êj) OVERAL strijden voor een eigen nationaliteit, voor een eigen vrije regering en voor eigen vrijheid. Deze idealen immers zijn hun in uitzicht gesteld door onze grote Koningin Wilhelmina en die zul len zij ook zeer, zeer binnenkort tot werkelijkheid zien worden, wanneer Nederland althans daarbij niet te zeer wordt tegengewerkt door de Veilig heidsraad. Zo zit de vork in de steel, mijnheer Van den Ende. Wilt U daarover nog de getuigenis van een ander Ik zal die hier nog laten volgen. In Den Haag werd dezer dagen een contact-avond gehouden van het corps grenadiers en jagers in Indonesië. De oud-comman dant van de 4e brigade, overste Jhr. Mr. H. L. van der Wijck sprak daar bij over het leven en werken van dit onderdeel van het leger in Indonesië. Aan het slot van zijn rede zei hij het volgende: „Met betrekking tot de berichten over de vermeende wreedheden die de ronde doen kan ik verklaren, dat een Nederlands soldaat zo iets niet doet. Men kan een Nederlands sol daat overal ter wereld voor elke taak inzetten, omdat hij tevens een juiste instelling als mens heeft. Met absoluut vertrouwen en de wetenschap dat hij in Indonesië zijn plicht doet, steunen wij onze jongens meer dan met welke politieke geste ook". Zo is het. En nu weet ik wel dat er in ons land mensen genoeg te vinden zijn, die zuilen zeggen dat overste van der Wijck voor eigen parochie preekt, met andere woorden dat hij het met de waarheid dus niet zo nauw zal ne men. Welnu, wie van diezelfde mensen zou mij dan het morele recht kunnen ontzeggen om te beweren, dat een ieder die het anders vertelt dan Jhr. van der Wijck welbewust en weloverwogen - met een bepaalde bedoeling derhalve - liegt. En tegen die bedoeling gaat mijn actie. Overigens, Nederland is' God dank nog een land van vrijheid, een land van een vrije meningsuiting. Een ieder heeft dus volgens de wet het recht om vuil te "spuiten op onze Re gering, op ons leger, op onze jongens in Indonesië en eveneens heeft een ieder het recht om tegen die vuilspuiterij op te komen en de daders er van te rang schikken onder het plebs, dat ons fiere en eerlijke Nederland wil vastspijkeren op de internationale schandpaal. Aan het slot van mijn vorig artikel bezigde ik die beeldspraak bezien in de bete kenis van Goede Vrijdag; welnu een ieder moet voor zichzelf maar uitma ken of hij al dan niet tot dat plebs gerekend wil worden. Daarvoor leven we als gezegd in een vrij land, waar het is toegestaan de Regering zoveel mogelijk te dwarsbomen; de belangen van het land, ja zelfs zijn bestaansmo gelijkheid zijn bijzaak als de politieke oogmerken maar worden gediend! Het is weinig fraai, maar bedroevend waar. L. pDenut en Axel met 21 geklopt. Wij geloven niet dat het Middelburg veel zal helpen, daar voor is de achterstand reeds te groot, terwijl er nog moeilijke wedstrijden gespeeld moeten worden. Axel heeft door deze nederlaag een prachtige kans om een veilige voorsprong te nemen, verspeeld en sta&t nu gelijk met Rood Wit, welke club bezoek had van Odio en het niet verder wist te brengen dan een gelijk spel 33. Dit resultaat is zelfs voor B.ieskens niet ongunstig, daar onze vissers mannen uiteindelijk de kansen nog in eigen hand hebben. Er kan in 5 wedstrijden nog heel wat gebeuren, temeer daar Breskens zeker niet zwakker is. Dus volhouden! De stand is nu: Rood Wit 3120 104 4 Axel 3 2 01 63 4 Odio 3 1 1 1 87 3 Middelburg 4 1 1 2 75 3 Breskens 3021 25 2 Promotie 4e klasse. IJzendijke kreeg bezoek van Hulst en tegen ieders verwachting, moest IJzendijke de puntjes aan Hulst laten 12. Hierdoor zijn de kansen voor Ria belangrijk gestegen, daar deze club nu, met één punt voorsprong, de leiding heeft genomen. Dit ene puntje zou wel eens de beslissing kunnen brengen, gelet op de kleine competitie. Ook hier is dus grote kans dat de 2 derde klassers zullen degraderen, zoals uit de stand blijkt Ria (W) 2 1 1 o 61 3 Hulst 2 1 o 1 26 2 IJzendijke 2 o 1 1 23 1 Wij hebben Maandag eens een bezoek ge bracht aan het terrein in Schoondijke, om getuige te zijn van een wedstrijd tussen twee ploegen, die trachten een plaatsje in de 4e klasse K.N.V.B. te veroveren, n.l. Sehoondijke en Luctor. Deze wedstrijd is een grote teleur stelling geworden, niet zozeer door de 4o nederlaag van Schoondijke, maar meer door het vertoonde spel. Dit stond n.l. op een zeer laag peil en het was werkelijk een verade ming toen de wedstrijd geëindigd was. Qostburg trok naar Sas van Gent voor de laatste competitiewedstrijd en speelde 22 gelijk. Zeker geen slecht besluit, temeer daar dit werd behaald met een elftal, dat voor het grootste gedeelte uit spelers van het 2e elftal bestond. Oostburg heeft deze competitie nu beëindigd op de 4e plaats van de ranglijst. Ditmaa^ wiHen wij ook een kort overzicht geven van de wedstrijden om het landskam pioenschap. V.S.V. liet zich niet intimideren door de roem van S.V.V. en nog minder door het feit van het dichtbevolkte Feijenoord- stadion. De Velsenaren klopten de Schiedam mers met 4o en hebben nu de leiding ge nomen. De club van Abe Lenstra blijkt, na een veelbelovend begin, danig verminderd te zijn, met het gevolg dat de geheelonthouders uit Apeldoorn hun reis naar Herenveen zagen beloond met een 31 overwinning, waarmede A.G.O.V.V. de tweede plaats heeft ingenomen, met evenveel verliespunten als V.S.V., doch met een wedstrijd minder gespeeld. Alleen B.V.V. is nu nog ongeslagen. De stand is thans Voetbal. De zomerse temperatuur op de 2e Paasdag was nu niet bepaald geschikt voor de voet balsport en het wordt dan ook tijd, dat deze sport plaats gaat maken voor de zomerspor ten. Er moeten echter nog een aantal pro- motie-degradatiewedstrijden gespeeld worden, dus zal het nog wel enige tijd duren. Voor de promotiewedstrijden 3e klasse was Axel op bezoek bij Middelburg. De hoofd stedelingen hebben de kleine kans op behoud chef aankeek. Chateauroy schoot niet. 't "Was de eerste maal dat men hem niet aan zijn lust tot wreedheid zag toegeven. Met de ene hand wenkte hij de soldaten van de wacht, met de andere hield hij het pistool en bedreigde nog altijd de man, die hij volgens de krijgswet voor de hoeven van zijn paard had kunnen neerschieten of neersteken. „Neem hem in arrest". Cecil bood geen weerstand en liet zich zonder het minste verzet ontwa penen. Hij was tevreden dat hij de tiran, die zijn lot in handen had, eens eenmaal als man tegenover man had ontmoet. Toen hij in de duisternis van de nacht nederzat, terwijl de zware voet stap van zijn bewakers zijn oor trof, heerste er veeleer vrede dan onrust in zijn ziel. Zonder dat het leger van het voor gevallene een woord hoorde, ging de nacht voorbij. De twee hoofdofficieren, met wie Chateauroy te rade ging, von den het verstandiger de nacht onge stoord te laten voorbijgaan. De be- v.s.v. A.G.O.V.V. B.V.V. S.V.V. Heerenveen N.O.A.D. 12—5 6—3 4—3 3—6 7-9 1—7 Promotie 2e klasse. T.O.P.—R.B.C. o1; De SpechtenHelmond 2—3- Het ziet er naar uit dat Roosendaal weer een eerste klasser krijgt. R.B.C. gaat n.l. voort op het pad der overwinningen en wist de moeilijke uitwedstrijd tegen T.O.P. opnieuw Plakt min mit VERKRIJGBAAR BIJ Boekh. Smoor de Hulster schuldigde was de afgod van zijn escadron. Als zijn kameraden te weten kwamen, dat hun gunsteling zelf het voorbeeld tot insubordinatie had gege ven, was niet te voorzien welk kwaad de door opgewondenheid en wijn be nevelde soldaten nog zouden uitrichten. Ook bleef het een geheim voor Cecil's vriend uit vroeger dagen, die lachend en drinkend met de officieren van de staf aan tafel zat. Niemand wist er van; zelfs Cigarette niet. Met de witte poedel van Zarailla tot eén bal in elkander gerold op de plooien van haar rok zat de marke tentster ver af, bij het reeds lang uit gedoofde wachtvuur alleen. De armen rustten op de knieën en het hoofd steunde op de diep in de donkere krullen bedolven handen. Uren bleef zij in die houding zitten. Wel rustte het kruis, die afgod harer wensen, op haar boezem, maar voor een enkele kus, door Cecil haar uit liefde gegeven, zou zij het als een ellendig vod hebben weggeslingerd. (Wordt vervolgd). met 1o te winnen. Het zijn geen grote over- winningen, doch de punten zijn er niet min der waardevol door. Wanneer R.B.C. uit de laatste twee wedstrijden nog 2 winstpunten weet te behalen, dan is de promotie een feit. Helmond, dat reeds kansloos was, hielp R.B.C. een handje, door De Spechten te klop pen. De stand is nu R.B.C. 4 3 10 82 7 De Spechten 4 1 2 1 97 4 T.O.P. 4 1 1 2 5—5 3 Helmond 4 1 o -3 412 2 BURGERLIJKE STAND. Gemeente BRESKENS over de maand Maart 1949. GEBOORTEN: 7, Peter, z. van Nico- lai, Andreas A. en van Roest, Jacomina M 22, Pieter Leendert, z. van Geluk, Hubrecht J en van Melieste, Jozina; 29, Pieter Adriaan, z. van Beun, Her man D. en van Barendse, Anna C. K. HUWELIJKEN: 1, Lodenstijn, Pieter, oud 20 j., wonende te Waalwijk en de Seijn. Johanna M C., oud 19 j., wo nende te Breskens; 4, Keijmel, Izaak Ph J., oud 22 wonende te Breskens en Brakman, Magdalena S., oud 21 j wonende te Geleen; 10, de Koster, Wil lem, oud 25 j. en Izeboud, Elizabeth, oud 19 beiden wonende te Breskens; 31, Kasander, Franciscus, oud 27 j. en Verduijn, Sara S., oud 20 j beiden wonende te Breskens. OVERLIJDEN: 4, Moelker, Leendert, oud 52 wonende te Breskens, echtgen. van Keijmel, Maria S., overleden te Terneuzen; 15, de Meijer, Gerrit, oud 81 j., wonende te Breskens, echtgen. van van Leeuwe, Mathilde F. INGEKOMEN: 1, Boekhout, Johannes en gezin van Groede naar Noodplan C 13; 3, Dijkslag, Hendrik van Jutphaas naar Vogelenzang 30; 7, van de Velde, Cornelis M. en gezin van Groede naar Kijkuit 2; 4, Donze, Jacob M. en gezin van Groede naar Noodplan J 8; 7, Ver poorten, Pieter C. van Axel naar Ph van Kleefstraat 9; 7, van Houte, Pieter en gezin van Groede naar Noodplan H 4; 7, du Bois, Elizabeth C. van Groede naar Noodplan O 4; 8, Praat, Klaas C. van Nieuwvliet naar Ph. van Kleefstraat 28; 10, de Meijer, Mattheus J. C. en echtgen. van Terneuzen naar Weijkmanlaan 2; 11, Moelaart, Corne lis en echtgen. van Oostburg naar Nood plan D 3; 14, de Maree, Jacobu# G. en echtgen. van Groede naar Noodplan D 6; 14, Driessens, Theophile A. en gezin van Groede naar Noodplan F 5; 13, van de Sande, Catholina M. van Breukelen naar Ph. van Kleefstraat 54; 17, den Dekker, Jacob en echtgen. van Groede naar W 37; 21, van Sluijs, Jan van Groede naar W 12; 22, Keijmel- Brakman. Magdalena S. van Geleen naar Noodplan N 3; 22, Hemmelder, Roelof B. van Zaandam naar Dorpsstraat 100; 18, van Laarhoven, Antonius H. en echtgen. van Helmond naar Dorpsstraat 35; 23, Wille, Abraham J. en gezin van Nieuwvliet naar Noodplan A 5. 28, Verschelling. Marinus I. en gezin van Sommelsdijk naar Ph van Kleefstr. 11 31, Bodin-Roos, Suzanna P. van Steene (B.) naar Noodplan F 18. VERTROKKEN: 1, Scholten, Jacob van Boulevard 57 naar Westerbork. 2, de Vriend-de Waard, Tannetje en kind van Noodplan D i3 naar Aardenburg. 3, van Haneghem, Hendrik A. van Ph. v. Kleefstr. 35 naar Venezuela. 3, de Vuijst, Jan van Scheldekade 28 naar Batavia. 4, Calon, Maria L. van Nood plan D 16 naar Hilversum. 15, Ver meulen, Johannes J. en gezin van Pr. Julianastr. 31 naar Vlissingen. 19, van Liere. Adriaan en gezin van van Zuijen- str. 9 naar Vlissingen. 19, Manneke, Pieternella N. van W 115 naar Vlis singen. 21, de Jager, Johannes G. en gezin van Dorpsstr. naar Wieringermeer. 26, de Bruijne, Jozias van Dorpsstr. 86 naar Nieuwvliet. Plaatselijk Nieuws Biervliet. Propaganda-, Kunst- en Filmavond Dinsdag, 26 April, >zal door de Ned, Blindenbond een Propaganda-, Kunst en Filmavond gegeven worden in de Ned. Herv. Kerk alhier. Gusta v. d. Heijden, Violiste en Joop Slegtenhorst, Organist, beiden blinde musici,' opgeleid aan het Kon. Conser vatorium zullen hun prachtig sarnen- spel ten beste geven. De Propagandist Joh. v. d. Berg zal als declamator optreden, terwijl de geleidehonden op de film worden ver toond. Al met al een mooie avond, die voor 50 cent niet verziiimd mag worden. Steunt onze blinde medemensen! Serenade. Ter gelegenheid van het in het huwelijk treden van de directeur van de muziekvereniging alhier, werd hem een serenade gebracht, mede door de muziekvereniging van IJzendijke. Ook werden verschillende bloem stukken aangeboden. Sluis. Ned. Herv. Kerk. Donderdagmiddag he^ft de eerste steenlegging plaats'gehad voor de nieuw te bouwen. Ne,d. Herv. Kerk. Dit was dus een gewichtig moment voor de Herv. Gemeente, die nu van dag tot dag het ogenblik zal zien na deren, dat men weer in de eigen kerk zijn godsdienstoefeningen zal kunnen houden. IJzendijke. Candidaatstelling gemeenteraad. Voor de a.s. gemeenteraadsverkiezing zijn vanwege de R.-K. Volkspartij can- didaat gesteld: 1. R. van Hyfte, 2. A. Calon, 3. C. van Kerkvoorde, 4. J. van Damme, 5. A. Dellaert, 6. C. Doens, 7. P. de Meijer, 8. A. Noë, 9. C. Martens, 10. C. van Opdorp, 11E. Ghuys. Teraardebestelling. Onder grote belangstelling is alhier teraardebesteld, het stoffelijk over schot van de heer A. Neyssen, in leven agent-boekhouder van de Zeeuws- Vlaamse Tramwegmij., kantoor IJzen dijke. Zuidzande. Bazar. 2e 'en 3e Paasdag is alhier een bazar gehouden ten bate van de Kleuter school, welke zeer goed geslaagd is. Het comité kan met genoegen terug zien op haar werkzaamheden. Schoondijke. Mooie Prestaties. Op 2e Paasdag werden door o. s. muzikanten uit onze gemeente bij het te Hulst gehouden Solistenconcours de volgende prijzen behaald: Tweede afdeling: W. de Jonge, piston, 91 p. ie prijs met lof; P. de Jonge, alto, 84 p. ie prijs. Eerste afdeling: J. Riemens, accordeon, 74 p. 2e prijs. Ere-afdeling: A. v. d. Walle, bariton, 91 p., ie prijs met lof; Hoogste Ere-afdeling: J. W. de Zwart, clarinet 97 punten, ie prijs met lof; P. v. d. Walle, clarinet 94 punten, ie prijs; W. Versprille, clarinet, 77 punten, 2e prijs. Het maximum aantal te behalen punten bedroeg 100. Oostburg. Schooltandartsendienst. Alhier werd in het Gemeentehuis een vergadering gehouden inzake school- tandverzorging. Op deze vergadering waren aanwezig vertegenwoordigers van de gemeenten in West Zeeuwsch- Vlaanderen, van de Streekziekenfondsen, van de Chr. Bijz. en R. K. Schoolbe sturen en van de Oudercommissies van de Openbare Scholep, van de Mij. tot Bevordering van de Tandheelkunde en van de Mij. tot Bevordering van de Geneeskunde. Namens de gemeenten was tegenwoordig Mr. K. Hoekzema, namens de Ziekenfondsen de heren J. Kolijn en W. J. Weterings, namens de schoolbesturen de heren I. J. Adriaansen en C. H. M. van Zuilen, namens de oudercommissies de heer C. de Nood, namens de Mij. tot Bevor dering der Tandheelkunde de heer P. Fijn van Draat en namens de Mij. tot Bevordering der Geneeskunde de heer Dr. A. Kesteloo. Namens de Besturen van de Groene- en Wit-Gele Kruisver enigingen was aanwezig de heer I. Boidin. Op deze bijeenkomst werd de acte voor de oprichting van de Stichting Schooltandverzorging West Zeeuwsch- Vlaandereti gepasseerd. Het bovengenoemde algemeen be stuur verkoos een dagelijks bestuur, als volgt samengesteld Voorzitter, Mr. K. Hoekzema; secretaris, C. H. M. van Zuilen; penningmeester, J. Kolijn en lid, P. Fijn van Draat. Het Algemeen Bestuur verzocht het ongelijks bestuur de nodige maatregelen té) willen nemen, opdat de werkzaam heden van de schooltandarts met 1 Sept. 19)49 een aanvang kunnen nemen.

De Schakel | 1949 | | pagina 2