ALLE HNS EN MEISJES S De vergeten hoek. TWEE SOUVEREINEN GEDIEND Zaierdag 4 Dec. De schakel ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WEST ZEEUWSCH-VLAANDEREN 4e Jaargang Nummer 203 VRIJDAG 3 DEC. 1948 Drukkers-Uitgevers Firma SMOOR DE HULSTER - Boulevard 120 - BRESKENS - Telefoon 27 - Giro 358296 Verschijnt iedere Vrijdag Abonnementsprijs f 1,— per kwartaalfranco per post f 1,15 Prijs der advertentiën 7 cent per m.m. bij abonnement korting Adverténties met „brieven onder nr. of bij ons te bevragen", 10 cent extra (Slot). Die vlasserij is in wezen een land bouwindustrie, waarvoor vlas wordt aangekocht en aangevoerd uit alle uit hoeken van Nederland. Zij heeft boven dien een typisch Zeeuws aspect, gelijk ook de klompenindustrie, die in Zeeuwsch-Vlaanderen 25 a 30% van het Nederlandse totaal produceert. Dit Zeeuwse karakter is veel minder te bespeuren in de merkwaardige industrie- hoek van Oost Zeeuwsch-Vlaanderen, waarheen men overigens met gerecht vaardigde trots verwijst, zodra het industrialisatie-probleem ter sprake komt. Daar, aan het kanaal van Gent naar Terneuzen en met name bij Sluiskil en in Sas van Gent bevinden zich een opvallend groot aantal belang rijke industrie-bedrijven. Het merk waardige daarvan is, dat de meeste er bepaaldelijk niet gevestigd zijn dóór de Zeeuwen en óm de Zeeuwen, maar veel meer als een soort verlengstuk van de industrie-strook langs het Belgische deel van het kanaal, dat bij onze buren practisch reeds is volge bouwd. Zo is de Cokesfabriek bij Sluiskil een Frans-Luxemburgs con cern. Het Stikstofbindingsbedrijf van de Compagnie Néerlandaise de l'Azote is opgericht door een groep Franse, Belgische en Italiaanse industriëlen. De Spiegelglasfabriek in Sas van Gent is een verlengstuk van een Frans concern. De Superfosfaatfabriek heeft daarmee weer nauwe relaties. Wel Zeeuws zijn daarentegen de beide beetwortelsuikerfabrieken in Sas van Gent, n.l. de Centrale Suiker Mij en de Eerste Nederlandse Coöperatieve fabriek, welke tezamen 180.000 ton van de in Zeeuwsch-Vlaanderen ver bouwde 220.000 ton bieten verwerken en daarmee ongeveer 12% van de totale Nederlandse suikerproductie voor haar rekening nemen. De Zeeuwen scheppen er een zeker behagen in om hun bezoekers naar dit inderdaad verrassend grote industrie centrum te dirigeren, want in negen van de tien gevallen staan die be zoekers heel erg verbaasd te kijken. Er zijn n.l. in Sas van Gent ook nog een stijfsel- en glucosefabriek met 430 arbeiders, een machinefabriek, een tapijtfabriek,rtwee grote textielfabrieken, een blauwselfabriek, een vlasserij, een gieterij en nog enkele kleinere bedrijven. Alle tezamen, de fabrieken in Sluiskil meegerekend, bieden zij werkgelegen heid voor minstens 3000 mensen, onder wie echter ruim 1000 Belgische arbeiders. De magneet, die zoveel industrie heeft aangetrokken, is zonder twijfel FEUILLETON 117 door OUIDA Venetia. Hoe hij het overige gedeelte van de nacht doorbracht, kon Cecil zich later niet herinneren. Het volle bewustzijn van al wat hij had opgeofferd, toen hij nogmaals van zijn erfdeel afstand deed, overstroomde zijn herinneringsvermogen als de gol ven ener woedende zee, die alles met zich voortsleurt. Terugkeren naar de weelde van voorheen, naar de gemakken van vroe ger, terugkeren naar Engelands bossen, weder machtig worden, de achting der wereld weder genieten, wat zou dit alles heerlijk zijn geweest! Maar van veel meer waarde nog dan dit alles zou het voor hem zijn geweest, als hij had kunnen terugkeren om de hand van zijn vriend nog eenmaal in de zijne te nemen, vrij en smetteloos tegenover zijn gelijken te staan en het het kanaal van Gent, dat over een lengte van 14 km. door Nederlands grondgebied loopt naar Terneuzen. Met een diepte van 8.75 m. kan het door schepen van ruim 9000 ton wor den bevaren, hetgeen voor de tegen woordige tijd eigenlijk al niet meer voldoende is. De stad Gent zint daarom op een nieuw kanaalplan, dat passage kan verlenen aan schepen van 16000 ton en wil de kosten betalen, mits de Nederlanders de sluizen bij Terneuzen voor hun rekening ver groten. In Antwerpen is men daar niet zo erg mee ingenomen en mis schien in Rotterdam ook niet. Maar voor de Oosthoek van Zeeuwsch- Vlaanderen kan het van groot belang zijn, want er is langs het Nederlandse deel nog ruimte te over voor de vestiging van zelf omvangrijke industrie- bedrijven. Het is niet alleen verrassend zulk een uitgebreid industrie-centrum in eigen land te „ontdekken" (ik beken dit met schaamte), maar het is ook boeiend hier en daar een bezoek te brengen. Het Cokes-ovenbedrijf en het Stikstof-bindingsbedrijf bij Sluiskil zijn zo groot dat men er het dorp wel een paar maal in kan projecteren. Beide fabrieken hebben zeer veel schade van de oorlog ondervonden en een niet gering gedeelte der installaties werd door de Duitsers weggesleept. Het herstel vordert geleidelijk, zodat zij binnenkort hun nauwe samenwerking weer kunnen hervatten. De waterstof van het Cokes-ovenbe drijf (dat normaal 800.000 ton kolen per dag kan verwerken) wordt n.l. door de Compagnie de l'Azote met stikstof uit de lucht tot ammoniak verwerkt en dit met het zwavelvuur uit de eigen fabriek weer tot zwavelzure ammoniak, terwijl de rest van de gassen voor ver branding naar de cokes-ovens teruggaat. In normale productie kan het stikstof- bindingsbedrijf half Nederland van kunstmest voorzien, hetgeen een deviezenbesparing kan opleveren van circa 50 millioen gulden, die nu be- besteed worden voor de invoer van kunstmest uit andere landen. Ook de superfosfaatfabriek in Sas van Gent is een deviezenbron en levert 10 a 12 van de grote superfosfaatproductie in Nederland. Met de Spiegelglasfabriek staat zij onder leiding van een Neder lander, Ir. A. H. L. de Bel, die een warm voorstander is van elke stimulans, waardoor dit Zeeuwse industriegebied kan worden uitgebreid. En terecht acht hij het noodzakelijk, dat dit door zo- velen vergeten hoekje van ons land de belangstelling krijgt, die het ver dient. Die spiegelglasfabriek is op zichzelf bewustzijn in zich om te dragen, dat al wat een man kan doen om het hart van een vrouw te winnen, door hem desnoods kon worden verricht om de vrouw te behagen, wier blik vol ach teloos medelijden alleen reeds vol doende was geweest om al het vuur van de hartstocht in hem te ontsteken. Terwijl hij alleen stond in een land schap, dat door zijn uitgestrektheid en zijn plechtigheid schoon mocht heten, maar tevens zwaarmoedig en neer drukkend op de geest werkte, wist Cecil niet recht of hij waakte of droomde. Langzaam keerde hij op zijn schre den terug. Dat hij zijn broeder nog in de karavansera zou vinden, behoefde hij niet te duchten. Hij kende de man te goed om nog een ogenblik de hoop te koesteren, dat de genegenheid van voorheen het van de vrees van het heden had gewonnen. Onder de in druk van de smart, die de tegenwoor digheid zijns broeders hem veroor zaakte, had hij hem verzocht Afrika op staande voet te verlaten. Thans speet het hem bijna, dat hij hem niet doen mee met de St. Nicolaas-prijsvraag van de S. C. W. om 5 u., komt Sint Nicölaas de prijzen bekend maken in de Centrale Winkel. al een bezienswaardig bedrijf, niet al leen om een indruk te krijgen van de omvangrijke en zorgvuldige werkzaam heden, die nodig zijn voor het slijpen en polijsten van het uit Frankrijk aange voerde ruwe glas, maar vooral ook om dat daar het befaamde Securit-glas wordt vervaardigd. De betekenis van dit glas, dat voortaan in al onze nieuwe treinstellen en autobussen zal (moet) worden gebruikt, berust op een een voudige hardingssysteem. Menigeen zal zich uit de natuurkundeles de bekende „glastraan" herinneren, die druppel vloeibaar glas, die snel afgekoeld een enorme hardheid krijgt en die, als zij ten slotte zwaar genoeg met een ha mer wordt bewerkt, in minimaal kleine deeltjes uiteenspat. S.ecurit is een glas plaat, die in een electrische oven tot de uiterste grens week wordt gemaakt, zonder dat vormverandering optreedt. Onmiddellijk daarna volgt snelle lucht- koeling over het gehele oppervlak, waarna het glas een veel grotere breuk vastheid heeft gekregen. En breekt het, dan valt het ook in zeer kleine deeltjes uiteen. Het is dus na de harding niet meer te snijden of te bewerken, zodat slechts harding van glas in bestelde maten en vormen kan geschieden. Doordat dit Securit zoveel meer span ningen en druk kan verdragen dan ge woon glas, zijn er legio toepassingen mogelijk. Het kan zonder spanningen worden gemetseld, het verdraagt de hitte van gesmolten lood en soldeer, kan mensen dragen en kan niet door een inbreker geluidloos worden inge drukt en verwijderd. Men kan het even goed gebruiken voor keukentafels als voor tralies in dierentuinen en zowel voor ramen als voor deuren. Ik ben mij ervan bewust, dat al deze details eigenlijk niet passen in een al gemene beschouwing over Zeeland of ik zou - om mij er uit te redden - de Zeeuwen met Securit-glas moeten ver gelijken, omdat zij even helder en door zichtig zijn, maar ook even hard en drukvast. Zover wil ik echter niet gaan, al gaat de vergelijking misschien nog niet eens zo mank. Hoofdzaak was de aandacht te vragen voor deze uiterste had verzocht nog wat te blijven. Een smartelijk verlangen naar een zweem van liefde bij de man, die hij in zijn plaats op het voetstuk had geheven, beheerste hem. Terwijl Cecil in de schoonheid van de nieuwe dag voortging, rees de vraag bij hem op of het buigende riet, dat hij uit het water had gered en dat anders reeds van de beginne af ge broken en weggezonken zou zijn, de prijs wel waard was die hij daarvoor had betaald. Zover was hij van de gewone weg door de vlakte afgedwaald, dat er meer dan twee uur verliepen, voordat hij de omtrekken van de karavansera in 't oog kreeg. Het klagende geblaat van een geit trof zijn oor. Het dier stond naast een beekje, waarin haar jong was gevallen. Hij boog zich dus voor over en gaf het geitje na een weinig moeite aan zijn verrukte moeder terug. Terwijl hij zich over het water boog, zag hij in de beek een voorwerp glinsteren. Hij raapte het op. Het was een stuk van een gouden keten met een juweel in iedere schakel. uithoek van ons land, rondom het 400 jaar oude Sas van Gent, waar een mogelijkheid tot industrialisatie is, die waarlijk niet kan worden onderschat. Het probleem, dat hierbij uiteraard zich voordoet, is de vraag, of eventuele nieuwe industrieën voldoende arbeiders zullen kunnen vinden. Behalve dat ook daar het gebrek aan woonruimte het vraagstuk beheerst, is er nog de vraag, in hoeverre de Zeeuwen voldoende in dustry-minded zijn. Misschien zijn zij dit inderdaad niet. Maar dit gedeelte van Zeeuwsch-Vlaanderen is overwe gend katholiek, de bevolkingstoename is groter, dus de arbeidsbehoefte ver toont ook een accres. Eventueel zou hier ook immigratie uit Noord-Brabant mogelijk zijn, mits de huïsvestingsmo- gelijkheden werden vergroot. Ook hier dusweer die vicieuze cirkel, waarin de problemen wat blijven ronddraaien zon der deugdelijke oplossing. Maar hoe dan ook, dit uiterste deel van Zeeland is belangrijk en verdient ten volle, dat men tot de conclusie komt: „Het hóórt er niet alleen bij, maar wij zouden het ook nooit kunnen en willen missen". Zo is het ook met Zeeuwsch-Vlaanderen en met heel Zee land en al zijn goede ronde Zeeuwen. Tot zover de heer den Hertog. Het wil mij voorkomen dat de be woners van Zeeuwsch-Vlaanderen te vreden kunnen zijn over de beoordeling die hieromtrent hen is uitgebracht. We kunnen ons als inwoners van Z. Vlaanderen dan ook slechts gelukkig prijzen met het feit, dab de heer den Hertog de handschoen heeft opgeno men voor het volk in de vergeten hoek van Nederland en dat hij daarbij ge bruik heeft kunnen maken van een veelgelezen en invloedrijk periodiek als de Haagse Post. Mogen de fanfares, geblazen op de Haagse Post-hoorn, doorklinken tot het Binnenhof, tot de gebouwen van de beide Kamers der Staten-Generaal en de daarom heen liggende departementsgebouwen, opdat daar nu eindelijk eens ten volle zal worden beseft, dat Zeeuwsch-Vlaande ren gelegen is aan de Nederlandse zijde van onze Zuidgrens. Dat het Zeeuws- Vlaamse volk niet alleen trouw is aan het Koninklijk Huis, doch dat ook dat volk Nederland niet wil missen, deel van Nederland is en blijven wil en dat ook Nederland deze Zeeuws-Vlaamse uithoek niet missen kan, nodig heeft voor de voedselvoorziening van het overige, boven de rivieren gelegen overbevolkte deel van Nederland. Dat door de Nederlandse Overheid dus voortaan ook - ja vooral - rekening zal worden gehouden met de belangen van hen, die daar wonen en ploeteren in de vergeten hoek. L. Toen hij het kleinood in handen had, veranderde hij van kleur. Hij herin nerde zich, dat hij het Venetia Corona had zien dragen, 't Was alsof deze glinsterende schakels stemmen hadden, die hem spraken van de vrouw, om wier blanke hals ze hadden gerust - stemmen, die hem onophoudelijk in fluisterden: „Neem uw geboorterecht terug en ge zult ten minste vrij naar haar hand kunnen dingen, al gelukt het u niet die hand te verwerven". Zijn geboorterecht! Ter wille van die vrouw zoo hij dit zo hartstochtelijk gaarne hebben bezeten - al ware het ook alleen om het recht te hebben als haar evenknie ^voor haar te staan en met zoveel anderen, die naar een glim lach van haar lippen smachten, in 't strijdperk te treden. Terwijl zijn hart ineenkromp, bleef hij op het kleinood staren. Vervolgens borg hij het in het doosje bij de ring, die Cigarette hem voor de voeten had geworpen en keerde naar de karavansera terug. Waarschijnlijk zou de prinses daar niet meer zijn, maar het halssieraad zou hem later een voorwendsel geven om

De Schakel | 1948 | | pagina 1