je kon ze niet tellen, maar alles wat men koopt is met een gat in de rand, zoals schotels, pannen, enz., die men aan de spijkers kan ophangen. Als je wat hebben moet kijk je maar eens rond want kasten zijn er niet en ook geen deuren aan de slaapkamers; alleen een buffet. De kleren die de werkmensen hier dragen, de schoenen en kousen, daar zou in Breskens nie mand mee lopen, het is alles nog als toen wij kregen na de bevrijding. Veel lange broeken worden gedragen, want dikwijls komen 's avonds de muskieten en die kunnen geweldig steken, yeel erger dan muggen en eveneens komen er 's avonds lichtgevende vliegen. De buurman maakte ons er op attent, daar zijn vrouw er zo bang van was toen zij ze voor het eerst zag. Herten komen ook tot bij ons, maar dat is 's morgens vroeg; als de men sen opstaan zijn ze weg. Het leven is hier erg vrij en nog maar één man is hier met handel bij ons geweest, n.l. met poeder voor bespuiting van colo radokevers, die hier erg veel zitten. In de bossen hier staan veel frambo zen, bessen en aardbeien. Toen de bieten bij onze boer klaar waren zijn de mannen ook nog bij andere boeren tewerk gesteld. De ver houding tussen boer en arbeider is hier heel goed; waar ze ook zijn en hoe vuil de werkmensen er ook uit zien, altijd is er plaats in de mooie wagens der boeren. Laatst moest ik eten naar de akker brengen en was een uur uit de koers. Ik kwam langs een boerderij en ging toen vragen waar het land van onze boer lag. Het waren Oostenrijkers en ze wonen hier al 23 jaar. Na met de vrouw nog wat gepraat te hebben in mijn gebrekkig Duits, bracht de boer me met zijn auto waar ik wezen moest. Het eten was toen erg laat maar smaakte toch nog goed. Zo leven we dan weer maar verder, maar intussen kwam de tijd, dat er ook eens aan haarknippen werd gedacht, dus maar weer naar het dorp een half uur van ons vandaan. Toen wij bij de kapper aankwamen, zagen we een oud barakje waarvan de deur open stond maar niemand te zien was. Na informatie bij de buren bleek, dat hij overdag timmerman is, in een dorp ver weg. Wij keken nog eens rond naar de inventaris, doch dit was gauw bezichtigd. Een grote oude Franse stoel met de veren er door alsmede het zeegras, wat grote pruiken haar er onder, een papier aan de kant waarop stond: „contante betaling" en dat was al. De buren vertelden ons dat hij alleen 's avonds knipte, zodat het de daarop volgende dag voor elkaar kwam en wij vrij goed geknipt werden. De kapper vertelde dat hij nog in het leger was geweest en in Arnhem had gevochten. Zo zijn er in Winipeg vrij veel die met de bevrijding in ons land waren en daar vertellen ze wel eens wat van. Met de post gaat alles hier ook veel omslachtiger; wij moeten deze zelf halen en brengen. Wat verder van ons af komt wel een besteller, daar staan overal brievenbussen. Het is een paaltje met zoiets als een vogelkooi er op, waarop de naam van de eigenaar staat. Deze legt er zijn brief in met het geld voor de postzegel en de besteller legt weer zijn post er in en gaat dan ver- de*. Hard werken doen ze hier niet, „Krijgt u er niet genoeg van 0111 altijd japonnen te passen?" vroeg hij. Ze schudde het hoofd. „Waarom? Het is mijn werk. Wat ik prettig zou vinden Ze hield plotseling op alsof ze bijna iets had gezegd, dat ze beter voor zichzelf kon houden. „Ja?" vroeg hij. „Wat zou u dan prettig vinden?" Ze aarzelde even en wierp hem toen een guitig lachje toe. „Japonnen als deze dragen". Hij knikte begrijpend. De echte vrou welijkheid van haar hele persoontje sprak uit dit antwoord en hij voelde vol sympathie, hoe hard het moest zijn voor een meisje dat van mooie kleren hield en ze niet kon betalen, om uren achtereen de prachtigste toiletten te moeten aantrekken, opdat andere men sen ze zouden kopen. „U ziet er zo prachtig mee ook," zei hij hartelijk. „Het is verdraaid sneu voor u". Ze lachte een diep lachje. „Och, er zijn - allerlei soorten van baantjes. Ik ben nog maar veel liever mannequin, dan dat ik bijvoorbeeld het zijn alle Frans Canedians, een paar dagen werken en dan zie je ze weer niet. Ook wordt hier kinderbijslag ge geven, maar eerst moet men er een jaar zijn. De vacantie op school is ingegaan en duurt 2V2 maand. Op het dorp zelf is niet veel te beleven, alleen twee maal per jaar pic-nic. Daar hebben ze een geweldige drukte over; het is een soort kermis, maar bier wordt niet verkocht. Alleen in een dorp hier ver vandaan aan personen ouder dan 20 jaar. Op die pic-nic was ook paarden sport, wat erg mooi was en wat kon den die beesten lopen en dan al die kleuren, want je zag er jassen met grote letters en hoeden en broeken met rode flarden er aan. Dan was er nog hardlopen voor mannen op leef tijd en kinderen voor een microfoon, een meisje of jongen, die zo nu en dan zongen. Het was een gezellige en royale dag, want ze zagen niet op een dollar. Het gaat hier alles toch nog al in 't groot, dat merk je als je in de winkels koopt. Als je één pond boter vraagt kijken ze vreemd en vraag je worst dan zouden ze er één van tien pond geven. Toen ik laatst de winkel bezocht, stond op de toonbank een rij dozen met gebroken biskwie. Ik vroeg twee pond maar het werd alleen per doos verkocht. Toen ik daar zo stond kwam nog een vrouw binnen met een grote lange schort aan, nog heel nat van onder. Het was Zaterdagavond dus heel anders dan in Breskens; een grote hoed had ze op. Ik dacht zo dat zal wel een aim mens zijn, maar wat ze kocht! Acht biefstukken en zo'n grote doos koekjes. Toen een dikke touw er om, een grote witte kool onder haar arm en weg was ze. Boodschaptassen zie je hier niet veel, ze dragen alles maar in hun armen of in een cartonnen doos. Canadezen die haast hebben zijn hier wel niet. Het is hier haast altijd mooi weer, meer dan in Holland, maar veel war mer. Hier in de rivier kan men goed zwemmen, maar niet aan de kant van wege de modder. Er zitten hier veel eenden; slangen zie je ook wel, maar die zijn ongevaarlijk. Het was niet alles mooi toen we hier kwamen, want er zaten n.l. zoveel ratten, dat ze met daglicht gewoon rond ons huis liepen. En 's nachts hielden ze dikwijls zo'n leven, dat wij er niet van konden slapen. Met wat rattenvergif zijn ze nu een eind opge ruimd, doch kleintjes zie nog veel lopen. Allerlei vreemde talen hoort men hier spreken: Hollands, Duits, Engels. Frans, Oekraïnisch tot zelfs Japans. Er zit hier dan ook van alles. Het dorp wordt steeds uitgebreid, maar dat is iets wat niet vlug gaat, dat zouden ze in Breskens sneller doen. Maar hier rusten ze nog al eens en dat is ook zo wanneer je op de boer derij werkt. Dat noemen ze dan rook- tijd. De oogst werkzaamheden zijn nu begonnen; met twee man en in een paar dagen was het grote stuk land hier schoon, het stro wordt allemaal verbrand. Ook de augurken worden nu geplukt, dan nog een ogenblik en de bieten worden gerooid. De dagen be ginnen te korten en de schemering duurt niet lang, dat kun je goed mer ken. Wanneer ik dit schrijf is het Augustus en het is erg heet de laatste dagen. Wanneer de boer geen werk schoenen zou moeten verkopen. Ver gelijkingen zijn soms erg helpend, in- plaats van afschuwelijk". „Dapper meisje," zei Billy in zich zelf, toen ze zich afwendde om een kleinigheid te verschikken aan een mantel, die Lady Bridget juist aan paste. Toen ze eindelijk gereed was met haar inkopen, namen zij en Billy vro lijk afscheid van de mannequin. „Dank voor je uitstekende hulp, kindje," zei Lady Bridget, haar op de schouder kloppend. „Ik weet niet wat ik zonder je had moeten beginnen, ik denk dat ik niets dan dingen, die ik niet wilde nemen, zou hebben gekochï". Toen zeilde ze de kamer uit tot de deur uitgeleide gedaan door een stra lende en dankbare madame Clemen tine en het meisje zuchtte eens, bijna alsof er een paar vrienden vertrokken waren Voorspelling. Madame Clémentine spon bijna van tevredenheid toen ze, na het vertrek van de Rivingtons. het totaal bedrag heeft voor de winter kan men zich wenden tot het arbeidsbureau in Wini peg. Men kan dan in de bossen hout hakken of in de goudmijnen werken. Daar wordt ook goed verdiend, nog meer dan bij de boeren. De buurjon gens waren er ook de vorige winter en ze gaan er misschien weer heen. Er zijn ook kampen aan verbonden waar ze je kleren wassen en waar je dan in de kost bent. Als men hier in Canada aankomt, kan men merken, dat het een heel ander klimaat is. Wij hebben dan ook de eer ste weken erg veel gedronken en het water is hier beslist niet lekker, de aardappelen ook niet. Veel van onze vrienden hebben zweren. Dat komt van de overgang, zegt de dokter* Dus tot zover dan maar weer en laat ons hopen tot de winter, om daar dan ook weer eens het een en ander over te schrijven. M. P. Jansen. Sint Eustache Manitoba - Canada. Plaatselijk Nieuws Nieuwvliet. Jeugddienst. Op Zondag 21 Augustus zal er in de Ned. Herv. Kerk alhier 's middags om 4 uur een Jeugddienst worden ge houden, waar Ds. J. W. van Kooten te Amsterdam zal voorgaan. Hij zal dan spreken over het onderwerp „Is de mens een speelbal?" Jongeren en ouderen zijn hartelijk welkom! 's Avonds op de contactavond zal Ds. van Kooten spreken over zijn arbeid in Amsterdam. Verzocht wordt oude of nieuwe bundel en brood mee te brengen. Tijdens de dienst zal er gecollecteerd worden voor de Hervormde Jeugdraad in West Zeeuwsch-Vlaanderen en aan de uitgang extra collecte voor weder opbouw en herstel eigen kerk en pastorie. Waar het een streek-Jeugddienst geldt, is natuurlijk ook de Jeugd uit andere plaatsen van harte welkom! Komt dus allen! Cadzand. Schoolkinderkampen 1949. Onder auspiciën van de Hervormde Jeugdraad werden tussen 1 en 13 Aug. weer de schoolkinderkampen in het vormingscentrum „Potjes" gehouden. De eerste week kwamen de meisjes, de tweede week de jongens aan bod. Door een uitstekend georganiseerd programma konden de leiders en leidsters der diverse groepen vlot hun taak volbrengen. Ook de avondpro gramma's slaagden door de zeer ge waardeerde medewerking van mensen buiten de kampleiding om. De kinderen genoten van bijbelse verhalen met lichtbeelden, film, poppenkast, feest avond, enz. Ieder kamp bracht ook een bezoek aan het strand in Cadzand. Het ge wone dagprogramma werd gevuld met sport en spelen, zang, enz. Daar de deelname aanzienlijk groter was dan vorig jaar, is hiermede dus het bestaaansrecht ten volle bewezen. Men hoopt dan ook met deze kampen, die naast het evangelisatorisch elemeqt, de kinderen een fijne kampweek geven, ook in de toekomst verder te gaan en zo mogelijk nog uit te breiden, opdat uitrekende van Lady Bridgets bestelling, doch voor het Engelse mannequintje scheen de winkel opeens onuitsprekelijk saai en drukkend te zijn geworden. Het was. alsof de zon achter een wolk ver dwenen was. De rest van de dag verliep als ge woonlijk, ze vertoonde de ene japon na de andere, aan de gewone, vervelende troep klanten, die haar klaarblijkelijk als niets meer dan een levende pop be schouwden en, dacht ze, geweldig ver baasd zouden zijn geweest en waar schijnlijk zelfs beledigd, als ze plotseling uiting had gegeven aan een volkomen menselijk verlangen om een van die mooie japonnen, die zij wilden kopen, zelf te dragen. De herinnering aan het bezoek van Lady Bridget bleef haar bij en ze kreeg het prettige, warme gevoel dat een onverwachte ontmoeting met aardige mensen gewoonlijk nalaat. Dat gevoel vergezelde haar zelfs 's avonds toen ze terugkeerde naar haar hoge aparte- menten, twee kamertjes in de hane= balken, die ze in de Rue Grise gehuurd had. een smalle, sombere straat waar- nog meerderen zullen mee kunnen ge nieten. Oostburg. Gouden jubileum. Onder zeer grote belangstelling vierde het echtpaar Iz. de Backde Puijt alhier, zijn 50-jarig huwelijksfeest. Daar Burgemeester Hoekzema verhinderd was om hen persoonlijk te bezoeken, was hij vertegenwoordigd door de Ge meente-Secretaris Bril, die jubilarissen en familie hartelijk toesprak. Des avonds bracht de muziekveren. een serenade. Het was voorde jubilarissen en familie een genoegelijke dag Schoondijke. Sportterrein. Het ligt in het voornemen om ook in deze gemeente een sportterrein aan te leggen, n 1. tusschen de woningen in de Van der Slikkestraat en het arbei- derslogeerkamp Prins Willem". Ouden van dagen. Dinsdag zijn met twee grote bus sen van de S B M. de ouden van dagen uit deze gemeente op reis geweest. Op Zuid-Beveland werd tot Borssele gereden en vandaar naar de markt te Goes. Hier werd een consumptie ge bruikt, evenals bij het daarop volgende bezoek aan Middelburg. Na nog een rondrit op Walcheren kwam men tenslotte te pl.m 8 uur ten zeerste voldaan terug. De muziekvereniging wachtte de oudjes op en onder vrolijke ionen werd nog een rondedansje gemaakt, waarna Burgemeester van Rosevelt, die met zijn echtgenote de reis had meegemaakt vanaf de muziektent nog enige beleve nissen memoreerde en allen dankte, die aan het welslagen hadden mede gewerkt. Woensdag vierde het echtpaar J. Guiranvan de Walle zijn 50-jarig huwelijksfeest. Breskens Geslaagd. Onze vroegere plaatsgenoot, de heer J. J, van Luyk, thans te Middel burg, slaagde op 18 Aug. j.l. te Amers foort voor het staatsexamen B tot toe lating aan de universiteit. Demonstratie LuchtdoelartHlerie. Voor het oefenverband Breskens van de „Nationale Reserve" zal Woensdag avond 24 Augustus een demonstratie worden gegeven door de 2e territoriale afdeling Luchtdoelartillerie op de West- havendam te Breskens. De demonstratie begint om 7 uur en zal ongeveer 2 uur in beslag nemen. Er zullen ongeveer 150 man aan deelnemen met 1 batterij van 6 stukken en V2 batterij van 4 stukken. Wij wekken alle inwoners van Bres kens, Groede, Nieuwvliet, Cadzand, Retranchement en Hoofdplaat op deze demonstratie bij te wonen. Na afloop van de demonstratie zal een militaire taptoe gehouden worden. Vismijn - Breskens Week van 7 Aug. t/m 13 Aug. 7370 kg exp. garnalen f 0,75 - f 1,36 398 binnenl. garnalen max. prijs 422 pellerij garnalen max. prijs 3003 bot f o, to - f 0,59 45 schar f 0,19 - f 0,45 214 schol (middel) f 0,27 - f 0,55 423 tong (groot) f 1,20 - f 2,10 970 tong (middel) f 0,30 - f 1,30 2666 tong (klein) f 0,14 - f 0,62 van het sombere uiterlijk uitstekend overeen kwam met haar naam. En na dat ze had opgeruimd en haar bordje en kopje had omgewassen en met lege handen en leeg hoofd stil was gaan zitten, begon dat opwekkende, warme gevoel te verminderen en maakte plaats voor een bijna onvermijdelijke reactie. Als de omstandigheden anders waren, als dat geldgebrek er niet was, dat haar noodzaakte om als mannequin haar brood te verdienen in Maison Clemen tine, zou ze zulke mensen als Lady Bridget en haar zoon tot vrienden kun nen hebben. Ze was voor heel wat anders geboren dan voor deze armoe-* dige straat in Parijs en ze keek met hunkerend verlangen terug naar de da gen waarin ze mensen als de Riving tons tot haar kenissen rekende Ze waren haar eigen soort, evenals haar mede-mannequins en Madame Clemen tine dat zeer zeker niet waren. Het gebeurde niet vaak, dat ze zich zelf toestond om terug te zien op of te verwijlen in het verleden. (Wordt vervolgd)

De Schakel | 1949 | | pagina 2