rcliill spreekt over Europa. TWEE SOUVEREINEN GEDIEND De schakel ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WEST ZEEUWSCH-VLAANDEREN 5e Jaargang Nummer 211 VRIJDAG 28 JAN. 1949 Drukkers-Uitgevers Firma SMOOR DE HULSTER - Boulevard 120 - BRESKENS - Telefoon 27 - Giro 358296 Verschijnt iedere Vrijdag Abonnementsprijs f 1,— per kwartaal; franco per post f 1,15 Prijs der advertentiën 7 cent per m.m. bij abonnement korting Advertenties met „brieven 'onder nr. of bij ons te bevragen", 10 cent extra (Slot.) Laat Frankrijk de leiding nemen bij het terugbrengen van het Duitse volk in het Europese gezin. Wij hebben het recht en ik heb het recht om het Franse volk deze oprechte raad te geven. Meer dan veertig jaar heeft de Britse natie gestreden en ge leden aan Frankrijks zijde. Toen ik bijna twee en een half jaar geleden in Zürich in deze zin sprak werd mijn rede in Frankrijk niet goed ontvangen, maar nu heerst daar een andere stem ming. Laat de regering voorzichtig zijn en geen stappen doen om haar te ont moedigen. De behandeling van het Palestijnse probleem is een treurig verhaal van vooroordeel en onbekwaamheid. De regering van Israël in Tel Aviv kan niet geïgnoreerd worden of behandeld alsof zij niet bestaat. Negentien landen hebben die regering, de facto of de jure, erkend en het zou dwaas zijn als wij die nog vele belangen, plichten en herinneringen in Palestina en het Mid den-Oosten hebben en die daar ge durende zovele jaren een leidende rol hebben gespeeld, per slot van rekening aan een gemelijke boycot zouden vast houden. Wij moeten zonder uitstel ver tegenwoordigers naar Tel Aviv sturen. Wat Transjordanië aangaat, hebben wij een plicht jegens Koning Abdoellah, die met wijsheid zijn eigen volk en met trouw zijn bondgenoten heeft be handeld, hoe de oorlog ook liep. Zijn lot kan ons niet onverschllig blijven. Wij kunnen hem niet behandelen zoals wij de Nizam van Hyderabad hebben behandeld. (Bijval van de oppositie). Maar als Tel Aviv wordt aangevallen en wij in de zaak worden betrokken, zouden wij in directe twist met de V.S. kunnen geraken, wat tragisch zou zijn, na al het goede werk dat wij ge durende de laatste twintig jaar in Palestina hebben gedaan. De indirecte hulp die wij gedurende de oorlog van Spanje ontvingen was onmetelijk; het ging subtiel toe. De manier waarop generaal Franco Hitier en Mussolini behandelde was een monumentaal voorbeeld van ondank baarheid. (Gelach). Men kan niet zeg gen dat Spanje ons of de V.S. heeft benadeeld. Waarom wordt ons dan verteld dat het Spaanse volk als paria moet worden behandeld omdat het ge regeerd wordt door generaal Franco, wiens regering tussen twee haakjes voorlopig de publicatie van mijn boek in Spanje heeft verboden? (Gelach). Er is zeker veel meer vrijheid in Spanje F E U I L L ETON 125) door OUIDA „Wie hij is? Napoleon de Eerste had zulk een vraag niet laten doen. Hij is de kranigste soldaat van gans Afrika, wanneer het namelijk mogelijk is het van zoveel dapperen als hier zijn te winnen. Zijn meerderen weten dit wel, want voor iedere gevaarlijke onderne ming wordt hij uitgekozen. Maar om dat de Zwarte Havik hem haat, hoort Frankrijk nooit naar waarheid wat hij doet". „Kleine Meid, je bent een edelmoe dig schepseltje". „Edelmoedig niet, rechtvaardig". Cigarette kende geen der zwakhe den van haar sekse en mocht hierop rechtmatig trots wezen. Kleingeestig was zij evenmin als zelfzuchtig. Terwijl de maarschalk luisterde, kwam op de gelaatstrekken der hem omringende menigte een glimlach. Ware de spreekster niet de Kleine onder generaal Franco dan in de lan den achter het IJzeren Gordijn. (Bijval van de oppositie). Het is een grote fout gewettigde verwijten van Franco en zijn regerings vorm een barrière te laten worden tussen het Spaanse volk en de Weste lijke Mogendheden, waarmede veel natuurlijke banden bestaan, en speciaal met Groot-Brittannië, waarmede het Spaanse volk onvergetelijke relaties had in de Onafhankelijkheidsoorlog tegen Napoleon. In Potsdam vond ik goed dat Spanje niet zou worden uitgenodigd bij de V.N. te komen. Ik deed dit in de hoop Sovjet-Rusland er toe te brengen dat wereldinstrument edelmoedig en vrien delijk te helpen. Maar drie en een half jaar zijn sinds Potsdam verlopen. Het spijt mij dat ik het zeggen moet, maar wij hebben nu andere relaties met Rusland dan die wij allemaal hoopten te hebben. Ik zie geen reden waarom Spanje nog langer uit de V.N. moet worden geweerd of waarom wij onze stem niet zouden uitbrengen ten gunste van zijn toelating. Het was nog onverstandiger de ambassadeurs uit Spanje terug te roepen zoals op gezag van de V.N. geschiedde en de democratie er door een achterdeur te trachten in te voe ren. Wij moeten onze gezanten zonder verwijl naar Tel Aviv en Madrid sturen, zodra wij de sanctie van de V.N. kunnen krijgen. De sleutel tot het probleem is aan Spanje en het Spaanse volk te denken en zijn wel vaart niet te laten beperken of zijn goodwill te laten verkleinen door een vooroordeel tegen een bijzondere man die per slot van rekening slechts een voorbijgaand incident in het leven van het land is. In China vordert het communisme elke dag. Ik hoop dat men er geen twijfel aan laat bestaan dat Britse zee-, lucht- en landstrijdkrachten Hongkong zullen verdedigen tegen elke aanval. Ik kan mij niet voorstellen dat een zelfverdedigingsactie problemen opwerpt waarvan de Europese vrede afhangt. Wat onze betrekkingen met Sovjet- Rusland betreft, ik heb altijd gead viseerd dat wij zouden proberen met Rusland tot overeenstemming te komen over fundamenteel belangrijke kwesties, voordat zij evenals de Amerikanen de atoombom hebben. Hierin rust de beste hoop om een derde wereldoorlog te vermijden, maar ik wens duidelijk te maken dat ik nooit heb trachten te suggereren wanneer zo'n plechtig een ernstige onderhandeling moet plaats hebben. Daarvoor heb ik niet de Meid maar een andere vrouw geweest, dan zou dit een groot verschil hebben gemaakt, maar geheel Frankrijk en geheel Algerië kenden Cigarette. „Hoe is de naam van de man, wiens lof ge zo luide verkondigt, lief kind?" vroeg de maarschalk thans. „Die naam kan ik u niet zeggen, maarschalk Ik weet alleen, dat hij zich hier Louis Victor laat noemen". „Hazo! Ik heb al herhaaldelijk van hem gehoord. Een kranige kerel, maar „Een kerel zonder een maar. Of u zou er moeten bijvoegen: „maar door zijn chef nog nooit naar recht en bil lijkheid behandeld". Terwijl Cigarette sprak, vloog haar oog over de personen in de staf van de maarschalk. Wat had zij een spijt dat zij de naam had genoemd van de jager. Zij had haar vrijmoedig tongetje wel willen afbijten, want zij had het gelaat in 't oog gekregen van de prin ses en zij zag het van kleur verande ren. De prinses scheen te ontroeren. „Ha zo! Heeft ze dus gevoel?" dacht Cigarette. Haar genot verdween. officiële wetenschap. Het is altijd mijn oprechte wens ge weest dat wij de gedachte aan een vredeswil met Rusland niet opgeven. Het was niet mijn fout sinds ik geen Eerste Minister meer ben en het is ook niet de fout van de regering dat deze vriendelijke atmosfeer niet is ge bleven, of dat een gelukkige vriend schappelijke regeling niet is bereikt. Ik wil een citaat geven uit een particu liere, persoonlijke mededeling aan Stalin op 29 April 1945. „Naast ons sterk gevoel voor de rechten van Polen, dat m.i. in minstens dezelfde graad in de V.S. wordt ge deeld, is in de gehele Engels-sprekende wereld een warme, diepe wens gegroeid om op gelijke en eervolle voet vriend schappelijk samen te leven met de machtige Russische Sovjet-Republiek, en met u samen te werken. Hierbij houden wij rekening met ons verschil lend regeringssysteem en denkwereld. Alleen de drie Mogendheden te zamen kunnen de wereld lange jaren van zon neschijn geven. Ik die in de jaren van mijn grote verantwoordelijkheid trouw voor deze eenheid heb gewerkt, zal dit zeker blijven doen met elk middel dat in mijn macht is en in het bijzon der kan ik u verzekeren dat wij in Groot Brittanniè niet zullen werken aan een Poolse regering, die Rusland onvriendelijk gezind is. Noch kunnen wij een Poolse regering erkennen die niet waarlijk beantwoordt aan de be- schijving in onze gezamenlijke ver klaring in Yalta, waarbij de rechten van het individu zoals wij die in de Westerse wereld zien, behoorlijk in aanmerking worden genomen". Met betrekking tot Griekenland heb ik gezegd „In Griekenland zoeken wij niets dan de vriendschap die allang bestaat en wensen wij slechts zijn onafhankelijk heid en integriteit, maar wij hebben niet de bedoeling te trachten te be slissen of het een monarchie of een republiek zal worden. Onze enige politiek is, normale toestanden zo snel mogelijk te herstellen en eerlijke en vrije verkiezingen te houden, naar ik hoop binnen vier of vijf maanden. Deze verkiezingen zullen over het regiem en later over de constitutie beslissen. Het is het belangrijkste dat de wil van het volk tot uitdrukking komt. Als de Grieken voor een republiek zouden be slissen zou dit onze betrekkingen niet beïnvloeden. Wij zullen onze invloed bij de Griekse regering aanwenden om Russische vertegenwoordigers uit te nodigen om vrij te komen zien wat in Griekenland gebeurt en ik hoop dat er bij de verkiezingen Russische, Amerikaanse en Britse commissarissen Ternauwernood hoorde zij hoe de maarschalk met zekere vriendelijke toe gevendheid het woord tot haar richtte. „Maak je maar niet bezorgd, meisje lief. Victor's aanspraken zullen niet worden vergeten. Nog nooit heeft iemand het keizerrijk gediend en daar voor geen beloning ontvangen. Gij zelve kunt intussen dit kruis dragen met rechtmatige trots. Het prijkt niet alleen op het dapperste maar ook op het edelmoedigste hart van 't gehele leger". Zulke vriendelijke bewoordingen uit de mond van de maarschalk waren nog nooit een sterveling ten deel gevallen. Toch gelukte het hem niet Cigarette door zijn taal in verrukking te brengen. Zij voelde de blik van die glansrijke ogen op zich rusten en evenals een maal tussen de rhododendrums, kreeg zij een gevoel alsof zij ee.n ruw, bar baars wezen was, hoogstens goed ge noeg om met de soldaten in een ka zerne of een kamp pret te maken. Alleen de ogen van de vrouw, die Cecil lief had, bezaten de macht dat gevoel van vernedering in haar te doen zullen zijn om te maken dat geen intimidatie de vrije keus van het volk verijdelt". Dit gebeurde allemaal nadat Himmler wijlen Graaf Bernadotte voorstellen had gedaan. Ik heb het nieuws de Russen getelegrafeerd en Stalin heeft geant woord „U hebt precies gedaan, wat ik dacht dat u zou doen". Dit was het hoogtepunt in mijn betrekking met Stalin. Aan de andere kant schreef ik „Het is niet erg prettig in een toe komst te zien, waarin u en de landen die u beheerst plus de communistische partijen in vele andere staten allemaal naar één kant worden getrokken en zij, die zich aansluiten bij de Engels sprekende naties met haar bondgenoten en dominions aan de andere kant staan. Het is volslagen duidelijk dat een' twist de wereld in stukken zou scheuren en wij allen, leiders aan beide kanten, die daar iets mee te maken hebben gehad, zouden voor het forum van de geschiedenis gebrandmerkt worden. Het zou zelfs een ramp zijn wanneer wij een lange periode van verdachtmaking, van over en weer schelden en van botsende politiek zou den tegemoet gaan. Een ontwikkeling van de wereld die voordelig is voor de massa is slechts mogelijk door onze drieëenheid. Ik hoop dat er in deze ontboezeming geen woord of zin is die u, zonder dat het de bedoeling is, pijn doet. Zo ja, laat mij dat dan weten. Maar ik vraag u, mijn vriend Stalin, onderschat niet de geschillen, die reeds ontstaan, die volgens u klein kunnen zijn, maar die symbolisch zijn voor de manier, waarop de Engels-sprekende democra tieën het leven zien." Dit was mijn opvatting in 1945- Dit was mijn dierbaarste wens. Ik ge loofde, dat de drieëenheid van de drie Mogendheden een gouden eeuw zou betekenen voor de vruchtbaarheid en vrede en voor het morele en intellec tuele welzijn van de mensheid. Ik be treur diep de redenen, bekend aan allen, die het moeilijk maken, dit ge loof nu te delen en uit te drukken. (Luide bijval van de oppositie)". Te lage prij's. De controleurs van de prijsbeheer- sing hebben thans zelf het bewijs ge leverd, dpt men van de middenstander het onmogelijke eist, aldus het week blad „De banketbakkerij". Ten aanzien van de prijsvaststelling van vruchten- koek was door de prijsbeheersing een verkeerde calculatiemethode toegepast. Het gevolg hiervan was,' dat tal van koekbakkers, die met de toegestane ontwaken. No'g was haar ziel met twijfel en smart vervuld, toen zij nogmaals sa lueerde en stapvoets langs de gelede ren reed. Iedere lans werd gedragen, ieder zwaard opgeheven en ieder ge weer geschouderd. Het ganse leger groette de marketenter, als ware zij een keizerrin, voor het kruis, dat op haar boezem glinsterde, voor de moed, waarmede zij de driekleur had gered. Luide toejuichingen trilden door 't luchtruim. Kletterend groetten haar de gepresenteerde zwaarden en lansspit- sen. De krijgsmuziek hief een wilde oorlogsmars aan en de stukgeschoten vaandels ontplooiden hun wapperend dundoek in de wind. Dat was het paradijs, waarvan zij had gedroomd! Dat was het hulde blijk van het leger, dat haar afgod was! Met een oog vol grenzenloos mede lijden zag Venetia haar na. „Dat arme, onvrouwelijke schepseltje!" dacht ze. „Wat ziet ze er aardig uit Wat is ze dapper! - En wat is ze hem getrouw!" In de groep rondom de vlaggestok

De Schakel | 1949 | | pagina 1