kennisgeving aangenomen heeft en zich in Indie betere, onpartijdiger adviseurs zal aanmeten, vooral uit particuliere kringen en uit mensen, die minstens twintig tropenjaren achter de rug heb- hen. Misschien dat er dan zonder nieuwbakken dilletantisme nog wat bereikt kan worden. Intussen zit thans ook Minister Stikker in Indonesië en begaat deze de taktische fout van naar Hatta te gaan in Kalioerang. Het is best dat Stikker eens ronduit met Hatta spreekt en hem eens in goed Nederlands kort en bondig zegt wat de Repoebliek nu te doen staat, maar dat had in Batavia moeten gebeuren. Hatta naar Stikker en niet Stikker naar Hatta. Wat thans geschiedt is tegenover een Oosterling als tegen stander absoluut een taktische fout. De blaaskaak Hatta zal zich nu als Europeanen-hater, want dat is en blijft hij, nog verder opblazen. Hij zal naar Stikker luisteren, hem niet tegenspre ken (want dat mag een Oosterling als gastheer nimmer doen) en verder zal hij Stikker laten stikken voor zijn part. En zijn propagandadienst zal het Repoeblikeinse poebliek wederom kun nen overtuigen van de zwakheid der Nederlanders en van de Repoeblikeinse macht, want die hoge mijnheer is door de Koningin van Nederland naar de Repoebliek gestuurd met het nederige verzoek om toch ook nog deel te mogen uitmaken van de te stichten Unie van Indonesische staten, waarin de Repoebliek natuurlijk de leiding zal hebben. Dus toch „Op naar ons Merdeka". Ziedaar een voor Nederland funeste propaganda-stunt van de Repoebliek, waartoe het optreden van oudeskundige outsiders aanleiding geeft. Helaas, helaas! Wanneer wordt aan deze en andere fouten toch eens een einde gemaakt? L. Voetbal-competitieuitslagen. Oostburg Jun. Middelburg Jun. 2-3 Oostburg III Aardenburg III 3-0 (na de rust door scheidsrechter gestaakt) Aardenburg II Oostburg II afgelast Aardenburg I Oostburg I afgelast Axel Terneuzen Hulst Clinge IJzendijke Corn Boys Steen Hontenisse Hoofdplaat Sluiskil 5-0 4-2 4-1 O-I 2-2 wust is van 't geen hij doet, ging Cecil het plein over. Hij ging onder de slagschaduw van de poort door. Aan de ingang heerste gedrang en drukte, beweging en gewoel. Een ogenblik te voren was een detache ment infanterie aangekomen en daar mede tegelijk een transport kamelen voor het noorden. Ook waren de be dienden van een paar reizigers van hoge rang bezig toebereidselen te ma ken tot vertrek. De naam, die een paar driftige stal knechts in hun ongeduld hardop uit spraken, trof Cecil's oor en deed hem uit zijn verdoving ontwaken, 't Was de naam van de vrouw, die hij be minde als een waanzinnige. Hij wendde zich om naar de, voorrijder, die zich 't dichtste in zijn nabijheid bevond. „Behoort ge tot het gevolg van prinses Corona? Wat komt die hier doen?" „Mevrouw is op reis om iets van de oorlog te zien". „Van de oorlog? 't Is hier geen plaats voor haar. Hier dreigt doods gevaar". „Mevrouw reist met haar broeder, de hertog en weet niet wat gevaar is". „Maar De woorden bestierven op Cecil's, lippen. In het duister van de poort was zijn oog gevallen op een gelaat, dat door de zon met volle glans werd bestraald, dat hij in twaalf lange jaren niet had gezien en dat een ogenblik te voren nog een lachende, zorgeloze uitdrukking had, doch thans eensklaps van onuitsprekelijke ontzetting lijkbleek was geworden. Ook Cecil's gelaat onderging een verandering. Het kreeg een blos. Een seconde stonden beide mannen roerloos en stom tegenover elkander. Toen bracht Cecil met verwonderlijke zelfbeheersing de hand aan de politie muts, salueerde, ging met de onver stoorbare kalmte van de soldaat, die een heer passeert, voorbij, steeg te paard en vervolgde zijn weg over de bruine vlakte. (Wordt vervolgd). SPORT. Op Zaterdag 20 November a.s. zal op het veld van V.V. Breskens een selectiewedstrijd worden gespeeld tussen twee jeugdelftallen uit West Z. Vlaanderen. De bedoeling is uit deze twee proef-elftallen weer één elftal te vormen, dat dan weer een wedstrijd zal spelen tegen een jeugdploeg uit Oost Zeeüws-Vlaanderen. Ook in de andere delen der provincie zal men op deze wijze gaan selecteren, om uiteindelijk te komen tot een Zeeuwse jeugdploeg, die onze provincie op waardige wijze zal kunnen vertegenwoordigen. De uit verkoren jonge spelers komen onder de hoede van een Bondstrainer en hierdoor hoopt men het spelpeil in ons gewest op te kunnen voeren. Men zal zich afvragen, waarom deze 22 spelers alle van 16—20 jaar ge kozen zijn en waarom niet anderen, die misschien wel minstens zulke kwali teiten bezitten, niet zijn opgesteld. Welnu, het is jammer voor de betrokken spelers, maar de Technische Commissie heeft gemeend te moeten handelen zoals het nu is geschied. Na herhaald aandringen hebben n.l. slechts die verenigingen, waarvan U de namen hieronder kunt vinden, opgave gedaan van op de voorgrond tre dende spelers. Waar blijft Biervliet, Schoondijke, Zuidzande, om er maar een paar te noemen? Hebben die geen materiaal, dat daarvoor in aanmerking komt? Spelers die menen ten onrechte niet gekozen te zijn, klopt aan bij Uw bestuur en wijst hen op hun plicht. De opstelling der ploegen is als volgt WIT: R. de Vriend Aardenburg J. Faas J. Cornelis Breskens Hoofdplaat C. Verstraete C. Donze F. de Broek IJzendijke Breskens Sluis L. v. d. Wege C. v. Landschoot C. Mookhoek D. A. Barra Breskens IJzendijke Breskens Oostburg G. Pijcke Hoofdplaat Reserves.' P. Neve, IJzendijke (keeper) J. van Hal, Sluis J. van Male, Aardenburg ROOD: O. Moens Aardenburg H. Th. Matthijs A. Baas J. Risseeuw J. Vermeulen Oostburg Sluis Groede Aardenburg H. Keijmel Th. Neve J. P. Versprille Breskens IJzendijke Oostburg J. de Gardeijn A. Thomaes Breskens Hoofdplaat F. Visser Sluis Reserves: F. v. d. Wege, Groede (keeper) R. J. de Greeve, IJzendijke M. v. Iwaarden, Aardenb. Plaatselijk Nieuws Oostburg. t Bouwkas. De heer J. A. Noë, directeur van de N. V. Verenigde Bouwkassen, heeft op uitnodiging van burgemeester Hoekzema in café „De Vuijst" een voordracht gehouden over het bouw- kaswezen. In zijn openingswoord sprak burgemeester Hoekzema er zijn teleur stelling over uit, dat, ondanks de grote woningnood die er toch ook in Oost burg nog is, zo weinig belangstelling voor deze vergadering was. Nu de ge meente aan het einde van zijn be moeienissen is gekomen, zullen de particulieren verder de wederopbouw moeten ter hand nemen. Hierop gaf de heer Noë een duidelijke uiteenzetting van de werkwijze van een bouwkas en hoe iemand, die niet over een belang rijk kapitaal beschikt, doch wel over spaargelden, toch in het bezit kan komen van een eigen huis. Spr. zette ook uitvoerig uiteen het verschil tussen het rendabele en onrendabele gedeelte van het benodigde kapitaal, de wijze en de duur van het sparen, enz. Na het nog beantwoorden van enkele vragen bracht burgemeester Hoekzema spr. dank voor zijn voor dracht en hoopte dat Oostburg de eerste gemeente in Zeeland zou zijn, die een overeenkomst met de bouwk'as zou aangaan. Het vrije toneel. In het Ledeltheater gaf „Het Vrije Toneel" onder leiding van Cor en Anton Ruijs, voor een stampvolle zaal, een opvoering van de Amerikaanse komedie „M'n zuster Eileen". Er was gezonde humor en de zaal daverde dan ook vaak van de lach. De Z.V.U. kan dan ook met vol doening op deze avond terugzien. Vergadering N.C.B. In café „Du Commerce" kwam de kring Oostburg van de N.C.B. in in algemene vergadering bijeen. De directeur van het bureau weder opbouw boerderijen te Oostburg, de heer J. Kruithof, sprak over de weder opbouw van de boerderijen in ons ge west en wees er op dat 380 boerderijen zijn verwoest, terwijl er alleen in het afgelopen jaar 60 zijn herbouwd en 75 hangars werden geplaatst. Het bouwvolume voor 1949 is nog van die aard, dat al het benodigde nog niet zal kunnen worden afgewerkt. Ook wees spreker op de moeilijkheden, die de wederopbouw parten heeft gespeeld door het feit, dat tal van boerderijen eigendom zijn van buitenlanders. Ten opzichte van Belgische eigenaren met een Nederlandse pachter is een regeling getroffen. Voor Franse en Belgische eigenaren met Belgische pachters, wordt nog naar een oplossing gezocht. Als tweede spreker trad op de heer Zeegers, die in het bijzonder wees op de lage prijzen van de aardappelen. Hij adviseerde de landbouwers hun producten nog wat vast te houden, aangezien hij in het voorjaar hogere prijzen verwacht. Voor de radio-uitzending „Ama teurs zetten hun beste beentje voor", heeft de heer Pierre Leenhouts alhier Zondag j.l. te Tilburg een proef afge legd. Aanrijding. Deze week had wielrijdster Mej. K. uit Waterlandkerkje een aanrijding met de wielrijder, de heer R. alhier. Deze was van zodanige aard, dat ge neeskundige hulp mopst worden inge roepen voor Mej. K. Na onderzoek bleek dat een harer armen op twee plaatsen was gebroken. Na behandeling door Dokter Buskop kon zij dezelfde avond weer huiswaarts keren. Nieuwvliet. Verslag bazar. Spraken wij de vorge week ons vertrouwen uit in het resultaat van de bazar, nu kunnen wij U mededelen dat onze stoutste verwach tingen nog overtroffen zijn. Tot grote vol doening voor allen die veel tijd en werk hebben gegeven aan de voorbereiding ervan. En zeker ook tot voldoening van U allen die als bezoekers van de bazar-avonden zo royaal de handen uit de mouwen en in de portemonnaie hebt gestoken. Want zonder dat zou al ons werk voor niets zijn geweest. Wij deden het trouwens plaatsvervangend voor U; U en het comité werden verbonden voor het ene doel: door een goede bazar bij te dragen aan de bekostiging van de aan de restauratie verbonden grote onkosten. Zowel voor de dorpssamenleving als voor het ker kelijke levender gemeente is een goed on derhouden kerkgebouw, vooral wanneer het de eeuwen heeft getrotseerd, onontbeerlijk. Hierop wees ook Ds. Doorn in zijn openings woord. Aan dit mooie, ons allen verenigende doel werden we ook tijdens de bazar enkele malen herinnerd, wanneer een predikant, een wika of een gewoon gemeentelid in een ogen blik van stilte ons allen, medewerkers en be zoekers, herinnerde aan Het Grote Doel van God met ons mensen, aan welk Doel onze bazar ondergeschikt wil zijn. Dat waren vaak eenvoudige ons allen aansprekende woorden naar aanleiding van „het rad van avontuur" of van „de kop van Jut". Maar",' U wilt in dit verslagje ook iets ho ren van de uitslag. Welnu, hier is 't te lezen en verbaast en verheugt U met ons. Vrijdag avond bruto-opbrengst f 1428,-; Zaterdag f 2486,- en Maandag f 1212,-, tesamen f5126,-. Is dat niet prachtig? Hiervan moeten nog enige aanschafkosten van prijzen worden af getrokken. Maar hierbij komt dan weer de opbrengst van de grote verloting waarvoor de verkoop van lootjes f 1,- nog even wordt voortgezet. Laten we ook deze tot een succes maken! Denk om de prijzen en ook, ja niet 't laatst om het doel: de kerk op te bouwen! Wat de kleinere verlotingen betreft, hier van vond Maandagavond pl.m. 11 uur onder grote belangstelling de trekking plaats. De uitslag was als volgt: De naam van ons poppenbruidje was Adriana. Onder de zes, die de naam geraden hadden, was bij loting Mej. Brakman de ge lukkige. De kruiwagen viel toe aan H. de Veij, terwijl Suz. Minderhoudt de inhoud van de pot bruine bonen op 4655 raadde. Zij was er 12 onder het juiste aantal gebleven, maar was daarmee 't dichtst in de buurt. Na lo ting viel het volledige keukenuitzet toe aan Mevr. J. Provo-van Lare, terwijl Mevr. Wil- lems-de Beer het witte vloerkleed won. Jacob Roegies sleepte de weegschaal in de wacht en Mevr. Luteijn-v. Cruijningen de knot wol waarvan de lengte moest worden geraden (40 meter). De boekenstand verkocht 12 boe ken en bijbeltjes, terwijl er 5 kerkboeken werden besteld en 4 bijbelse boeken. Het uiteindelijke resultaat en de datum van trekking voor de grote verloting zullen U nog worden bekend gemaakt. Het woord van dank, dat de voorzitter van het comité bij de sluiting richtte tot burge meester en Mevr. Everaars, tot medewerkers en medewerksters en' tot de bezoekers en bezoeksters was wel zeer van pas. Maar niet minder het danklied dat we, bij bekendwor ding van de bruto-uitslag, 's avonds nog ge- zamelijk als medewerkers zongen in de consistorie: 'k Wil U o God mijn dank betalen U prijzen in mijn avondlied. Het Comité» Breskens. Beroepen. Met algemene stemmen heeft de kerkeraad der Ned. Hervormde Gemeente alhier een beroep uitgebracht op de eerw. heer L. Spaans Jr. can- didaat tot de Heilige Dienst te Scheveningen. Samen met zijn vrouw heeft hij reeds Breskens bezichtigd en de pastorie bezocht. Hij ontving ook een beroep naar Koekange (Dr) en Oostererid (op Texel) en een toezegging van beroep naar Hoek (Z). Motor-ongeval. Donderdagmiddag omstreeks 14,30 uur had op het Spuiplein een aanrijding plaats tussen de motorrijder B. V. van Cadzand, met op de duo zijn broer - F. V. van Breskens en een vrachtauto. De motorrijder kwam te vallen en liep een beenfractuur op. Dokter Broodman, die spoedig ter plaatse was, liet de patient binnen bren gen in het gebouw van de Amsterdamse Bank en verleende eerste hulp. Door de inmiddels ontboden zieken auto had overbrenging naar het zieken huis te Oostburg plaats. De duo-passagier kwam met de schrik vrij. Naar de oorzaak van de aanrijding wofdt door de Rijkspolitie die spoedig aanwezig was een onderzoek ingesteld. Cabaret. Op 25 November a.s. zal in het kamp „De Haven" een cabaretvoor stelling worden gegeven onder leiding van Dick Gabel en Jo Spiers, getiteld: „Fata Morgana". Diegenen, die reeds eerder een voor stelling van dit cabaret hebben bijge woond, weten, dat de programma's al tijd een bijzondere inslag hebben, n.l. boeiend, levendig en interessant. Een A.N.W.B.-avond. - Op 18 November a.s. zal de Koninklijke Nederlandse Toeristenbond A.N.W.B voor leden en andere be langstellenden een Bondsavond organi seren te Breskens in het Verenigings lokaal. Aanvang 8 uur. Het hoofddoel van deze avond zal zijn de bezoekers nader bekend te maken met het werk, dat de Bond op verschillend toeristisch gebied verricht, doch het programma is zó samenge steld, dat tegelijkertijd een prettige ontspanning wordt geboden. Vooral een mooie geluidsfilm zal zeker de aandacht weten te boeien. Een kleine tentoonstelling wordt inge richt, die een indruk zal geven van de uitgebreidheid der Bondsbemoeiïngen ten behoeve van alle takken van toerisme. Filmavond. Onder auspiciën van de Chr. Plattelands-Vrouwenbond werden Dins dagavond in de Ned. Herv. Noodkerk een drietal voorstellingen gegeven van de Kroningsfilm. Alle voorstellingen waren druk bezocht. Op hel strand gezet. Het vissersvaartuig, de Br. 59, schipper A. v. d. Broecke, is gisteren tijdens de visvangst vanwege de mist in aanraking gekomen met een wrak, zodat het vanwege de lekkage op het strand te Groede moest worden gezet. Persoonlijke ongevallen kwamen ge lukkig niet voor. Cadzand. Toneel. In de geheel gevulde zaal van de heer Allaart werd Zaterdagavond door de toneelvereniging „Cadsandria" op gevoerd het stuk „Mensen in botsing," drama in 3 bedrijven van Ben v.d. Holst. De spelers hebben dit stuk goed vertolkt. Na afloop is er nog enige tijd gedanst. Heden, Vrijdagavond, wordt dezelfde

De Schakel | 1948 | | pagina 2