Wij trokken naar Pen Bosch. moet de aandacht van de hoofdbestu ren dier partijen door de onderschei dene afdelingsbesturen in Zeeland wor den gevestigd op de te behartigen streekbelangen en op de daarvoor i aanmerking komende aspirant-vertegen woordigers uit Zeeland. Ik voor mij ben er van overtuigd, dat een verstan dig hoofdbestuur van K.V.P., P.v.d.A. A.R., C.H.U. of V.V.D. 'deze billijke verlangens van zijn onderafdelingen zeker niet zal negeren; in de eerste plaats omdat die verlangens zo voor zichzelf spreken dat ze zonder meer niet terzijde kunnen worden geschoven En in de tweede plaats, omdat door de kiezers een sanctie kan worden toe gepast op het zonder meer negeren van die billijke verlangens. Want die sanctie kan worden toegepast en per soonlijk ben ik beslist van plan dat te doen, wanneer bij een volgende ver kiezing voor de Tweede Kamer door onderscheidene partijbesturen te weinig rekening wordt gehouden met de be langen van Zeeland. Wanneer we dan weer met candidatenlijsten worden op gescheept als in 1948 het geval is ge weest, waardoor hoogstens één Zeeuw in de Tweede Kamer kon worden ge bracht, dan stem ik op de partij die wel een Zeeuwse candidaat op een vei lige plaats op haar candidatenlijst heetf gebracht. Met andere woorden dan zou ik - indien het geval lag zoals in 194 stemmen op de lijst van de Christelijk Historische Unie, alhoewel ik die po litieke richting niet toegedaan ben. Ik herhaal - en ik hoop dat velen, ook buiten Zeeland mijn voorbeeld zullen volgen - wanneer de partij die mij het meest ligt, geen Zeeuw op haar can didatenlijst veilig stelt, dan zal ik stem men op de partij die dat wel doet, onverschillig haar kleur; alleen niet op de aanhangers van Stalin, daarop kan de lezer gerust zijn. Het Landsbelang kan ook iedere Zeeuw behartigen, maar het Streekbelang kan op de vereiste wijze voor wat Zeeland betreft, alleen worden gediend door een Zeeuw en daarom geeft dat streekbelang voor mij de doorslag bij het uitbrengen van mijn stem. L. Ja, ditmaal is West Zw.-Vlaanderen eens goed voor de dag gekomen, ditmaal hebben onze gedupeerden op duidelijke wijze uiting gegeven, dat zij het niet eens zijn met de door de regering voorgestelde schadeloosstel ling en dit optreden van de groep oorlogs getroffenen uit dat verre, afgelegen hoekje van ons land, heeft een diepe indruk ge maakt op hen, die eveneens Zaterdag j.l. naar den Bosch waren getrokken. Het waren er velen, oorlogsgedupeerden uit alle streken van ons land, die gehoor hadden gegeven aan de oproep van het bestuur van de lande lijke federatie, om gezamenlijk te bespreken de wet op de materiële oorlogsschade. Het spreekt vanzelf, dat in dit gezelschap de no dige critiek is uitgeoefend op de houding van onze regering t.o.v. de oorlogsgedupeerden en dat vele wensen zijn kenbaar gemaakt. Doch daarover straks meer. Zoals gezegd, was ons landje van Cadzand goed vertegenwoordigd. Zaterdagmorgen was het tijdig verzamelen. De comfortabele bussen van de S.B.M. haal den de deelnemers op uit de diverse ge meenten en ongeveer half negen was de ge hele club bijeen en ging het in 5 bussen, richting Perkpolder. De mist was intussen aardig dik geworden en men vreesde het ergste. Aan Perkpolder gearriveerd, bleek deze vrees niet ongegrond, want de ponten lagen stil en een grote file van auto's stond te wachten. Gelukkig trok de mist wat op, zodat tot varen werd besloten. De eerste pont werd volgeladen, doch onze bussen bleven duizend bewijzen had gestaafd, is u bekend, maar ook begrijpt ge zeer goed, dat ik bij uw woorden van liefde een beroep moest doen op uw gevoel van eer. Had ik dit niet ge daan, dan zouden alle betere gevoe lens in mij gedood moeten zijn''. Een ogenblik daalde haar stem tot een bijna onhoorbaar gefluister; met inspanning van alle krachten kreeg zij haar zelfbeheersing echter terug. „Ge wijst mijn vriendschap van de hand en noemt die zelfs wreeed, maar in ieder geval zal die u trouw zijn, zo trouw zelfs, dat ik Afrika niet zal verlaten zonder ooit meer aan u te denken. Ik geloof in u. Is dit niet het bewijs van het volkomenste vertrou wen, dat mensen in elkander kunnen stellen? Zonder een gevoel van felle smart kan ik u niet aan zulk een el lendig lot als het uwe overlaten. Er moeten, er zullen middelen te vinden zijn, waardoor ge iets van u laat horen en waardoor ik ten minste weet, dat ge in leven zijt". (Wordt vervolgd). nog op de wal staan. Toen de tweede pont en daar konden eerst slechts drie bussen op. De kapitein van de pont, die met grote be langstelling kennis had genomen van het doel van de reis, bleek daarvoor veel sym pathie te gevoelen en aan hem was het te danken, dat na veel passen en meten, ook de laatste 2 bussen op de pont konden rijden. Het was inmiddels ruim 11 uur geworden toen men in Kruiningen arriveerde. Geen nood, de chauffeurs van de S.B.M. weten wat rijden is en dus ging het in een ruk door naar den Bosch, waar het gezelschap onge veer half twee arriveerde. De bussen, op de ruiten waarvan tal van biljetten waren ge plakt, die aangaven dat West Z.-Vlaanderen integrale schadeloosstelling eist, trokken aller- wege dé aandacht. Op het plein voor het Casino, waarin het congres werd gehouden, stonden reeds heel wat bussen, uit alle streken van ons land. Het gezelschap uit West Z.-Vlaanderen ver liet de bussen en voorafgegaan door twee schonen in Zeeuwse klederdracht,die een spandoek droegen, waarop: „West Zeeuwsch- Vlaanderen eist schadeloosstelling volgens vervangingswaarde," trok men het Casino binnen, waar spontaaii het Zeeuws-Vlaamse volkslied werd gezongen. Een daverend ap plaus bewees, hoe dit optreden werd gewaar deerd. Het spandoek werd de zaal ingedra gen en kreeg een plaatsje, dat een ieder het kon zien. Reken maar, dat orfs gezelschap belangstelling trok. De grote' zaal van het Casino was tot de nok bezet en zelfs op het ruime toneel moesten nog enkele honderden een plaatsje zoeken. Kernachtig was de openingsrede van de heer Koops, de voorzitter van de federatie en prachtig gedocumenteerd de toespraak van de volgende sprekers, n.l. de heren Ad. Hane- graaf, A. Schouten en W. Perquin, vaak on derbroken door spontane blijken van instem ming van de duizendkoppige menigte. Ten slotte werd de volgende resolutie aange- •men: Resolutie De Landelijke Federatie van Stichtingen van Oorlogsgetroffenen op Zaterdag 2 April te 's-Hertogenbosch in congres bijeen, over wogen hebbende de voorgestelde regelingen in het Wetsontwerp op de Materiële Oorlogs schade en de daarbij behorende Memorie van Toelichting, het Voorlopig Verslag en de Memorie van Antwoord, overwogen hebbende tevens de uitvoering in de practijk van de tot nu toe geldende voorlopige regelingen, is van oordeel: 1. dat het onderhavige wetsontwerp in genen dele aanleiding geeft tot de verwachting, dat de getroffenen hersteld zullen worden in hun economische en sociale positie in verhouding tot hun gelijken en daarom als definitieve regeling onaanvaardbaar is; 2. dat de actuele nood van talrijke getroffe nen er toe dwingt het wetsontwerp thans als noodwet te aanvaarden, mits op de hierna aan te geven punten gewijzigd en mits de bepaling wordt opgenomen, dat binnen vijf jaar een definitieve regeling zal volgen op grondslag van integraal herstel. Verder werd dan in een 10-tal punten aan gegeven, hoe,, volgens het oordeel van de Federatie, deze als Noodwet te beschouwen Wet op de Materiële Oorlogsschade, dient te voldoen aan zekere eisen. Wij hadden, na, afloop, nog een kort ge sprek met de voorzitter van de landelijke federatie, die vol lof was over de prachtige opkomst uit W. Z.-Vlaanderen. Wanneer er van alle getroffen gebieden een dergelijke be langstelling had geweest, zou weliswaar het Casino veel te klein zijn geweest, doch de waarde van dit studie-congres des te groter. Gelukkig blijken enkele politieke partijen, met name de K.V P., de A.R. en de C.H. tegenstanders te zijn van de voorgestelde wet op de materiële oorlogsschade, zodat er kans is, dat onze regering daarin verandering zal moeten brengen. Terug. Na een kort oponthoud in de drukke en zo fraaie Bisschopstad, door welk oponthoud men wel pijnlijk het verschil aanvoelt met ons zo zwaar geteisterd gebied, vertrok ons gezelschap weer naar eigen oord. In Breda nog even een korte pauze en in de beste stemming arriveerde men weer in ons landje van Cadzand. Het was een mooie, welge slaagde dag. Athletiek. Enige weken geleden meldden wij reeds dat bij de Nationale Veldloop', tmpioenschappen in Amersfoort W. Rootsaerts (Gazelle), Aar denburg, beslag heeft weten te leggen op het Nederlands kampioenschap junioren over 2000 m. in de tijd van 6 min. 56 7, vóór Th. v.d. Ing (Quick-N) met 7 min. 03.8 sec. In de „Athletiekwereld," het officieel orgaan van de K.N.A.U. dd. 1 April 1949 treffen we een verslag aan van deze veldloopkampioenschap pen, waaraan we het volgende ontlenen: ,,Luctor et Emergo". „Bij de juniores waren twee uitblinkers, nl. de Zeeuwse athleet Rootsaerts en de Nijme- genaar v.d. Ing, waarbij Rootsaerts zich op dit parcours toch weer een klasse sterker toonde dan v.d. Ing. De wijze waarop Root saerts van start ging, positie zocht en in een zeer goede stijl wegtrok, waren voor de insiders het bewijs, dat hier een jongeman met veel aanleg aan het werk was. We willen nog even stil blijven staan bij deze Zeeuwse overwinning, omdat de meesten van U niet zullen weten- welke opofferingen men zich in dit District soms moet getroosten om athletiek te beoefenen. Rootsaerts woont in Aardenburg en wanneer hij in 1948 de Centrale Districtstraining in Oostïcapelle wilde bijwonen, moest hij voor 6 uur 's morgens de deur uit om tijdig de veerdienst Breskens- Vlissingen te kunnen halen, terwijl hij voor één uurtje Centrale training dan eerst weer 's avonds tegen 6 uur terug kon zijn in zijn woonplaats. En Rootsaerts ontbrak nimmei op deze training! Vorig jaar startte Rootsaerts ook als een der favorieten in dit kampioen schap, doch de rrfoeilijkheden van dit par cours waren hem nog te groot en hij kon zich toen nog niet onder de prijswinnaars scharen. Deze overwinning had voor ons dubbele waarde, ten eerste omdat hier een athleet met de zege naar huis ging, die de volle aan dacht van de N.T.C, dient te hebben, ten tweede omdat deze jongeman getoond heeft door te kunnen zetten, gedachtig aan zijn provinciaal blazoen „Luctor et Emergo". Dat het peil van onze juniores het laatste jaar wel sterk vooruit gegaan is, blijkt we{ uit het feit, dat de 3 prijswinnaars van 1948 ondanks dat zij nu één jaar ouder waren thans met de 12e, 13e en 14e plaats genoe gen moesten nemen". We hebben gemeend bovenstaand artikeltje onder de aandacht van onze lezers te bren gen, aangezien hieruit blijkt, dat Zeeland op athletiekgebied, ook buiten de provincie, de aandacht heeft. NIEUWE BONNEN. Voor het tijdvak van 10 t/m 23 April. Vlees 081 vlees (A, B en D) en 083 vlees (D), 100 gr.; 082 vlees (A en B), 400 gr. Boter, enz.085 alg. (A, B en D) en 068 alg. (A en B), 250 gram; 092 alg. (B), 500 gr. 094 alg. (D), 125 gr. Kaas 087 alg. (A en B), 200 gr. of 250 gr. korstloos; 095 alg. (D), 100 gr. of 125 gram korstloos. Tabak73 tabak, 74 tabak (QA) en 75 tabak (QC) 2 rantsoenen. De bonnen K van de Bonkaarten ZA, ZB. ZC, ZE, MD, MF en MH 905 (bijz. arbeid, a.s. moeders en zieken) zijn geldig. De niet aangewezen bonnen 069, 070, 071, 973} 076, o77, 078, en 079 van de Bonkaarten 903 en de bonnen 62, 65, 68 en 71 van de tabakskaart QA 903 kunnen vernietigd wor den. FILMNIEUWS De jubileum-film van de A/S NOR DISK FILMS KOMPAGNI te Kopen- hagen, door deze firma vervaardigd ter gelegenheid van haar 40-jarig bestaan, wordt deze week vertoond. Een film naar het onvergetelijke mooie boek van Martin Andersen Nexö. Men ziet zich verplaatst in de ar moedige vissershut van de oude Sören en Maren, wier jongste dochter Sörine, die als meid op de Zandhoeve verleid werd door de zoon van de boer, in dit armelijk verblijf zojuist het leven heeft geschonken aan een dochter. Er is geen vreugde over de geboorte van de kleine Ditte Het is een mond meer, die ge voed moet worden. Sören gaat naar de Zandhoeve, om te proberen, de zoon er toe te krijgen om Sörine te trouwen, maar de jonge boer antwoordt hem slechts met hoongelach en zijn vader maakt er zich eens en voor altijd van af, door Sören een som geld te geven. Daarmede is deze pijnlijke kwestie af gedaan, voor zover het hemzelf en zijn zoon betreft. Dit is nog maar het eerste wat de bekroonde film U laat zien Als een ongenode gast betrad Ditte's kind de aarde. Als een ongenode gast werd Ditte zelf op de wereld gebracht Maar dapper heeft zij haar taak op zich genomen. De aarde werd door haar verrijkt en toch was zij slechts een van de vele naamlozen, dit mensenkind met een groot hart - Ditte, mensenkind. Plaatselijk Nieuws Groede. Feestavond O. L. School. Op 31 Maart 1.1. werd in de cantine van het Werkkamp alhier een uitvoe ring gegeven voor de ouders van de schoolgaande kinderen. Toen de voor zitter van de oudercommissie, de heer Leenhouts, de bijeenkomst opende, kon hij naast de burgemeester en echtgenote en één van de wethouders en echtge note, een volle zaal met belangstellende ouders welkom heten. Deze uitvoeringen trekken de laatste jaren steeds meer belangstelling en vallen dus bij de ouders blijkbaar in de smaak. Dit valt niet te verwonderen, want ook deze avond was, evenals de vorige, goed verzorgd. Het toneelstukje „De Wonderdokter" gaf aanleiding tot veel lachsalvo's en werd door de leerlingen uit de derde en vierde klas vlot opgevoerd. Daarna was de operette „De Prins van Sind" aan de beurt. Hieraan werd door pl.m. 40 meisjes meegedaan. De costuums waren schitterend(Wat een moeite moet het gekost hebben, om dat allemaal voor elkaar te krijgen). Ook het spelen en zingen lieten niets te wensen over. Alles bij elkaar een groot succes! In de pauze had een verloting plaats, ter versteviging van de schoolkas. Deze verloting bracht een aardig bedrag op. Na de pauze werd een poppenkast vertoond. Ook dit was alles eigen werk. De poppenkast, de poppen, de costuumpjes enz., alles is door eigen mensen gemaakt. Het spel zelf werd door kinderen uit de zesde klas opgevoerd. Deze opvoering viel bij de aanwezigen wel buitengewoon in de smaak en we hopen van harte, deze poppenkastspelers nog eens meer te zien optreden. Hierna voerde de burgemeester nog even het woord. Hij uitte zijn bewon dering voor het gepresteerde en be dankte het onderwijzend personeel en alle overige medewerkers. De voorzitter sloot zich bij deze woorden aan en hiermee was deze prachtige avond ge ëindigd. Breskens. Nat. Instituut „Steun Wettig Gezag". De mogelijkheid bestaat, dat alle mannelijke ingezetenen behorende tot een der mil. lichtingen 1941 - '42 - '43 - '44, een oproep zullen ontvangen om in werkelijken dienst te komen. Gij allen zult dan voor langen tijd Uw huis en haard en Uw werkzaamheden in de steek moeten laten. Velen van U, wellicht allen, zullen dit liever niet doen. Waren er voorheen op dit ge bied geen „kevertjes", thans zijn de rollen gekeerd en gij allen kunt deze tijd overbruggen. Thans kunt gij Uw dienstplicht vervullen en toch in Uw gezin blijven en toch normaal Uw werkzaamheden blijven verrichtten. Gij vraagt Hoe? Daartoe te treden tot het Nat. Inst. „Steun Wettig Gezag"! Gij kunt een vrije keuze doen uit a. Nat. Reserve. b. Reserve Grensbewaking. c. Rijkspolitie. d. Gemeentepolitie. Leest hiervoor de oproep elders in dit blad. Belanghebbenden verzuimt niet de propaganda-avond bij te wonen. Het is immers Uw eigen belang? Muziekuitvoering. Vrijdag 1 en Zaterdag 2 April gaf de muziekvereniging „Uit het Volk - Voor het Volk" met medewerking van de toneelvereniging „Thalia" een uit voering in het gemeentelijk ontspan- ningsgebouw. De voorzitter dhr. de Hullu memo reerde in zijn openingswoord, dat het jaar geleden was, dat de laatste uitvoering gegeven werd. Door de oorlog, evacuatie en daaruit voort vloeiende omstandigheden moest het geven van uitvoeringen zolang onder broken worden. Ook thans nog is het corps voor uitbreiding vatbaar en hij wekte daarom de ingezetenen op, om werkend lid of donateur te worden van de muziekvereniging. Hierna kwamen de muzikanten aan het woord, die onder leiding van de heer le Bleu op verdienstelijke wijze het programma voor de pauze verzorgden. In de pauze werd een verloting gehouden ten bate van de muziek- en de toneelvereniging. Vrijdagavond werd nog mededeling gedaan van de benoeming van burge meester Eekhout tot ere-voorzitter der muziek verening. Na de pauze volgde het optreden van de toneelvereniging „Thalia", die het blijspel „Vier mannen en een meisje" voor het voetlicht bracht. Ge zien de korte tijd van voorbereiding mocht hier geen bijzondere prestatie verwacht worden. Toch is het de toneelvereniging gelukt zich op alleszins voldoende wijze van haar taak te kwij ten en de heer de Hullu was dan ook wel de tolk van alle aanwezigen toen hij in zijn slotwoord zijn bijzondere waardering uitsprak voor het gepres teerde. Beide avonden waren zeer goed bezocht. Vergadering. Dinsdagavond vergaderde de Ver eniging voor Volksontwikkeling alhier in het Verenigingsgebouw. De voorzitter, de heer Robijn, sprak her openingswoord, waarna hij een overzicht gaf van het geen door het bestuur de leden aange boden is kunnen worden in het afge lopen winterseizoen. De rekening sloot met een batig kassaldo van f 32,40 Aangezien het ledental slechts 40 bedraagt, werd op voorstel van het be stuur besloten, dat ieder lid zal trach ten er een lid bij te werven, waardoor men zou kunnen komen tot het geven van 2 a 3 mooie ontspanningsavonden per seizoen. Tot slot van deze avond werd nog een mooi filmpje gedraaid over donker Afrika en een klucht van Charlie Chaplin. Geslaagd. Aan de Gemeente-Universiteit te Amsterdam slaagde Woensdag j.l. als candidaat in natuur- en wiskunde, de heer W. J. Basting.

De Schakel | 1949 | | pagina 2