Vacantie-overpeinzingen. DE ZONDEN DER VADEREN. Tweede NIWlN-loterij gestart. E SCHAKEL ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR Drukkers-Uitgevers Firma SMOOR DE HULSTER - Boulevard 120 WEST ZEEUWSCH-VLAANDEREN 5e Jaargang Nummer 238 Vrijdag 5 AUG. 1949 BRESKENS - Telefoon 27 - Giro 358296 Verschijnt iedere Vrijdag Abonnementsprijs f l,— per kwartaal; franco per post f 1,15 Prijs der advertentiën 7 cent per m.m. bij abonnement korting Advertenties met „brieven onder nr. of bij ons te bevragen", 10 cent extra V,J ii Op een van de meest zonnige dagen van Juli maakte ik een enigszins uit voerige wandeltocht in de omstreken van Oostburg en in de onvolprezen Diomedepolder zette ik me op een gelukkig nog begroeide dijk neer om even uit te rusten en de inwendige mens te versterken. Die inwendige ver sterking was verpakt in een blad van de bekende Haagse rose kleur. Onder het nuttigen van mijn boterham ging mijn oog over de inhoud van dat week blad en werd mijn aandacht getrokken door een artikel over de komende wintermode, die gekenmerkt zal wor den door enigszins korteren snit en waarin de kleuren sneeuwblauw en n ij 1 g r o e n een alles-overheersende plaats zullen innemen. Kleurenblind ben ik nooit geweest voorzover ik me herinner, doch ik meen toch te hebben gehoord dat de meeste mensen sneeuw als wit betitelen. Zeker, men sprak vroeger in het Land van Cadzand wel eens van zwarte sneeuw eten, hetgeen betekende armoe lijden, doch dank zij onze huidige sociale voorzieningen wordt deze onaangename sport thans weinig meer door de categorie van werkne mers beoefend. Het is mogelijk dat de thans, levende renteniers en soortge lijke nutteloze wezens na een volgende heffing ineens nog wel eens zwarte sneeuw zullen moeten eten, het is ook mogelijk dat een rood staatsbewind deze niet in het productie-apparaat ingeschakelde ingezetenen van Neder land verder met rust laat en de zaak voor hun blauw-blauw laat, evenals voor de oorlogs-getroffenen. Sneeuwblauw dus. En nijlgroen worden de mensen van nijd, die zich in de steek gelaten achten door de regering van de ver geten hoek van Nederland. Nijlgroen, een gek woord, omdat de Nijl nooit groen is van kleur, doch winter en zomer, er blauw, donkerblauw uitziet. Bovengenoemde lectuur over de mode en het aanschouwen van het veelkleurige landschap voor en achter me, deed me enkele modekleuren voor het volgend seizoen ontdekken. Hoe zouden de mode koningen in Parijs en New-York den ken over Diomede-geel. Nergens heeft er zoveel koolzaad dit jaar gebloeid als in de Diomede en nergens was het mooier geel. Mosterdzaad is ook een mooi geel bloeiende plant, doch die komt niet veel meer voor. Beter is dan ook de kleur Mosterdwit, want het in de Mosterdpolder bloeiende vlas was dit jaar smetteloos wit. Een ander modekleur kan ook worden Hertenkamp grijsbruin. Het bruin van al die kud FEUILLETOI 4) door PEDLER. „Nee, dat is het juist," viel hij met onderdrukte heftigheid uit. „Je begrijpt het niet. Als je dat wel deed, zou je weten, dat er geen sprake meer kan zijn van een huwelijk tussen ons. Waar om heeft die ouwe idioot van een notaris waarom heeft Miss Marchmont je het niet duidelijk gemaakt!God! ik snap niet waarom ik dat nu juist moet doen". Ze ging een stap achteruit. „Rex - wat moet ik begrijpen? Waarom kunnen we niet trouwen?" Ze sprak heel bedaard, doch meteen zekeren aandrang, die hem eindelijk tot spreken bracht. Tot ruw, onsamen hangend praten, omdat hij zichzelf haatte om hetgeen hij deed en ook, omdat hij op zijn manier - een manier die geen scherpe kritiek toeliet - van het meisje hield, dat daar met in elkaar geklemde handen en met ogen, waarin den bijeengedreven herten en het grijs van het stof dat daar bij millioenen kilo's wordt verplaatst door passerende auto's. Een weinig gewaardeerd genot - tenminste voor mij - een wandeling door dat stof naar het Hertenkamp. Als mijn pensioen van dien aard was dat ik er een baantje bij moest zoeken, zou ik klompenverhuurder worden bij het Hertenkamp, dan konden ook oudere mensen een reis langs en over de macadam-paden in dat kamp onder nemen, zonder gevaar van been- of dijbreuk. Gasmaskers zouden er mis schien ook nog aftrek kunnen vinden. Persoonlijk zoek ik het van Groede uit liever een eindje verder, n.l. in de werkelijk mooie duinen en aan het prachtige strand van Groede. Het is werkelijk een genot om daar te ver toeven, tenminste voor iemand die van een rustig strandleven houdt of zijn kinderen in een veilige omgeving wil laten spelen. Evenwel is er hier een voelbaar gemis aan een behoorlijke verfrissingsgelegenheid ik bedoel een geschikte gelegenheid aan de zee waar men op zijn gemak een glas bier of limonade kan gebruiken. Zon, duin en zee maken de mens dorstig en het liefst heeft men de mogelijkheid tot het lessen van zijn dorst kort bij de hand. Weliswaar staat er op de duin top een houten hok waar men ge noemde verfrissingen tegen matige prijzen kan bekomen, doch een behoor lijke, althans een attractieve gelegen heid kan men dat hok toch niet noemen. Zeker, de volijverige exploitant daarvan heeft thans na lange jaren van onder handelingen een vergunning verworven voor het oprichten van een behoorlijk restaurant, doch ik geloof dat hij met de hulp die de betrokken autoriteiten hem daarbij ter elfder ure hebben ver leend, van de wal in de sloot is ge holpen. De nieuwe gelegenheid komt veel te ver van de zee te staan, komt nota bene een honderdtal meters te liggen achter eenzelfde gelegenheid van zijn concurrent, van iemand die zich daar ter plaatse veel later heeft ge vestigd dan eerstgenoemde, die daar vóór de oorlog reeds een behoorlijk restaurant in exploitatie had. Er is een of andere autoriteit die heeft uit gevonden, dat deze betrokkene op zijn oude plaats waar nu zijn nood- restaurant nog staat niet mag her bouwen. Strategische overwegingen zouden daarbij in 't spel zijn, naar men zegt, doch ik geloof dat de gecombi neerde staven van de westelijke geal lieerde strijdkrachten over deze aan gelegenheid wel geen advies hebben uitgebracht. Montgomery is althans nog niet ter plaatse geweest. Er zijn ook mensen die beweren dat er een onschuld en niet begrijpen bij elk woord dat hij zei meer veranderden in een wee, martelend bewust worden van schande en oneer. je vaderhaalde iedereen die geld had, over, om aandelen te nemen en geld te steken in zijn zwen delmaatschappijen. Hij heeft er hon derden en honderden mee geruïneerd". De zinnen sloegen onsamenhangend tegen haar hersens. En toenEr is een hele lelijke naam voor een man, die speculeert met het geld van anderen „O ja". Was het minuten of uren nadat Rex uitgesproken had, dat ze antwoordde? Ze keek nieuwsgierig naar de klok op de schoorsteenmantel. De wijzers stonden op één minuut over drie en ze herinnerde zich, dat ze haar had horen slaan terwijl Rex nog sprak. De fijne, zilveren klanken had den een grotesk contrast gevormd met het woord „Zelfmoord". Het was dus pas één minuut geleden - één minuut, die een eeuwigheid scheen. Die minuut j had haar plotseling van een meisje j in een vrouw veranderd. soort tegenwerking is ontstaan uit het verlangen om eventuele exploitanten van „Het Vlaemse Duyn" tegen con currentie te vrijwaren. Ik laat al deze „men" maar praten en geef hier de lopende meningen slechts weer zonder in een nadere beschouwing ervan te treden. Persoonlijk betreur ik, dat we in het Land van Cadzand niet beschik ken over Belgische ondernemingslust en - durf en vooral over een mede werking van bevoegde autoriteiten, waardoor de exploitatie van onze onvol prezen stranden steeds in de kinder schoenen blijft staan. Neen erger nog; waardoor een schuchtere poging om een gezellig en rendabel strandleven te ontwikkelen, reeds in de kiem wordt verstikt door moeilijkheden en bezwa ren, welke van hogerhand worden in stand gehouden of in het leven worden geroepen. Het is thans de tijd voor alle Nederlanders om te profiteren in eigen land van de hoge levenstandaard in de ons omringende landen. Autori teiten wien dit aangaat, zijn er moeilijk heden, ruim ze dan uit de weg en in Godsnaam schept er geen nieuwe bij; we hebben het al moeilijk genoeg in het keurslijf dat de ambtenarij steeds verder om ons heen dicht trekt. We verstikken er bijna in. Wanneer je vroeger, ik bedoel vóór 1940, ergens in een of andere polder tegen een dijk lag te mijmeren, be hoefde je geen uurwerk bij je te hebben, dat je moest opmerkzaam maken op het feit dat het tijd was om naar huis te gaan voor je middagmaal of de koffie. Van verschillende kanten klon ken de dorpsklokken je tegemoet, om je te vertellen op welk uur van de dag je leefde. Diezelfde torenklokken, die je ook vooral op Zondagmorgen op zo bescheiden en toch treffende wijze kon den herinneren aan het feit, dat een godsdienstoefening of mis je aanwezig heid verlangde. Die torenklokken zijn er thans niet meerze zijn gestolen of vernield en haar in het landschap passende vredige klanken kunnen niet meer worden vernomen. Kerken wor den herbouwd doch torens mogen voorlopig niet meer verrijzen derhalve kunnen ook eventueel nieuwe toren klokken niet meer de plaats innemen van haar voorgangsters. Men behelpt zich hier en daar met een onwellui dende gong om de mensen ter kerk te roepen en op andere plaatsen heeft men een andere noodvoorziening voor een geredde klok getroffen en wordt er op gezette tijden nog aan getrokken. Weer op andere plaatsen heeft men een ander surrogaat voor de dorpsklok gevonden. Zo in Breskens bijvoorbeeld laat men enkele malen per dag het af schuwelijke luchtalarm-signaal over het „O juist. En je wilt me dus niet meer trouwen - omdat ik de dochter ben van - van een oplichter en zelf moordenaar". Ze praatte langzaam, als of ze het moeilijk vond haar woorden te articuleren. „Het is niet, dat ik niet wil. Ik zou er alles voor over hebben om met je te trouwen, dat weet je". Hij deed impulsief met uitgestrekte armen een stap naar haar toe. Maar ze deinsde achteruit. ,>0 speel geen comedie," zei ze vermoeid. „Dat is nu niet meer nodig". „Ik speel geen comedie," betoogde hij heftig. „Ik heb je lief. Dat weet je. Maar je moet zelf inzien, dat ik' niet met je kan trouwen. Het zou niet goed zijn tegenover mijn familie - mijn moe der, mijn zusters Ze liet hem door een gebaar op houden. „O, heb je niet eens de moed om bij je eigen besluit te blijven, inplaats van je achter je moeder en je zusters te verschuilen?" Haar diepe stem trilde van minachting. „Wees tenminste eerlijk en zeg, dat jijzelf niets meer dorp klinken, een sirene, opgesteld op het gemeentehuis. Is er wel een on aangenamer herinnering aan de oorlog te bedenken dan het luchtalarm-signaal In het bijzonder voor Breskens dat uit de lucht werd verwoest, niet door de vijand, doch door de bondgenoten de gemeente die in het Land van Cadzand juist daardoor de meeste oorlogsslacht offers heeft gekregen. En iedere dag opnieuw moet men dat nare doods- geluid horen, alsof het vroegere onheil nogmaals in aantocht ware. Alleen reeds uit piëteit tegenover de slacht offers op Breskens' dodenakker moest men reeds lang deze onheil-brengende klanken hebben doen verstommen. Dat althans is mijn persoonlijke mening. Men zal te Breskens binnen afzienbare tijd wederom de beschikking hebben over een nieuwe Ned. Herv. Kerk. Een kerk, wier voorgangster een toren droeg met een torenklok, die als in alle an dere dorpen den volke in de omtrek kond deed van het uur van de dag, enz. Ik zou van deze plaats het ge meentebestuur van Breskens en de in gezetenen van deze gemeente willen toeroepen om alles in het werk te stellen, opdat de nieuweNed.Hervormde Kerk ook reeds dadelijk een toren zal krijgen een toren met een uurwerk en luidklok, die, evenals vroeger, zijn bronzen stem over deze gemeente zal doen klinken en op welluidende wijze ons weer het uur van de dag en de nacht, het uur van het begin en het beëindigen van de arbeid zal aangeven, zoals reeds honderden jaren vóór ons is geschied. L. Op verzoek van de tienduizenden mensen die, doordat de vorige N1WIN- loten zo spoedig waren uitverkocht, toen geen lot meer konden bemachtigen, heeft de NIWIN een tweede landelijke loterij georganiseerd, waarvan de baten eveneens ten goede zullen komen aan de algemene welzijnsverzorging van onze militairen in Indonesië. Wederom zullen 480.000 loten wor den uitgegeven. Zij zullen echter deze maal een bijzondere attractie hebben, doordat ieder lot (dat een kwartje kost) twee nummers draagt. Men heeft zo doende twee kansen voor één kwartje. Behoudens vele gewone prijzen heeft men dus voor een kwartje kans op de eerste prijs die bestaat uit een nieuwe Citroën-automobiel, waarbij bovendien de kosten van de eerste 10.000 km. rijden worden betaald. De tweede prijs bestaat uit een jaar gratis leven, tot een maximum van f 3600,en de derde prijs is een in overleg met de winner nieuw in te richten hoenderpark. met me te maken wilt hebben - omdat ik Lindris heet". Haar minachting spoorde hem aan tot zelfverdediging. Ten slotte zei zijn verstand hem toch, dat er iets recht vaardigs in zijn handelwijze zat. En de wetenschap, dat dit de laatste maal was dat hij haar ooit zou zien, dat ze uit eikaars levens zouden verdwijnen - en het hare zou voortaan zo'n ge broken leven zijn - wakkerde de liefde die hij voor haar koesterde aan tot een ongewone tederheid en zachtheid. Ondanks haar terugdeinzen, haar afkeer, legde hij zijn handen op haar schouders en keek op haar neer met ogen, waarin werkelijk verdriet te lezen stond. „Ik weet, dat je me zo moet zien, maar je bent niet helemaal fair tegen over me „Ben jij dat dan tegen mij?" viel ze hem bitter in de rede. „Lieve, je vader heeft je in zo'n positie geplaatst, dat niemand ooit meer geheel fair tegenover je zal zijn. Begrijp je dan niet dat niemand van ons alleen staat? Ik heb mijn moeder en zusters

De Schakel | 1949 | | pagina 1