vóór de oorlog door de regering wegens oplichting uit Indonesië uitgewezen. Nadien moest hij ook op last van de regering aldaar Singapore verlaten. Kort voor de Japanse invasie keerde hij naar Java terug en er zijn overtuigende bewijzen, dat de heer Breman, die zich nu in zijn blad als een der leiders van het verzet tegen Japan uitgeeft, aanvankelijk met de Japannezen geheuld heeft. De Nederlandse Zendingsraad stelt er prijs op om uitdrukkelijk te verklaren, dat de heer Breman noch zijn actie in verband moeten worden gedacht met de grote zen dingsorganisatie, die in de Foreign Missions Conference of North America verenigd zijn. Men heeft hier te maken met iemand, die zijn anti-Nederlandse sentimenten op een schandalige wijze afreageert in een laster campagne" aldus het persbureau der Ned. Hervormde Kerk. Dit bericht heeft me ten zeerste ge troffen om zijn juistheid. Ik heb de zendeling Breman in een paar Japanse kampen meegemaakt, waar hij telkens moeite deed om kennis met mij te maken, omdat hij i of meer predikanten kende, die dezelfde naam dragen als ik. Aangezien ik van dat heerschap even wel alles afwist, omdat ik maanden lang alle correspondentie van en voor hem, vóór de Japanse inval bij de censuur had gelezen, wenste ik geen contact met hem te hebben. Gelukkig heeft het persbureau van de Neder landse Hervormde Kerk deze afvallige Nederlander thans gesignaleerd. Ik herhaal nogmaals nadrukkelijk, dat ik de door mij genoemde dominees geens zins op één lijn wil stellen met het ongure heerschap Breman, doch wil alleen doen uitkomen, dat een voor lichting of een rapport ondertekend door een dienaar van Gods woord nog niet altijd het evangelie van de waar heid betekent. Het is op het ogenblik dat dit num mer verschijnt Goede Vrijdag, de dag waarop pl.m. 1900 jaar geleden de Zoon van God door het gepeupel aan het kruis werd genageld. En naar die gebeurtenis verwijzende zou ik op deze dag een ieder willen toeroepen Schaar U niet onder het gepeupel dat tracht de Nederlandse natie aan de inter nationale schandpaal te nagelen; het kruis dat het Nederlandse volk door en na de oorlog te dragen heeft ge kregen is zo zwaar, dat het slechts bij een eendrachtige samenwerking van de ganse natie kan worden getorst. En om nu elke schijn van anonimi teit te vermijden, verzoek ik de uitge vers van dit blad voor ditmaal wel mijn volle naam onder dit artikel te willen vermelden. Luteijn. den Haag 11 April 1949. FILMNIEUWS Wederom wordt door de Bio een film ver toond die zeker in de smaak zal vallen en wel „TARZAN's VERBORGEN SCHAT". Een film die prachtige natuur-opnamen laat zien van de rimboe waarin Tarzan als heer en meester leeft, met zijn zoontje „Boy" en zijn vrouw „Jane". Nadat Boy de verhalen over de beschaafde wereld gehoord heeft van Jane, zijn moeder, gaat hij op zoek naar die wondere wereld, maar wordt gevangen geno men door de Ubardi volksstam. Een brand stapel wordt gereed gebracht om Boy te pij nigen, want hij wordt verdacht als de ver spreider van een ziekte die daar heerst, maar wordt juist op tijd gered door een we tenschappelijke expeditie. Tarzan die op zoek is naar zijn zoontje ontmoet de expeditie en is hun dankbaar voor de redding van Boy. De mensen van de expeditie leggen Tarzan uit dat zij op zoek zijn naar een zekere rivier. Later komt Tarzan achter de waarheid, dat de expeditie echter op zoek is naar goud en hier maakt Tarzan zich over kwaad en geeft de expeditie orders om weg te gaan. Voor het zover is raakt Tarzan in gevaar door de bende die tegen hem is. Met behulp van de natuur-elementen en een troep vecht- olifanten wordt de strijd begonnen, bijgestaan door Choeta, de aap, die op zijn manier ook het bioscoop-publiek danig doet lachen. DUIVENSPORT. Duiven-Mij. „Nog Sneller" te Breskens. Uitslag prijsviucht Moescroen op Zondag 10 April 1949. Duiven los 10 u. Aank. ie duif 10 u. 50 m. 29 sec., snelheid 1538 m. p. min. I, 3, 29, 45, 51, 54 Risseeuw. 2, 5, 10 H. Oosterling. 4, 44, 6 67 I. Ritico. 6, 8, 39, 55 P. Buize. 7, 19, 33, 53 J. Maas. 9, 68 P. d. Dekker. 11 J. Erasmus. 12 J. J. Carels. 13 J. de Meester. 14, M. d. Visser. 15, 20, 27 L. Verstrate. 16 Faas Mz. 17 W. Fenijn. 18, 43 Gebr. Jacobs. 21 I. de Jonge A. 22, 23, M. v. d. Broecke. 24, 57 H. de Baare. 25 A. Haartsen. 26 P. Verduijn. 28, 40 S. Lauret. 3°> 35, 58 L. v.d. Wege. 31 J. Notebaart. 32, 41, 64 P. Morel. 34, 59 J. v.d. Broeke. 36,50 A. Quaars. 37 A. Bondewel. 38, 47 P. Ritico. 42, 56 A. Versprille. 46, 49 I. de Kruijter. 48 E. Pieters. 52 de Jonge M. 61 A. Boek hout. 62 en ie overduif I. Klaaijsen. 63 Die- rendonck. 65 P. Blaakman. 66 J. Buize. Duivenver. „Strijd in Vrede" te Groede. Uitslag prijsviucht Moescroen op Zondag 10 April '49. Duiven los 10 u. Aank. ie duif 10 u. 51 m. 35 sec., snelheid 14S0 m. p. min. 1, 18 W. Fenijn Zn. 2, 6, J. de Roeck. 3, 7, 10, 17 J. Faas. 4 H. Elfrink. 5, 9, M. Faas. 8, 11 J. Frelier. 12 H. Brakman. 13 D. Aarnoutse. 14 J. van Haneghem. 15 A. Leen- houts. 16 en ie overduif A. v. Gijs. Voetbal. Prom. Competitie 3e klasse. OdioMiddelburg 4—2; Breskens—Rood Wit 1 1. Opnieuw werd Middelburg verslagen en wij mogen nu wel aannemen dat de Zeeuwse hoofdstad het in de volgende competitie zon der een 2e klasser zal moeten stellen. Waar is de tijd dat Middelburg ie klasser was en waar is de tijd dat onze hoofdstad twee goede 2e klassers.. bezat. De Middelburgers zullen het nu straks met 2 derde klassers moeten doen. Wellicht dat de goede rivaliteit tussen beiden er toe zal leiden, dat door één van hen spoedig de 2e klasse weer bereikt zal worden. Ook voor Breskens zijn de vooruit zichten ongunstig. En toch, wanneer Breskens in de verdere degradatiewedstrijden blijft spe len als Zondag tegen Rood Wit, behoeft de moed nog niet te worden opgegeven. Want ieder onbevooroordeeld toeschouwer van de wedstrijd tegen de mannen van de Heikant, zal moeten beamen, dat het spel van Bres kens stukken beter was. Een achterhoede, die zeer moeilijk is te passeren. Zowel Ekkebus als Leenhouts verstaan hun taak en zijn zeer trapvast; v. Melle in het doel, wordt steeds beter. Weliswaar had hij dat ene doelpunt kunnen voorkomen, wanneer hij tijdiger zijn kooi had verlaten. Daar staat tegenover, dat hij enkele malen op waarlijk verbluffende wijze redding bracht. De middenlinie verstaat haar taak uitste kend en speciaal H. Fenijn is een klasse voetballer. Alleen zagen wij bij hem nog gaarne wat meer tempo, maar overigens, zo wel verdedigend als aanvallend, een prima speler. Doch dan het zwakke deel van Breskens, n.l. de voorhoede, speciaal het bin- nentrio. Wat een kansen hebben deze spelers gehad. Eén goede schutter en de overwinning had een feit geweest. De buitenspelers doen goed werk en speciaal rechtsbuiten de Jonge, die keer op keer de bal in het doelgebied deponeerde. Deze speler is snel en heeft de nodige balcontrole. Heeft Breskens niet een speler zonder zenuwen, maar met een goed schot? Desnoods een spelertje uit één der lagere elftallen. Nogmaals, één goede schutter bij het binnentrio en dan moeten er doel punten gemaakt worden. De rest van het elftal is te goed voor de 3e klasse. Komaan Bressiaanders, het kan nog, maar dan een drachtig aan het werk. Wanneer wij het spel vergelijken met dat van Rood Wit, waarvan immers een roep uitging, dan slaat de balans door naar onze zijde en dus Met dat al is Axel de lachende derde en toch geloven wij niet, dat Axel zal promo veren, daar de moeilijkste uitwedstrijden nog moeten komen. De stand is nu: Axel 2200 5 1 4 Rood Wit 2 1 1 o 71 3 Odio 2 1 o 1 54 2 Breskens 3021 25 2 Middelburg 3012 311 1 Promotie 4e klasse. RiaIJzendijke 11 In Westdorpe verstomden Zondag de jubel kreten, toen een 20 min. voor het einde van de wedstrijd, IJzendijke uit een strafschop ge lijk maakte. Want daarvoor had de Ria- aanhang reeds illusies gemaakt dat hun club met vlag en wimpel in de 3 e klasse zou tre den. Immers reeds na enkele minuten had Ria de leiding en toen IJzendijke kort daarop haar midvoor van het veld zag dragen, om dat hij een gebroken enkel had opgelopen, zag het er voor IJzendijke slecht uit. Maar het pleit voor IJzendijke, dat het zich daar door niet liet deprimeren en goed partij bleef geven. Zo werd deze moeilijke uitwedstrijd tenslotte toch tot een bevredigend einde ge bracht, want met deze puntenverdeling mag IJzendijke tevreden zijii en is het behoud van de plaats in de derde klasse vrij gunstig geworden. Eindles Rijkslandbouw- winterschool. Er was grote belangstelling voor de open bare eindlessen der Rijkslandbouwwinterschool te Schoondijke, op Vrijdag j.l. Niet alleen de ouders van de leerlingen, maar ook tal van burgemeester en vertegenwoordigers uit de landbouworganisaties gaven blijk van hun belangstelling. De heer M. J. Verbrugge, voorzitter van de commissie van toezicht, sprak een openings woord, waarbij hij schetste van hoe groot belang het voor de landbouw is, dat de jonge boeren het landbouwonderwijs volgen. Immers, ook in de landouw vormen zich steeds nieuwe problemen en slechts goed geleide bedrijven kunnen rendabel zijn. Spr. uitte zijn teleur stelling over de ziekte .van de directeur van deze school, de heer L. van Dijk, die reeds zo onnoemlijk veel voor het landbouwonder wijs in deze streek heeft gedaan. Het is thans de eerste maal, dat de heer v. Dijk de eind les niet kon bijwonen. Spr. wenste hem een spoedige, algehele beterschap toe en verzocht aan mevrouw v. Dijk, die deze middag haar man vertegenwoordigde, de beste wensen aan haar man te willen overbrengen. De nieuwe school. De heer Verbrugge deelde mede, dat tekening en bestek voor de nieuwe school gereed zijn, doch dat de financiering nog niet in orde is. De kosten voor de nieuwe school worden ge raamd op f 130.000,De streek moet zor gen dat het gebouw er komt. Het rijk zal dan het gebouw huren, zonder huurbetaling, doch betaald wel de gehele exploitatiekosten. Nu is aan het rijk gevraagd een rijksbijdrage te verlenen voor de bouw, doch op deze vraag is nog geen antwoord ontvangen. Eerst wil men afwachten wat de streek kan doen. De gemeente Schoondijke zal f 10,per inwoner betalen en het mag wel als vaststaand wor den aangenomen, dat de overige gemeenten in West Zeeuwsch-Vlaanderen f 3,per inwoner zullen bijdragen. Er zal dan echter nog een tekort zijn van f 40.000,Spr. sprak de hoop uit, dat ook voor dit bedrag een oplossing zal worden gevonden, opdat met de bouw van deze nieuwe, semi-permanente school, nog dit jaar zal kunnen worden begonnen. Eindlessen. Na deze inleiding werden de leerlingen ondervraagd door de heer A. P. de Roo, wnd. directeur, over plantenziekten, dierlijke be schadigingen, bemesting en boekhouden, waar na de heer M. Loomans ondervroeg over be drijfsleer. Na de pauze, waarin een verversing werd aangeboden, was het de beurt aan de heer H. v.d. Vijver, die op populaire wijze ondervroeg over de veeteeltvakken, waarna tenslotte de heer P. Klaassen de fruitteelt behandelde. Uit alles bleek, dat deze jonge boeren een goede dosis kennis was bijgebracht, kennis, die in de practijk zeer zeker van groot nut zal zijn. Een bijzondering vermel ding verdienen zeker de twee leerlingen, die voor het forum van dit gezelschap het aan durfden, een vergadering te presideren en een inleiding te houden over de paardenfok kerij. Trouwens er bleken meer goede spre kers onder hen te zijn, getuige de vlotte rede, waarin één der leerlingen, aan het eind van de middag, dank bracht aan leeraren voor het goede onderwijs. Wij kregen de indruk dat hier geen boer, maar eerder een predi kant aan het woord was, temeer waar deze jongeling ook de mimiek van een predikant perfect nabootste. De uitreiking der diploma's geschiedde door de heer de Roo, doch daarvoor was het Mevr. van Dijk, die namens haar man, de dr. Huizinga-medaille uitreikte aan de beste leer ling. Voor deze medaille is nodig, dat een gemiddelde wordt behaald van minstens 8. De leerling W. Maljaars, uit Oostkapelle, had 184 punten uit 21 vakken, dus bijna 9 ge middeld, dus wel een bijzondere prestatie. Trouwens deze klasse was een heel goede klasse, want nog 2 leerlingen n.l. F. Dees uit Hoofdplaat en J. van Driel uit Groede had den een gemiddelde van ruim 8 behaald en ontvingen daarvoor een prijs. Trouwens, het geheel was zeer bevredigend, want allen ver kregen hun diploma met een gemiddelde, dat ruim voldoende was. Gediplomeerd werden: H. van Rie, Aardenburg; J. Flikweert, Breskens; Iz. Risseeuw, Cadzand; J. v. Driel, V. Govaert en J. Risseeuw, Groede; A. Neijt, Hoek; F. Dees, M. Scheele, Ant. Temmer man en Jac. Verplanke, Hoofdplaat; W. Mal jaars, Oostkapelle; Corn. Scheele, Overslag; G. Dierikx en C. de Putter, Schoondijke; J. de Badts, F. Ceulenaere en A. Dhoore, Sluis; J. de Bruijne, H. Haak, Jac. de Putter, Wa terlandkerkje; P. Dekker en A. Kunst, Zuid- zande. De gediplomeerden en ook de ouders, mochten vele gelukwensen ontvangen, daar door verschillende aanwezigen het woord werd gevoerd. Het gezelschap verenigde zich na afloop aan een maaltijd in het arbeiderslogeerkamp, waar's avonds een feestavond werd gehouden. Van de ie naar de 2e klasse werden be vorderd: Arn. Baecke, W. Mabesoone, Alf. Veraert en J. Riemens, Aardenburg; Th. Du- sardeijn en J. Mangnus, Biervliet; Ant. de Badts, Breskens; P. Cijsouw, Groede; J. Scheele, Hoofdplaat; Abr.. Dekker, Jac. Dekker en Jul. Dierikx, Schoondijke; Arn. Hermans en M. Remeijn, Sluis; Joh. Dhont en B. v.d. Siikke, IJzendijke. Niet overgegaan 1 leerling. Plaatselijk Nieuws Breskens. Ouderavond. Op Vrijdag 4 April 1.1. werd er een ouderavond gehouden in de O. L. School alhier. Het hoofd der school, dhr. de Pree, opende de bijeenkomst, die goed bezocht was. Vervolgens hield dhr. Vermeulen, voorzitter van de kring Land van Cadzand van Volksonderwijs een inleiding over doel en streven dezer vereniging met als gevolg de wederge boorte van de afd. Breskens met een flink aantal nieuwe leden. Toen kwam dr. Pels, de schoolarts aan het woord, die sprak over de problemen rondom de B. L. O. school, welke lezing nader hand verduidelijkt werd door een film. In de pauze kregen de ouders gelegen heid het werk en de vorderingen van hun kinderen te zien, waarvoor grote belangstelling bestond. Men verlootte een taart en een tulband, dronk een kopje thee met een koekje, kortom het was een echt gezellige ouderwetse ouderavond. Ned. Herv. Kerk. Beroepen bij de Ned. Herv. Gemeente alhier, Ds. Eichhorn te de Meern. Vergadering. Woensdagavond vergaderden de protestants-rechtse kiezers in een lokaal van de Chr. School, teneinde te komen tot de samenstelling van een lijst voor de a.s. gemeenteraadsverkiezing. Een voorlopige lijst werd opgemaakt, waarna in een volgende vergadering de definitieve lijst zal worden vastge steld. Oprichting afd. Nationale Reserve en Nationale Grensbewaking. In het Verenigingsgebouw had Maan dagavond een vergadering plaats, met het doel te komen tot oprichting van een afd. Nationale Reserve en Nationale Grensbewa king. De Burgemeester opende deze bijeen komst, waarna als sprekers optraden Overste de Feijter en Majoor Huisman, die het doel en de wijze van samenstellen van de Nationale Reserve en de Nationale Grensbewaking uit eenzetten. Van de hierna geboden gelegenheid tot het stellen van vragen werd een druk gebruik gemaakt. Aan het einde van de j vergadering gaven zich reeds verscheidene jonge mannen op. Nieuwvliet. Jong Hervormden. Vrijdag 22 April a.s. hopen de Jong Hervormden om 7 uur samen te ko men in de consistorie. Dit zal tevens de begroetingsavond zijn voor de nieuwe lidmaten. Kopje meebrengen. Schoondijke. Bazar voor de inrichting van de in aanbouw zijnde nieuwe Herv. Kerk. Reeds enige tijd zijn de aannemers druk bezig met de fundering van de nieuwe Hervormde Kerk en op 24 Maart j.l. waren we thans zover dat de eerste steen kon worden gelegd. De bevolking heeft met vreugde de vlotte werkzaamheden gade geslagen, maar is zelf niet gaan stil zitten. Om zelf ook een steentje te kunnen bijdra gen kwam op 4 Dec. 1948 op initiatief van de Vrouwenvereniging een 30 ver tegenwoordigers van de verschillende plaatselijke verenigingen in „De Zon nebloem" bijeen onder leiding van Ds. M. J. W. Schopenhauer om te beraad slagen over het houden van een bazar, waarvan de netto opbrengst zal wor den gebruikt voor de inrichting van de in aanbouw zijnde nieuwe Herv. Kerk. De aanwezige personen vertegen woordigende o.a. de kerkeraad, de kerkvoogdij, de beide vrouwen-ver- enigingen, de jonge kerk, meisjes- en jongensvereniging, de gehele padvin derij (meisjes, jongens en kabouters). Nadat het besluit gevallen was inder daad pogingen in het werk te stellen om eind Sept. of begin Oct. 1949 een bazar te organiseren, werd door de vergadering een voorlopig bestuur aangewezen bestaande uit 10 personen t.w. H. Brakman, voorzitterDs. M. J. W. Schopenhauer, ere-voorzitter; M. J. Heinsdijk, secretaris; C. Herrebout, penningmeester en 6 leden. Het secretariaat is gevestigd op Willemsweg 38, Schoondijke telefoon 37; giften in natura kunnen aan dit adres worden gezonden. Bijdragen in geld worden ingewacht op giro 190374 t.n.v. Ds. M. J. W. Schopenhauer, Losserstraat 2, Schoon dijke. Uw aller medewerking wordt ge vraagd. Eindles tuinbouwcursus. In de lagere landbouwschool te Schoondijke werd de eindles van de algemene tuinbouw cursus, georganiseerd door de Mij. van Ooft en Tuinbouw, gehouden. In tegenwoordigheid van de rijkstuinbouwconsulent ir. W. v. Soest, mevrouw v. Dijk, namens de rijkslandbouw- consulent en de heer Joh. Ie Clercq, namens het bestuur van de Mij. van Ooft en Tuin bouw, werden de cursisten ondervraagd door de leraren, de heren P. J. L. de Rijk en P. Klaassen, waarbij bleek dat deze cursisten, waaronder er waren die de eerste jeugd al achter de rug hebben, heel wat kennis had den opgedaan. De diploma's werden uitgereikt door ir v. Soest, die wees op de grote mogelijkheden voor de fruitteelt in W. Zw.-Vlaanderen, temeer daar de grond hier prima geschikt is en er ook goede afzetmogelijkheden zijn Ook de eeuwig jeugdige heer Joh. Ie Clercq, die nimmer ontbreekt, wanneer het betreft een bijeenkomst in het teken van het land bouwonderwijs, schetste de betekenis van de fruitteelt voor West Zeeuwsch-Vlaanderen, temeer nu er een grote gebrek is aan grond voor de boerenzoons. De fruitteelt eist weinig grond om het bedrijf rendabel te maken. Echter is ook hier vakkennis een eerste vereiste, waarom spr. het toejuichte dat deze cursussen worden gegeven. Het diploma werd uitgereikt aan L. Verduijn, Schoondijke; E. Hamelinck, J. Hamelinck, H. de Milliano, R; de Milliano, Hub. Thomaes en Th. Verdegem, allen te IJzendijke. De heer E. Hamelinck was de tolk van alle cursisten, toen hij de leraren dank bracht voor het genoten onderwijs en de prettige sfeer die er altijd tijdens delessen heeft geheerst. Spr. liet deze dank vergezeld gaan van een souvenier voor de leraren. Groede. Paaskermis. Als de weersomstandigheden geen roet in het eten gooien, zal het met Pasen een hele drukte in deze gemeente worden. Het aantal vermakelijkheden dat dit jaar naar hier komt, is n.l. groter dan ooit tevoren. Er komt wel zoveel, dat geen plekje grond, dat voor de kermis kan worden gebruikt, onbezet zal zijn. Zelfs moesten talrijke kermis-attracties worden ge weigerd, daar het animo voor deze eerste kermis in het Landje van Cad zand veel te groot is. Het is daarom te hopen, dat de weersomstandigheden gunstig zullen zijn, daar velen die Groede met een bezoek vereren, ongetwijfeld ook het Herten kamp, waar juist dezer dagen alles zo prachtig uitkomt, zullen bezoeken. Evenals de vorige jaren zal de ker mis worden geopend met een muzikale wandeling door het dorp van de mu-

De Schakel | 1949 | | pagina 2