Churchill spreekt_over Europa. V TWEE SOUVEREINEN GEDIEND s~ SCHAKEL ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WEST ZEEUWSCH-VLAANDEREN 5e Jaargang Nummer 210 VRIJDAG 21 JAN. 1949 Drukkers-Uitgevers Firma SMOOR DE HULSTER - Boulevard 120 - BRESKENS - Telefoon 27 - Giro 358296 Verschijnt iedere Vrijdag Abonnementsprijs f 1,— per kwartaalfranco per post f 1,15 Prijs der advertentiën 7 cent per m.m. bij abonnement korting Advertenties met „brieven onder nr. of bij ons te bevragen", 10 cent extra In Elseviers Weekblad van 18 Dec. 1948 vond ik in extenso afgedrukt de redevoering, welke het Lagerhuislid Winston Churchill onlangs heeft ge houden bij de behandeling van de buitenlandse politiek der Engelse rege ring. Het zal de belangstellende lezer waarschijnlijk niet onwelgevallig zijn ook eens kennis te kunnen nemen van het oordeel van deze eminente staats man, die - ook voor ons - de oorlog heeft gewonnen, doch wie het helaas niet gegeven mocht zijn, ook de Europese vrede te winnen. Wie weet hoe de zaken er thans in Europa zou den voorstaan, wanneer de Engelse kiezers hem in 1945 n»et naar huis hadden gezonden. Helaas valt aan dat feit niets te veranderen en daardoor is de invloed van deze grootste staats man thans niet groot meer, althans niet direct merkbaar. Toch ware het te hopen dat zijn woorden niet tever geefs worden gesproken en dat men in Europa meer ging varen op de koers die de grote Winston steeds in tijden van gevaar zo precies wist aan te geven. Churchill zei over de buiten landse politiek van Engeland, op de hem eigen pittige wijze, het volgende „Sedert de socialistische regering aan het bewind kwam, is de oppositie met de grootste minachting behandeld, en absoluut uitgesloten van de buiten landse zaken. Hierin blijft de regering ver achter bij de Amerikaanse demo cratie, waar de twee partijen-politiek zelfs tijdens de harde strijd van de Presidentsverkiezingen en later is ge handhaafd. In Engeland heeft de rege ring haar overwinning alleen maar be nut om alle politieke krachten buiten de eigen kring te ignoreren en opzij te schuiven. (Bijval van de oppositie). Ik zou nooit hebben geloofd, dat na de gemeenschappelijke beproeving van de oorlog de conservatieven en liberalen zo meesterachtig en zo uit de hoogte zouden worden behandelt. (Gelach op de ministerbanken en bijval van de oppositie). De aanhangers van de regering mogen lachen, maar het land lacht niet. Gedurende de periode van conserva tief bewind na de nationale regering nodigde ik Attlee uit met mij naar Potsdam te gaan, en in de brieven die ik Attlee schreef, bood ik hem en Bevin de nauwste samenwerking en de volledigste inlichtingen aan in alle zaken van buitenlandse politiek. De tegenwoordige -regering heeft zelfge noegzaamheid, eigendunk en arrogantie getoond ten aanzien van degenen, die F u 1 u n oh 124) door OUIDA Die maarschalk? Wel, die betekende in haar oog niets! Niet hij, het leger kroonde haar. Wat zij zag waren de door de zon verbrande gezichten van haar „kinderen," van de' mannen, die voor het merendeel oud genoeg waren om haar grootvader te kunnen zijn, die menig donker uur met haar hadden doorleefd en wier gelaatstrekken thans straalden van geluk en vol tederheid op hun Kleine Meid waren gevestigd. Zodra hij haar gewaar werd, nam de maarschalk de steek af en maakte een diepe buiging. Hij kende dat aardige kind van zijn Afrikaanse regimenten van aanzien; hij wist hoe zij reeds een maal een muiterij had gedempt als een veteraan en een charge geleid als een Murat. Hij wist, dat deze hinde een leeuwenhart, dat deze bonte vlinder een adelaarsvlucht bezat. In weerwil van haar verachting voor rangen en standen bonsde haar hart Engeland door de storm heen hebben geloodst. Het is nu te laat. Indien de conservatieven verantwoordelijkheid krijgen voor de regering des lands, hoop ik dat zij het slechte voorbeeld niet volgen en zich boven partij-politiek weten te verheffen. (Bijval van de op positie). Maar de oppositie heeft zich door deze rare en norse behandeling in be langrijke kwesties niet laten beïnvloeden. Zij heeft de regering steeds gesteund, niet alleen wat buitenlandse zaken, maar ook wat defensie betreft. Zij heeft nooit geaarzeld dit te doen, maar het humeur van de socialisten is zo, dat noch de Eerste Minister noch Bevin ooit „dank U" had durven of willen zeggen. Deze vlegelachtigheid jegens conservatieven en liberalen heeft Bevin vele verwijten van zijn eigen linker vleugel niet bespaard. Daar zijn de communisten en de crypto-communisten en hun reisgenoten die hun cacofonisch scheidkoor tegen Bevin aanhieven (ge lach). Zilliacus zou verleden week hebben gezegd en ik neem aan dat dit de grootste belediging is die Zilliacus kan uitdenken dat Bevin's politiek slechts „Winston en water" was (gelach) en hij voegde er aan toe dat in latere uitingen „een grotere dosis Winston" was. (Gelach). Er zit een onbedoeld compliment in de schimpscheuten van Zilliacus die ik des te meer waardeer omdat het onbewust en onvrijwillig was. Wat Zilliacus werkelijk bedoelt is, dat Bevin's politiek zo ver mogelijk de politiek is geweest waarvoor wij in de oorlog allen gewerkt en gestreden hadden. o Het belangrijkste ..is een steeds nauwer en krachtiger betrekking of, zoals ik het liever noem, broederlijke associatie met de Verenigde Staten van Amerika. Engeland en de V. S. werken met elkaar samen in alle be langrijke kwesties op bijna de gehele wereld. Dat doet mij plezier. In de steeds nauwere eenheid van de Engels sprekende wereld ligt de voornaamste hoop voor de menselijke vrijheid en een groot gedeelte van de hoop op ons eigen behoud. (Bijval van oppositie). Ik heb gisteren uit Bevin's rede op gemaakt dat de V. S. nu bereid zijn om te doen wat zij nog nooit tevoren gedaan hebben of hebben willen doen: het geven van een garantie aan West Europa tegen agressie, verbonden met practische maatregelen van militaire samenwerking. Dit is een geweldige gebeurtenis. (Bijval van de oppositie). Als het in 1939 of 1940 was gebeurd, zou de hele tragische geschiedenis van de wereld anders zijn geweest en zou toch luid onder de met gouden nestels prijkende uniform. „Mejuffrouw," ving de maarschalk aan, terwijl zijn stem tot aan het uiterste einde der lange linie soldaten weerklonk, „mejuffrouw, ik heb de eer mij heden van de gelukkigste taak mijns leven te kwijten. De heldendaad, door u bij Zaraila verricht, was even schoon van opvatting als groots van uitvoe ring en de heldenmoed, bij die ge legenheid door u aan de dag gelegd, werd alleen door uw vaderlandsliefde geëvenaard. Mogen de soldaten in volgende veldtochten u tot voorbeeld nemen en trachten u na te volgen. Uit naam van Frankrijk zeg ik u dank. Op last van de Keizer breng ik u het kruis van 't Legioen van Eer". Nog klonken die kernachtige, korte woorden over de hoofden der luiste rende regimenten, toen de maarschalk zich uit het zadel boog en Cigarette het rode lint-op de borst hechtte. Ter stond daarop weergalmde uit de mond van al die soldaten, welke in adem loze spanning het ogenblik hadden verbeid, waarop ook zij hun lieveling de cijns van toejuichingen mochten de catastrophe misschien zijn voor komen. Het opmerkelijkst van alle maatre gelen is het stationneren van een Amerikaans bommenwerpers-eskader in onze bases in Eastanglia (Solly) (Labour: „Schande Wij willen ze niet"). Het belang van zo'n maatregel is niemand ontgaan, het minst aan de potentiële vijanden van de landsbelan gen. Ik wens de regering, en de Eerste Minister en Bevin in het bijzonder hulde te brengen voor de moed waarmede zij zo'n stap mogelijk hebben gemaakt. Voor zover ik weet, is dit in tijd van vrede zonder precedent. Hierover sprekende wil ik verwijzen naar Generaal Eisenhower die gedu rende de hele oorlog zo trouw voor de gemeenschappelijke zaak heeft gewerkt. Het heeft mij gespeten in de kranten aanvallen te lezen op zijn loyaliteit. De staf-chefs tijdens de oorlog en Lord Ismay hebben daarop geantwoord, maar in het belang van de Anglo-Amerikaanse betrekkingen wil ik mijn getuigenis daaraan toevoegen. Ik was het over strategische kwesties niet altijd met Generaal Eisenhower eens en ik zou de gelegenheid om mijn opvattingen tot uitdrukking te brengen aangrijpen als mijn leven, en het leven van de regering zou worden verlengd. (Gelach). Ik kan niet beter doen dan het persoonlijke telegram voorlezen, dat ik op 9 Mei 1945, een paar dagen na de overgave van het Duitse leger, President Truman toestuurde „9 Mei 1945. Laat mij u zeggen wat Generaal Eisenhower voor ons heeft betekend. In hem hebben wij een man gehad die de eenheid van de Geallieerde legers boven alle nationalistische ge dachten heeft gezet. In zijn hoofdkwar tier waren Eenheid en Strategie de alleen heersende geesten. De Eenheid ging zover dat Britse en Amerikaanse troepen aan het front gemengd konden worden en grote massa's zonder enige moeilijkheid van het ene commando naar het andere konden worden over gebracht. Nooit is het alliantie-principe tussen edele rassen op zo'n hoogte ge bracht en gehandhaafd. In naam van het Britse Rijk en Gemenebest druk ik u onze bewondering uit voor de standvastige, verziende en verlichtende karaktereigenschappen van Generaal Eisenhower". De oppositie was het in de grote lijn ook met de regering eens al zijn er punten van verschil in admini stratief opzicht met de politiek van de minister van Buitenlandse Zaken en zijn collega's ten aanzien van het verslagen Duitsland. Zij feliciteert deze met het buitengemene succes van de brengen, een ontzettend, oorverdovend hoera, dat tot drie- viermaal toe dave rend als trompetgeschal over de vlakte weergalmde en zich oploste in een donderend vreugdegejuich, waarin Ci garette's naam met die van Frankrijk werd verbonden. Toen Cigarette die vreugdetonen hoorde, werd zij zeer bleek, werd haar oog beneveld en zachter van uitdruk king en beefde haar mond door overmaat van vreugde. Zij hief het hoofd op en al de onuitsprekelijke liefde, die zij haar land en haar natie toedroeg, straalde door in de muziek van haar stem, toen zij uitriep: „Francais, ce n'était rien!" Meer zeide zij niet. In dat ogenblik wist zij wat de jonge Bonaparte moest hebben gevoeld, toen Frankrijk de overwinnaar van Italië in die hete, stille Juli-nacht verwelkomde. Er heerste een indrukwekkende stilte. Het leger kroonde een vrouw, in de lente haars levens als een zijner dapperste en beste soldaten. Daarop bracht Cigarette de hand aan 't kruis, die droom van geheel haar leven, nam het van de boezem wonderbaarlijke luchtbrug. De zaak waarom het gaat is veel belangrijker dan het technische succes. Zij heeft de volken van Duitsland aan beide zijden van het IJzeren Gordijn op een manier zoals redevoeringen, betogen of beloften niet kunnen, geleerd dat hun toekomst ligt in steeds nauwere associatie met de Westerse wereld. De verkiezingen in Berlijn waren een bewijs van de wederopstanding van de Duitse geest en zij waren een baken dat zijn licht werpt over een machtig ras zonder welks effectieve hulp de roem van Europa niet tot nieuw leven kan wor den gewekt. Ik hoop oprecht dat de regering niets zal doen of dat de Geallieerden niets zullen laten doen om die belangrijke evolutie van het Duitse sentiment te ontmoedigen of tegen te houden. Om deze reden verlang ik naar de dag dat die ellendige denazificatie- processen en ook de processen tegen leiders of vooraanstaande dienaren van het Hitler-regime tot een eind worden gebracht. Zeker, er is bloed gevloeid, maar ik zou geen andere levens meer willen nemen wegens de twisten, ver schrikkingen en wreedheden van het verleden. Ik vertrouw ook dat de ver woesting van Duitse fabrieken, behalve die direct of exlcusief oorlogsmateriaal maken, op het vroegst mogelijke ogen blik tot een eind wordt gebracht. Wij moeten onze invloed en hulp bronnen blijven aanwenden om het Duitse volk, of de staten van Duitsland, in staat te stellen zichzelf te regeren en zo spoedig mogelijk een redelijk bestaan te leiden. Ik hoop dat de staten van Duitsland veel van hun individuele rechten terugkrijgen. Langs deze weg is het zowel voor Frankrijk als voor Groot-Brittannië het gemak kelijkst verder te gaan; en langs deze weg worden verzoening en genezing in eerste instantie het gemakkelijkst ge vonden over de vroegere fronten heen. De Duitse individualiteit moet hersteld worden, voordat een vorm van structu rele eenheid terugkomt. In dit proces van verzoening met Duitsland ligt Frankrijks gelegenheid om zijn plaats in de leiding van Europa terug te krijgen. Het is tijd dat de duizendjarige strijd die Europa heeft geruïneerd en de wereldbescha ving bijna vernietigd, eindigt. De rekening kan nooit worden vereffend. Wraak is de duurste luxe; het recht van vergelding ligt zelfs op zo grote schaal boven de competentiesfeer van menselijk handelen. (Slot volgt). en strekte de hand, die het hield, naar de veldoverste uit. „Dit kruis komt mij niet toe, maar schalk!" „U niet toe? De Keizer schenkt het -" Cigarette salueerde met de linker hand, terwijl de rechter de maarschalk het kruis nog altijd voorhield. „Het komt mij niet toe. Luister". De blos was op Cigarette's gelaat teruggeko men. Haar oog glinsterde weer even overmoedig als weleer. „Luistert allen! Frankrijk dankt mij, het leger juicht mij toe. Welnu, die allen ben ik hartelijk dankbaar. Maar ik herhaal, dat ik niet aannnemen wil wat mij niet toekomt en dat aan mij in dit geval de voorkeur werd ge schonken, is onbillijk; niet ik redde de eer van de dag. Dit deed een korpo raal der Afrikaanse jagers. Wat hij deed en hoe hij dat deed zal ik u zeggen - Toen al zijn officieren wa ren gevallen, verzamelde hij de hand vol mannen, die nog waren overgeble ven en hield zich de ganse dag lang tegen de overmacht staande. Zelfs de Arbicos moesten de grootsheid van dit heldenfeit erkennen en boden hem

De Schakel | 1949 | | pagina 1