De kerk van_Nieuwvliet. TWEE SOUVEREINEN GEDIEND De schakel ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WEST ZEEUWSCH-VLAANDEREN 4e Jaargang Nummer 196 VRIJDAG 15 OCT. 1948 Drukkers-Uitgevers Firma SMOOR DE HULSTER - Boulevard 120 - BRESKENS - Telefoon 27 - Giro 358296 "N Verschijnt iedere Vrijdag Abonnementsprijs f 1,~ per kwartaalfranco pel post f 1,15 Prijs der advertentiën 7 cent per m.m. bij abonnement korting Advertenties met „brieven onder nr. of bij ons te bevragen", 10 cent extra Bij de opening van de bazar, die onlangs in Groede werd gehouden ten behoeve van de jubilerende muziek vereniging „Eendracht Maakt Macht", achtte de voorzitster van het Dames comité dat deze bazar geheel had voor bereid en verzorgd, mevrouw Everaars, het een aangename plicht, de uitgevers en de redactie van „De Schakel" dank te zeggen voor de verleende gast vrijheid ten behoeve van de voor die bazar te voeren propaganda. Opgemerkt moge worden, dat de bazar in Groede een daverend succes is geworden, zodat De Schakel tevreden mag zijn over de wijze, waarop zij hier de belangen van een deel der inwoners van het Land van Cadzand heeft gediend. Nu is er één dezer dagen namens het Comité Nieuwvliet voor de restauratie van de Hervormde Kerk aldaar een beroep gedaan op schrijver dezes, om enige regels te willen wijden aan de doelstelling van dat Comité. Aangezien „De Schakel" het meest gelezen blad is in Nieuwvliet twijfel ik er niet aan, of de uitgevers mij wel zullen toestaan aan het op mij gedane beroep uitvoering te kunnen geven. Wat nu is het geval? Evenals in vele andere dorpen van West Zeeuwsch-Vlaanderen heeft ook de Hervormde Kerk te Nieuwvliet bij de slag om de Scheldemond in 1944 een aanzienlijke tol aan het oorlogsge weld moeten betalen. Uitwendig was die kerk belangrijk beschadigd, maar gelukkig toch slechts zodanig, dat herstel nog mogelijk was. Dat uit wendige herstel nu is inmiddels gereed gekomen, doch daarmede is de kous niet af. Ook het interieur van de kerk is n.l. in een dermate desolaten toestand komen te verkeren, dat nog vele voor zieningen zullen moeten worden ge troffen, alvorens er weer van het hou den van een normale dienst sprake zal kunnen zijn. Om aan de daarvoor benodigde geldmiddelen te komen zal, in navolging van het voorbeeld dat sommige andere gemeenten in het Land van Cadzand hebben gegeven, ook in Nieuwvliet binnenkort een bazar worden gehouden. Er is een vrij aan zienlijk bedrag nodig en het zal dus zaak zijn, dat de bezoekers van de bazar of de belangstellenden die op andere wijze een geldelijke steun wil len verlenen, behoorlijk voor de dag komen. Deze aansporing is natuurlijk minder bestemd voor hen, die geregeld de kerkdiensten bijwonen en die der halve genoeg voor hun kerk voelen om voor een behoorlijke toestand van hun Godsgebouw ook financiële offers te brengen. Deze woorden gelden FEUILLETON 110) door OUIDA „Vergeef me, mijn kind, ik had je met die vraag niet behoeven te kwet sen. Je bezit schranderheid, medelijden en tact. Ook heb je hier een eigen aardige invloed. Tracht mij daarom een order te bezorgen, waardoor ik dadelijk het kamp kan verlaten. De dood van Biribi moet nog gewroken worden. - Mogelijk wil men mij wel met die taak belasten". Cigarette dacht na. „We zullen zien. Ik denk wel, dat het gelukken zal." Driftig trok ze hand terug en snelde heen. „Wat ben ik toch dom!" zeide ze in gedachten, want zij voelde, dat haar hart ineenkromp over het verdriet van een man, die haar onverschillig was. Werktuigelijk keerde Cecil naar het vuur terug en ging bij zijn makkers zitten. Verward schoten allerlei ge dachten door z'n brein, 't Was vrese lijk hard! Na jarenlange strijd had hij het zover gebracht, dat hij tevreden derhalve in de eerste plaats diegenen onder ons, die zelden of misschien wel nooit ter kerke gaan, zoals schrij ver dezes. En toch voel ik voor ons oude kerkje, omdat we het in Nieuw vliet beslist niet missen kunnen en we het niet ten onder mogen laten gaan. Welk een droevig aanzien bood Nieuw vliet van 1944 tot medio 1947. Een massa ruïnes en geschonden huizen en daarboven uit kwam het geschonden, het verminkte gelaat van de kerk met het geheel ontwrichte torentje. Zo was het tot voor een jaar. Allengs zijn de stuk geschoten huizen in de Dorpsstraat hersteld en herbouwd op een paar na, allengs heeft alles weer een mooi, althans zeker een behoorlijk aanzien gekregen. En daarboven uit troont weer de uitwendig geheel herstelde kerk, met het oude, bekende torentje. Het "is weer Nieuwvliet, zoals we het voor-oorlogs hebben gekend, zoals het ongeveer was toen we geboren werden en zoals we hopen dat het tot in lengte van dagen moge blijven. Nieuwvliet heeft geen hoge aspiraties, het is een nederig dorpje met een bevolking, die zeer op zelfstandigheid en op haar vrijheid is gesteld; het is steeds een kleine, doch zeer opgewekte gemeen schap geweest en het wenst zichzelf te blijven, een kleine doch zelfstandige gemeente, die geen inlijving bij een andere gemeente wenst. En het karakter van deze rustige, nederige gemeente, van die rustige en eenvoudige bevolking weerspiegelt zich in haar openbare gebouwen als het gemeentehuis en de openbare lagere school, die zich in geen enkel opzicht in aanzien van de overige huizen onderscheiden, en die eenvoud vindt haar climax in het oude kerkje en het daarop geplaatste be scheiden torentje. Geen kathedraal met een. bombastische toren waaruit kracht en macht spreken, doch een bij de omgeving passend gebouw, waarin de eenvoudige dorpsbewoner even dicht bij zijn God komt te staan als in de meest pompeuze kerk. De kerk in Nieuwvliet is gebouwd in de jaren 1658 en 1659 en is dus thans bijna drie eeuwen oud. Dat be tekent dat zeker elf generaties dit eenvoudige kerkje hebben gekend; dat daarin niet alleen wij, doch ook onze ouders, grootouders en overgrootouders en ook de bet-overgrootouders van deze laatste daarin zijn gedoopt, aange nomen en bevestigd. Achter dit een voudige kerkje ligt de even oude be graafplaats, waarheen een ieder van ons één of meer van zijn dierbaren heeft gebracht. Wij hebben hen langs het eenvoudige kerkje gebracht naar hun laatste rustplaats, die voor hen gelegen is op het even eenvoudige was met zijn lot. Door ingespannen plichtsbetrachting en vaste wil had hij geleerd het verledene te vergeten en in het tegenwoordige belang te stellen. Al zijn gewoonten van voorheen had hij overwonnen. Dat des Seraph's ge laat en tevens dat van die vrouw thans voor hem moesten opdoemen, het eer ste om hem aan het verledene te herinneren, het tweede om hem de toekomst te verbitteren, op het ogen blik zelfs, dat er rust in zijn gemoed was ontstaan, was meer dan bitter, was meer dan hard. Zo zat hij met gebogen hoofd. De harde beschuit, die als bord dienst deed, stond met het voedselj dat de soldaten daarop hadden neergezet, on aangeroerd naast hem. Onopgemerkt kwam Cigarette weder naar hem toe en raakte zijn arm aan. Vol teder, innig medelijden waren haar ogen op hem gevestigd. „Luister! Ik heb het gedaan gekregen, maar bij je opdracht dreigt doodsgevaar". Driftig sprong Cecil op. „Ha juf fertje, hartelijk dankbaar ben ik je!" „Stil! Ik ben geen Parijs dametje. kerkhof, dat door zijn eenvoud en door zijn behoorlijk onderhoud in de laatste twee jaar als begraafplaats een gave karakteristiek is van Nieuwvliet. Onze dierbare gestorven ouders brachten daarheen ook het stoffelijk overschot van hun ouders en ook deze laatste hadden te zelfder plaatse aan hun ouders de laatste eer bewezen en zo zouden we kunnen teruggaan tot 1660. Langs dit eenvoudige kerkje zijn onze voorouders gebracht naar hun laatste rustplaats en i n dat zelfde kerkje werden zij ten doop gehouden, begon als het ware hun leven. Daarom, inwoners van Nieuwvliet moet, ook al zoudt ge geen trouwe kerkbezoeker zijn, de kerk van Nieuwvliet, het thans nog in herstelling zijnde kerkgebouw, toch wel enige betekenis voor U heb ben, omdat zijn geschiedenis zo nauw verbonden is met het verleden van Uw familie. Ik kan hierbij gevoegelijk spreken van „de" inwoners van Nieuw vliet, omdat die voor 98V2 procent be horen tot het Protestantse geloof. Ik wil nog een vraag tot U richten en wel deze Heeft U de schoonheid van het kerkje te Nieuwvliet wel eens opgemerkt? Ik raad U aan om Uw herstelde kerkgebouw thans eens te bekijken vanaf het punt, waar de nieuwe verkeersweg de hoge dijk kruist, in het bijzonder in de tijd waarin de bomen al of nog in blad zijn. Het is een schilderij gelijk, een beeld dat men op slechts weinig pun ten in het Land van Cadzand zal aantreffen. Aldus, zowel om zijn schoonheid als om zijn geschiedenis moet de kerk te Nieuwvliet volledig worden hersteld. En daarvoor inwoners van Nieuwvliet - en ook oud-ingezetenen zoals schrijver dezes - zult ge naar vermogen hebben bij te dragen; daar toe zult ge Uw bijdrage aan het bazar-comité kunnen doen toekomen of zult ge op de bazar zelve zo diep mogelijk in Uw beurs moeten tasten. En tot de inwoners van Nieuwvliet behoren ook zij, die in de onmiddellijke omgeving van het grondgebied dier gemeente wonen, dus langs de straat weg tot de Geuzendijk, en verder tot aan de Marolleput, de Vendelstraat en het Spookkot enz.; kortom allen die Nieuwvliet feitelijk als plaats hunner inwoning beschouwen. Moge de bazar een even groot succes hebben als die, welke kort geleden in Groede werd gehouden. Schrijver dezes heeft zijn bijdrage reeds per postwissel overge maakt en hem rest dus thans nog slechts zijn dank uit te spreken aan de uitgevers van „De Schakel" voor de verleende gastvrijheid in hun blad, L. as Complimenten in een kamp! 't Is wat moois! - Maar dat is nu de quaestie niet. Ik heb het gedaan gekregen." „God zegen je, Cigarette! Je bent een trouwe vriendin, mijn kind. Je hebt mij een onberekenbare dienst bewezen". „Welzeker! Een trouwe vriendin ben ik," gaf de marketentster nors ten antwoord. Liever had zij een ander woord gehoord. „Als een man het zulk een genot vindt doodgeschoten te worden, gun ik hem die pret. Jelui bent allemaal net kinderen en anders niet en als het speelgoed, dat je het liefste zoudt hebben, de dood is, wel dan moet men je die geven. Ik ken jullie. Je verlangt altijd naar 't geen je niet bezit en wilt van 't geen je in de hand hebt niets weten. Zo zijn de mannen". „De vrouwen zeker niet?" Cigarette haalde de schouders op. „Zeker wel! Wij houden van al wat nieuws is en vreemd. Een vrouw is net een bromtol; ze bromt alleen, wanneer ze wordt opgezet met een touw naar haar zin. Kijk! Daar komt Toelichting voor de verkiezing van hoofdingelanden en hoofdingelanden- plaatsvervangers van het waterschap Het Vrije van Sluis. Slot. Ingelanden, die wegens ongebouwde en gebouwde eigendommen te zamen zijn aangeslagen tot een bedrag ten minste gelijk aan dat, hetwelk door de eigenaren enz. van 1 ha. wordt opge bracht, of tot een bedrag ten minste gelijk aan dat hetwelk van de eigenaren enz. van gebouwde eigendommen wegens een belastbare opbrengst van f 200, wordt gevraagd, zijn eveneens stemge rechtigd. Deze samenvoeging echter, kan nooit leiden tot het verkrijgen van een meer voudig stemrecht. De eigendommen, welke een ingeland in het waterschap bezit, worden voor de toepassing van het stemrecht bijeèn- geteld en als een geheel beschouwd, onverschillig of die eigendommen al dan niet in één en hetzelfde kiesdistrict zijn gelegen Het stemrecht wordt uitgeoefend in het kiesdistrict, binnen welks gebied de ingelanden blijkens de registers der ge meente waartoe zij behoren, woonachtig zijn. Is de woonplaats of plaats van vestiging buiten het waterschap gelegen, dan wordt het stemrecht uitgeoefend in dat kiesdistrict, waarin het grootste ge deelte der eigendommen waaraan het stemrecht wordt ontleend, is gelegen. Blijkens de door het Dagelijks Bestuur van het waterschap opgemaakte lijst van stemgerechtigde ingelanden zijn ruim 2100 ingelanden stemgerechtigd in de vier kiesdistricten. In verband met het grote belang van deze verkiezing mag worden verwacht, dat deze in West Z.-Vlaanderen in het middelpunt der belangstelling zal komen te staan. Immers, de hoofdinge landen vormen met de acht gezworenen en een dijkgraaf de algemene vergade ring van het waterschap. Zij bepalen jaarlijks gezamenlijk de richtlijnen die zullen worden aangehouden bij de uit voering van het beleid door het Dage lijks Bestuur, hetgeen vooral in dit na oorlogse tijdperk van heel groot belang moet worden geacht. Candidaatstelling. Op Dinsdag 26 October 1948 kunnen bij de Voorzitter van het hoofdstem bureau te Oostburg, Bredestraat 41van des voormiddags negen uur tot des na middags vier uur schriftelijke opgaven van candidaten worden ingeleverd. De betreffende formulieren zullen vanaf een nader bekend te maken datum men je al roepen!" Cecil nam dus haastig afscheid en liet Cigarette bij 't vuur achter. ,,'t Is tien tegen één, dat hij het er levend afbrengt," peinsde het meisje. Een ogenblik later was Cecil terug. „Zadel de paarden, Rake. Ik heb per missie één man mede te nemen". Rake was in een ommezientje met zijn werk klaar. Het gehele regiment benijdde hem. Intussen ging Cecil naar Ciga rette. „Ik wil niet beproeven mijn ge voel van dankbaarheid in woorden te brengen, mijn kind. Maar voor jou zou ik in staat zijn mij zeiven de lans door het hart te jagen". „Bewaar je staal maar liever voor de Arbicos, jongenlief. Je dankbetuigin gen heb ik niet nodig," zeide Cigarette bitser dan gewoonlijk, want dat nieuwe bittere gevoel van smart was nog niet uit haar hart verdwenen. „Neen, dit weet ik. Daarvoor heb je een te edel gemoed. Toch zou ik je graag op een waardiger wijze dan door woorden mijn dank betuigen. Breng ik het leven er af, dan zal ik dit beproeven. Is dit het geval niet,

De Schakel | 1948 | | pagina 1