DE ZONDEN DER VADEREN. De schakel ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WEST ZEEUWSCH-VLAANDEREN 5e Jaargang Nummer 236 Vrijdag 22 JULI 1949 Drukkers-Uitgevers Firma SMOOR <S DE HULSTER - Boulevard 120 - BRESKENS - Telefoon 27 - Oiro 358296 Verschijnt iedere Vrijdag Abonnementsprijs f 1,— per kwartaal; franco per post f 1,15 Prijs der advertentiën 7 cent per m.m. bij abonnement korting Advertenties met „brieven onder nr. of bij ons te bevragen", 10 cent extra Hei hout isjan de bon. Dat was voor de bouwbedrijvigheid wel een bijzonder prettig bericht. We ontdekten in een vakblad een plaatje, dat uiting gaf aan de vreugde, waar mede het vrijgeven van dit belangrijke bouwmateriaal wordt begroet. Het toonde een man die bezig is aan een soort hordenloop. Fanny Blankers doet het zonder twijfel stijlvoller, maar zij het met minder gratie, de man zag toch kans om achtereenvolgens over een ijzeren hek, een stenen muurtje heen te wippen, dwars door een venster ruit te springen en nu zweefde hij dan over de laatste hindernis, zijnde een houten schutting. Blijkbaar uit leed vermaak mept hij met zijn hak de bovenste plank van de schutting aan splinters. Inderdaad, na ijzer, cement, stenen, glas is nu dan het hout van de knellende distributiebepalingen be vrijd. In het vervolg zullen de aanne mers nog wel een Rijksgoedkeuring nodig hebben om te mogen bouwen, maar de materiaalcoupures, de precies afgetelde bonnen behoren tot het ver leden. We laten eens de Redactie van een toonaangevend vakblad aan het woord. De schrijver is van mening, dat er een kentering in het getij komt. Hij wijst bijvoorbeeld op de bouwprijs voor woningen, die op het Ministerie ten behoeve van de financiering wordt ge hanteerd. In het verleden is er over die vastgestelde maximum-bouwprijzen wat te doen geweest. De verhoudingen zijn intussen wel zó gewijzigd, dat vele aanbestedingen uitslagen te zien geven, die gunning van het werk tegen een lagere prijs zelfs dan de officiële moge lijk maken. Er is nu - in verband met het ruimere houtgebruik - weer een nieuwe verlaging ingevoerd en wel met f i,per m3. Het vakblad deelt kort en krachtig mee, dat de verklaring voor deze nieuwe verlaging, die van officiële zijde is gegeven, niet te weer leggen valt. Het ruimere houtgebruik, gepaard met een verlaging van de prijs, schept ongetwijfeld mogelijkheden, die er tot nu toe niet waren. De na de oorlog toegepaste houtvervangende materialen kunnen niet wedijveren met het door de eeuwen beproefde hout. De schrijver geeft als bewijs voor deze stelling enige voorbeelden. Constructies van hout zijn lichter dan die van be ton of steen. In veel gevallen kan daardoor de fundering wat minder zwaar en dus goedkoper worden uit gevoerd. Een houten vloer is na het leggen klaar; houtvervangende vloeren meestal niet. Op hout kan men dade lijk de vloerbedekking aanbrengen FEUILLETON 2) door PEDLER. „Ik vrees, dat dat noodzakelijk zal zijn," antwoordde hij, ineenkrimpend door de doffe wanhoop in die jonge ogen. „Maar waarom? Heeft u dan Rex vergeten? We - we zouden over een jaar trouwen. Vader wilde niet dat ik trouwde, vóór ik achttien was. Maar misschien dat nu Een flauw, verlegen glimlachje verlichtte het smalle gezichtje, tot nu toe het eerste teken dat even, hoe vaag ook, van geluk had gesproken. „Ik heb hem getelegrafeerd ziet u Hij zit in Sicilië en ik verwacht hem vanmiddag terug. Hij kon niet tijdig genoeg in Engeland terug zijn voor de -" ze zweeg even en slikte, „de begrafenis Alles zal goed zijn als hij er is," voegde ze er vol ver trouwen bij. Ze keek naar de oude advocaat op, alsof ze verwachtte opluchting op zijn zonder gevaar voor verwering van het materiaal. Door ruimer gebruik van hout zal men zich met gelijke kosten een wat royaler architectuur kunnen veroorloven. In een ander blad stond de ver zuchting, dat het vrijgemaakte hout nog zo peperduur is. Die duurte is eigenlijk slechts een betrekkelijk be zwaar. Als een bepaald materiaal al goedkoop is, dan is de kans op ver dere verlaging van de prijs zeer klein. Hout is op het ogenblik nog bijna vijf keer zo duur als voor de oorlog. Dat is in verhouding tot andere be langrijke materialen rijkelijk veel. Als er iets voor prijsverlaging in aanmer king komt, dan is het hout. We wa gen ons natuurlijk niet aan voorspel lingen. We hebben van de houthandel geen verstand en zijn op marktver houdingen niet ingeschoten. We hopen alleen, dat binnen niet al te lange tijd de houtprijs in gunstige zin kan wor den herzien. Juist nu men deze bouw stof vrij kan kopen en zonder veel beperking kan toepassen, zal een even tuele prijsverlaging een uiterst welkome invloed hebben op de bouwkosten en daardoor ongetwijfeld op de gehele bouwerij. Er is bekend gemaakt dat nieuwe aanvragen om een premie voor wo ningsplitsing voorlopig niet kan wor den ingewilligd. „Regelmatig heeft de man van de wederopbouw de woning splitsing aangeprezen," zo klaagde iemand zijn nood. „Nu ben ik zover, dat mijn aanvraag in zee kan gaan en nu krijg ik - al is het dan voorlopig - een nul op het request". Tot slot van zo'n somber relaas krijgen we dan te horen, dat we voortaan er beter het zwijgen toe kunnen doen. Dit bezwaar tegen onze activiteit is er naast. Het kan zo zijn, dat de stroom van aanvragen zó omvangrijk is geworden, dat op een gegeven ogenblik de geld buidel bedenkelijk geslonken blijkt te zijn. Als men ongelukkigerwijs nu met zijn aanvraag net te laat is om nog in deze ronde mee te kunnen doen, dan is dat natuurlijk erg onplezierig. We zoeken dus maar troost in de ge dachte, dat zeer velen, die tijdig inge licht zijn over de toepassing van de regeling, er wel tijdig bij zijn geweest en wellicht hun premie al hebben ge ïnd. Zoals bijvoorbeeld dat eenvoudige bejaarde echtpaar, dat een verre reis naar Den Haag ondernam om nu toch eens persoonlijk te horen, dat de pre mie, die het ontvangen had, heus niet terugbetaald behoefde te worden. Zij, die nu voorlopig teleurgesteld moesten worden, zullen hun hoop moeten richten op de volgende étappe, als er voor nieuwe premies weer geld be- gezicht te zullen lezen, maar de ernst en het medelijden in zijn gezicht ble ven hetzelfde. „Alles zal goed zijn als Rex er is," herhaalde ze. „Zal het?" Hij sprak twijfelend met een merkwaardig gebrek aan overtui ging. Ze vond hem nogal dom en langzaam van begrip. Haar eigen ver trouwen groeide tegenover wat ze in haar onderbewustzijn voelde als een houding van wantrouwen. „Natuurlijk," zei ze, dapper glim lachend. Hij trok zijn schouders naar achteren. „Nu, daar ben ik blij om" en voegde er met wel wat te laat komende vriendelijkheid bij: „Intussen is het beter dat je een paar pond bij de hand hebt voor de eerste uitgaven". Hij legde twee biljetten van tien pond op tafel. „Maar - maar ik kan uw geld niet aannemen," weigerde ze haastig, het naar hem terugschuivende. Hij nam ze op, duwde ze in haar handen en sloot er haar vingers met zijn eigen harde, benige vingers omheen. schikbaar zal zijn. Volledigheidshalve vermelden we nog, dat intussen een lid van de Tweede Kamer aan de Minister vragen heeft gesteld over de tijdelijke onderbreking van de premie toekenning. Er is in een dagblad een kort en toch nog al ingewikkeld bericht ver schenen over de plannen, die de Mi nister zou hebben inzake een huurver hoging van bepaalde woningwetwo ningen. De volgende dag had een andere krant dit bericht, dat eigenlijk alleen voor ingewijden bestemd was en dus slechts door hen op. de juiste waarde geschat kon worden, omge vormd tot een daverende aankondi ging van de zeer snode plannen, waar van alle bewoners van woningwetwo ningen - bouwvereniginghuizen - het slachtoffer zouden worden. Welke be langen men denkt te dienen met der gelijke ongemotiveerde alarmkreten la ten we maar in het midden. Om de zaak in een juist daglicht te stellen: De Minister heeft aan de gemeente besturen gevraagd om hem eens op te geven of er misschien ook complexen voor-oorlogse woningwetwoningen zijn, waarvan de huurprijs om de een of andere reden aanmerkelijk lager is dan die van andere, soortgelijke voor-oor logse woningen in dezelfde gemeente. We moeten nu afwachten, wat er in antwoord op die vraag uit de bus zal komen. Pas aan de hand van die ant woorden kan worden bekeken of er onredelijke en onbillijke verschillen be staan. Als die bestaan, zal worden on derzocht of ze in het algemeen belang misschien moeten worden opgeheven. Deskundigen menen, dat de uitkomst van deze enquête maar nauwelijks de moeite waard zal zijn. Zo blijkt dus het sensationele bericht over een aan staande extra-huurverhoging een storm in een glas water te zijn. Er zijn lie den, die zich naar het schijnt alleen in een storm lekker voelen en die wel licht daarom van een zachte koelte bij voorkeur een orkaan maken. LUVA. Ten overstaan van het Notariskan toor Waldorp, Neuteboom en Duynstee, zal a.s. Vrijdag 29 Juli in het open baar de trekking plaats vinden van de 3 verlotingen van de Kon. Ned. Ver. v. Luchtvaart en Stichting Nationaal Luchtvaartfonds. De verkoop van de loten is buiten gewoon vlot van stapel gelopen. Al leen hebben de vacanties van sommige zaken enkele stagnatie veroorzaakt tij dens de verkoop. Van deze vacantie retour-restantjes zijn nog enkele loten bij de bekende wederverkopers ver krijgbaar tot uiterlijk Woensdag a.s. 27 Juli. Een advertentie in ons nummer geeft nadere bijzonderheden. De nieuwe watertoren te Oostburg. Commissaris der Koningin ver richt de eerste steenlegging. Dinsdagmiddag is, onder grote be langstelling, de eerste steen voor de nieuwe watertoren in Oostburg gelegd door de Commissaris van de Koningin in Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot. Het terrein, waarop de watertoren wordt gebouwd, was voor deze ge legenheid feestelijk versierd, terwijl hoog van de steigers onze nationale driekleur, wapperde. Een groot aantal autoriteiten, w.o. het college van Ged. Staten, alle burgemeesters van West Zeeuwsch-Vlaanderen, directie en Com missarissen van de waterleiding maat schappij „Zeeuwsch-Vlaanderen" en vele anderen, waren bij deze plechtigheid aanwezig. De president Commissaris, de heer B. A. Th. M. Truflino, sprak het ge zelschap toe en gaf een uitvoerig over zicht van het ontstaan van de water leiding in Zeeuwsch-Vlaanderen. Spr. schetste, hoe de mooie watertoren door de Duitsers in 1944 werd vernield en hoe daardoor en mede door de andere verwoestingen, de watervoorziening van dit gewest in gevaar was gebracht. Door eendrachtig samenwerken is de schade echter hersteld en wanneer deze nieuwe watertoren gereed zal zijn (zeer vermoedelijk in het najaar van 1950), zal de watervoorziening weer geheel op peil zijn. Reeds zullen binnenkort enkele reservoirs in gebruik kunnen worden genomen, waarmede een einde zal zijn gekomem aan de mindere druk. De Commissaris der Koningin verrichtte daarna de eerste steenlegging, nadat eerst een oorkonde, waarop vermeld, dat in 1939 werd aangevangen met de bouw van een watertoren in Oostburg, welke in 1942 was voltooid, was inge metseld. Op deze oorkonde staat verder ver meld, dat de toren op I October 1944 door terugtrekkende Duitsers werd ver nield en hoe de raad van Commissarissen aan de architect A. J. v. Eek opdracht verleende tot het ontwerpen van een nieuwe toren, enz. De oorkonde is ge tekend door de Commissaris der Koningin, de voorzitter van de raad van Commissarissen en de directeur. Op de gedenksteen staat gebeiteld Vijf jaar na de vernieling van de vorige toren werd deze eerste steen door jhr. mr. A. F. C. de „Kom, ik kan mezelf immers terug betalen uit je vaders nalatenschap als alles geregeld is. Daar zal meer dan genoeg voor over zijn," loog hij. „En en ging hij onhandig voort, „als je in moeilijkheden komt, laat het me dan weten. Ik ben toch de familie-notaris, hè?" Hij was weg en zij staarde verbaasd naar de twee banknoten in haar hand - een tenger, verlaten klein figuurtje in haar lange, zwarte jurk met het dansende, spottende zonlicht om haar heen. o Na het vertrek van de oude notaris sleepten de uren zich langzaam voort, terwijl ze wachtte op de komst van Rex Dereham, de man met wie ze geën gageerd was. Ze stond heel eenzaam op de wereld, zonder naaste bloed verwanten en nu haar vader dood was, was Rex alles wat Haar was overge bleven. De wetenschap, dat hij op weg was naar haar toe, dat hij met elk moment dichterbij kwam, gaf haar een gevoel van troost. Ze had hem zo vreselijk nodig, zijn mannenkracht om op te steunen, zijn liefde om haar door dit ongelooflijke wat haar ge troffen had heen te helpen. Zelfs nu kon ze het nauwelijks realiseren dat de levendige, opgewekte sterke kameraad, die haar vader was geweest, uit deze wereld verdwenen was. Hij was altijd zo verbazend le vendig geweest, zo vol borrelende vi taliteit, dat het onmogelijk scheen dat hij dood was. Ze was pas zeven jaar, toen haar moeder stierf en ze had maar een vage herinnering aan haar, aan een tere, nogal mooie vrouw met een zachte stem en die altijd heerlijk rook naar lelietjes van dalen. Toen was op ze kere dag die tere, lieve persoonlijk heid uit haar kinderleven verdwenen - haar kindermeid had haar verteld, dat ze „bij God geroepen was" - ze wist niet wat dat betekende - en daarna waren zij en haar vader alles voor elkaar geweest. Ze had niets van de zakelijke kant van het leven begrepen. Hij had haar ook nooit iets daarvan verteld. Ze wist alleen, dat hij soms dagen achtereen

De Schakel | 1949 | | pagina 1