Generaal de eed af en zwoeren of be loofden zij alles te zullen doen, „wat goede en getrouwe Staten-Generaal schuldig zijn te doen". Ook de commu nistische leden van de Tweede en de Eerste Kamer, alzo elke groepering van het Nederlandse volk. De vraag „Wat nu kan derhalve slechts op één manier worden beant woord en dat is, door waar te maken wat door en voor ons is gezworen en beloofddat is, door van dit ogenblik af in eensgezindheid te blijven staan om de troon van Juliana en met her nieuwde, met verjongde krachten samen te werken aan de heropbouw van Groot-Nederland. Na al onze huide betogingen, uitingen van dank aan Wilhelmina, beloften van trouw aan Juliana, nu voortaan geen woorden meer, doch het stellen van daden. Dit is onze plicht tegenover onszelf, tegen over land en volk van Nederland. L. NIEUWE BONNEN. Geldig van 12 t/m 25 Sept. BONNEN VOOR BROOD. 207-1, 207-2 Brood, 800 gr. brood; 208 Brood, 400 gr. brood. ALLE BONKAARTEN. Rijst: 212 Algemeen 200 gr. Brood 213 Algemeen 400 gr. Boter: 210 Algemeen 250 gr. boter, margarine of 200 gr. vet. Eieren: 211 Algemeen r ei. Spijsolie: 209 Algemeen 120 gr. BONKAARTEN KA, KB, KC 810. Boter: 215 Algemeen 250 gr. boter, marga rine of 200 gr. vet. Kaas: 216 Algemeen 200 gr. kaas of 250 gr. korstloze kaas; B 229 200 gr. kaas of 250 gr. korstloze kaas. Thee: 217 Algemeen 50 gr. Koffie: 218-Algemeen 125 gr. Suiker220 Algemeen 750 gr. suiker, boter hamstrooisel, enz. of 1500 gr. jam, stroop, enz. of 750 gr. versnaperingen. Waspoeder: 219 Algemeen 250 gr. waspoe- der. BONKAARTEN KD, KE 810. Boter: 221 Algemeen 125 gr. boter of marga rine of 100 gr. vet. Kaas: 222 Algemeen 100 gr. kaas of 125 gr. korstloze kaas. Suiker223 Algemeen 500 gr. suiker, boter hamstrooisel, enz. of 1000 gr. jam, stroop, enz. of 500 gr. versnaperingen Waspoeder: 224 Algemeen 500 gr. waspoe der. BloemE 235, 500 gr. bloem of zelfrijzend bakmeel of kindermeel of kinderbiscuits. TABAK- EN VERSNAPERINGENKAAR- TEN ENZ. QB, QC 808. Versnaperingen 105 Versnaperingen 200 gr. of 200 gr. suiker, boterhamstrooisel, enz. of 400 gr. jam, stroop, enz; 108 Versna peringen 100 gr. of 100 gr. suiker, boter hamstrooisel, enz. of 200 gr. jam, stroop enz. BONKAARTEN ZA, ZB, ZC, ZD, ZE, MD, MF, MG, MH 810. (bijzondere arbeid, as. moeders en zieken): Geldig zijn de bonnen van de strook Q. - Deze bonnen zijn 14 dagen geldig. Bovenstaande bonnen kunnen reeds op Vrijdag 10 Sept. a.s. worden gebruikt. Vismijn - Breskens Week van 29 Aug. t/m 4 Sept. 696 kg binnenland garnalen max. p. 625 pellerij garnalen max. prijs 3412 exp. garnalen f 1,14 -f 2,59 2768 bot f 0,10 - f 0,68 150 tong f 1,90 - f 3,30 201 schar max. prijs 1369 schol f 0,25 max. prijs 2 tarbot f 2,30 red. De tent had een der koks gehuis vest, maar de arme drommel was ge dood. Zijn vuur was uitgegaan, maar zijn potten en pannen, de tobbe met water en de verschillende toebereidse len voor het diner van de generaal waren nog aanwezig. Ook de generaal was gevallen. Ginds was hij met al de vermetele dapperheid van de Franse officier aan 't hoofd zijner zouaven gedood. Cigarette wierp een blik om zich heen en had dit alles met een enkele oogopslag overzien. Daarop knielde zij neer en begon Cecil's wonden met koud water uit te wassen en zijn borst van bloed en stof te bevrijden. „Hij is een veel te goed soldaat om te sterven. Ik moet dit wel doen in Frankrijks belang," zeide zij als een soort van verontschuldiging tegenover zich zelve. Toen zijn paard stortte en over hem heen rolde, was Cecil door een der hoeven getroffen, toch was hij slechts licht gewond, maar hem uit zijn flauwte doen ontwaken ging niet gemakkelijk. Die langdurige bezwijming begon BURGERLIJKE STAND. Gemeente OOSTBURG over de maand Augustus 1948. GEBOORTEN: 1, Maria Josephina Coleta Euphrasia, d. van O. J. de Windt en van M. J. L. M. Dierkx, te Aardenburg; 3, Johanna Maria, d. van H. W. Deunink en van C. M. de Rooij, te Schoondijke; 7, Cornelis Albregt, z. van P. C. Raas en van T. Vette, te Nieuwvliet; 7, Robert Ferdinand, z. van P. Ouweneel en van J. Lamens, te Oostburg; 8, Ivonne Rosalia Eugenia, d. van W. H. de Vlieger en van R. J. Gernaert, te Breskens; 11, Maria Stephanie Angela, d. van A. B. Bracke en van A. Neufcour, te Retranchement; 12, Jacoba Jacomina, d. van J. Sol en van C. M. Trouw, te Oostburg; 12, Maria Amelia, d. van R. R. Vercruijsse en van M. H. Hamelijnck, te IJzendijke; 12, Bouke, d. van R. Boer en van A. B. Martini, te Oostburg; 16, Johannes Franciscus Lucien, z. van L. Groos- man en van E. M. J. Gheijsens, te IJzendijke; 17, Jantje Menna, d. van F. H. Keizer en van A. ter Maat, te Groede; 18, Jacobus, z. van J. van de Walle en van S. E. Riemens, te Cad- zand; 23, Anthonie Hendrik, z. van F. P. Klaaijsen en van J. A. Hoste, te Nieuwvliet; 23, Adriana Elizabeth, d. van P. J. Bouwens en van L. A. Triou, te Groede; 23, Elizabeth Mathil- de, d. van P. F. Gevaert en van G. M. M. Tas, te Sluis; 26, Marianne Louise, d. van R. L. Lampo en van P. R. Vastenhout, te Aardenburg; 30, Daniël Jacobus Joseph, z. van T. H. Scherbeijn en van S. M. van Houte, te Hoofdplaat. OVERLIJDEN: 14, Clarissen, Pieter Cornelis, oud 2 j., z. van C. Clarissen en van 'L. S. Krokké, te Groede; 20, Dieleman, Petrus, oud 62 j., echtgen. van S. M. Heinsdijk, te Oostburg; 25, Jansen, Anthony Willem, oud 63 j., te Oostburg; 27, de Meij, Cornelis, oud 79 j., echtgen. van S. M. de Smit, te Oostburg. HUWELIJKEN: 19, Leenhouts, Pieter Marinus, oud 35 j., te Oostburg en Hemmekam, Sara Suzanna, oud 34 j., te Oostburg; 19, de Weijer, Albert Wilhelmus, oud 29 j., te Vlissingen en de Vlieger, Magdalena, oud 33 j., te Oostburg; 26, Bom, Bertus Jan, oud 24 j., te Oostburg en Simpelaar, Geer- truida Pieternella Suzanna, oud 19 j., te Oostburg. Plaatselijk Nieuws Breskens, Herdenking. Ter herdenking van hen, die op 11 September 1944 en volgende dagen het leven lieten, zal door het Gemeente bestuur en door de Oranjevereniging alhier, a.s. Zaterdag op het massagraf bloemen worden gelegd. Op Zondag 12 September om half elf zal in de Ned. Herv. Noodkerk een herdenkingsdienst worden gehouden. Onderscheiding. Aan de heer Andries Klaassen Andr.z. alhier, is vanwege het Hoofd bestuur van het Ned. Rode Kruis de medaille in zilver uitgereikt, wegens belangrijke diensten aan het Rode Kruis bewezen. Cigarette met vrees te vervullen. Zij sprong op, zocht lucifers, deed nu het uitgedoofde haardvuur opvlammen, warmde de koudgeworden soep daar boven, goot er een weinig wijn bij, die zij in de tent vond en gaf Cecil daarvan enige droppels in. In het kamp werd het stil. Het aan roepen der schildwachten en de voet stappen der patrouilles hoorde men alleen nog. Eenmaal wierp de wacht een blik in de tent. - ,,'t Is Cigarette," gaf de marketentster kortaf ten antwoord. Toen werd ze niet verder gestoord. Vier- of vijfmaal in 't uur gaf zij haar patiënt een weinig soep, die zij boven het kolenvuur warm hield. Wel nam hij dit voedsel half bewusteloos tot zich, maar in ieder geval hield het de levensvlam bij hem aan. 't Was bitter koud geworden en door de hitte, die was vooraf gegaan, deed die koude zich nog meer gevoelen. Klederen of een deken waren niet voorhanden, daarom trok Cigarette haar uniformjas uit, wierp die over Cecil heen en hurkte nog dichter bij het vuur neder. (Wordt vervolgd). Uitbreiding „De Schelde". De Kon. Maatschappij „De Schelde" is voornemens haar bedrijf alhier weer belangrijk uit te breiden. Er zal een gebouw worden bijgeplaatst van 16x45 meter, dat zal worden opgetrokken van stalen balken en steen. Hierin zal een gieterij komen voor licht metaal (allu- minium, enz.) en zal aanvankelijk aan 30 personen werk verschaffen. Nog deze winter hoopt men deze gieterij in bedrijf te stellen. Ernstig ongeval. Dinsdagmorgen omstreeks half zes wilde de 28-jarige P. R. van het motorschip „Dankbaarheid" I, alhier, de motor aanzetten. Ongelukkigerwijze werd een bus met olie door het vlucht- wiel gegrepen, waardoor R. de olie over het lichaam kreeg. Daar de olie ook in aanraking kwam met de snel- verhitter en vlam vatte, stond ook R. spoedig in lichte laaie. Hij had de tegenwoordigheid van geest direct over boord te springen, hetgeen echter niet kon verhinderen dat R. toch nog ernstige brandwonden aan hoofd en handen op liep. Na medische hulp is hij naar huis gebracht. Zijn toestand is bevredigend. Geslaagde Jubileumfeesten. Zaterdagmorgen heerste reeds vroeg een gezellige drukte in de Dorpsstraat, waar de start plaats vond van de ver schillende groepen, die deelnamen aan de 15 km. wandeltocht, in totaal 150 deelnemers. Hiervoor waren 5 medail les, een lauwerkrans en een lauwertak beschikbaar gesteld, die resp. werden gewonnen door: 1. Wandelsportver. „D.O.S."; 2. Zeeverkenners; 3. Wandel groep „Breskens-Vooruit"; 4. Voor trekkers en Verkenners; 5. Meisjesgroep „Nieuwe Sluis." De lauwerkrans werd gewonnerf door de Padvindsters, ter wijl de lauwertak in het bezit kwam van de Volksdansgroep. Des namiddags om 2 uur was er een wielercours voor amateurs en nieuwelingen, waarvan de uitslag el ders in dit blad voorkomt. Om 5 uur werd de optocht van praalwagens opgesteld, 11 in getal, die allen wedijverden in fraaie afwerking en originaliteit, benevens versierde mo torrijtuigen en fietsen. Voor iedere deelnemer (ster) was een geldprijs be schikbaar gesteld. Des avonds had de ie opvoering plaats van het Openluchtspel. Zonder te kort te doen aan de ove rige punten van het feestprogramma, kan toch gezegd worden dat op beide dagen de hoofdschotel gevormd werd door het Openluchtspel „Boven de bunker," geheel belangeloos en spe ciaal voor Breskens geschreven door de heer J. Wesselink uit Oosterbeek, terwijl de regie berustte bij' de heer J. C. Ie Bleu. Hiervoor bestond dan ook grote belangstelling en het is bij allen zeer in de smaak gevallen. Het spel bestond uit 3 aaneen gesloten taferelen, het best aangeduid door: verleden, heden en toekomst, die elk vooraf werden ingeleid door de clamatie. In het eerste' deel kwamen op een troepje vluchtelingen, die, met enkele meegenomen schamele bezittingen, terug zijn gekomen, niet wetend waarheen zich te wenden, maar toch bemerkend dat het geschut niet meer gehoord wordt, de branden geblust zijn en geen vijand meer te bespeuren is en eigen lijk nog vragend hieruit de conclusie trekken dat het vrede is. Bij het 2e deel kwamen op de arbeiders, ambachtslieden, de vissers en de boe ren met hun attributen, die elk voor zich te kennen gaven weer opnieuw te willen beginnen en ieder op zijn wijze mede te werken aan de opbouw en voedselvoorziening niet alleen van Breskens, maar van geheel Zeeland en Nederland. Het slottafereel wordt gevormd door de jeugd, voorgesteld door de pad- vinders(sters) die beloofden het pad te zullen zoeken, niet alleen naar de een heid van Nederland, maar ook naar de broederschap der volken. De beide Chr. zangverenigingen zon gen gezamenlijk onder leiding van dhr. Basting na elk tafereel een toepasselijk lied. Na het laatste tafereel was dit het Wilhelmus, dat door alle aanwezi gen staande werd meegezongen. Dit spel is zeker door allen op zeer verdienstelijke wijze vertolkt, mede, omdat het gespeeld werd door Bres- sianen, van wie de meesten nog nooit voor het voetlicht zijn getreden, ja j zelfs nog nooit een openluchtspel had den gezien. Het was dus een spel: „Uit het volk - voor het volk". Ieder heeft zijn best gedaan om het geheel te doen slagen en dat het ook werke lijk geslaagd is, hebben wij kunnen horen van allen, die in stille aandacht het spel hebben gevolgd. Breskens kan met voldoening terugzien op hetgeen in dit spel geboden is. Na afloop bood de voorzitter der Oranjevereniging de auteur en regis seur een fruitmand aan, terwijl ook de Burgemeester nog woorden van waar dering sprak. Op Maandag 6 Sept. werd begon nen met een optocht van alle school kinderen en padvinders(sters) met mede werking der muziekver. „Uit het Volk - voor het Volk". Daarna was er op het Spuiplein een openlucht-damspel met levende figuren. Des namiddags trok nogeens de stoet van praalwagens uit, waarna Lou Spier een vertoning gaf met de pop penkast, enige goocheltoeren en een sprekende pop vertoonde. Des avonds waren er muziek- en zanguitvoeringen door de plaatselijke muziek en de beide Chr. zangvereni gingen. Hierop- volgde dan de tweede ver toning van het Openluchtspel, waarvoor eveneens weer goede belangstelling was. Aan het einde werden auteur en regisseur door de voorzitter der Oranje vereniging bloemen aangeboden, terwijl voor de declamatrice van een onbekende bloemen waren geschonken. Een gezellige stoelendans besloot de feestelijkheden. Op beide dagen werden de schoolkinderen getracteerd. Wielersport. Zaterdag 4 Sept. werd alhier de traditioneel geworden wielerwedstrijd gehouden voor amateurs en nieuwelingen over een afstand van 100 km. Deze cours, die anders de Zaterdag van ker- mis plaats heeft, was nu, in samenwer king met de Oranjevereniging, ingelast in het kader der feestelijkheden. Onder grote belangstelling wordt voor af door de voorzitter der Oranjevereni ging de renner W. van Est gehuldigd voor zijn prestatie en vierde plaats in de wereldkampioenschappen te Valken burg behaald. Om kwart over twee wordt dan gestart en gaan 24 renners het zeer zware parcours op De eerste ronde wordt kalm afgelegd, maar daarna komen de sterkste renners naar voren. In de vierde ronde verliezen wij al één onzer grootste favorieten W. Wagtmans, die door een val uitgeschakeld werd. Ook H. v d. Elshout wordt doof pech uitgeschakeld en daarna J Geerts. De overige renners houden er steeds een straf tempo in van om en bij de 38 km. v. Est pikt dan achtereenvolgens een 3- tal premies weg; ook Drost uit Haarlem en Jansen uit Axel laten zich niet on betuigd in deze strijd. Maar in de 10e ronde komt van Est sterk naar voren en laat aan het medelevende publiek zien wat hij in z'n mars heeft door de cours als groot overwinnaar met een voor sprong van 2 minuten te winnen. De uitslag is als volgt1 W. v. Est. St Willebrord 2 Jansen, Axel 3 M. v, d. Veeken, St. Willebrord; 4 M. G. Drost, Haarlem 5 J Mangelaars, Hoo- gerheide6 H. Dam, Oudenbosch7 L. v. d. Eijnden, Ossendrecht8 M. v. Erp, St, Willebrord 9 J. Konings, Breda; 10 J. de Coninck, Schoondijke. De premies zijn geschonken doorCafé Gebr. Pleijte; Steijaert, (Volksblad); Café Fr. MonjéCafé C. v. d. BroekeTaxibedrijf Heijboer v. d. Vijver; Café A. Roest; J. A. Keijmel, (Brouwer)Café Iz. Duininck Café N. C. ValkCafé Jac. v. d. Velde Gebr. Vergouwe, (Bouwbedrijf); Sportmannen uit Breskens J. Hovestadt, (Horloger)Coöp. OverslagP. Luchtmeijer, (Winkelier)van Waes-Boodts, (R. v. Quekelberghe), allen te Breskens; Fa. Meijer, (Brouwer), Oostburg; Boorsma, (Melkhandel), IJzendijke; Sport vereniging, Oostburg. A. d. K. Groede. De waarheid ontsluierd! De duisternis verdreven! De grote bazar van Groede, de ba zar, waarvoor een comité van niet minder dan 30 dames maanden en maanden hard heeft gewerkt, zal op Vrijdag 24 Sept. a.s., op een nog nader te bepalen uur, op feestelijke wijze worden geopend. Op deze bazar zullen niet alleen zeer veel mooie prijzen, maar ook veel feestvreugde zijn. De pret zal er hoogtij vierén. Maar ook zal U er de waar heid worden ontsluierd. Want het bazar-comité heeft de medewerking ver kregen van een van de allerbeste waar zegsters van Nederland en wellicht het

De Schakel | 1948 | | pagina 2