BRILLEN De nieuwe Regering, TWEE SOUVEREINEN GEDIEND ,fèz 'JBcüIemaefter" Nog steeds „Ncthinio". De schakel ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WEST ZEEUWSCH-VLAANDEREN 4e Jaargang Nummer 187 VRIJDAG 13 AUG, 1948 Drukkers-Uitgevers Firma SMOOR DE HULSTER - Boulevard 120 - BRESKENS - Telefoon 27 - Giro 358296 X Verschijnt iedere Vrijdag Abonnementsprijs f 1,— per kwartaalfranco per post f 1,15 Prijs der advertentiën 7 cent per m.m. bij abonnement korting Advertenties met „brieven onder nr. of bij ons te bevragen", 10 cent extra y Het heeft moeite gekost om de zaak voor elkaar te krijgen, doch eindelijk zijn we nu toch zo ver, dat er wederom een team is samengesteld, dat tot taak heeft de Nederlandse huishouding te voeren. Dat is niet zo eenvoudig als in een gewone huishouding, waar de vrouw des huizes den scepter zwaait, alleen heerschappij uitoefent en desnoods - doch dan alleen maar uit beleefdheid - aan het hoofd van de echtvereniging een advies vraagt, waaraan zij zich natuurlijk toch niet houdt. De huis houding van staat is evenwel, dermate ingewikkeld en veelomvattend, dat daar voor nodig is een zestiental heren van de huishouding, een team dus van niet minder dan zestien ministers. Voorlopig doen we het nog met een paar man te kórt om de doodeenvoudige reden, dat de aangeboden betrekking de daar toe aangezochten niet aanlokkelijk ge noeg voorkwam. Eerst heeft de vorige minister-president eindeloze pogingen aangewend om een stel ministers bij elkaar te krijgen, dat bereid zou zijn om met een bepaald regeringsprogramma voor het voetlicht te treden, doch dank zij de Partij van de Arbeid (schrijver dezes onderschrijft dien dank geenszins) kon hij daarin niet slagen. Niet alleen de Partij van de Arbeid was daaraan schuld, dóch ook bij de Christelijk Historische Unie bleek over het alge meen de geneigdheid te ontbreken om met Dr. Beel als premier in zee te gaan. Toen alzo de heer Beel zijn op dracht om een regering samen te stellen aan de Prinses Regentes moest terug geven, werd een soortgelijke opdracht gegeven aan de Voorzitter van de Tweede Kamer en in betrekkelijk kor ten, tijd wist de heer Van Schaick, een in het politieke leven volleerd virtuoos, een aantal mensen van verschillende politieke overtuiging te vinden, om on der het premierschap van Oud-Minister Drees, een nieuwe regering te vormen. Zoals hierboven gezegd, zijn er voor lopig nog twee vacante zetels, nl. aan Verkeer en Waterstaat en zijn de Mi nisteries van Oorlog en van Marine nog in één persoon verenigd, doch veertien personen werden bereid ge vonden om als minister op te treden. Voorlopig is de regering nu samen gesteld uit 6 Ministers van de Katho lieke Volkspartij, 5 van de Partij van de Arbeid, 1 van de Christelijk His torische Unie en 1 van de Volkspartij voor Vrijheid en Democratie, terwijl 'er voorts nog 1 z.g. kleurloze is, n.l. de heer Götzen, die ook vroeger als mi nister zonder portefeuille toegevoegd was aan de Minister voor Overzeese Gebieden. Ik wil hierbij opmerken dat FEUILLETON 101) door OUIDA Maar wat maakte dat hun uit? Ook het wilde genot van de strijd, de vrij heid van de bandeloze oorlogstoestand, de kans op buit, op vee, op vrouwen, wachtte hun immers ook! Die avond was er op de villa Aïoussa een gezelschap bijeen, dat niet alleen de naam van deftig verdiende maar zelfs heel wat aanzienlijker was dan men meestal te Algiers aantrof. Ver scheiden personen van even hoge rang als prinses Corona waren deze gevolgd naar de plaats, die zij een verban ningsoord noemde. Om de verveling te verdrijven wer den allerlei uttspanningen uitgedacht. Een half dozijn talentvolle Parijse ac teurs speelde op het kleine toneel achter de salons. Een keizerlijke prins had een paar beroemde Italiaanse zan gers in zijn jacht medegebracht. Een uitmuntend muziekkgrps deed zich horen en geestige zowel als vleiende OOSTBURG ik direct aanneem dat de heer Götzen in Nederland tot de kleurlozen behoort, doch daar ik mij goed meen te her inneren, behoorde de heer Götzeri in Indié tot de Christelijke Staats Partij; in Indië waren n.l. de Anti-Revolutio nairen en de Christelijk-Historischen verenigd in de Christelijke Staats Partij, dus rechts georiënteerd. Van de vroegere ministers keren niet terug de minister van Oorlog Fièvez, de minister van Verkeer en Waterstaat Vos, de minister van Onderwijs Gielen, de minister van Overzeese Gebieden Jonkman, de minister van Binnenlandse Zaken Witteman, de minister van Buiten landse Zaken Baron van Boetzelaer en de Minister-President Beel. De nieuwe minister van Overzeese Gebieden is het lid van de Tweede Kamer Mr Sassen, behorende tot de Katholieke Volkspartij, die onlangs als lid van het College van Negen naar Indië is gezonden om zich persoonlijk van de stand van zaken aldaar op de hoogte te stellen. Voor zover mij bekend is de heer Sassen voor Indië een onbeschreven blad en zal Indië ook voor hem wel terra-incognita zijn, doch naar mijn per soonlijk gevoelen schuilt daarin toch ook een groot voordeel en dat is, dat hij de aanhangige bestuurshervorming op onbevooroordeelde wijze tegemoet kan treden en daardoor een neutraler standpunt kan innemen, dan bijvoor beeld bij een Oud-gast als Indië-kenner het geval zou zijn. Immers een ieder die geruime tijd van zijn leven in Indië in functie is geweest staat niet geheel onbevooroordeeld tegenover de toekom stige verhouding Nederland-Indonesië omdat hij bij de beoordeling van zaken zich nimmer geheel kan losmaken van de daarbij betrokken personen die hij daar' vroeger heeft gekend en ook al, omdat hij het vroegere Indië nog steeds, zij het ook ongewild, voor ogen blijft houden; het voor ons zo goede oude Indië, dat in zijn vroegere vorm even wel nimmer meer terugkomen kan. Laten we ons gelukkig prijzen dat het ministerie van Overzeese Gebieden niet is toegevallen aan een lid van de Partij van de Arbeid, want dan was wellicht een voortzetting van het tot dusverre gevoerd beleid daarvan het gevolg ge weest. Dat beleid is door mede- en tegenstanders in Indonesische kringen nimmer begrepen en heeft *naar mijn mening geleid tot de halsstarrige hou ding, die in Repoeblikeinse kringen de laatste zes maanden ingang heeft ge- woorden werden de prinses in 't oor gefluisterd. Toch amuseerde zij zich niet, zelfs verveelde zij zich. „Wat zijn die mannen toch dom! Zij bezitten niet 'half zoveel geest als die soldaat!" dacht zij, terwijl zij een pair van Frankrijk de rug toekeerde. „Chateauroy heeft order gekregen met zijn jagers op mars te gaan," zeide een stem achter haar. Prines Corona had die woorden ge hoord en haar gedachten dwaalden nog verder af. Op hetzelfde ogenblik rende Ciga rette, aan een fee en een furie gelijk, met het nieuws de straten door. Ciga rette leefde voor de oorlog en voor de strijd, beminde het woeste trompet geschal, de dreunende tred der batal jons, de vliegensvlugge charge der lichte ruiterii, de dolzinnige tarantella van de zegepraal, als aan het bloed bad een einde was gekomen, het woeste hoera van Frankrijks dapperen. Aan dit alles was zij met hart en ziel gehecht en met de kreet van: ,,'t Is oorlog, oorlog, oorlog!" op de lippen, rende zij thans door de zwoele nacht vonden. Niet met geweld de zaak trachten te regelen, daarvan mag nimmer sprake zijn, doch wel karaktervastheid betonen bij de te voeren onderhande lingen en geen slapheid tentoonstellen. Iedere Indonesiër die met Westerlingen onderhandelen moet, verwacht van die Westerlingen vóór alles leiding en vast houdendheid aan gestelde voorwaarden. Laten we hopen dat onze nog jonge en frisse nieuwe minister van Overzeese Gebieden met onbevangenheid alle ko mende kwesties inzake de Indische be stuurshervormingen tegemoet zal treden en dat hij zich daarbij zal doen terzijde staan door adviseurs van de oude garde zowel als van nieuw-lichters, zowel hier te lande aanwezig als in Indië. Zoals gezegd treedt de heer Drees, oud-minister van Sociale Zaken, in het nieuwe kabinet op als Minister-President en ik geloof dat de meesten in den lande zich met deze keuze zullen kunnen verenigen. Minister Drees immers heeft het vertrouwen niet alleen van zijn partij genoten, doch ook van zijn tegenstan ders en z^jn staat van dienst bewijst genoegzaam, dat hij steeds met de beide benen op de grond is gebleven, hetgeen niet van al zijn partijgenoten kan wor den gezegd. Laten we hopen dat hij als Voorzitter van de ministerraad zijn medeleden van dat hoge college ook steeds op de begane grond zal kunnen houden. Als oude bekenden zien velen in de lande, niet met onverdeeld genoegen, de minister van Landbouw- en Voedsel voorziening en zijn ambtgenoot van Financiën, de heren Mansholt en Lief- tinck op hun plaats terugkeren. Bij de boeren staat over het algemeen de landbouwer-minister Mansholt niet be paald in de gunst en velen zouden de voorkeur geven aan een minder des kundige op eigen terrein, zoals bijvoor beeld ook Mr In 't Veld, die bij YVeder- opbouw terugkeert en als niet-metselaar tot nog tóe blijk heeft gegeven, de wederopbouw aan te kunnen. De heer Lieftinck heeft al zoveel critiek gehad, dat ik mij aan een herhaling daarvan niet schuldig behoef te maken. Hij heeft wellicht de zwaarste taak en ieder ander zou ook op die plaats in een of ander opzicht te kort zijn geschoten. Mijn enig bezwaar tegen hem is dat hij te veel professor is en dat als gevolg daarvan alle financieele manipulaties te inge wikkeld zijn geworden en dat de be lastingen in de praktijk zijn gepromo veerd tot een wetenschap in plaats van en zong voor de in geestdrift ontsto ken soldaten een Marseillaise van eigen vinding, een lied in 't schoonste bar- goens der kazerne, maar vlammen spuwend als een toorts en schetterend als het hoorngeschal door de manier, waarop zij het, met de driekleur hoog boven het hoofd zwaaiend, aan haar hoorders voordroeg. Zaraila. Aan Afrika's hemel stond de zon in het zenith. Van het krieken van de dag af woedde de strijd. Op het middaguur had die het toppunt bereikt. Diep in het binnenland, op de rand der grote woestijn, was de slachting onder een wolkeloze, staalblauwe hemel, een he mel, zo strak als een koperen plaat, onafgebroken voortgezet. De Bedouïnen hadden het Franse kamp in het midden van de dorre, zandige vlakte van Zaraila overvallen. Als een zwerm haviken aan de grenzen van de Sahara bijeengeschoold, hadden de stammen, die geweigerd hadden zich te onderwerpen nogmaals naar de wapenen gegrepen ter verdediging van een meer eenvoudig en praktisch in strument, dat ook door niet-geleerden kan worden bespeeld. Met de tegenstand die blijkbaar bestond tegen het optreden van Mr. Oud als minister mogen we zeker niet ons land doch wel de ge meente Rotterdam gelukwensen, dat zijn eminente Burgemeester nog niet missen kan. Ook daar valt voor hem nog zo veel goed werk te doen. L. ziet men jongelui en ouderen een beetje in het water plassen, hetgeen dan voor zwemmen moet doorgaan. Het meeste geniet men van het zomerseizoen, In dien men goed kan zwemmen. Zorgt dat gij niet bij de krabbelaars behoort. Leert zwemmen. SCHELDESTROOM. Kunt U zich nog herinneren le zer, de E.N.T.O S., de E.L.T.A., de R.E.G.A.T A.? De jeugd kan hierover niet meepra ten, maar ze zullen er wel opgetogen verhalen van gehoord hebben. Dat waren tentoonstellingen waar heel het land naar kwam kijken. En nu komt er in Amsterdam wederom een ten toonstelling van formaat, de „Nahinto," Nationale Handel-, Industrie- en Nij verheidstentoonstelling. Het feit, dat H.M. de Koningin 50 jaar ons land heeft bestuurd, is aan leiding geworden om de handel, in dustrie en nijverheid gelegenheid te bie den om de vooruitgang van hun be drijven in deze 50 jaar te demonstreren op een expositie, welke zal worden ge houden van 26 Aug. t/m 6 Sept. a.s. in de beide zalen van het R.A.l.-ge bouw te Amsterdam Men zal vele bedrijven in werking kunnen zien, o a een Krantenbedrijf compleet met telex, redactiebureau, zet machine, proefpers, zetbok en druk pers, welke pers 5 x daags een bulletin met het laatste nieuws drukt; voorts een diamantkloverij. Het nieuwste Fokker product de Promotor" wordt er ge- exposeerd, evenals de 5 m. hoge globe, aangevende alle scheepvaartlijnen en havens, die door de Nederlandse scheepvaart worden bevaren, resp. aan gedaan. De Amsterdamse haven als maquette met een nauwkeurige nabootsing van alle bedrijven en de verbindingen met de Noordzee en de Rijn. Kortom, het wordt zo, dat heel Ne derland zal optrekken naar de „Na hinto". de grenzeloze zandvlakten, van die zo geliefde strook dor, woest land, die voor de overweldiger van geen nut, voor de nomadenstammen zulk een schat was. Weder hadden zij de fakkel des oorlogs brandend in 't land ge slingerd en in 't zuiden vlamde het vuur van de krijg met volle kracht op. Met zijn mededogenloze, vurige tong werden honderden mensenlevens ver slonden en als de droge bladeren en het zwamhout bij een woudbrand, door het vuur opgelekt. In een wijde boog waren de stam men, zwijgend en snel en behoedzaam als een kat, in 't morgengrouwen voor waarts gestormd. Ditmaal had de waak zaamheid van de overweldiger deze niet gebaat. Ditmaal was het kamp der Franken overvallen. Zo onafgebroken hadden de vooruit geschoven vedetten en schildwachten getuurd naar een nevelwolk, die in beweging was, zolang hadden zij ge keken naar de schemerachtige omtrek ken van een buffel, die in de verte op en neer liep, tot hun oog vermoeid was en stak en pijn deed en zij die

De Schakel | 1948 | | pagina 1