BRILLEN Wie zich aan een ander spiegelt enz.. TWEE SOUVEREINEN GEDIEND De schakel ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WEST ZEEUWSCH-VLAANDEREN 4e Jaargang Nummer 195 VRIJDAG 8 OCT. 1948 Drukkers-Uitgevers Firma SMOOR DE HULSTER - Boulevard 120 - BRESKENS - Telefoon 27 - Giro 358296 Verschijnt iedere Vrijdag Abonnementsprijs f 1,— per kwartaal; franco per post f 1,15 Prijs der advertentiën 7 cent per m.m. bij abonnement korting Advertenties met „brieven onder nr. of bij ons te bevragen", 10 cent extra Vy Een paar weken geleden werd in Amsterdam geopend het Woningcongres 1948 van het Nederlands Instituut voor Volkshuisvesting en Stedebouw en bij de opening van dit congres heeft de Minister van Wederopbouw en Volks huisvesting een inleidend woord ge sproken. Minister in 't Veld deelde daarin o.a. het volgende mede „In de eerste zeven maanden van dit jaar werden 15.700 woningen gebouwd, er is een stijgende lijn waarneembaar - in Januari 2000, in Juni 3000 - en de verwachting is, dat wij dit jaar niet ver van de 30.000 af zullen zijn. Voor 1949 heb ik een bedrag van 400 millioen gulden losgekregen? zo ging de minister voort, ten behoeve van voorlopige bouwplannen om dat jaar 38.000 woningen tot stand te brengen. De ministerraad heeft besloten onder geen omstandigheden aan dit bedrag te zullen tornen. Natuurlijk is deze productie nog niet voldoende om het evenwicht tot stand te brengen, doch intussen wordt ook steeds meer gewerkt volgens het systeem van duplexwoningen, woningen voor twee gezinnen, die later, als de markt ruimer is geworden, tot woningen voor één gezin kunnen worden terug gebracht. Hierdoor kfimen ook duizen- de woningen meer beschikbaar, zodat reeds aan het einde van 1949 van een inhalen op het woningtekort sprake zal kunnen zijn. Bovendien zal het Rijk 45 pet. bijdragen - in 1948 tot een bedrag van zes, in 1949 tot een be drag van acht millioen gulden - in de kosten van splitsing van woningen. Ook die gesplitste woningen kunnen aan de woningvoorraad worden toegevoegd. Zodoende kan ik, aldus minister In 't Veld, heel wat plezieriger cijfers geven, dan men uit sommige beschouwingen en adressen zou kunnen afleiden. Het deviezenvraagstuk. De grote vraag is echter, zo vervolgde de minister, hoe het verder zal gaan. Ik kan mij niet aan voorspellingen wagen. Na 30.000 woningen in 1948 hopen wij er 37.500 in het daarop volgende jaar te kunnen bouwen. Doch de mogelijkheden voor de bouw wor den nu niet meer zo zeer bepaald door arbeidsvraagstukken e.d., maar nu komt het deviezenprobleem daarbij op de voorgrond staan. Dat de productie in 1948 per dag met 40 pet is gestegen, is niet alleen te danken aan verhoogde arbeids prestatie, dófch in overgrote mate aan verbeterde toevoer van materialen. Het streven is er op gericht die aanvoer verder te verbeteren, doch de materialen FEUILLETON 109) door OUIDA „Wat harteloze, dierlijke kerels! Zou den ze altijd zo zijn?" mompelde een schilder, die permissie had gekregen zijn kwartier op te slaan in 't kamp. „Als ze niet zo waren, hielden ze 't geen dag uit," gaf een stem kortaf achter hem ten antwoord. „Is u zo volkomen op de hoogte van hun dienst, dat u het waagt een oordeel over hen te vellen?" De schilder bleef onthutst staan en sloeg een verbaasde blik op de jager, die hem deze terechtwijzing had ge geven. Cigarette had die woorden gehoord. Innige voldoening lichtte in haar blik. „Dat had ik zelve niet beter kunnen zeggen! Hij is toch een echt soldaat!" mompelde zij en met haar warm, klein gallisch hart schold zij Cecil terstond al de zonden kwijt, die hij tegen haar had bedreven. Geheel genezen van zijn wonde zat ^rülemae&er" OOSTBURG moeten uit het buitenland komen en nu wordt het een deviezenkwestie van bepalende invloed. Wij worden nu afhankelijk van de internationale toestand. Het plan- Marshall heeft gezorgd dat wij op dit ogenblik de bouw hebben kunnen uit breiden en voorkomen dat hij moest worden ingekrompen. Het is echter niet alleen de vraag, hoe Amerika tegenover de verdere uitvoering van Marshalls plannen zal komen te staan, indien daar de republikeinen aan het bewind komen, ook de daling van de prijzen, die zich aftekend, speelt een rol. Deze daling kan gelukkig van gunstige invloed zijn op onze deviezen- positie en bovendien bieden de uit breidingen van handelsverdragen ook grotere aanvoeren, zoals van hout uit Rusland en Finland, zodat er wel degelijk ook lichtpunten ten aanzien van dit probleem zijn aan te wijzen. Deze lichtpunten geven de hoop dat de stijgende lijn zal kunnen worden doorgezet in de komende jaren, het geen ook moet, wil men het woning probleem tot oplossing kunnen brengen. Want van 40.000 woningen moet men naar 60.000 woningen per jaar, een getal dat in 1951 kan worden bereikt." Bovenstaande woorden van Minister in 't Veld zullen vele gegadigden naar een behoorlijke woning als muziek in de oren klinken, doch ik zou deze mensen toch willen aanraden zich voor lopig nog niet al te zeer te verheugen, aangezien zij zich misschien met een dode mus zullen moeten tevreden stellen. Immers het deviezenvraagstuk spreekt hier een hartig woordje mee en zoals de lezer uit de millioenen-nota van Minister Lieftinck bekend is, zul len de beschikbare deviezen en de Marshall-dollars in de allereerste plaats moeten dienen voor de verdere uitbouw van ons tegenwoordig productie apparaat. Dat het ook overigens met het woningvraagstuk niet alleen in ons zo gehavende Zeeuwsch-Vlaanderen nog droevig gesteld is, moge de lezer uit de volgende officiële ontboezemingen van het College van Burgemeester en Wethouders van Den Haag blijken; bepaald een somber geluid en geen vrolijke fanfares aan het adres van de Directeur-Generaal van Wederopbpuw. B. en W. schrijven o.a. het volgende „De stad was door afbraak, bom bardementen, enz. enz. in desolate Cecil op enige afstand van het vuur, waarboven zijn manschappen soep kookten. „Daareven heb je flink hun partij getrokken, Victor," zeide een stem naast hem. Tegelijkertijd wipte Ciga rette over een hoop ransels en stond in de gloed van het vuur naast hem. Cecil begon te glimlachen. „Toch lang zo goed niet als jij met je rad tongetje zoudt hebben gedaan. Woor den zijn mijn wapens niet". „Dat zal waar zijn! Gemeenlijk zwijg je als het graf, maar ben je eenmaal aan 't woord, dan spreek je goed," zeide de marketentster. „Aan je ge boorteland heb ik de duivel gezien, maar dat het bijzonder knappe mannen voortbrengt, moet ik op mijn woord van eer bekennen". Cigarette wist knappe mannen te beoordelen. Zij wees naar een toerist, die, door een stuk of wat officieren van het regiment omringd, bij een der legervuren stond, 't Was een zeer rij zig, zeer mooi man met een fiere ge stalte en een lichtbruine baard, die in het licht der vlammen als goud toestand geraakt. Bovendien werd na de bevrijding een beschadigde woon wijk met 3500 woningen in beslag ge nomen voor het inrichten van een kamp; 20.000 woningen waren be schadigd. De dienst Stadsontwikkeling en Volkshuisvesting, waarvan een groot deel van het personeel was afgevloeid moest worden gereorganiseerd. Niette genstaande deze ongunstige factoren werd herstel van beschadigde woningen met spoed ter hand genomen. Op I Sept. 1948 zijn 3182 woningen onder leiding van deze dienst hersteld, 83 herbouwd; hieronder vallen, met uit zondering van enkele tientallen wonin gen in Afvoerkanaal-Oost alle Woning wetwoningen. De voqrbereiding van de nieuwbouw was intussen aangevangen. In Februari 1946 werd mededeling, ontvangen, dat 's-Gravenhage 1000 woningen in dat jaar zou kunnen bouwen. In Juni van dat jaar werd het eerste complex van 32 woningen aanbesteed. De overige woningen zouden in het najaar worden aanbesteed. Intussen werd op 5 Sept. 1946 door de minister van Wederopbouw een nieuwe maatregel getroffende in voering van kwartaal-contingenten. Het contigent voor 's-Gravenhage voor het laatste kwartaal 1946 werd vastgesteld op 120. Inmiddels had de voort durende stijging der bouwkosten ertoe geleid nader te overwegen, of het aanvankelijk gedachte ruime woning type gehandhaafd kon blijven; Ook het tekort aan materialen noopte tot versobering. Uiteraard was met de omwerking der plannen hiervoor tijd gemoeid en dus vertraging onvermijde- lijk. In Mei 1947 werd door het Ministerie van Wederopbouw en Volkshuisvesting het tot uitvoering brengen van woning bouwplannen in het gehele land zoveel mogelijk gestimuleerd door tijdelijke opheffing van alle contingentering. Plotseling en tegelijkertijd werden dientengevolge zeer vele woningen tot uitvoering gebracht, ook in de gedeelten van het land, waar de woningnood veel minder ernsrig was. Per 9 October 1947 werd de kraan, die plotseling zo wijd mogelijk was opengezet, even plotseling weer dicht gedraaid na die datum werd geen medewerking tot gunning meer ver leend. 's-Gravenhage, waar juist in het najaar verscheidene plannen bestedings- klaar waren, werd daarvan de dupe. glinsterde. Cecil's oog had dat van Cigarette gevolgd. Eensklaps sprong hij meteen gil op en bleef de vreemdeling als aan de grond genageld, in verrukking staan aankijken. De marketentster las de ontsteltenis, de verbazing, de smach tende liefde, de smart over die herken ning in zijn oog. Woest wendde hij zich naar haar om. „Hij mag mij niet zien! Houd hem, om Godswil, hier vandaan!" Hij trad zo ver mogelijk buiten het licht van het vuur, zocht de schaduw op en sloop naar de paarden. Cigarette vroeg niets, zij begreep ter stond alles en huppelde de officieren van het regiment tegemoet op het ogenblik, dat deze met de blonde Engelsman het legervuur naderden. Van de duistere plek, waar de paar den stonden, waren Cecil's ogen on afgewend op die groep gevestigd. Geen sterveling bevond zich in zijn nabijheid, anders had die in zijn oog een uitdrukking van smart kunnen zien. Zijn gelaat was doodsbleek. Toen hij zijn vriend aanzag, deed het ge weld van zijn vurig verlangen naar Intussen slaagde men er in, in 1947 een aantal van 539 woningen aan te besteden en tot uitvoering te brengen. Op 1 September 1948 was in uit voering de bouw van 1373 Woning wetwoningen. Voorts was aangevangen met de bouw van 335 woningen door particulieren, zodat op die datum in totaal in uitvoering was de bouw van r7o8 woningen. Ook dit jaar zal het tot uitvoering brengen van het voorgenomen woning contingent niet vlot verlopen. Bij een der laatst gehouden aanbestedingen is niet tot gunning overgegaan kunnen worden, omdat de inschrijvingsprijs naar het oordeel van de Directeur- Generaal van de Wederopbouw en Volkshuisvesting te hoog was. Aan de hand van de begroting van andere voor besteding gereed liggende werken zal wellicht hetzelfde negatieve resul taat te verwachten zijn bij andere aan bestedingen. Op de thans in uitvoering zijnde werken is, een enkele uitzonde ring daargelaten, de gang van zaken uiterst onbevredigend. Daarvoor zijn verschillende oorzaken. In de eerste plaats moet ten gevolge van het ont breken van bepaalde materialen ge bruik gemaakt worden \pn andere constructies dan de gebruikelijke. Het grootste bezwaar, dat tot dus ver ondervonden werd, is het gebrek aan voldoende geschoolde arbeidskrach ten. Dit betrof tot dusverre voorname lijk metselaars, doch het is in de naaste toekomst in ten minste even grote mate te verwachten ten aanzien van stucadoors, timmerlieden, schilders, enz. Het aantal bouwvakarbeiders is geringer dan vóór de oorlog. De ar beidsprestatie per arbeider is eveneens geringer; zij kan op 65 a 70 pCt. worden gesteld. Een aanmerkelijk ge deelte van de Haagse bouwvakarbei ders is werkzaam in de geteisterde'ge bieden in het zuiden en oosten van het land. De voorwaarden, waaronder deze arbeiders te werk gesteld werden, waren aantrekkelijk. Het gevolg was, dat toen hier de nieuwe bouw geleide lijk toenam, er onvoldoende arbeiders waren om in behoorlijk tempo de woningen tot uitvoering te brengen. Aan de betreffende Ministers is toen verzócht om de te 's-Gravenhage woon achtige arbeiders, die zonder vergun ning elders werkzaam zijn, te nopen hun werkzaamheden daar te beëindi gen. Dank zij hun medewerking heeft dit inderdaad geleid tot terugkeer van een aantal geschoolde krachten naar 's-Gravenhage. Maar nu doet zich herhaaldelijk het betreurenswaardige verschijnsel voor, dat, waneer er voldoende arbeidskrach ten zijn, de materialen weer ontbreken, het wederzien hem sidderen. Voor een enkele aanraking dier zo welbekende hand, voor een enkele even trouwhartige blik als voorheen uit die zo welbekende ogen had hij zijn leven gegeven. Enige ogenblikken later verdeelde de Engelsman een handvol goudstukken onder de soldaten en ging de troep met een: „Tot weerziens!" tegen Ci garette uit elkander. De marketentster knikte de heren met de sigaar in de mond goeden dag en goot toen wat brandewijn in de ketel, waarin een weinig zwarte koffie en drabbig, sterk met zand vermengd water stond te koken. Weidra waren de officieren in het bonte gewoel en de flikkerende schaduwen van het kamp aan haar oog onttrokken. Toen sloop zij naar Cecil. Zij kon hem in 't donker wel niet zien, maar ze raakte zijn hand aan. „Mijn God! Wat ben je koud! Hij is weg". Tot spreken was Cecil niet bij machte, maar hartelijk drukte hij die kleine, bruine hand. Cigarette voelde, dat hem een rilling door de leden liep.

De Schakel | 1948 | | pagina 1