Onthulling monument op liet massagraf te Breskens. Waarom deze ontboezeming De aanleiding daartoe vormt het besluit van de gemeenteraad in Hoofd plaat, om de gevraagde subsidie slechts van jaar tot jaar toe te kennen en zich niet te binden aan de gestelde eis van 30 jaar. Dit besluit was reeds eerder door de raad van Hoofdplaat genomen, maar het bestuur van genoemde school kon daarmede niet accoord gaan. Immers, het Rijk wenst een garantie van alle gemeenten en dit besluit geeft geen garantie. Ergo zijn enkele bestuurs leden van de stichting eens met B. en W. van Hoofdplaat gaan praten en hebben daarbij verteld, dat er beslist geen bijzondere landbouwwinterschool in West Zeeuwsch-Vlaanderen zal ko men. Daarom kwam de subsidie-aan vrage Maandagmiddag opnieuw voor op de agenda van de openbare raads vergadering. Het bleek al spoedig, dat de vroede vaderen, uitgezonderd enkele raads leden, niet overtuigd waren en wet houder Blaakman beweerde zelfs, dat er wel degelijk plannen zijn voor de stichting van een R.K. Landbouwwinter school in West Zeeuwsch-Vlaanderen, weliswaar niet voor direct, doch wel licht over een jaar of vijf. Dit wekte wel enige verbazing bij de heer Dekker, juist omdat er enkele R.K. burgemeesters zitting hebben in het bestuur van de stichting van de Rijkslandbouwwinterschool, doch dhr. Blaakman repliceerde met de opmer king, dat die burgemeesters niet in de plannen zijn betrokken. Tenslotte stelde wethouder Steijaert voor, de gevraagde subsidie van 16 V2 cent per inwoner en per jaar, te ver lenen van jaar tot jaar en mocht er geen R. K. Landbouwwinterschool komen, dan deze subsidie 30 jaar geldig te laten. Zou er in die tussen tijd echter wel een R. K. Landbouw winterschool komen, dan zal er een nieuw besluit moeten worden genomen. Dit voorstel werd aangenomen, met slechts één stem, die van de heer Scher- beijn, tegen. Of het Rijk daarmede genoegen zal nemen? DUIVENSPORT. Duiven-Mij. ,,Nog Sneller" te Breskens. Uitslag prijsvlucht Breuteil op Zondag 1 Mei j.l. Duiven los 6.30 u., aank. ie duif 10 u. 2 min. 28 sec., snelh. 1018 m. p. min. 1, 35, 41, 47, 53, 61 P. Buize. 2 P. Dierick. 3, 9, 37, 64, 67, 68 W. Klaaijsen. 4 J. Datthijn. 5, 12 Gebr. Jacobs. 6 H. de Baare. 7, 10, 27, 46 L. Verstrate. 8 J. de Meester. 11, 45, 48 W. Fenijn. 13 W. Moelker. 14, 15 A. Lauret. 16, 59 P. Verduin. 17, 58 P. Morel. 18, 66 P. Ritico. 19, 29, 36, 40, 49, 52, 63 J. Ris- seeuw. 20 I. Klaaijsen. 21, 28, 60 H. Ooster ling. 22, 26 J. Erasmus. 23 J. Faas. 24, 30, 34 50, 70 Versprille Zn. 31 E. Pieters. 32 A. Bondewel. 33, 42 G. v. Grol. 38, 56 I. de Jonge Az. 39 P. Blaakman. 43 J Buize. 44 Faas Mz. 51, 54, 55, 65 M. Quaars. 57 I. de Jonge M. 25 en 62 J. Wisse. 69 G. Pleijte. 71 L. v.d. Wege. ie overduif G. Boekhout. Duivenver. „Strijd in Vrede" te Groede. Uitslag prijsvlucht Breteuil op Zondag 1 Mei j.l. Duiven los 6,30 u. Aank. ie duif 10 u. 1 min. 37 sec., snelh. 1012 m. per min. 1, 2, 4, 7, 9, 18, 21 G. Dusardeijn. 3, 30 J. v.d. Wege O 5. 5 J. v. Haneghem. 6 I. Vermeulen. 8, 17 Jan Ras. 10, 16, 27 I. de Jonge. 11, 13 J. de Krijger. 12, 39 J. Frelier. 14, 23, 28 M. Faas. 15, 37 J. Rogièrs. 19 J. Faas. 20, 38 I. Quaars. 22 H. v.d. Hemel. 24, 42 H. Eltrink. 25 Ch. dè Poorter. 26. 34 Adr. Verstrate. 29 C. Verstrate. 31 Jac. Ras. 32 D. Morel. 33 Abr. Verstrate. 35, 36 A. v. Gijs. 40 J. v.d. Wege O 1. 41 D. Aarnoutse. 43 J. v. Hoeve, ie overduif Leenhouts. Cigarette de man aan en deze werd bleek, mompelde een gesmoord: „Ben je gek?" en trachtte haar vervolgens met kracht van zich af te schudden. Maar de tengere vingers klemden zich slechts zoveel te vaster om zijn arm. „Gek? Dit denk je maar," fluisterde zij. „Je bent familie van hem! Je hebt zijn ogen, zijn gelaatstrekken. Hij ver loochent jou of jij hem. Wie dit doet, maakt niet uit. Hij is familie van je en hij heeft zijn doodvonnis gekregen. Wist je dit?" Met een gesmoorde kreet deinsde '«Ie man terug. Dat Cigarette de waar heid sprak, betwijfelde hij geen seconde. Hij las de brief. „Doodgeschoten!" herhaalde hij schor. „O, mijn God! En ik -!" Cigaretre drong hem uit het steegje naar een donkere hoek in de winkel. „Hij zal worden doodgeschoten," zeide de marketentster. „In ons leger fusileren we veel soldaten. Ik ken hem heel goed. Dat hij in zijn recht was, betwijfel ik niet, maar daaronder mag de krijgstucht niet lijden". „Zwijg in 's hemels naam. Is er Duivenmaatschappijen „Eerste de Beste'' te Schoondijke en „Vrije Vlucht" te Sasput. Uitslag prijsvlucht Breuteil op Zondag 1 Mei 1949. Aank. ie duif 10 u. 1 min. 56 sec., snelh. 998 m. per min. 1, 49 G. d. Wever. 2, 14 Th. Stijaart. 3 I. Leenhouts. 4 P. Dobbelare. 5 C. Pilaet. 6, 23, 30 J. d. Jonge. 7, 34 P. Cornelis. 8 P. Blaakman. 9, 20 M. Goedhals. 10 H. Dees. 11, 41 J. Brugge J. 12, 36, 39, 48 Th. d. Smidt. 13 C. d. Jonge. 15 P. de Jonge. 16 F. d. Blok. 17 K. Missielje. 18 J. d. Groote. 19, 46 Jac. Blaakman. 21, 52 Poorter 4. 22 A. d. Coninck. 24 A. Nijsen. 25 Gebr. d. Wever. 26 A. Filebert. 27 B. Pijcke. 18, 44 en ie overduif Poorter 3. 29 A. v. d. Heuvel. 31 Gebr. Puienbroek. 32 M. d. Wever. 33 I. Langeraad. 35 Jn. Dhondt. 37, 47 F. Ocké. 38 A. d. Hulster. 40 W. d. Zwart. 42 A. Sijnesael. 43 P. Ocké. 45 Th. Vermeulen. 50, 51 H. Veld hoen. NIEUWE BONNEN. Geldig van 8 Mei t/m 21 Mei 1949. Vlees: 121 Vlees (A, B, D) 100 gr. vlees; 122 Vlees (A, B) 300 gr. vlees; 123 vlees (D) 100 gr. vlees. Boter: 125 Algemeen (A, B, D) 250 gr. boter of margarine of vet; 126 Algemeen (A, B) 250 gr. boter of margarine of vet; 132 Al gemeen (B) 500 gr. boter of margarine of vet; 134 Algemeen (D) 500 gr. boter of margarine of vet. Kaas: 127 Algemeen (A, B) 200 gr. kaas of 250 gr. korstloze kaas. 135 Algemeen (D) 100 gr. kaas of 125 gr. korstloze kaas. (De letters achter de bonnummers geven de leeftijdsgroepen aan, op welke kaarten de betreffende bonnen voorkomen). Tabak: 79, 80 Tabak (QA) 2 rantsoenen si garetten of kerftabak; 81 Tabak (QC) 2 rantsoenen sigaretten of kerftabak. BONKAARTEN ZA, ZB, ZC, ZE, MD, MF en MH 906. (Bijzondere arbeid, a s. Moeders en Zieken). Geldig zijn de bonnen gemerkt met de letter M. De niet aangewezen bonnen 104, 110, 111, 113, 117, 118 en 119 kunnen worden ver nietigd. Tentoonstelling Ooft- en Tuinbouw. In het Ere-comité voor de tentoon stelling van de Mij. voor Ooft- en Tuinbouw, te houden op 10, ii en 12 September a.s. te Oostburg, namen zitting als ere-voorzitter de Commissaris der Koningin in Zeeland, Jhr. Mr. de Casembroot. Als leden Mr. K. Hoekzema, burgemeester van Oostburg; Ir. A. W: van der Plassche, Directeur van de Tuinbouw; Ir. W. van Soest, Rijkstuinbouwconsulent te Goes; P. Erasmus, oud-burgemeester van Oostburg; J. Risseeuwde Hullu, ere-lid der Mij, te Zuidzande; E. J. van den Broeckede Man, lid van Prov. Staten van Zeeland, te Aarden burg; Jhr. J. van Vredenburch te Kapellen, (België); E. F. de Koning, voorzitter der veilingsver. te Terneuzen, te Hulst; Joh. Ie Clercq, voorzitter B. v. G., te Sluis; M. de Bruijne voor zitter afd. W. Zeeuwsch-Vlaanderen van de Z.L.M., te Cadzand. Het besruur van de Mij. tot be vordering van Ooft- en Tuinbouw, die deze tentoonstelling organiseert, doet een beroep op allen, die er belang in stellen dat ons Landje van Cadzand een wijle in het centrum van de publieke belangstelling zal staan en eens zal laten zien, wat onze streek vermag, ook na de vernieling. De vereniging heeft n.l. te kampen met geldzorgen en het organiseren van deze tentoonstelling zal veel geld kosten, omdat het moet worden een gewestelijke tentoonstelling van groen- geen hoop, geen mogelijkheid, dat -?" „Geen enkele. Zijn chef had hem op de plaats kunnen neersteken. Het gebeurde in 't kamp. Je schijnt ge troffen. Ben je dus familie van hem?" „Ik ben zijn broeder!" Cigarette sprak geen woord, doch keek Berkeley strak aan. „Je bent zijn broer! Dan moet je naar hem toe!" zeide ze zo langzaam, dat Berkeley nog werd versterkt in de mening, dat zij zowel de betrekking, waarin Cecil tot hem stond, als hun beidgr levensgeschiedenis, kortom al 't gebeurde van zijn broeder had ge hoord. Een rilling liep hem door de leden. „Ja, ja! Maar het zal te laat zijn!" Dat die woorden door de angst van nutteloos berouw werden uitgebracht," wist Cigarette niet. Zij gaf ze alleen hun letterlijke betekenis en een sidde ring beving haar, toen ze antwoordde: „Dit moet je wagen. Maar eerst moet ik meer weten en zul jij me zijn naam en zijn stand zeggen" (Wordt vervolgd). ten, fruit en bloemèn, waaruit zal moeten blijken dat West Zeeuwsch- Vlaanderen, ondanks de haar toege brachte slagen, niet bij de pakken neerzit. Hi'eraan mede te werken, moet voor onze bevolking een eer zijn. En daarom, steunt dit initiatief door een geldelijke bijdrage of een medaille, hetzij voor het geheel, hetzij voor een bepaald onderdeel. Alle giften worden in het officiële tentoonstellingsprogramma verantwoord. Het adres van de secretaris-penning meester is De heer M. Maas, hoofd O.L.-School te Biervliet, giro 84634. Evenals vorig jaar, had Woensdag avond een stille omgang plaats naar het kerkhof, ter herdenking van hen, die tijdens het oorlogsgeweld van ons zijn weggenomen. De deelneming hier aan was ditmaal bijzonder groot, om dat tevens het grafmonument zou wor den onthuld. Om 8 uur ging de sirene en werden 2 minuten stilte in acht genomen. Daarna nam de heer W. Carels, als voorzitter van het comité tot oprich ting van het grafmonument, het woord en sprak als volgt: In 1945 werd op initiatief van de toenmalige werkgroep een commissie ingesteld voor het plaatsen van een grafmonument ter gedachtenis aan hen die vielen bij het ontzettende gebeu ren op 11 September 1944 en ook daarna. Vele en moeilijk zijn de wegen ge weest welke-de commissie moest be wandelen om tot het beoogde doel te komen. Reeds 2 jaar geleden waren wij zover, dat tot plaatsing kon worden overgegaan volgens een ontwerp gratis aan ons ter beschikking gesteld, doch toen werd ons medegedeeld, dat het plaatsen van een gedenkteken goed keuring behoefde van de Centrale commissie van oorlogs- en vredes- gedenktekens te Amsterdam, terwijl advies moest worden gegeven door de daartoe ingestelde Provinciale commissie. Ik behoef U, die komen uit en wo nen in het meest geteisterde gebied van Nederland, niet te vertellen, hoe veel tijd en moeite het heeft gekost, om langs ambtelijken weg eindelijk zover te komen, dat de vergunning tot plaatsing aanwezig was en wij kunnen ons uw ongeduld en ergernis over het lange uitblijven van het monument ten volle begrijpen. En het is mij een behoefte vanaf deze plaats de Heer Burgemeester, ingenieur Klokke, de secretaris, dhr. Woittiez en de heren de Bourgraaf en Jan Woittiez hartelijk dank te zeggen voor het vele werk in deze voor ons verricht. En thans zijn wij dan zover. Op 2 April 1949 werd ons de toe stemming tot plaatsing verstrekt door het Ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen en thans op 4 Mei 1949 wordt het onthuld. Bij het ontwerpen is van de ge dachte uitgegaan dat het voor alles eenvoudig moest zijn en als zodanig mogen wij zeggen, dat het goed is ge slaagd. Een woord van lof en waar dering voor de heer van Wezel uit Vlissingen die het monument leverde en plaatste en ons op alle mogelijke wijze ter wille is geweest. Geheel klaar is het monument nog niet, want boven op de steen komt nog een bronzen versiering met het wapen van Breskens, maar ook dit zal zo spoedig mogelijk worden geleverd. En thans, nabestaanden der slacht offers, staat hier het gedenkteken ter herinnering aan uwe doden. Ook zon der dit gedenkteken zult gij hen onge twijfeld niet vergeten, zult gij uw gehele leven den 1 iden September 1944 niet vergeten toen onze plaats plotse ling werd herschapen in een hel. Ter herinnering ook voor ons allen aan de vreselijkste tijd van ons leven toen deze 225 doden vielen, niet in de strijd, maar toch als offer voor een landje, dat vrij wilde zijn. Ook zij stierven opdat -wij en ons nageslacht zouden kunnen leven. Zo moge de plaatsing van dit gedenk teken voor ons niet alleen een herinne ring zijn aan onze doden, maar tevens een aansporing voor ons, steeds alles in het werk te stellen, ja ons gehele leven er op te richten, dat in de toe komst iets dergelijks niet meer kan plaats vinden. Indien een ieder onzer dit wil zien als een plicht, dan zal ook het offer van hen die hier rusten niet tevergeefs gebracht zijn. Het werk der commissie heeft nu een eipde genomen. Wij dragen bij deze het gedenkteken over aan het bestuur der gemeente met het verzoek dit wel te willen aanvaarden. Hierna verkreeg de Burgemeester het woord, die o.m. zeide: Op deze dag, de Nationale Her denkingsdag 1949, gaan wij in ge dachten terug naar de 14 de Septem ber 1944. Ook toen was de bevolking van Breskens saamgestroomd op deze dodenakker. Wij brachten een laatste groet aan de velen, die door het oorlogsgeweld om het leven waren ge komen. Het was een gebeurtenis, welke in de geschiedenis van Breskens nog nimmer was voorgekomen; een massaal verlies en verdriet, welke ons allen in hevige mate aangreep en klein maakte. Ik roep in Uw herinnering terug die zonnige Maandag 11 September 1944» een dag, welke in onze gedachten ge grift zal blijven. De vitale Breskense bevolking, de dageraad der vrijheid reeds ziende, wachtte op de geallieerde troepen. Wij allen voorvoelden, dat Breskens moeilijke uren zou kunnen doormaken. Wij waren stil geworden. Wij zochten de beschuttende warmte van ons gezin; zelfs de jeugd, anders zo dartel, zo opgewekt, bleef in de buurt van het ouderlijk huis. Dat de bevrijding zó moest komen; dat wij onze vrijheid zó duur zouden moeten verkrijgen, dat overtrof zelfs onze hevigste angstfantasieën. In nauwelijks 20 minuten werd alle levensvreugde uit ons weggeslagen. Kinderen, onbe zorgd van hun jeugdjaren genietende; opgroeiende jongens en meisjes, met een heel leven nog voor zich; vaders en moeders, zorgzaam zich wijdende aan de opvoeding hunner dierbaren; mensen op leeftijd, zich koesterende in de avondzon des levens; het heeft zo niet mogen zijn. Nog zien wij, als of het eerst gisteren plaats vond, de in haar diepste wezen geschokte Breskense bevolking in panische angst haar dorp ontvlieden. Volkomen verbijsterd en uitsluitend bedacht op levensbehoud vermeed zij de plaats, welke haar zo dierbaar was. Haar terugkomst op de 14 de September en haar samentreffen rond dit massagraf, waarin de schrij nen aaneengerijd waren, kon velen hunner nog niet ten volle doen be seffen, wat gebeurd was. De tijd staat niet stil. Wonden, welke ogenschijnlijk althans geheeld zijn, hebben echter in ons allen litte kens achtergelaten. Zij herinneren ons elke dag opnienw aan datgene, wat verloren ging; zij doen ons bij voort during meeleven met de velen onzer, die familieleden te betreuren hebben; zij doen ons inzien, zo wij dat nog niet beseften, hoe broos het leven is. - De tijd staat niet stil. Veel ontbering,' veel leed hebben wij allen moeten doormaken. Naast de geestelijke ontred dering kam daarbij, eveneens in hevige mate, de maatschappelijke ontwrichting. Huisvestingsproblemen, het ronddolen als evacué in de vreemde, het ontbre ken van enige huiselijke sfeer; tot op de bodem hebben wij al deze be proevingen moeten doormaken. En ook al zijn de materiële zorgen grotendeels opgelost, ook al zijn de huisvestingen veel verbeterd en de evacue's terugge keerd, de levensvreugde is daarbij niet teruggekomen. Vooral de ouderen onder ons staan nog steeds, zullen blij ven staan met één voet in het ver leden. In ons allen is door het bom bardement van Breskens op die 11 de September 1944 iets stuk geslagen; iets, wat niet meer geheeld zal kun nen worden. Het pure, botte egoïsme viert ook nu nog hoogtij. Het eigen leéd ontaardt somstijds in een ziekelijke neiging om alleen maar voor zich zelf te leven, om zich af te keren van de wereld. Dit te doorbre ken zij ons aller doel. Doch om dit te bereiken, zal de gemeenschapszin weer voor de dag moeten komen, zal de Liefde voor de medemens ons aller Leidsvrouwe moeten zijn. Wanneer dat bereikt zou kunnen worden, is de onthulling van dit eenvoudige monument méér dan een handeling. Dan is het een plechtig afgelegde verklaring, dat wij allen, op welke plaats wij ook in het leven gesteld zijn, eensgezind ver der zullen leven. Wanneer wij elke dag opnieuw ons daarop bezinnen, dan zullen de velen, die wij nu hier her-

De Schakel | 1949 | | pagina 2