het werk onder onze soldaten in de tropen beschikbaar te stellen. Dit is inderdaad ook gebeurd, maar van resul taten heb ik nog niet gehoord. Wel kwam er op de uitlating van Ds. de Veij Mesdag een heftig geschrijf los, waarbij roeping en overtuiging schering en inslag waren. Daarmee was het ge beuren in Indonesië geheel in strijd. Maar al te graag werden de zgn. door onze jongens begane gruwelen hierbij naar voren gebracht. Ik raad de domi- né's, die zo met de gruwelen door onze jongens begaan, schermen, aan eens bij mij te komen en de stapel correspon dentie van mijn zoon en van jongens uit andere delen van Indonesië, waar mee ik tengevolge van Niwin-paketten in correspondentie sta, eens door te lezen. Ze zullen dan zeker tot andere gedachten komen. Ze kunnen dan lezen, welke gruweldaden tegenover onze jongens worden bedreven. Dat van de zijde van enkele geestelijken, die zo genaamde gruwelen van onze jongens zo naar voren worden gebracht, zon der dat ze kennis van zaken ginder in de rimboe hebben, is toch wel heel treurig. Daartegenover steekt het werk van de geestelijken, die onder onze jongens werken, aalmoezeniers en do- miné's, wel heel gunstig af. Die geven blijk van juist begrip van het woord roeping, 't Is wel jammer, dat de dominé's niet gedwongen worden militaire dienst in de tropen te doen, evenals onze jongens. Het is bij onze jongens zeker ook niet zo, dat ze het dienst doen onder de tropenzon en in de moessonblubber als roeping en over tuiging beschouwen. Maar dit zal ook wel weinig indruk maken. Mijnheer de Redacteur, ik vind dat nou bar, dat er van die zijde zo over gedacht wordt. Maar ze zullen hun penningen liever hier verdienen; laten we er maar een ende aan maken. Ook van een eenvoudige oud boerenjongen van de Sinte- pierse St. Bavodijk A. Cappon. M. de R., Er wordt de laatste tijd veel ge schreven over onze jongens in Indië en in het bijzonder over gruweldaden en dergelijke die zij zouden ten uit voer hebben gebracht. Vele mensen hechten geloof aan deze voor het merendeel onwaarheid bevattende publi caties, waardoor het prestige van het Nederlandse leger door de slijk wordt gesleurd. De soldaat in Indië doet zijn plicht en dikwijls meer dan dat. Hij loopt patrouille, beschermt kampongs en plantages, klopt zijn wacht, helpt de bevolking, kortom hij doet alles wat hem opgedragen wordt. Het komt dik wijls voor dat hij voor enkele dagen op actie of dergelijke moet, hetgeen door het dicht begroeide gebergte een moeilijke en vermoeiende taak is. Dit alles geschiedt zonder tegenwer ken en morren; hij doet dit alles omdat hij zelf ziet en aanschouwd dat het nodig is. Hun leven is zwaar en moeilijk, maar ze slaan zich er energiek door. Het is jammer dat vele mensen zich geen te verstaan, dat het zijn berijdster zuidwaarts dragen moest. Het dier ge hoorzaamde terstond en vloog als een pijl van de boog over de vlakte. De sheik bleef een tijdlang staan kijken hoe Cigarette de dichte duisternis doorkliefde gelijk een bliksemstraal het donkere zwerk. Intussen zaten de krij gers van zijn stam zwijgend te wach ten. Knorrig en ontevreden, dat zij de zaak op die wijze hadden laten aflo pen, verwoed, dat hun prooi hun was ontsnapt, waren zij niettemin ook ont roerd, omdat ze gevoel hadden ge had voor een martelaarschap, dat hun werd aangeboden. „De moed van een vrouw heeft ons beschaamd gemaakt," zeide de sheik tenslotte veeleer in zich zelf dan tegen zijn krijgers. Door het woestijnpaard voortgedra gen, joeg Cigarette door de nacht. Haar brein was gevoelloos, haar hand eveneens, haar oog had zijn licht ver loren. Toch bleef zij genoegzaam over haar geheugen meester om voort te blijven rijden en het enige gebed, dat ooit was gehoord uit een mond, die nog nooit door de kus ener moeder was aangeraakt klonk thans smekend: „O God! Houdt de dag nog terug!" (Wordt vervolgd). voorbeeld kunnen vormen hoe het er in Indië toegaat. Velen zouden dan van opinie (ten opzichte van de gruwel daden e.d.) veranderen. Altijd weer is het de soldaat die de kolen uit het vuur haalt en altijd weer wordt hij, als alles opgeknapt is, het eerst vergeten. Weliswaar bevindt' zich onder alle koren kaf, maar bij de militairen in Indië is het merendeel van goede wille, zodat de anderen niets, maar dan ook niets ongestraft kunnen uitvoeren of verrichten. De soldaat doet zijn plicht, tot eer van zijn volk en zijn land. Hij vraagt niet waarom, rekent op het volk dat achter hem staat. Doet gij nu ook Uw plicht door niet meer alles waarheid te hechten, dan steunt gij onze jongens in Indië en haalt het moreel van hen omhoog, inplaats van meters naar beneden. Muiderberg aan Zee, 2-ó-'49. De dpi. Korp. H. W. Bondewel. BURGERLIJKE STAND. Gemeente SCHOONDIJKE. over de maand Mei 1949. GEBOORTEN: Geen. HUWELIJKEN: 3, A. Steijaert, 22 j. en A. M. Mornout, 23 j.; 3, P C. L. Boonman. 23 j. en M. S. Steijaert, 20 j. OVERLIJDEN: 1/E. L. Termont, 61 j. INGEKOMEN: 6, J Dierkx van Re- tranchement; 9, J. M Risseeuw en echtgenote van St. Jansteen; 11, J. S Hoste van Groede; 11, M. N. Haartsen van Groede; II, A. van Hoeve van Zaamslag; 13, J. J. Risseeuw van Groede; 13, J. S. Hoste van Groede; 23, A J. Scheele van Wateringen; 27, J. E. van Laere van Breskens; 31, E. Beun van Groede. VERTROKKEN: 2, J. S. Hubregtse naar IJzendijke; 3, M. S. Steijaert naar Oost burg; 3, A. de Paepe en gezin naar Groede; II, S. D. Buize naar Emmen; 11, T J. Korte naar Emmen; 20, A Hamelinck naar Doorn; 25, H. D. Si- ben naar Beusichem. Zwemmen is de beste voor zorg tegen verdrinken. SCHELDESTROOM. INGEZONDEN Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. Veilig Verkeer. Na het ingebruik nemen der nieuwe veerboot is het verkeer in ons dorp be langrijk toegenomen. En met dit verkeer tevens het gevaar. Komende vanaf het veer wordt dit gevaar op diverse punten door verschil lende omstandigheden nog verhoogd. Geparkeerde auto's voor het nood- café ,,De Vuijst" vernauwen ter plaatse de rijweg en even verder maakt, de bijna vijf jaren geleden stuk gebombar deerde duiker, van de weg een fuik. Op het kruispunt Spuiplein, Dorpsstraat, Boulevard, worden de wielrijders ge dwongen de weg dwars over te steken. (Dit gebeurt in de rijksweg Breskens Belg. grens nog achtmaal!!) Voeg daar bij dat juist om 12 u. een even voor dien tijd aangekomen boot zijn lading spuit, terwijl fabrieken, werkplaatsen, kantoren en kortom alle bedrijven dan leegstromen, zodat op dat moment de Dorpsstraat levensgevaarlijk wordt en strooi daar tussendoor, als knikkers, een 200-tal schoolkinderen, dan moet het toch een ieder wel duidelijk zijn dat ongelukken met dodelijke afloop niet kunnen uitblijven. Het onlangs uitgevaardigde parkeer verbod voor de oostzijde der Dorpsstraat is een stap in de goede richting, doch er zou meer gedaan kunnen worden. Een zelfde parkeerverbod bij eerder genoemd noodcafé zou eveneens een goede verbetering blijken en niemand schaden, aangezien er door de exploi tanten een mooie parkeergelegenheid naast gemaakt is. Op de spitsuren zou een verkeers agent op het kruispunt Spuiplein-Boule- vard, even nuttig blijken als op de Donderdagen voor de oorlog het geval was. Indien de Openb. School uitging om 11,45 u. inplaats van om 12 u. zou een groot gedeelte der kinderen de straat op het drukste moment gepasseerd zijn of reeds veilig en wel thuis kun nen zijn. Voor de reeds eerder genoemde fuik bij de duiker is het niet zo eenvoudig een oplossing te vinden, doch een smalle houten noodbrug voor wielrijders en voetgangers zou hier een tijdelijke oplossing brengen. Het kan immers nog wel jaren duren eer de diverse instan ties beslist hebben wat er met bedoelde duiker gaat gebeuren en moet nu altijd het kalf verdronken zijn eer men de put dempt? Werkelijk, instanties wie het hier aar.- gaai, ,,Het Vrije van Sluis,"' De Rijks waterstaat, of de Gemeente, er passeren hier reeksen bussen van 4-5 achter el kaar in beide richtingen, sommige bus sen ter lengte van 10-12 m. en het is dan ook met een bezwaard hart, dat wij wekelijks honderden jeugdige, zor geloze kinderen, uit heel West Z. Vlaanderen, naar het Zwembad trek ken, die allen noodwendig dit punt moeten passeren Nog liever zie ik de zwemvereniging failliet gaan dan dat daar één of meer kinderen te pletter worden gereden. Ouders, waarschuwt uw kinderen daar ter plaatse af teT stappen, en in stanties, wie dan ook, zoek een nood oplossing voor het volle seizoen-verkeer er is. De tijd dringt. Kr. Maas. Breskens, Juni 1949. M. d. R. De laatste weken hebben alle be woners van Breskens bezoek gehad van'' de gemeentebode. Hij had voor iedere huis- en wagenbewoner een kwi tantie, groot 4 gulden. Waarvoor Wel, de gemeente heft dit als jaarlijks bedrag voor het ophalen van het huis vuil. Op zichzelf niet slecht bedacht. Daar komt geld van in 't laadje. Maar nu zouden wij als betalende inwoners ook wel eens wat willen zien voor onze centen. Ja, ik weet wel, iedere Vrijdag komt men het vuil ophalen en ik moet eerlijk bekennen, ze beginnen het al aardig te leren. Er wordt nog wel eens een beetje gemorst en hét gaat niet zo heel erg vlug, maar wat dat betreft mogen we niet klagen. Maar, eenmaal per week is wel een beetje weinig. Vooral in de zomermaanden als de kachel buiten gebruik is en er dus geen vuil verbrand wordt. Dan iets over het bewaren van het huisvuil. De meeste mensen zetten hun vuilemmer binnen met een goed dek sel er op. Er zijn er echter ook nog maar al te veel die dit niet doen. Men kan er altijd de vuilemmer voor de deur of naast de stoep vinden. Ook gebeurt het dat kleine kinderen zich vermaken in de vuilnisemmer, hetgeen niet erg bevorderlijk is voor de ge zondheid. Dan zijn er mensen die groot willen doen en zelf een vuilputje aan leggen, b.v. op het haventerrein in de buurt van hotel „de Vuijst" kan men zo'n ontwerp bezichtigen. Het bestaat uit koffiedik, stopjes van flessen en verdere fraaie dingen. De vier gulden per jaar zullen be steed worden aan het schoonhouden van ons dorp. Bewoners van Breskens, ook die van het Noodplan, helpt allen daaraan mee. Uw leus moet zijn: „Geen vuil op straat, of op de haven terreinen". De gewone man. PREDIKBEURTEN Zondag 12 Juni Aardenburg, 10,30 uur, Ds. Blom Breskens, 10 uur, Ds. Goudzwaard Collecte wederopbouw 6,30 uur, Ds. Goudzwaard Groede, 9,30 uur, Ds. Boere Nieuwesluis, 2,30 uur, samenkomst Nieuwvliet, 9 uur, Ds Schopenhauer Collecte kerkrestauratie Schoondijke, 10,30 uur, Ds. van Beusekom Hoofdplaat, 10 uur, Ds. Winckel Biervliet, 10 uur, Ds. VViebosch St. Kruis, 8,45 uur, Ds. Blom Waterlandkerkje, 4 uur, Ds. Wiebosch Jeugddienst Doopsgez. Gem. Aardenburg Aarden burg, 10,15 uur» Ds. Nolthenius Ev. Luth. Gemeente Groede, ro uur, Da. Stol Geref. Kerk Breskens 10 uur, de heer P. de Jonge 2,30 uur, de heer P. de Jonge Clubgebouw voorm. fabriek Van Melle. Chr. Evang. Gemeente Breskens, 9,30 uur, Ds. Praas Nieuwvliet, 10 uur, cand. Ytsma Retranchement, 2,30 uur, cand. Ytsma Cadzand, 6,30 uur, cand. Ytsma Gevonden voorwerpen. Een actetas en een boodschaptas. Inl. bij de Rijkspolitie te Breskens. Plaatselijk Nieuws IJzendijke. Kermisfeesten. Het was druk gedurende de Pinkster dagen in IJzendijke, welke drukte niet alleen werd veroorzaakt door de ker mis, maar bovendien door het feit dat de vereniging „Gemeentebelang" tal van attracties had georganiseerd. Het Pinksterprogramma werd Zater dagmiddag geopend met een concours hippique, waaraan werd deelgenomen door de landelijke rij vereniging West Zeeuwsch-Vlaanderenen de rijvereniging Middelburg. Het was jammer, dat de weersom standigheden verre van fraai waren, waardoor de belangstelling niet zo groot was. Daar kwam nog bij, dat de organisatie niet perfect was. Zo bleek de geluidsinstallatie te weigeren en dit was een grote handicap. Bij ruitersport hoort in de eerste plaats muziek, anders wordt de zaak te eentonig. Maar een groot ongemak was ook, dat het publiek niet op de hoogte kon worden gehou den met het verloop en de uitslag van de wedstrijden. Dat deed aan het ge heel veel afbreuk, hetgeen des te meer was te betreuren omdat er werkelijk goede sport vertoont werd. De staaltjes van dressuur oogstten terecht heel veel bewondering. De uitslagen waren Dressuurproef voor achttallen 1. Rijvereniging „West Zeeuwsch- Vlaanderen". Idem voor viertallen 1. Rijvereniging „Middelburg". Tweespannen koudbloedpaarden voor vierwielige oogstwagen, te waarderen naar het mooiste geheel 1. Wed. A. H. de Milliano, Waterland kerkje; 2. A. Temmerman, Hoofdplaat. Aangespannen tuigpaarden, te waar deren naar het mooiste geheel 1. C. Dusarduijn, Biervliet; 2 A. Haver- beke, Biervliet; 3. H. v. Iwaarden, Sluis; 4. M. J. Riemens, Schoondijke. Springconcours, individueel niet hoger dan 1 meter 1. J. Catseman, Biervliet; 2, J. Mangnus, Biervliet; 3. H. Timmerman, Middel burg; 4. G. Nijpjes, Middelburg; 5. A. de Feijter, Cadzand; 6. J. Mangnus, Biervliet. Springconcours; individueel door jonge ruiters, of wel door weinig geoefende paarden, niet hoger dan 0.80 meter 1. T. Dusarduijn, Biervliet 2. R. Braet, Sluis; 3. O. de Meijer, Biervliet; 4. Mej. L. v. Iwaarden, Cadzand; 5. A. v. Iwaarden, Sluis. Springen met groepen, niet hoger dan 1 meter 1. J. Catseman en J. Mangnus, Bier vliet, 2. Mevr. de WolftLabruyère en de heer H. Timmerman, Middel burg; 3. J. Dees en C. den Hamer, IJzendijkeBiervliet; 4. A. de Feijter en J. Mangnus, CadzandBiervliet. Een behendigheidswedstrijd had een spannend verloop, daar hierbij en van paard en van ruiter veel werd gevergd. De uitslag was 1. J. Mangnus, Biervliet; 2. J. de Badts, Cadzand; J. Dees, IJzendijke; 4. M. Ingels, Biervliet; 5. R. Braet, Sluis. "Burgemeester van Bonninghausen reikte na afloop de vele fraaie prijzen uit aan de winnaars. Zondag. Voor - Zondag waren door de voet balvereniging „IJzendijke" wedstrijden georganiseerd. Eerst speelde IJzendijke I tegen Biervliet I. Biervliot won met 3°- Daarna volgde de internationale wedstrijd tussen Vlissingen I en S.L.V. Zelzaete I. De Belgen stelden wel wat teleur en Vlissingen had dan ook weinig moeite deze wedstrijd te win nen. De uitslag werd 5I. De muziekvereniging „Geduld overwint" luisterde de wedstrijden op en gaf 's avonds een concert op de Markt. Wielerwedstrijd. Onder grote belangstelling werd Dinsdagmiddag een wielerwedstrijd voor amateurs en nieuwelingen gehouden te IJzendijke, over een afstand van 100 K.M. Aan de start verschenen 27 ren ners. Het waren Roks en Wagtmans, die spoedig een flinke voorsprong wisten te nemen. Deze beide renners bleven aan kop en het mocht hen gelukken een aantal renners te dubbelen. Daar de ronden ruim 6 K.M. lang waren,

De Schakel | 1949 | | pagina 2