de Dienst Welzijnsverzorging komen, is vanzelfsprekend. En dat men deze aantijgingen er hier niet bij laat zitten, heeft de soldaat J. enigszins pijnlijk moeten ondervinden. Want de zaak is grondig onderzocht en het resultaat is, dat soldaat J. weer een brief schreef. Maar thans verklaarde hij, dat hij een Kerst- en een Jubileumpakket had ontvangen; dat hem bekend was, dat er op zijn post tweemaal per maand een bundel lectuur en geillustreerde bladen verstrekt wordt, welke werden geschonken door NIWIN en Rode Kruis. Dat gedurende de laatste maan den gezelschappen onder auspiciën van NIWIN en NIWA zijn opgetreden, welke voorstellingen hij heeft kunnen bijwonen. Dat de Aalmoezenier van het Bataljon 53 R.I. een privé film toestel ter beschikking heeft gesteld voor het draaien van films, door de Welzijnsverzorging afgestaan en dat ook zijn detachement deze filmvoorstel lingen steeds kan bijwonen. Dat de cantinewagens, geschonken door de provincie Friesland en de stad Gouda, meerdere malen ook hun buitenposten bezochten. Dat zijn post over twee radio's beschikt, beschikbaar gesteld door de Dienst „Welzijnsverzorging". Dat hij in het bezit is van een guitaar, die bij voorkomende gevallen gratis gerepareerd wordt door de Dienst „Welzijnsverzorging". Dat gedurende de jubileumweek ook zijn detachement een subsidie van de Welzijnsverzorging heeft ontvangen, waarvoor tractaties werden verstrekt. Dat er gedurende deze zelfde week grote sportwedstrij den werden georganiseerd ën dat dit meer gebeurt. Dat er ook wel dam-, schaak- en kaart-, alsmede hersen- gymnastiekwedstrijden worden gehou den en dat verscheidene avonden wer den verzorgd door een bataljonsband en cabaretgezelschap. Dat hij ver schillende keren, gedurende de acht maanden, dat hij nu op een buiten post zit, in de gelegenheid is gesteld enige dagen verlof door te brengen. En dat hij een sombere bui heeft ge had en het niet zo bedoeld had. Wij moeten natuurlijk niet uit het oog verliezen, dat op een buitenpost de ene dag gelijk is aan de andere en dat een week daar maanden lijkt. Dat je dan wel eens balorig wordt, is be grijpelijk en dat je dan ook wel eens een beetje overdrijft in een ogenblik van zelfmedelijden, och, ook daar kan men „in" komen. Hier heeft soldaat J. in een emotioneel ogenblikje zijn hart uitgestort en niet gedacht aan de reactie, die zijn schrijverij zou kunnen teweeg brengen. Zo worden er vele brieven geschre ven. Het gevolg is, dat in Holland (aannemend, dat men er in de meeste gevallen geloof aan hecht) verkeerde indrukken worden gewekt, die het werk van de NIWIN ernstig kunnen bena delen. Dit betekent, dat de zo hoog nodige steun, die de Welzijnsverzorging naast haar eigen werk dringend be hoeft om zo veel mogelijk de militairen te geven, wat zij nodig hebben, haar zou kunnen worden onthouden en dat van deze beperking vele militairen de dupe worden. Iedere militair, die iets dergelijks, laten we het onzin noemen, naar huis schrijft, benadeelt niet alleen zichzelf maar ook zijn kameraden. Om dit te vijandig had betoond. Dringend uitge nodigd de reden op te geven, die mo gelijk daarvoor bestond, deelde hij de krijgsraad met een enkel woord de geschiedenis mede van de gevangen neming en de bevrijding van de vrouw van de Emir. Meer kon men echter niet uit hem krijgen. Als hem ten slotte de vraag werd gedaan, of hij nog iets tot zijn veront schuldiging had in te brengen, zweeg Cecil een ogenblik, keek daarop Cha- teauroy aan met een blik, waaronder zelfs het strenge arendsoog van deze onrustig werd en richtte daarop het woord veeleer tot zijn vijand dan tot de president. „Alleen dit, dat een tiran, een leu genaar en een lasteraar zich niet moet verwonderen, als een man de voor keur geeft aan de dood boven het voortdurend dulden van beledigingen. Maar ik zie wel in, dat dit mijn han deling als soldaat niet vergoelijkt". Meer verkoos Cecil niet te ant woorden. Geen seconde kwam het denkbeeld voorkomen moet er streng worden opgetreden. Men kan bezwaarlijk een beroep doen op de ouders om deze „huil"-brieven niet au serieux te nemen. Integendeel, wij kunnen deze reactie volkomen be grijpen. Anderzijds kan iedere militair, rustig naar huis schrijven, wat hij wil. Hij bedenke echter welkomen er klach ten, dan laat men het er niet bij zitten en zal hij zich hebben te verantwoor den voor eventuele onwaarheden. Voetbal. Wij willen deze week ons voetbalpraatje beginnen met hulde te brengen aan ons Oranje-elftal, dat een verrassende zege be haalde op de Franse profs, een prestatie, door niemand verwacht. Immers, de roem van de Fransen was groot en daarbij waren dit stuk voor stuk beroepsvoetballers. Onze jongens hebben zich echter niet het minst laten intimideren door deze roem en zo kon het gebeuren dat 11 amateurs de Franse profs finaal overspeelden, zodat de einduitslag 4t, voor de Fransen zelfs nog geflatteerd is. Een wedstrijd, zoals ons nationale team nog zelden gespeeld heeft en die nog lang in herinnering zal blijven. Promotie 3e klasse. Axel—Rood Wit 24; Odio—Breskens 41. Het ziet er naar uit dat onze Zeeuwse 2e klassers zullen degraderen en dat een Bra bantse club zal promoveren. De nederlaag van Axel mag een grote tegenvaller zijn, de meest fanatieke Axel-supporter zal overtuigd zijn, dat Rood Wit de overwinning volkomen verdiende, daar Rood Wit technisch beter speelde. En nu Breskens. Door de nederlaag tegen Odio achtten wij de laatste kans wel verke ken. Zeker, Breskens was in deze wedstrijd niet de mindere en wanneer er in de voor hoede maar een enkele schutter had gestaan, zou de uitslag heel anders zijn geweest. Zo'n schutter ontbreekt echter en dus worden er geen doelpunten gemaakt, en doelpunten be slissen nu eenmaal een wedstrijd. De stand is nu: Rood Wit 4220 146 6 Odio 4 2 1 1 128 5 Axel 4202 87 4 Middelburg 4 1 1 2 512 3 Breskens 4022 39 2 4e Klasse. Hulst blijkt alle krachten in te spannen om alsnog aan degradatie te ontkomen. Werd in de thuiswedstrijd tegen Ria W met grote cijfers verloren, Zondag gelukte het de jon gens uit Westdorpe niet, dit kunstje te her halen. De wedstrijd eindigde zoals hij was begonnen, dus met 0—0. Hierdoor blijft Ria aan de leiding, doch moet nog op bezoek bij IJzendijke, welke club, ondanks drie verlies- punten, nog niet kansloos is, mits van Ria wordt gewonnen, zoals blijkt uit de stand: Ria 3120 61 4 Hulst 3 1 1 1 2—6 3 IJzendijke 2 o 1 1 23 1 Voor de promotie-afdeling Zeeland speelde Schoondijke haar tweede wedstrijd, nu tegen de medegegadigde Zonnemaire. Schoondijke bleek thans heel wat beter voor de dag te komen en won met 32, waardoor deze club in de running blijft. Ditmaal was de voor hoede, die in de competitie heeft bewezen doelpunten te kunnen maken, heel wat beter op dreef, zodat wij de wedstrijd tegen Luctor maar als een uit-vorm zijn zullen beschouwen. Toch zal de weg, om een plaatsje in de 4e klasse K.N.V.B. te veroveren, voor Schoon dijke heel moeilijk zijn, temeer nu de degra- datiecandidaat Kruiningen fel van zich af beet en de ernstigste concurrent Luctor met 2o versloeg. De stand is niT: Luctor 3201 62 4 Kruiningen 2 1 o 1 45 2 Schoondijke 2 1 o 1 36 2 Zonnemaire 3102 77 2 Schoolvoetbalwedstrijden. De schoolvoetbalwedstrijden voor West Z. Vlaanderen, die Woensdag aanvingen op het voetbalterrein te Oostburg en duurden tot en met Zaterdag, zijn een groot succes geworden, ongetwijfeld mede door de gunstige weers omstandigheden. Daardoor was er steeds een bij hem op, zijn vrijspraak ten koste van Venetia's naam te kopen en haar reine naam tot het onderwerp van ruwe soldatenpraatjes te maken. Drie dagen hield de krijgsraad zit ting, doch in voorkomen en gedrag kwam bij Cecil geen verandering; het eerste was zeer kalm maar sprak te vens van grote uitputting, het laatsie was beleefd doch vastberaden en zo onveranderlijk standvastig, als dat van een man, die weet dat 't geen hij deed billijk was. Op zijn gelaat was ook geen zweem te ontwaren van de bange'verwachting, waarin een beschul digde verkeert, wiens leven op 't spel staat. Geen zweem van ,hoop bestond bij hem meer. Evenmin vreesde hij de dood. Maar al te goed wist hij, dat hij door de slag, die Venetia's eer had gewroken, zijn eigen leven had ver beurd. Voor een groot gedeelte van zijn kameraden, die de vriendelijke, zwijgende, steeds geduldige aristocraat hadden liefgekregen, waren die drie dagen een marteling. Enkele woeste, dierlijke rovers wier ganse bestaan flinke belangstelling en het ontbrak de jeugd niet aan aanmoedigingen van supporters. De uitslagen waren in afd. I (openb. lagere scholen): Groede W aterlandkerkje 3o; W'kerkjeZuidzande 3o; Groede Oostburg 1o; ZuidzandeOostburg 12; OostburgWaterlandkerkje o1; Groede Waterlandkerkje 5o. Hierdoor plaatste Groede zich in de finale. BreskensSchoondijke 22 (Breskens wint met strafschoppen); B'vlietAardenburg 1o; SchoondijkeAardenburg 31; Breskens Biervliet 5o; SchoondijkeBiervliet o8; BreskensBiervliet 6o. Hierdoor plaatste Breskens zich in de finale. Afdeling H R.K.H.B.S. IAmbachtsschool I 3o; Openb. U.L.O. IChr. U.L.O. 12; Ambachtsschool I Openb U.L.O I 1 1 (ambachtsschool I wint na strafschoppen); R.K.H.B.S. IChr. U.L.O. 31; Ambachtsschool IChr. U.L.O. 31. In deze groep plaatsten zich in de halve finale: R.K.H.B.S. I en Ambachtsschool I. Ambachtsschool IIOpenb. Lyceum II o3; O. Lyceum IIIO. U.L.O. II 2o; Ambachts school II R.K. H.B.S. II 2—2 (R.K.H.B.S. wint na strafschoppen); O. Lyceum IIO. Lyceum III 1—o; R.K.H.B.S. II—O. U.L.O. II 12. In deze groep plaatsten O.Lyceum II en O. U.L.O. II zich in de halve finale. Afd. II halve finale: R.K.H.B.S. IAmbachtsschool I 21; O Lyceum IIO. U.L.O. II 2o. Finale: R.K.H.B.S. I—O. Lyceum II o6. Afd. I. finale: GroedeBreskens 1—5. In de afd. I werd dus winnaar de openb. lagere school te Bjeskens, die daardoor in het bezit kwam van de wisselbeker. De 2e prijs (diploma) werd behaald door de openb. lagere school te Groede. In afd. II kwam de wisselbeker in bezit van O. Lyceum II uit Oostburg en de 2e pr. (diploma) was voor de R.K. H.B.S. in Schoondijke. Op de 3e Pinksterdag zullen de kampioens wedstrijden voor Zeeland gespeeld worden in Goes. Voor West Z.-Vlaanderen zullen daar uitkomen in afd. I, de openbare lagere school Breskens; voor afd. II, het 2e elftal van het openbaar Lyceum te Oostburg en voor afd. III het ie'elftal van het openbaar Lyceum te Oos'tburg, welk laatste elftal, zonder te spelen in de finale werd geplaatst. Het geheel mag als bijzonder geslaagd ge noemd worden, temeer waar de organisatie prima was. BURGERLIJKE STAND. Gemeente GROEDE over de maand Maart 1949. GEBOORTEN: 25, Jozina Suzanna, d van J den Dekker en van J. F. N. van de Voorde, HUWELIJKEN: 10, D. Pladdet, jm., 31 j. en S. M. de Ligny, jd., 25 j. OVERLIJDEN: 1, Maria Christina Basting, 54 j., echtg. van C W. Cij- souw; 4, Arie Schaap, 86 j., echtgen. van C. Boeije; 7, Suzanna Sara Risseeuw, 82 j., wed. van J. Luteijn; 9, Izaak Porreij, 82 j„ echtgen. van A. Verhage; 9, Izaak Casteleijn, 64 j echtgen. van S.i Albregts: 17, Pieter Cornelis Hu- bregtse, 65 j., echtgen van A. P. Cats- man; 27, Sara Janna Pieternella de Reu, 4 maanden. Gemeente SCHOONDIJKE. over de maand Maart 1949. GEBOORTEN4, Anna Maria, d. van J. J. Steijaert en van J. L. de Buck; 8, Abraham Pieter, z. van D. de Lijzeren van J. E. Jansen; 16, Elizabeth Jacoba Magdalena, d. van J. Moerland en van H. de Blaeij; 27, Roger Petrus Ceriel, z. van J. A. Tournois en van A E. Meese. HUWELIJKEN: 3, C. A. A. de Pauw, 28 j. en B. M. Sieben, 18 j.; 31, D. de Vries, 26 j. en J. J. van de Plassche, 22 j.; 31, K. F. Malcorps, 25 j. en F. M. A. de Hulster, 23 j. OVERLIJDEN: 7, te Oostburg, M. Cor nelis, 81 j.; 19, A. A. van Weijnsber- slechts één langdurige razzia was, voel den, dat hun lippen begonnen te be ven, als zij vroegen hoe het met Cecil zou aflopen. Aan 't einde van de derde dag wist men, dat Cecil moest sterven. Er waren mannen zo hard als staal, zo bloeddorstig als gieren, die bij het horen van dat vonnis moeite hadden een doffe, diepe snik op de bodem van hun hart te smoren. Cecil zelf gaf door geen enkele zucht, door geen enkel gebaar blijk van ontroering, Terwijl het vortnis hem werd voorgelezen, bleef hij roerloos staan; in de kalme, ver moeide uitdrukking van zijn oog kwam geen verandering. Ten teken van be rusting boog hij het hoofd. ,,'t Is goed," klonk bedaard van zijn lippen. Dat doodvonnis scheen hem welkom. In het heldere licht der middagzon lag Cigarette uit het ronde venster, dat haar hoofd als een zwarte lijst omsloot. De zucht naar genot, de zoete, wel luidende lach van een argeloos hart, kortom alle vrolijkheid was bij haar verdwenen - voor altoos. Liefde en smart hadden haar aangeraakt en nim- gen, 53 j 26, M. Boonman, 99 j.; 28, A. S. Verplancke, 88 j. INGEKOMEN: I, B. Spuij van Vlissin- gen. 10, J. Boeije van Axel. 12, P. J. Leenhouts en echtgenote van Oostburg. 12, S. Koster van IJzendijke. i7, M. S. Steijaert van Oostburg. 17, G. L. van de Velde van Oostburg. 21, A. Cruson en gezin van Cadzand. 22, P. Henne- keij van Waterlandkerkje, VERTROKKEN: 3, B. M. Siben naar Oostburg. 3, F. J. Tournois naar Aar denburg. 4, P. P. van Pamelen naar IJzendijke. 26, S. den Hollander naar Sluis. 31, J. J. van de Plassche naar Leerdam. 31, F. M. A. de Hulster naar Oostburg. FILMNIEUWS Film, radio, concertzaal en variété voeren een felle concurrentiestrijd om de beroemde zanger Sylvio (Tino Rossi), die op het toppunt van zijn roem staat, maar zo langzamerhand schoon genoeg krijgt van al dat lawaai om zijn per soon en naar een gelegenheid zoekt om op vacantie te gaan en ip de vredige natuur weer eens een „gewoon mens" te worden. Sylvio verdwijnt plotseling uit alle drukte en geeft zich uit als huisknecht en komt onder een aangenomen naam bij een verarmde graaf, als gast van de tuinknecht, om daar zijn vacantie door te brengen. Sylvio wordt overal gezocht, zonder resultaat, totdat iemand op het idee komt om aanplakbiljetten te laten drukken met de foto van Sylvio er op en met de op roep, om de gangster Robert op te sporen, waarvoor 100.000 frs. uitgeloofd is en waarmede hij ook gevonden wordt De meeslepende melodie van „Tango d'un soir," waarmede de film opent en „Serénade aux nuages" en vele andere is een obsessie voor de dames, ,,de zanger harer dromen". Plaatselijk Nieuws Groede Ernstig ongeval. Dinsdagavond had alhier een zeer .ernstig ongeval plaats. Het 7-jarig zoontje van de heer R. in de Blekestr. kwam n.l. zodanig met een vrachtauto in aanraking, dat het vrijwel op slag werd gedood. Het behoeft geen betoog dat de ge hele bevolking ten zeerste meeleeft met dit voor het gezin R. zo smartelijk verlies. Nieuwvliet Prachtig succes Op het Zondag te Hulst gehouden solisten-concours werd in de ie afdeling door de heer J. C. Heule met bugel een ie prijs met 81 punten en door de heer D. P. Luteijn met tuba een ie prijs met 82 punten behaald. In de afd. Uitmuntendheid behaalde de heer H. de Veij met bariton een ie prijs met 83 punten, terwijl de heer Jac. de Hullu met piston een ie prijs met lof wist te behalen in de ere-afd. met 92 punten. Deze solisten zijn allen werkend lid van de plaatselijke muziekvereniging „Nut en Genoegen". Concerten. Door „Nut en Genoegen" zal op Koninginnedag een concert worden ge geven in de Dorpsstraat des avonds om 6 uur. Op de Nationale feestdag (Donder- mer zou haar glansrijk oog weder zo helder glimlachen tegen de zon, die alleen opkwam om te worden begroet, zoals de jeugd de nieuwe dageraad van een leven zonder zorg begroeten kan. Lusteloos liet zij haar wang tegen de stenen rusten „Voordat ik heenging, heb ik geen wraak genomen!" dacht zij. Terwijl zich tussen haar en de blauwe hemel geen enkel voorwerp vertoonde, was wraak voor haar het enige, dat haar overbleef, het enige middel, waar door zij die leegte in haar hart aan vullen en -de schande, die op haar kleefde, uitwissen kon Wat was dat! Zou zij beminnen en dan nog wel een man, die haar geen liefde toedroeg, wiens oog alleen op 't gelaat van een andere vrouw was gevestigd, wiens oor alleen dorstte naar de stem van een mededingster? - Die vernederende ge dachten brandmerkte haar in haar eigen ogen als een verraderes tegenover haar beginselen. Toch gevoelde zij op de bodem van haar hart een stekende, kloppende pijn (Wordt vervolgd).

De Schakel | 1949 | | pagina 2