Reeds vijf fiimjeeps geadopteerd. banket De mogelijkheid tot adoptie van de z g. filmjeeps, die de NIWIN ten ge tale van tien heeft aangekocht om als rijdende bioscopen geheel zelfstandig voorstellingen te geven bij de Neder landse militairen op de buitenposten, is buitengewoon goed ont-zangen Niet alleen hebben de Nederlanders op Cura9ao en in Denemarken bereids een. jeep geadopteerd, maar thans hebben reeds de Nederlandse firma's Kwatta in Breda, van Nelle in Rotterdam en Prudenta in Amersfoort ieder een film jeep geadopteerd. De NIWIN zal de jeeps voorzien van filmprogramma's (hoofdfilm plus Nederlands en Wereld nieuws). - NIEUWE BONNEN. BONNEN VOOR BROOD. 127-1 Brood 800 gr. brood (geldig t/m 21 Aug. a.s.) 128-1 Brood 200 gr. brood (geldig t/m 21 Aug. a.s.) ALLE BONKAARTEN. Suiker: 132 Algemeen, 750 gr. suiker, boterhamstrooisel enz. of r 500 gr. jam, stroop, enz. of 750 gr. ver snaperingen. Brood: 133 Algemeen, 400 gr. of 1 rantsoen vermicelli e.d. Boter: 131 Algemeen, 250 gr. boter of margarine of 200 gr. vet. Eieren: 130 Algemeen, 1 ei. BONKAARTEN KA, KB, KC 808. Boter: 136 Algemeen, 250 gr. boter of margarine of 200 gr. vet Kaas: 137 Algemeen, 200 gr. kaas of 250 gr. korstloze kaas; B 148, 200 gr. kaas of 250 gr. korstloze kaas. Brood: B 147, 800 gr. brood (geldig t/m 2 Aug. a.s.) Koffie: 139 Algemeen, 125 gr. koffie. Thee: 138 Algemeen, 50 gr. thee. Zeep: 140 Algemeen, 375 gr. zachte zeep plus 250 gr. soda. BONKAARTEN KD, KE 808. Boter: 151 Algemeen, 125 gr. boter of margarine of 100 gr. vet. Kaas: 152 Algemeen, 100 gr. kaas of 125 gr, korstloze kaas. Zeep: 153 Algemeen, 750 gr. zachte zeep en 500 gr. soda. Bloem: E 159, 500 gr. bloem of zelf rijzend bakmeel of kindermeel of kinderbiscuits. Brood: D 157, 800 gr. brood (geldig t/m 21 Aug. a.s.) TABAK- EN VERSNAPERINGEN- KAARTEN, QA, QB, QC 808. Versnaperingen: 93 Versnaperingen 200 gr. versnaperingen of 200 gr. suiker, boterhamstrooisel enz. of 400 gr. jam, stroop enz. 96 Versnaperingen, 100 gr. versna peringen of 100 gr. suiker, boter hamstrooisel enz. of 200 gr. jam, stroop enz. BONKAARTEN ZA, ZB, ZC, ZD, ZE, MD, MF, MG, MM 808. (bijz. arbeid, a.s. moeders en zieken): Geldig zijn de bonnen van de strook N. Uit een door ambtenaren van de C.C.D. ingesteld onderzoek bleek, dat een banketbakker te Delft van 1946 af tot heden voor ca. f 20.000 aan eieren, bewegende massa, die in kleur zo vol komen met de bruine vlakte en de donkere hemel in overeenstemming was, niet meer konden onderscheiden. Daar bij was 't bitter koud. De snerpende zeewind drong door merg en been en de man, die zich tegen het middaguur gaarne tot op het hemd zou hebben ontkleed, lag thans onder de tent van koude te rillen. Terwijl zijn makkers om hem heen sliepen, lag Cecil half gekleed op zijn leger. De laatste vier en twintig uur was hij met een fouragering mede geweest, een even uitputtende als zware arbeid. Het land was zo kaal en dor als een rotsvlakte. De paarden leden geducht, maar de soldaten niet minder. Het hooi voor de eerste was schaars en slecht. De konvooien le vensmiddelen voor de soldaten werden meermalen door de vlugge voortroepen des vijands genomen. Tot nog toe had de veldtocht volstrekt geen vruchten gedragen, wel veel mensenlevens ge kost. Ziekte en nachtvorst raapten de soldaten snel weg; daarbij leden de troepen in de schermutselingen ge- suiker, boter, margarine, bloem en bon nen zwart" had aangekocht Van deze producten maakte hij gebakjes, koeken en taarten, die voor 2 a 3 maal de vastgestelde prijs aan het publiek wer den verkocht, waardoor de door hem zwart" betaalde inkoopprijzen ruim schoots werden goedgemaakt. De pro ducten betrok hij van een 5-tal perso nen, die na verhoor allen bekenden Gedurende dit onderzoek bleken nog een 10-tal banketbakkers, een winkelier, een melkslijter en een eierenhandelaar, allen uit Delft, zich in meer of mindere mate aan dergelijke feiten te hebben schuldig gemaakt. In totaal kochten deze 13 verdachten voor ca. f 26 500.- aan goederen en bonnen In verband hier mede werden nog meer leveranciers geverbaliseerd. In totaal werd tegen 24 verdachten proces-verbaal opgemaakt. BURGERLIJKE STAND Gemeente BRESKENS. Over de maand Juli 1948. GEBOORTEN: 3, Willem Frederik Carel, zoon van Helsdingen, Carel Christiaan en van Stans, Cornelia Adri- ana; 7, Catharina Rachel Anna, doch ter van Jacobs, Johannes Pieter en van Dixon Jane; 8, Adrianus Willem, zoon van Doense, Hendrik en van Bosschaart, Adriana Tannetje Martina. HUWELIJKEN: I, van de Velde, Abraham Jacobus, oud 21 jaar, wonende te Breskens en du Bois, Maria Sara, oud 19 jaar, wonende te Breskens; 1, Pleijte, Jacob Jozias, oud 23 jaar, wonende te Breskens en de Baare, JohannaPieternella, oud 21 jaar, wonende te Breskens; 22 Wisse, Adriaan Alexan der oud 26 jaar, wonende te Breskens en Verduijn, Sara, oud 22 jaar, wonende te Breskens; 29, de Kruijter, Cornelis Johannis, oud 26 jaar, wonende te Breskens en Leenhouts, Maria Suzanna, oud 20 jaar, wonende te Breskens. OVERLIJDEN: geen. INGEKOMEN: 7, Vereist, Gerardus E. van Rotterdam naar Dorpsstraat 74, 8, Dierx, Jacob en gezin van Canada naar Noodplan M; 15, Bron, Willem en Echtgenote van Terneuzen naar Boulevard 77; 14, Verduijn, Franpois J. van Rotterdam naar Noodplan A 15, 19, van de Walle, Abraham J. en ge zin van Groede naar Visserijstraat 26; 19, Pijck, Theofiel A en gezin van IJzendijke naar Havenstraat 17; 21, Vergouwe, Willem J. en Echtgenote van Vlissingen naar Noodplan F 7; 19, de Bie, Petrus J. en gezin van Hoofdplaat naar de Hulludwarsstraat 17; 22, Sijnesael, Augustinus en Echtgenote van Hoofdplaat naar de Hulludwars straat 13; 23, Verdouw, Cornelia J. van Vreeswijk naar Noodplan C 7; 23; Verdouw, Izaak van Vreeswijk naar Noodplan C 7; 24, Klaassen, Adriana S. van 's-Gravenhage naar Boulevard 49; 27, Slis, Johannes en Echtgenote van Rotterdam naar Visserijstraat 8; 27, Boon, Piet en gezin van Bergen op Zoom naar Noodplan B 6; 29, de Badts, Antoin M. G. van Oudenbosch naar O SI. VERTROKKEN: 7, de Winde, geb. de Vuijst, Maria J. van Scheldekade 28 naar Vlissingen; 16, Neuféglise Abra ham van Noodplan, H 1 naar Axel; 21, de Lijser, Johannes en Echtgenote van Dorpsstraat 72 naar Aardenburg; 22, van Lare, geb. Klaassen, Anna M. van Noodplan C 6 naar Groede. duchte verliezen. Die gaten in de gelederen vulde Frankrijk dadelijk aan en men maakte van de handelingen op het krijgstoneel alleen dan gewag als ze met een enkel bloemrijk woord vermelden kon, dat de Bedouinen met zwaar verlies tot aan de rand van de Sahara waren teruggeslagen. Terwijl het kamp nog in diepe rust lag, was Cecil ontwaakt. Tot nog toe had Flick-Flack aan zijn borst lig gen slapen; thans echter voer het dier een rilling door de leden en wentelde het zich om. Cecil stond op en sloeg, met het hondje onder de arm, een blik buiten de tent. Dat zelfs de waak zaamste schildwacht een vijand niet zo instinctmatig voelde naderen als Flick- Flack, wist hij. Met scherp onderzoekende blik tuurde hij, toen de hond bleef brommen, in de richting van het zuiden. Daar trof ginds in de verte die dichte wolk zijn oog! Was het een naderende kudde vee, een voorbij drijvende nevelbank of het spel der schaduwen van de nacht en de morgenstond! Jubileumfeésten te Terneuzen. Wij ontvingen dezer dagen een keu rig verzorgd programma van boven genoemde feesten. Er zal een gehele week feest gevierd worden, te beginnen met Zaterdag 21 Augustus. O.a. is daar het, concert door de Kon. Militaire Kapel en een Interland Voetbalwedstrijd Feijenoord (Rotterdam) tegen La Gan- toise (Gent). Voor deze wedstrijd zijn vanaf heden reeds kaarten te bekomen bij de secretarissen van de plaatselijke voetbalverenigingen. VACANTIE We trekken door het land, Langs duinen en strand, Door het bos, over hei, Vrolijk lachend en blij. De fabrieksfluit heeft gezwegen Er uit, de wijde wereld in. We fietsen, lachen, lopen, zingen, 't Is vacantie I elk heeft 'n goede zin. De vrolijke zon, leidt ons door heel ons landje; Weg zijn de zorgen en weg het verdriet. Als je in je vacantie dan toch eens wilt zwerven, Vergeet dan de West Zeeuws-Vlaamse duinen [niet P. Leenhouts, Oostburg. Plaatselijk Nieuws Cadzand Bazar. De 3-daagse bazar der Ned. Herv. Gemeente alhier, ten bate van de bouw van een consistorie en verenigingsge bouw is goed geslaagd. Ds. Enker, die Donderdagavond de bazar opende, gewaagde van het zeer vlotte verloop der voorbereidende werk zaamheden en de grote medewerking van de Cadzandse bevolking, zowel als van oud-Cadzandtenaars, waarvan door velen prijzen waren geschonken. Reeds de eerste avond werden goede zaken gedaan. Er waren verschillende attracties, zoals kop van jut, rad van avontuur, schiettent, enz., terwijl er ook nog een mooie bloemenstand was en puntenvrije textiel, gemaakt door de vrouwenvereniging. Ook waren ver versingen met gebak te verkrijgen. Een bijzonder gunstige omstandig heid vormde wel het feit, dat een groot aantal kampeerders en hotelgasten, die momenteel in Cadzand verblijf hielden zo en passant „een bazartje pikten". De netto-opbrengst bedroeg pl.m. f 2500, Er zal nu nog een verloting worden gehouden, waarvan de prijzen reeds zijn tentoongesteld. Geslaagd. De heer M. J. Quakkelaar, tijde lijk onderwijzer aan de O.L.S. alhier, slaagde voor het examen hoofdakte. Volksdansen. Een 50-tal kinderen, dat in het „Zwin" verblijf hield in het kamp „De Pinksterblom," gaf Maandagavond een volksdans-demonstratie. Franse padvinders. Na een verblijf van ruim drie weken zijn Zaterdagmorgen de Franse padvinders weer vertrokken. Voor het gemeentehuis werd afscheid genomen, waarbij vele belangstellenden tegenwoordig waren. Er is steeds een zeer vriendschappelijke verhouding tus sen hen en de bevolking geweest. Dr. Faust. Een groep van 25 Delftse pad vinders, die hier momenteel verblijven, Nog een ogenblik bleef Cecil die wolk oplettend staan waarnemen. Toen wist hij wat die was of liever ge zegd, toen voelde hij dit uit instinct. Terstond dreunde zijn alarmkreet als het schallen van het koper over het ongewapende, sluimerende kamp. Een seconde later was die ganse schaar mensen, die daareven nog zo stil, zo roerloos nederlagen, in de hef tigste beweging. De slechts half ge klede mannen, die even te voren nog sliepen, stormden uit de tenten. Een uitstekende krijgstucht deed het overige. Met een snelheid, die wonderbaarlijk mocht heten, wapenden de mannen zich en traden in rij en gelid. Alles en alles was de afdeling een onderdeel van 't hoofdcorps, slechts om en bij de vijftienhonderd man sterk. Ze telde natuurlijk een escadron jagers, voorts twee bataljons zouauen, een halve compagnie tirailleurs en een troepje turco's, doch bezat geen enkele vuur mond. Maar 't was de bloem van 't leger in Algerië en in een seconde waren de mannen tot de strijd gereed.. Doch zijn voornemens een voorstelling te geven met een Marionnetten-theater. Opgevoerd wordt „Dr. Johannes Faust". Het stuk bestaat uit 5 bedrijven en duurt twee en een half uur. Depop pen, decors en geluidsinstallaties zijn door de padvinders zelf vervaardigd, hetgeen hen ongeveer f 500,- heeft gekost. Breskens Zomerkamp N.P.V. en N.P.G. In de week van 31 Juli-7 Augustus werd door de padvinders en padvinsters uit onze gemeente weer het jaarlijkse zomerkamp georganiseerd. De padvin ders trokken naar Baarle-Nassau (N.-B.) en de padvinsters sloegen hun tenten op bij Nispen (N.-B.). Naast een ge zonde vacantie-besteding bracht dit kamperen ook een flinke dosis oefening in de verschillende vaardigheden. Dat deze kampen en daarmee samen hangend ook de padvinders(sters)bewe- ging toch eigenlijk de belangstelling van iedere jongen en ieder meisje uit deze gemeente verdienen, behoeft geen verder betoog. Met de Sportvrienden naar het Westiand. Naar wij vernemen heeft de Sup portersvereniging „de Sportvrienden" alhier het plan, om bij voldoende deel name, op 5 September a.s. met een bus de voetbalvereniging v.v. „Breskens" naar Naaldwijk (Westiand) te verge zellen, waar men deelneemt aan het z.g. Druiventournooi. Dit is dan tevens voor vele Bres- siaanders een mooie gelegenheid om de vriendschapsbanden met hun West- landse vrienden te verstevigen. Het plan is 's morgens vroeg weg en over Antwerpen terug. Voor col lectief paspoort wordt dan gezorgd. Zie voor deelname advertentie in dit blad. Schoondijke Jubileumfeesten. Onder voorzitterschap van de heer A. J. de Klerk, vergaderde Maandag de Oranjevereniging. Allereerst werden besproken de te treffen maatregelen in verband met het concert van de Koninkl. Militaire Kapel op 20 Augus tus a.s. Verder werd gesproken over de feestelijkheden op 31 Augustus en 1 September. Een voorlopig programma werd opgesteld. Het bevat o.m. volks spelen, wedstrijden voor kinderen, op tocht, samenzang, openluchtfilm, muziek en zang. Sluis. CTngeval. Bij het hengelen viel het zoontje van F. in het water. Een ijlings toe gesnelde brievenbesteller wist het ventje op het droge te brengen. IJzendijke. Gemeentewerkman. In de gehouden raadsvergadering werd met 4 van de 6 stemmen no. 2 van de voordracht, de heer Joh. Mar tens, tot gemeentewerkman benoemd. Op no. 1 werden 2 stemmen uitge bracht. Zuidzande. Jubileumfeesten. Voor de feestelijkheden op 31 Aug. en 6 Sept. is een uitgebreid programma opgesteld. Er zullen op beide dagen volksspe len, muziek, zang en dans zijn. hoe wonderbaarlijk groot de snelheid van die gemeenschappelijke handeling mocht zijn, door de duizelingwekkende vaart, waarmede gindse krijgslieden met hunne witte, golvende gewaden en glinsterende zwaarden naderstormden, werd ze nog overtroffen. Uit de duis ternis doemden de steeds duidelijker wordende omtrekken der Bedouinen op, tot zij met het geluid van de zware vleugelslag en met de geduchte snelheid van de arend, op hen neer schoten, door het eveneens chargeren de escadron lichte cavalerie slechts weinige schreden afstands tegemoet gereden. Dreunend als van twee rotsgevaar ten, die tegen elkander worden ge slingerd, was de schok, toen de jagers, nog nauwelijks behoorlijk in het zadel gezeten, vooruitjoegen om de veld- wachten te redden, de eerste blinde woede van de aanval te breken en de meer achterwaarts geschaarde infante rie de tijd te geyen zich te wapenen en zich slagvaardig te maken. (Wordt vervolgd).

De Schakel | 1948 | | pagina 2