Boven de Bunker. I94°* de machinist als maar door bellen; te veel gebruik maken van de stoomfluit mocht hij niet, want dan kwam hij stoom te kort, zeer zeker in Breskens, want daar moet de tram een aanloop nemen tegen de hoogte bij het Keipad. Na jaren kwam de zijlijn Oostburg- Cadzand tot stand. Druk is die lijn nooit geworden, zeker niet voor passagiers. Verleden jaar althans was dat op dit traject, toen doorgetrokken naar Retranchement, nog steeds niet het geval en dikwijls heb ik toen die tram zien rijden met slechts één passagier en zelfs wel met alleen de conducteur. Ik hoorde toen, dat die ritten naar Retranchement werden ingelegd om de overwerkte conducteurs een vrijen dag te geven, die op deze lijn beter tot zijn recht kwam dan thuis, waar ze door moeder de vrouw op hun vrijen dag in de huishoudelijke bezigheden zouden zijn ingeschakeld. Voorwaar een verstandig idee van de directie. Als die directie een soortge lijke menslievende uitvinding binnen kort kan doen voor de jakkerende bus-chaufleurs, zijn we ,voor deze men sen ook weer op de goede weg, doch dan geen ritten naar Retranchement op de huidige route. De lijn Breskens-Sluis via Retran chement is een roemloze dood gestor ven door het opheffen van de Belgische dienst Knocke-Retranchement. Dit had een ideale verbinding kunnen zijn, wanneer men er had kunnen toe komen, om op Nederlands gebied met een dieseltrein of electrische tram te rijden. Helaas is men daartoe niet overgegaan of niet over kunnen gaan en waar van een behoorlijk oplappen van baan en materiaal moest worden afgezien, moest en kon de volgende stap geen andere zijn, dan het personenvervoer op de lijnen van de S.B.M. geheel stop te zetten en dit in het vervolg uitsluitend met autobussen te verwerken. We mogen dit betreuren - en persoonlijk doe ik dat, omdat ik de voorkeur geef aan een gezellige rit in de tram boven het gejakker in een ongezellige autobus - doch het leven gaat nu eenmaal in een andere richting voort dan wij, oudere mensen, dat wellicht wensen. We leven in een tijd waarin alles verandert, alles snel gaat (behalve de wederopbouw), alles blijkbaar snel moet gaan en daar moeten we ons bij neerleggen ook bij de vervanging van de stoomtram door autobussen. Maar toch vind ik het jammer dat ik bnze goeie ouwé tram in de voor mij zo bekende en aantrek kelijke omgeving blijvend moet missen. Onze goeie, ouwe S.B.M.-tram is dood, zo dood als de spijker in een doodkist, zoals Charles Dickens eens zo treffend uitdrukte en haar weder-opstanding is niet waarschijnlijk te achten. L. Tijdens de Oranjefeesten, welke in het be gin van September te Breskens zullen worden gehouden ter gelegenheid van de Troons wisseling, zal worden uitgevoerd een Open luchtspel, getiteld: „BOVEN DE BUNKER". Dit openluchtspel is geschreven door de be kende auteur J. Wesselink uit Oosterbeek, die reeds verschillende openluchtspelen heeft samengesteld, welke bijzonder in de smaak van het publiek zijn gevallen. Wij hebben van de tekst van het komende openluchtspel „Boven de Bunker" kennis kunnen nemen en wij mogen het Oranje comité te Breskens gelukwensen met dit ge schenk van de heer Wesselink, die de tekst Juist op het ogenblik, dat Cecil met zes vlugge bewegingen van zijn wapen zes houwen van de sheik had gepa reerd, om de Bedouïn zijn eigen staal thans door de reusachtige borst te jagen, zwenkte Cigarette met haar merrie naast hem. „Mooi geraaktl De kans is gekeerd. Attaqueert!" Zij deed het commando zo flink als een maarschalk van 't Keizerrijk zelf. Haar gela it gloeide en straalde van het wilde oorlogsvuur. Met het vaandel in de vuist, stortte zij zich midden tussen de Bedouinen dwars over de lijken van honderden verslagenen en achter haar stormden de verse escadrons op de vijand in en golfden de rode burnous der spahis in de wind. Onversaagd stormde zij in tegen een tal van sabelhouwen en wekte haar „kinderen" tot een telkens hernieuwde aanval op. - Al die tijd viel de zon niet volle kracht op haar glansrijk, bezield wezen en zwierde de grimmige, grijze raaf met zijn schril: Teu! Teu! Teu 1 boven haar. (Wordt vervolgd). van „Boven de Bunker" con amore voor Breskens heeft samengésteld. Wanneer de uitvoerders er in mogen slagen van dit open luchtspel een goede uitvoering te geven, zul len de bezoekers een genotvolle avond heb ben en ongetwijfeld naar een herhaling daarvan verlangen. Het stuk past geheel in deze tijd en hoewel de titel een spel van of over de oorlog doet verwachten, is dit geens zins het geval. Het is, zoals de schrijver in zijn proloog zegt, een spiegel van ons leven, van ons leven in zijn leed, zijn kommer en droeve angst en ook van ons leven in zijn kracht, zijn moed, vreugde en vrijheid, van de opgang der jeugd, van een vrij en blij geloof en van een vertrouwen in de toekomst, onder de bezielende leiding van onze nieuwe Vorstin, onze jonge Oranjetelg. Wat ons nog aan de oorlog doet herinne ren is in de aanvang van het spel, waar in de verte nog het oorlogs-gerommel klinkt en waar een grijsaard optreedt, die voor zich zelf wegens zijn ouderdom de moed heeft verloren, doch zich desondanks staande meent te moeten houden om leiding te kunnen ge ven aan de radeloze vaders, moeders en kin deren, voor wie het leven nog niet ten einde spoedt en voor wie n"a de oorlog nog een nieuw, een vrij leven kan beginnen. Het oorlogsgewoel verstomt en de ster van de vrede, aan wier verschijning niet meer kon worden geloofd, verschijnt weder en ver kondigt de grote boodschap. De van God ontvangen vrede is gekomen en daarmede is de moedeloosheid van de hongerende massa verdwenen en het vertrouwen, het geloof' hersteld. De vrede is gekomen over ons land en daarmede is herboren de arbeid aan het goede en het schone, de arbeid van land en volk. Nu treden op de werklieden in de fabrie ken en werven, de werkers aan de herop bouw van verwoeste steden en dorpen, de vissers die wederom kunnen uitvaren ter vis vangst, de boeren die wederom hun akkers kunnen bebouwen om weldra koren te kun nen oogsten voor het hongerend Nederland. Herdacht worden ook de vissers van Bres kens, die bij hun nobel streven om het hon gerend volk van vis te voorzien, het leven moesten laten in vliegende storm en woeste zee endesondanks door anderen in hun ge vaarlijk bedrijf worden vervangen. Niet ver sagen, doch moedig voorwaarts 1 De adel van de arbeid wordt boven alles verheven, want de arbeid bindt de man aan vrouw en kroost, bindt dè man aan volk en land. De arbeid geeft aan het leven doel en zin. Arbeid naast vrijheid, vrijheid van denken en vrijheid van geloof, erfdeel van de grote Willem van Oranje. De jeugd komt op, voorgesteld door pad vinders en padvindsters. De jeugd, die de toekomst bouwt op de door de ouders ge legden grondslag. De ouders, die hebben ge werkt onder de bezielende leiding van Koningin Wilhelmina, onze grote Vorstin, die al haar beste krachten gedurende vijftig lange jaren aan Haar volk heeft gewijd En nu zal de jeugd onder de leiding van een jonge Oranje, van een jonge Koningin Juliana, op Wie al haar vertrouwen is ge vestigd in de volle overtuiging dat dit nim mer zal worden beschaamd, verder voort bouwen aan de jonge broederschap onder het Nederlandse volk. De padvinders en -vindsters zoeken en zullen vinden het pad dat leidt naar een gelukkige toekomst, waarin de Ne derlanders eens van zin, in volle vrijheid kunnen werken aan de opbloei van ons Koninkrijk en waarin weldra zal terugkeren de vroegere welvaart, door eensgezind en ge staag werken, onder de voortreffelijke leiding van ons jonge Koningin Juliana. De vlaggen van de Nederlandse gewesten gaan wederom overal omhoog en hoog daarboven rijst de vlag van Nederland met de wimpel van Oranje, als het symbool van de vrijheid over lancl en zee. De gouden vrijheid van de Prince van Orangiën, vrij en onverveerdt. Met deze apotheose wordt dit openluchtspel onder het zingen van het eerste en het zesde vers van het Wilhelmus beëindigd. Een treffender uiting van eerbiedige hulde aan ons Oranjehuis ware ter gelegenheid van deze belangrijke Oranjefeesten moeilijk te be denken en naar onze mening is de ontwerper van dit openluchtspel in zijn opzet, om een toepasselijke huidebetoging te vinden bijzon der geslaagd en wij twijfelen er dan ook niet aan dat niet met één opvoering zal kunnen worden volstaan en om herhaling zal worden verzocht. De zang in dit openluchtspel wordt ver zorgd door de beide zangverenigingen van Breskens, die daarvoor een gezamenlijk koor hebben gevormd van meer dan tachtig deel nemers. Ook hier dus wederom een samen werking die nooit hoog genoeg gewaardeerd kan worden en welke geheel ligt in de lijn die steeds door Hare Majesteit Koningin Wil helmina is uitgestippeld en ongetwijfeld door Hare troonopvolgster, Koningin Juliana zal worden voortgezet, tot heil van ons land en volk, zowel hier als Overzee. NIEUWE BONNEN. Voor het tijdvak van 29 Aug. t/m 11 Sept. Brood: 167-1 brood 800 gr. (geldig t/m 4 Sept.); 168 brood 400 gr. (geldig t/m 4 Sept.); 169 algemeen 400 gr. of 1 rantsoen vermicelli. Bloem: 171 algemeen 100 gr. bloem of zelf rijzend bakmeel of kindermeel; E 195 500 gr. bloem., zelfrijzend bakmeel enz. Vlees 164-vlees, 166-vlees 100 gr; 165-vlees 300 gr. Boter: 170 algemeen 250 gr. boter of mar garine of 200 gr. vet; 175 algemeen 250 gr, boter of margarine of 200 gr. vet; 181 al gemeen 125 gr. boter of margarine of 100 gr. vet; B 189, C 191 500 gr. boter of margarine of 400 gr. vet. Suiker: 172 algem. 500 gr. suiker, boterham strooisel, enz. Kaas: 176 algemeen 200 gr. kaas of 250 gr. korstloze kaas; 1S2 algemeen ioo gr. kaas of 125 gr. korstloze kaas. Zeep: 177 algemeen 225 gr. huishoudzeep of 180 gr. toiletzeep; 183 algemeen 450 gr. huishoudzeep of 350 gr. toiletzeep. TABAK- en VERSNAPERINGEN QA, QB en QC 808. Versnaperingen: 99-versnaperingen 200 gr. versnaperingen, enz.; 102-versnaperingen, 100 gr. versnaperingen, enz. Reserve G tabak, Reserve E versn., Reserve H versn. 100 gr. versnaperingen, enz. BONKAARTEN ZA, ZB, ZC, ZD, ZE, MD, MF, MG, MH 810 (bijz. arbeid, a.s. moeders en zieken). Geldig zijn de bonnen van de strook P. De bonnen 164, 165 en 166 Vlees blijven geldig t/m 18 Sept. a.s. Plaatselijk Nieuws Groede. Een goedkope fiets! Men zegt wel eens, dat de laatste loodjes het zwaarst wegen. Voor de bazar van Groede gaat dat spreekwoord echter beslist niet op, want alles gaat bij deze bazar crescendo. Dit vooral als gevolg van de grote medewerking, welke ons bazar-comité van zo velen krijgt. Telkens ook weer krijgen wij goedge meende en weldoordachte adviezen. Raadgevingen, waarvan wij maar al te graag een dankbaar gebruik maken. Zo werd ons dezer dagen geadviseerd, de bazar toch vooral goedkoop te houden, daar een goedkope bazar altijd het meeste succes oplevert. Met dit betoog zijn wij het volkomen eens. We besloten dan ook, alles zo goedkoop mogelijk te verkopen, of te verloten. Als resultaat van dit besluit zal er op onze bazar een fonkelnieuwe fiets geloot knnnen worden voor de som van één cent. En niet alleen een prachtige fiets, maar ook een naaibox en vele andere mooie prijzen zullen voor het luttele bedrag van één cent Uw eigendom kunnen worden. Hoe dat mogelijk is! Dat zeggen we U graag op de laatste Zaterdag van September, wanneer onze bazar op volle toeren draait! Of het op onze bazar behalve goed koop, ook gezellig zal zijn? Daar mag U van verzekerd zijn! Niets laat ons, uit dertig dames bestaande, bazar-comité onbeproefd, om het de bezoekers van onze feest avonden zo gezellig mogelijk te maken. De nodige „gangmakers" hebben we ook al. Zo komt er o.a. een groot aantal van onze oud-militairen van En waar deze zijn, is er volop pret en jolijt. Aan „sfeer" zal het op onze bazar dan ook zeker niet ont breken. Evenmin als aan fraaie hand werken (zonder punten!) en prachtige andere geschenken. Ook de afgelopen week hebben we weer zo het een en ander gekregen, te weten van Boek en breinaaldenkoker, J. d. L. Geborduurd kleedje, mevr. C. (Haarlem). Theemuts, E. L. Geborduurd jurkje, C. J. 10 doosjes Haagse hopjes, «P. V. 25 gulden, A. P. Padvinderstrommel, G. W. (Zaltbommel). Jongenspakje, A. v. d. H. Divankussen, J. v. M. Speldenkussen, pakje koffie en 2 vaasjes, L. V. 1 pak thee, A. L. Nachtzak, W. L. Babypakje, H. E. Dat wij deze milde gevers, alsmede al die dames, die zulke mooie hand werken voor ons vervaardigen, dank baar zijn, behoeft geen betoog. Geachte lezer, of lezeres, wie of wat gij ook zijt, houdt Uw laatste Zaterdag van September vrij voor onze bazar! Schoondijke Concert Kon. Mil. kapel. De vorige week werd alhier op ini tiatief van de Oranjevereniging een schitterend concert gegeven door de Kon. Militaire Kapel o. 1. v. Kapitein directeur R. van Yperen. Het programma luidde als volgt 1. Marche de Gendarmerie Beige, A. Prevost. 2. Ouverture „Ruslan and Ludmille", Glinka. 3. Slavonische Rap sodie no. II, G. Friedeman. 4. Valse de Concert, A. Glazounov. 5. Espana Rapsodie, E. Chabrier, bew. W. v. d. Linden. 6. Mars „Hollywood", K. J. Alford. 7. Ouverture „FraDiavole" A. Auber. 8. Suite „Les deux Pigeons", A. Messager. 9. Mars-potpourri „Pas sing of the Regiment", A. Winter. Velen hebben oprecht genoten van deze uitvoering. Burgemeester van Rose velt bracht dank aan allen, die hadden medegewerkt tot het doen slagen van deze avond, waarna op ver zoek werd gespeeld de mars „The Stars and Stripes" en „Turf in je ransel", welke evenals het vlot afge werkte programma met daverend ap plaus werden beantwoord. Nieuwvliet Jubileumfeest. Ook alhier zullen op Donderdag 2 Sept. a.s. ter gelegenheid van het jubileum van H.M. de Koningin volks- en kinderspelen worden gehouden, terwijl er 's avonds muziek- en zang uitvoeringen zijn. Er staat ook een baankoers voor Sintepierenaren met gewone rijwielen op het programma. Waterlandkerkje. Afscheid van Ds. G. van IJ peren. Zondag 22 Aug. om 2.30 uur ging voor het laatst, als predikant te Water landkerkje, Ds van IJperen voor in de dienst des woords, in zijn gemeente, die hij ruim 15 jaar diende. „Verblijdt U te allen tijde" (Phil. 4 vers 4 was zijn Tekst Met dat tektwoord had hij ook zijn intree gedaan. Voor de afloop van de dienst sprak de scheidende predikant nog hartelijke woorden van dank voor gemeente, kerkeraad, koster, organiste en collega's. Bij de beantwoording sprak allereerst de burgemeester, die vooral zijn dank uit sprak namens de burgerij, voor zijn vele werk voor alle gezindten. Ds. Fournier van Oostburg dankte hem voor het vele werk dat Ds. van IJperen in allerlei functies voor de classis had verricht. Hoewel geen mens onvervangbaar was, zou het toch niet meevallen om in de nu ontstane lege plaatsen te voorzien Namens de ring sprak Ds. Schopenhauer van Schoondijke. Hij sprak zijn dank uit voor de bijzondere steun die hij en de andere jongere collega's van hun oudere, die ver hun meerdere was, hadden ontvangen Na enkele woorden van de consulent Ds. Doorn van IJzen- dijke, zei nog Ds. Beukenhorst, oud predikant van Sluis, dat hij, als ruim 80 jarige, blij was aanwezig te kunnen zijn bij dit afscheid van een collega waarmee hij zo veel en zo goed had samengewerkt en van wie hij wist, dat wat hij zei, altijd zo persoonlijk was. doorleefd en gemeend, De gemeente zong hierop haar scheidende dominé Gezang 263 vers 1 toe Dat het niet alleen een afscheid van Waterlandkerkje was, bleek uit de aan wezigheid van velen uit de omliggende dorpen. Oostburg Feestweek. Ondanks de vele moeilijkheden, waarmede Oostburg heeft te kampen, stelt deze zwaar getroffen gemeente alles in het werk om weer als vanouds het trefpunt van West Zeeuwsch-Vlaan deren te worden. Oostburg heeft dan ook de gelegenheid, die haar door de a.s. feesten wordt geboden, om haar betekenis als centrum gemeente naar voren te brengen, niet ongebruikt gelaten. Hiervan getuigd het programma van de feestweek van 31 Augustus t/m 6 September a s uit welk programma wij hier enkele attracties willen weergeven. Op Dinsdag 31 Aug. gaat in het Ledeltheater de revue; ,,lk zal hand haven" op te voeren door de gecombi neerde plaatselijke toneelverenigingen. Op 1 Sept. vind een wegcours voor wielrenners plaats, terwijl de volgende dag brandweerwedstrijden worden ge houden, gevolgd door een waterballet. Op 3 Sept. worden de bewoners van ons gewest in de gelegenheid gesteld om kennis te maken met de boks- en worstelsport. Hieraan verlenen medewer king de boksclub D.O S uit Vlissingen en de Gebr. Th. en J H. Nolte. Eerst genoemde is professional bokskampioen van Nederland in het licht- en bantamgewicht. Zijn broer is ex-kampioen boksen amateurs in het bantamgewicht en kampioen van Nederland worstelen. Op 4 September wordt 's middags een Internationaal Concours Hippique en 's avonds een groot vuurwerk ge houden. Een voor deze streek geheel onbe kende sport vindt op Zondag 5 Sept. plaats en wel een Rugby wedstrijd tussen twee 15-tallen van de Gooise Rugbyclub. Deze gebeurtenis wordt voorafgegaan door een voetbalwedstrijd Die zelfde dag concerteert het be faamde Muziekkorps van de Philips- fabrieken uit Eindhoven, terwijl 's avonds een herhaling van de Revue zal plaats vinden. Verder vinden we in de feest gids nog talrijke andere attracties zoals muziek- en zanguitvoeringen, optocht, kinderoptocht, verlichte optocht, kinder- lampionoptocht. bal-champétre, kinder en volksspelen en wielerwedstrijden voor burgers op gewone fietsen.

De Schakel | 1948 | | pagina 2