willemsen Sr. en J. J. de Bruijne. Schoondijke: J. de Feijter en P. J. Huigh. Sluis: L. A. J. van Dongen en J. T. J. Wage. Waterlandkerkje W. J. Vermeulen en A. A. Buyck. IJzendijke: J. J. van Damme en A. G. Calon. Zuidzande: A. Luteijn en A. A. Ver- buyt. Plaatselijk Nieuws Breskens. Opleiding beroepsofficier. Op 13 September a. s. zal onze dorpsgenoot dhr. G. van der Laan worden ingelijfd bij het korps Veld artillerie te Ede. Bij beschikking van de Minister van Oorlog is hij aan gewezen om te worden opgeleid tot beroepsofficier. Mobilisatie Oorlogskruis. Bij de Rijkspolitie alhier, is aan de navolgende Wachtmeesters machtiging verleend tot het dragen van het Mobi lisatie OorlogskruisJ. H. A. Schip horst en P. A. van Remortel. Aanbestedingen. Woensdag j.l. had in het café van dhr. Duininck alhier de navolgende aanbestedingen plaats Een woonhuis met schuur voor Mevr. Wed. J. W. H. Hellendoorn. Gebr. Visser f I7'9^3>~ Gebr. Maas i5-75°> Gebr. Vergouwe 15-574. C. Daansen l5-279. J. Cruson 15.042,40 J. van Rosevelt 14-995. W. Burgers 13-978, allen te Breskens. Een woonhuis met schuur en bedrijfs ruimte voor dhr. Iz. de Ruijsscher. Gebr. Maas f 26.000, Gebr Vergouwe 24.844, J. van Rosevelt 24.560, J. Cruson 23.218,80 allen te Breskens. Een woonhuis-winkel met bedrijfs ruimte en garage voor dhr. J. Over- beeke. C. Daansen, Breskens f 25.800, Duveland, Den Haag 25.400, Gebr. Visser, Breskens 25.261, Gebr. Vergouwe 24.360, Gebr. Maas 23.975,— J. Cruson 23.776,10 J. van Rosevelt 23.050, Een woonhuis-winkel met bedrijfs ruimte voor dhr. W. J. H. Boerbooms te Oostburg, op het Oranjeplein alhier. Duveland, Den Haag f 21.600, Gebr. Visser, Breskens 20.690, Gebr. Maas 20.350, Gebr. Vergouwe 20.061, J. van Rosevelt 19-733' J. Cruson 19.093,60 Deze bestedingen welke zeer gunstige prijzen voor de betrokken aanbesteders opgeleverd hebben, is gehouden door het Architectenbureau van Melle alhier.

De Schakel | 1949 | | pagina 2