rubriek Kerknieuws een verslag van een door de classis Zutphen der Neder landse Hervormde Kerk te Ruurlo belegde conferentie over het Indone sische vraagstuk. Onder de verschil lende sprekers die daar het woord voerden komt ook voor de reserve veldprediker Ds. A. M. Brouwer, die sprak over de houding van het leger. Hij noemde de Nederlandse soldaten de beste ambassadeurs van het Neder landse volk en roemde de omgang van de Nederlandse militairen met de Indonesische bevolking. Dat er excessen waren voorgekomen bij de politionele actie ontkende hij niet, maar de lezingen naar aanleiding daarvan in dag- en weekbladen waren volgens hem absoluut overdreven. Ziedaar het oordeel van een dominee ooggetuige. Meer behoef ik daarover niet te zeggen en ik hoop dat ik met dit artikel, ondanks alle tegenwerpingen van andere zijde, heb mogen bereiken wat ik wenste, n.l. de achtergebleven familieleden van onze jongens in Indo nesië naar waarheid te kunnen gerust stellen omtrent het absoluut vaststaand feit, dat die jongens zich in het verre Indonesië gedragen als fatsoenlijke Nederlanders, als behoorlijke kinderen uit een goed gezin. L. Een hond, die niet kwispelt, Een kat, die niet spint en Een mens, die niet zwemt Daar mankeert wat aan. SCHELDESTROOM. NIEUWE BONNEN. Geldig van 5 t/m 18 Juni. Vlees: 161 Vlees (A, B en D) en 163 Vlees (D)100 gr.; 162 Vlees (A en B) 300 gr. Boter enz. 172 alg. (B) 500 gram, 165 alg. (A, B en D) en 166 alg. (A en B) 250 gr., 174 alg. (D) 125 gram. Kaas 167 alg. (A en B) 200 gr. of 250 gr. korstloos, 175 alg. (D) 100 gr. of 125 gr. korstloos. Rijst: 164 alg. (A, B en D)'250 gr. Tabaksartikelen 85 tabak en 86 tabak (QA) en 87 tabak (QC)twee rantsoenen. Bonkaarten ZA t/m ZE, MD, MF en MH 907. (bijz. arbeid, a.s. moeders en zieken) Geldig zijn de bonnen gemerkt met de letter P. De niet aangewezen bonnen 144, 149, 150, 151, 153, 156, 157, 158 en 159 kunnen worden vernietigd. Tentoonstelling Ooft- en Tuinbouw. Hoewel het oorpronkelijk in de be doeling lag, om de tentoonstelling van Ooft- en Tuinbouw, die op 10, n en 12 September a.s. te Oostburg zal wor den gehouden, onder te brengen in het arbeiderslogeerkamp, is gebleken, dat deze ruimte niet geschikt is. Het #bestuur van de afd. West Zeeuwsch- Vlaanderen van de Mij. voor Ooft- en Tuinbouw heeft daarom besloten, een tent te huren van 20 x 70 meter, waar door alle inzendingen in één ruimte zullen komen en waardoor een beter geheel verkregen zal worden. want Cigarette boezemde hun bijge lovige vrees in. Cigarette wist dit alles en-bleef in weerwil van dien de naderende horde nog een ogenblik staan waarnemen, wendde het hoofd van het paard toen om en reed de vijand tegemoet. „Mij zullen ze doden, maar dit zal hem mogelijk redden. In ieder ander geval is hij verloren," dacht ze. In een oogwenk hadden de Be- douïnen haar herkend. Zij waren het overschot van de horden,.die aan het bloedbad van Zarailla waren ontkomen. Cigarette bleef roerloos zitten. Zij zag de zwaarden boven zich flikkeren, doch vrees was op haar doodsbleek gelaat niet te lezen. ,,Ik geef me over," klonk het kortaf van haar lippen. Dat zij die woorden eenmaal tegenover haar gehate vijan den zou bezigen, had Cigarette nooit gedacht. Tot redding van haar eigen leven zou zij ze niet hebben gebezigd. Het antwoord was een gil van woeste blijdschap en met dierlijk ge not sloegen de Bedouïnen de zwaar den tegen elkander. Eindelijk hadden Hierdoor worden de kosten welis waar veel groter, doch men hoopt door het organiseren van een loterij en andere attracties, deze kosten eniger mate te kunnen dekken. Reeds nu blijkt er grote belangstel ling te zijn voor deze tentoonstelling en er worden dan ook vele inzendin gen verwacht. Een ernstig beroep wordt gedaan op de plaatselijke afdelingen, om een attractieve inzending te ver zorgen, temeer daar hierdoor kan wor den bereikt, dat deze afdelingen tot nieuw leven komen. BURGERLIJKE STAND. Gemeente GROEDE over de maand April 1949. GEBOORTEN: 15, Elizabeth Suzanna, d. van C. A. Vermeulen en S. E. Bouwens; 18, Gaston Gustaaf Michiel, z. van G. F. van Pamelen en M. L. Daneels, wonende te Terneuzen. HUWELIJKEN: 7, J. A. van der Schans, jm., 26 j. en S. Provo, jd., 30 j.; 21, W. A. Ie Coq, jm., 24 j. en O. C. Teugeman, jd., 25 j. OVERLIJDEN: 26, Adriadn C. Risseeuw, 7 j. INGEKOMEN: 6, J. P. Roofack, van Amster dam naar O 76; 26, J. Ph. Salomé en gezin van Cadzand naar W 143. VERTROKKEN: 8, J. C. Heule en gezin naar Nieuwvliet No. 19; 11, S. Provo, echtgen. v. d. Schans naar Nieuwvliet No. 70a; 14, A. de Reu (echtgen. J. W. Herman) en kind naar Breskens, Boulevard 132; 21, R. F. van den Bossche en gezin naar Oost en West Souburg, Kanaalstraat 71; 29, E. Teugeman en gezin naar Noord-Amerika. Plaatselijk Nieuws Nieuwvliet. Een geslaagde actie! De huis-aan-huis-actie voor de bazar van de muziekvereniging ,,Nut en Ge noegen" is Zaterdag j 1. een daverend succes geworden. De opbrengst was groter, veel groter zelfs, dan we ooit hebben durven hopen. En toch hadden we geen beste start. We begonnen n 1. een half uur over tijd, Neen, wat dat betreft, hadden de heren die de leiding van deze actie hadden, deze beter aan het sterke geslacht, de dames, kunnen overlaten. Want wat zouden deze heren zeggen, als 's middags hun eten eens een half uur te laat op tafel kwam? Dan was Nieuwvliet ongetwijfeld te klein! Maar de eerlijkheid dwingt ons helaas daar naast te verklaren, dat de heren het overigens voortreffelijk hebben gedaan, zelfs op een zodanige wijze, dat wij er hun immer dankbaar voor zullen blijven. (Stand 1 1, Miekel!) Hoeveel en wat er precies opgehaald is, kunnen we nog niet vermelden. AL les moet eerst behoorlijk geinventarb seerd worden. Maar het is bijzonder veel. Er is werkelijk met milde hand en spontaan gegeven. Inwoners van Nieuwvliet en haar buurtschappen, ont vang daarvoor onze welgemeende dank' Zeer erkentelijk zijn wij ook de heren Cruson, De Hullu-Leenhouts en Brak man, die hun paard en wagen, auto of tractor voor deze ophaaldienst ter be schikking stelden, alsmede de firma De Hullu, die ons gratis hielp met haar geluidsinstallatie en de dames, die zo welwillend waren, met opoffering van veel tijd en moeite, de wagens te ver gezellen. Het behoeft geen betoog, dat wij, na dit daverend succes, onze bazar met groot optimisme tegemoet kunnen zien. Want we zijn werkelijk, dank zij aller medewerking, een flink stuk in de goede richting gevorderd. zij het Frankenkind, dat hen bij Za- raila met schande overladen en hun zulke geduchte verliezen toegebracht had. Doch hun aanvoerder beval hun geen geweld te gebruiken en haar on gedeerd te laten. Nog altijd met de zelfde strakke uitdrukking van trotse vastberadenheid in het oog keek Ciga rette de man aan. „Ik geef me over," herhaalde ze nog even bedaard. „Ge hebt gezworen mijn lichaam in tweeën gezaagd aan Ben-lhreddin te brengen!" vervolgde Cigarette. - Ben-lhreddin was de sheik, die de spahi's bij Zaraila hadden terug geslagen. - „Welnu, hier hebt ge mijn lichaam. Neem het en ge 'zult de piasters en het paard en de wapens ontvangen, die hij beloofde aan de man, die mij doden zou. Maar gij zijt stoutmoedige mannen en een stoutmoedig man is nooit laag hartig. Daarom wens ik u een enkel verzoek te doen. - Ginds in mijn kamp bevindt zich een man, die is veroor deeld om morgen met het aanbreken van de dag te worden doodgeschoten. Hij is onschuldig. Schoondijke Rijkslandbouwschool. In tegenwoordigheid van bestuur, commissie van toezicht, vertegenwoor digers van landbouworganisaties en vele ouders, werden Dinsdagmiddag de eindlessen gehouden van de lagere landbouwschool. De heer H. Eversdijk, rijksambtenaar belast met het toezicht op het lagere landbouwonderwijs, heeft de diplöma's uitgereikt, terwijl de heer Joh. Ie Clercq, voorzitter van de B. V. G., de medaille van de vereniging voor de beste leer ling, uitreikte aan F. de Rijcke te Eede. Het woord werd gevoerd door de herenburgemeester van Rosevelt, voorzitter H. Eversdijk Joh. Ie Clercq; A. I. Leenhouts en het hoofd der school, D. L. N. de Rijk. De leerling F. de Rijcke, dankte namens de leerlingen en bood het hoofd der school een blijvend geschenk aan. Gediplomeerd werden L. A. Cuelenaere, Biervliet; D. C. Almekinders, I. Toussaint, Zuidzande; C. Scheele, Oostburg; F. de Rijcke, Eede; A. P. de Lijzer, St Kruis; H. Dees, Hoofdplaat; H. v. d. Hemel, Groede; A Quataert, Aardenburg; C. Bakker, IJzendijke. Bevorderd van 1II: I. Becu, Groede; R. Blomme, Eede; G. Boerjan, Biervliet; H. Boerjan, Bier vliet; R. Braet, Aardenburg; E Buijsse, Groede; H. Buijsse, Biervliet; H Buzeijn, Eede; W. Gappon, Cadzand; A. Caste- leijn, Nieuwvliet; R. de Crook, Bres kens; D. Dekker, Biervliet; A de Geeter, Eede; A. v. d. Hemel, Groede; A. Lu- teijn, Nieuwvliet: A. Nobus; Eede; P, Pladdet, Biervliet; J. de Smit, Groede. H. v. d. Vijver, Sluis. J. van 't West einde, Groede, O. Willems, Eede. M. Quaak, IJzendijke. R. Buijsse, IJzendijke. Niet bevorderd 1. Van II—III: D, Aarnoutse, Groede. W. Beerens, Oostburg. G. Buijsse, Groede. J. v. d Broecke, Schoondijke. C. de Crook, Breskens. R. Cuelenaere, Biervliet. S. Dekker, Oostburg. W. Dekker, Schoon dijke. A. Dieleman, Biervliet. S. Dusar- duijn, Groede. G. v. d. Hauwe, Groede. A. Herweijer, Biervliet. A. Luteijn, Groede. H. Mabesoone, Aardenburg. O. de Meijer, Biervliet. O. v. Ootegem, Sas van Gent. W. Remijn, Sluis. A. de Smit, Groede. P. Temmerman, Hoofd plaat. T. Thomaes, Hoofdplaat. J. v.d. Wege, Biervliet. A. Veraart, Biervliet. R. Buijsse, Biervliet. M. Versprille, Oostburg. Niet bevorderd 3. Van III—IV: 1. de Bruijne, Aardenburg. Jac. But ler, Schoondijke H. Dekker. Oostburg. M. van Damme, Hoofdplaat. A. van Deursen, Sluis. L. Deij, Oostburg, J. Hoste, Nieuwvliet. K. de Koeijer, Schoondijke. J. Leenhouts, Retranche- ment. F. van Ootegem, Breskens. A. v d. Plassche, Oostburg. A. Quaak, Sluis. P. Remijn, Sluis M. Riemens, Schoon dijke. A. de Rijcke, Aardenburg. F. Jansen v. Roosendaal, Oostburg P. de Smidt, Cadzand. A. Tellier, Aardenburg. Th. Verdegem, IJzendijke. J. Verhage, Groede. W. de Jonge, Biervliet. J. de Rijcke, Aardenburg. St. de Smet, Aar denburg. P. van Cruijningen, Nieuw vliet. A. Vercraije, Aardenburg. P. Hoste, Nieuwvliet. Allen bevorderd. Met het bevel tot invrijheidstelling ben ik gisteren van Algiers komen rij den. Is dat bevel morgenochtend niet in 't kamp, dan valt hij. Mijn paard is uitgeput Dat ge mij zoudt doden wist ik, want ge hebt dit gezworen en ook lokt de premie van de Emir u daartoe te sterk aan, maar ik veronderstelde dat ge grootmoedig genoeg zoudt we zen om de man te redden, die veroor deeld doch onschuldig is en die ster ven moet, als zijn vijanden geen mede dogen met hem hebben. Om die reden joeg ik u tegemoet. Zendt de vlugste en vertrouwdste ruiter met een witte vlag naar ons kamp, doch laat hem geen woord reppen van 't geen ge met mij hebt gedaan, want dan zou de witte vlag hem niet tegen de wraak van mijn leger beschermen. Welnu, antwoordt mij! Is 'dat contract niet billijk? Rijdt met die brief in zuidelijke richting voort en martel me dan zoveel en zo lang ge verkiest". Een kalm, onwrikbaar besluit sprak uit die woorden. (Wordt vervolgd). Oostburg. Poppententoonstelling. De tentoonstelling van poppen en speelgoed, die Donderdag en Vrijdag in de gymnastiekzaal van de openbare lagere school alhier werd gehouden, is een groot succes geworden. Ondanks de wel zeer ongunstige weersomstandig heden, werd de tentoonstelling door ongeveer rooö personen bezocht. Het was dan ook werkelijk de moeite waard, te bewonderen wat de kinderen uit waardeloos materiaal ver vaardigd hadden. Vele knappe stukjes huisvlijt trokken de speciale belang stelling en vanzelfsprekend verhoogde de prachtige collectie poppen van H.M. de Koningin de aantrekkelijkheid, als mede een complete speeltuin, vervaar digd door de leerlingen van de Am bachtsschool te Oostburg. De opening geschiedde door mevrouw S. E. de Casembroot Baronesse van der Feltz, de echtgenote van de Com missaris der Koningin, in tegenwoor digheid van een groot aantal genodigden. Mevrouw de Casembroot mocht fraaie bloemen ontvangen van mevrouw Mijs, de correspondente van de U.V.V., ter wijl mevrouw M. E. Hoekzema-de Herder, de echtgenote van burgemeester Hoekzema, een openingswoord sprak. Een aantal dames uit Middelburg waren mede aanwezig en hadden een inzending uit Walcheren verzorgd. De opbrengst van deze tentoonstel ling was bestemd voor die kleuter scholen, die financieel minder draag krachtig zijn. Benoeming- Voor de grote nationale ten toonstelling van paarden, georganiseerd door de Kon. Ned. Ver. „Het Neder landse Trekpaard op 14 en 15 Juni te 's-Hertogenbosch, is tot lid der jury hoefbeslag benoemd de heer D. Luteijn, rijksonderwijzer hoefsmid. Wielerwedstrijd. Op Maandag 4 Juli a.s. zal alhier een grote kermis-wielerwedstrijd plaats hebben voor Amateurs. Voetbal. Oostburg I speelde een vriend schappelijke voetbalwedstrijd te Heijst aan Zee tegen T. C. Heijst en verloor met 21. Oostburg II speelde tegen een geschoold-elftal uit Heijst en ver loor met 31. Concert. De Oostburgse „Harmonie" gaf Zondagavond een concert op het Ledel- plein. Daar op het muziekconcours in Axel een ie prijs in de ere-afdeling was behaald, werd de directeur, dhr. Gossije een serenade gebracht, terwijl de voorzitter, de heer Hoolhorst, directeur en werkende leden op de tent complimenteerde. De belangstelling was matig. Groede. Samenstelling bestuur Oranje-Comité. In de vorige week Dinsdag in de zaal van dhr. P. Beun gehouden ver gadering van het Oranje-Comité werd het bestuur als volgt samengesteld A. ,H. M. van Hoek, voorzitter; M. W. Jongsma, vice-voorzitter; G. I. Boerdam, secretaris; R. Verschoore, penningmees ter; J. de Smit, 'M. Wagtho, C. Cij- souw (Kruisdijk), H Cijsouw, A. Behage, J. Schippers Sr., H. van Peenen, Jac. Lucieer, Iz Becuvan Dijke, Mevr. van den Driest en Iz. van Kerkvoort, bestuursleden. Breskens. Reis Ouden van dagen. In aanvulling op ons vorig be richt betreffende de te maken tocht rond Wacheren, op 11 Juni a.s. door de Ouden van dagen uit onze ge meente, kunnen wij mededelen, dat des morgens met de boot van 10 uur zal worden over gevaren, waartoe de oudjes zich om 9.30 uur op het Spui- plein moeten verzamelen. De bewoners van N.-Sluis die de tocht meemaken worden om 9 uur per autobus afge haald. Daar voor eten zal worden ge zorgd, behoeft men dus niets mede te nemen. Des avonds zal men weer in onze gemeente arriveren met de boot van 6.55 uur, alwaar de plaatselijke muziek vereniging „Uit het Volk - voor het Volk" hen met een pittig marsje zal opwachten. De Gouden Koets De belangstelling voor de tentoon stelling van de Gouden Koets, is ook

De Schakel | 1949 | | pagina 2