Uitslag Toneelconcours West Z.-VI. Op naar den Bosch! taliteit kan ik me voorstellen, wat er in zo'n Ambonnees, Menadonees of Javaan omgaat. En ik ben er dan ook heilig van overtuigd, dat er geen en kele onderofficier of officier van het X.N.I.L. in staat is om bij een over val door extremisten zijn Ambonnezen enz. geheel in de hand te houden; sommige van zijn jongens zullen de ondergane misdaad zelf willen straf fen en het oog om oog in toepassing brengen. Bloed wordt met bloed ver golden. En even heilig ben ik er van overtuigd, dat geen enkele dezer „wre kers" zich zal schuldig maken aan het vermoorden van weerloze burgers, aan het vermoorden, pijnigen of verkrach ten van vrouwen of kinderen. Hoe temperamentvol de Oosterling ook staat tegenover zijn tegenstander en hoe ruw - in onze ogen althans - hij tegenover zijn vijand ook kan optreden, hij is tegenover vrouwen en kinderen de zachtheid in persoon. Ook dus ten aanzien van de manschappen, kader en officieren van het Koninklijk Neder lands Indisch Leger zijn de door sommige Nederlandse bladen gesigna leerde gewelddaden als absolute onwaar heden te kenmerken; een systeem van martelen van gevangenen en dergelijke bestaat beslist niet! Dit zal een ieder die genoegzaam bekend is met de ver schillende volkeren van Indonesië, die lange jaren met hen in contact is ge weest en weet wat het volk van Ambon, Menado, Timor en Java is, volkomen onderschrijven. Op dat oordeel kan het Nederlandse volk zich verlaten en het kan volkomen gerust zijn omtrent het feit, dat de eer van het leger, Neder lands zowel als Nederlands-Indisch, niet wordt bezoedeld door handelingen als gesignaleerd door De Groene Amster dammer en door De Waarheid. Waar toch is De Groene Amsterdammer ge bleven uit de dagen van Braakensiek, toen was zij fris, was zij groen, thans is zij dikwijls goor en vuns. En van De Waarheri kan ik slechts dit zeg gen De Waameid maakt krom wat recht is En zij 'haakt los wat hecht is. Hef schiet me nu te binnen, dit ik in bet eerste hoofdstuk een reserve officier heb beticht van het lanceren van een onwaarheid; dat is natuurlijk een belediging die gewroken moet worden en moet uitlopen op een duel. Nu ben ik helaas te oud om nog te leren schieten of schermen en ben ik in zo'n duel eigenlijk geen partij voor een reserve-officier. Ik wil evenwel mijn oudste zoon zo nodig verzoeken om voor mij op te treden; die is ook officier, is scherpschutter en meester op alle wapens. Het is natuurlijk ook voor hem dat ik tegen de uitgespro ken verdachtmakingen a^n het adres van onze jongens van leer ben getrok ken in dit artikel. Er is echter nog een ander, een scherper wapen voor een duel, n.l. onze pen. Laten we daar mee strijden, dan kunnen onze lezers de onpartijdige jury vormen. L. Hoe zit het, West Zeeuws-Vlamingen, hebt U al genoegen genomen met de fooi die de regering U wilt geven als vergoeding voor de oorlogsschade, door U geleden? U hebt toch zeker wel kennis genomen van de memorie van antwoord bij het wetsontwerp op de materiële oorlogsschaden en hebt daar uit toch zeker wel vernomen dat, on danks de scherpe critiek, welke in het voorlopig verslag werd geleverd, de regering niet van zins schijnt te zijn verbeteringen van betekenis aan te brengen. Zo niet, dan willen wij U er toch even op attent maken, dat het totale bedrag, dat de minister de oor logsgetroffenen wilde uitkeren, maar met 't liefst 650 millioen is verminderd. Welja, waarom ook niet. Wij oor logsgedupeerden hebben het immers niet zo slecht. Wij wonen allemaal in prachtige huizen, in een omgeving die een bekoring voor het oog is, met ge plaveide straten, vrij van modder en stof. Velen onzer hebben reeds een schadeboekje ontvangen en dank zij dit boekje hebben wij ons nieuwe huis tip top kunnen meubileren, alles splinter nieuw en van de beste kwaliteit. Te vens hebben wij ons en onze kinderen weer eens echt in de nieuwe kleren kunnen steken en toen dat alles was betaald (van ons schadeboekje), hadden wij nog geld over. Is het niet waar ge dupeerden? Wat zegt U, woont U nog in een noodwoning en was Uw schade boekje maar net toereikend om het meest nodige te kopen? Ach arme, dat weet onze minister bepaald niet, want anders zou Z. Exc. dat vast niet dulden. Onze winkeliers?" Die hebben toch zeker een zo ruime vergoeding gekregen of in uitzicht, dat het een klein kunstje is om een nieuwe zaak te bouwen en dan nog voldoende geld over te houden voor een pracht inven taris. Helaas, zo is het niet. Ongeveer 4V2 jaar nadat onze eigendommen door bommen en granaten werden vernield, ongeveer 4V2 jaar nadat wij de zwaarste offers brachten voor de bevrijding van ons gehele land, ja van Europa, zitten wij nog in de hoek, waarin wij getrapt zijn. In de hoek, die niet voor niets „de vergeten hoek" heet. Zijn wij soms geen Nederlanders? Waarom worden wij dan niet als zodanig behandeld, maar meer als een stelletje paupers Waarom moeten wij, klein gedeelte van onze gehele bevolking, alleen de tol betalen? Waarom mag 90 pCt. van onze bevolking, die huis en haard heb ben behouden, die hun zakenpanden onbeschadigd bleven en daardoor hun bedrijf ongestoord konden' voortzetten, parasiteren op onze ellende? Lezers, wij zouden zo nog een hele tijd kunnen voortgaan, doch vrezen dat de redactie daarvoor geen plaats heeft. Wij vragen U echter: „Moeten wij dat alles dan maar goedvinden, moeten wij dat alles maar slikken, zonder ver weer?" Wat is daarop Uw antwoord? Laten wij gezamenlijk dat antwoord geven, Zaterdagmiddag 2 April in 's-Hertogenbosch. Immers, in de oude Bisschopstad zullen dan de oorlogsge dupeerden uit ons gehele land, dus uit Brabant, Limburg, Gelderlend en Zee land, dus ook uit West Zeeuwsch- Vlaanderen bijeen komen, om onder leiding van de Landelijke Federatie van Stichtingen voor Oorlogsgetroffenen, een fel protest te laten horen tegen de voorgestelde wet op de materiële oor logsschade. Veel staat er de komende maanden voor ons op het spel. Laat daarom 1949, het 5e jaar na onze be vrijding, ons jaar zijn. Op dus naar den Bosch. Reiskosten mogen geen bezwaar zijn. Immers deze zijn gratis voor de leden van de Ver eniging West Zeeuwsch-Vlaanderen". Zie daarvoor de advertentie in dit blad en meld U aan voor deelname. Maar doe het direct. Gedupeerden uit ons geliefde landje van Cadzand, vecht mee voor rechtvaardigheid, gaat dus mee naar den Bosch. Het moet worden een massa-demonstratie. NIEUWE BONNEN. Geldig tot en met 9 April. Vlees: 061 vlees (A, B en D) 100 gr.; 062 vlees (A en B) 3-0 gr.; 063 vlees (D) 100 gram. Boter: 065 alg. (A, B en D) 250 gr. boter, margarine of vet; 066 alg. (A en B) 500 gr. boter, margarine of vet; 074 alg. (D) 250 gr. boter, margarine of vet. Kaas067 alg. (A en B) 200 gr. kaas of 250 gr. korstloos; 072 alg. (B) 200 gr. kaas of 250 gr. korstloos; 075 alg. (D) 100 gr. kaas of 125 gr. korstloos. Rijst: 064 alg. (A, B en D) 250 gr. Koffie 068 alg. (A en B) 125 gr. TABAKSK AARTEN. Tabaksartikelen 70 tabal»(QA) 2 rantsoenen; 72 tabak (QC) 2 rantsoenen. BONKAARTEN ZA t/m ZE, MD, MF en MH 904. (bijz. arbeid, a.s. moeders en zieken) Geldig zijn de bonnen, gemerkt met de letter J. De bonnen 044, 048, 049, 050, 051, 053, 056, 057, 058 en 059 algemeen der bonkaarten voor levensmiddelen kunnen worden vernietigd. Zaterdagavond j.l. vond in café Beun te Groede de contactavond plaats van de Toneelkring West Z.'Vlaanderen der C. R.S. B. Uit alle delen van W Z.-Vlaanderen kwamen de toneelliefhebbers toege stroomd om dit sluitstuk van het toneel concours bij te wonen, zodat de zaal tot de laatste plaats bezet was De avond werd geopend door de voorzitter van de toneelkring, de heer J. Schippers uit Groede. Na enige num mers van de band „Amusemento" uit Groede, die haar muzikale medewerking verleende, volgde het hoogtepunt van de avond bekendmaking van de uitslag van het concours met commentaar door de voorzitster der jury, Mevr. van den Broeckede Man. Voor de wijze, waarop Mevr. v. d. Broecke-de Man zich van deze taak heeft gekweten, d.w.z. dat de ver diensten der deelnemende verenigingen en spelers werden geprezen en de te kortkomingen die aan het spel kleefden op opbouwende wijze werden becriti- seerd, past slechts één woord: subliem! Uitslag Verenigingsprijzen: ie prijs R.-K. Toneelver. „IJzendijke" 4372 punt; 2e prijs R.-K Toneelver. „St.-Eloy," Oostburg 42 punten; 3e prijs Rederijkerskamer „Fortuna," Draaibrug 3 7 punten 4e prijs Toneelver. „Groede" 33 pt.; „Herrezen," IJzendijke 33 pt.; „Cadzandria," Cadzand 33 pt.; 7. ,.Nut en Genoegen," Waterland kerkje 3272 pt.; 8. „Oefening en Vermaak," Oostburg 31 pt. 9. „De Volharding," Nieuwvliet 30 pt.; 10. „Oranjebloem," Sluis 2 872 pt.; 11. „Ons Genoegen," R'ment 25 pt. Persoonlijke prijzen (Damesrollen): Ie pr. Mej. A Impens, R -K. Toneel ver, „IJzendijke," 972 pt. 2e pr. Mevr. M Bruggeman, „Oefening en Vermaak," Oostburg 9 pt. Mej. M. Schijve, „De Volhar ding," Nieuwvliet 9 pt. 3e pr. Mej. J. Corthals. „Fortuna," Draaibrug 8 pt. Mej. S. Poucke, „St. Eloy," Oost burg 8 pt Mej J. de Koene-Masclée, „Cad zandria," Cadzand 8 pt. Herenrollen: le pr. Gebr. R. en Ch. Impens, R.-K. Toneelver. „IJzendijke," 972 pt. P. de Schat, „St Eloy/' Oost burg 972 pt. 2e pr. E. van Hulle, ;,St. Eloy," Oost burg 9 pt. P. v d. Bussche, „Oranjebloem," Sluis 9 p. 3e pr. Iz de Hulster. Toneelvereniging „Groede" 872 pt. De prijzen waren beschikbaar ge steld door de burgemeesters van Groede, Oostburg, Schoondijke en Cadzand, Uitgeverij „De Schakel" en de Toneel kring West Z -Vlaanderen. Na de pauze werd gelegenheid ge- gegeven tot het stellen van vragen, naar aanleiding van het geleverde com mentaar, waarvan een druk gebruik werd gemaakt, waarna nog enige ko mische schetsen werden opgevoerd door leden van de toneelverenigingen te Biervliet en IJzendijke. Het officiële gedeelte werd gesloten door de heer J. Schippers, die in het bijzonder dank bracht aan de jury, welke naast Mevr. v.d. Broecke-de Man bestond uit A. de Roo, E. Ghuys, Mevr. van Dijk-Fibbe en C. Moens Hierna volgde nog een kortstondig, doch gezellig dansje. FILMNIEUWS De film „Korporaal Wanhoop", speelt zich af in Engeland. Onder dreiging van de Duitse invasie werd in ieder Engels dorp een afdeling ener vrijwillige Landstorm opgerichtzo ook in Watjekou en Hoog-Watjekou. Al gauw zijn beide dorpen zo trots op hun eigen afdeling, alsof het een voetbal-elftal betrof. Zij zijn over en weer afgunstig op eikaars uitrusting en proberen elkaar vliegen af te vangen. George Formby, de held van zijn onder deel, bouwt een kraanwagen tot een „tank" om, waarmede hij de Hoog Watjekouers aan valt en ternauwernood aan de dood ontsnapt, zal de mensen waarschijnlijk weer eens op zijn echt Hollands laten lachen om al zijn domme dwaze streken. Plaatselijk Nieuws PREDIKBEURTEN Zondag 27 Maart Aardenburg, 10,30 uur, Ds. Blom Breskens, 10,30 uur, Ds. Wiebosch Bediening H. Doop 6,30 uur, Ds. Schopenhauer Groede, 10 uur, Ds. Boere Nieuwesluis, 2,30 uur, samenkomst Nieuwvliet, 2 uur, Ds. Boere Collecte voor de Zondagschool Cadzand, 10,45 uur, Ds. A. Kok 18 uur, Ds. A. Kok Schoondijke, 10,30 uur, Ds. Schopenhauer Hoofdplaat, 14,30 uur, Ds. Winckel Biervliet, 10 uur, de heer P. de Visser St. Kruis, 8,45 uur, Ds. Blom Waterlandkerkje, 2 uur, Ds. Wiebosch Zuidzande, 9,30 uur, Ds. ter Beek Doopsgez. Gem; Aardenburg Aardenburg, 10,15 uur> Ds. Nolthenius Ev. Luth. Gemeente Groede, 10 uur, Da. Stol Geref. Kerk Breskens 10 uur, de heer P. de Jonge 2,30 uur, de heer P. de Jonge Clubgebouw voorm. fabriek Van Melle. Chr. Evang. Gemeente Breskens, 9,30 uur; de heer I. de Bruijne Nieuwvliet, 10 uur, Ds. Praas Retranchement, 2,30 uur, geen dienst Cadzand, 6,30 uur, geen dienst. Oostburg. Feestavond. De afdeling Oostburg van Volksonderwijs organiseerde Vrijdagavond j.l. een feestavond in het Ledel Theater, in samenwerking met de openbare lagere school. De leerlingen van de hoogste klassen voerden op„De kleer maker en de kabouters", een sprookje in vier bedrijven. Het was ongetwijfeld een hele durf om met zulke jonge spruiten voor een zo uitgebreid auditorium en dan in zo'n grote zaal ten tonele te komen, maar het vertrou wen, door het onderwijzend personeel in de kinderen gesteld, bleek volkomen gerecht vaardigd. Want wat deze presteerden, was in één woord schitterend. Welk een talent ont plooide ons kleermakertje, wat een vrijheid van optreden en wat een mimiek. Kostelijk gewoon. Ook de overige „artiesten" en het waren er heel wat, speelden bijzonder lief. De elfjes en kabouters, de koningin en de koning, de page, zij allen zagen er piekfijn uit in hun prachtige costuumpjes. Maar ook de kleermakersvrouw kweet zich uitstekend in haar ondankbare rol. Daardoor genoten de aanwezigen met volle teugen en algemeen was de stemming, dat men deze avond niet had willen ruilen voor een avond met be- roepsartisten. Is er een mooier compliment? Een aantal leerlingen van de openbare U.L O.- school verzorgden op sublieme wijze de muziek en zang, bij het laatste veroverde Saartje Wage natuurlijk weer de meeste lauweren. Het geheel een mooie avond, waarop en de afd. Oostburg van Volksonderwijs en de openbare lagere school, weer met voldoening kunnen terugzien. Tentoonstelling Ooft- en Tuinbouw op 10, 11 en 12 Sept. a.s. De commissie voor deze tentoonstelling vergaderde ter voorbereiding van de werk zaamheden. Zij rekent op genoegzame deel name en medewerking, opdat ons geschonden West Z.-Vlaanderen kan tonen waartoe het in staat is. Door de oorlog zijn ook de geld middelen geschonden, waardoor het niet mo gelijk is geldprijzen ter beschikking te stellen. De prijzen zullen bestaan uit medailles en diploma's. Het bestuur rekent er op, dat dit niet van invloed zal zijn op de gezonde animo. Integendeel, de zuivere vakkennis en lief hebberij kan nu beoordeeld worden. Laat ieder belanghebbende en belangstellende zich nu reeds voorbereiden op deze tentoonstelling. De vraagprogramma's worden zo vlug moge lijk gereed gemaakt. Die zullen bevatten Afd. I. inzendingen der afdelingenhet zo decoratief mogelijk opstellen van groenten, bloemen en fruit in een afd. stand. Afd. II. inzendingen van particulieren: a. een collectie groenten van minstens vijf soorten; b. de schoonste collectie bloemen van verschillende soorten en variëteiten; c. de grootste en/of schoonste collectie dahlia's, d. schoonste collectie fruit op naam, minstens drie van elk ras, dat men aanvoert. Afd. III. inzendingen van kwekers; mooiste verzameling met de beste opstelling: a. van groenten; b. van bloemen en sier planten; c. van fruit, minstens 10 standaard kistjes; d. van heesters, grootste en/of schoonste collectie. Afd. IV. inzendingen van handelaars; inzen ding naar eigen keuze buiten mededinging, dus als reclame op te vatten. Afd. V. inzendingen van algemene aard en ter opluistering: a. bijenteelt; b. voorlichtingsdienst; c. plan- tenziektenkundige dienst; d. tuinarchitectuur Besloten is tegelijkertijd de tentoonstelling van zaai- en pootgoed te houden, afkomstig van de officiële proefvelden en te verzorgen door de Bond van gediplomeerden. Adres -voor deze tentoonstelling: M. Maas te Biervliet. Vergadering bijenhouders. Zaterdag j.l. kwam de afd. Oostbur.g van de Ver. tot Bevordering der Bijenteelt in Nederland, in vergadering bijeen ^in de zaal van dhr. de Vuijst. De voorzitter, de heer Hoolhorst. die het openingswoord sprak, zeide dat er zeer veel moeilijkheden zijn te verwachten; er zal veel koolzaad zijn,' maar volgens inlichtingen van de Rijkslandbouwconsulent, de heer van Dijk, zal er veel gestoven worden, wat funest is voor de bijen. Een gunstige mededeling was dat er in de afd. Oostburg thans twee leden zijn, die een depot zullen krijgep van imkersbenodigdheden. Tot afgevaardigden naar de algemene ver gadering te Utrecht werden benoemd de heren C. de Feijter en C. Manneke te Bres kens, terwijl als reserve werd aangewezen de heer I. Luteijn te Zuidzande. In principe werd besloten dit jaar wederom een excursie te maken. Leden, die naar de bijenmarkt te Tilburg willen gaan om bijen te kopen, kunnen zich hiervoor opgeven bij het be stuur, zodat dan bij voldoende deelname een auto rijden zal. Op voorstel van de penning meester, de heer Luteijn, werd overgegaan tot benoeming van een kascommissie, waar voor de heren de Reu en Rookus te Nieuw vliet zich disponibel stellen. Van de rondvraag werd een druk gebruik gemaakt, waarbij vooral het punt bestuiving koolzaad ter bestrijding van de glanskever, een onderwerp van bespreking was. Nader overleg te plegen met de verbouwers van koolzaad lijkt de voorzitter de beste weg voor de bijenhouders. Mogelijk kan men dan de bijen een dag ophouden als in de buurt van bijenstallen met stuiven wordt begonnen. Hierna volgde sluiting. Biljarten. In het café van de heer U. de Windt alhier, speelde de bekende Ned. biljart- virtubos Prof. van Eimeren tegen ver schillende goede biljarters uit Oostburg. Het was weer een lust deze man aan het werk te zien. Het vochtige weer gaf veel invloed op zijn spel, daar wij hem al veel beter hebben zien spelen. Er werd nog een Biljartqueu verloot.

De Schakel | 1949 | | pagina 2