Moeder, waans uw Jantje? modern, zo Iuxieus, dat het verblijf aan boord werkelijk een gëïïöt zal Zijrrr Het wachten van auto's behoort nu tot het verleden;' daar dit schib'er1 rrtaé.r 't liefst 75 kan meenemen-. Laden en lossen vèrgt praÊtisqh .geen tijd meer; en ieder uur kan men oversteken. Laten wij nu direct afspreken, dat wij niet meer, zo maar voor de lol, gaan meevaren en laat speciaal de jeugd dit fraaie schip !hü eens niet beschbi> wen alsi eenv jkinclerbewaarpla^ts ;en speeltuin. Dat wil natuurlijk niet zeggen, dat wij ouderen dit schip met minder zorg moeten behandelen, maar dat spreekt immers vanzelf. De Koningin Juliana" gaat 15 Mei, dus- Zondag a.s. in de vaaijt. Die dag nog pianp-aan, want 's Zondags is de ^iepst beperkt. Er varen dan n.l. 9 boten in beide richtingen, minder. Maar Maandag gaat dit nieuwe schip full speed aan het varen, van 's mor gens 4,30 uit Vlissingen, tot 's avonds 21.40 uit Breskens. Xp onafgebroken heen en weer, tot minstens December. Want men verwacht dat het twede schip, dat nu npg in aanbouw is, niet voor December gereed zal zijn en dus moet de .^fConingin Juliana" al die maanden de djepst onderhouden, zon der onderbreking. Laten wij .^us. hopen, dat demotoren het niet begeven, of dat er op een an dere wijze enig mankement aan het schip komt, waardoor het stilgelegd zou moeten worden. Want dan zijn wij in de aap gelogeerd en valt het gehele mooie plan,petje in duigen. Binnenkort zal dit fraaie schip worden voorzien van een radar-installatie, zodat dan ook mist geen beletsel meer zal vormen om te varen. En dat alles voor niks En nu zijn er nog van die kanker pitten, die critiek uitoefenen en dat vinden wij nu niet netjes. Wat zegt U, zijn wij er op achter uitgegaan met de zomerdienstregeling? U bedoelt, dat de laatste boot uit Vlis- singen reeds om 21.10 gaat, terwijl dit nu nog is om 22 uur. Dat de laatste boot uit Breskens is bepaald op 21.40, terwijl dit nu is om 22.30 uur. Ja, dat is nu niet bepaald aangenaam en eer» lijk gesmoesd, hadden ook wij gedacht, dat de zomerdienstregeling een verbete ring gebracht zou hebben, b.v.b. een boot om 23 uur uit Vlissingen naar Breskens, maar ja, daar staat tegenover, dat we nu een prachtig, nieuw schip hebben en dat is toch ook wat waard. En u moet ook niet vergeten, dat de trein uit Holland om 21.05 in Vlissingen aankomt en dat U dus, wanneer U met die trein meekomt, toch nog Z.-VIaan- deren kunt bereiken. Daar is dus wel degelijk rekening mee gehouden. Uw relaties met overig Zeeland? In derdaad. dat wordt moeilijker. Een bioscoopje pikken in Vlissingen. zo 's avonds in de zomermaanden, dat is nu gedaan Eens een concert gaan be luisteren in Vlissingen of Middelburg, ook dat behoort tot het verleden. Een avondvergadering bezoeken aan d' over kant, afgelopen. En zo zijn er meerdere onderwerpen waarop wij de aandacht zouden kunnen vestigen. Maar dat alles is voor ons. West Z -Vlamingen, nu niet meer mogelijk. Er zijn mensen die hevig verontwaardigd zijn en die be weren. dat wij weer in een hoekje ge trapt worden. Er zijn mensen die be weren dat het beter zou zijn, wanneer dat kosteloos veer maar weer werd die ene gedachte, dat zij zo langzaam, zo vreselijk langzaam vooruit kwam, terwijl met iedere dreunende hoefslag een der weinige ogenblikken vervloog, die de veroordeelde nog restten. Zij had een lange weg voor zich, want zij moest een afstand van ver scheiden uren afleggen en zij wist, dat een soldaat, die was ter dood veroordeeld, nog maar vier en twintig uren te leven had. Een afstand van vijftien uur gaans lag tussen haar en haar doel. Volgens het zeggen van enkele soldaten uit het leger van Aumale had Abd-el-Kader's cavalerie die een maal in drie uur afgelegd; wat die ge daan had kon ook zij. Dit wist zij. Slechts eenmaal hield zij halt om haar paard te laten uitblazen, zijn met schuim bedekte flanken te verkoelen en het dier een mondvol van het korte gras te laten afscheren,JdaKnaast een beek groeide. Terwijl het dier rustte, zat Cigarette roerloos er naast. Wat de beste mid delen waren om zijn krachten te spa ren en zodoende haar mars te bespoe digen, wist zij volkomen. omgezet in een betaald veer. Zij be weren dat, indien er een matig tarief ingevoerd zou worden, wij dan ook een bietere service zouden kunnen verlangen, doch dat we nu maar worden behan deld als minderwaardigen, omdat er zo veel geld bij moet. Wij kunnen die mening niet steunen. Immers, wij hebben gestreden voor vrije veren en onze volksvertegenwoordigers hebben nog kort geleden de plannen van onze minister, die de veren weer wilde belasten, gedwarsboomd, zodat deze, onze minister, moest capituleren. Maar kom, inwoners van Zeeuwsch- Vlaanderen, laten wij nu eens even heel ernstig zijn. Zijn jullie nu werke lijk zo verontwaardigd over deze ach teruitstelling? Hebben wij nu nog niet geleerd om niet meer boos te worden?. Kom, er zijn toch zeker al erger dingen gebeurd. Beziet onze dorpskernen, waar van de meesten nog verwoest zijn en waarvoor wij geen bouwvolume krijgen, terwijl er in niet geteisterde gebieden olop gebouwd wordt. Beziet onze ver nielde haven van Breskens en denkt dan eens aan de vele beloften voor een nieuwe haven en voor herstel van de bestaande haven. Beloften, beloften en nog eens beloften. En intussen worden wij zoet gehouden en wij, wij zijn braaf en wij kankeren niet meer. Er is uit eindelijk maar één oplossing voor dit alles, n.l. dat wij trachten onze eigen boontjes te doppen en ons oog niet meer gericht houden op het Noorden, maar vanaf heden, op het Zuiden. De tijd is voorbij, dat wij smalend spraken over onze Zuiderburen, integen deel, wij groeien er a.h.w. steeds meer naar toe en nu de Benelux voor de deur staat, zal deze door ons met open armen worden ontvangen. Onze zakenmensen gaan weer handel drijven met de Belgen, onze naaste buren en wij burgers, wel wij besteden ons geld bij onze eigen winkeliers, of wippen even naar Brugge, Maldeghem, Gent, Oostende, Knocke of waar ook. Ontspanning kunnen wij daar genoeg vinden en wij zijn niet gebonden aan tijd. Onze relaties aan d' overkant? Wel, die laten we doodgewoon schieten. Maar één ding spreken wij af, n.l. wij worden niet meer boos. Ozo De Kon. Marinierskapel komt naar Oostburg. De tentoonstellingen die de Mij. van Ooft- en Tuinbouw voor de oorlog in West Zeeuwsch-Vlaanderen organiseer de, stonden steeds in het middelpunt van de belangstelling. Het was zo de gewoonte om deze tentoonstellingen op te luisteren met diverse attracties en daarbij speelde de muziek altijd een belangrijke rol. Het ligt ook thans in de bedoeling om de tentoonstelling, die in September a.s. in Oostburg zal worden gehouden, te omlijsten met diverse attracties en ook thans zal er aan muziek geen ge brek zijn. Het zal daarom de muziek liefhebbers ongetwijfeld met vreugde vervullen, wanneer zij vernemen, dat het de „Plaatselijke Gemeenschap Oostburg," die voor de omlijsting zal zorgen, is gelukt de toezegging te krijgen, dat de Koninklijke Mariniers kapel uit Rotterdam op 11 September naar Oostburg zal komen, om op de tentoonstelling te concerteren. Vervolgens steeg zij weer op en zette haar snelle tocht opnieuw voort. Onafgebroken reed zij voort over de schaduwloze weg, over het verzengde land, over terreinen, waarop planten groei en bomen onbekend zijn. Het paard was met zweet en schuim bedekt, bloed en stoom sloegen van zijn flanken, toen Cigarette eindelijk haar doel bereikt had en uit het zadel sprong. Toen zonk het dier sidderend en ademloos op de grond. In een oog wenk waren de marketentster en haar paard door een troep soldaten om ringd en klonken haar duizend vragen tegen. Doch Cigarette wees met de hand naar het paard: „Zorg voor het dier en breng me bij de maarschalk!" Wel was de toon, waarop Cigarette sprak kalm, toch joeg die de toehoor ders een gevoel van ontzetting aan. Zij was niet'meer het Kind van het Leger. Zij was een tot waanzin ver voerd, in de engte gedreven schepsel geworden, dat zweeg als het graf en door de wanhoop werd voortge- zweept. (Wordt vervolgd). Voetbal. Middelburg en Breskens degraderen. BreskensOdio 3o; Rood Wit—Axel 52. Zo is dan Zondag, nog onverv/acht, de be slissing gevallen. Rood Wit, dat een flinke zege op Axel behaalde, zag tevens het protest, van de Wedstrijd tegen Breskens, toegewezen, waardoor de 1 1 uitslag werd gewijzigd in 12 en daarmede zijn genoeg punten be haald om te promoveren naar de 2e klasse. Middelburg en Breskens moeten nu een toontje lager gaan zingen en mogen in de volgende competitie, in de 3e klasse proberen, het verloren gegane te heroveren. Breskens behaalde de eerste overwinning in deze degradatie-competitie en hiervan werd Odio het slachtoffer, welke club daarmede werd uitgeschakeld. De overwinning was volkomen verdiend en de uitslag is voor Odio zelfs nog geflat teerd. Breskens probeerde enkele jonge spelers, uit het derde elftal, in de voorhoede. Een direct succes werd het niet, daar ook deze spelers nog maar matig de kunst verstonden om doelpunten te maken. Zeker, er is drie maal gescoord, maar men zal ons moeten toegeven, dat deze doelpunten verre van fraai waren en weer het gevolg van het geknoei in de achterhoede van Odio. Wat een kansen heeft Breskens gehad, kansen, die zeker benut hadden moeten worden. Nu werd het samen-, spel zover doorgevoerd, dat er steeds kon worden ingegrepen. Wanneer deze jonge spelers zich meer aan het milieu zullen heb ben aangepast, is er zeker wat mee te be reiken. Verdediging en middenlinie waren ook nu weer het beste gedeelte van het elftal en speciaal de rechtshalf speelde een zeer solide partij. De voorhoede kreeg daar door telkens weer de ballen „op een presenteer blaadje" aangegeven. De Odio-achterhoede was het zwakke ge deelte van de ploeg en de doelman maakte, na de rust, een paar grote blunders. Nu de beslissing is gevallen, kan Breskens de nog resterende wedstrijden gebruiken voor nuttige oefenwedstrijden. De stand is nu Rood Wit 6510 22—9 11 Odio 6213 13—13 5 Axel 6213 12—13 5 Middelburg 5122 613 4 Breskens 5 1 1 3 6—10 3 Promotie afdeling Zeeland. Luctor—Schoondijke 1—2; Kruiningen—Zon- nemaire 5o. Knap werk verrichtte Schoondijke, door in Heinkenszand revanche te nemen voor de in eigen huis geleden nederlaag. Hierdoor heeft Schoondijke de 2e plaats op de ranglijst inge nomen. Ogenschijnlijk is Schoondijke practisch kansloos voor promotie, daar de?e club drie verliespunten meer heeft dan Kruiningen, dat nog geen enkel verliespunt boekt. Toch is de kans voor Schoondijke nog aanwezig, daar de nog resterende 2 wedstrijden moeten wor den gespeeld tegen Kruiningen. Zou Schoon dijke daaruit de volle buit behalen, dan zou promotie volgen. Een zware opgave weliswaar, maar het is en blijft mogelijk. Het zou wel aardig zijn, wanneer Schoondijke in de 4e klasse zou uitkomen, temeer waar nu ook IJzendijke in deze afdeling is terechtgekomen, zodat er dan weer de gezonde rivaliteit zou ontstaan tussen deze clubs en Biervliet. Komaan Schoondijke, zit er eens op! De stand is hier Kruiningen 4400 133 8 Schoondijke 4 2 1 1 68 5 Luctor 5 2 0 3 87 4 Zonnemaire 5014 5H 1 Om het landskampioenschap. S.V.V.N.O.A.D. 4—0; V.S.V.—A.G.O.V.V. 1—o; B.V.V.Heerenveen 23. De vraag, wie landskampioen zal worden, is thans wel zeer moeilijk te beantwoorden. Zowel A.G.O.V.V. als B.V.V., de vorige week de ernstigste pretendenten, leden een neder laag, waardoor V.S.V thans aan kop gaat, echter met meer verliespunten maar met meer gespeelde wedstrijden. Zelfs Heerenveen is nog niet kansloos en alleen Noad is uitge sloten. Deze club blijkt (fan ook wel duidelijk de zwakste in dit gezelschap. De stand is nu V.S.V. 7 4 0 3 H—9 8 A.G.O.V.V. 6312 10—6 7 B.V.V. 5221 7—6 6 S.V.V. 5 2 2 1 11—10 6 Heerenveen 6 2 3 14— 15 5 Noad 5 o 2 3 2—12 2 afvraagt, liep mijn Jantje om 10 uur (en later) ook nog de café's in en uit? Wij proberen als leidsters en leiders in het jeugdwerk de jeugd een gezonde ontspanning te geven. Samen met de school trachten wij van deze jongens en meisjes flinke, even wichtige mensen te maken. Maar al ons ploeteren heeft weinig zin, als we geen mede werking van de ouders krijgen. Als die het goed vinden, dat hun zoons en dochters van 15 jaar al de Samba dansen (of proberen te dansen in een of ander café, en dat hun kinderen van 11 jaar al daar tussen door lopen en getuige zijn van dronkemanslol en de daaruit voortvloeiende vechtpartijen. Geen wonder, dat deze opgroeiende jeugd vaak zo weinig belangstelling heeft voor goede ont spanning, b.v. voor het volksdansen. Zeeuwsch-Vlaanderen heeft zwaar geleden door de oorlog. Er wordt geklaagd - en te recht - over de herbouw, over de herstelbe talingen, enz. Maar een land, dat door de oorlog zo is getroffen, heeft ook geestelijk en moreel geleden. Om die wonden te helpen herstellen staan er mannen en vrouwen, on derwijzers en jeugdleiders klaar om u bij te staan in dit moeizame werk. Maar zonder nw medewerking zijn zij machteloos. Moeder, vader, waar is uw Jantje? Wilt u ons helpen? Wika H. P. Romer, Jeugdleider. Oostburg, Mei 1949. DUIVENSPORT. Duiven-Mij. „Nog Sneller" te Breskens. Prijsvlucht uit Arras op Zondag 8 Mei j.l. Duiven los 7.15 u. Aank. ie duif 9 u. 17 min. 42 sec., snelh. 1104 m. per min. 1, 22, 25, 34 J. Faas. 2, 8 J. Datthijn, 3, 10, 21, 48 J. Risseeuw. 4, 31 M. Quaars. 5 P. Dierick. 6, 38 I. Porreij. 7, 27, 36 J. Eras mus. 9, 24, 26, 28 L. Verstrate. 11, 15, 32 A. Vermeulen. 12, 37 W. Klaaijsen 2. 13 A. Bondewel. 14 H. Oosterling. 16, 19, 30, 39, 51 W. Fenijn. 17, 18, 20, 42 P. Buize. 23, 33 35 Gebr. Jacobs. 29 I. de Jonge. 40 J. Carels. 41 J. Maas. 43 J. Woittiez. 44 J. Wisse. 45, 46 J. d. Dekker. 47, 50 E. Pieters. 49 G. Pleijte. ie overduif W. Klaaijsen 1. Plaatselijk Nieuws Een vraag aan alle ouders. Koninginnedag. Het laatste nummer van het officiële feestprogramma is afgelopen, de lampionoptocht is ontbonden. De muzikanten gaan een café binnen. Maar het eigenlijke feest begint nu pas, merk ik. Zo gering de belangstelling was voor de kinderzang en de kleppermars, zo groot is die nu voor „Maria van Bahia" en „De klokken van Arnemui- den". Zeeuwsch-Vlaanderen danst. Ik sta bij een van de café's en kijk toe. „Zeg, oubaas, moet je ook niet dansen?" Ik kijk om. Het is Jantje van de padvinderij, die met zijn vriendjes uit het café komt. „Of heb je verkeerd afgesproken?" informeert Keesje belangstellend. Als we even staan te praten, komt ook Jaapje er bij. Hij heeft z'n „meid" naar huis gebracht, weten de ande ren me te vertellen. Dan uiten ze hun ver wondering, dat ik nog niet getrouwd ben. Het wordt toch wel tijd, vinden ze. Een ogenblik later wordt ons gesprek ruw verstoord doordat een paar mannen onzacht tégen me aanrollen. De eerste dronken ke rels tuimelen al zingend het café uit. De jongens hebben „leute", ,,'t Is een rotzooi hier," durft er gelukkig één te zeggen. Waar op een ander prompt antwoordt: „maar ik hoop later ook wel eens flink boven m'n theewater te zijn". Dit verheffende gesprek had ik - schrikt u niet - met jongens van 11-14 jaar! Of eigen- i lijk hoop ik, dat u wel schrikt en dat u zich Breskens. Grote Wedstrijd-rijwieltocht. Op Hemelvaartsdag organiseert de V.V.V. „Breskens" een rij wieltocht, waaraan een wedstrijd is verbonden. De deelnemers ontvangen aan de start een deelnemerskaart en een kaartje van West Z.-Vlaanderen, waarop de te vol gen route is aangegeven. Om mede te kunnen dingen naar één der mooie prijzen, dient men de tocht op de vastgestelde tijd en voorwaarden te volbrengen. De tocht draagt een toeristisch ka rakter. Het Bestuur der V.V.V. hoopt een groot aantal deelnemens te kunnen inschrijven, zodat kan worden over wogen deze tochten jaarlijks te orga niseren, evenals de bekende jaarlijkse wandeltochten elders. (Zie advertentie elders in dit blad). Damwedstrijd. Maandag 9 Mei j.l. had in de zaal Concordia te Vlissingen een damwedstrijd plaats tussen Vlissingen IIBreskens gecombineerd. De uitslag was als volgt Vlissingen II Breskens-Comb. M. Maas A. Wisse I1 N. Pieterse J. Basting 2o E. Verschoor H. de Vlieger o2 J. Koster A. Baden o2 D. Valkier A. Hoogstad 2o P. v. Oorschot A. Jansen 2o J. Rijkse J. Verduin 2o P. v. Belle A. Oosterling 2o J. Marijs A. Versprille Jr. 2o De uitslag was 135 in het voor deel van Vlissingen. Voetbal. Woensdagavond had alhier op het sportterrein een voetbalwedstrijd plaats tussen Schelde-personeel en vakmensen uit de klein-metaalindustrie. De uitslag was 62 in het voordeel van de „Schelde"-mensen. Geslaagd. Vorige week slaagde te Utrecht voor het diploma Detailhandel Ijzer waren en Gereedschappen, de heer W. Rookus alhier. Toneeluitvoering. Zaterdag j.l. had alhier in de cantine van het Wederopbouwkamp „De Haven" een toneeluitvoering plaats door de Dem. Soc. toneelvereniging P.I.O.D. uit Amsterdam. Deze culturele avond ging uit van de bij het N.V.V. aangesloten organisaties. De heer Smits opende de avond, waarna werd opge voerd „Allerzielen", toneelspel in drie bedrijven, door H. Heijermans. Het stuk werd prachtig vertolkt en het was dan ook jammer voor de ver eniging, dat de belangstelling niet groter was. Sluis. Geslaagd. Vorige week slaagde te Utrecht voor het diploma Detailhandel Ijzerwaren

De Schakel | 1949 | | pagina 2