INGEZONDEN Buiten verantwoordelijkheid der Redactie Het vaandel en de petten M. de R., Velen onder Uw lezers uit de ge meente Breskens, zullen reeds op de hoogte zijn van het feit, dat wij, bij de door ons gehouden inzameling voor het vaandel, hetwelk zal worden aan geboden bij het 50-jarig bestaan onzer Muziekvereniging „Uit het Volk - voor het Volk," ons oorspronkelijk „doel" zijn voorbijgestreefd. De inzameling n.l. ging zo vlot, zo spontaan, dat wij aan het einde van onze „avondbezoeken" bleken een be drag te hebben ontvangen van f 1260,31 Voorwaar een prachtsom, waar voor wij ieder, die hieraan door zijn bijdrage zijn of haar medewerking ver leende, hartelijk, zeer hartelijk dank zeggen. De begroting voor het vaandel is met dit bedrag echter aanmerkelijk overschreden, zodat automatisch een tweede doel voor ogen kwam, n.l. uniformpetten. De muziekvereniging immers, die altijd en zonder enig voorbehoud klaar staat al onze plaatselijke feestelijkheden op te luisteren, heeft recht op zo'n pet, het hoort er zo bij. De begroting der petten echter bij die van het vaan del gevoegd, wijst op een tekort van rond f 100,-. Die honderd gulden nu, daarvoor menen wij een beroep te mogen doen op de minstens honderd personen, welke wij bij onze bezoeken in de af gelopen weken „niet thuis" hebben getroffen en die nu alsnog in de ge legenheid zijn hun bijdragen aan één van ons drieën ter hand te stellen, opdat wij ook het tweede doel spon taan kunnen bereiken. Wij zeggen daarvoor reeds bij voor baat dank. U, mijnh. de redacteur, dankend voor de plaatsruimte. H. de Boer - N. Valk - Maas-Jansen. Geachte redacteur, Hoewel ik niet het gevoel heb dat U ver staan hebt wat mij er toe dreef te schrijven zoals ik schreef in ,.de Schakel," wil ik toch graag, ondanks dit misverstand, mijnerzijds nog dit verklaren: ie. Noch Ds. Barnouw noch ik hebben ge sproken van een systeem van misdadigheid bij ons leger of haar leiding. Wel hebben we verdedigd berichten en rapporten in deze in het openbaar, onpartijdig en zonder uitstel te onderzoeken. Dat dit een aanval zou zijn in de rug van onze soldaten of van de regering, kan ik onmogelijk inzien. Overigens lijkt het mij verstandig niet al te zeer de wens de vader van de gedachte te laten zijn door de zaak al te beschouwen als afgedaan met de voorbarige conclusies van de commissie van onderzoek. Die wens dat de berichten niet alleen overdreven, maar ook onwaar zijn, deel ook ik. Maar ik wens ook met argumenten en niet met voorbarige verklaringen over tuigd te worden. 2e. Een bewering van een dominee-veld prediker is daarom nog niet „objectief. Al bestaan er plaatselijk goede contacten tussen Nederlandse soldaten en Indonesische burgers, daarom zijn ze nog niet de beste ambassa deurs. Dat is politieke onzin. Zoals het ker kelijke onzin is om te beweren (zoals ook een dominee deed) dat we vroeger enkele tien tallen zendelingen naar Indié zonden, maar nu een honderd duizend. Dat alles is sollen met de jongens, die gedwongen zijn enkele jaren van hun jeugd soldaten-te-velde te zijn. En dat is wat anders dan voor politieagent spelen of wat ook anders! Het gaat er om de naaste (de soldaten) de hem toekomende eer te geven. Niet meer en niet minder. Zo wel door hem te weinig als door hem teveel Seraph's stem met zoveel ontzetting in haar toon over de vlakte, dat zelfs de zorgeloze harten der wachtende sol daten ineenkrompen. „Wie is die man? Hij stierf - jaren geleden. En toch Cecil sprak geen woord. Hij wist welke hopeloze ellende de ander wachtte, die hem alleen in leven had gevonden om hem naast zijn geopend graf te zien staan. „Wie zijt ge? Geef om godswil antwoord!" Die schorre, snel uitgesproken woor den troffen Cecil's oor. Hij trachtte zich uit de armen van zijn vriend los te maken. Tevens hief hij het hoofd op en keek de man, die hem in twaalf lange jaren niet had weergezien in 't gelaat. Die ene blik zeide alles. „Ben je dus nog in leven! O! God dank!" Toen de Seraph die woorden ont snapten, vergat hij alles en was alleen vervuld met ademloze vreugde over die opstanding uit de doden. Hij ver gat, dat het graf aan hun voeten zijn prooi wachtte. Toen, doch ook toen eer te geven, onteren we hem. Het is in dit verband gevaarlijk en misleidend in het alge meen te spreken. Het gaat om bepaalde personen en om bepaalde gevallen. De „eer van het leger" komt pas dan in het geding wanneer de leiding werkelijk zou blijken geen of verkeerde leiding gegeven te hebben aan de soldaten in deze dingen. 3e. Vervolgens is het mij minder duidelijk dan U waarom de geestelijke verzorging van de soldaten voorrang zou hebben boven de zendingsarbeid, of boven de geestelijke ver zorging van b.v. de wederopbouwarbeiders of van een gemeente in Nederland of in In donesië. Maar daarvoor ben ik misschien te weinig nationalist. 4e. Tenslotte: als twee mensen, b.v. een communist en een christen op een gegeven moment hetzelfde zeggen, zeggen ze dan al tijd hetzelfde? Het is wel erg gemakkelijk en garandeert zeker succes het spook van het communisme van tijd tot tijd op te roepen. Herbert Morrison, de socialistische leider in Londen, vertelt zelf dit grapje: Op een ver gadering riep de spreker uit: „Wie heeft de krotten van Londen gesloopt? - Morrison" (applaus). „Wie bouwde de nieuwe huizen blokken? - Morrison(Applaus). En wie legde een groene gordel aan rondom Londen? Wie liet daar het gras groeien? - Morr. „God!" riep iemand in de zaal. (Rumoer). „Smijt 'm eruit," riep de voorzitter, ,,'t is een communist". Voor het laatst U dankend voor plaatsing. Uw M. J. v. d. Ende. Oostburg, 8 Juni '49. Naschrift van do redacteur. Gaarne gun ik de heer van den Ende het laatste woord, alhoewel het mij niet moeilijk zou vallen ook dit schrijyen te ontzenuwen. Aangezien de lezers van „de Schakel" meer dan genoeg hebben van dit onderwerp, zal ik daarop thans niet meer ingaan. L. Het beste schoonheidsmiddel voor elk mens is veel zwemmen SCHELDESTROOM. —wu i—iminia 1 if"—" BURGERLIJKE STAND. Gemeente GROEDE over de maand Mei 1949. GEBOORTEN: 7, Elizabeth Dina, d van H P. Boekhout en E. S. Willem- sen; 9, Sara Suzanna Anna, d. van J. J. Risseeuw en A. J. Verplanke; 28, August Ferdinand, z. van O. P. de Zutter en M. Bouwens. HUWELIJKEN: 31, E. M. A. K. van Hootegem, jm,, 22 j., van Kruiningen en M M. E. Govaert, jd 23 j. OVERLIJDEN: 3, Catharina van Strien, wed. A. de Hullu, 73 j. INGEKOMEN3, de Paepe, A. en ge zin van Schoondijke, naar O 144; 5, Lucieer, J. J. van Cadzand, naar Brou werijstraat A 221; 13, Witsen, L. en gezin van Cadzand, naar Schuitvlot- straat A 79; 27, Deseijn, S M. echtg. van Roo, van IJzendijke, naar O 45; 31, Temmerman, S. van Hoofdplaat. VERTROKKEN: 5. Teugeman, O C. naar Hoofdplaat, Oesterput Al; 11, Hoste, J. echtg. I A. Haartsen en kind naar Schoondijke, Dorpsstr. 78; 13, Ris seeuw, J. J. naar Schoondijke, Wil- lemsweg 80; 13, Hoste, J echtg. W. de Zwart naar Schoondijke, Molenstr. 10; 18; van den Bossche, R. M. J. naar IJzendijke, M 21; 18, Sijnesael, A en gezin naar Breskens, Noodplan C 8: 23, van den Bout, H. A A. en gezin naar Vlissingen, Adriaan Brouwerl. 28; 27, Boekhout, H. P. en gezin naar Breskens, de Hullustraat 4; 30. Deij, F. naar Oostkapelle; 31, Beun, E. naar Schoondijke. Losserstraat 2; 31, Govaert, M. M. E. echtg v Hootegem, naar Kruiningen. eerst, ontzonk de veroofdeelde de moed. Hij zag de vriendschap van weleer, die nooit was bezweken, die nooit had getwijfeld. Nog hield hij Cecil in de armen gesloten, toen hij een eed deed, die dreunend als de donder door het luchtruim rolde. „Jij hier worden gefusilleerd! Voor dat hun kogels jou treffen, zullen ze eerst door mijn borst moeten gaan! Waarom ben je verloren geweest voor mij, al wilde je voor de wereld dood zijn?" 't Waren dezelfde woorden, die zijn zuster had gesproken „Ik werd beschuldigd „Ja! Maar door wie? Niet door mij. Door mij nooit!" „God lone het je!" mompelde hij. „Heb je nooit twijfel gekoesterd?" „Twijfel? Was jou eer niet de mijne?" „Dan kan ik in vrede sterven. Je weet, dat ik onschuldig was". „Grote God! De dood zal je niet tot zijn offer maken. Zo waar ik hier sta, zal geen haar van je hoofd wor den gekrenkt". (Wordt vervolgd). NIEUWE BONNEN. Geldig van 19 Juni t/m 2 Juli 1949. 181 Vlees: (A, B, D), 100 gr. vlees; 182 Vlees (A, B), 300 gr. vlees; 183 Vlees (D), 100 gr. vlees. 185 Algemeen: (A, B, D), 250 gr. boter, margarine of vet; 186 Alge meen (A, B), 500 gr. boter, marga rine of vet. 187 Algemeen (A, B), 200 gr. kaas of 250 gr. korstloze kaas. 188 Algemeen: (A, B). 125 gr. koffie. 192 Algemeen (B), 200 gr. kaas of 250 gr. korstloze kaas. 194 Algemeen(D), 250 gr. boter, margarine of vet. 195 Algemeen(D), 100 gr. kaas of 125 gr. korstloze kaas. TABAKSKAARTEN 903. 88 Tabak(QA), 2 rantsoenen siga retten en kerftabak. 90 Tabak: (QC), 2 rantsoenen sigaret ten of kerftabak. Bonkaarten ZA t/m ZE, MD, MF, MH 907 (bijz. arbeid, a.s. moeders en zieken). Geldig zijn de bonnen, gemerkt met de letter Q. Plaatselijk Nieuws Nieuwvliet. Een niet nagekomen belofte en een prachtig aanbod! In een van onze vorige mededelingen hebben wij de toezegging gedaan, dat wij van alles, wat wij bij de huis-aan- huis actie zouden ontvangen, rekening en verantwoording zouden afleggen in „De Schakel". Deze belofte kunnen wij echter niet nakomen, want wij ontvingen zo bij zonder veel, dat wij voor deze verant woording wel de halve „Schakel" nodig zouden hebben en dat gaat natuurlijk niet. Maar een beetje spijten doet dat ons toch wel. Want graag hadden we ieder afzonderlijk bedankt. Maar een ieder, die wat gaf, mag verzekerd zijn, dat wij voor de door hem of haar zo spontaan verleende medewerking zeer erkentelijk zijn. En nu nog wat anders. De heer Schijve deelde ons mede, dat hij er geen bezwaar tegen heeft, dat wij de bazar houden in zijn garage aan de Provinciale weg. Natuurlijk hebben wij gemeend dit werkelijk prachtige aanbod te moeten accepteren. Deze garage leent zich er bijzonder goed voor. Aan de voorkant daarvan wat vlaggen en wat electrische verlichting en de zaak is voor elkaar. Weer een bewijs, dat onze bazar niet mag klagen over gebrek aan mede werking. Dat het zo moge blijven!! Rondrit ouden van dagen. Evenals voorgaande jaren is de afd. Nieuwvliet van de Bond voor Staats- pensionnering voornemens binnenkort met de ouden van dagen een rondrit te maken. Teneinde dit plan te kunnen verwezenlijken, zal een beroep gedaan worden op de financiële steun van alle inwoners der gemeente. Dezer dagen zal daarvoor een collecte worden ge houden. Schoondijke. Bazar voor de inrichting van de in aanbouw zijnde nieuw Herv. Kerk. Verantwoording van de ingekomen geschenkzendingen Hollander Kohn, Voorburg, 5 flesjes lotion; „De Klok", Heerde, 72 pakjes shampoo gratis en 72 pakjes shampoo tegen gereduceerde prijs; Kodak, Den Haag, 6 kodak zak-atlasjes Schonenberg, Utrecht, 50 prachtige lepeltjes; Andréloc, Bodegraven, 3 tubes scheerprod. en 4 fl. parfum; Amstel Brouwerij, Amsterdam, 2 sigaretten kokers. een aantal lucifershouders en 6 spiegeltjes; Kortman Schulte, Rot terdam, 2 potten zeep en 2 zakjes soda; Sola, Zeist, 1 zilveren theelepel; Bijbel genootschap, Amsterdam, bijbels, boek jes, enz., totaal 14 stuks; Schimmel- penninck, Wageningen, 5 doosjes van 10 sigaren; W. A. Scholten, Foxhol, 1 doos aardappelmeelTieleman Dros, Leiden, 12 potjes jam; Asef Fabrieken, Amsterdam, 1 pak reclame plaatjes; Sanders, Hattem, Hindelopens kunstwerk; Rem en Zoon, Wormer- veer, beschilderde houten kopjes en vaas jes; KoopmansMeelfabriek, Leeuwarden, 25 pakjes pudding; Theo de Hoogen, Tilburg, 2 petten„Zenith", Gouda, 4 stuks pateel aardewerk en 3 broches; L. Verroen, Rotterdam, diverse boeken, 7 stuks; Neerbosch te Neerbosch, 3 exemplaren van „De enge Poort"; Schilte Zonen, IJsselstein, 12 linialen, penhouders, broodplank en vleesplankje; Turkenburg, Bodegraven, 1 bloem- gietertje, 1 hark, handboekjes en reclame materiaal. Wie volgt? SecretariaatWillemsweg 38, Schoondijke. Rode Kruis-collecte. De alhier gehouden Rode Kruis- collecte heeft de som van f 360,- op gebracht-. Breskens Op reis. Het personeel van de N.V. Gebr. Verduijn's suikerwerkfabriek heeft j.l. Zaterdag een reis gemaakt naar Amster dam. Des morgens reeds om 5 uur, ging het met bussen van de S. B. M. per boot naar Vlissingen, vanwaar naar Schiphol werd gereden. In Amsterdam werd het Rijksmuseum bezocht en een boottocht door de grachten gemaakt. Op de terugreis werd in Rotterdam nog een bezoek gebracht aan de dier gaarde Blijdorp. Over Perkpolder arri veerde men tenslotte ten zeerste vol daan weer in Breskens. Ned. Herv. Kerk. Tot predikant bij de Ned. Herv. Kerk is beroepen Ds. J. van Beusekom te Zunderdorp. Reis ouden van dagen. Het Zaterdag j.l. door de Oranje vereniging georganiseerde uitstapje naar Walcheren met de ouden van dagen is een uitstekend geslaagde tocht ge worden. Om half tien 's morgens was het verzamelen op het Spuiplein, waar twee bussen der S. B. M. de mensen opwachtten, na eerst de oudjes van de Nieuwe Sluis te hebben opgehaald. Hierna werd in de beste stemming naar de boot gereden, waar ze uit stapten en inde ie klasse plaats namen. De mooie veerboot had aller bewon dering en daar de zee kalm was, ver liep de overtocht uitstekend. Via Middelburg, waar de markt werd rond gereden, ging het langs de bolwerken naar Veere. Hier werd, onder geleide van een gemeente-ambtenaar, het mooie raadhuis en de zich daarin bevindende bezienswaardigheden bezichtigd, waarna in de Campveerse toren een kop koffie met een koekje werd gebruikt. Nadat de mannen een sigaartje was gepresen teerd, werd de reis via Vrouwenpolder voortgezet naar Domburg, waar ge geten zou worden. Zeer veel genoeg doening gaf het allen, dat hier Burge meester Eekhout met zijn echtgenote het gezelschap opwachtte om de reis verder mee te maken. Na een wande ling door Domburg, dit voor de spijs vertering, werd naar Westkapelle ge reden, waar de als museum ingerichte bunker werd bezocht, in welke men in miniatuur uitgevoerd de dijkdoorbraken alsmede de landing kan bezichtigen. Ook werd een bezoek gebracht aan de landingsplaats en de nieuw aangebrachte dijk, waar een eenvoudig monument staat. Via Vlissingen, waar de laatste koeken met een kop koffie werden ge nuttigd in hotel „De Beurs", ging het met de boot van 6,30 uur weer op Breskens aan. Daar wachtte het muziek gezelschap de oudjes op en met muziek voorop reden de bussen naar het Spui plein. Hier werd uitgestapt en op de vrolijke tonen der muziek deden de oudjes nog een rondedansje. Nadat nog enige woorden van dank waren ge sproken, gingen allen ten zeerste vol daan, met prettige herinneringen aan de reis, huiswaarts. Aanrijding. Maandagmorgen had alhier een ernstige aanrijding plaats. Toen de 61- jarige A. de M. per rijwiel de v. Zuijenstraat wilde inslaan, werd hij door een de Dorpsstraat inrijdende luxe auto gegrepen en tegen het weg dek geslingerd. De M. werd met in wendige kneuzingen opgenomen en later per ziekenauto naar het St. Antonius ziekenhuis te Oostburg over gebracht. Zijn toestand is nog ernstig. Aardenburg. Gsm eent9 raadsverkiezing. Bij de gehouden gemeenteraadsver kiezing werden de volgende leden ge kozen: Th. J. W. Lannoye, J. F. Rijckaert, C. Mabesoone, A. Paridaen- Doolaege (K. V. P.); A. J. Catsman (A.-R.); C. Sturtewagen (Kath. lijst Eede); Mevr. E. J. v. d. Broecke-de Man, J. J. Rosseel (Groot Aardenburgs belang); G. Ph. Wijffels, A. L. L. Blondeel, Ern. Buijck (Kath. lijst Eede). De héren A. J. d. Rijke en A. J. de Croock keren niet meer in de raad terug.

De Schakel | 1949 | | pagina 2