De veerdiensten op de Wester-Schelde wijld de passende maatregelen te tref fen om zo spoedig mogelijk de geïn terneerden te ontzetten en te vrijwaren voor verdere mensonterende behande ling is ons aller plicht, is het inlossen van ons aller ereschuld. L. Terugblik op de kinderactie. Uitgaande van de geestelijke verzorging der arbeiderskampen. Het is met dankbaarheid dat we kunnen terugzien op de „kinderactie". Met de voorbereiding werd eerst in Juni begonnen zowel met het inzamelen van opgaven van kinderen van de in de kampen wonende arbeiders, als met het verzamelen van logeeradressen in en om die 'plaatsen waarin een weder- opbouwkamp is gelegen. Na verloop van een week of 2 waren alle opgaven van deelnemende kinderen binnen, ongeveer vijf en twintig. Het plan van deze vacantie-actie vond algemene waardering. Maar er was heel wat kunst en vliegwerk nodig om een ge lijk aantal logeeradressen te vinden. Gelukkig kwam dit nog voor elkaar vóór i Aug., in welke week de vacantie van de arbeiders viel. Het merkwaardige was hierbij dat ver houdingsgewijs er veel meer dorpsbe woners dan boeren en onder hen een flink aantal bewoners van noodwoningen waren, die één of zelfs twee kinderen voor de twee laatste weken van Aug. in huis en gezin opnamen! Dit kan niet toevallig zijn, al blijft er veel onverklaarbaars in. In elk gevalwie het belang van deze actie inzag, die had er iets voor over, die ruimde plaats in. En daarom kon het niet anders of voor de meeste kinderen zijn het prettige dagen geweest, die ze bij één der gastvrije Zeeuws-Vlamingen door brachten. Een leuke afwisseling voor hen was die dag op „Potjes", waar juist een jongens- en vervolgens een meisjeskamp werd gehouden. Naast een prettige vacantie voor de kinderen beoogden de organisatoren van de actie ook een bijdrage te leve ren voor het ontstaan van meer per soonlijke contacten tussen arbeiders en bevolking en daardoor wat meer be grip voor elkaar te helpen groeien. En ook dit: hoe of je het bekijkt, het gezinsleven van het gezin van de hier werkende en wonende arbeider lijdt er onder, en het gemis van kinder lijkheid is sommigen een te zware proef. Daarom is er reden tot dankbaar heid dat we uiteindelijk op een ge slaagde kinderactie mogen terugzien. Plet is tenslotte ook een oorzaak van vreugde naast deze daad van gastvrij heid van de kant der Zeeuws-Vlamingen, een daad van vertrouwen en sociaal besef van de kant van de vroegere be woners van het kamp te Schoondijke te kunnen melden. Zij stelden het gehele batig saldo van de kampkas (een flink bedrag) ter beschikking van de plaatselijke predi kant om het voor een algemeen sociaal doel te besteden, het liefst voor een vorm van kinderzorg. Daar werd, van weerskanten, iets groots verricht! En toch, wat ligt er, goed verstaan, meer voor de hand, dan elkaar te helpen, dan „de naaste lief te hebben"? je haar nergens gezien?" Bliksemsnel vlogen de sabels uit de schede en flikkerden in 't zonlicht. „Wij zullen Biribi wreken!" klonk het schorre gebrul als het rollen van de donder door de vallei. Bevreesd voor een broodoproer, want het kamp lag ver van de maga zijnen en was reeds dagen achtereen slecht van levensmiddelen voorzien, snelden de adjudanten uit hun tent en vroegen driftig wat er aan de hand was. „Ze hebben Biribi van kant ge maakt," zeide een soldaat. „En is het brood niet gekomen?" „Jawel, adjudant; het brood is er en Cigarette ook." „Dan behoef ik niet bang te zijn. De Kleine Meid zal er wel orde onder houden," mompelde de adjudant van de zouaven. Reeds eenmaal had zij met een kogel door het hoofd van de belha mel aan een muiterij een einde ge maakt. Ook ditmaal was zij voor haar taak volkomen berekend. Zij hief de hand op. „Wij zullen hem wreken. Dit spreekt vanzelf. En nu zwijgen, hoor! Een ieder, wiens naam ik afroep, treed voor. Petit-pot-de-terre, hier is Zowel de Gedeputeerde Staten van Zeeland als de burgemeesters en sec retarissen in Oost Zeeuwsch-Vlaanderen hebben protest aangetekend tegen de heffing van veergeld op de Wester- Schelde. Ook door de Stichting voor de land bouw in Zeeland werd aan het College van Gedeputeerde Staten van Zeeland verzocht al het mogelijke te doen op dat de veergelden niet opnieuw worden ingevoerd, in het belang van het be drijfsleven van Zeeuwsch-Vlaanderen. Mede in verband met het ten uit voer brengen van de Tol-Unie met België in 1950 meende het bestuur dat ook om deze reden niet opnieuw tot het heffen van veergelden dient te worden overgegaan. Ontslagen van rechtsvervolging. Enige tijd geleden vestigden wij de aandacht op het feit, dat tegen een blinde man proces-verbaal was opge maakt, omdat een rieten mandje op zijn kar met koopwaar niet was ge prijsd. Het comité Burgerrecht stelde zich inmiddels met de Tuchtrechter in verbinding, wat tot resultaat had, dat de invalide van rechtsvervolging werd ontslagen. Ontslag in een auto. In een stromende regen reed dezer dagen een mooie Amerikaanse wagen een stadje, gelegen onder de rook van Zwolle binnen, aldus vertelt „Strijdend Nederland". Het was een dienstauto met een correct geüniformeerde chauf feur. De hoge dignitaris bleef in de auto zitten om het uit de hemel val lende water te vermijden en de chauf feur stapte ijlings naar een in de na bijheid gelegen rijksbureau, om weer te keren met de directeur dezer instel ling, die in de auto stapte, teneinde met de afgezant van Den Haag over een en ander overleg te plegen. Een tijd later stapte de directeur weer uit en verdween. De auto bleef, waar zij was en weer wat later kwamen, nog altijd in de stromende regen, twee heren aanwandelen, die op hun beurt in de auto stegen. Ook zij verlieten na enige tijd de wagen weer. Later is ge bleken, dat deze beide heren ambte naren van het aangeduide Rijksbureau waren en dat hun in de wagen door een Haagse bezuinigingschef was mede gedeeld, dat hun uur geslagen had. Het is toch wel een wonderbaarlijke toestand, om ambtenaren op deze wijze te ontslaan. Plaatselijk Nieuws Nieuwvliet. Collects. De extra-collecte voor de wederop bouw van de kerk en de pastorie op Zondag 26 September heeft f 5,66 opgebracht. Cadzand Speldjesverkoop. De verkoop van jubileumspeldjes ten bate van de kankerbestrijding heeft f 135,opgebracht. Oranje-comité- Er is thans een definitief Oranje comité gekozen, waarin zitting hebben de heren D. van Male, Joz. van Dale, B. Steenhart, D. van Houte, J. Dubois, A. Focke, D. Plog, W. van Akker en C. Fremouw. een brief van je oude moeder. Als zij je zo goed kende als ik, zou zij zich de moeite niet geven naar de staat van je gezondheid te vragen, schelm. - Fagotin! Daar heb je een pak cou ranten uit Parijs. Ze zijn fonkelnieuw, pas negen maanden oud. - Potéli! De een of andere vrouw heeft je een minnebrief en een pakje tabak gezon den. Zij schijnt te weten, dat al je liefde bij slot van rekening toch in rook opgaat. De voorgeroepen solda ten drongen om Cigarette heen en namen de pakjes in ontvangst. Biribi was een der vlugste, vrolijk ste tringlo's geweest, die ooit langs Algerie's wegen voorttogen. Bij de soldaten was niemand zo bemind als hij. Doch nauwelijks waren vijf minu ten verlopen en waren de levensmid delen uitgereikt, of deze zelfde solda ten lachten en zongen alsof Biribi in hun midden was, (Wordt vervolgd). Ned. Herv. Kerk. Bedankt voor het beroep naar Hoek, door Ds. M. Enker, alhier. Bewaarschoolonderwijs. Toen in 1938 het bewaarschool^ onderwijs werd ingevoerd, bleek dat het in een grote behoefte voorzag. Tijdens de bezetting kon dit onderwijs geen voortgang vinden, daar de school in gebruik was bij de Duitse Weer macht. Het college van B. en W. wil echter weer de eerste stap zetten om dit onderwijs weer op gang te brengen en zal de daartoe strekkende voorstellen eerstdaags aan de raad voorleggen. Groede. Bazar. Vrijdagavond had alhier door de muziekvereniging „E.M.M." een muzi kale wandeling door het dorp plaats, waarna dit gezelschap zich begaf naar het gemeentehuis, waar de bazar ge opend werd ten bate van deze muziek vereniging. Toen de muzikanten het gebouw binnen traden, was de zaal spoedig met een talrijk publiek gevuld. Mevrouw Everaars opende hierna de bazar met de volgende woorden: Dames en heren! Toen, nu zo ongeveer 5 maanden geleden, op een dertigtal dames een beroep werd ge daan om te zamen een comité te vormen ter voorbereiding van een grote bazar, welke gehouden zou worden ten bate van de mu ziekvereniging „Eendracht maakt Macht," die dit jaar haar 100-jarig bestaan vierde, hebben al deze dames, geen uitgezonderd, gemeend aan dat verzoek gehoor te moeten geven, omdat zij het doel, dat met deze ba zar werd nagestreefd, uitermate nuttig en sympathiek vonden. Toch waren al deze dames zich er van bewust, dat het heel m o e i 1 ij k is, om een bazar te organiseren. Wij meenden dan ook de voorwaarde te moeten stellen, dat men ons werk niet al te critisch zou bekijken, dat men meer zou let ten op onze goede wil, dan op het resultaat van ons werk. Dames en heren, ons bazar-comité ver trouwt, dat ook bereid zult zijn om de fouten, die wij ongetwijfeld gemaakt hebben, of alsnog zullen maken, over het hoofd te zien. Dat wij het, zonder ervaring te bezitten, aangedurfd hebben deze bazar te organiseren, komt enkel en alleen, omdat wij vertrouw den op Uw medewerking. In dat vertrouwen zijn wij zeker niet beschaamd. Want wij hebben zoveel steun en medewerking van U ontvangen, dat wij werkelijk daaronder ver legen zijn. Tal van voorbeelden zou ik U kunnen geven van de grote welwillendheid, waarmede men ons is tegemoet gekomen, telkens en steeds maar weer. Ook Uw aanwezigheid hier stemt ons tot grote voldoening. Namens het Dames Bazar-Comité Groede heet ik U dan ook allen, geen uitgezonderd, hartelijk, heel hartelijk welkom. In het bij zonder ook U, heren wethouders en heren raadsleden. Het verheugt ons werkelijk zeer, dat U hier met Uw dames, aanwezig bent. Heb ik goed gezien, dan zijn ook in ons midden enkele afgevaardigden van de Pers. Ook deze heet ik hartelijk welkom. Want de medewerking, welke wij van de Pers hebben ontvangen, is werkelijk boven alle lof ver heven. En dan denk ik zeer in het bijzonder aan de uitgevers en de Redactie van „De Schakel," die week in, week uit bereid wa ren hun blad voor ons beschikbaar te stellen, om de nodige propaganda te kunnen maken. Heren Smoor en De Hulster en U mijnheer Luteijn, hier al dan niet aanwezig, aanvaardt onze welgemeende dank. Eenzelfde dank wil ik namens het bazar-comité betuigen aan de leden van de Band „Amusemento," die zo veel van hun vrije tijd opofferden, om ons geheel gratis de nodige verstrooiïngsmuziek te verschaffen, alsmede aan die bekwame vaklieden, die hier avond en avond hebben gewerkt om deze zaal en wat daarbij behoort, in orde te brengen. Ook deze heren dus een woord van welgemeende dank. Geachte toehoorders! Ongetwijfeld kent U onze oud-militairen wel, de oud-militairen, die hier in de mobilisatietijd vertoefden en die ons die prachtige fontein geschonken hebben, welke zich in de Parochie-put be vindt. Het verheugt mij zeer, dat ook deze onze vrienden zich hier hebben doen ver tegenwoordigen. Namens ons gehele Bazar- comité roep ik hen een bijzonder hartelijk welkom toe, terwijl ik hen hartelijk wil be danken voor de wijze, waarop zij van het begin tot het einde met onze bazar hebben meegeleefd, wat heel duidelijk ook is ge bleken uit de prachtige cadeaux, die zij voor onze bazar hebben willen beschikbaarstellen. Dames en heren! U weet het, behalve van de oud-militairen hebben wij ook van zeer veel anderen prachtige cadeaux ontvangen U zult het willen begrijpen, dat het ondoen lijk is, om allen afzonderlijk daarvoor te be danken. Ik volsta daarom deze geefsters en gevers de verzekering te geven, dat het h u n medewerking was, die deze bazar tot stand deed komen en dat het hun steun is, welke er toe zal leiden, dat de muziekvereniging „Eendracht Maakt Macht" straks méér en betere muziekinstrumenten heeft. De tijd dringt. Ik zal het daarom hierbij laten. Veroorloof mij echter, dat ik als slot nog een persoonlijk woord spreek, een woord, dat gericht is aan mijn mede-Comité leden. Dames! Ik heb U van het begin tot het einde voor onze bazar zien zwoegen. Niets was U te veel. En alles deed gij met een liefde, die bewondering afdwingt. Ik wil daar om eindigen met hier de hoop uit te spre ken, dat Uw moeizame arbeid volledig effect zal sorteren en dat gij allen nog vele goede jaren op het resultaat van Uw arbeid zult mogen terugzien. En met deze wens, geachte aanwezigen, verklaar ik deze bazar geopend en begonnen. De heer Hoste, voorzitter der mu ziekvereniging, gaf nog een kort over zicht van de toestand der vereniging en bracht ook zijn dank uit voor de gulle medewerking, die van vele zijden was ontvangen. Al terstond werd door de bezoekers van verschillende attracties een druk gebruik gemaakt, zodat de eerste bazar- avond reeds een succes werd. Even zag het er Zaterdag naar uit, dat de verwachtingen te hoog gesteld waren. Want was de Vrijdagavond goed, best zelfs, de Zaterdagmiddag viel bitter tegen. Er was toen zelfs zo weinig publiek, dat het de moeite niet loonde, om het rad van avontuur in werking te stellen. De Zaterdagavond moest het hem dus doen. En deze heeft het ook gedaan; want reeds om acht uur was de belangstelling zo overstelpend groot, dat er in het ge hele gemeentehuis geen vierkante me ter onbezet was. En ook de opbrengst van de Maandagavond overtrof de stoutste verwachtingen. Want ook toen was de drukte geweldig. Het resultaat van een en ander is geweest, dat de netto opbrengst van de bazar niet 3000, maar ruim 4000, ja misschien zelfs wel 5000 gulden bedraagt. Het juiste bedrag zal vol gende week in de nabeschouwing ver meld worden. De prachtige pop in West Zeeuws- Vlaamse klederdracht, vervaardigd door de penningmeesteres, mej. Leen- houts, heette Tannetje. Na loting viel deze pop ten deel aan mej. S. Lauret. De kilometer-prijsvraag van de garagehouder Salomé werd gewonnen door de heer A. G. Hoste, O 222, Groede, die het aantal kilometers op 33.777 had geschat, terwijl het juiste aantal 33.788 bedroeg. De sigaren-prijsvraag werd gewonnen door de heer J. Marsille-Morel. In de trommel zaten n.l. 59 sigaren en 40 sigaretten. De verpleegsterspop, vervaardigd door mej. De Fouw, was jarig op 28 Mei. Na loting werd winnaar: W. Luteijn-Vroon. Maandag, om ongeveer half twaalf, waren alle verlotingen afgelopen. Er is toen nog gedanst en gehost tot eén uur. Daarna klonk op plechtige wijze het Zeeuws-Vlaamse volkslied door de zaal, ingezet door de Band „Amuse mento" en door allen flink meegezon gen. Het was een waardig slot van een mooie avond en van een schitte rend geslaagde „grote, driedaagse bazar". Waterlandkerkje Voordracht. Op de voordracht voor hoofd der O. L. School alhier komen de volgende personen voor: 1. J. J. de Bruijne, hoofd O. L. School te Itens. 2. A. Markusse, onderwijzer O. L. School te Kortgene. Retranchement Wegafsluiting. De weg ,,'t Gangetje" is bij besluit van Gedeputeerde Staten afgesloten voor het verkeer met alle voertuigen, rij- en trekdieren en vee. Oostburg Nieuwe brug. De brug nabij „De liter" is thans zover gereed gekomen, dat het verkeer er weer overheen kan gaan. Voetbal. Oostburg Jun. A Oostburg III Oostburg II Oostburg I Clinge Sluiskil Hontenisse Hoofdplaat Steen R. C. S. Jun. 1-1 Eede II 7-0 IJzendijke II 5-3 IJzendijke I 1-1 Corn Boys 1-4 Hulst 2-0 Axel 1-4 Terneuzen 0-2 Aardenburg 6-1 Breskens. Electrificatie. Reeds enige jaren hoopten de be woners van de N.-Sluis dat ook zij eens van electrisch licht zouden wor den voorzien. Vanaf vorige week is voor een gedeelte deze wens in ver vulling gegaan. Het is te hopen dat het overige gedeelte hiervan ook spoedig mag van profiteren, doch dit berust nog op enige moeilijkheden. Onderscheiding. De eremedaille in goud verbon den aan de Orde van Oranje-Nassau,

De Schakel | 1948 | | pagina 2