lingen in de maatschappij blijven. Nogmaals, in ons district is aan dit vraag stuk nog weinig aandacht geschonken, om reden dat het aantal van deze onvolwaardige kinderen hier ogenschijnlijk niet zo groot is. Ogenschijnlijk, want in werkelijkheid zijn deze kinderen ook hier aanwezig en zelfs zoveel, dat het stichten van een aparte school voor deze kinderen zeer gewenst is. Het is de schoolartsendienst, deze zegenrijke instelling, die deze feiten aan het daglicht brengt en het is dan ook de schoolarts, dr. Pels, die pogingen in het werk stelt om ook in ons gewest een z.g.n. B.L.O.-school te krij gen. Ged. Staten van Zeeland blijken er ech ter weinig gevoelig voor te zijn, daar een bedrag van f iooo.-, zegge en schrijven één duizend gulden, benodigd voor de te tref fen voorbereidingen, geweigerd is. Hopenlijk zal dr. Pels van andere instanties meer mede werking ondervinden, daar dit vraagstuk van één te groot en ernstig belang is. Deze minderwaardige kinderen dienen apart onderwijs te krijgen, want alleen op deze wijze kunnen deze kinderen gevormd worden tot mensen die zich nuttig kunnen maken in de maatschappij, terwijl, wanneer deze maatrege len uitblijven, deze ongelukkigen de maat schappij veel geld blijven kosten. Rapporten hebben uitgemaakt dat de B.L.O.- scholen in ons land 9 millioen kosten, doch dat, wanneer deze scholen er niet waren, deze onvolwaardigen het land op 37 millioen zou den komen. M.a.w. door deze scholen verdient ons land jaarlijks het lieve sommetje van 28 millioen. Het is dus niet alleen in het belang van de onvolwaardigen zelf, maar ook in het be lang van de gehele maatschappij, dat dit B.L.O. er is. Eén en ander vernamen wij op de ouderavond van de Openb. lagere school te Oostburg, waar dr. Pels sprak over dit onderwerp. Hij werd daarbij krachtig geas sisteerd door de heer Ketel uit Rotterdam, hoofd van een B.L.O.-school, een man die reeds 25 jaar practijk heeft bij het onderwijs aan onvolwaardigen. Deze vertelde van de wijze waarop dit onderwijs werd gegeven, een wijze die geheel afwijkt van het gewone on derwijs, maar die geheel is ingesteld op het individu. Zeker 40 pCt. van de leerlingen zijn zodanig ontwikkeld dat zij volwaardige men sen geworden zijn, terwijl anderen toch zo veel werk doen, dat zij bijna geheel in hun eigen levensonderhoud kunnen voorzien. De heer Ketel vertoonde de vele belangstellenden een filmpje over de B.L.O.-scholen, waarbij een overzicht werd gegeven van de wijze waarop de leerlingen onderwijs krijgen. Een leerzame avond, die hopenlijk tot ge volg zal hebben dat ook in ons gewest een B.L.O.-school zal komen. Er is voor minder nuttige zaken vaak heel wat meer geld uit gegeven. INGEZONDEN Buiten verantwoordelijkheid der Redactie- Mijnheer de Redacteur, Vergun mij, als visser, een plaatsje in Uw blad, niet om te schrijven over de haring vangst, waar wij reeds het gehele jaar reik halzend hebben naar uitgezien, want dat is bij de burgerij wel bekend, maar om eens onder de ogen te brengen de noodtoestanden die heersen in de haven te Breskens. Reeds bij het verlaten der haven begint het al. Hoe moet er gezwoegd worden om buitengaats te komen, omdat er te weinig ruimte is om el kander te passeren. Dit vindt zijn oorzaak in het feit dat er te weinig ruimte is voor lig plaats in diep water. Als wij er dan eindelijk uitgesukkeld zijn en na een dag en meest tijds ook een nacht van hard werken in ge slaagd zijn met een goede vangst blijmoedig huiswaarts te keren, dan zakt ons bij het binnenvaren van de haven de moed weer in de schoenen, want dan is het weer een ge sukkel en een geploeter om een plaatsje te vinden, waar wij onze vangst, die niet aan kwaliteit mag verliezen, zo spoedig mogelijk te lossen. Maar dat zo spoedig mogelijk is dat wij somwijlen om vijf uur binnenkomen en het 's nachts twaalf uur of soms nog later wordt eer er een losplaatsje gevonden is. En fin, dan zijn wij onze vangst kwijt en is voor ons als vissers de ellende weer voorbij. Dan komt echter nog het vervoer en er zijn maar twee losplaatsen waar de auto's bij onze schepen kunnen komen, n.l. de betonnen steiger en de vissers-steiger. Eerstgenoemde is reeds bij voorbaat uitgeschakeld, omdat men deze voor het laden van auto's niet meer be trouwbaar acht. Als men dan nog ziet, dat op het visserssteiger bijna dagelijks auto's met hun wielen door de planken zakken, dan begrijpt uzelf wel, medeburgers, wat het ook voor hen is die steeds op het steiger af en aan moeten rijden. Eerst hadden wij nog hoop. Want toen de eerste haring werd aangevoerd, dan zagen wij dat eindelijk eens met de repa ratie van 't visserssteiger een begin werd ge maakt. De slechte planken werden er uitge haald en nieuwe ingestoken. De planken wa ren wel niet uit één stuk, maar enfin, ze waren nieuw. Maar wat bleek? Dat de nieuwe planken nog slechter waren dan de oude, dus werden er de oude weer maar opgelegd. Nu vrees ik als visser, dat het zo lang zal moeten duren, tot alles geheel onbruikbaar is gewor den en dan de vloot zal moeten verhuizen naar andere plaatsen, wat niet alleen voor ons als vissers, maar ook voor de nering doenden en haringlossers 'een groot' nadeel zou betekenen. Wij zijn nu vier jaar bevrijd en er is nog niets aan de haven gedaan, terwijl het al 4 jaar hard nodig is, niet alleen voor de pro ducten die wij als vissers aanvoeren, maar ook voor de landbouw- en handelsproducten. Er is geen haven in geheel Zeeuwsch-Vlaan- deren waar zoveel omgaat. Wij zijn veront waardigd, als wij lezen in de courant dat er in Walsoorden 200.000 gld. wordt uitgetrok ken om de haven te verbeteren en als wij de werkzaamheden in Vlissingen aanschouwen (niet dat wij oordelen dat het daar niet nodig is), dan komen wij tot de conclusie, dat het hier zeker hard nodig is. Ik hoor soms door mijn collega's het vermoeden uitspreken, dat de Regering Zeeuwsch-Vlaanderen niet weet liggen, maar dat, als wij naar de belasting kijken, zij Z.-Vlaanderen niet vergeten zijn. Als wij hier alles in de haven in ogen schouw nemen en wij zien ze dan bezig aan het visserssteiger, dan zouden wij genegen zijn om te lachen als het niet zo ernstig was. Nu zetten wij de tanden op elkaar en onze han den beginnen te jeuken om de Heren in den Haag eens flink door elkaar te schudden en te vragen: „wat zijn jullie van plan?" Nu, mijnheer de redacteur, ik zal het hier bij laten, hopende dat deze regels mogen die nen om eens een eind te maken aan de nood toestand die er heerst. Nogmaals dankend voor de plaatsruimte. EEN BRESKENSE VISSER. Voetbal. Nu de voetbalcompetitie reeds over de tweede helft is begonnen, willen wij even de balans opmaken. Wanneer wij onze 2e klas- sers onder de loupe nemen, dan valt in het oog de slechte positie die onze enigste 2e klas- ser in Z.-Vlaanderen, in deze afdeling in neemt. Het ziet er voor Breskens maar som ber uit. Weliswaar is de toestand nog niet hopeloos, doch dan zal er toch beter aange pakt moeten worden. Voor de strijd om de bovenste plaats is aan Goes de taak de eer van onze provincie te verdedigen. De Goese- naren hebben goede papieren en al zal de strijd zwaar zijn, met aller krachtsinspanning kan succes behaald worden, hetgeen blijkt uit onderstaande stand: Alliance 12 8 3 1 31-9 19 Goes 12 8 3 1 30-15 19 R.B.C. 13 9 1 3 45-20 19 Dosco 13 8 2 3 42-21 18 Vlissingen 13 6 3 4 27-24 15 Internos 11 434 15-23 11 Middelburg 12 4 o 8 18-32 8 Hero 13 3 2 8 21-32 8 R.A.C. 12 3 1 8 18-26 7 De Zeeuwen 12 3 18 16-34 7 Breskens 13 2 1 10 18-45 5 3e Klasse. In onze Zeeuws-Vlaamse derde klasse zal de strijd om de begeerde titel ongetwijfeld gaan tussen Axel en Terneuzen. Lang heeft Axel als ongenaakbare getroont, maar het was Oostburg die Axel de eerste nederlaag toebracht en toen onmiddellijk daarop ook Aardenburg een puntje afsnoepte, was de spanning volledig teruggekeerd. Immers Ter- neuzen staaf nog maar één puntje achter en Terneuzen moet nog op bezoek bij Axel. Het zou al heel raar moeten gaan, zo ook Corn Boys nog een duit in het zakje zou doen. Van de clubs in het westen toont Oostburg zich de sterkste, getuige de zege op Aarden burg, Zondag j 1. Hoopgevend is het dat de ernstigste candidaten voor de degradatie in het Oostelijk deel gezocht moeten worden, hoewel ook Hoofdplaat en ook IJzendijke voorzichtig moeten gaan worden, hetgeen blijkt uit de stand van de ranglijst. Axel 14 12 r 1 51-13 25 Terneuzen 14 12 o 2 57-20 24 Corn Boys 14 10 1 3 54-19 21 Oostburg 13 8 2 3 35-17 18 Aardenburg 13 5 3 5 32-27 13 Steen 14 6 o 8 35-38 12 IJzendijke 14 3 4 7 35-35 10 Sluiskil 14 4 2 8 22-38 10 Hoofdplaat 13 4 1 8 19-51 9 Clinge 14 3 2 9 19-38 8 Hontenisse 14 4 o 10 21-59 8 Hulst 13 3 o 10 17-38 6 Plaatselijk Nieuws Nieuwvliet. Collecte. De extra collecte voor de weder opbouw en herstel eigen kerk en pastorie heeft op Zondag 19 Decem ber opgebracht f 12,01. Kerkdiensten De Kerstfeestviering der Zon dagsschool der Ned. Herv. Gemeente op 27 December en- de Oudejaars- avonddienst zullen beide gehouden worden in het kerkgebouw van de Vrije Evang. Gemeente op de St Bavodijk, resp. om 5 en 7 uur. Kerstwijdingsdienst Jonge Lidmaten. Voor een grote opkomst der Jong Hervormden hield Ds. Winckel op 20 December een Kerstwijdingsdienst. Verschillende leden der Meisjesver eniging hadden die middag met zoveel toewijding en zorg de consistoriekamer schoongemaakt en versierd met groen, zodat die in een feestzaal werd omge toverd; ze hadden ook vooreen Kerst boom gezorgd. Het geheel overtrof ieders verwach ting! Ds. Winckel hield een korte overdenking over Lucas 2 16 en las na de pauze - waar thee en versna peringen rondgediend werden - een Kerstverhaal voor, dat zich afspeelde op één der Noordfriese eilanden ten Westen van Denemarken. Dit alles werd telkens afgewisseld door het zingen van Kerstliederen, ter wijl tegen het slot nog declamatie volgde. Wij zien met grote dankbaarheid op deze goede avond terug. Sluis. Schaakvereniging. Door de grote toename van het ledental heeft de schaakvereniging „De Sluisse toren" besloten voortaan in 2 groepen te spelen. Verder is men voornemens enkele schaakevenementen op touw te zetten. Breskens. Utrecht helpt Breskens. Een blijde dag voor de jeugd. Door het Ned. Jeugd Rode Kruis in Utrecht was het plan opgevat om wat voor de jeugd in onze gemeente te doen, want, zo oordeelde men daar in Utrecht, de jeugd in Breskens heeft de laatste jaren zo heel veel moeten mis sen, ergo willen wij trachten daar wat blijde gezichten te toveren. Deze opzet is volkomen geslaagd, dank zij het de vies: „van de jeugd, voor de jeugd". Want, de aanhef duidt er al op, voor deze actie is de gehele Utrechtse jeugd ingeschakeld en alle schoolgaande kin deren hebben er aan medegewerkt. Zo is er op de scholen een berg speelgoed gemaakt en hebben de meisjes zich de laatste maanden bezig gehouden met het breien van truitjes, jurkjes, hand schoenen enz. Dit alles werd de vorige week naar Breskens vervoerd en Zater dagmiddag arriveerde per autobus een gezelschap uit Utrecht, onder leiding van Mevr. Enthoven. Een aardige ge dachte was het, dat van iedere school in Utrecht één leerling was meegeko men om het feest bij te wonen en daar door in de gelegenheid te zijn, daar van verslag uit te brengen aan de mede-leerlingen. Het gezelschap werd, mede namens burgemeester Eekhout, ontvangen door de heer en mevr. de Pree en nadat in het verenigingsgebouw een eenvoudige maaltijd was gebruikt, werd in snel tempo alles in gereedheid gebracht voor de ontvangst van de Breskense school kinderen. Om 2 uur was dit tijdstip aangebroken. Op het toneel prijkten de kerstbomen en daarom heen lagen vele geschenken. Toen alle kinderen hun plaats hadden ingenomen, sprak de heer de Pree, namens de burgemeester, die later, met mevr. Eekhout, op het feest verscheen, een woord van hartelijk wel kom. Spr. dankte de gasten uit Utrecht voor hun komst naar het verre Bres kens, om onze jeugd met geschenken te overladen. Weliswaar, aldus spr., is er in Breskens al veel hersteld, is er betrekkelijk geen nood meer, maar toch kunnen wij hier nog veel gebruiken en daarom is deze actie zo bijzonder sympathiek. Mevr. Enthoven sprak een kort ant woord, waarbij zij er speciaal de aan dacht op vestigde, dat de meeste ge schenken door de kinderen zelf gemaakt waren. Een koortje uit Utrecht zong daarna een Kerstlied, waarna een der meisjes een mooi kerstverhaal vertelde, dat speciaal door de grotere kinderen met zeer veel aandacht werd gevolgd. De kleutertjes waren soms wat onrustig, maar hoe kan dat ook anders. Een kerstboom met lichtjes en daaronder zulk mooi speelgoed. Nadat gezamen lijk nog een kerstlied was gezongen, begon de uitreiking. Het behoeft wel geen betoog, dat er veel blijde gezicht jes waren. Zelfs zagen wij op het toneel een peuter, die zo zenuwachtig was, dat een plasje het gevolg was. Ze kon het heus niet helpen! Het werden enkele prettige uurtjes, besloten door het zingen van het Z. Vlaamse volkslied. Ned. Herv. Kerk. Tot predikant bij de Ned. Herv. Gemeente alhier is beroepen Cand. ter Maat te Amersfoort. IJzendijke. Toneeluitvoering. Op 18 en 19 Dec. j.l. gaf de toneel vereniging „IJzendijke" een uitvoering in het Hofzicht-Theater alhier. Opge voerd werd „De Vreemdeling," een toneelspel in 4 bedrijven. Het stuk werd zeer goed vertolkt en ook de décors waren heel goed verzorgd. Na de pauze volgde nog een knal klucht in 2 bedrijven, getiteld „De Huistyran," die de lachspieren danig in werking bracht. Alle uitvoeringen waren druk bezocht, terwijl 's Zondagsavonds voor het con cours werd gespeeld. Draaibrug. Toneel. Op Zaterdag 18 Dec. j.l. gaf de Rederijkerskamer „Fortuna" te Draai brug haar eerste uitvoering in dit seizoen. Na een openingswoord door de voorzitter dhr. v. d. Lijcke, werd pl.m. 7 uur een aanvang gemaakt met het afwerken van het programma. Er werd opgevoerd „Achter de wolken schijnt toch de zon" toneelspel in 3 bedrijven.j Dit nummer werd vrij goed opge voerd, hetgeen de toeschouwers ge noeg lieten merken door het applaus aan het einde van de verschillende bedrijven. Jammer was het, dat het wel eens een beetje levendig was tij dens het spel, vooral voor de spelers en speelsters is dit lastig. Tijdens de pauze had een verloting plaats met verschillende prijzen. Na de pauze werden nog een 3 tal schetsjes opgevoerd, waarbij vooral Sjefke op de voorgrond trad. Een ge zellig bal besloot deze mooie avond. Dit was de 5e vereniging welke in dit seizoen voor het concours speelde. Biervliet. Riolering. Daar in verband met de aanleg van de riolering nog niet alles herbestraat is, blijft dit een ernstige belemmering voor het verkeer. Reeds zijn, zij het slechts onbetekenende ongevallen voor gekomen. Het is te hopen, dat hierin spoedig verandering zal kunnen worden gebracht, teneinde erger te kunnen voorkomen. Uitvoering. De Kon. Harmonie gaf een tweetal avonden een uitvoering in café van de Sande. Het eerste gedeelde van de avond trad „Harmonie" op met een goed verzorgd programma, terwijl na de pauze de bekende radio-artist Albert de Booy, op de accordeon begeleid door Joop Scheurs, optrad. Alles bij elkaar genomen een zeer goed geslaagde avond. Waterlandkerkje. Brand. Zaterdagnacht werd Waterland kerkje opgeschrikt door een felle, uit slaande brand, die woedde in de grote landbouwschuur van de heer R. Pieters, aan de Kerklaanstraat, De brandweer was spoedig ter plaatse, doch aan blus sen viel niet meer te denken, daar de schuur spoedig een grote vuurzee was. De brandweer kon gelukkig wel voor komen dat het vuur oversloeg naar het woonhuis en het wagenhuis. Ook de brandweer van Schoondijke ver scheen ter plaatse, doch behoefde geen dienst te doen. De schuur was gevuld met landbouwgewassen, waarin het vuur gretig voedsel vond. In de schuur bevond zich ook een kalf, dat verbrandde, terwijl tevens een Dors machine en een Combine verloren gingen. De oorzaak van de brand is onbekend. Verzekering dekt de schade. Raadsvergadering. Bij de ingekomen stukken was o.a. een brief van de N.V. Exploitatie Mij. Leeuwendaal te Rotterdam waarin werd medegedeeld dat de aankoop van de zijkant van een dijkgedeelte, terwijl over een ander dijkgedeelte geen over eenstemming kon worden verkregen. Mededeling werd gedaan van het ontslag van de heer C. Drevel, als onderwijzer aan de O. L. School. De heer C. de Nood informeerde nog naar de stand van zaken betreffende de bouw van de O. L. School en drong voorts nog aan op medewerking aan de totstandkoming van de schooltand- verzorging voor West Zeeuwsch-Vlaan deren. Oostburg. Motorclub. Zaterdagavond had in café de Vuijst een vergadering plaats om te komen tot de definitieve oprichting van een motorclub. Door de te geringe opkomst kon een en ander echter niet doorgaan. Toch hoopt men in Januari tot oprich ting te komen, daar toch reeds ge bleken is, dat hiervoor voldoende be langstelling bestaat. Tot slot werden nog enkele films vertoond. De Lyceumvereniging op de planken De feestavond, aangeboden door de le den van de Lyceumvereniging alhier, Dinsdag avond in het Ledel-Theater, is weer een groot succes geworden. Uit alle gemeenten in W. Z.-Vlaanderen waren de ouders der leerlingen en de genodigden opgekomen en zij hebben weer een echte fijne avond gehad. De rector, de heer A. Hoolhorst, sprak een kort openingswoord, waarin hij wees op de moeilijkheden die door de leerlingen moesten worden overwonnen, omdat de nieuwe cursus was begonnen met een groot tekort aan leer krachten. Het was daarom dat het programma niet zo overladen was. De voorzitter, Reino Rijpma, sprak daarna het welkomstwoord, waarna de aanwezigen werden verrast door het optreden van de 4 accordeonnisten Suzie de Vuijst, Omér Moens, Izaak Salomé en Jan Vermeulen, welk kwartet door goed samen spel onmiddellijk de juiste stemming wist te brengen. Alleraardigst waren de volksdansen, uitgevoerd onder leiding van mej. Wesseling. Speciaal de Drikusman dient extra vermei-

De Schakel | 1948 | | pagina 2