L EI SI 1.0. De knip-en naailessen worden M TWEE SOUVEREINEN GEDIEND J. JANSEN-Verhage R.v.QUEKELBERGHE Dienstbode van Delft's Kinderwagen DE JONGE'S Groede. Intrede Ds. Boere. Op de morgen van de 2e Kerstdag be vestigde de consulent Ds. M. J. W. Schopen hauer van Schoondijke de beroepen predikant Ds. C. B. Boere, gekomen van Delft, te voren predikant in Nederlands-Indië. Des middags deed Ds. Boere zijn intrede naar aanleiding van Romeinen i 16. In zijn gloedvolle prediking stelde hij zijn hoorders voor de positieve keuze van Christus als Ver losser en Zaligmaker. Hij deed een krachtig beroep op aller medewerking. Na zijn predi king hield hij dé gebruikelijke toespraken tot aanwezige colleges en personen. Van de na burige predikanten merkten wij op Ds. Four- nier van Oostburg, Ds. Winckel van Hoofd plaat, Ds. Wiebosch van Biervliet en Da. Stol. Burgemeester Everaars wees op het goede contact tussen Overheid en Kerk. Ouderling Cijsouw sprak namens de Kerkeraad, de heer Hoste namens de Kerkvoogdij. Hij wees op de hulp die Zeeuwsch-Vlaanderen aan het uitgehongerde Noorden bood, terwijl men ir 't Noorden de nood van 't Land van Cad zand vergeet. Met allerlei uitvluchten tracht men zich te rechtvaardigen. Ds. Fournier van Oostburg heette Ds. Boere welkom in de Classis van IJzendijke. Mej. A. M. Cijsouw deed dit namens de Jong Her vormden van Groede. Ds. Schopenhauer uit Schoondijke heette hem welkom in de kleine ring van IJzendijke, die nog drie vacatures over houdt. Hij liet toezingen Gezang 91 3, „Och, dat Uw geest den leraar sterk". Na de zegenbede zong de gemeente staande het „Ere zij God", 's Middags was de kerk. zeer goed bezet. Uitvoering. Op 2e en 3e Kerstdag gaf de toneel vereniging „Groede" een uitvoering in de zaal van de heer Beun. Medewer king werd verleend door de band „Amusemento," welks voerzitter, de heer A. de Hulster, de eerste avond het openingswoord sprak, waarna de band een zeer mooi programma ten gehore bracht, waarvoor na elk num mer een welverdiend applaus volgde. Na de pauze was het de beurt aan de dames en heren van de toneelver eniging. Opgevoerd werd het toneel spel in 3 bedrijven: „In de greep van de Mammon", door Bob Bertina. De verschillende rollen bleken in goede handen te zijn, zodat het spel met de grootste aandacht door het publiek werd gevólgd. Ook de aankleding van het toneel was goed verzorgd. De heer Hoste sprak de tweede avond het openingswoord, terwijl aan het slot Burgemeester Everaars enige dankwoorden uitsprak. Beide dagen was de zaal geheel bezet. De laatste avond werd voor het concours gespeeld. Waterlandkerkje. Kerstfeest. Op de laatste schooldag van het jaar werd door de leerlingen van de laagste klassen der Openbare Lagere School alhier Kerstfeest gevierd. In een der lokalen stond een kerst boom die zeer in de smaak viel bij de jeugd. Na de gebruikelijke tractaties, ver halen en liederen ging een opgetogen groep kinderen naar huis. Oudercom missie en personeel der school kunnen op een geslaagde feestmiddag terug zien. Oostburg. Prijskamp, In de café's U. de Windt en Wed. Mabesoone werd Zondag gezamelijk een Biljartprijskamp gehouden. Winnaars werden, Ed. Hinneman (Oostburg) en Aalbregtse (Draaibrug). 2, Iz. Ver- planke P. Verschage. Cabaret. In Vlissingen wordt 5 Februari a.s. een Grote Amateurs-Parade ge houden. Dit is alleen voor Zeeuwen. Koos Speenhof is deze avond conferan- cier, het publiek is jury. Er zijn mooie prijzen. Ook Pierre Leenhouts uit Oosburg zal hieraan deelnemen. Nieuwvliet. Jong Hervormden. Op Maandagavond 10 Jan. zal de heer L. J. Winckel, Theol. Student te Bilthoven, voor de jonge lidmaten spreken over zijn reis naar Zweden, om half zeven. Tevens zal er op die avond een bestuur gekozen worden. Verzoeke dus een stuk papier en een potlood mee te nemen. Sluis. Bridge-Drive, j Onder de bekwame leiding van de j heer en mevrouw Spruit, werd dezer j dagen in hotel Sanders alhier een duplicate georganiseerd, waaraan door j 24 paren, in 2 groepen, werd deelge- j nomen. Het was voor de bridge-lief- i hebbers van Zeeuwsclv Vlaanderen een j pracht gelegenheid eikaars krachten te j meten en onder de goede leiding van j het echtpaar Spruit verliep de avond naar ieders genoegen. De voorzitter van de Sluisse bridgeclub, de heer J. Wage, onder wiens auspiciën de duplicate plaats vond, verlokte dan ook aller ge voelens toen hij in zijn slotwoord zei „Mevrouw en meneer Spruit, dat smaakt naar meer". De uitslag is als volgt: Groep A, Lijn Noord-Zuid J BaasA. Baas, Sluis; Lijn Oost-West, van Veen Sondag, Oostburg. Groep B. Lijn, Noord-Zuid, de heer en mevrouw van Kruiningen te Oost burg; Lijn Oost-West, de heer en me vrouw de Jong te Oostburg. Opgemerkt dient te worden, dat het echtpaar de Jong uit Oostburg het grootst aantal punten behaalde. Hoofdplaat. Uit Hoofdplaats raad. Onder de ingekomen stukken was een verzoek van de Plantenziektenkun- dige dienst om ook in 1949 mee te helpen met de rattenbestrijding. De raad zegde alle medewerking toe. De heer Blaakman te Slijkplaat kreeg op zijn verzoek een premie voor woningverbetering toegewezen. Het R.K. schoolbestuur van de Aloysiusschool deelde mede dat deze school nu ressorteert onder het bestuur van de R.K.-School te Schoondijke. In verband hiermede verzocht zij de raad de school Slijkplaat te mogen exploiteren. De raad kon zich hiermee verenigen. De adviescommissie woonruimtewet werd aangevuld met de heren Termote en' Blaakman. Het burgerlijk armbestuur ziet er nu als volgt uit L. de Bie, J. Blaakman, C. de Smit, W. de Ruysscher. Een nieuwe straat kreeg de naam van monseigneur van Luypenstraat. Voor de bouw der woningwetwonin gen werd f 70.000 geleend van de bank der Ned. gemeenten. De begroting 1947 en van 1948 werden gewijzigd en de gemeente rekening 1947 vastgesteld. Zending. De zendingsbus in de Herv. Kerk heeft in de maanden November en December f 9,24 opgebracht. Ongeval. De echtgenote van de arbeider v. G. alhier is in het donker van de zoldertrap gevallen. Met zware hersen schudding werd het slachtoffer naar het ziekenhuis te Oostburg vervoerd. Bestuur afgetreden, Ook alhier bestond een afdeling van de vereniging, die tot doel heeft de belangen van West Zeeuwsch-Vlaan deren te behartigen. Dezer dagen werd er een algemene vergadering gehouden. Slechts het bestuur en drie leden waren aanwezig. Het bestuur besloot in zijn geheel af te treden en de leiding over te dragen aan het hoofdbestuur. Biervliet. Uitvoering. Met medewerking van de toneelver eniging „Jacob van Lennep" gaf de Biervlietse voetbalvereniging een uit voering. Opgevoerd werd het toneel stuk „Pension Zonneschijn". Het stuk werd zeer goed vertolkt en viel dan ook bij alle aanwezigen zeer goed in de smaak. Kerstwijding Jong Herv. De Jong Hervormden alhier hielden dezer dagen in de pastorie hun Kerstwijding. De avond werd doorgebracht met declamatie en zang. Jong-Hervormden, Voor de Jong-Hervormden hoopt Vrij dag 7 Januari in de Herv. Pastorie theol. student Winckel uit Bilthoven een uiteenzet ting te geven over zijn reis door Zweden. Kerstfeest Zondagschool. Wegens de herstelwerkzaamheden aan de Hervormde Kerk, hield de Hervormde Zondagschool „Wees een Zegen" in de gymnastiekzaal der Openbare Lagere School aan de Schoollaan haar jaarlijkse Kerstfeest viering. Ds. Wiebosch vertelde het Kerstverhaal uit Lucas 2. Mej. Jo Cijsouw hield een prachtige Kerstvertelling. De scheidende leerlingen werden door de predikant hartelijk toege sproken. Zij kregen ten afscheid een mooi kerkboekje. Er was zeer veel belangstelling. De dieseltram. De Z.V.T.M. overweegt de opheffing van de tramdienst Breskens—BiervlietPyra- mide. De bevolking voert echter een actie om de tramdienst te behouden. In de diesel tram is gelegenheid om fietsen en kinderwa gens mee te nemen; bij de autobussen is dit onmogelijk. IJzendijke. Raadsvergadering. In de gehouden raadsvergadering dezer gemeente vroeg de heer Neve of het juist is dat de R.K. H.B-S. niet in IJzendijke zal blijven en hoe het dan gaat met de subsidies, door de gemeente aan deze school verstrekt. Er gaan, aldus de voorzitter, inder daad geruchten, dat de R.K. H.B.S. niet hier zal blijven. Er zijn moeilijk heden over de vestiging, waarom het eerst gevormde bestuur is afgetreden. Wat betreft de subsidies, het gemeente bestuur betracht hier de grootste voor zichtigheid. De gelden die reeds zijn verstrekt, zijn natuurlijk weg, doch met de uitkering van de overige gelden wordt de kwestie opnieuw bezien. B. en W. zijn diligent om de school voor de gemeente te behouden, doch de beslissing is in handen van anderen gelegd. Na een zitting met gesloten deuren werd aan dhr. J. W. Bruijnooge en aan de erven Bruijnooge te IJzendijke de grond toegewezen, gelegen op de Markt, tussen de schoenwinkel van de heer Wijffels en het bestaande panel van Bruijnooge, met een frontbreedte van 20 m., voor de bouw van een café en een winkelwoning. De grond, gelegen aan de andere zijde van de schoenwinkel, werd toe gewezen aan dhr. Corn. Neijssen te IJzendijke voor de bouw van een win kelwoning. Enige verordeningen werden gewijzigd. De subsidie voor de neutrale bewaarschoolvereniging werd verhoogd van f 400 tot f 500. Tot derde onder wijzer in vaste dienst aan de openb. lagere school werd benoemd dhr. A. L. Dikkenberg, thans reeds tijdelijk aan deze school werkzaam. De leden van de commissie voor de Woon ruimtewet werden herbenoemd, terwijl aan deze commissie nog werd toege voegd mej. Slits. De begroting voor 1949 werd aan geboden, met wat betreft de gewone dienst aan inkomsten en uitgaven een bedrag van f 107.331,38, met een post onvoorzien van f 5307,28. De kapitaal- dienst vertoont aan inkomsten en uit gaven f 89.554.29. Besloten werd nog tot het invoeren van een voor- en najaarsveemarkt welke veemarkt voor de gemeente van groot belang kan zijn, mede in verband met de export naar België. Er werden nog inlichtingen verstrekt over de brandweer, waaruit bleek, dat de brandspuit spoedig weer in orde zal zijn. Aan ir. van 't Hooft werd eervol ontslag verleend als architect. Gevonden voorwerpen. Een nieuwe handbeschermer en combinatie- tangetje. Inlichtingen: Rijkspolitie, Breskens. PREDIKBEURTEN 31 December (Oudejaarsdag) Breskens, 7,30 uur, Ds. Wiebosch Collecte Pred. wed. en wezen Biervliet, 5 uur, Ds. Wiebosch Collecte Pred. wed. en wezen Schoondijke, 19 uur, Ds. Schopenhauer. Hoofdplaat, 17 uur, Ds. Winckel. Oudejaarsavond-collecte Nieuwvliet, 19 uur, Ds. Winckel. Oudejaarsavond-collecte Aardenburg, 19,30 uur, Ds. Blom St. Kruis, 18 uur, Ds. Blom. Zuidzande, 18 uur, Ds. ter Beek Oudejaarsavond-collecte Zaterdag 1 Januari Breskens, 10,30 uur, de heer P. de Visser Biervliet, 10,30 uur, Ds. Wiebosch Zondag 2 Jan. Aardenburg, 10,30 uur, Ds. Blom Gezinsdienst Breskens, 10,30 uur, Ds. Talma Collecte opbouw Kerk 6,30 uur, Ds. Talma Groede, 10 uur, Ds. Boere Nieuwesluis, 2,30 uur, samenkomst Nieuwvliet, 9 uur, Ds, Doorn Schoondijke, 10,30 uur, Ds. Schopenhauer Biervliet, 10 uur, Ds. Wiebosch. Collecte Kerkherstel Bevestiging kerkeraadsleden Hoofdplaat, 10 uur, Ds. Winckel Collecte restauratie Kerk Bev. kerkeraadsleden Waterlandkerkje, 2 uur, Ds. Wiebosch St. Kruis, 8,45 uur, Ds. Blom. Gezinsdienst Zuidzande, 10 uur, Ds. F. J. ter Beek. Doopsgez. Gem. Aardenburg 31 December Aardenburg, 6 uur, Ds. Nolthenius Zaterdag 1 Januari geen dienst Zondag 2 Januari, 10,15 uur, Ds. Nolthenius Ev. Luth. Gemeente Zondag 2 December Groede, 10 uur. Da. Stol. Geref. Kerk Breskens 31 December, 7 uur, de heer P. de Jonge Zondag 2 Jan. 10 uur, Ds. Velthuijs 4 uur, Ds. Velthuijs Clubgebouw voorm. fabriek Van Melle. Chr. Evang. Gemeente 31 December Breskens, n.m. 8,30 uur, Ds. Praas Zondag 2 Januari Breskens, 9,30 uur, de heer J. de Smidt Nieuwvliet, 10 uur, Ds. Praas Retranchement, 2,30 uur, de heer J. de Smidt Cadzand, 6 uur, de heer J. de Smidt FEUILLETON 121) door OUIDA „Van een misdaad? Welke?" Eerst nu keek hij haar aan met de hopeloze, doch rustige blik, welke een misdadiger nooit op haar had durven vestigen. „Ik zou de handtekening van uw broeder hebben nagemaakt". Een flauwe gil ontsnapte haar. Haar lippen werden wit. Haar oog werd donker en sperde zich wijd open. „Maar dit was niet waar? Die be schuldiging was vals!" Hortend en hijgend haalde Cecil adem. „Dit kon ik niet bewijzen". „Niet bewijzen? Waarom niet?" „Omdat ik niet kon". „Schuldig zijtge - niet!" Geen vraag, een bevestiging lag in de zilveren toon, waarop die woorden werden uitge sproken. Geen zweem van twijfel straalde er in door. Cecil's lippen beefden. Een zucht welde uit zijn borst op; met een blik die Venetia tot in de ziel wondde, keek hij haar aan. „Geloof wat ge wilt. Antwoorden kan ik niet". Hij hief het hoofd op en keek haar vlak in 't gelaat. Onwillekeurig sloot zij de met tranen gevulde ogen. Zij gevoelde, dat de wanhoop van die blik haar tot op haar sterfbed zou bijblijven. „Ik was onschuldig; maar toenmaals kon dit niemand geloven. Ook op dit ogenblik nog kan dit niemand; even min mag ik de wereld tot dat geloof trachten te brengen. Vraag mij niets meer. Schenk mij uw vertrouwen als ge kunt. God weet welk een kostbaar kleinood dit voor mij is, doch laat mij over aan mijn iot en zeg aan niemand een woord van 't geen ik u heb mede gedeeld". (Wordt vervolgd). OUD EN NIEUW. Het oude ligt weer achter ons, Het nieuwe lacht ons tegen, 't Ging weer vliegensvlug voorbij Wat zal dit jaar ons geven? We hopen minder narigheid, Plezierig samenleven En Vred' in Indië bovenal, Onz' jongens: „Heil en Zegen". ADVERTENTIES Door Gods goedheid werden wij 2e Kerstdag verblijd met de geboorte van ons Zoontje en Broertje PIETER IZAAK I. P. MICHIELSEN. S. W. MICHIELSEN—Snoep. SJAAK. Groede, St, Bavodijk W 104. VERHUISD van Dorpsstraat N 104 Retranchement naar Dorpsstraat 146, Breskens op Dinsdag 4 Januari a.s. te OOSTBURG en op Woensdag 5 en Maandag 10 Jan. te BRESKENS van 1 tot 4 uur en van 4 tot 6 uur. Nog enkele leerlingen kunnen worden aangenomen. Dorpsstraat 146 BRESKENS Hoofdlerares Voor de a.s. feestdagen Gedistilleerd Wijnen Fijne Likeuren Scheepvaartstr. 12 - BRESKENS Mevr. BROODMAN te Breskens vraagt wegens vertrek der tegenwoordige een voor dag, of dag en nacht. TE KOOP: i.g.st.z. Te bevragen: Noodplan H 6, Breskens. Vlees- en Vleeswarenbedrijf wenst U van harte een voorspoedig 1949, Moge dit jaar -voor U en voor hen, die ,u liefhebt, de vervulling brengen van alle wensen die 1948 onvervuld liet.

De Schakel | 1948 | | pagina 8