van je kijken, alle richtingen tegelijk, om te zien of er niet een of ander benzine-monster neigingen vertoont om *©p je rug te klimmen. Als ik na zo'n gezellige wandeling thuis kom, ben ik blij dat ik mijn levensverzekeringspolis die ik altijd op mijn wandeling meeneem weer kan opbergen tot de volgende wandeltocht en steeds feliciteer ik dan mijn vrouw met het belangrijke feit, dat ze nog geen weduwe geworden is deze keer. Ik ben dan doodmoe en dan heb ik hetzelfde ge voel van overspanning als een lid van wijlen de Commissie van Goede Dien sten nu Commissie van de Verenigde Naties, wordt in Indonesië misschien Vermakelijk Naaikransje had na een volbrachte dagtaak. Ik hoor som mige lezers al mompelen „maar kerel, wat doe je dan langer in de stad té blijven" en dan is mijn antwoord daarop, dat ik reeds lang in het ge zegende Land van Cadzand zou terug zijn, wanneer daar een gezellige woon gelegenheid voor mij beschikbaar was. Of is een belangstellende lezer mis schien genegen te ruilen Wat mij betreft, gaarne. En anders is het wach ten maar op een bovenmatige voor uitgang van de wederopbouw. Wie weet trekt minister in 't Veld zich mijn lot wel aan wanneer hij dit nummer van „De Schakel" onder de ogen heeft gehad. Hij is beslist een trouw lezer van dit blad, want bij de verdediging onlangs van zijn begroting in de Tweede Kamer sprak Zijn Excellentie over een artikel getiteld „De kop van Jut", waarin tegen zijn departement te velde was getrokken en waarvan hij de daarin uitgesproken critiek thans gelukkig kon overdragen op andere diensten, aangezien de wederopbouw- contróle is gedecentraliseerdoverge dragen aan de besturen van de pro vincies en de gemeenten. Het zal nu wel beter gaan voortaan, als nu de materialen maar blijven komen en waarschijnlijk komt er dan voor mij ook nog eens een kansje, om de ge noegens van Hoogstraat en Spuistraat te verwisselen met die van Platte Putje of Kerkepad en daarmede de geneug ten van het stadsleven vaarwel te zeggen. L. Artisten komen in Djocja. Op het vliegveld in Djocja staat een nerveuze soldaat. Onafgebroken verma len zijn kaken de gauwgom, dat hem fit houdt. Monotoon geeft hij inlich tingen aan kameraden. „Links af. Dan rechtdoor. Nee, $lles rustig". En zijn kameraden, in volle bepakking, sloffen de hitte van de dag in. De zon brandt boven hun hoofden, het stof wolkt bij iedere stap. Het geweer houden zij in de aanslag. Achter hen valt een scha duw, Een Dakota landt. Soldaten sprin gen er uit. En de soldaat vertelt maar steeds herzelfde eentonige verhaaltje: „Linksaf. Dan rechtdoor. Alles rustig" Djocja. December 1948. De Nederlandse troepen zijn geland. Eerst kwamen de paratroopers die het vliegveld gereed maakten. Toen de Dakota's, geladen met militairen. Met Hollandse jongens uit alle streken. Met boerenzoons en stadsjongetjes. Met offi cieren en met soldaten. Maar - waar zij ook vandaan kwamen en wat in Nederland hun beroep ook is geweest - in één ding waren zij allen gelijk Het dus voort, rukte het voorhangsel van de tent met alles behalve zachte hand op zijde en werd, door de glans van 't sterrenlicht en door de rosse gloed der toortsen achter haar bestraald, zichtbaar voor de bewoonsters van de tent. Tegen die donkere achtergrond van schaduw en vlammen kwam haar schilderachtige figuur scherp uit. Cigarette's daad was oorzaak, dat Vetenia en een vrouw uit de Levant, die haar vertrouwde dienstbode was en haar reeds van haar geboorte af kende, verrast opkeken. De tent was de voorste van de drie, welke voor de prinses in gereedheid waren ge bracht. Ze was rijk en smaakvol ver sierd en bevatie zoveel kostbare en zeldzame voortbrengselen van Algerijnse kunst, als de vlugge en bekwame intendance van 't Franse leger bij el kander had kunnen brengen. Zwijgend stond Cigarette naar 't binnenste der linnen woning te sta ren, waarvan zij de stilte zo onge vraagd had verstoord. Zij zag niets dan een hoofd, dat bij haar binnen treden verrast was opgeheven. zijn jongens, zoals Uw en mijn zoon zijn. Doodgewone knapen van twintig, één en twintig jaar. Niet vervuld van haat en moordgevoelens. Maar met dezelfde nervositeit die U en mij zou den hebben bezield als w ij het kar weitje op hadden moeten knappen. Zij kauwden kauwgom of lazen de laatste brief van Vader nog eens over; zij aten haastig wat of zij bekeken vol aandacht de mascotte. Maar zij fiksten het karweitje Binnen enkele uren was Djocja bezet In kleine groepjes doorkruisten zij de stad. Zo gingen enkele dagen voorbij. De toestand was geconsolideerd. Er werd zelfs al verlof gegeven, maar daarmee kon men niets doen, want er was geen vermaak En toen verspreidde zich onder de troepen als een lopend vuurtje het ge rucht „Er is een NIWIN-gezelschap". Dat kón eenvoudig niet waar zijn. Hoe had dat er moeten komen? „Onmo gelijk" zeiden zij! Maar de patiënten in het militair hospitaal hadden al ge noten van het optreden van dit gezel schap. Het waren Han Verne, Ria Schmitz, Richard Schweitzer en de Venlose Zingende Zusjes, die - nauwelijks veer tien dagen in Indonesië - van Semarang naar Djocja kwamen om daar op te treden voor de troepen. „Gevaarlijk", zei men, toen Han Verne dit plan opperde. „Zij risico", zeiden de artisten, „wij ook". En zij gingen! Het was ge vaarlijk en het was vermoeiend Maar zij kwamen er. En reden gelijk naar het militair hospitaal, waar zij de pa tiënten even een groet brachten van thuis. En toen gingen zij voort naar een troep die rust had Zij speelden' Ondanks hitte! Ondanks vermoeienis! Ondanks gevaren! Djocja was precies tien dagen bezet door de Nederlanders toen het eerste Niwin-gezelschap arri veerde. Onze mannen in Djocja hebben geen aubades georganiseerd voor Han Verne en de zijnen. Zij richtten geen ere poorten op en bombardeerden hen niet tot Djocja-cabaret No. 1. Maar er lag een wereld van gedachten in hun ogen„ als zij heel simpel hun duim opstaken toen de bestofte truck weer verder ging. BURGERLIJKE STAND. Gemeente BRESKENS over de maand December 1948. GEBOREN3, Martina Klazina, d. van: de Bree, Abraham P. en van Louws, Elisabeth L.; 12, Neeltje Anna, d. van: van Liere, Adriaan en van Manneke, Neeltje P.; 22, Suzanna Cornelia, d. van: Vermeulen, Johannes J. en van Brugge, Anna T. S.; 23, Levinus Leen- dert, z. van: van der Hooft, Leendert A. en van Bliek, Johanna L.; 25, Jacob, z. van: Flikweert, Jacob en .jvan de Feijter, Pleuntje. HUWELIJKEN2, Hage, Abraham, oud 56 j., wonende te St. Maartensdijk, weduwn. van Geluk, Maatje C. en de Kok, Cornelia, oud 55 j*> wonende te Breskens, wed. van Leen- houts, Abraham J.; 15, Knottnerus, JanA. A., oud 28 j., wonende te 's-Gravenhage en Schrier, Maria G., oud 24 j., wonende te Breskens. OVERLIJDEN: 16, van de Velde, Jacob,oud 48 j., wonende te Breskens, echtgen. van de Baare, Adriana M.; 31, van de Sande, Izaak A., oud 32 j., wonende te Breskens. INGEKOMEN1, de Hulster, Anthonie I. en gezin van Retranchement naar Boulevard 67; 1, Jansen, Jacobus en gezin van Retranche ment naar Dorpsstr. 146; 10, v. d. Kreeke, Cornelis en gezin van Middelburg naar Vo- gelenzarig 19; 10, Corijn, Petrus B. van IJzendijke naar Achterweg 6; .14, Verduijn, Sara S. van Middelburg naar Glacis 10; 14, ;t Gilde, Jan erf gezin van Groede naar Pr. Ten toppunt van verbazing aarzelde Venetia een ogenblik. Vervolgens rees zij met al de aan haar geslacht eigen bevalligheid en hoffelijkheid van haar zetel, trad naar de ingang van de tent en zag thans eerst wie de gedaante was. „Zo, meisje, ben jij 't? Kom binnen. Wees niet bevreesd," zeide ze vrien delijk. De toon was die van de aanzien lijke dame tegenover een persoon, wier heldenmoed zij bewondert en met wier toestand zij medelijden heeft. Natuurlijk had zo iemand zulk een aanmoedigend woord nodig. Cigarette's open, gebronsd gelaat vond de prinses zeer aardig; ook de driftige en ontembare moed, waarmede de marketenster voor de held van Zaraila had partij getrokken, was in haar smaak gevallen, 't Geen haar broeder had gezegd van de liefde, die de marketenster gevoelde voor korpo raal Victor, vervulde Venetia boven dien met onuitsprekelijk mededogen. Zij wist immers, dat die man haar gelijke was en tot haar kaste behoorde. Julianastr. 35; 13, Plekkenpol, Derk J. en gezin van Hoofdplaat naar Vogelenzang 21; 17, Scherbeijn-Blaakman, Amelia C. van Mid delburg naar Molenwater 40; 22, Jumelet, Daniel W. van Cadzand naar Vogelenzang 15; 23, Woudstra-de Meijer, Suzanna M. en kind van Middelburg naar T. F. Blankenstraat 2; 21, Vermeulen, Johannes J. en gezin van Rotterdam naar Pr. Julianastr. 31; 28, Hame link-de Poorter, Suzanna N. van Hoek naar Burg. Gerritsenstr. 16; 30, de Weerdt, Gerrit en gezin van Terneuzen naar Ph. van Kleefstr. 41; 31, Asard-Boerman, Elizabeth S. van Biervliet naar Glacis 12. VERTROKKEN: 4, Jansen, Frans H. van Scheepvaartstraat 21 naar Serooskerke; 8, de Nooijer, Coenraad J. en gezin van Vogelen zang 19 naar Middelburg; 10, van den Heu vel, Jacomina J. van de Hulludwarsstr. 22 naar 's-Gravenhage; 10, Verschoor, Huibert W. en gezin van Boulevard 83 naar Terneu zen; 10, Calon, Anna R. van Noodplan D 16 naar Terneuzen; 14, van den Heuvel, Willem J. van Langeweg 4 naar Groede; 28, van Vliet, Hendrika van Boulevard 53 naar Haamstede. NIEUWE BONNEN. Geldig van 13 t/m 26 Febr. 1949. BONNEN VOOR VLEES, ooi, 003 Vlees, 100 gr. vlees; 002, Vlees, 200 gr. vlees. ALLE BONKAARTEN. 005 Algemeen, 250 gr. boter of mar garine of vet. BONKAARTEN KA, KB 903 Boter 006 Algemeen, 250 gr. boter of margarine of vet. 012 Algemeen, 500 gr. boter of mar garine of vet. Kaas007 Algemeen, 400 gr. kaas of 500 gr. korstloze kaas. BONKAARTEN KD 903 Boter 014 Algemeen, 125 gr. boter of margarine of vet. Kaas: 015 Algemeen, 100 gr. kaas of 125 gr. korstloze kaas. TABAK- EN DIVERSENKAARTEN ENZ. QA QC 903. 61 Tabak, 2 rantsoenen sigaretten of kerftabak. 63 Tabak, 1 rantsoen sigaretten of kerftabak. (Nieuwe kaart) BONKAARTEN ZA, ZB, ZC, ZD, ZE, MD, MF EN MH 903. (bijzondere arbeid, a.s. moeders en zieken) Geldig zijn de bonnen van de strook E. Deze bonnen zijn 14 dagen geldig. De niet-aangewezen bonnen van strook 4 van de bonkaarten 901 kun nen worden vernietigd. De reeds aangewezen bonnen 614 Algemeen (500 gr. sinaasappelen) en 619 Algemeen (1 K.g. sinaasappelen) moeten uiterlijk op 12 Febr. a.s. bij een handelaar worden ingeleverd. De vrije veren. Het besluit van de minister om weer, zij het een matig veergeld, over de Schelde te heffen heeft nu niet bepaald de volle instemming der Zeeuws- Vlamingen. Van vele zijden wordt bij de minister geprotesteerd. In de ge meenteraden en nu ook door de burge meesters in Oost Zeeuwsch-Vlaanderen. Voor een landsdeel, waar de bevolking zo op zijn „vrij"heden gesteld is, zou dit toch zeker een ernstige terugslag betekenen. Zeeuwsch-Vlaanderen blijve bij Nederland, maar dan blijve Nederland ook bij Zeeuwsch-Vlaanderen. Cigarette gaf geen antwoord. Haar oog gloeide. „Wou je mij een bezoek brengen? Kom wat naderbij. Je behoeft niet bang te zijn Dat ene woord verbrak de tover macht, die Cigarette een ogenblik met stomheid had geslagen. Dat ene woord was een gruwelijke belediging, dat haar laagste driften in vlam zette. „Bang!" schreeuwde zij. „Bang! Denk je, dat ik bang ben voor jou? - De lieveling van het leger, die het vaandel redde bij Zaraila, duizend bloedige gevechten bijwoonde en eigenhandig zoveel vijanden doodde als de dapperste soldaat, bang voor jou, voor zo'n kasplant, zo'n paradijs vogel, zo'n zilverfazant als jij, voor een schepsel, dat nooit iets anders te doen had dan haar schitterende kleu ren in 't zonlicht uit te spreiden en, als het zijn verdiend loon kreeg, nog niet eens recht had op een stuk roggebrood! Ik bang voor jou? - Ik? Waarom?" (Wordt vervolgd). Wie wordt dijkgraaf? „Het Vrije van Sluis" vergaderde. Het was een wel zeer belangrijke vergadering, die van de hoofdingelanden van het Waterschap „Het Vrije van Sluis," welke Dinsdagmiddag in café de Vuijst te Oostburg werd gehouden. Immers, nadat enkele minder belang' rijke agendapunten waren afgewerkt, kwam aan de orde het opmaken van een aanbeveling van drie personen ter benoeming van een dijkgraaf voor het waterschap. Wij in W. Z.-Vlaanderen kennen allen de geschiedenis van het water schap en weten dat er reeds vele jaren een vacature van dijkgraaf bestaat. Deze functie, zo uiterst belangrijk, werd al die jaren waargenomen door de heer R. M. J. Lannoije uit Aarden burg, doch nu kort geleden de nieuwe hoofdingelanden en plaatsvervangers zijn gekozen, moet ook een dijkgraaf benoemd worden. Deze benoeming ge schiedt door Ged. Staten van Zeeland, aan de hand van een voordracht, op gemaakt door de hoofdingelanden. Het opmaken van die aanbeveling is intussen niet zo heel vlot gegaan, daar voor de le en 2e plaats de candidaten sleede evenveel stemmen kregen, zodat tenslotte, volgens reglement, de leeftijd moest beslissen. Het resultaat was, dat no. 1 werd geplaatst de heer A. J. Cambier te Breskens; no 2 werd de heer C M. v. d. Broecke te Aarden burg en no. 3 tenslotte de heer R. M. J. Lannoije te Aardenburg. Plaatselijk Nieuws Hoofdplaat. Herv. jongeren. Vrijdag- en Zaterdagavond hielden de Herv. jongeren een feestavond, die zeer goed geslaagd mag heten. Het programma bestond uit een paar toneelstukken, zang en declamatie. De talrijke aanwezigen hebben ten zeerste genoten. Cabaret. Zondagavond gaf de K. A. B. uit Terneuzen een cabaret-avond alhier. Er was zang, muziek en voordracht. De zaal was geheel bezet en de op brengst kwam ten goede aan de Norbartstichting. Nieuwvliet. Nieuw leven. Uit verschillende plaatsen is reeds melding gemaakt van het uitkomen van kuikens. Het is echter gebleken dat de heer Kraaijmes alhier hiervan toch wel de primière heeft en reeds op 25 Januari j.l. in het bezit was van een kloek met kuikens. Sluis. Toneel. De toneelvereniging „Jantje van Sluis" voerde Zaterdag j.l. op het stuk „Nora," van Hendrik Ibsen. Het was een stuk, dat zware eisen stelde aan de opvoerenden. Toch heb ben zij zich goed van hun taak gekweten. De publieke belangstelling was maar matig. Ongeval. De zoon van de landbouwer V. had het ongeluk van een met stro geladen wagen te vallen. Hij werd naar het ziekenhuis te Oostburg vervoerd. Film. In de filmvoorstelling van Zondag draaide in het filmjournaal een opname uit: „Knocke helpt Sluis". Voor deze voorstelling was door het gemeentebestuur welwillend vrij stelling van vermakelijkheidsbelasting verleend. Het was buitengewoon aardig zo al de oude vertrouwde plekjes en per sonen op de film te zien. Cadzand. Prijskamp. Van de prijskamp op het biljart bij de heer Allaart luidt de uitslag als volgt 1. I. de Neef P. de Meij; 2. I. Gardeijn J. Becu; 3. J. de, Roo, ZuidzandeG. van Houte; 4.J. Vas- seur J. van Houte. Biervliet. Cabaret. Voor de A.N.L.B. trad op het A. tot Z.-cabaret met de revue: „Hoe zit dat toch?" Ook werden nog enkele ernstige stukjes opgevoerd. De heer J. de Vogelaar sprak een openings- en slotwoord. De talrijke aanwezigen hebben ten zeerste van het gebodene genoten.

De Schakel | 1949 | | pagina 2