Grote vee- en paarden dagen te Utrecht. Sinds jaren worden te Utrecht tijdens de Najaarsbeurs, waaraan gelijk bekend een omvangrijke Agrarische Afdeling is verbonden, een nationale vee- en paardententoonstelling en concours- hippique georganiseerd, waarvan het laatste zelfs internationale bekendheid heeft verworven. Deze festiviteiten zul len ook dit jaar plaats hebben en wel op Woensdag 7 en Donderdag 8 Sep tember a.s. Het programma voor deze dagen ziet er zeer aantrekkelijk uit. Woensdagmorgen 7 September om 9 uur beginnen de festiviteiten met een nationale demonstratie van het Neder landse Warmbloedpaard, welke wordt georganiseerd door de beide stamboe ken, onder auspiciën van de Bond van de Nederlandse Warmbloedfokkerij. Hier zullen achttien hengsten van 3-10 jaar en zes-en-dertig merries van 3-4 jaar van het Groningse en het Gelderse type, ingeschreven in het Noord-Nederl. Warmbloedpaardenstamboek (N.W.P.) en de Vereniging tot Bevordering van het Landbouwpaardentuigfokken in Nederland (V.L.N.) in de keuringsbaan verschijnen. Aan de vier kampioenen van de keuring zal door de Burge meester een door het Gemeentebestuur aan te bieden kampioensprijs worden uitgereikt. Het concours-hippique, dat 's mid dags zal worden gehouden, belooft zeer interessant te worden aangezien de Koninklijke Nederlandse Federatie van Landelijke Rijverenigingen heeft beslo ten hier haar kampioenschap van Neder land te verrijden. De hoofdprijs zal bestaan uit een fraai, in hout uitge voerd ruiterbeeld, dat wordt aangebo den door de Utrechtse veetentoonstel ling en concours-hippique vereniging. Voorts zal een interprovinciaal spring concours worden gehouden, waarvoor de V.L.N. de ereprijs heeft ter be schikking gesteld, terwijl evenmin de een- en tweespannen voor de landbouw- en concourswagens op het veld zullen ontbreken. Het geheel zal worden opgeluisterd door vrolijke muziek van de Melkcentrale Harmonie te Utrecht. Aan het einde van de middag zal een grote parade van alle deelnemende landelijke ruiters - waarschijnlijk enige honderden - worden gehouden, waarbij het Trompetterscorps van bovenge noemde Federatie de slotfanfare zal blazen. Donderdagmorgen, 8 September, zal in de veehal aan de Croeselaan een vee-exportverkooptentoonstelling wor den gehouden, waar diverse soorten t.b.c.-vrij gebruiks- en handelsvee zul len kunnen worden bewonderd. Tege lijkertijd zullen op een ander deel van het terrein mest- en slachtvee, alsmede fok- en handelspaarden worden tentoon gesteld. Centrale keuringen, te houden door het Nederlandse Hackney Stam boek, de Nederlandse Arabieren Club en het Nederlandse Shetland Pony Stamboek zullen hieraan een bijzonder cachet geven. De vee- en paardendagen zullen wor den besloten met een groot nationaal concours-hippique, waaraan de beste concours- en springpaarden van Neder land zullen deelnemen. Tijdens dit concours zal o.m. het kampioenschap van Nederland voor tuigpaarden wor den verreden. waar ik rekening mee moet houden. Ik kan - vergeef me dat ik het zeg - de dochter van een dief en oplichter niet op de plaats stellen, die mijn moeder heeft ingenomen. Of" - zijn stem daalde wat - „haar de moeder maken van mijn kinderen". Een plotseling rilling doorhuiverde haar. Hij had met die laatste zin de diepste diepten van haar vrouw-zijn geraakt. Doch een instinctmatige trots hielp haar die wond te verbergen. „Ik geloof niet, dat ik ooit de moe der van jouw kinderen zou willen wor den," zei ze met een lichten nadruk op het woord „jouw" die trof als een zweepslag. Ze gleed onder zijn handen weg. „Wil je nu als je blieft weggaan?" ging ze toonloos voort, „ik zou dat graag willen". Ze keek hem strak na toen hij de kamer doorliep en de deur uitging - een mager, recht, uitdagend jong figuurtje, slank en onbnigzaam als een dun riet. Eerst toen de deur achter hem dicht viel en zijn voetstappen waren weggestorven brak haar trots en De twee drukbezette dagen, die zon der twijfel ook voor de export van paarden en vee van grote betekenis zullen zijn, zullen de liefhebbers dus zeer veel bieden, zodat een bezoek aan Utrecht bij voorbaat geslaagd zal kun nen worden genoemd, temeer, daar men tevens een kijkje zal kunnen nemen op de interessante Agrarische Afdeling van de Najaarsbeurs. NIWIN-Rimboekisten- actie groot succes. De Rimboekisten-actie van de NI WIN, die nu ten einde is, is een groot suc ces geworden. De Nederlanders in het Buitenland namen 33 kisten voor hun rekening. Vele grote bedrijven schon ken één of meerdere kisten aan onze militairen overzee. De beste resultaten werden evenwel behaald door de plaatselijke NIWEN-comité's. In totaal werden reeds meer dan 500 kisten naar onze mannen overzee verzonden, terwijl de Dienst Welzijnsverzorging in Batavia die de verdeling van deze kisten regelt, reeds meerdere van deze kisten heeft uitgereikt aan buitenposten. Dezer da gen werd zelfs boven de post Boeng- boelan door de militaire Luchtvaart in Indonesië een kist per parachute uitge worpen, omdat deze post via de begane grond zeer moeilijk te bereiken is. Reizen in Frankrijk. Hollanders die inlichtingen over rei zen in Frankrijk willen hebben kunnen deze verkrijgen bij de Hollandse reis- bureaux die hierover door de vertegen woordiger van de Franse Spoorwegen zeer uitgebreide documentatie hebben ontvangen. Mochten de aldaar te verkrijgen inlichtingen niet voldoende zijn, dan kan men zich persoonlijk wenden tot het bureau van de Franse Spoorwegen (S.N.C.F.), te Brussel, 25/27 Boulevard Adolphe Max, telefoon 17.40.90, die per ommegaande alle vragen uit Hol land zal beantwoorden. Groede een aardig dorpje. Een abonné uit Groede zond ons een uitknipsel uit de „Gazette van Detroit," een in Canada verschijnend blad, spe- ciaal voor de aldaar verblijvende Bel gen, waarin zijn broer een stukje ge schreven heeft onder bovenstaand op schrift. Wij laten het hier volgen: Men schrijft mij dat Groede een aardig dorpje wordt voor toeristen. In de Duitse bezettingstijd zijn er, als men noord de Groe uitstapt, langs de Cats- weg, zowat 10 minuten gaans langs deze weg, 13 grote bunkers gebouwd dat was in 1942. Daar werd ook een groot hotel bijgebouwd, een ontspan ningsoord voor de Duitse officieren. Daar gingen deze moffen er door met vuile voeten. De muren van deze bun kers of forten zijn 1 meter dik. Na de bezetting in 1945 werden vele bunkers ook in Breskens, met dynamiet uit el kaar geblazen. De bunkers aan de Cats weg moesten blijven staan. De burge' meester van Groede verklaarde, dat het wel f 25.000 zou gekost hebben om dat zaakje op te ruimen en bruik baar te maken voor bouwland De ge meenteraad heeft dan ook besloten er een lustoord van te maken. Het is nu viel ze in een klein hoopje op het haardkleed neer, waar hij haar ge vonden had. Het vuur brandde laag, maar ze deed geen moeite om het op te rakelen, doch hurkte bij de smeulende spaanders neer en staarde er in met doffe, niets ziende ogen- Ze stond tegenover een nieuwe wereld - een nieuwe wereld waarin niemand haar meer nodig zou hebben, omdat ze het kind was van Quintin Lindris, omdat ze zijn naam droeg en zijn bloed door haar aderen vloeide. „De zonden der vaderen Dat was dus waar, die werden bezocht aan de kinderen. Zelfs de zonden, die misschien maar vergissingen waren. Want nog altijd maakte de trouw aan haar vader, die ze had aangebeden, dat ze trachte zijn schuld te verzachten. Gedurende de uren die volgden, dook ze onder in de donkerste diepten van het leven, dat zich pas aan haar was beginnen te onthullen. Ze voelde zich totaal wanhopig en uitgeworpen. Ze geloofde dat lepra-lijders zich zo moesten voelen. Geen enkele man of een aantrekkelijk park geworden dat veel bezoekers ontvangt in de zomer. Er is ook een fijn hotel met restaurant bijgebouwd. De bunkers zelf zijn mooi opgekuist Sommige zijn geheel bedekt met grond gelijk heuvels en beplant met bloemen; andere zijn veranderd in souvenirs. Het geheel is 10 akkers groot, hetwelk beplant is met jonge plantsoenen en bloemenperken, met kronkelende wandelwegen door met rustbanken rond, waarlijk mooi, schrijft broer mij. In het midden ligt er een mooi grasperk van 'n paar akkers groot, met omheining rond van 2 meter hoog; daar lopen 'n 15-tal herten in, en veel pluimgedierte. Dat lustoord ligt maar 15 minuten van het mooie Groese strand dat nu ook een badplaats is geworden. Op de zeedijk zijn er al twee fijne hotels met restaurant; honger en dorst hoeft men daar niet te lijden Jan De Kuyper en Kaatje met haar lekkere Hollandse kaas vindt men daar ook. Des Zondags krioelt het daar van men sen die een uitstapje maken naar het hertenkamp en naar het mooi strand te Groede aan zee; op een uurtje fietst men van daar naar Knocke en de mooie badsteden, langs de zee naar Oostende. Voor de Hollanders en Belgen die dit jaar een reisje naar het oude vader land maken, is het Groese strand en het Bunkerdorp wel een kijkje waard. Geef ze maar de groeten van Nonkel Karei. Karei Geeraert Calgary, Alberta. Canada. Plaatselijk Nieuws 45 textielpunten aangewezen. Het ministerie van economische za ken deelt mede, dat met ingang van 1 September a.s. wederom 45 textiel punten zullen worden geldig verklaard. Te zijner tijd zal nog bekend gemaakt worden, welke bonnen zijn aangewezen. De aandaht wordt er op gevestigd, dat de per 1 September aan te wijzen pun ten wederom over een periode van vier maanden zullen strekken. Middenstandsexamen Op de laatste dag van het gehouden middenstandsexamen te Middelburg slaagden o.a. A. G. Stolk en H. F. Verplanke te Groede en J. A. Ver sprille te Breskens. PREDIKBEURTEN. Zondag 7 Aug. Aardenburg, 10,30 uur, Ds. Blom Breskens, 10 uur, de heer Blootshoofd, Werkendam Collecte wederopbouw 6,30 uur, Ds. Winckel Groede, 9,30 uur, Ds. Boere Nieuwesluis, 2,30 uur, samenkomst Nieuw vliet, 9 uur, Ds. Winckel Schoondijke, 10,30 uur, Ds. Willemsen, Havelte Hoofdplaat, 11 uur, Ds. Winckel Biervliet, 10 uur, Ds. Wiebosch Bediening H. Avondmaal 6 uur, Ds. Wiebosch Dankzegging Waterlandkerkje, 10 uur, dhr. P. de Visser Zuidzande, 9,30 uur, de heer I. Verduijn St. Kruis, 8,45 uur, Ds. Blom Doopsgez. Gem. Aardenburg Aardenburg, 10,15 uur, Ds. Nolthenius Ev. Luth. Gemeente Groede, 10 uur, Da. Stol Geref. Kerk Breskens 10 uur, dhr. Laernous, Vlissingen 2,30 uur, dhr. Laernoes Clubgebouw voorm. fabriek Van Melle, Chr. Evang. Gemeente Breskens, 9,30 uur, Ds. Enter Jr. Nieuwvliet, 10 uur, stud, de Vrie Retranchement, 2,30 uur, Ds. Enter Jr. Cadzand, 6,30 uur, Ds. Enter Jr. vrouw zou ooit willen, dat zij hun leven deelde - Rex had haar dat doen inzien. Ze stond apart, vervloekt van het begin af, belemmerd in alles. Maar het leven moest geleefd wor den en ten slotte begon de onafschei delijke moed van de nog niet geleefde jeugd zich in haar te roeren. Ze zou haar eigen leven maken, alleen staan als het moest en uit het tumult van haar gedachten ontsproot een kristal helder besluit, geboren uit een aan geboren gevoel van rechtvaardigheid en uit haar liefde voor Quintin Lindris. „Als er ooit iets groots is, dat ik voor iemand kan doen om goed te maken wat vader misdaan heeft, zal ik het doen". Een ochtend in Parijs. Billy Rivington, schitterend in zij den pyjama, klopte aan de deur van zijn moeders slaapkamer. Een stem vol hongerig ongeduld antwoordde „Entrez!" Hij stak een krullend hoofd, met blond haar, nog nat en glimmend van zijn morgenbad, om de duer. Aardenburg. Wijziging kermis? Behoudens goedkeuring van Ged. Staten van Zeeland, ligt het in het voornemens voortaan de kermis te houden op Zaterdag, Zondag en Maan dag. Zuidzande. Festival. Zaterdag j.l. herdacht de Kon. Har- monie „Veronica" haar 75-jarig bestaan- Ter opluistering waren gevraagd de muziekverenigingen van Nieuwvliet, Oostburg, Retranchement en Sluis. Na een openingswoord van de voor zitter van „Veronica", de heer A. Luteijn, gaf deze vereniging het openingsconcert, waarop vervolgens de genodigde verenigingen ieder een uit voering gaven. Zuidzande mag op een goed geslaagde dag terugzien. Dr. Beek hervat praktijk. Na geruimen tijd in dienst te zijn geweest als chef van de militair- geneeskundige dienst te Bergen op Zoom, heeft Dr. Beek op 1 Augustus zijn praktijk hier weer hervat. Mevr. Beck, die tijdens de afwezig heid van haar man de praktijk heeft waargenomen, ontving daarvoor bij monde van enkele vertegenwoordigers der patiënten hartelijk dank, terwijl haar tevens een aandenken werd aange boden. Nieuwvliet. Beroep. Voor de 2e predikantsplaats bij de Vrij Evang, Gemeente is beroepen Ds. J. van Wijck te Gouda. Cadzand Schoolbezoek. De leerlingen van de drie laagste klassen der Openbare Lagere School van Hoek brachten per autobus een bezoek aan het strand alhier. Benoeming. Benoemd tot gezworene van het Calamiteuze Waterschap „Tienhonderd en Zwarte", de heer J. Risseeuw, alhier. Bijna verdronken. Zondagmiddag geraakte de heer A. N. uit Zuidzande bij het baden in zee alhier in moeilijkheden. Gelukkig konden enige kampeerders, die in de buurt aan het zwemmen waren, de drenkeling grijpen en in veiligheid brengen. De heer N., die echter al veel water had binnen gekregen, moest naar het ziekenhuis te Oostburg worden overgebracht. Hoofdplaat. Ongeval. Bij het des morgens uitvegen van de stal heeft de zoon van de landbouwer J. B. een klap van een paard gekregen. Men vond hem bewusteloos in de stal en riep onmiddellijk geneeskundige hulp in. Het duurde echter nog tot 's avonds eer het bewustzijn terugkeerde. Schoolreis. De kinderen van de St. Jozef school maakten een uitstapje naar Hulst en bezochten de speeltuin aldaar. Sluis 70-jarig bestaan. Velen waren in de Chr. School bij eengekomen om op eenvoudige wijze „Pech, Mim", zei hij grijnzend. „Ik ben niet de sommelier met uw ontbijt, dus u kunt die uitdrukking van blijde verwachting wel weer van uw gezicht nemen". Lady Bridget die vlug in bed was gaan rechtzitten toen de deur open ging, viel ontmoedigd weer in haar kussens terug. „Bel dan als je blieft nog eens," zei ze. „Ik heb al drie keer gebeld zonder het minste succes". Billy knikte terwijl hij flink en lang durig op de knop drukte. „Ik weet er alles van. Die Parijse hotels zijn het toppunt". Toen hij eindelijk de bel had losge laten boog hij zich over zijn moeder heen en kuste haar hartelijk. Het was duidelijk, dat deze twee mensen op de beste voet met elkander stonden - op die prettige, innemende voet van vriendschap, die tegenwoordig zo dik wijls bestaat tussen moeders en zoons. (Wordt vervolgd).

De Schakel | 1949 | | pagina 2