Oudjaar 1948 De schakel ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WEST ZEEUWSCH-VLAANDEREN 4e Jaargang Nummer 207 VftlJDAG 31 Dec. 1948 Drukkers-Uitgevers Firma SMOOR DE HULSTER - Boulevard 120 - BRESKENS - Telefoon 27 - Giro 358296 Verschijnt iedere Vrijdag Abonnementsprijs f 1,— per kwartaalfranco per post f 1,15 Prijs der advertentiën 7 cent per m.m. bij abonnement korting Advertenties met „brieven onder nr. of bij ons te bevragen", 10 cent extra Morgen schrijven we 1949, eerst nog wat onwennig doch overmorgen zijn we aan het veranderde cijfer in onze jaartelling al wat gewend en nog een paar dagen later vergissen we ons niet meer en zijn we het getal 1948 zowaar al ontwend. Zo gauw past zich de ge wone mens bij het nieuwe aan en als logisch gevolg vloeit daaruit voort, dat ook het vergane en het verleden zo vlug, dikwijls veel te vlug uit onze gezichtseinder is verdwenen. Toch lijkt het alsof de laatste week van elk jaar voor de beschouwende mens langzamer verloopt dan de daaraan voorafgegane weken in dat jaar. Onbewust zet men zich tegen het jaar-einde tot over peinzingen van wat de afgelopen maan den van het jaar ons hebben gebracht en eerst daarna brengen we onze ge dachten over naar het komende jaar, naar de toekomst, waarop onze hoop op het verkrijgen van verbeteringen in onze toestand, in ons bestaan is ge vestigd. Ik zei daar zoeven „eerst daarna", want onverschillig of we de laatste dagen van December mooi zonnig weer hebben dan wel werkelijk donkere dagen, we worden toch steeds enigszins gedrukt door de gedachte, dat er nu wederom een jaar van ons leven is voorbijgegaan en dat we weder om een stuk dichter gekomen zijn bij het einde, ons einde en de onzeker heid van hetgeen daarna komt. Het is dus in het bijzonder op de laatste dag van het jaar dat we ons plegen over te geven aan een beschouwing over hetgeen aan ons is voorbijgegaan. We herdenken op deze dag, meer nog dan anders, de dierbaren die van ons zijn heengegaan en we denken eveneens aan de ouderen onder onze nog levende dierbaren en we vragen ons af, of die er het volgende jaar-einde nog allen zullen zijn en ook of we dat ook zelf nog zullen beleven en of het ons nog gegeven zal zijn hen terug te zien, die nu voor de uitoefening van hun plicht of van hun beroep in andere, ver verwijderde landen vertoeven. En het is goed dat we ons op gegeven tijden eens rustig bezinnen en ons reken schap geven van de afgelegde weg, al ware het slechts om uit het voorbij gegane lering en kracht te putten voor de toekomst. Immers, „in het verleden ligt het heden en in het nu, wat wor den zal". Wanneer we dan nu bij het op maken van de balans aan het einde van het jaar 1948 posten tegenkomen die we ons in feite veel gunstiger had den voorgesteld, dan moeten we, al vorens ons over te geven aan zwart gallige opmerkingen, nagaan hoe die post er nu uitziet en hoe die er uit zag aan het einde van 1947. We zullen dan veelal tot de conclusie komen, dat het „heden" (1948) er veel beter uitziet dan het „verleden" (1947) dat we dus winst hebben gemaakt. Die winst ligt in het „nu" en daaruit mogen we dan geen andere gevolg trekking maken dan dat „wat worden zal" ook winst zal kunnen opleveren. Met andere woorden, we moeten trach ten onze gezonde verwachtingen op een betere toekomst te richtenpro beren niet steeds en vooral niet te vlug naar een minder gunstig resultaat te zoeken, doch de zonnige factoren zoveel mogelijk aan onze ogen laten voorbijgaan. We mopperen nog dikwijls over een tekort aan textiel, aan bepaalde genot middelen, over een tekort aan vet, koffie, chocolade, enz., doch wanneer we dan eens willen terugdenken aan de minimale hoeveelheden daarvan, die een jaar geleden te onzer beschikking stonden, dan zullen we bij eerlijke be oordeling naar een graad van dank baarheid moeten overhellen. En be denken, dat bij een normaal verloop van het jaar I949> dat a"es in komende jaar nog weer vlotter en ge makkelijker verkrijgbaar zal zijn. Ook hierbij nog vooruitgang derhalve. Wanneer we nu de balans voor onze eigen persoonlijkheid hebben opgemaakt en daarna eens om ons heen zien hoe het jaar 1948 zich in het algemeen voor ons, inwoners van Nederland, heeft gehouden, dan geloof ik dat we ook daarover nog al tevreden mogen zijn. Het jaar 1948 bracht ons een nieuwe Vorstin, die we met het groot ste vertrouwen hebben kunnen begroe ten, om tweeërlei redenen. De eerste reden was, dat onze nieuwe Koningin voor ons niet nieuw was; we kenden haar door en door en we wisten - en weten - dat Zij één van ons is en een gunstiger testimonium kan aan een re gerend persoon nimmer worden gege ven De tweede reden was, dat Ko ningin Juliana de dochter is van de grote Koningin Wilhelmina, één der grootste Oranjes die ooit hebben ge leefd. Van Koningin Wilhelmina, die zich nu in alle bescheidenheid Prinses Wilhelmina noemt en aan Wie het Nederlandse volk de mooiste, de beste naam heeft gegeven die ooit voor Haar had kunnen worden gevonden: Moeder des Volks. Het was in de gemoederen van het Nederlandse Volk zo rustig, dat deze troonswisseling zich in 1948 kon voltrekken zonder enige wanklank, zonder ook maar het minste gerucht te vernemen over een verlangen naar een andere regeringsvorm. Vele konings schappen gingen in de laatste halve eeuw verloren, doch het Nederlandse Koningshuis is steeds in aanzien ge stegen. Het jaar 1948 bracht ons een nieuwe regering na de in Juli gehouden ver kiezingen. Deze verkiezingen verliepen absoluut ordelijk en rustig en de in de vorige regering zitting hebbende par tijen bleven aan het bewind, na zich te hebben uitgebreid met vertegen woordigers van een tweetal andere par tijen. Dit alles kon zich zonder schok ken voltrekken en bij herhaling is reeds gebleken, dat alleen de communistische partij zich niet onder deze regering kan of wil stellen, doch dat de overige be- volkings- en politieke groepen in Ne derland, zeker meer dan 90 pCt. van ons gehele volk, zich volkomen achter de zitting hebbende regering schaart. We hebben in 1948 in Nederland geen politiek oproer en ook geen poli tieke werkstakingen gehadzelfs geen werkstakingen van enige betekenis die gebaseerd waren op positieverbetering van de werknemers. Zo zouden we nog verschillende fei ten kunnen aanhalen die als een gun stige post op de Nederlandse balans van het jaar 1948 moeten worden be schouwd. In het bijzonder springen deze in het oog, wanneer we hen toet sen aan de overeenkomende posten op de balans van andere Europese landen. Onze politieke rust, onze rust op so ciaal gebied, op het gebied dat inge nomen wordt door de verhouding tus sen lonen en prijzen, de vooruitgang in de herbouwde en nieuwe industriën, onze export, onze handel en onze scheepvaart, kortom in dit alles is Ne derland een oase in de Europese chaos op dit gebied. Al met al mogen we als Nederlan ders tevreden zijn over hetgeen het afgelopen jaar heeft gebracht. De enige onrust die hier te lande langen tijd heeft geheerst, betrof de oplossing van de Indonesische kwestie. Daarover zijn veel harde woorden gevallen, zowel in als buiten de gebouwen van de Kamers der Staten-Generaal en wellicht ook wel in de Ministerraad. Die Indone sische kwestie vormde zelfs het voor naamste punt van actie bij de verkie zingen. Velen in den lande hebben lang getwijfeld aan de ernst die door de regering aan de dag werd gelegd bij het zoeken naar de juiste oplossing daarvan; ook schrijver dezes behoorde daartoe en menigmaal heb ik mij dan ook geroepen gevoeld om woorden van critiek uit te spreken aan het adres van enkele regeringspersonen. Naar mijn mening heeft men deze zaak veel te lang slepende gehouden en heeft men zich veel te lang laten beïnvloeden door mensen, die geen juist inzicht hadden in Indonesische zaken. Doch eindelijk is dan toch dat juiste inzicht gekomen bij de mensen die over de oplossing die gevolgd moet worden, de beslissing hebben te nemen. Einde lijk is de *enig mogelijke beslissing door onze regering dan ook genomen en naar blijkt in volslagen eenstemmig heid, daarbij geschraagd door het ge hele Nederlandse volk met uitzondering natuurlijk - en gelukkig - van de com munisten, die men staatkundig helaas tot de Nederlanders moet rekenen, doch die zich door hun trouw aan Moskou, toch feitelijk zelf buiten onze Neder landse volksgemeenschap stellen. De eindfase van de Indonesische kwestie is thans ingetreden. Tegen onze volksaard in hebben wij daarbij gebruik moeten maken van geweld. Onze hand zal daarbij evenwel niet harder slaan dan hoogst nodig is; wij treden niet op met het doel om te straffen doch slechts om een ondeu gend lid van onze familie op het rechte pad terug te brengen. Hij was door slechte grotere buurjongens op de ver keerde weg gebracht en door de zachte hand uit het Moederland zal hij tot inkeer worden gebracht, nadat hem met die zachte hand een tik zal zijn gegeven. Moge hij zich daartegen zo weinig mogelijk verzetten dan zal hij als de verloren zoon in 1949 wederom worden opgenomen in de grote familie, Nederland in Europa, in de West en in de Oost, onder de naam van Ver enigde Staten van Nederland en In donesië, tot heil van die gemeenschap, van Europa en van het Oostelijk en het Westelijk halfrond. L. NIEUWE BONNEN. Geldig van 2 t/m 15 Jan. 1949- Vlees: 521 Vlees en 523 Vlees: 100 gr.; 522 vlees 300 gr. Boter, enz.: 527 alg. en 531 alg. 250 gr. boter, margarine of vet; 537 alg. 125 gr. boter, margarine of vet. Kaas: 532 alg. en B 545: 200 gr. kaas of 250 gram korstloze kaas; 538 alg. 100 gr. kaas of 125 gr. korstloze kaas. Koffie: 533 a'g- I25 gr- Tabaksartikelen: 11 tabak en 14 di versen: 2 rantsoenen. BONKAARTEN ZA, ZB, ZC, ZE, MD, MF, MG en MH 901. Geldig zijn de bonnen van strook B (voor bijz. arbeid, a.s. moeders en zieken) BURGERLIJKE STAND. Gemeente GROEDE over de maand November 1948. GEBOORTEN 22, Jacob Jacobus Johannis, z. van Sara Janna Pieter- nella d. van Johanna Suzanna Antho- nia, 'd. van de Reu, I. A. en van de Velde, E. A.; 22, Marinus Gerrit Jan, z van Elfrink, J. A. en Nijland, A. H.24, Elizabeth Krina, d. van de Regt, A. en Seen, J. M.; 25, Anthony, z. van de Graaf, Chr. en Verherbr jgge, T.26, Francina Tanneke, d. van Wolfert, M. en Ras, M. C. HUWELIJKEN 4, Vandaele, Richard Petrus Bernardus, 26 j., jm., van Aar denburg, met Heetesonne, Regma Amelia, 23 j-, jd.; 18, Wagenvoort Jacobus, 25 j., jm.,- van Zaltbommel met Mosselman, Jozina Maria, 22 j. jd. OVERLIJDEN Geen. 4 INGEKOMEN 3- Schilleman, F. J. echtg. J. Cornelis van Vlissingen naar O 222a; 5, Adriaansen, Jac. en gezin van Nieuwvliet, naar W 112; 23, Ver- straete, C. van Steenbergen, naar 0 187; 23, Marijs, J. en gezin van Sluis, naar A 55; 25, van den Hemel, A. A. M. van Breda, naar O 221. VERTROKKEN 17, Heetesonne, R. A. echtg. Vandaele, R. naar Aarden burg, Havenstraat 7; 18, Dierings, M, en gezin naar Cadzand, Badhuisweg; 24, Mosselman, J. M. echtg. Wagen voort, J. naar Zaltbommel, P. J. Troel- strastraat 8; 25, Schaap, A. naar Nieuwer Amstel, Amsterdamseweg 242. Duivententoonstelling. Uitslag van de Duivententoonstelling,.Strijd in Vrede", gehouden in café „De Fontein" te Groede op 18 en 19 Dec. 1.1. Oude Doffers 1 ste prijs, Iz. Porreij, 2 J. J. Ras, 3 Jac. Faas, 4 A. v. Gijs, 5 J. Frelier, Z.E.V. G. Dusardeijn, E.V. W. de Rie. Oude Duivinnen. 1, 4, 6 P. Buize, 2 G. Dusardeijn, 3 A. v. Gijs, 5 lz. Porreij, Z.E.V. J. v. d. Broecke, E.V. Jac. Maas. Kampioen Doffers, Iz. Porreij en kampioen Duivinnen, P. Buize. Jarige Doffers 1 J. v. Dierendonck, 2 A. Weeda, 3 A. Ver- strate, 4 Morel en Zoon, 5 en Z.E.V. A. v. Gijs, 6 J. v. d. Broecke, 7 M. Faas, 8 P. Buize, E.V. Iz. Porreij. Jarige Duivinnen: 1 Versprille en Zoon, 2 en 5 G. Dusardeijn, 3 A. Weeda, 4 J. v. Haneghem, 6 A. v. Gijs, 7 A. Vinjé, Z.E.V. Jac. Dekker, E.V. A. Ver- straete. Jonge Doffers: 1 A. v. Gijs, 2 Morel en Zoon, 3 J. Frelier, 4 en 13 C. Verstraete, 5 M. Faas, 6 Ver sprille en Zoon, 7 H. v. d. Hemel, 8J.J. Ras, 9 en 12 A. Verstraete, 10 A. Faas, 11 J. E. de Roek, 14 A. Weeda, 15 G. Dusardeijn, 16 Joh. v. d. Wege, 17 A. Vinjé, 18 en 19 Jac. v. Acker, 20 en 21 Ch. de Poorter, Z.E.V. Iz. Porreij, E.V. F. v. d. Wege. Jonge Duivinnen 1, 2, 4 en Z.E.V. A. v. Gijs, 3 L. v. d. Wege, 5 en 8 A. Weeda, 6 F. du Bois, 7 Joz. v. d. Wege, 9 C. de Poorter, 10 D. Aarnoutse, 11 en 18 J. v. Haneghem, 12 G. Dusardeijn, 13 H. v. d. Hemel, 14 A. Verstraete, 15 J. E. de Roek, 16 Versprille en Zoon, 17 M. Faas, E.V. J. v. d. Wege. Plaatselijk Nieuws Breskens Toneeluitvoering. De R. K. jeugdverenigingen van Groede en Breskens, die in hun toneel zich er allereerst op toeleggen een spel op te voeren, waar spelers en toe schouwers iets van mee kunnen nemen, hebben dit jaar hun keuze laten vallen op „Marieken van Nijmegen", het schone en zinvolle Middelnederlandse mysteriespel. Maandag, 3e Kerstdag, vond de eerste opvoering plaats in het gemeentelijk verenigingsgebouw en het succes van deze opvoering is een ware voldoening geworden voor alle moeite en toewijding^ die nodig is geweest, om dit mooie, maar niet gemakkelijke spel in te studeren. Het decor was heel eenvoudig ge houden, de kleding was zeer goed verzorgd. De uitzonderlijk moeilijke rol van Moenen, de duivel, werd ook wel zeer goed vertolkt door M. de Martelaere, evenzo de rol van „Marie ken" door Celina van Pamelen. Een Kerstspel, eveneens gespeeld door deze verenigingen en een zestal kerstliederen, stemmig gezongen dooj; het R. K. meisjeskoor van Breskens, hadden eerst de goed gevulde zaal in de sfeer van de kerstdagen gebracht. Wanneer ditzelfde programma op 1 en 2 Januari te Groede wordt uitge voerd, zal er zeker weer veel belang stelling zijn. Ned. Herv. Kerk. Bedankt voor het beroep naar de Ned. Herv. Gemeente alhier, door cand. ter Maat van Amersfoort. Sluis Aan de Kath Hogeschool te Tilburg slaagde voor het doctoraal examen in de economische wetenschappen mr. F. Blondeel alhier.

De Schakel | 1948 | | pagina 1