De wereldjp zijn kop. Wel gegaan, maar niet vergeten. De Kerstpakketten voorde militairen. TWEE SOUVEREINEN GEDIEND De schakel ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WEST ZEEUWSCH-VLAANDEREN 4e Jaargang Nummer 197 VRIJDAG 22 OCT. 1948 Drukkers-Uitgevers Firma SMOOR DE HULSTER - Boulevard 120 - BRESKENS - Telefoon 27 - Giro 358296 N, Verschijnt iedere Vrijdag Abonnementsprijs f 1,— per kwartaalfranco per post f 1,15 Prijs der advertentiën 7 cent per m.m. bij abonnement korting Advertenties met „brieven onder nr. of bij ons te bevragen", 10 cent extra v.y Het is vandaag een echte najaarsdag, de eerste sombere, tot bespiegeling aanleiding gevende dag na een periode, waarin we hebben kunnen genieten van een heerlijke na-zomer. Na-zomer? Hebben we dit jaar wel een zomer ge had? Naar mijn gevoelen niet, tenzij we ons slechts in herinnering brengen de laatste week van Juli en een paar dagen in Augustus, toen we werkelijk konden spreken van een zomerse warmte. Doch overigens was het knudde en zowel de vacantiegangers als de beheerders van zomerseizoen- bedrijven zullen aan het jaar 1948 geen al te prettige herinneringen hebben. Een winter 1947/48 hebben we even min gehad; integendeel een warme maand Februari, die warmer weer gaf dan de maand Juni. Ook hier staat klaarblijkelijk de wereld op zijn kop, evenals in alle overige opzichten. Het laatste jaar van Wereldoorlog nummer twee werd in San Francisco opgericht de U.N.O., de organisatie van de Verenigde Naties, een ver beterde uitgave van de na Wereldoorlog nummer één opgerichte Volkenbond, die na een kwijnend bestaan van een twintigtal jaren geheel is ineengezakt. De U.N.O. zou het eens beter gaan doen dan haar voorganger; zij zou de geheele wereld eens zodanig gaan reorganiseren, dat er in het vervolg geen gevaar meer zou bestaan voor oorlogsgeweld. Alle naties zouden in volle vrijheid haar interne aangelegen heden voortaan zelf regelen en voor wat betrof de internationale kwesties, die zouden in minnelijk overleg, in volkomen onderlinge overeenstemming, worden geschikt. Kortom, alle mensen zouden broeders worden. Voorlopig zouden van die broederschap nog wor den uitgesloten de volkeren van de As-landen, doch zodra de Duitsers, Italianen en Jappen beterschap hadden getoond, zouden ook zij weer in de grote volkeren-familie mogen terug keren. En wat is er tot nog toe van deze idealen terecht gekomen? Zijn er reeds voorwaarden vastgesteld, waarop mét de oorlogsstokers, met de Duitsers en de Jappen, vrede kan worden ge sloten? Reeds drie en een half jaar geldt er een wapenstilstand, doch een vredesverdrag werd tot nog toe niet ontworpen zelfs, laat staan gesloten. In- plaats van in de vergaderingen der U.N.O. de zaken af te doen en te trachten bestaande afwijkende opvat tingen tot elkaar te brengen, vliegt men daar elkaar in de haren en tracht men vooral van Russische zijde daar steeds de zaken op een zijspoor te FEUILLETON in) door OUIDA Met hun gedachten waren beide mannen bij een dergelijke nachtelijke rit, die zij nog eenmaal samen hadden gemaakt, doch met geen enkel woord repten zij hierover. Hun weg leidde over een mijn. Bij iedere voetstap dreigde gevaar. Uit ieder overhangend rotsblok kon een hagelbui van geweer kogels op hen neerslaan. Uit het groen van een bosje vijgebomen kon een bundel pijlspitsen door de lucht fluiten. Naarmate de nacht viel, werd het kouder. De wind stak op en joeg hun zo ijskoud en zo grimmig tegen, dat zij het merg in hun gebeente voelden verstijven. Maneschijn was er niet en meermalen waren de sterren door de langs het zwerk voortjagende, lood kleurige wolken aan het oog onttrok ken. Het enige geluid dat zij verna men, was 't gehuil van een jakhals of de schreeuw van een nachtvogel en een enkele keer ook het murmelen van rangeren. Men zou denken dat de ver gaderingen van de U.N.O. - een ver zameling van de kopstukken in de internationale politiek - zouden staan in het teken van ee,n hoog intellect, waar door de verstandigste mensen van de wereld zelfs de meest ingewikkelde problemen in een hand-omdraaien zou den oplossen. Men zou daar niet anders verwachten dan een fijne, diplomatieke omgangsvorm en een be spreking van zaken op een uiterst be schaafde toon, in parels van voor drachtkunst. Niets minder is waar. Weliswaar zijn we nog niet zover, dat de afgevaardigden van de landen der U.N.O. er een Poolse Landdag of een Italiaanse Kamer vergadering van maken, waar ze elkaar met tafel- en stoelpoten bewerken en soortgelijke inslaande argumenten gebruiken, doch op een verzameling van beschaafde intellectuelen lijkt zo'n bijeenkomst toch allerminst. Wanneer voor de oorlog een internationaal congres werd gehouden en een der vertegenwoordigers zich daar van een onwaarheid bediende, dan werd hem door zijn tegenstander zeer beleefd onder de neus gehouden, dat het geachte medelid zich klaar blijkelijk had vergist. In de U.N.O. gebruikt men in zulke gevallen tegen woordig de meer moderne uitdrukking „Je liegt, plutocraat" of ander schoons van dezelfde strekking. Men scheldt elkaar uit op een wijze als in politieke straatdebatten voor de verkiezingen gebruikelijk is; men verknoeit zijn tijd om uitsluitend de tegenpartij te be schuldigen en propaganda te maken voor eigen opvattingen. Het kan natuurlijk geen kwaad dat men op een congres in duidelijke en klare taal, desnoods kort en bondig eens precies zegt wat men op het hart heeft, zo op de wijze van Churchill of Marshall, doch van de zijde der Russen en hun satellieten verneemt men slechts ver dachtmakingen der tegenpartij. Ik haast mij hier nadrukkelijk vast te stellen, dat de vertegenwoordigers van alle West-Europese landen en van Amerika of Canada zich nimmer aan bedoelde scheldpartijen schuldig maken en nog steeds de zo vertrouwde hof felijkheid tegenover de tegenstander in acht nemen, doch deze gunstige uit zonderingen kunnende algemene sfeer toch niet op hoger peil brengen. Wan neer een eminent politicus als de Belgische afgevaardigde, Paul Henri Spaak, in arren moede ook eindelijk eens uit zijn slof schiet en de Rus sische vertegenwoordiger op welspre kende en uiterst wellevende wijze op de man af zegt, dat en waarom Rus land niet wordt vertrouwd, dat en hoe Rusland dat vertrouwen gemakkelijk een ondiep waterloopje. Zonder ongevallen werden de eerste vijf en twintig mijlen afgelegd. In een rotsholte hielden de ruiters halt om te rusten en te voederen. Zij waren hier tegen de windvlagen beschut en de grond was er bedekt met jong, groen gras, dat na de doogte van de zomer eerst kort te voren was opge schoten. „Denkt u nog wel eens aan hem, meneer?" vroeg Rake, die de paarden stond af te wrijven, zacht en innig hartelijk. „Aan wien?" „Aan de King, meneer. Als hij nog leeft, moet hij al knapjes oud zijn". „Óf ik nog wel eens aan hem denk? Deed ik het maar nooit, Rake!" „Zou u hem nog niet eens graag terugzien, meneer?" „Wat een vraag! Je weet „Ja, meneer, ik weet," klonk het langzaam. „Ook weet ik - want dit heb ik in een oud stuk courant ge zien - dat uw oudste broeder dood is evenals de oude heer en dat meneer Berk nu de titel voert". kan herwinnen, dan volstaat de schaak mat gezette Wischynsky met de be schuldiging, dat de Belgische afge vaardigde Amerikaanse dollars ontvangt voor de hulp verleend aan de Angelsaksische oorlogsophitsers. En zo gaat het met de U.N.O. steeds bergafwaarts en in plaats van tot elkaar te komen, de handen ineen te slaan voor het beredderen van de wereld-chaos, komt men steeds verder van elkaar af en steeds feller tegen over elkaar te staan en laat men ver schillende volkeren in en buiten Europa steeds verder in het moeras verzinken. Dat ligt klaarblijkelijk in de bedoeling van de Sovjet, want op de mensen die in de diepste ellende geen uitkomst zien, omdat krachtdadige hulp voor hen uitblijft, op die vertwijfelden krijgt de communistische propaganda het meeste vat. Inplaats dus dat de U.N.O. de chaos tracht te beredderen wordt er steeds groter tweedracht gezaaid, omdat de Sovjet door zijn recht van veto, steeds elke goedbedoelde beslissing kan verijdelen en elke poging om de kwestie Duitsland, Palestina, Hindia, Indonesië enz. enz. afdoende op te lossen, door zijn veto kan voorkomen. Gelukkig kan de Rus dat niet ten aanzien van de uitvoering van het Marshall-plan, om dat dit valt buiten de bemoeienis van de U.N.O. Toch tracht de Sovjet ook hier roet in het eten te gooien, getuige de uitspraak van de Franse communisten, om de Marshall-hulp aan Europa te saboteren en tegen te werken. De hulp die Frankrijk nota-bene niet kan ont beren, zonder welke Frankrijk zich onmogelijk kan herstellen; de verster kende middellen die aan de zieke worden verstrekt - kosteloos nog wel - en zonder welke hij niet kan genezen, zullen door een van zijn eigen kinderen in de goot worden gesmetenOok hier weer de wereld op zijn kop. De tweede Wereldoorlog heeft de mensen in verreweg de meeste landen van de wereld in diepe rouw en in diepe ellende gebracht. De volkeren der aarde zijn straatarm geworden en moeten elke cent van hun met hard werken verdiende loon besteden aan levens-onderhoud en verder aan herstel van hun land en deszelfs productie apparaat, uitsluitend dus voor produc tieve doeleinden. Geen cent mag door die straatarme naties worden verknoeid, dat beseft een ieder en inplaats dat door allen wordt gestreefd naar een eeuwige, althans langdurige vrede, waardoor militaire uitgaven tot het uiterst nodige worden beperkt, ziet men zich door de onbetrouwbare hou ding van de Sovjet alom genoodzaakt, zijn bewapening wederom tot het krankzinnige op te voeren. (Alleen Met smachtend, pijnigend verlangen had Rake een gelegenheid gewacht om 't geen hij had gelezen aan Cecil te zeggen, want of dit nieuws aan deze bekend was, wist hij niet. In gespan nen verwachting rustte zijn blik in 't duister op zijn heer. Kalm, zo kalm, alsof 't een zaak gold, die niet hem zelf betrof, gaf hij antwoord. „Dit heb ik gehoord". „Maar burggraaf is hij toch feitelijk niet, meneer. Lord Royallieu bent u!" „Neen! Ik heb Engeland onder de beschuldiging van misdaad verlaten. Voordat ik op de erfenis kan aan spraak maken, zou ik mijn onschuld dienen te bewijzen". Rake vroeg niet meer. Nog nooit had hij van Cecil een hard woord ge hoord; toch kende hij hem veel te goed om nog langer aan te dringen op een punt, dat door zijn meester zo uitdrukkelijk voor verboden terrein was verklaard. Een ogenblik later zaten de beide mannen weer in het zadel. Met iedere stap werd de landstreek woester. „Nu moeten wij tien uur ver door daardoor kan - en ik ben er van overtuigd -zal ook een derde Wereld oorlog nog tientallen van jaren kunnen worden voorkomen). Inplaats van uitgaven voor noodzakelijk herstel van land en volk, zelfs nu weer in de eerste plaats voor vernietigingsdoel einden, vernietiging van land en volk. De wereld op zijn kop. Tot zover voor deze week; de volgende week zullen we dichter bij huis blijven en niet voor een ander mans deur gaan vegen, doch zien wat er in ons eigen huis zo al op zijn kop staat. L. Slot volgt. (Dank zij Uw liefde en Niwinzorg, Kerstfeest, óók in de Tropen!) Straks zal weer de Kerstklok luiden Over 't kleine vaderland, En wij zullen 't heerlijk vinden Als de kaarsjes-boom weer brandt! Dan zal 't licht zijn in de harten Dan zal 't feest zijn rond de dis, Waarop altijd nog met Kerstmis Weer een extra toegift is! Dan zal elk van ons beleven Het geluk van thuis te zijn, Een geluk, omstreeld door stralen Van de zachte kaarsjes-schijn! Tweemaal honderdduizend plaatsen Zullen helaas ledig zijn, En van eenzaamheid getuigen Trots de gulden Kerstfeest-schijn Ver van huis en haard verwijderd Steken zij, die die zijn gegaan In de rimboe of de dessa Ook hun eenzaam kaarsje aan En de gamelan moog' klinken Maar het schoonste lied ten spijt, Immer zingt weer het verlangen Het refrein is: eenzaamheid Straks zal weer de Kerstklok luiden Straks zal 't feest zijn rond Uw dis, Dat dan ook van onze rijkdom Nog voor hen iets over is! En dat 't nu reeds moge blijken, Niemand onzer geef belet, Doe de daad, wacht niet tot morgen: Koop een NIWIN-KERSTPAKKET Opdat hij, die in de rimboe Van Uw gul geschenk geniet 't Moge weten„Het is Kerstfeest En vergeten ben je niet!" T. van Boksem. Met het s.s. „Zuiderkruis" dat on langs naar Indonesië vertrok, heeft de NIWIN de laatste van de 200.000 Kerstpakketten naar de militairen over een terrein, dat wemelt van Bedouïnen," zeide Cecil. „Ze hebben het ganse land als een zwerm sprinkhanen over stroomd en vroeg of Iaat zullen we wel op een bende stoten. Mocht ik worden neergesabeld, houdt je dan niet op maar ruk me de sabeltas van 't lijf en maak je daarmede uit de voeten". „Heel best, meneer," zeide Rake. Maar in stilte dacht hij; „Wat? Ik u alleen laten in de handen van die duivels? Dat doe ik nooit". Intussen was Cigarette met de offi cieren van Cecil's regiment aan 't feestvieren. De kleine meid was daar bij even onmisbaar als champagne. Toch was zij die avond lang niet zo als gewoonlijk! Voor de eerste maal bracht de gedachte aan de afwezige stoornis in haar vrolijkheid. Voor de eerste maal bekroop haar de onover winnelijke vrees voor 't leven van een ander. Vrees? Zou zij die thans voor die Victor gevoelen? Een blos van hartstochtelijke schaamte deed eens klaps haar wang gloeien. Twintig man nen voor één hadden om haar liefde

De Schakel | 1948 | | pagina 1