TWEE SOUVEREINEN GEDIEND De schakel ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WEST ZEEUWSCH-VLAANDEREN 5e Jaargang Nummer 233 Vrijdag 1 JULI 1949 Drukkers-Uitgevers Firma SMOOR <5 DE HULSTER - Boulevard 120 - BRESKENS - Telefoon 27 - Giro 358296 Verschijnt iedere Vrijdag Abonnementsprijs f 1,— per kwartaal; franco per post f 1,15 Prijs der advertentiën 7 cent per m.m. bij abonnement korting Advertenties met „brieven onder nr. of bij ons te bevragen", 10 cent extra Het is merkwaardig, lezers, hoe acties ten aanzien van wederopbouw- kwesties, die men hier of daar onder neemt, direct aanleiding geven tot vragen of zelfs wel protesten uit an dere gewesten of gemeenten. Het schijnt wel, alsof men in de verschil lende steden in ons land elkaar met argusogen bespiedt, teneinde direct alarm te kunnen slaan als men denkt, dat de één aan wederopbouw-mogelijk- heden meer zal krijgen dan de ander. Een tvpisch voorbeeld van dit ver schijnsel hebben we in de afgelopen weken kunnen vaststellen. In de ver gadering van de Raad der gemeente Nijmegen kwam de wederopbouw van de zo zwaar getroffen binnenstad ter sprake. De burgemeester wijdde aan de noodzakelijke herbouw van winkel en zakenpanelen enige beschouwingen en blijkbaar had hij hierover nogal goede moed. De kranten roken na deze beraadslagingen groot nieuws en dus klampten zij de burgemeester aan om meer en nadere bijzonderheden. Ook de herbouw van winkels en be drijfspanden is afhankelijk van het bouwvolume dat voor dit doel be schikbaar gesteld kan worden. Groot opgemaakte berichten in de Nijmeegse kranten deelden de bevol king mede, dat de burgemeester zo goed als zeker wist, dat zijn stad nog dit jaar voor deze herbouw een extra toewijzing zou ontvangen van wel en kele millioenen guldens. Wij hebben goede grond om aan te nemen, dat de Burgemeester dit als zijn volkomen begrijpelijke wens tot uiting heeft ge bracht. De kranten hebben van die wens de vader van de gedachte ge maakt. De dag, nadat deze berichten waren verschenen, stak de storm al in alle hevigheid op. Ambtenaren op het Ministerie, die met het bouwvolume voor de sector „Handel en Verkeer" te maken hebben, trachtten bij elkaar hun licht op te steken. Zonder resul taat evenwel, want over een extra toewijzing, speciaal ten behoeve van Nijmegen was niets definitief bekend. De besturen van de andere gemeenten, die in dezelfde moeilijke omstandighe den verkeren, bleken al gauw in alarm toestand te zijn geraakt. Van alle kan ten kwam de vraag: „Waarom Nij megen wèl en wij niet?" Kranten redacties informeerden belangstellend, wanneer met die grootscheepse weder opbouw van Nijmegen een aanvang zou worden gemaakt. Als het er om begonnen was om Nijmegen eens een keer in het middelpunt van de be- FEUILLETON 146) door OUIDA Maar aan gene zijde van die rook wankelde Cecil even en richtte zich toen, door een paar kogels slechts even getroffen, weer in zijn volle lengte op. Zo snel als Cigarette's liefde was het dodende lood niet geweest. De marketentster was Cecil om de hals gevlogen, had hem in de armen ge sloten en op het ogenblik, dat de ko gels haar boezem doorboorden, met de zonnige, onverschrokken glimlach van voorheen het hoofd omgewend. Reeds gleden haar armen van Cecil's hals, reeds zonk haar doorschoten lichaam machteloos ter aarde, toen Cecil haar in de armen opving. „O, God! Mijn kind. Ze hebben je gedood!" Toen Cecil die kreet slaakte, leed hij meer dan wanneer de kogels hem zelf stervend hadden doen neerstorten, want met één oogopslag zag hij, dat langstelling te plaatsen, dan was deze opzet wel goed gelukt. Natuurlijk kan men op al die vragen naar waarheid antwoorden, dat de berichten uit en over Nijmegen wat voorbarig waren. Het ongeluk wil echter, dat zo'n ont kennend antwoord bijna nooit voor de volle honderd procent wordt geloofd. „Er zal toch wel iets van waar zijn," zo denken de mensen, die een nega tief bescheid krijgen. Zo in de trant van „Men noemt geen koe bont of er zit wel een vlekje aan," ontstaan er alle mogelijke speculatieve geruchten. Er wordt gemompeld over bevoor rechting en achteruitstelling. Burge meesters van andere getroffen gemeen ten moeten in hun raadsvergaderingen mededelen, dat zij de gang van zaken heus zeer nauwlettend volgen, maar op het ogenblik eigenlijk nog niets naders weten. De vragende raadsleden zijn bevreesd voor teleurstelling en tonen zich maar half gerustgesteld. De plaatselijke pers van die overgesla gen gemeenten trekt al bij voorbaat vergelijkingen en toont zich eveneens verontrust. Zo veroorzaken die enkele berichten uit Nijmegen in het gehele land een zekere wederopbouw-beroering en het kost heel wat moeite om de zaken weer enigermate recht te zetten. Gelukkig heeft een lid van de Tweede Kamer over deze aangelegenheid aan de Minister vragen gesteld. Daardoor krijgt de Minister gelegenheid om aan de volksvertegenwoordiging en daar mede aan het gehele land duidelijk te zeggen, wat er nu precies aan de hand is. Ongetwijfeld is deze zaak voor vele gemeenten en streken van groot belang en daarom laten wij de vragen en het antwoord daarop even de revue passeren. De vragensteller toont zich al bij voorbaat verheugd over de mogelijk heid, dat Nijmegen op een bijzondere wijze geholpen zal kunnen worden. Zijn blijdschap is echter niet onver deeld, want hij informeert belangstel lend of de Minister niet met hem van mening is, dat ook andere gemeenten - in welk verband Rotterdam, Tiel, Middelburg en Oostburg worden ge noemd - op een soortgelijke bijzondere hulp aanspraak kunnen maken. Enkele maanden geleden is al geprobeerd om met name Middelburg wat extra bouw volume voor zakenpanden te bezorgen. Die poging is toen mislukt, omdat de Minister geen bouwvolume beschikbaar had. „Weet U wel," zo vraagt nu dit lid van de Tweede Kamer aan de Minister, „dat men U in Middelburg wat zwart aankijkt, omdat U blijkens die berichten aan Nijmegen nu wel toestaat wat U aan Middelburg hebt geweigerd?" Als het dus waar is, dat de nood naderde. Cigarette begon te lachen - 't Was nog dezelfde heldere heerlijke lach als in de zonnigste dagen van haar leven. „Stil! 't Waren het kruit en de kogels van Frankrijk. Die doen geen pijn. Doch wacht! Hier is de order van de maarschalk. Hij schort de executie op. Ik heb hem alles verteld. Je bent ge red! - Begrijp je me? - Je bent ge red! - Wat een paar grote ogen zet je op. - Spijt het je, dat je in leven blijft? - Mes Frangais! Brengt hem dit dan wat beter aan het verstand dan ik kan - hier is de order. Voor de generaal is ze. Neen, ik geef ze niet af, voordat de generaal ze gezien heeft. Gaat hem roepen". „Grote God! Uw leven dus voor mij ten offer gebracht!" Terwijl Cecil die woorden in doods angst uitstiet, hield hij Cigarette aan het hart gesloten. Die plotseling terug keer van de dood tot het leven, dat offer, sloeg hem met blindheid, met ver stomming. Haar gelaat kon hij ternau wernood zien, haar stem drong ternau wernood door tot zijn oor. In onbe- de Gelderse Keizerstad zo'n extraatje krijgt, mogen de getroffen Zeeuwse handelsplaatsen daar dan ook op re kenen, zo vraagt tenslotte deze volks vertegenwoordiger. Nu het antwoord. De Burgemeester van Nijmegen heeft de Minister de notulen laten lezen van de Raadsver gadering, waarin de wederopbouw van de binnenstad ter sprake is gekomen. Uit dat verslag blijkt niet, dat de Bur gemeester een mededeling heeft ge daan, als zou het Ministerie van We deropbouw plannen voorbereiden om een groot contingent bouwvolume be schikbaar te stellen voor de weder opbouw van winkels en zakenpahden in de vernielde binnenstad. Wel heeft de Burgemeester het vertrouwen u:tge- sproken - dat zouden wij in zijn plaats ook gedaan hebben - dat Nijmegen voor haar binnenstad een zeer groot percentage toegewezen zal krijgen. Bij verschillende gelegenheden heeft de Minister inderdaad gezegd, dat hij zal proberen om voor de herbouw van za kenpanden in de getroffen kernen van verschillende gemeenten extra-bouwvo lume beschikbaar te stellen. Er zit dus wel een kansje in. De persberichten over hetgeen Nijmegen mag verwachten zijn echter op zijn minst voorbarig te noemen en zij wekken te hoge ver wachtingen. Indien het lukt om zo'n extra-bouwvolume te bemachtigen, dan is het niet de bedoeling van de Mi nister om daarmede alleen Nijmegen te helpen maar hij zal dan dit extraatje verdelen over de gemeenten, die in soortgelijke omstandigheden verkeren en die dus evenzeer hulp nodig hebben. Tot zover dit antwoord. De opgesto ken storm kan dus tot bedaren komen. De opgewonden gemoederen kunnen hun rust hervinden. In die rust behoe ven zij overigens de moed niet te ver liezen. Als de Minister kans ziet om meer en vlugger te helpen, dan aan vankelijk was verwacht, dan zal hij zo'n mogelijkheid zeker niet ongebruikt laten voorbijgaan. Dat is duidelijk ge- noeg gebleken ter gelegenheid van de extra-toewijzing voor 6.400 woningen, die enige tijd gelegen bekend gemaakt kon worden. Men kan er bovendien op rekenen, dat van een eventueel extra-contingent al die gemeenten zullen profiteren, die er, door de ernstige oorlogsschade, speciaal in het hart van de gemeente, behoefte aan hebben. Nederlandse attentie aan Noorse Prinses. Met dezelfde K.L.M.-machine waar mee enige tijd geleden het Noorse Kroonprinselijke paar naar Nederland stemde, doch ontzettende vorm begreep hij alleen, dat Cigarette stervende was, stervende voor hem! Glimlachend sloeg de marketentster de ogen tot hem op. Zelfs op dat ogenblik, terwijl het leven haar ont vlood, kwam bij de aanraking van Ce cil's hand, bij het bewustzijn, dat ze aan zijn hart rustte, een gloeiende blos op haar wang. „Een leven! Och, wat betekent dat? Waarom zou ik het niet wegschenken? Leg me op de grond - aan je voeten. Zo! Dan leef ik het langst, want ik heb nog veel te zeggen Wat dringen ze dicht om me heen. - Mes soldats, zo bedroefd moet je niet over me zijn. Waartoe die kreten van smart? Dat ze hebben vuur gegeven, spijt hun innig, maar dit is verkeerd. Ze deden alleen hun plicht en konden mijn stem niet tijdig genoeg horen". Maar aan de mannen, die het Kind van de Driekleur hadden doodgescho ten, konden die kloekmoedige woorden geen troost brengen. Ze slingerden de karabijnen tegen de grond en sloegen zich met de vuisten op de borst. is gereisd om de „Oslofjord" te water te laten, werd een geschenk naar de Noorse hoofdstad vervoerd, bestemd voor H.K.H. Prinses Martha. Dit geschenk is afkomstig van een Nederlandse confectiefabrikant, wiens stand op de Jaarbeurs te Utrecht, waar het Noorse Kroonprinselijke paar een bezoek, bracht, de bijzondere aandacht trok van Prinses Martha wegens een bepaalde mantel. Deze vorstelijke belangstelling voor dit product van Nederlands fabrikaat droeg dermate het karakter van be wondering, dat de fabrikanten het ar tikel verpakt hebben in een doos en het als geschenk - per luchtvracht - naar het Koninklijk Paleis te Oslo hebben verzonden. Adriaan Schuurman komt naar Zeeuwsch-Vlaanderen. Ons landje van Cadzand is helaas door zijn ligging een vrij geïsoleerd gebied. Daardoor is er hier vaak wei- nig gelegenheid om over belangrijke onderwerpen deskundige mensen te horen spreken. Gelukkig wordt er door verschillende organisaties getracht hier in verbetering te brengen door be kende personen op allerlei terrein uit te nodigen voor een bezoek aan West Zeeuwsch-Vlaanderen. Daar men op kerkelijk gebied met dezelfde moeilijkheden zit, wordt ook hier deze methode gevolgd. Naar wij vernemen, heeft de Hervormde Jeugd raad voor het weekend van 9 en 10 Juli de heer Adriaan Schuurman uitge nodigd. De heer Schuurman is de be kende cantor en organist uit Amers foort, die tevens les geeft in de kerk muziek aan de universiteiten en aan de academie „Kerk en Wereld" te Driebergen. Op Zaterdagmiddag 9 Juli om 4 uur zal deze nu in de Geref. kerk te Schoondijke spreken voor koorleiders, organisten en alle verdere belangstel lenden over „De betekenis van het cantor-organistschap". Dit beloofd voor allen die met zang en muziek te ma ken hebben een belangrijke middag te worden. De heer Schuurman zal op het kerkorgel ook enkele orgelsoli ten gehore brengen. Op Zondagmiddag 10 Juli om 4 uur zal er in de mooie, oude kerk van Cadzand 'n streek-jeugddienst gehouden worden, waarin voorgaat Ds, M. J. W. Schopenhauer van Schoondijke, wiens onderwerp luidt „Het leven een lof lied." In deze dienst zal een koortje van W. Z.-Vl. jongeren o.l.v. de heer Schuurman enkele liederen zingen. Op de „contactavond" na de dienst spreekt de kerkmusicus over „Kerkzang en De zwijgende bewegingloze phalanx, die in het licht van de aanbrekende dag had staan kijken naar de manier, waarop de onverbiddelijke straf zou worden toegepast, was veranderd in een rumoerige, ademloze, diep ont roerde, woedende bende krijgers, die door de wroeging bijna tot waanzin werden vervoerd, wier gelaat van ver driet spuipachtig was verwrongen en die de blik vol wilde haat op Cecil hadden gevestigd, omdat deze de oor- zaak was van de ramp, die hun lieve ling had getroffen. Met onuitsprekelijke tederheid deed Cecil wat Cigarette hem verzocht, legde haar op de grond neder, boog zich over haar heen, steunde haar hoofd tegen zijn arm en hield de ogen vol ontzetting op de machteloze trillende ledematen gericht. „O, mijn kind, mijn kind. Waarmede heb ik verdiend, dat ge voor mij het leven derft? Welk een zielenadel, welk een liefde!" „Stil! We zijn kameraden en jij bent een dapper man. Voor ieder van mijn spahi's zou ik hetzelfde hebben ge-

De Schakel | 1949 | | pagina 1