Verlenging_van Pacht. f TWEE SOUVEREINEN GEDIEND Brieven uil Indië De schakel ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WEST ZEEUWSCH-VLAANDEREN 4e Jaargang Nummer 192 VRIJDAG 17 SEPT, 1948 Drukkers-Uitgevers: Firma SMOOR DE HULSTER - Boulevard 120 - BRESKENS - Telefoon 27 - Giro 358296 Verschijnt iedere Vrijdag Abonnementsprijs f 1,— per kwartaal; franco per post f 1,15 Prijs der advertentiën 7 cent per m.m. bij abonnement korting Advertenties met „brieven onder nr. of bij ons te bevragen", 10 cent extra y Elk jaar komt het voor dat er pachters zijn, die voor de onaangename verrassing komen te staan dat hun pachtovereenkomst is geëindigd en dat zij geen verlenging kunnen krijgen. In verschillende gevallen weet de pachter niet, dat zijn pachtovereenkomst bin nenkort afloopt en dan treft de mede deling van de verpachter, dat hij de pacht wil beeindigen, de pachter vol komen onvoorbereid. Veie pachten van los land eindigen rovenoogst of uiterlijk i November. Bij het einde van de pacht moet in dergelijke gevallen het land in het najaar of uiterlijk i November aan de verpachter worden opgeleverd. De vraag moet nu gesteld wordenOp welke manier- kan ik te weten komen of de pacht eindigt of niet? En na deze vraag volgt onmiddellijk Indien mijn pachtovereenkomst eindigt, kan ik dan verlenging krijgen en zo ja, op welke manier? Bij de beantwoording van deze vragen komt men terecht op het gebied van het pachtrecht. In 1938 is de Pachtwet ingevoerd, die in 1941 vervangen werd door het Pachtbesluit. Dit Pachtbesluit is ook nu nog van kracht en daarom is het nodig te weten, dat hierin de moge lijkheid van verlenging van een pacht overeenkomst is geregeld. Het Pachtbesluit mdakt onderscheid tussen de pacht van een hoeve en de pacht van los land. De normale pacht tijd voor een hoeve is twaalf jaren en voor los land zes jqren. Van elke pachtovereenkomst moet een schrif telijk pachtcontract worden opgemaakt. Dit contract dient binnen dertig dagen na ondertekening door partijen, in drievoud aan de Grondkamer ter goed keuring te worden ingezonden. Zijn deze pachtcontracten opgemaakt na de invoering van het Pachtbesluit, dus na 25 November 1941, dan staat in het pachtcontract het tijdstip vermeld waarop de pacht eindigt. Hetzelfde geldt voor mondelinge pachtovereen komsten, welke na 25 November 1941 geacht worden voor 6 of 12 jaren, al naar gelang het los land of een hoeve betreft, te zijn aangegaan. Zij eindigen na het verstrijken van het zesde resp. twaalfde pachtjaar. In dit verband moet er op gewezen worden, dat het aangaan van een mondelinge pachtovereenkomst, hoewel deze volkomen geldig is, zij het dan ook dat de pachter niet tot betaling van een pachtprijs kan worden ver plicht, als een overtreding van het Pachtbesluit wordt beschouwd. Is een pachtovereenkomst, hetzij mondeling hetzij schriftelijk, gesloten FEUILLETON 106) door OUIDA Cecil begon onrustig te worden en Cigarette ging naar hem toe. Zijn ge laat was met een blos overtogen; hij haalde kort en stotend adem, hij had koorts. Het verband van zijn wonden was verschoven. Zij doopte het weder in 't wafer en legde het koele linnen op zijn borst. „'t Is wat moois! Als ik niet zo on vrouwelijk was om dit voor je te doen, zou ik wel eens willen weten hoe het dan met je stond?" mompelde zij. Cecil wendde zich onrustig heen en weer; enkele afgebroken woorden ont snapten aan zijn lippen. „Het zij zo - het zij zo! - Het ga hem wel! Mijn onschuld kan ik immers niet te zijnen koste bewijzen? Ik redde hem. - Ik kon dit doen. - 't Had zoveel niet te beduiden". Met ingespannen aandacht had Ci garette geluisterd. „Zo! Heeft hij zich dus opgeofferd voor een ander," mom vóór de invoering van het Pachtbe sluit, dus vóór 25 November 1941, dan doet men verstandig zich voor de vaststelling van het einde der pacht overeenkomst tot de Grondkamer te Goes te wendert om advies. Wanneer een pachtovereenkomst is afgesloten voor de normale duur (12 jaren voor een hoeve en 6 jaren voor los land) kan de pachter bij de Pacht- kamer een verzoek indienen om ver lenging van zijn pacht. Dit verzoek moet tenminste één jaar voor het einde van de lopende pachtovereen komst worden gedaan. Wanneer de pacht b.v. eindigt rovenoogst of uiter lijk 1 November van het jaar 1949 dan moet het verzoek om verlenging gedaan worden vóór I November 1948. Aan deze bepaling wordt door de Pachtkamers van de kantongerechten en de Pachtkamer van het Gerechts hof te Arnhem strikt de hand gehou den. Wordt een verzoek tot verlenging te laat ingediend, dan wordt het door de Pachtkamers afgewezen. Het is dus noodzakelijk de termijn van een jaar voor het einde van de pacht goed in het oog te houden. En daarom is het ook zo noodzakelijk, dat men weet, wanneer een pachtovereenkomst eindigt. De Pachtkamers zijn verbonden aan de kantongerechten. In Zeeland zijn er vier en welie in Zierikzee voor Schouwen-Duiveland, St. Philipsland en Tholen, 2e in Middelburg voor Walcheren, Noord- en Zuid Beveland, 3e in Oostburg voor West Zeeuwsch- Vlaanderen en 4 e in Terneuzen voor Oost Zeeuwsch-Vlaanderen. De pachter kan dus verlenging van pacht vragen aan de Pachtkamer. In zeer vele gevallen echter wil ook de verpachter de pacht verlengen. Daar om is het noodzakelijk, dat de pachter, voordat hij zich tot de Pachtkamer wendt, eerst aan de verpachter gaat vragen of hij ook verlenging van pacht kan krijgen. Wil de verpachter de verlenging toe staan, dan kan een nieuw pachtcon tract worden opgemaakt en aan de Grondkamer ter goedkeuring worden voorgelegd. Wil de verpachter de pacht niet verlengen, dan kan de pachter verlenging vragen aan de Pachtkamer. Wanneer de verpachter zich niet over de verlenging wil uitspreken dan kan aan hem worden gezegd, dat de pach ter verlenging aan de Pachtkamer zal vragen wanneer de verpachter zijn be doeling niet duidelijk uitspreekt voor dat het tijdstip verstreken is waarop verlenging gevraagd kan worden. De pachter moet er altijd voor zorgen, dat zijn verzoek om verlenging bij de Pachtkamer binnen is één jaar voordat de pacht eindigt. Hij moet dus een pelde zij. De wijn, die Cecil het leven had gered, werkte in de slaap op zijn hersenen. Nu en dan kwamen een paar Franse woorden tussen de Engelse en Cigarette boog zich zo ver over hem heen, tot haar lippen zijn haar aan raakten en haar wang tegen zijn voor hoofd rustte. Bij die liefkozing bonsde haar hart, gloeide haar wang en beef den haar lippen van genot. Een vrees achtig, smachtend gevoel vervulde haar geheel. „Als ik mijn geboorterecht had," mompelde Cecil in 't Frans, „zou haar blik dan nog zo koel zijn? Mogelijk zou zij mij dan beminnen. - O, God! Als zij mij niet had aangezien, zou ik nooit besef hebben gehad van al 't geen ik verloor!" Als door een messteek getroffen, vloog Cigarette op. „Weer die vrouw - altijd die vrouw!" mompelde zij toor nig. Dit moest dus telkens haar be loning zijn! Toch liet zij Cecil niet aan zijn lot over. Daarvoor was zij te edel moedig. „Wat recht is, blijft recht. Hij is een soldaat van Frankrijk," mom pelde zij en bleef trouw op haar post. duidelijke uitspraak verlangen van de verpachter dat hij het land weer zal kunnen pachten. Kan de pachter deze duidelijke uitspraak van de verpachter niet verkrijgen, dan is het verstandig om aan de Pachtkamer verlenging te vragen. Het is verstandig om met de verpachter in overleg te treden, voor dat het verzoek tot verlenging aan de Pachtkamer gericht wordt, omdat an ders de verpachter zich zeer terecht geprikkeld zal voelen, dat de pachter niet eerst is komen overleggen. Daar door zal de goede stemming tussen pachter en verpachter slechter kunnen worden en een goede verhouding tus sen pachter en verpachter is alles waard. Alle grond, die in Nederland ligt, is onderworpen aan de bepalingen van het Pachtbesluit. Al wordt grond ge pacht van een buitenlandse eigenaar dan zijn toch de bepalingen van het Pachtbesluit van kracht. Ook in dit geval kan verlenging gevraagd worden. Zeer vele pachtovereenkomsten, die al lange tijd liepen vóórdat de Pacht wet in werking trad, zijn geëindigd in 1943. Voor zover het los land betreft zijn nieuwe pachtovereenkomsten ont staan, die in 1949 afgelopen zijn. Rovenoogst 1949 zijn er dus heel wat pachten van los land die eindigen. Wanneer de verpachters in deze ge vallen geen verlenging willen toestaan, moet nog dit najaar de verlenging aangevraagd worden bij de Pachtka mers. Het is dus van zeer veel belang, dat men zijn pachtcontracten van los land naleest om te zien of de pacht ook eindigt rovenoogst 1949. Daarom moet men zich nu op de hoogte stellen. Wanneer wordt door de Pachtkamer een verzoek tot verlenging toegewezen en wanneer wordt het afgewezen Het pachtbesluit zegt, dat de pachtkamer moet beslissen naar billijkheid. De pachtkamer moet het verzoek afwijzen in 4 gevallen. Deze gevallen zijn ie. Indien blijkt, dat de bedrijfsvoering van de pachter niet is geweest zoals het een goede pachter be taamt. 2e. Indien het optreden van de pach ter jegens de verpachter in de af gelopen pachtperiode aanleiding heeft gegeven tot gegronde klachten. 3e. Indien de verpachter het gepachte wil bestemmen voor volkshuis vesting, woningbouw, handel of nijverheid, terwijl het algemeen be lang deze bestemming vordert. 4e. Indien de verpachter of een van zijn kinderen of kleinkinderen het gepachte persoonlijk in' eigen ge bruik wenst te nemen. Maar wan neer aan de pachter de grondslag van zijn maatschappelijk bestaan wordt ontnomen door verlies van Eindelijk brak de dag aan. De zorg, waarmede zij hem had opgepast, had hem veel goed gedaan. De koorts was geweken en tegen de morgen viel hij in een diepe, verkwikkende slaap. Als Cigarette hem aankeek, lag een schaduw over haar gelaat. Zij haatte hem. Zii had hem liever moeten dood schieten of doodsteken Ba, wat was zij laf geweest. Zij knarste op de tanden. Daarop nam zij hem zo zacht moge lijk, opdat hij niet zou wakker worden, de uniformjas van 't lijf, wierp nog wat hout op het smeulende vuur en sloop met een smachtende blik op hem de tent uit. Nimmer, neen nimmer zou hij weten, dat zij hem had gered! „Nimmer!" dacht zij, terwijl zij door het kamp ging, zich in het hooi van een fouragewagen als een vogel een nestje maakte, de vermoeide leden uitstrekte en de brandende ogen sloot. Zij was doodaf en evenals bij een jonge hinde, die gewond werd, terwijl ze speelde, deed een snelle, snikkende zucht haar nu en dan sidderen in de slaap. het gepachte, mag de pachtkamer het verzoek tot verlenging slechts afwijzen indien het persoonlijk ge bruik van het verpachte voor de verpachter of zijn kinderen of kleinkinderen van overwegende be tekenis is. Een slechte pachter kan dus geen verlenging krijgen. Degene, die pacht van een instelling, b.v. een Kerk, een Burgerlijk Armbestuur, een Maatschappij of iets dergelijks, zit betrekkelijk veilig want dergelijke instellingen kunnen het verpachte niet in eigen gebruik nemen. De verlenging die wordt toegewezen wordt in de regel vastgesteld op de normale tijd, is 12 jaren voor een hoeve en 6 jaren voor los land. R. van Hees. 31 Augustus 1948. Streekgenoten 1 Ook hier op de buitenpost wordt deze dag herdacht. Het gehele kamp is in feestornaat gestoken. Er zijn enkele erebogen opgericht en de can- tine is met pisangbladeren en dergelijke frappante tropische planten enigszins opgefleurd. De vlag hangt hoog in de bamboepaal gehesen en wappert groots en fier als een symbool der Neder landse staat. Feestvieren hier in Indië 1. Hoeveel verschilt dat met feest in het Vader land! Maar ja, we moeten het nu een maal nemen zoals het is; eens komt er ook voor ons een andere tijd. Vandaag zijn vele jongens naar Soemedang getogen om deel te nemen aan de door het bataljon georganiseerde feestelijkheden. Het is stil nu in het kamp, nu het merendeel der jongens weg is. De een ligt op zijn bed en de ander maakt jacht op kippen, die hier gaarne brood schijnen te eten. Het gebeurd wel eens dat een kip op die manier sneuvelt, maar ja, dat geeft niets. Eerst heeft zij van ons gegeten en nu zullen wij haar botjes wel ont leden. Poets weder poets! Zo hebben we 's nachts nog wel eens last van ratten, die met gevaar lijke snelheden langs en over de tafeltjes tippelen. Dat geeft echter minder. Het erge is dat deze dieren ook de voor keur geven aan een bepaalde lekkernij en wei; toiletzeep. Ik zou niet gaarne in deze ratten hun schoenen staan; toiletzeep lijkt mij nu niet bepaald be vorderlijk voor de spijsvertering. In de cantine zijn enkele jongens aan het pimpelen geslagen en vertoe ven momenteel in lichtelijk verheugde toestand- Op deze dag mag dat, want het is maar eenmaal in het jaar: 31 Augustus! Bondewel, H. W. De lederen Zackrist. Hoewel zii nog geen uur had ge slapen, werd Cigarette met de reveille uit zich zelve wakker. Wel had zij een bitter onwelkom gevoel van pijn in 't hart, maar terstond togen haar leven dige aard en haar trotse onverschillig heid daartegen ten strijde. In de eerste plaats zou zij zorgen, dat Cecil van 't geen zij voor hem ge daan had, nimmer iets vernam. Rechtstreeks begaf zij zich naar de tringlo die haar bij haar werk van barmhartigheid had bezig gezien. „Zeg eens, George, weet je ook hoe 't met de jager is, die we gisteravond mee naar 't kamp hebben genomen?" De man had haast want er was veel te doen. „Ik kan 't je niet zeg gen, lieve meid". „Wat zullen ze met de gewonden aanvangen?" George trok de wenkbrauwen op. „Gewonden zijn er niet veel. Wel hon derden doden. De weinige gewonden die er zijn, gaan onder bedekking van een detachement spahis naar 't hoofd-

De Schakel | 1948 | | pagina 1