BRILLEN DE ZONDEN DER VADEREN. S&rfilemaefter" E SCHAKEL ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WEST ZEEUWSCH-VLAANDEREN 5e Jaargang Nummer 239 Vrijdag 12 AUG. 1949 Drukkers-Uitgevers Firma SMOOR DE HULSTER - Boulevard 120 - BRESKENS - Telefoon 27 - Qiro 358296 V. Verschijnt iedere Vrijdag Abonnementsprijs f 1,— per kwartaal; franco per post f 1,15 Prijs der advertentiën 7 cent per m.m. bij abonnement korting Advertenties met „brieven onder nr. of bij ons te bevragen", 10 cent extra III Een vacantie in het West Zeeuws- Vlaamse land zou niet compleet zijn, zonder een bezoek aan Breskens op een Donderdag, wanneer deze gemeente overstroomd wordt door een zwerm doorgaande toeristen uit België, die een bezoek brengen aan Walcheren. Toe vallig was ik er op Donderdag 21 Juli, de nationale feestdag in België en het leek wel of iedereen in België zich op die dag had opgemaakt, om de ver woeste schoonheden van Middelburg te gaan bewonderen. Het aantal auto's dat op die Donderdag moest worden overgezet, bedroeg in beide richtingen zeker meer dan duizend. De nieuwe veerpont kon dit aantal voertuigen onmogelijk overbrengen en zij kreeg dan ook weldra hulp van haar oudere, doch veel kleinere zuster de Dordrecht, doch zelfs met deze versterkte vervoers- gelegenheid zullen er toch nog wel auto's zijn geweest, die een paar uur in Breskens of in Vlissingen hebben moeten wachten. Deze opmerking is niet bedoeld als critiek op onze veer dienst integendeel, naar mijn mening kan men slechts lof toezwaaien aan de wijze waarop door onze Provinciale veerdienst het veer Breskens-Vlissingen wordt geëxploiteerd en aan het daarbij betrokken personeel. Niets dan lof daarvoor en wanneer er onder de wachtende automobilisten zich soms enkele mopperaars mochten bevinden, dan wil ik er hen op wijzen dat een boot als bijvoorbeeld de Nieuw-Amster dam gesteld al dat dit schip hier kon worden ingelegd in deze toch geen uitkomst zou kunnen brengen. Immers met de verbetering van de vervoersgelegenheid, met de uitbreiding van de vervoerscapaciteit der veer boten neemt het zich voor overbrengen aanbiedend autoverkeer in meetkundige evenredigheid toe. En zo blijven we in een cirkel ronddraaien en blijven we als automobilist derhalve op Donder dagen in de maanden Juli en Augustus het risico lopen van een uur in Bres kens of Vlissingen te moeten wachten, alvorens te kunnen worden overgezet. Ik vermoed dat de neringdoenden als caféhouders en dergelijke dit euvel van te moeten wachten niet zullen betreuren, omdat daaruit de mogelijkheid wordt geboren om in hun bedrijf ook een graantje op te pikken van mensen, die anders op Walcheren nog meer franks- kes of guldens zouden verteren. Ook in het herrijzend Breskens worden deze meevallers door zijn nijvere middenstand zeker niet versmaad. Over het verkeer over de Schelde schrijvend, kom ik FEUILLETON 5) door PEDLER. Er was weinig uiterlijke gelijkenis tussen hen, hoewel een grappig op trekken van één donkere wenkbrauw iets hoger dan de andere, als Lady Bridget glimlachte, werd teruggevonden in Billy's blonde wenkbrauwen en een zeker humoristisch trekje om de mond hun verwantschap verried. Maar Lady Bridget's heldere, donkere ogen, grijs golvend haar - eens zwart ais ravenvleugels - en haar rechte, goed besneden neus met het aardige stompe puntje, dat er alle strengheid aan ont nam, waren het absolute tegenover gestelde van Billy's aardig sproetig gezicht met de onbeduidende neus, bewegelijke, groene ogen en het dikke blonde, bijna rode haar. Zijn moeders knappe uiterlijk was een erfdeel van haar grootvader, ter wijl Billy zijn blonde lelijkheid had van de Honourable Dickie Rivington, OOSTBURG vanzelf aan het voor het lopende kalen derjaar nog gehandhaafde kosteloze verkeer. Op dit punt mag ik vanzelf sprekend evengoed een eigen oordeel hebben als ieder ander ingezetene van het Land van Cadzand en al zal het mijne dan vermoedelijk een ander zijn dan van vele inwoners van Westelijk Zeeuwsch-Vlaanderen getuige het feit dat er alom werd gevlagd toen de Eerste Kamer het voorstel van de re gering tot het heflen van een matig tarief verwierp het is mijn persoon lijke overtuiging dat de middenstand in het Land van Cadzand van dat kos teloze vervoer over de Schelde nadeel ondervindt. Ongetwijfeld zullen er wel algemene voordelen zijn aan te wijzen, die voor een vrij verkeer pleiten, doch wanneer men de nadelen voor de win keliers en caféhouders en dergelijke, die uit dat gemakkelijke en goedkope reizen naar de overkant voortspruiten, daar tegenover zou stellen, dan geloof ik dat deze nadelen de balans naar de verliesgevende kant zou doen doorslaan. Enfin, er is thans een commissie in het leven geroepen die alle voordelen van dit vrije verkeer onder de aan dacht van sommige regeringspersonen zal brengen en we kunnen dus verder rustig de resultaten daarvan afwachten. Veel resultaten verwacht ik er niet van en ik geloof dat de Minister van Ver keer, in samenwerking met zijn ambt genoot voor Financiën, in 1950 zeker een einde aan het vrije vervoer over de Schelde zal maken. Ik heb te dezer plaatse meermalen mijn bewondering uitgesproken voor de wijze, waarop in de gemeente Bres kens de herbouw van het verwoeste gedeelte is ter hand genomen en uit gevoerd. De in de aanvang gestelde eisen aan de reparatie van geschonden gebouwen of aan de nieuwbouw waren van dusdanigen aard, dat een spoedige uitvoering van werken daardoor in hoge mate werd vertraagd. Op architecto nisch gebied waren die bemoeienissen dermate pietluttig in sommige gevallen, dat men zich daaromtrent slechts spot tend kon uiten. Een spot die evenwel bijzonder wrang moest smaken voor de getroffenen, die weer gauw aan de slag wensten te gaan of een beter onderdak dan een bunker of nood woning wilden betrekken. Zij moesten dus toegeven aan de eisen van omge keerde vensterkozijnen, kleine ramen en deuren, kleine vensterruiten in de aan wie haar familie haar hals over kop had uitgehuwelijkt toen ze nauwe lijks een en twintig was, om te voor komen, dat ze beging, wat zij als een „mésalliance" beschouwden. Zij en Dickie hadden een prettig en weinig emotievol leventje te samen geleid, totdat de laatste vroegtijdig tot zijn vaderen vergaderd was, als gevolg van een auto-ongeluk Billy had zijn entree in deze wereld eerst elf jaar na het huwelijk gedaan, maar zijn moeder was een zeer moderne en vitale drie en vijftiger zodat het verschil in leef tijd geen groot verschil in levensop vattingen had doen ontstaan. „Ik heb een brief gehad van Carol Mortimer," zei Lady Bridget, terwijl ze wachten op de café complet, die ze altijd samen gebruikten. „Ze stuurt me het adres van die modiste, madame - laat eens kijken -" ze nam de brief en vloog het eerste blaadje door. „Madame Clemence". „We zullen er vanmorgen heengaan. Ik moet wat japonnen hebben". Billy knikte. „U heeft niets," antwoordde hij plaats van behoorlijke winkelpuien, enz., enz. De getroffenen moesten als gezegd toegeven, anders kwam er helemaal niets tot stand, doch na een paar jaren van sukkelen op dit gebied is men na de inschakeling van de ge meentebesturen met de vergunningen voor de wederopbouw eindelijk op het goede pad gekomen. De belangen van de getroffen ingezetenen worden door de gemeentebesturen beter aangevoeld en behartigd dan voordien door de hoogmogenden in den Haag en hun discipelen en de gevolgen van die meer plooibare politiek bij de wederopbouw zijn in het bijzonder in Breskens op vallend. Er zijn honderden en honder den woningen gebouwd en herbouwd en in het bijzonder trekt de heropbouw van de Dorpsstraat direct de aandacht. Daar zijn door eigen aannemers in zeer korte tijd vele grote en mooie panden gebouwd, getuigenissen van de smaak der betrokken architecten, van de kunde der aannemers en van de durf der opdrachtgevers. Een woord van hulde aan al deze mensen, doch in het bijzonder aan het adres van de plaat selijke aannemers, die hier bewezen hebben dat zij voor de aannemende firma's van boven de Moerdijk niet onder behoeven te doen. Deze aan nemers in Breskens hebben aangetoond dat mogelijk zou zijn geweest wat ik een paar jaar geleden in dit blad on der het hoofd „De kleine aannemer" heb geschreven, n.l. dat de heropbouw van geheel Westelijk Zeeuwsch-Vlaan deren door eigen mensen even goed, even vlug en zeker aanzienlijk goed koper had kunnen worden uitgevoerd. Is men zoals gezegd dan eindelijk tot meer soepelheid gekomen, zo springen de nadelen van het aanvankelijk ge huldigde bureaucratische systeem thans als sprekende voorbeelden in het oog, wanneer men de in 1946/47 herbouwde en herstelde woningen vergelijkt met die, welke in dit jaar worden voltooid. Zo blijft als een monument van die terecht verguisde bureaucratie de nis van „Manneke Pis" aan het Keipad voor het nageslacht behouden. Aan vankelijk meende men dat die nis, die badkuip, die de vorm heeft van de sarcofaag van een of andere Egyptische zonnekoning, daar was ontworpen om aansluiting te geven op een toekomstig eivormig portaal van de nevenstaande woning, doch dat is onjuist gebleken, want deze laatste woning die thans ernstig, „Zal ik meegaan?" „Natuurlijk. Tenzij je iets ^nders van plan was - naar Barbara gaan of zo". Hij schudde zijn hoofd. „Neen, Barbara krijgt maar om de andere dag jam op haar boterham. Ik bedoel, dat volgens de wetten en voor schriften van madame Duclaire Barbara permissie heeft om om de andere dag met me te spelen. Idiote nonsens," eindigde hij ontevreden. „Ja, maar je moet niet vergeten, dat ze bij de Duclaire's eigenlijk in zekere zin in betrekking is - ze geeft Engelse les in ruil voor Frans en muziek," zei Lady Bridget. „En je kunt niet ver wachten dat ze dat vergeten, alleen omdat vrienden van haar toevallig in Parijs zijn". „Neen, dat is waar," gaf hij met tegenzin toe. „Maar ik ben in ieder geval daardoor vrij om u te helpen bij het kiezen van uw jurken, Mim. O, de hemel zij geprezen," viel hij zichzelf verrukt in de rede toen een kellner met het ontbijt binnen kwam. „Daar is eindelijk onze café". geheel gereed is gekomen heeft een vierkante portiek Symmetrie was dus niet het doel van de nabootsing van het Brusselse monument van „Manneke Pis", doch wat dan wel We zullen het maar beschouwen als een tijdelijke geestelijke afwijking van de daaraan schuldige en we zullen verder hopen dat de eigenaar, wanneer hij zijn vol ledige schadevergoeding uitbetaald heeft gekregen, de hulp krijgt van een vracht auto die door een mankement aan de stuurinrichting, dat ding aan diggelen rijdt. De zwem- en andere strandgenoegens zijn te Breskens in de afgelopen dagen van zomerse warmte wederom in volle mate genoten. De Vereniging voor Vreemdelingenverkeer heeft daaraan haar medewerking verleend en onder meer de opening van een eenvoudig strandpaviljoentje enige luister bijgezet, door de aanwezigheid van haar zeer uitgebreid bestuur en de nodige rede voeringen. Altemaal zeer nuttige be moeienissen, ongetwijfeld. Toch zou ik op deze plaats dit volijverige bestuur in overweging willen geven om haar aandacht ook eens te wijden aan de vele voor zwemmers en pootjes-badende kinderen zo gevaarlijke opstakels op het strand en in de duinen, zoals ijze ren staven en prikkeldraad, nog bij duizenden kilo's daar te -verzamelen. Zolang al deze rommel niet van strand en duin is verwijderd, kan van een onbelemmerd strand- en duinleven geen sprake zijn en vooral de kleinere kin deren zullen daarvan dagelijks onpret tige gevolgen ondervinden. Afgeschei den evenwel van deze bezwaren kan ik een verblijf aan het strand en in de duinen van Breskens aan een ieder die daarvan wil genieten, met de meeste warmte aanbevelen. Het gezicht op de steeds druk-bevaren Schelde en het uitzicht op het weelderig bebouwde polderland aan de andere zijde zijn in één woord prachtig en een reisje naar Breskens meer dan waard en ik kan het dan ook met de meeste warmte aanbevelen, wanneer men werkelijk van zijn vacantie in een rustige om geving wil genieten. L. Het buitenland op de Utrechtse najaarsbeurs Naar mag worden aangenomen zal de komende najaarsbeurs, welke op 6 September a.s. zal aanvangen, wederom een sterk internationaal karakter heb ben. Niet minder dan 7 landen hebben reeds besloten met een officiële inzen ding uit te komen. Hiertoe behoren België, Groot-Brittannië, Zuid-Afrika, Billy bediende zijn moeder en ver werkte toen, gezeten op het voeten einde van het bed, grote hoeveelheden broodjes en pain grillé, vergezeld door kokend hete café-aulait. „A propos," hij hield op met een stuk brood halfweg zijn mond. „Hoe staan de zaken tussen Carol en die ellendige oude duivel van een man van haar? Heeft ze nog iets gezegd?" Het vrolijke gezicht van Lady Brid get betrok. Ze leefde het leed van an deren intens mee en als, zoals in dit geval, het leed gold van iemand voor wie ze een grote genegenheid koester de, werd het haar eigen leed. „Ze zegt zo weinig, dat ik vrees, dat het nog erger is dan gewoonlijk," antwoordde ze bedrukt. „Het is maar een kort briefje, alleen met het adres van die madame hoe heet ze ook weer en een paar plaatselijke nieuwtjes. Dat is alles. Ze noemt zelfs Sir Francis niet". „Ik zou wel eens willen weten," zei Billy peinzend, „hoe ze er in hemels naam toe gekomen is om met hem te trouwen. Het is zeker geen liefde op

De Schakel | 1949 | | pagina 1