Commentaar op Je Schakel" vrijdag 7 jaw. 1949 feuilleton TWEE SOUVEREINEN GEDIEND De Zeeuwse Zangers. De schakel s~ ALGEMEEN MIEUWS- Drukkers-Uitgevers Firma SMOOR DE HULSTER EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WEST ZEEUWSCH-VLAANDEREN 4e Jaargang Nummer 208 Boulevard 120 - BRESKENS - Telefoon 27 - Giro 358296 Verschijnt iedere Vrijdag Abonnementsprijs f 1,per kwartaalfranco per post f 1,15 Prijs der advertentiën 7 cent per m.m. bij abonnement korting Advertenties met „brieven onder nr. of bij ons te bevragen", 10 cent extra M. d. R. Van bevriende zijde ontving ik een bundel Schakels, o.a. die van 10 Dec. 1948 no. 204, waarin het artikel van de heer L(uteijn) „De kop van Jut". Met de inhoud van dat stuk ben ik het roerend eens, evenals met de beide nummers „De vergeten hoek" in de Schakels van 28 Nov. en 3 Dec. In de tweede kolom staat in het blad van 10 Dec. evenwel een zin, waarmee ik niet accoord ga. We lezen „De boerderijen, waar het hier om gaat zijn gelegen op laag- veen, op een soort landbouwgrond dus die van een veel lager productiever mogen is dan de kleigronden van Westelijk Zeeuwsch-Vlaanderen". Ja van nature zijn de kleigronden het rijkst aan al die voedende stoften, die voor een volledige oogst nodig is. En toch worden de laagveen-gron- den, met hun sappige malse weiden, waar het fijn veredelde zwart bonte Fries-Hollandse vee met een hoge melkgift en een rijk vetgehalte 's zomers graast, veel duurder verkocht dan onze rijke Zeeuwse poldergronden. Nog gekker. Op woeste afgegraven duingronden teelt men de beste hyacinten. Dit luxe goed wordt duur betaald. Vandaar dat die schrale afgezande duingronden vele malen duurder ver kocht worden bij publieke veilingen dan de laagveense weidegronden en dus naar evenredigheid nog ettelijke keren hoger in prijs dan de van zich zelf van groeistoften rijk voorziene kleipolders. f 2400Ó per bunder voor woest bol lenland. f 8000 per h.a. voor een koeboeren bedrijf. Ik heb eens een Boskoper horen zeggen „Hoe schraler de grond van nature hoe duurder in prijs en hoe rijker de grond gezegend is met alle mogelijke plantenvoedingsstoffen, hoe goedkoper." In de praktijk is daar veel van waar. Ik heb in Tholen wel land- en tuin- bouwcursussen gegeven, waar ik boven staand gezegde in de klas slingerde. Dan sprongen de jongens op. Wat, onze rijke Zeeuwse kleigrond zou minder waard zijn dan die laaggelegen sponsachtige veen weiden, waar je 's winters bijna vervanwege de hoge waterstand en nog erger onze vette klei het moet afleggen tegen die schrale geestgronden achter de Hol landse duinen. Was de storm wat geluwd, dan kwam ik met cijfers voor de dag. Cijfers aan de werkelijkheid ontleend, die niet te loochenen waren. 122) door OUIDA Grote tranen stonden Venetia in de ogen en verduisterden haar blik. Zelfs onder de indruk van de verbazing, die zich van haar had meester gemaakt bij 't vernemen van de oorzaak, welke Cecil in ballingschap had gevoerd, ge voelde zij even instinctmatig als Ci garette, dat een groots offer, dat een bewijs van zeldzame zielskracht en edelmoedigheid onder dat geheim lag verborgen. „Dat aan niemand zeggen?" her haalde zij. „Wat? Zelfs niet aan Phi lip, uw oudste vriend? O, geloof maar, dat hij u in zijn hart nooit een se conde heeft veroordeeld". „Dat wil ik geloven. Toch kunt gij voor mij niets doen dan levenslang zwijgen. Het toeval heeft mij vandaag een gelofte doen verbreken, die ik tot aan mijn dood ongeschonden had denken te bewaren. Toen u mij her kende, kon ik mij zeiven niet verloo Ja, ja dan moesten ze eigenlijk toch toegeven. Het is wel beroerd, dat geef ik grif toe, als men trots is op zijn ge boorteland met zijn prachtige rijke graanoogsten. Maar zuivelproducten brengen meer in het laatje dan land bouwproducten. Groente, maar vooral bloemen winnen het verre van de melk, boter en kaas. Het is nu eenmaal niet anders. Wandel van Schoondigke naar Oost burg. Vroeger lagen er tien boerderijen langs de steenweg nu 15 wellicht. Maak een uurwandeling door de Krim- penerwaard van Stolwijk naar Berken- woude. Ruim vijftig boerenwoningen aan weerszijden van de harde weg. De bedrijven zijn niet breed. Het dichtst zit de bevolking op elkaar in het Westland op de geest gronden en in de bollenstreek van Leiden tot Haarlem. De mensen wonen op de tuinen veelal. Kleine bedrijfjes van 1 tot 3 h.a., waarop een gezin, vader, moeder met een dozijn jongens en meiden zich een levensonderhoud scheppen. Geboren in het Land van Cadzand, waar ik tot mijn twintigste jaar woonde, heb ik ook veel rondgekeken in het voormalig Vde district van Zeeland, maar verder overal in Neder land van Zuid-Limburg tot Noord- Holland en Groningen en Friesland toe. Ik vind, dat we ons eigen volk eerlijk moeten inlichten, vooral als we een vergelijk willen treften met andere bedrijven in onderscheiden delen van ons vaderland. Ik geloof niet dat de heer L. bij de bewuste zin wel ge noeg heeft nagedacht. G. A. van Overbeeke, Laan van Meerdervoort 807 's-Hage. Naschrift van de redactie. Het doet me een bijzonder genoe gen te mogen constateren dat De Scha kel ook wordt gelezen door mensen die in den Haag wonen. Wanneer die mensen zoals de heer Van O. de Schakel evenwel moeten ontvangen door bemiddeling van „een bevriende zijde", dan is het voor een geboren „Kezantenaar" zoals de heer Van O. enigszins bedroevend dat hij ons veel gelezen blad zo te hooi en te gras moet ontvangen. Waarom geen abonné, geachte heer van O, dan wordt De Schakel een nog meer gelezen blad! Bovendien vind ik het aangenamer om in de redactie van dit weekblad de degen te mogen kruisen met een abonné dan met iemand, die men feitelijk als min of meer klaplopend moet be schouwen. Dit is mijn eerste opmerking en de chenen, kon ik niet tegen u liegen. Doch rep over 't geen tussen ons is voorgevallen, in Godsnaam, nooit een woord!" „Waarom toch niet? Ge zegt, dat ge het bewijs voor uw onschuld niet kunt leveren; maar waarom treedt ge niet openlijk op tegenover de wereld, ver klaart aan een ieder wat ge mij onder ede verzekert en doet uw aanspraken op de titel uws vaders gelden?" ,,'t Is waar. Onschuldig was ik. Maar zal ik man van eer zijn, dan moet ik het juk blijven dragen dat ik jaren geleden opnam. Ik had gedacht ten grave te dalen, zonder dat een sterve ling ooit iets vernam van de jaren, die ik in Afrika heb doorgebracht. Zo als de toestand thans is, kan ik alleen verzoeken te worden vergeten". Bij die woorden daalde zijn stem tot een gefluister en trilden zijn lippen. Dat hij alleen vergetelheid mocht vra gen aan een vrouw, die hij beminde met al de gloed van een hartstocht, welke plotseling in zijn hopeloze toe stand was ontstaan, was bitter, vrese lijk bitter. tweede geldt het vetgedrukte woord eerlijk aan het slot van de brief van de heer Van O. Ik geloof dat er in het algemeen geen oneerlijkheid kan schuilen in het maken van een fout. En in dit geval, wat voor een fout? Dat de landbouwgrond in het Land van Cadzand als zodanig een hoger productievermogen zou hebben dan een boerderij op het laagveen in N. O. Overijssel. Ik wil aannemen geachte heer Van O, dat Uw betoog juist kan zijn, doch de gehele door U bedoelde kwestie staat in generlei - althans hoogstens in zeer zijdelings - verband met de strekking van het artikel „De Kop van Jut". Als man van het onder wijs zult U toch zeker wel door heb ben gehad, dat het gewraakte artikel geheel en uitsluitend is bedoeld als een aanval op de duizendkoppige draak bij de dienst van Wederopbouw, n.l. op de vaak ondeskundige ambtenarij, die de wederopbouw belemmert in- plaats van vooruit brengt. Wat overigens Uw zienswijze betreft, daarvoor ben ik als gewone boeren jongen te weinig deskundig om met succes daarover met U te polemiseren. Overigens zou een betoog daarover beter tot zijn recht komen in een of ander landbouwblad. Als leek dan wil ik er alleen nog op wijzen, dat de door U genoemde grondprijzen in de bollenstreek, in het Westland en in de centra van veeteelt mij weinig zeggen. Ik zou U bijvoorbeeld een bedrag van achthonderd gulden per vierkante meter kunnen noemen, dat in het be gin van deze eeuw, dus nog in de goedkope tijd, voor bouwgrond (be stemd voor een bankgebouw) aan de Zuidblaak in Rotterdam werd betaald. Diezelfde bank zou die prijs zeker niet hebben betaald voor het oprichten van haar bankgebouw op Sasput of aan Potjes. Waarom niet? Natuurlijk omdat het daar nooit rendabel zou kunnen worden gemaakt. En om deze zelfde reden zou een bloembollenkweker ook nooit 24 mille betalen voor een bunder kleigrond onder Schoondijke. Om ge lijke reden ook zal de beste kleigrond in het Land van Cadzand geen acht duizend gulden waard worden voor een melkbedrijf. Hoge winsten ople verende melkbedryven zijn ook ge bonden aan een bepaalde ligging, met name in de buurt van 'onze grote be volkingscentra en zullen in een land als Westelijk Zeeuwsch-Vlaanderen met zijn geringe bevolkingsdichtheid, en moeilijke verbindingen, nooit zo rendabel kunnen zijn als de verbouw van zaai- en pootgoed, suikerbieten enz. Ziedaar de mening van een leek, die zich verder op dit terrein niet waagt. Een ongekend gevoel van machte loosheid tegenover het ongeluk van die man straalde in Venetia's woorden door, toen zij antwoordde: „Gij vraagt mij meer dan ik bij machte zal zijn te doen. Bedenk toch dat ik u in mijn kinderjaren zo goed heb gekend en dat gij de boezemvriend waart van de man, die ik op aarde het meeste be min. Een ontmoeting als deze zal ik onmogelijk kunnen vergeten. Natuurlijk kunt gij mij bevelen het stilzwijgen te bewaren, maar -" „Ik beveel niets. Ik smeek slechts, 't Is de enige genade, die ge mij kunt bewijzen. Spreek nooit over mij!" „Stelt ge in Philip's genegenheid dan geen vertrouwen?" „Integendeel. Te veel". „Te veel voor wat?" „Te veel om hem nodeloos smartte willen veroorzaken. Als ge hem lief- hebt - als ge medelijden gevoelt met mij, zorg dan, dat wij elkander nimmer ontmoeten!" „Maar waarom dan toch? Als alles kan worden opgehelderd". „Dit kan niet" Cecil was weder op Ik hoop dat de heer Van O. mijn wenk omtrent het nemen van een abonnement ter harte zal nemen en dan hoop ik hem op een ander terrein dan dat van de land- en tuinbouw in „De Schakel" nog dikwijls te ontmoeten. L. De uitvoering van „De Zeeuwse Zangers," onder leiding van de heer C. Schijve, Donderdagavond gegeven in het Ledel-Theater te Oostburg, is een groot succes geworden. Ondanks de zeer ongunstige weersomstandigheden waren velen, uit het gehele landje van Cadzand, opgekomen en zij zullen daar van geen spijt hebben gehad. Het koor heeft aan kracht gewonnen, hoewel ook nu de bas-partijen nog wat zwak waren, hetgeen in enkele liederen op viel. Het programma was met zorg gekozen en gaf volop de gelegenheid voor de diverse solisten zich te laten horen. De heer Sam Lako blijkt nog steeds een onmisbare kracht te zijn, hoewel ook de heer Joh. Verschoore over een behoorlijke stem beschikt. Bij de dames gaat meer en meer op de voorgrond treden mej. Ina Antho- nisse, die blijk geeft van ernstige stu die. Mej. Anny Maas is geen onbe kende, hoewel zij in het duet met Ina beter was als in haar solo. Wij heb ben haar wel eens beter gehoord. Een bijzondere attractie was het optreden van de violist St. Kowarsky, die zich ontpopte als een waar kunstenaar. Dat was werkelijk een genot en de enige aanmerking die wij zouden willen ma ken is, dat wij te weinig van hem te horen kregen. Een tweede verrassing was het piano spel van Sam Schijve, die blijk gaf van ernstige studie. Zijn spel is in één jaar enorm vooruitgegaan en be loofd nog heel veel voor de toekomst. Een aardige afwisseling in het program ma waren de gedichten, voorgedragen door mevr. Verhage-Risseeuw en tot slot de voordracht „Trine ei keure had," door mevr. Masclee en Sam Lako, waarom braaf is gelachen. Het geheel een mooie avond. Duizendste retourvlucht AmsterdamNew York Op 24 Juli 1930 steeg van het vlieg veld Port Marnock in Ierland een 3- motorige Fokker F-7 op. Het toestel, dat de naam „Southern Cross" droeg, had tot bestemming Newfoundland. Het was de tweede vlucht van een vliegtuig van Europa naar Amerika. De gezag voerder was Kingsford Smith, de tweede gestaan en stapte driftig en snel adem halend met gebogen hoofd de kamer op en neer. Hij meende, dat hij in de ure waarin de ondankbaarheid van zijn broeder hem het hart doorboorde het zwaarste leed geleden had, dat hij kende of ooit had gekend. Maar een nog grievender smart wachtte hem toen hij, zonder te vermoeden waartoe hem dit leiden zou, dat kleinood op viste. Eindelijk stond Venetia op en ging naar hem toe, terwijl zij fluisterend een naam uitsprak, die Cecil maar al te goed kende. „Lord Royallieu". Cecil verschrok, wendde zich om en keek haar aan met een blik, alsof hij een schim uit zijn leven van voorheen uit het graf zag verrijzen. „Waarom kijkt ge mij zo aan? Doe wat ge wilt, maar in het feit, dat ge de drager van de titel uws vaders zijt kunt ge geen verandering brengen. Zolang gij leeft, kan Berkeley, uw broeder, die niet wettig voeren. Dat ge Afrikaans jager zijt, neemt niet weg, dat ge ook de titel draagt van pair

De Schakel | 1949 | | pagina 1