Belangrijke prijsverlaging 11 Wasketels Courante Textiel Hactn Een nieuwe hoed of bccrel? Zeeuwse Bazar CONCERT VERSPRILLE's Kledingmagazijn, Sclieepvaartslr. I, BRESKENS - Tel. 130 Opening Verenigingsgebouw ie Breskens. „Maison Moderne", Wed. I. VAN DE VIJVER-Donze, Breskens MOERLAND's Boek-, Papier- on Kontoorboekhandel Voor de a.s. Si Nicolaas hr^n ™IJrté" Vele ctparie cadeaux! BreTke™ Wekkers nu vanaf f 8,35 Horlogerie JO HOVESTADT ie onteigenen A. Bondewel, Breskens V oorverwarmer VERMEULEN, Groede, tel. 55 een Manchester rijM (flinke maat) en 2 Broodbezorger 2 MANTELS 2 zwarte damesmantels WOONHUIS uitvoering nog eens herhaald ten bate van de Cadzandse jongens in Indie. Donderdagavond had alhier de feestelijke opening plaats van het nieuwe verenigings gebouw. Reeds des morgens waren wij in de ge legenheid om het gebouw te bezichtigen. Het ziet er nu reeds keurig uit, hoewel het geheel nog' eén extra kwastje verf zal krijgen. Er is een ruim toneel met kleedkamers, terwijl voorts het gebouw plaats biedt aan pLm. 300 personen, voorts zijn er dames-, heren- 1 en kindertoiletten. Bovendien heeft de heer Minnaer uit het Westland de toezegging gedaan, om het ge bouw rondom van een plantsoen te voorzien. Het is zeker 'n grote aanwinst voor onze gemeente en zal hetveren igingsleven zeker ten goede komen Burgemeester Eekhout opende deze avond als volgt: Geachte aanwezigen, Het Gemeentebestuur heeft gemeend aan het in gebruik nemen van het Verenigings gebouw een officieel tintje te moeten "geven. Want dit verenigingsgebouw toch moet ons allen tot vreugde en tot dankbaarheid stem men. Vreugde, omdat in de wederopbouw van Breskens weer iets tastbaars bereik werd; dankbaarheid, daar de gemeente Breskens in haar worsteling óm er weer boven op te ko men, zich verzekerd wist van de steun en van het meegevoel van onze Hollandse vrienden. Op dit moment zijen wij ons weer terug in de bevrijdingsdagen. Zowel materieel als geestelijk volkomen lamgeslagen, hadden wij toen de kracht niet meer om een blik naar de toekomst te werpen. Het geheel was te naargeestig om ons zelf terug te vinden. Wij voelden ons volkomen verlaten. Totdat in Holland edele mannen en vrouwen zich in comité's aaneensloten om het stukje Neder land, daar ver in het Zuid-Westen, om Z. Vlaanderen, te helpen. Een vreugde steeg in ons op toen karava nen auto's vanuit de provincie Utrecht, van uit het Westland en van uit het Gooi de lange reis naar ons ondernamen om hulp te bieden. Nu ligt het de Zeeuws-Vlaming niet gemakkelijk om van de liefdadigheid te moe ten leven. Wij hebben door de nood gedwon gen de vele giften aanvaardwij waren daar door in staat om onze armzalige huizen- restanten wat te meubileren; om er wat sfeer ïn te brengen. Maar méér dan dat, boven dat alles uit, hebben de verscheidene hulp-" actie-comité's weten te bereiken, dat wij ons zelf weer terugvonden- Zij hebben in ons ge ënt de geest- en de wilskracht om weer aan de slag te gaan; om door noeste vlijt er weer boven op te komen. Voor deze vitamine, vrienden uit Maartensdijk, uit Hilversum en uit Poeldijk; voor dit levens-elixer, mannen van Volksherstel en van de Actie Scherde- monden, blijven wij U steeds dankbaar. Wat hebt gij allen, nobele gevers, het goed ge zien, dat een gemeente niet opgebouwd kan Worden alleen door daar huizën te bouwen. Het leven zou weinig inhoud hebben, indien de geestelijke herrijzenis daarmee geen gelijke tred hield. Een verenigingsgebouw, een plaats, waar alle culturele leven zich vereni gen kan, waar inspiraties voor gemeenschaps zin geboren worden en worden uitgedragen; heren adopteurs en dames adoptrices, zie daar, wat gij bereikt hebt. Het grootwoorden boek der Nederlandse taal vermeldt de woorden adopteurs en adoptrices niet. Ik weet dus niet of die woorden taalkundig wel juist zijn. Misschien kan Ciinge Doorenbos ons daarop straks zijn visie geven. Maar wel kan ik U zeggen, dat zij een ere-plaats verdienen, omdat zij getuigen van goedheid, van liefde tot de mede-mens. v Wij zijn in onze wederopbouw al wat ge vorderd. Er begint tekening te komen in ons dorp. Ergerlijke woningtoestanden beginnen tot het verleden te behoren. Waar nog maar '3 jaar geleden puinhopen ons toegrijnsden, daar ziet men nu reeds huizen bewoond; blokken huizen verrijzen. Het begint er wat ogelijk uit te zien. Ik ben van mening, dat wij het dieptepunt reeds achter ons liggen hebben. Ondanks de misère, die de enkeling moet doormaken, voor hij met het opbouwen van zijn verwoeste woning kan beginnen, mogen wij hier constateren, dat wij al een heel eind op het goede pad zijn. Kunnen wij in het zelfde tempo nog een jaar doorgaan, worden wij niet geremd door bouwvolumes of andere maatregelen, welke de bouw stagneren kunnen, dan zal Breskens weer herrezen zijn. Herrezen op materieel en op economisch gebied. Op het terrein van het Verenigingsleven is dit grotendeels reeds be reikt. Wij tellen weer al 'n 30-tal verenigingen, welke elk op haar bijzonder gebied schakels zijn in de keten, welke ons, als gemeenschap, moet vasthouden. Ik ben de verenigingen uitermate erkentelijk, dat zij allen, zonder enige uitzondering, als ik een beroep op haar doe, willen meewerken. Ook nu weer, nu ik de besturen gevraagd heb om hier samen te komen. Het getuigt m.i. van de vaste wil om eensgezind op te trekken, om samen te wer ken en om zodoende te bereiken, dat wij weer een Breskens krijgen, waar het prettig is te mogen wonen. Het doet mij leed, dat ik het aantal uitnodigingen heb moeten be perken tot de bestuursleden der verenigingen, Gaarne had ik ook de echtgenoten hierbij uitgenodigd. Maar gezien de nu reeds volle zaal zult U allen wel beprijpen, dat mij dit onmogelijk was. Het gebouw is, zoals U ziet, nog niet vol komen klaar. Hier moet nog wat geverfd, daar wat getimmerd worden. Ook het meubilair, een 125 stalen stoelen, is- nog niet gearriveerd. Op het allerlaatste moment kreeg ik bericht, dat de levering nog niet geschieden kon. De rijksdienst voor de arbeiderskampen heeft ons echter geholpen; zij heeft belangeloos een aantal stoeltjes uit de kampen hiervoor beschikbaar gesteld. Ik zeg de kampleiding hiervoor dank. Geachte aanwezigen. Gij ziet nu hier het gemeentelijke verenigingsgebouw. Indien men het critisch -bekijkt dan is het te laag of te hoog, het is te smal of te breed, het kan ook te kort of te lang zijn. Och, bijna overal waar het woordje „te" voorstaat, wordt geen maat gehouden. Hierop zijn gelukkig 2 uit zonderingen en laten wij die tot de onze maken. Wij zijn met het gebouw tevreden en wij voelen er ons in tehuis. Ik dank U. Hierna bracht de Chr. Zangvereniging „God is mijn lied"'enige liederen ten gehore. Majoor Houtkamp, uit Hilversum, als Zeeuw sprak nog enkele woorden van mede leven, waarna de Chr. Zangvereniging „Sur- sum Corda" enige liederen zong. In de pauze werd thee geserveerd. Na de pauze kwam de clou van de avond, het op treden van de heer en mevr. Clinge Dooren bos. Als conferencier zowel als in de voor dracht van zijn verschillende liederen, op de piano begeleid door zijn vrouw, was de heer Doorenbos werkelijk af. Het publiek heeft hiervan dan ook op intense wijze genoten en gaf hiervan door een herhaald en hartelijk applaus blijk. Aan het einde dankte-de burgemeester de heer en mevr. Doorenbos voor hun optreden en bood zijn dochtertje mevr. Doorenbos bloemen aan. Na nog een extra liedje als toegift van de heer Doorenbos gingen allen voldaan huiswaarts. Biervliet Collecte. De collecte voor de Evangelische Maatschappij, Zondag gehouden in de Ned. Herv. Kerk, heeft f 34,20 opge bracht. Toneeluitvoering. De toneelvereniging „Jacob van Lennep" speelde voor een matig bezette zaal het blijspel „Het hoedje van Marius". Het stuk werd goed gespeeld en de aanwezigen hebben een genoege- lijke avond gehad. In de pauze werd een taart verloot. Zuidzande. Steenfabriek. De steenfabriek „Zeelandia" is weer op enigszins plechtige wijze in gebruik genomen. Burgemeester Vermet knipte het voor de oven gespannen oranjelint door en haalde de eerste nieuw gebak ken stenen te voorschijn, die zullen worden gebruikt voor de wederopbouw van ons verwoeste landje van Cadzand. De heer J. Risseeuw, eigenaar van de fabriek, dankte allen, die aan de herbouw van de ovens hadden mede gewerkt. B.O.V.A.G.-Cursus. Aan de ambachtsschool te Terneu- zen slaagden voor het diploma hulp en leerlingmonteur o.a. de heren: O. E. van de Voorde, Schoondijke; P. H. Jansen, Waterlandkerkje; J. I. de Gardeijn, Groede; J. Keijmel, Bres kens en R. van Pamelen, Groede. Gevonden voorwerpen. Een gummi meisjes regenkapje. Inlichtingen gemeente-secretarie te Groede. Op 23 oct°ker 1948, is in de gemeente Aardenburg, onbeheerd aangetroffen; edïi zwart bonte vaars, leeftijd ongeveer 1W2 jaar oud. Tegen schadeloosstelling aan de betrokken landbouwer, kan de eigenaar deze terug bekomen. Inlichtingen bij de Groepscommandant der Rijkspolitie te Aardenburg. PREDIKBEURTEN Zondag 14 Nov. Aardenburg, 10,30 uur, Ds. Blom. Breskens, 10,30 uur, Ds. J. van Vliet Dankstond voor het gewas Oogstcollecte 6,30 uur, Ds. J. van Vliet. Groede, 9 utir, Ds. Doorn. Nieuwesluis, 2,30 uur, samenkomst. Nieuwvliet, 2 uur, Ds. Winckel. Zendingszondag. Schoondijke, 10,30 uür, Ds. Schopenhauer rfoofdplaat, 10 uur, Ds. Winckel. Voorbereiding H. Avondmaal, Biervliet, 10 uur, de heer P. de Visser. St. Kruis, 9 uur, Ds. Blom. Waterlandkerkje, 9 uur, Ds Schopenhauer. Zuidzande, 10 uur, Ds F. J ter Beek. Doopsgez. Gem. Aardenburg 10,15 uur, Ds. Nolthenius. Ev. Luth. Gemeente Groede, 10 uur, Da. Stol. Geref. Kerk Breskens v.m. 10 uur, de heer P. de Jonge, n.m. 2,30 uur, de heer P. de Jonge. Clubgebouw voorm. fabriek Van Melle. Chr. Evang. Gemeente Breskens, 10 uur, Ds. Praas. Nieuwvliet, 10 uur, de heer I. M. de Bruijne. Retranchement, -2,30 uur, Ds. Praas. Cadzand, 6 uur, Ds. Praas. DAMES! Neemt U even een kijkje bij Boulevard 78 Merkvulpenhouders met gouden pen, waarop garantie. Reynold's Ballpen, Vulpotloden (repeteer), Passerdozen, Actetassen, Portemonnaies, luxe Post, Foto-, Postzegel- en Poesiealbums, steeds kwaliteit. Papierwaren en gros - SCHOONDIJKE - Telefoon 45 ring In Zelfbinders, bretels, sokophouders, sjaals, luxe manchetknopen, sportkousen, sokken, jongens-rijbroeken, plusfourbroeken, enz., enz. Verder hebben wijwerkkleding, jongenscostuums met plus fourbroek, jongens-regenjassen, heren ondergoed, overhemden. Ruime sortering in hoeden en petten, ook echte blauw-lakense schipperspetten Qadeauoc £peeig.aedeAei ■ti Alles wat U verlangt vindt U In de u-oo-fi gAciot vwi kiem Autopeds (ook op luchtbanden), driewielfietsjes, poppenwagens, poppen, motorboten, auto's, treinen, bouwdozen, blokdozen, paarden, trekwagens, kip-auto's, telramen. borduur- dozen, meccanodozen, kruiwagens, poppenledikantjes, hoepels, kacheltjes, serviesjes, weeg schaaltjes, pakhuizen, kranen, fluiten, prenten- en leesboeken, gezelschapsspelen, legdozen, leien, schoolborden, tekendozen, schooletuis, kralen, tollen, ballen, beren, vlechtdozen, damborden, enz., enz. eind Van Zuijenstraat BRESKENS Diegene, die Woensdagmid dag j.l. een paar bruine glacé hand schoenen heeft opgeraapt voor de woning,, van DU FOSSÉ te Breskens, wordt in zijn eigen belang beleefd ver zocht deze aldaar terug te bezorgen. De Burgemeester van Schoondijke maakt bekend: dat het College van Algemene Commissarissen voor de Weder opbouw voornemens is een perceels gedeelte in de gemeente Schoon dijke, liggende aan de Tragel Oost, ten name van de gemeente en ten behoeve van de Wederopbouw; dat een lijst en een kaart, aan gevende het te onteigenen perceel vanaf heden tot 19 November a.s. ter gemeente-secretarie kosteloos voor een ieder ter inzage liggen; dat op Vrijdag 19 November a.s. op het gemeentehuis des voormid dags van 10 uur door een com missie zitting zal worden gehouden tot hei aanhoren van eventuele be zwaren tegen deze onteigening; dat alle belanghebbenden tot uiterlijk 3 dagen voor deze zitting hun bezwaren ook schriftelijk kun nen indienen bij het Bureau Ont eigeningen en Toewijzingen voor Zeeland, Nieuwe Wal 7, Middelburg, Schoondijke, 11 November 1948. Burgemeester en Weihouders van Schoondijke. De Burgemeester, F. A. van ROSEVELT. De Weihouder, JOH. de FEIJTER. TE NIEUWVLIET door de Muziekvereniging „NUT EN GENOEGEN" op Zaterdag 20 November 1948, bij P. CORNELIS. Begin 18 uur. Vrije toegang voor contribuerende leden. Nlet-leden toegang af1,_ (bel. Inbegr.) NA AFLOOP BAL. Het bestuur. geëmailleerde en gegalvaniseerde Indien U nog geen op Uw Fordson Major tractor hebt staan, Is het van groot belang voor Uw tractor er een op te laten zetten. Ford-vertegenwoordiger Landbouwwerktuigen ADVERTENTIES Diegene, die Maandagavond op de bazar te Nieuwvliet een paar schoenen en een tas met inhoud (sjaal en hoofddoek) heeft meegenomen, wordt verzocht deze zo spoedig mogelijk, in zijn eigen belang, terug te brengen, Ojnhum^en IMed. Bcmdeutei BRESKENS TE KOOP: Adres Weijkmanlaan 1, Breskens thuis van 91 en 68 uur. GEVRAAGD: een nette Bakkerij VAN MELLE, Breskens. w.o. een regenmantel, z.g.a. n., zonder punten (leeftijd 14-16 jaar) te koop. Te bevragen bureau van dit blad. TE KOOP: (maat 44-46) Adres Bureau van dit blad. TE KOOP: een In de Prinses Jullanastraat. Te bevragen bij I. VERGOUWE, Molenwater 41 te Breskens.

De Schakel | 1948 | | pagina 3