BRILLEN Lezers schrijven ons re TWEE SOUVEREINEN GEDIEND De schakel ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WEST ZEEUWSCH-VLAANDEREN 5e Jaargang Nummer 230 Vrijdag 10 JUNI 1949 Drukkers-Uitgevers Firma SMOOR DE HULSTER - Boulevard 120 - BRESKENS - Telefoon 27 - Giro 358296 Verschijnt iedere Vrijdag Abonnementsprijs f 1,— per kwartaalfranco per post f 1,15 Prijs der advertentiën 7 cent per m.m. bij abonnement korting Advertenties met „brieven onder nr. of bij ons te bevragen", 10 cent extra VX Een timmerman had onlangs naar één van onze radiopraatjes geluisterd. Hij had gehoord, dat materiaalgebrek eén van de moeilijkheden voor de wederopbouw vormde. Nu heeft een timmerman veel met hout te maken en waarschijnlijk daarom had hij onze mededelingen ook van toepassing ge acht op het materiaal, dat hem het meeste belang inboezemt. Tijdens een gesprek in de schaftkeet zag onze luisteraar kans om van zijn verworven deskundigheid blijk te geven. „Het gaat met de woningbouw inderdaad niet bijzonder hard", zo betoogde hij, „maar dat zit-em ook in het gebrek aan hout". Ongelukkig voor hem had ook een vertegenwoordiger van een houtfirma tijdelijk onderdak in de keet gevonden en die was er als de kippen bij om precies het tegendeel te beweren van wat de timmerman had gezegd. „Geen hout genoeg? Man, er kan bij ons op de werf geen balk meer bijAls vandaag-de-dag al het in Nederland voorradige hout op de markt zou ko men, dan konden er net zo veel huizen gebouwd worden als je maar wilde!" zo luidde de tegenspraak van deze ingewijde. En nu vraagt dus die tim merman ons, hoe het nu eigenlijk met dat hout wel zit. We moeten, om op die vraag een duidelijk antwoord te geven, even in de geschiedenis duiken. In November 1946 bleek het noodzakelijk om voor de bouwerij houtbeperkende voor schriften uit te vaardigen. Vóór de oorlog verwerkte men in' een normale arbeiderswoning ongeveer 10 a 12 m3 hout. In verband met de volstrekt ontoereikende voorraad en de beperkte invoermogelijkheden zou men het voor taan met de' helft moeten stellen. Voor de bouw van zo'n arbeiderswoning kreeg men 6 m3 hout; voor étage woningen zelfs nog 1 m3 minder. Ook voor de bouw van boerderijen werd het houtverbruik aan stevige banden gelegd. Die voorschriften ontketenden in de bouwerij een kleine revolutie. Andere, tot nu toe spaarzaam toege paste of geheel vreemde materialen zouden het ontbrekende hout moeten vervangen. Voortaan zouden de vloeren niet meer van hout gemaakt kunnen worden; holle baksteen of betoncon structies zouden er voor in de plaats moeten treden. Met hout beschoten kappen behoorden tot het verleden; in het vervolg zouden boardplaten toe passing moeten vinden. In Juni 1947 werd de toestand iets rooskleuriger. Er was nog lang geen hout genoeg, maar het bleek toch FEUILLETON 143 door OUIDA Wat Cigarette gezegd had, meende ze in de letterlijke zin van het woord. Ze wist, dat een prijs op haar hoofd was gesteld, maar ze gaf zich over aan de handen harer vijanden om Ce cil's leven mogelijk op die wijze te kopen. Toen de mannen die woorden hoor den, ontstond er plotseling stilte. Ver bazing en eerbied waren daarvan de oorzaak. Met diepe ernst op het ge laat had de jonge sheik geluisterd. „Wie is die Frank, voor wie gij dit doet?" „Hij is de krijger, aan wien ge op het slagveld van Zaraila lijfsgenade bood, omdat zijn moed die van een go^ evenaarde". „Om welke reden moet hij sterven?" „Omdat hij eenmaal in zijn leven vergat dat hij slaaf was en daarbij de last torste van een misdaad die hij ff OOSTBURG mogelijk om voor de bouw van min der dan 10 woningen de toelaatbare hoeveelheid hout per woning met 2 m3 te verhogen. Ook daarmede bleven we nog altijd ver onder het normale voor oorlogse verbruik. Bekend geworden is, dat nu ruimere houttoewijzingen verstrekt zullen wor den. In een normale arbeiderswoning mag men circa 10 m3 hout verwerken, waarmede we dus weer zo ongeveer op het gebruikelijke peil zijn aangeland. Het is te begrijpen, dat deze ver heugende maatregel inderdaad het ge volg is van een aanzienlijk ruimere houtpositie. Er konden in de afgelopen maanden vrij omvangrijke voorraden worden aangelegd. We hebben een zachte winter achter de rug, waardoor in de aanvoer nagenoeg geen stagnatie optrad.- De laatste tijd zijn de goed keuringen voor woningbouw slechts in beperkte mate verstrekt, waardoor het houtverbruik verminderde. Bovendien verwachtten vele afnemers terecht of ten onrechte een prijsdaling, waardoor men alleen die hoeveelheden afnam, die men ook strikt nodig had. Door al deze oorzaken liggen de houtwerven inderdaad vrij vol. Een flink bezette houtwerf biedt een aantrekkelijk ge zicht, vooral als men zo lange tijd krap heeft gezeten. Nochtans zit er ook een minder prettige kant aan die aantrekkelijkheid. De houtprijs is nog altijd hoog, zodat in de omvangrijke voorraden zeer grote bedragen zijn belegd. De houthandel heeft dan ook met financieringsmoeilijkheden te kam pen. Het laat zich nu wel aanzien, dat de afzetten zullen toenemen. In de eerste plaats kan men van 1 Juni af rekenen met een groter houtverbruik per woning en bovendien valt te ver wachten, dat de in het lopende kwar taal te verlenen goedkeuringen méér woningen zullen omvatten dan in het eerste kwartaal van dit jaar. Als we ons niet bedriegen, dan kan de hout handel dus in de nabije toekomst een grotere afzet verwachten. Men wil het wel eens doen voorko men, alsof het Rijk en zijn dienaren er zelf plezier in hebben om alle moge lijke voorschriften, die al lang door de werkelijkheid zijn achterhaald, toch nog en soms tegen beter weten in, te handhaven. Zulk een verwijt moet een sprookje heten, dat kunnen we door deze houtkwestie bewijzen. De toepas sing van andere materialen en con structies ter vervanging van hout is nooit beging". Onder de dicht om Cigarette heen gedrongen Bedouïnen heerste nog de zelfde stilte. Die woeste plunderaars, die een ogenblik te voren de vurige begeerte hadden gekoesterd hun staal in haar lichaam te begraven, waren betoverd door de sympathie, die moe dige harten voor elkander gevoelen. „Hebt ge u dus aan ons overgegeven om door uw dood een man te be komen, die deze brief voor u over brengt?" vervolgde de sheik. Als knaap was hij opgevoed in de school der edele beginselen van eer en ridderlijk heid, die Abel-el-Kader predikte. In weerwil van de misdaden die hij had bega^h en van de wanhopige toestand, waarin hij verkeerde, waren die bij hem niet verloren geraakt. Met een hartstochtelijke uitroep, die zich baan brak door de geveinsde, wanhopige kalmte, waarmede zij tot nog toe had gesproken, stak Cigarette de sheik het papier toe. „Hak me met uw zwaard in duizend stukken, doch als ge edelmoedige vijanden zijt, redt hem dan!" van het begin af een kostbare geschie denis geweest. Het maken van de vloeren van holle baksteen of beton is aanmerkelijk duurder dan het aan brengen van normale houten vloeren en balklagen. Het laatste is construc tief belangrijk eenvoudiger dan het eerste; het vergt veel minder tijd en daardoor minder loon. Bovendien is per m2 een houten vloer op zichzelf al goedkoper dan een vloer van beton of holle baksteen. Houten vloeren en balklagen worden droog in het werk aangebracht; gemetselde of gegoten vloeren en balken blijven vrij lang vochtig. Het is buiten kijf, dat een ruimer gebruik van hout in de wo ningbouw een prijsverlagende werking heeft. We nemen hierbij aan, dat de heren architecten de grotere hoeveel heden hout inderdaad zullen gebruiken voor essentiële bouwconstructies en niet voor abnormale brede kozijnstijlen of voor overbodige versieringen zoals blinden en luiken. De overheid heeft bij de voordeliger werkwijze door het verbruik van meer hout alle belang. Het Rijk past immers, door middel van rentevergoedingen, bijdragen in exploitatietekorten of renteloze credie- ten, op iedere nieuwe woning een be hoorlijk bedrag bij. Gaf daarom de financiering van de woningbouw tot dusver al grote zorgen, wanneer de verhoudingen zich niet in gunstige zin wijzigen lijkt het voor de toekomst een onoplosbaar probleem. Iedere aan vaardbare mogelijkheid tot verlaging van de bouwprijs, die niet voert tot aantasting van het woonpeil, moet dus met beide handen worden aangegrepen. Het ligt dus volkomen voor de hand, dat het Rijk graag een ruimer hout verbruik toestaat, omdat dit het bou wen goedkoper maakt. Pas nu kun nen de beperkende voorschriften zo danig worden veranderd, dat een vrij wel normaal houtverbruik mogelijk wordt. Het is duidelijk, dat hiermede - alleen al om het geldelijke voordeel - geen moment langer gewacht is dan strikt noodzakelijk was. Tegelijk met het veranderen van de houtbeperkende voorschriften is bepaald, dat de toelaatbare bouwprijzen per ku bieke meter verlaagd worden. Die ver- laging bedraagt voor woningen met één verdieping f 1.- per m3; voor de bouw van étagewoningen tot 3 verdiepingen f 1,50 per m3 en voor étagebouw van 4 verdiepingen of meer f 2,50 per m3. Natuurlijk zal niet iedereen het met Door een wenk met de hand gaf de sheik zijn krijgers te kennen, dat zij achteruit zouden gaan en Cigarette moesten vrij laten. Vervolgens sprong hij uit het zadel en bracht haar zijn eigen paard. „Meisje Bedouinen zijn we, wilde dieren niet. Wel deden we een eed, dat wij ons op onze vijanden zouden wreken, maar we zijn niet laaghartig genoeg om het leven van een marte lares aan te nemen. Neem mijn paard - het is het vlugste van mijn stam - en zet de reis daarop voort. Van mij hebt ge niets meer te vrezen". Met verbijsterende blikken keek Ci garette de spreker aan. Zij begreep de zin zijner woorden niet. De ontroering was oorzaak, dat haar lippen nog meer haar kleur verloren en haar ogen zich onnatuurlijk wijd openden. „Waarom speelt ge met mij?" Doch de sheik trad op haar toe, nam haar in de gespierde armen en zette haar zelf op zijn ros. Plechtig klonk zijn stem en vriendelijk was zijn blik. De heldenmoed van een kind, van een meisje, van een ongelovige, van een deze maatregel eens zijn. In de bouw wereld zal men waarschijnlijk niet voet stoots willen aannemen, dat deze ver lagingen mogelijk zijn. Op gezag van de afdeling, die op het Ministerie de aanbestedingsprijzen controleert, vertel len we U een aardig verhaal. Bij een vroegere prijsverlaging kwam een aan nemer zwart op wit bewijzen, dat holle baksteen-vloeren zo veel duurder wa ren, dat dat zeker in de bouwprijs f 2,- per m3 scheelde. Daarom achtte hij de prijverlaging beslist onmogelijk. Laat nu diezelfde aannemer bij dezelfde ambtenaar weer zwart op wit komen aantonen, dat een houten vloer hele maal niet goedkoper is dan een vloer van holle baksteen, zodat naar zijn mening de nieuwe prijsverlaging niet door de beugel kanHet enige wat de ambtenaar te doen had was de oude berekeningen van dezelfde aannemer op te zoeken en ze de klager onder de neus te houden. Nadat per 1 Septem ber van het vorige jaar de toen zo heftig bestreden verlaging van f 2,50 per m3 is doorgevoerd, hebben de uit slagen van de aanbestedingen onom stotelijk bewezen, dat de verlaging alleszins gerechtvaardigd was. Het is een nationaal belang van de eerste orde, dat de bouwprijzen op een ver antwoorde wijze dalen. Er kan straks meer hout worden verwerkt en daar door kan er goedkoper gebouwd wor den. Dat zijn twee vliegen in één klap! Mijnheer de Redacteur, In „De Schakel" van 3 Juni besluit U met de betreurenswaardige klacht over onvoldoende hulp aan onze jon gens in Indonesië van protestantse zijde. In onze afdeling Goes van de Band Nederland-Indonesiê heb ik bij een lezing van Ds. Vasseur, die jaren lang onder de jongens daar werkte, hulde gebracht aan al die dominé's en aal moezeniers, die daar bij onze jongens zijn. Mijn zoon is chauffeur-seiner bij de 7 Dec.-divisie en heeft met aal moezeniers én dominé's duizenden kilo meters gereden om hen naar de plaat sen van hun zegenrijk werk te brengen. Ik kan dus daarover wat meepraten. Vooral heb ik hulde gebracht aan Ds. de Veij Mesdag, die had gezegd naar de jongens te gaan omdat ze geestelijke bijstand zozeer nodig hebben en omdat de jonge dominé's niet wilden. Ik heb het bestuur van bovengenoemde afde ling Goes toen verzocht er bij de kerkelijke colleges te willen op aan dringen, pogingen in het werk te stellen, dominé's, die voor uitzending in aan merking komen te bewegen zich voor schepsel, dat in zijn oog door haar eigen sekse losgelaten en verstoten was, had al de adel van zijn karakter doen ontwaken. „Ga in vrede! Niet tegen mensen als gij zijt voeren wij oorlog". Thans, doch ook thans eerst, nu ze zich de teugels van een vers paard in de handen voelde geven, nu ze zag hoe die wrede krijgers terugweken en haar vrijlieten, begreep Cigarette wat de sheik bedoelde, begreep ze, dat hij haar het leven en de vrijheid beide teruggaf en haar ten overvloede het paard schonk, dat hem dierbaar was, het edelste, het kostbaarste geschenk van een Bedouïn. „O, thans geloof ik, dat uw Allah zowel u als ons, christenen, bestiert. Blijf ik in leven dan ziet ge mij, voor dat het weder avond is terug; val ik, dan zal Frankrijk u zijn dank weten te betuigen 1" „Niet in de hoop op een beloning van mensen verrichten wij 't geen bil lijk en rechtvaardig is," klonk het zacht. Vervolgens gaf hij het paard door een enkel woord in zijn eigen taal

De Schakel | 1949 | | pagina 1