telling Ooit- en Tui [f wordl gebouwd in ScliDondijke. soldaten, die nabij Nieuwvliet zijn ge sneuveld. Nut en Genoegen verleende daarbij zijn medewerking en ons al oude Wilhelmus klonk plechtig op deze eenvoudige dodenakker in het licht van de ondergaande voorjaarszon. Die ondergaande zon was voor mij toen een symbool van het ondergaan van een van mijn zoons door deze oor log, wiens levenszon op 27-jarige leef tijd daar ergens in het verre Sumatra onder moest gaan in de oorlog tegen de eeuwig vervloekte Jappen. Voor hem wordt op die plaats nooit het Wilhel mus gespeeld en daarom waande ik mij, op het kerkhof te Nieuwvliet bij de graven van die Franse soldaten, te staan aan het graf van mijn zoon op Sumatra. Het was voor mij alsof voor hem het Wilhelmus werd ge speeld en dat de woorden uit het zesde couplet: „De tyrannie verdrijven, die mij het hart doorwondt" voor mij wa ren bestemd. En in een overeenkom stige positie als de mijne verkeren vele vaders en zullen nog meerdere komen te verkeren. Mijn jongen viel tegen de Jappen en thans vallen er nog wekelijks verscheidene van onze jongens door de Jappen. En ook aan hun graf zal nimmer het Wilhelmus worden gespeeld! Daartegenover zal onze muziek wel weerklinken wanneer onze jongens mogen terugkeren uit In donesië en wanneer een Nieuwvlietse jongen dat geluk deelachtig moge zijn, dan zal Nut en Genoegen zijn uiterste best doen om de gelukkige met vro lijke welkomstmuziek te begroeten. En zie hier nu de juiste benaming van Nieuwvliet's fanfarecorps. Nut en Genoegen; nut waar het geldt een uit voering als door mij hierboven ge schetst, genoegen wanneer het betreft een uitvoering gegeven als ontspanning op mooie Zondagse zomeravonden, in de Dorpsstraat of aan het strand. Hoe het ook zij, het nut van een behoor lijk muziekcorps in een gemeente staat onomstotelijk vast en dat nut wordt gedeeld door een ieder, die zichzelf daarvan niet wenst uit te sluiten, even min als een als goed Christen ter kerke gaan en het bijwonen van een con cert elkaar behoeft uit te sluiten. En op deze stelling spreek ik de hoop uit, dat aan de wederopbouw van het fanfarecorps Nut en Genoegen te Nieuwvliet alle ingezetenen van het ouwe Sintepier en oud-inwoners, met dezelfde animo zullen bijdragen als on langs voor het herstel van de kerk het geval is geweest. De wakkere mu zikanten en het vol-ijverige bestuur van Nut en Genoegen en niet te vergeten het van ijver blakende comité voor de te houden bazar verdienen Uwe mede werking en Uw medeleven ten volle en met Uw aller hulp kan het finan cieel succes van deze bazar even groot zijn als onlangs voor de kerk het geval is geweest. Zie naar de successen van de gehouden bazars voor de muziek gezelschappen van Zuidzande en Groede en laat het kleine maar dappere Sinte Pier dat goede voorbeeld volgen. L. De Mij. voor Ooft- en Tuinbouw kwam Zaterdagmiddag in café de Vuijst te Oostburg in algemene vergadering bijeen. De bedoeling van deze vergade' ring, die slechts matig was bezocht, was te komen tot een beslissing, of er dit jaar een tentoonstelling gehouden moest worden. Wegens ongesteldheid van de voor zitter, de heer L van Dijk, vroeg de heer Joh le Clercq naar de mening van de leden. Het bestuur was reeds in principe voor het houden van een tentoonstelling, temeer daar deze, we' gens tijdsomstandigheden, vele jaren was uitgesteld. Immers, zoals de heer M Maas betoogde, kan deze tentoonstel ling voor onze gewonde streek van grote economische en culturele waarde zijn Ooft- en Tuinbouw heeft voor het grootste deel op eigen wieken moe ten drijven en steeds getracht voor ons gewest werkzaam te zijn. Laat de ver eniging ook thans weer tonen, dat zij er is, om onze streek naar voren te schuiven en om te trachten de aan dacht te vestigen op economische moge lijkheden. Deze mogelijkheden zijn er in ons gewest, temeer daar bekend is dat onze grond tot de beste behoort voor de fruitteèlt. Hei ligt in de bedoeling de tentoon stelling te houden in Oostburg en wel op 10, 11 en 12 September. Het ge meentebestuur van Oostburg zal alle mogelijke medewerking verlenen, zo be oogde de heer J. H. van Kampen, die als vertegenwoordiger van de gemeente, de vergadering bijwoonde. Ook de le den bleken in principe voor de ten toonstelling te zijn, waarom een werk groep werd gevormd. Getracht zal worden de beschikking te krijgen over het arbeiderslogeerkamp. Er zullen inzendingen mogelijk zijn van fruit, groenten, bloemen en planten, zowel door de afdelingen, als indivi dueel. Verder is het zo goed als zeker, dat aan deze tentoonstelling ook een afdeling van zaai- en pootgoed zal worden verbonden. Er zullen bereids plannen worden gemaakt om deze tentoonstèlling met diverse attracties op te luisteren. Voetbal. 2e Klasse B. De ZeeuwenMiddelburg 1o; R.B.C. Vlissingen 41; InternosAlliance o1. De nek aan nek-race tussen de twee clubs uit Roosendaal blijft voortduren. R.B.C. nam tegen Vlissingen geen halve maatregelen en won overtuigend. Hierdoor is Vlissingen de finitief uitgeschakeld. Doch ook Alliance om zeilde een moeilijke klip, door bij Internos beide puntjes weg te halen. Het werd welis waar een magere overwinning, doch de punten zijn er niet minder kostbaar door. Dosco, dat niet speelde, blijft op de loer lig gen, doch de Rosendalers zouden beide een misstap moeten doen en dat lijkt ons, nu er nog slechts enkele wedstrijden zijn te spelen, vrij onwaarschijnlijk. Aan de staart ging alle belangstelling uit naar de ontmoeting tussen De Zeeuwen en Middelburg. Het waren tenslotte de Vlis- singers die beslag legden op de volle buit en hierdoor zijn de papieren van Middelburg in waarde gezakt en die van De Zeeuwen be langrijk gestegen. Middelburg moet nu nog één wedstrijd spelen, n.l. uit tegen R.A.C. en dat kan voor de hoofdstedelingen wel eens funest worden. De stand is nu: Alliance 18 12 4 2 4316 28 R.B.C. 17 12 2 3 5725 26 Dosco 18 11 4 3 5926 26 Vlissingen 17 93 5 4032 21 Goes 18 9 3 6 3941 21 Internos 17 64 7 22—33 16 Hero 18 6 2 10 31-37 14 R.A.C. 18 6 1 11 3539 13 Middelburg 19 6 1 12 2945 13 De Zeeuwen 18 5 2 11 2344 12 Breskens 18 2 2 14 2161 6 3e Klasse F. ClingeSluiskil 43; AxelSteen 72; Corn Boys—Hulst 4o; HontenisseAarden- burg 3—2. In deze afdeling is nog geen enkele beslis sing gevallen. Axel maakte geen fout en ver sloeg Steen kansloos. Zelfs was de stand tot 10 min. voor het einde 7o, waarna Steen nog 2 doelpunten wist te maken. Axel krijgt nu nog bezoek van Hontenisse en wanneer ook deze wedstrijd wordt gewonnen, kan de vlag gehesen worden. Terneuzen mocht toekijken, omdat het ter rein van Oostburg onbespeelbaar was. In de staartgroep komt volop beweging, nu Clinge twee kostbare puntjes veroverde op Sluiskil, welke club eveneens nog in de prut sen zit. Hulst staat er uiteindelijk het slecht ste voor, al draagt IJzendijke de rode lan taarn. Deze club, evenals Hoofdplaat, moet nog meer wedstrijden spelen, waaruit winst mogelijk is. Aardenburg verloor ongelukkig van Hontenisse, waardoor beide clubs in de middenmoot blijven zitten. De stand is nu: Axel 21 17 1 3 84—25 35 Terneuzen 20 15 2 3 6524 32 Corn Boys 20 12 2 6 6727 26 Oostburg 7 9 3 5 41—26 21 Steen 19 9 o 10 4751 18 Aardenburg 18 7 3 8 4543 17 Hontenisse 20 7 3 10 3967 17 Hoofdplaat 17 53 9 29—64 13 Sluiskil 19 5 3 11 3052 13 Clinge 19 5 3 11 26—50 13 Hulst 20 5 2 13 2658 12 IJzendijke 18 3 5 10 3946 11 Er is blijdschap in Schoondijke, blijdschap, omdat de herbouw, zij het langzaam, toch gestaag vordert. Aldus sprak burgemeester F. A. van Rosevelt Vrijdagmiddag, bij de eerste steenlegging voor een complex van 30 woningwetwoningen. Het gemeentebestuur had deze gelegenheid willen aangrijpen om aan hen, die aan de herrijzenis van Schoondijke hulp hebben verleend en nog steeds verlenen, dank daarvoor te brengen. Want er is reden tot blijdschap, nu weer een aantal woningen, waaraan in Schoondijke toch zo'n grote be hoefte is, op stapel zijn gezet. Wanneer men bedenkt dat Schoondijke momenteel, zelfs als men de noodwoningen als volwaardige woningen meetelt, nog 100 woningen minder heeft dan in Juli 1944, dan is het duidelijk dat de woningnood nog groot is. Erger is evenwel, dat naburige gemeenten, die een meer actieve woningpolitiek zonder innerlijk remmende invloeden hebben kunnen voeren, dus eerder met een vrij groot aantal over- heidswoningen gereed kwamen, jonggehuwde gezinnen tot zich hebben kunnen trekken. Gelukkig zijn de innerlijk remmende in vloeden in Schoondijke thans goeddeels ver dwenen. Moge het zijn, dat zij verdwenen zijn en niet sluimeren. Ook de particuliere herbouw geeft een grote activiteit te zien. Er is een grote animo van particulieren om hun woonhuizen en zakenpanden te herbou wen. Toen men in 1947 practisch gesproken zoveel kon bouwen als men wilde, was ieder een huiverig om de sprong in het duister te doen. Nu is men over het dode punt heen, maar nu komt de regering de herbouw dras tisch beperken. Mogen de autoriteiten, aldus de burgemeester, er van doordrongen zijn, dat elke gemeente, waarvan de kernen en dus de meest elementaire bronnen van be staan in de vrijheidsstrijd zijn vernietigd, voorrang verdient boven de gemeenten, die het voorrecht hebben te behouden wat zij hadden. Mogen de autoriteiten er eveneens van doordrongen zijn, dat de herbouw van een dorps- of stadskern veel meer kubieke meters bouwvoluwe per te herbouwen pand vraagt, dan een gemeente, die behoefte heeft aan uitbreiding van woonwijken. Moge men ook begrip tonen, dat herbouw van verwoeste zakenpanden, al of niet gecombineerd met woonruimte, een zeer grote urgentie en priori teit verdient, teneinde de verloren goodwill zo spoedig mogelijk te herwinnen, op gevaar af, dat anders de gehele zaak te niet gaat. Enige zakenpanden zijn reeds in de dorps kern verrezen. Het beeld, de nieuwe vorm van Schoondijke begint zich reeds hier en daar af te tekenen. De herbouw van de N.-H. kerk en pastorie is in volle gang. De aanleg van de nieuwe riolering en de bouw van de zuiveringsinstallatie is in uitvoering. Hopen- lijk zal dit jaar worden aangevangen met de bouw van de rijkslandbouwwinterschool en de landbouwhuishoudschool. Verder staat nog op het ptogramma de bouw van de R. K. pastorie, terwijl men hoopt dit jaar ook nog te kunnen aanvangen met de bouw van enige zakenpanden, w.o. de Centrale winkel, 1 of 2 café's en een hotel, allemaal zaken, waaraan in deze centraal gelegen gemeente zeer drin gend behoefte bestaat. Burgemeester v. Rosevelt bracht dank aan alle medewerkers en metselde vervolgens een steen, welk voorbeeld werd gevolgd door de heer de Graaf, assistent en medewerker van de hoofdingenieur-directeur van de Prov. Dienst voor volkshuisvesting en volksgezond heid. De heer de Graaf wees er op, dat de bouw van deze 30 woningwetwoningen een groot succes is voor de burgemeester. Er wa ren n.l. heel wat moeilijkheden en slechts door de grote onverzettelijkheid van de bur gemeester, is de vergunning tenslotte verkre gen. Na de plechtigheid, waarbij aanwezig waren de beide wethouders, de heren de Feijter en Huigh; de directeur van de Cen trale Dienst, de heer Zuijdweg, de architect de heer Niepoth, de aannemer, de heer Priem en de opzichters, verzamelde het ge zelschap zich in het gemeentehuis, waar men nog enige tijd bijeen bleef. Plaatselijk Nieuws Nieuwvliet. 2. P. M. en L. J.G. Zaterdag j.l. gaven de Z. P. M. en L. J. G. een gezellige avond in de zaal van de heer P. Cornelis. De voorzitter, de heer G. Boerdam, sprak een openingswoord, waarna de Miaraho- Band, die het muzikale gedeelte van de avond verzorgde, enige nummers ten beste gaf. Mej. E. Provoost declameerde „De Landman". Deze declamatie werd goed voorgedragen. Hierna volgde de korte toneelschets „Een Handelszaakje", die bij het publiek zeer in de smaak viel. Een daverend applaus volgde. De voor zitter hield een inleidig met als onder werp „Kon ik het nog maar eens over doen", waarin spreker in het kort de noodzakelijkheid schetste van één hechte organisatie, een organisatie die alle grondbewerkers moet samenvoegen tot één groot geheel en waarbij het stands verschil geen hinderpaal mag zijn, maar dat zowel boer als arbeider naast elkaar en voor eikaars belangen dienen op te komen. Hierna volgde een Pantomine getiteld „De Barbier-Winke lier", waarom hartelijk werd gelachen. Toen kwam de pauze met verloting. Na de pauze werden door leden van de Z. P. M. enkele Zuid-Afrikaanse liederen ten beste gegeven die ooit bij het publiek zeer in de smaak bleken te vallen. Na de zang was het de beurt aan het vrolijke toneelspel, getiteld „Hotel Welgelegen", in drie bedrijven. Ook dit spel werd naar behoren vertolkt. Te middernacht sloot de voorzitter deze geslaagde avond. Serenade. Onze fanfare „Nut en Genoegen" bracht Maandagavond de heer Iz. Moggré een serenade ter gelegenheid van zijn 80e verjaardag. De voorzitter, de heer A. de Hullu-Leenhouts, complimenteerde de jarige met dit heuglijke feit. Vergadering V.V.V. Nieuwvliet Maandagavond kwam de Vereniging voor Vreemdelingenverkeer in algemene ver gadering bijeen in café P. Cornelis. De voorzitter, Abr. Brakman, sprak een openingswoord en betreurde het dat er zo weinig belangstelling was voor deze vergade ring. De penningmeester gaf een verslag van de rekening over het afgelopen boekiaar, welke sloot met een batig saldo van f 249,56. De bescheiden werden door de heren P. Brakman en J. Risseeuw nagezien en in orde bevonden. Het voorlopig bestuur trad af. De heren Abr. Luteijn en Joz. Schijve stelden zich niet meer herkiesbaar. Gekozen werden de heren: Abr. Brakman (aftr.), A. de Hullu- Leenhouts (aftr.), L. F. Kaijser (aftr.), Adr. Brakman-Risseeuw en Jan Dubois De voorzitter sprak een woord van dank tot de scheidende bestuursleden voor de ge noten samenwerking en hoopte dat de nieuw gekozenen eveneens hun volle medewerking zullen verlenen in het belang der vereniging. Bij de rondvraag kwam ter sprake dat eventuele voorstellen voor het opmaken van een zomerprogramma, alsmede adressen -van pensiongelegenheden voor het e.k. badseizoen kunnen worden ingediend bij het secretariaat. Daarna sloot de voorzitter de bijeenkomst onder dankzegging voor de prettige en vlotte afwerking van de agenda. In de later gehouden bestuursvergadering werd de heer Abr. Brakman als voorzitter benoemd, terwijl de heer Kaijser als secretaris penningmeester zal fungeren. Breskens. Ned. Herv. Kerk. Bedankt voor het beroep naar de Ned. Herv. Gemeente alhier door Ds. M. C, Groenewoud te Heemse. Toneel. Vorige week gaf de toneelver eniging uit Waterlandkerkje, vanwege de Vereniging voor Volksontwikkeling alhier een uitvoering in het Verenigings gebouw. Opgevoerd werd „De Dorps- poëet", een spel in 3 bedrijven van J. Ballings. Het stuk werd zeer goed ver tolkt en de spelers oogstten dan ook een dankbaar applaus. In de pauze had nog een verloting plaats. Nieuwe Vereniging. Onze gemeente is weer een nieuwe vereniging rijker geworden, n.l. een tafeltennisclub, welke één dezer dagen is opgericht. De vereniging telt pl.m. 20 leden, terwijl het voorlopig bestuur bestaat uit de volgende heren C. Wesdorp, voorzitter en I. Verduijn, secretaris-penningmeester. Schoondijke. Ned. Herv. Kerk. Eerstdaags zal worden begonnen met de bouw van de Ned. Herv. Kerk en pastorie. In de Kerk zullen 342 zitplaatsen aangebracht worden. (De kosten zullen f 215.500,bedragen. De pastorie zal f 45.000,kosten. Door het Rijk en andere instanties zal f 180.000,worden vergoed, terwijl de Kerkelijke gemeente f 31.000, zal trachten bijeen te brengen. Voor het tekort van f 50.000, is een beroep gedaan op de adopterende gemeente Voorburg, die de eigen plannen zal achterstellen om Schoon dijke te helpen. Zuidzande. Jubileum. Op 1 Maart a.s. hoopt de Kon. Muziekvereniging „Veronica" alhier een feestavond te organiseren ter gelegen heid van haar 75-jarig bestaan. Medewerking zal verleend worden door het Dameskoor „ïuliana" alhier. Retranchement. Rode Kruis-actie. De briefkaarten-actie van het Rode Kruis heeft alhier f 58,87 opgebracht. Overplaatsing. De postcommandant der Rijks politie, wachtmeester van Hove, is per 1 5 Februari overgeplaatst naar Aarden burg (Eede). In zijn plaats komt wachtmeester ie klas Hoefakker uit Ede. Biervliet. Jong Hervormden. In de vergadering van de Jong Hervormden sprak mej. de Duif uit Schoondijke, hoofd van de bijzondere Kerkelijke Gezinszorg, over het onder werp „Sociale gezinsverzorging". Het was interssant te horen, wat er zo al door Kerkelijke gezinszorg wordt gedaan en welke nuttige instelling dit is. Hierop volgde een geanimeerde be spreking, waarna Ds. Wiebosch een slotwoord sprak. Sluis Nutsavond. Voor de afdeling der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen trad op Mevr. van den Broecke-de Man uit Aarden burg met een declamatie van fragmen ten uit het bekende boek „Vandaag trouwt mijn man", door Annemarie Selinko. Op boeiende wijze werd het probleem van de echtscheiding ge schilderd. Door de aanwezigen is deze voordracht dan ook van begin tot eind met spanning gevolgd. De voorzitter, Ds. Nolthenius, merkte in zijn slotwoord nog op, dat de hier gestelde problemen de meest ernstige overdenking waard zijn. Opgepast. Zo nu en dan komt men nog overblijfselen van oorlogsmateriaal tegen. Zo vond men dezer dagen in de omgeving van onze gemeente een paar gi anaten in een sloot. Voorzichtig heid blijft dus nog steeds geboden. Niet zo bang van munitie was de

De Schakel | 1949 | | pagina 2