BRILLEN vj De duikers van deKoninklijke Marine. TWEE SOUVEREINEN GEDIEND ESCHAKEL ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR Drukkers-Uitgevers Firma SMOOR DE HULSTER - Boulevard 120 WEST ZEEUWSCH-VLAANDEREN 5e Jaargang Nummer 234 Vrijdag 8 JULI 1949 BRESKENS - Telefoon 27 - Giro 358296 Verschijnt iedere Vrijdag Abonnementsprijs f 1,— per kwartaalfranco per post f 1,15 Prijs der advertentiën 7 cent per m.m. bij abonnement korting Advertenties met „brieven onder nr. of bij ons te bevragen", 10 cent extra In het kleine schilderachtige haventje van Zierikzee liggen twee grijs getjette scheepjes, opvallend tussen de andere, donkere en grauwe rivieraken. Het zijn de RD I en RD III van de Koninklijke Marine. Een groepje men sen staat op de wal te kijken naar het drukke gedoe daar aan boord. Enkele matrozen zijn bezig een collega aan te kleden voor onder water. Het is aan boord van deze RD I en RD III, waar de marinemannen hun opleiding krij gen voor het duikbedrijf van de mijnenopruimingsdienst; de opleiding, die nodig is om de vele mijnenvelden en wrakken te kunnen opruimen, die nog steeds de scheepvaart zeer be lemmeren. Onhandig klauter ik aan boord van de RD I via een verweerde meerpaal en een evenzo verweerde hand van een van de matrozen. Een smal trapje leidt mij naar het vooronder, waar het bloed heet is en waar de commandant van deze opleiding de Luit. ter zee III D. Teer, mij vertelt „De jongens krijgen hier aan boord van deze twee schepen een opleiding van ongeveer 13 wekenna een ge slaagde opleiding zijn ze dan duiker der tweede klasse. Het kunnen vrijwil ligers zijn uit de dienstvakken matroos, stoker en timmerman. Een strenge medische keuring is uit de aard van de zaak noodzakelijk. De phychische eisen zijn hoog. Na deze schifting blijft after all ongeveer 40% over, die de eerste opleiding krijgt in IJmuiden Het duiken in ondiep water. Hierna wordt de opleiding voortgezet in Zierikzee, waar we een pracht van een duikwater gevonden hebben. Enkele meters uit de wal kunnen we al een diepte van 25-30 meter loden; boven dien is het water hier zo helder, dat je op 25 meter de krant zou kunnen lezen". Zijn relaas wordt even onderbroken door een „Nog een pijpje, heren?" van de toko-baas; naast zijn duiker-- schap oefent deze man het beroep van bar-keeper aan boord van de RD's uit. Bij de ingang naar het vooronder dwingt het „The Divers Inn" de bezoeker dan ook, om eventjes alle conventies over boord te zetten en een schuimend pijpje om te gooien. „Het is hier een apart stukje Marine", zo vervolgt mijn gastheer, „Geen sche pen met kanonnen of inrichtingen, waar het aantal kragen indruk afdwingt. De mannen zitten hier in een klein groepje bij elkaar. Ze weten, dat ze op elkaar aangewezen zijn, zowel wat betreft het werk als de accomodatie. Hierdoor is FEUILLETON 147; door OUIDA Haar hoofd rustte aan Cecil's borst en zij voelde, dat hij sprakeloos over haar lag heengebogen en dat zijn tranen brandend op haar voorhoofd vielen. „Stil! Wat betekent dat sterven eigenlijk? Jij hebt de martelaarskroon bij je leven gedragen, dit zou mij niet mogelijk zijn geweest. Je zult rijk zijn. Zorg dus voor de oude man en zorg ook voor de rat en al de honden, wil je? Ze zullen je te Algiers wel zeggen waar het kasteel van Cigarette ligt. En dan - dan moet de Bedouïn zijn paard terug hebben. Alleen hij redde je. Zorg er voor, dat hij wordt ge spaard. En delf mij dan een graf op een plaats, waar ik de trompetten en het wapengekletter der troepen kan horen. O, God! dat vergat ik. Als de trompet schalt, zal ik niet ontwaken! Dat is ontzettend!" Zij richtte zich overeind en liet de ^rUtemaEfteu' tr OOSTBURG een prima team-geest ontstaan. De jongens, die ik nu aan boord heb, zijn bijna klaar met de opleiding. Aller eerst kregen zij een behoorlijke dosis theorie betredende het duikerpak, de telefoon, de psychologie van het dui ken, het begrip van luchtdruk, het aankleden van een duiker, het assiste ren als bediener bij het hoge-druklucht- bord, de theorie van duikerziekten en ongevallen, het onderwaterboutschiet- apparaat, theorie van gasmengsels, mijnherkenning enz. enz. Nadat de theorie is doorgewerkt, .komt de prac- tijk aan de beurt. Al deze, totaal ver schillende zaken maken het duiken tot een apart vak. - De jongens hebben er liefde voor gekregen". Om kwart voor twaalf vaart de RD III uit met een brandend zonnetje en rustig water voor zich. Aan boord kijkt een torpedomaker de helmen, pakken, zuurstofilessen en andere apparaten na. Achteruit hangen een aantal duiker pakken te drogen over een lat: met bengelende voeten en omlaaghangende armen. Ze doen je denken aan een stelletje zeezieken, die als vaatdoeken over de reling hangen. Achter de stuur hut bevindt zich het hoge-druklucht- bord: meters, luchtleidingen en regula teurs, die de duiker in leven zullen houden. Even buiten het havenhoofd vaart de RD III vlak onder de wal en loodt 22 meter, de duikdiepte voor de oefe ning van vanmiddag. Matroos de Groot wordt op een, uit planken en zware balken bestaande zetel (het woord „stoel" klinkt ietwat te luxueus voor dit voorwerp) geplaatst; hij is no I die naar beneden zal gaan, om daar een ketting binnen bepaalde tijdsgrenzen door te hakken. Over zijn werkpak heen krijgt hij een dikke wollen trui en broek aan. Het is de bescherming tegen de lage temperaturen op grote diepten. Zijn maatjes helpen hem verder in het dui kerpak, dat met een gezamenlijke krachtsinspanning en 'n „een-twee-drie" tot aan de kin van de duiker reikt. Over zijn schouders rust het koperen borststuk, waarop de helm geplaatst en vastgeschroefd wordt; slechts een klein stukje gezicht, dat door de opening van het voorglas kijkt, is alles wat men kan combineren met matroos de Groot. Intussen zijn de plaatsen aan het luchtdrukbord en de telefoons door de mannen bezeter was niemand, die hiervoor een commando hoefde geven. blik over de soldaten gaan. Hun smart was aan de hartverscheurende doods angst ener vrouw gelijk. Haar stem begaf haar. Het bloed verlies had haar uitgeput en zij rilde onder de folterende pijn. Met een ge voel van doodsangst, dat groter was dan het hare, hing de man, voor wie zij in de dood ging, over haar heen. „Is er dan niets, dat haar kan red den?" gilde hij. „Had maar een enkele seconde vroeger vuur gegeven!" Cigarette hoorde die kreet. Met een blik, die al de hartstochtelijke, onver gankelijke liefde weergaf, aan welke zij zolang weerstand geboden had, keek zij Cecil aan. „Cigarette is tevreden," fluisterde ze. „Je begreep haar niet goed, dit was het enige". „Het enige. O, mijn God, hoe vre selijk heb ik je miskend!" Toen Cecil haar oog ontmoette, maakte het begrip van al de kracht harer liefde zich eens klaps van hem meester. Voor het eerst van zijn leven zag hij Cigarette zoals zij was. Plotseling, vreeswekkend en aan een slag gelijk, kwam dit bewust zijn in hem op en vervulde hem met De „ziekenpa," die tevens de duik- administrateur is, heeft zich met log en horloge een plaatsje veroverd in de stuurhut. Vanaf het moment, dat het voorglas op de helm geschroefd wordt totdat de luchtkranen wederom geslo ten worden, noteert hij iedere beweging en bijzonderheid van de duiker. De diepten, zijn werktijden onder water, enz., aan de hand waarvan de com mandant straks de beoordeling van de duiker zal opmaken; bovendien krijgt de duiker voor iedere geregistreerde minuut onder water (op een diepe van b.v. 22 m.) 20 ct. uitbetaald. „Alles klaar, voorglas dicht!" wordt er ge paaid. De duiker heeft de zwaargewicht schoenen aan, de gewichten op borst en rug zijn aangebracht, de luchtslang en telefoonlijn gekoppeld, het voorglas sluit de man af van de normale lucht - de luchtpompen doen hun werk. Plomp en moeilijk doordat hij moet torsen (in totaal 87 kg.) klost de dui ker naar het trapje, dat tot in het wa ter reikt. „Begin afdalennn klinkt het en langzaam verdwijnen benen, borst en helm onder water. De lucht slang en telefoonlijn schuiven traag door de handen van de kwartiermeester- de man aan het hoge drukluchtbord regelt de luchttoevoer al naar de diepte, die hem wordt toegepraaid - de zie kenpa noteert. „Op de bodem". De telefoon aan boord krast en meldt de schipper, dat beneden alles oké is: goed zicht en stil water. Aan een lijn verdwijnt een stuk ketting van 9 mm. dikte in het water; binnen 15 minuten moet de duiker hiervan een schalm doorgehakt hebben. De RD 3 ligt rustig in een nog rustiger water. Aan dek is het warm, de zon doet de lucht trillen. Een paar jongens roken een strootje, de com mandant praat met zijn schipper. In de verte schuift een schip langzaam naar een nauwelijks te onderscheiden einder; het water, de horizon en de lucht vloeien samen in een niet te de finiëren kleur, teer, nevelig. Enkele meters van het schip verraadt een sliert luchtbellen, die aan de opper vlakte uit elkaar spatten, de plaats van de duiker, die op 22 meter diepte een ketting tracht door te hakken. Een tweede duiker zit inmiddels op de zetel om aangekleed te worden zijn opgave is twee pijpen aan elkaar schroeven met 6 bouten, zodanig, dat deze buis straks gebruikt zou kunnen worden als stoom- of waterleiding, hartstochtelijk berouw. „Mijn lieveling, wat heb ik gedaan om zoveel liefde waardig te wezen?" fluisterde hij. Daarbij boog hij het hoofd zover voorover, tot zijn lippen de hare aanraakten. Zij beefde in zijn armen en een diepe, sidderende zucht welde uit haar boezem op. - Hij kwam te laat, die gloed der liefde! „Stil! Bewaar die kussen voor mi- lady. Zij zal het recht hebben je te beminnen. Maar ik - ik ben slechts een klein soldaatje, dat zijn kameraad het leven redde. Kom een ogenblik om mij heen staan, makkers. Lang zal ik niet meer kunnen spreken". Cigarette sloot de ogen. Dodelijke zwakte greep haar aan, ze snakte naar adem. Een ogenblik en haar ogen openden zich weder. „Ik kan niet spreken, zoals ik dit zou willen," bracht zij eindelijk uit. „Maar ik heb u allen liefgehad. Daarmede is alles gezegd!" De vreeswekkende, moord zuchtige veteranen van Afrika, die deze woorden hoorden, hadden het zwaard in eigen borst kunnen begraven, maar hun lieveling zien sterven konden ze niet. zonder een enkel lek. De telefoons bij het luchtdrukbord krassen plotseling: „Klaarrr Dat doorgepraaid wordt aan de ziekenpa. Matroos I. de Groot hakte de ketting door in 11 minuten, mooi werk! De luchtslang en telefoonleiding glij den weer door de handen van de kwartiermeester, nu in de andere rich ting. Langzaam haalt men de duiker op: het drukverschil, dat hij bij dit ophalen ondervindt mag geen nadelige invloed op hem hebben; op verschil lende diepten blijft hij daarom enige minuten hangen en voert met armen en benen (voor zover mogelijk) gym nastische bewegingen uit; dit voorkomt de vorming van stikstofbellen in het bloed. 14 meter 13 meter 12 meter De man aan het luchtdruk bord houdt zijn meters in de gaten 10 meter 9 meter weer blijft de duiker enige minuten hangen einde lijk verschijnt de blinkend koperen helm boven water. Zwaar en moeilijk zetten de loden schoenen zich op het trapje, het uitlaatventiel van de helm sist. Be hulpzame handen helpen de duiker aan boord en naar zijn zetel. „Voorglas open!" De luchtkraan wordt afgesloten de ziekenpa noteert deze tijd in zijn log. De duiker tast in een zak van zijn pak en geeft het resultaat van zijn werk af aan de schipper: een doorge hakte kettingschalm, die nooit weer te gebruiken zal zijn. Het uitkleden gaat nog sneller dan het aankleden; vaar dige handen, die de moeren losdraaien en de helm afnemen, handen die de loden schoenen ontgespen, handen die - met 'n een-twee-drie het pak van zijn schouders trekken en de matroos de Groot in wollen trui en broek veel kleiner doen lijken, nu het massale duikerpak hem niet meer verbergt. Enkele meters van het schip borre len de luchtbellen weer naar de opper vlakte, duiker no. 2 is al naar beneden. En zo zal straks no. 3 volgen en no. 4 en no. 5, allemaal met hun opdracht: de practijk in deze opleiding. Het loopt tegen half vijf als het anker wordt gelicht en de diesels weer gaan draaien. De duikerpakken hangen te drogen, de helmen en andere be nodigdheden worden klaargemaakt voor de volgende duikdag; het getij en de weersomstandigheden bepalen mede, wanneer dit zal zijn. Aan dek is het stiller nu. Nu en dan klinkt een lach over het stille wa ter, waarschijnlijk veroorzaakt door een grap of een geslaagde opmerking van een <der jongens. Er hangt een prettige geest onder deze kerels, die de hele dag eikaars leven in handen hebben - ik voel me hier thuis. Langzaam lopen wij het haventje van Zierikzee binnen: de huizen op de „Denk aan mij, als ge ten strijde trekt en zegt de mensen in Frankrijk Toen de naam van haar vaderland haar over de lippen kwam, werden haar ogen met tranen gevuld. „Mocht ik Frankrijk nog slechts eenmaal we derzien Frankrijk -!" 't Was het laatste woord dat Ciga rette sprak. Met de armen nog altijd uitgestrekt naar de zijde waar haar vaderland lag en met een glimlach slaakte ze, aan een kind dat in slaap valt, gelijk, een diepe zucht. - Te midden van haar leger was Cigarette heengegaan 't Was middernacht. Door de scha duw van zijn tent omgeven, stond Cecil. Vol mededogen rustte zijn oog op een gestalte, die diep ternedergebogen voor hem in 't stof lag. Eindelijk wa ren de woorden gesproken, welke hem van de schuld van een ander ontlast ten. In die ure der verlossing was grenzeloos medelijden toch nog het sterkste gevoel, dat in hem sprak. - Hij bukte zich over zijn broeder en richtte hem zacht op. „Zeg maar geen woord meer," fluisterde hij. „Dat ik

De Schakel | 1949 | | pagina 1