De veerdiensten op de Wester-Schelde. Naar vernomen wordt zou de Minis ter van verkeer en waterstaat over wegen het gratis vervoer over de Wester-Schelde weer ongedaan te maken. Dat dit vooral voor de Zeeuws- Vlamingen een grote teleurstelling, zou zijn, behoeft geen betoog. Toen enige tijd geleden het vervoer gratis werd, werd dit algemeen beschouwd als de opheffing van een jarenlang bestaande onbillijkheid. Indien nu de exploitatie zodanige bedragen vergt, dat deze niet meer verantwoord zouden zijn, laat men dan toch zeker in de eerste plaats veergeld vragen aan de duizenden buitenlanders, die met hun auto's van de veerdienst gebruik maken. Doch tegenover de Zeeuws-Vlamingen, die toch al zo zwaar gedupeerd en in zo'n geïsoleerde posi tie verkeren, zou dit al een zeer grote onbillijkheid zijn. Het zou eigenlijk de indruk wekken, alsof Zeeuwsch-Vlaan- deren blij mag zijn, dat het bij Neder land hoort. Of was misschien in 1945 Nederland toch ook nog blij dat het een Zeeuwsch-Vlaanderen had NIEUWE BONNEN. Geldig van 18 Sept. t/m 9 Oct. Vlees: 204, 206 Vlees 100 gr.; 205 Vlees 300 gr. Geldig voor het tijdvak van 18 Sept. t/m 2 October. TABAKS- EN VERSNAPERINGS- KAARTEN. Tabak 103, 107 Tabak, 2 rantsoenen sigaretten of kerftabak. De niet aangewezen bonnen van strook 1 kunnen worden vernietigd. Nieuwe vleesbonnen drie weken geldig. De vleesbonnen, die deze week wor den aangewezen zullen opnieuw een geldigheidsduur hebben van 3 weken. Het publiek zal er rekening mede moeten houden, dat in vele gevallen op deze bonnen gedurende de eerste dagen niet kan worden gekocht, omdat de bevoorrading van de slager slechts in langzaam tempo kan plaats hebben. Winkelen per K.L.M. Dat de luchtvaart voor West-Indië een aanmerkelijke vooruitgang betekent, werd al terstond duidelijk in het eerste jaar, waarin de K.L.M. een actief aandeel in het verkeer van West Indië had. Het personenvervoer tussen Aruba en Curacao, dat in 1934 nog uitslui tend per boot plaats had, steeg van 1500 reizigers in dat jaar tot 2700 in 193 5» waarvan er niet minder dan 2650 per K.L.M. werden vervoerd. Het voordeel van de luchtvaart was dan ook duidelijk genoeg. Over het 117 km. lange traject deed een boot op zijn minst zeven uur. Voor de Fokker „Snip" betekende dit maar een sprongetje, dat op zijn hoogst vijf kwartier in beslag nam. Het beeld, dat een „passagiersparade" in West Indië te zien geeft, is dan ook geheel anders dan in Europa. Meer nog dan voor de Europeaan betekent een luchtreis voor de bewoner van het kwartier. „Best! Dan ga ik mee. Dat ik met de redding van de man, bij wie ik je riep, iets heb te maken gehad, mag nimmer over je lippen komen, hoor!" Nu spoedde Cigarette zich naar de plaats, waar zij Cecil had achtergelaten en toen zij bij hem kwam, was hij juist in een met muildieren bespannen ziekenwagen getild. „Wel, Victor, hoe gaat het met je? Ze hebben je lelijk beet gehad, naar ik hoor. Wanneer ben je onder de voet geraakt? We chargeerden naast elkan der!" riep zij vrolijk. Daarop daalde haar stem en kreeg een onbeschrijfelijk tedere toon. „Zeg! Heb je nog pijn?" Cecil lag op het stro en Cigarette kwam zo dicht bij, dat zij het glans loze oog en de donkere kransen on der de oogleden zien kon. „Niet zo heel erg, lief kind. Dank je. Binnen een paar dagen zal ik weer klaar zijn. Zorg maar, dat ze mij niet naar het hospitaal zenden". Cigarette sprong op het rad, boog zich naar hem over en begon het ver band op zijn wonden met vaardige Caraïbische gebied de gewoonste zaak van de wereld. Vooral op de korte trajecten stapt hij even gemakkelijk in een vliegtuig als een Nederlander in een gemeente-tram. Vele gegoede huis moeders uit Venezuela gaan per K.L.M. in het goedkopere Curacao winkelen. Tussen de A.B.C.-eilanden ziet men hele families, per vliegtuig, heen en weer reizen. Groepen padvinders gaan op andere eilanden op verkenning uit en zij gaan er naar toe per K.L.M. De mooiste meisjes van de Brits West Indische eilanden gaan zich elk jaar in schoonheid met elkander meten op Trinidad en al deze „Caribbean beauty queens" reizen per vliegtuig. De K.L.M. heeft het reizen nog aangemoedigd door enige tijd geleden op bepaalde trajecten goedkope weekend en dagretours in te voeren, waarbij een reductie van 30% word verleend. Hierdoor verwacht men, dat het passagiersvervoer nog sterker zal stijgen dan het vorige jaar, toen bijna 77.000 passagiers werden vervoerd. Plaatselijk Nieuws Biervliet. Haan op da toren. De herstelwerkzaamheden aan de Hervormde Kerk zijn nu zover gevor derd, dat de leien op de toren gelegd zijn en de haan er weer op geplaatst is. 't Is jammer, dat de toren wat kort en plomp is. Collecte. De collecte voor Kerkherstel in de Herv. Kerk heeft opgebracht f 49,60. Breskens. Herdenking bombardement. Zondag is in de Hervormde Kerk het bombardement van 11 September 1944 herdacht door Ds. Wiebosch van Biervliet met een preek over Jesaja 60 10, waarin spreker de nood van die tijd, doch ook het welbehagen Gods ontvouwde. Aan het einde van de dienst werden de gevallenen her dacht waarna men Psalm 27 7 „Zo ik niet had geloofd" zong. Die Zondag was er een extra-collecte voor. de bijzondere Kerkelijke Gezins zorg in West Zeeuwsch-Vlaanderen, die f 120,- opbracht. Verloting Het rijwiel dat op 6 Sept 1.1. is verloot ten bate van de Wielerclub „Bresaens" is gevallen op lot no. 90. De gelukkige winnaar was A. L. alhier. Zuidzande. Kleuterschool. Ter gelegenheid van de opening der kleuterschool waren de ouders der kleuters in de zaal van café De Witte bijeengekomen tesamen met het college van B. en W., de raadsleden en het hoofd van de Oudercommissie der O. L. S. De heer H. Goedegebure sprak het openingswoord en bracht dank aan Ned. Volksherstel, het gemeentebestuur en de Zuidzandse bevolking voor de finantiële steun, terwijl hij burgemeester Vermet en Ds. ter Beek dankte voor hun medewerking. Ook mevr. Ever wijn werd dank gebracht voor het vele voorbereidende werk. Nadat burgemeester Vermet nog enige woorden namens het gemeente hand te verleggen. „Ze hebben je slecht verbonden. Wie heeft dat ge daan?" „Och, 't heeft niets te beduiden. Het enige is, dat -" „Dat het je hindert bij 't ademhalen? Dit begrijp ik. Heb je vanmorgen al iets te eten gehad?" „Neen. Alles is in de war. Wij Cigarette wachtte het slot van de volzin niet af maar vloog als een zwa luw heen. Zij wist wat er in de tent van de kok nog te vinden was. Alles was in de war, had Cecil gezegd; dit was inderdaad zo. Van de paar hon derd man, die het bloedbad van de vorige dag hadden overleefd, was een gedeelte bezig de doden te begraven. Êen ander detachement brak de tenten af en pakte het materieel bijeen. De soldaten, die waarschijnlijk weldra we der voor de dienst geschikt zouden zijn, moesten onder geleide naar het hoofdkwartier van het gros worden overgebracht. Cecil had dringend verzocht onder de laatste te worden gerekend. Cliateauroy was met de overige bestuur had gesproken, werd hem het ere-voorzitterschap aangeboden. Tot slot bracht men nog gezamen lijk een bezoek aan de volop in gebruik zijnde school. Nieuwbouw. Met de bouw van de 8 woning wetwoningen hoopt men deze maand nog zover te komen dat zij allen in gebruik kunnen worden genomen'. Kermis. Ter gelegenheid van de kermis heeft de Kon. fanfare „Veronica" Zondag haar laatste zomerconcert ge geven op de muziektent. Des Maandags was er ringrijderij te paard, waarbij de wisselbeker uit handen van de kampioen van het vorig jaar, W. de Die, thans overging naar L. Basting. Tweede werd P. Kools. De „pollepel" was voor J. Verkeste. Groede. Geslaagd. Aan de Rijkskweekschool te Middel burg is examen gedaan door hen, die de één-jarige spoedcursus volgden. O.m. slaagde de heer I. D'hont alhier. Om 3000 gulden De grote, drie-daagse bazar van Groede, welke Vrijdag 24 September a.s., des avonds om precies half acht, op officiële en feestelijke wijze wordt geopend, wordt gehouden ten bate van de Muziekver eniging „Eendracht Maakt Macht", welke dit jaar haar 100-jarig bestaan vierde. Nog slechts enkele maanden geleden behaalde deze muziekvereniging op het grote muziekconcours van Oost- en West Zeeuwsch-Vlaanderen de eerste prijs in de klasse „Uitmuntendheid". Wel een bewijs, dat dit zo uiterst populaire muziekgezelschap heel wat weet te presteren. Maar willen haar prestaties minstens op gelijke hoogte kunnen blijven, dan zal deze vereniging moeten kunnen beschikken over meer en betere muziek instrumenten. Met de aanschaffing daar van is een bedrag van f 3000,— ge moeid Het ligt in de bedoeling, dat dit bedrag geheel, of althans grotendeels, wordt opgebracht door de bazar. Zal deze poging slagen? Niemand dje zulks weet! Maar wel weten we, dat ons uit 30 dames bestaand Bazar-Comité vele maanden hard heeft gewerkt, om dit doel te bereiken. En deze pogingen beloven inderdaad succes te hebben Reeds thans is er n 1. merkbaar, dat er voer deze bazar een bijzonder grote belangstelling bestaat. Aan bezoekers zal het daarom zeker niet ontbreken Voor een niet gering gedeelte hebben wij deze belangstelling te danken aan de medewerking van de Redactie en de Uitgevers van dit blad, die ons immer op zeer welwillende wijze zijn tegemoet gekomen. Reeds thans voelen wij ons gedrongen voor die medewerking hartelijk dank te zeggen, zij het dan ook, dat het in ons voornemen ligt bij de opening van de bazar op deze aangelegenheid terug te komen In een van onze vorige epistels is he laas een vergissing geslopen. Daarom ver melden wij nog, dat de mooie trommel, welke voor onze bazar werd beschikbaar gesteld, is geschonken door de heer W., muziekhandelaar te M. Natuurlijk zeg gen wij deze hierbij hartelijk dank, ter wijl wij daarbij de hoop uitspreken, dat de Muziekvereniging ,,E. M. M." vele vijf escadrons onder zijn commando ver van daar en de majoor der zouaven had Bertie opgezocht en hem met al de oprechtheid en de kameraadschap van een soldaat geprezen en dank gezegd. „Je hebt je uitstekend gedra gen. Ik zal zorgen, dat dit behoorlijk wordt gerapporteerd en dat de belo ning voor je dapperheid je niet ont gaat," had hij bij 't heengaan gezegd. Slechts even bleef Cigarette weg. Met een grote kom rode wijn, waarin zij brood had gebrokkeld, was zij vlug als een gems in een oogwenk terug, „'t Is al wat ik kon machtig worden. In ieder geval is 't beter dan niets". Vlug wipte Cigarette op het rad. Maar Cecil wendde de blikken naar de enige man, die in de wagen naast hem lag, een der gemeenste schelmen van 't ganse regiment, een bloed dorstige ellendeling, die beter in een bagno dan in de gelederen der cava lerie had thuis behoord. „Geef Zackrist de helft. Ik heb geen honger en hij heeft het meer nodig dan ik". goede jaren van deze trommel gebruik zal kunnen maken. Verder kwamen deze week nog giften in van: S. Amsterdam een boek, J v. M gehaakt kraagje, A H. gehaakt kleedje, S. H. B. Sluis 2 paar sokjes, N. N. 10 punten. Andere N. N. eveneens tien textielpunten, 1. S een kleedje, een schoorsteengarnituur en 2 pakjes thee, weer een andere N. N een boodschappen tas, E. B 2 pakjes thee, D. H, 4 was handjes, Dames C 3 pannenlappen en een paar sokjes, A L. 2 paar klompen, N. N. gehaakt kleedje, A B. wollen truitje. Ook deze milde gevers en geefsters zeggen wij hartelijk dank Er rest nog precies een week. om hun - goede voorbeeld, te volgen. Laten wij hopen, dat het er velen zullen zijn, die zulks doen Het Dames Bazar-Comité Groede. Waterlandkerkje. Jubileumfeest. Als laatste in de rij van gemeenten die het regeringsjubileum van H.M. de Koningin feestelijk hebben herdacht, heeft ook deze gemeente Zaterdag j.l. zijn verknochtheid aan het Oranjehuis getoond. De woningen waren versierd en ver licht. Ook het mooie kerktorentje stond in de schijnwerpers, terwijl er een op tocht was van praalwagens. Verder waren er voksspelen, ringrijderij te paard, enz. De muziekvereniging uit Schoondijke verleende eveneens haar medewerking. In de optocht behaalden de volgende deelnemers een prijsie Welpen; 2e Vlasserij; 3e Koninkl. familie; 4e jeugd- actie; 5e Ons straatje. Bij de ringrijderij was de uitslag 1. J. Vermeire; 2. A. Kopmels,; 3. W. Hamelink. Oostburg. Watertoren Daar het kleine waterreservoir, dat thans nog in gebruik is voor de water voorziening van West Zeeuwsch- Vlaanderen, veel te klein is, stond reeds vast, dat de watertoren zou worden herbouwt. Thans is men met de voorbereidende werkzaamheden begonnen, zodat eer lang weer, zoals voorheen, van heinde en ver de watertoren zal kunnen wor den gezien. Jammer, dat men de oude fundamen ten niet meer kan gebruiken, daar deze zodanig beschadigd zijn, dat nieuwe zullen moeten worden gelegd. Ned. Herv. Jeugdwerk. De heer Joh. Lans, jeugdleider alhier is in gelijke functie overgeplaatst naar de ring Uithuizermeeden (Gr.). Hij hoopt Zondagmiddag om 2.30 uur in de Ned Herv. Kerk afscheid te nemen, terwijl dan tevens de nieuwbe noemde jeugdleider, dhr. H. Romer zal worden bevestigd. Door de classicale commissie van de classis IJzendijke der Ned. Herv. Kerk is tot sociaal werkster met standplaats Axel, benoemd mej. O. de Ronde. Benoeming. Tot gezworene van het water schap „Het vrije van Sluis" is benoemd de heer Z. C. Brakman, alhier. Benoeming bestuurslid. In de té Philippine gehouden vergadering van de Bond van Muziek verenigingen in Zeeuwsch-Vlaanderen werd o.m. tot bestuurslid gekozen de heer J. Gosseije, alhier. „De helft aan Zackrist? Ben je dan vergeten, dat hij een jaar of wat ge leden je lans en je grote kleding heeft gestolen?" „Wat zou dat? Daarom heeft hij thans niet minder honger". „Wat dat zou, vraag je? Wel, als Vireflau niet juist bijtijds achter de waarheid was gekomen, zou je tot straf naar een strafbataljon zijn ge marcheerd, omdat je hem niet wou verklappen!" Cecil nam Cigarette- de kom uit de handen, goot een gedeelte van de in houd in de houten nap, die aan haar zijde hing, hield deze voor zich en reikte de kom over hetj.stroo aan Zackrist toe. Met de roofgierige blik ken van een verhongerende wolf had de jager die kom gevolgd; met dier lijke gretigheid pakte hij ze tha: s vast. In weerwil van de pijn die hij leed, bracht die beweging Cecil een glim lach op de lippen. „Dat is weer een mijner „op effect berekende stukjes," zoals meneer de Chateauroy ze noemt". (Wordt vervolgd.)

De Schakel | 1948 | | pagina 2