Het Provinciaal be- stuur deelt mede. Op de proeftocht van de „Prins Hendrik" bleek de electrische instal latie nog niet geheel aan de verwach tingen te voldoen. De oorzaak zal ver moedelijk gezocht moeten worden in het feit dat de installatie in 1940 enige maanden onder zout water heeft gele gen. Ondanks de zeer zorgvuldige reiniging en reparatie ondervond de installatie daarvan nog steeds de na delige' gevolgen. Ook de 7 jarenlange opslag van de machines doet zijn invloed géiden. Nader onderzoek is reeds ingesteld en maatregelen worden beraamd om hier in definitief verbetering te brengen. In afwachting van het onderzoek kan nog niet worden medegedeeld, wanneer het schip in de vaart zal worden gebracht. NIEUWE BONNEN. Geldig van 18 t/m 31 Juli a.s. BONNEN VOOR BROOD EN VLEES. Vlees: 044, 046 Vlees, 100 gr.; 045 Vlees 300 gr. Brood: 047-I Brood 800 gr., 048-I Brood 200 gr. (geldig t/m 24 Juli). ALLE BONKAARTEN. Suiker: 050 Algem. 500 gr. suiker, boterham strooisel enz. of 1000 gr. jam, stroop enz. of 500 gr. versnaperingen. Boter: 052 Algem. 250 gr. boter of margarine of 200 gr. vet. Eieren: 053 Algem. 1 ei. Brood: 051 Algem. 400 gr. of 1 rantsoen ver micelli. BONKAARTEN KA, KB en KC 808. Koffie: 056 Algem. 125 gr. Thee: 057 Algem. 50 gr. Kaas: 058 Algem. 200 gr. kaas of 250 gr. korstloze. B 068 200 gr. of 250 gr. korstloze. Boter: 059 Algem. 250 gr. boter, margarine of 200 gr. vet. Zeep: 060 Algem. 225 huishoudzeep of 180 gr. toiletzeep. Brood: B 067 800 gr., C 069 400 gr. (geldig t/m 24 Juli). BONKAARTEN KD, KE 808. Kaas: 071 Algem. 100 gr. of 125 gr. korstloze. Zeep: 073 Algem. 450 gr, x>f 360 gr. toiletzeep. Boter: 072 Algem. 125 gr. boter of margarine of 100 gr. vet. Brood: D 077 800 gr. (geldig t/m 24 Juli.) Bloem: E 079 500 gr. bloem, zelfrijzend bak meel, kindermeel of kinderbiscuit. TABAKS- en VERSNAPERINGSKAARTEN ENZ. QA, QB, QC 808. Versnaperingen: 81 Versnaperingen 200 gr. of 200 gr. suiker, boterhamstrooisel enz. of 400 gr. stroop, enz. 84 Versnaperingen 100 gr. of 100 gr. sui ker, enz. BONKAARTEN ZA, ZB, ZC, ZD, ZE, MD, MF, MG, MH 808 (Bijzondere arbeid, a.s. moeders en zieken). Geldig zijn de bonnen van strook L. 'Deze bonnen zijn 14 dagen geldig. DUIVENSPORT. Duivenver. „Strijd in Vrede" te Groede. Uitslag prijsvlucht uit Moescroen op Zon dag 11 Juli 1938, jonge duiven. Los 11 u. 15 min. Aank. ie duif 12 u. 15 min. 35 sec., snelheid 1245 min. 1 Joh. v.d. Wege. 2, 16, 23 A. Vinjé. 3 L. de Jonge. 4, 11, 12, 20 C. Verstrate. 5, 7, 10, 28, 42, 43 Versprille Zn. 6, 15 D. Morel. 8 J. v.d. Wege O 1. 9, 21, 39 P. Vermeulen. 13 F. du Bois. 14 F. de Rooij. 17, 22 J. Stok- kerman. 18, 30 A. van Gijs. 19, 38 J. van Acker. 24 1. Porreij. 25 J. E. de Roeck. 26 J. Faas. 27, 41 A. Verstrate. 29 F. v.d. Wege. 3 b 32» 33» 37, 44, 47 J- van Haneghem. 34, 46 J. Frelier. 35 A. Robijn. 36 J. de Jonge. 40 J. Rogiers. 45 en ie overduif H. Elfrink. 48 I. Becu. 49 D. Aarnoutse. Idem oude duiven. 1 C. Verstrate. 2 A. Verstrate. 3 Geb. v.d. Hemel. 4 J. de Krijger. 5 P. Vermeulen. 6 J. Haak. 7 I. Porreij. 8 G. Dusardeijn. 9 Iz. Maas. 10 Versprille Zn. 11 en ie overduif J. v.d. Wege 'O 1. 12 Joh. v.d. Wege. 13, 18 J. Frelier. 14 F. de Rooij. 15, 16 I. Becu. 17 J. Maas. 19, 20 I. de Jonge. 21 A. v. Gijs. Uitslag prijsvlucht uit Quivrain op Zondag 11 Juli 1948. Los 13 u. Aank. ie duif 2 u. 37 min. 22 sec., snelheid 1117 m. per min. i J. Maas. 2 A. Leenhouts. 3, 7 J. de Krijger. 4, 5, 10 en ie overduif F. du Bois. 6 F. de Rooij. 8 I. Becu. 9 C. Brakman. die hem hadden gemaakt tot hetgeen hij was. De verwijderde tonen van een signaalhoren bereikten zijn oor. In de kazerne werd appel geblazen. Naar die zo welbekende tonen, die door de adem der winden werden getemperd, bleef hij staan luisteren, tot de laatste weergalm was weggestorven. Toen scheurde hij het papier, dat hij in de hand hield in stukken en wierp deze weg. „Mogelijk is 't zo toch nog het beste," klonk het half fluisterend van zijn lippen. „Met een zo gunstige wind en een zo kalme zee is schipbreuk lijden voor Berk bijna een onmogelijkheid, zou ik zeggen. En ik? - ik ben even goed hier als daar. Een goed veldsoldaat kan er uit mij groeien, iets anders niet". Daar vond zijn hand de dertig goud stukken in zijn sjerp. De herinnering BURGERLIJKE STAND. Gemeente GROEDE over de maand Juni 1948. GEBOORTEN: 4, Nelly Christian, d. van A. F. Vandaele en P. J. Cornelis; 4, Maria, d. van W. A. van Liere en E. Dekker; 10, Arlijn, d. van Ch. Sijne- sael en M. de Veij11, Petrus Fran- ciscus, z. van A. J. de Martelaere en I. M. Lampaert; 24, Wilhelmina Pie- ternella, d. van A. P. Provoost en A. W. Bentschap Knook; 26, Helena Jen- neke, d. van G. J. Jansen en J. A. Mole wijk. HUWELIJKEN: 24, A. C. van Dalen, jm. 25 j. te Middelburg en A. S. van den Bossche, jd. 21 j.; 24, G. O. Bo- keiaar, jm. 22 j te Zuidzande en P. L. van der Hooft, jd. 22 j. OVERLEDEN: 2, Maatje de Munck, ongeh. 52 j., d. van J. A. de Munck en M. Toussaint; 17, Jannetje Eliza beth Heule, ongeh. 70' j., d. van J. Pleule en J. Tromp. INGEKOMEN: 1, van Pamelen, Maria 5. van IJzendijke, naar O 20; 4, Du- sarduijn, Raymond A. J. van Brugge, naar O 17; 22, van der Hooft, Mari- nus en gezin van Oostburg, naar W 29 22, Jeurink, Jan van Sluis, naar O 145 28, Porreij, Helena F. echtg. E. Tour- nois, van St. Margriete (B.); 29, Ver donk, Josephus van 's-Heerenhoek, naar A 270a; 29, Catsman, Petronella C. J. van Rotterdam, naar A 267. VERTROKKEN: r, Vermeulen Pieter, naar Terneuzen, Steenkamplaan 55; 2, de Grpote, Izaak B. naar Breskens, Scheldekade 28; 3, Schautteet, Elvira C. echtg. R. H. P. Claijs, naar Zuid zande, W 40a; 14, Haak, Catharina, Wed. Ocké en gezin naar Nieuwvliet, Metteneijedijk ui; 16, Kalkhoven, Hu- bertina H. (echtg. K. Schautteet) naar Amsterdam, Uithoornstraat 9; 16, Over- dulve, Pieternella J. naar Schoondijke, Rijksweg W 47; 23, Roets, Alouisius naar Canada; 26, van der Hooft, Pau lina L. (echtg. G. O. Bokelaar) naar Zuidzande, M 50. PREDIKBEURTEN Zondag 18 Juli Breskens, 10,30 uur, Ds. Schopenhauer. Collecte Zuiderreefonds 6,30 uur, Ds. Wiebosch. Groede, 9 uur, Ds. Schopenhauer. Bediening H. Doop. Aangifte hiervoor Vrijdagavond om 7 uur in de consistorie. 0, Nieuwvliet, geen opgaaf ontvangen. Hoofdplaat, 10 uur, Ds. Winckel. Biervliet, 10 uur, Ds. Wiebosch. Schoondijke, 17,30 uur, Ds. Schopenhauer. Doopsgez. Gem. ^ardenburg 10,15 uur, Ds. Nolthenius. Ev. Luth. Gemeente Groede, 10 uur, Da. M. P. Stol. Geref. Kerk Breskens v.m. 10 uur, dhr. P. de Jonge, n.m. 2,30 uur, dhr. P. de Jonge. Clubgebouw voorm. fabriek Van Melle. Plaatselijk Nieuws Cadzand. Provinciale Zomerdag'C. J. M. V. Zaterdag j.l. was het een drukke dag voor Cadzand, wat al begon toen de extra tram uit Breskens met vele be zoekers voor deze zomerdag arriveerde. Aangezien de slechte weersomstandig heden, kon men niet buiten vergaderen zodat de bezoekers in de Ned. Herv. Kerk moesten samenkomen, welke voor dit doel was afgestaan. Nadat men een gemeenschappelijk lied had gezongen, opende de voorzitter van de provinciale commissie, ds. de Vries uit Middelburg, deze zomerdag en sprak er zijn vreugde over uit, dat ondanks de slechte weers omstandigheden nog zovelen waren opgekomen. Vervolgens hield Burge meester J. A. Leenhouts uit Cadzand aan de belediging, die hij ondergaan doch voor een ogenblik vergeten had, deed hem opspringen. Enkele secon den bleef hij peinzend staan, toen had hij zijn besluit genomen. Een half uur lang stapte hij met snelle schreden voort. Toen bevond hij zich voor de ingang van de villa Aïousa. Een inboorling van Soedan, die de functie van portier vervulde, vroeg hem beleefd wat hij verlangde. Cicil vroeg of de prinses thuis was. „Komt u van de markies?" „Neen, uit mij zeiven". „Wat?" De aangeboren vrees van de Afrikaan voor de franse soldaat was niet bij machte de minachtende verbazing te verbergen, die er lag in dat ene woord. (Wordt vervolgd). een toespraak en juichte het toe, dat juist Cadzand was gekozen en dat de jeugd naast het vele materiële ook het geestelijke, hoog houdt. Hij wekte de aanwezigen op om op de ingeslagen weg verder te gaan. Ook vestigde hij de aandacht op het natuurreservaat „Het Zwin". De beide Fanfarecorpsen „Excelsior" uit Cadzand en „Hosanna" uit Groede gaven tussendoor enkele nummertjes ten beste. Ds. Strating van 's Heer Abskerke-, behandelde het onderwerp „Het oude woord ook vandaag onze kracht". Spreker wees op de grote betekenis van de Bijbel voor de jeugd. De bijbel is het boek, waar de jeugd onder alle omstandigheden de kracht uit putten kan om te strijden tegen de zonde en de verleiding van het leven. Na een wandeling naar de zee, vond een kof fiemaaltijd en daarna een estafetteloop plaats, waarvan Goes winnaar werd. Des middags na de heropening trad ds. Wiebosch uit Biervliet, als spreker op met het onderwep „De jeugd in de branding". Hierin bepaalde hij zijn gehoor bij de jeugd, die door alle stromingen van deze tijd wordt meege trokken en als het ware in een bran ding is terecht gekomen. Ook- wees hij op Christus, die als loods aan boord moest worden genomen om door deze branding heen te komen. Na afloop vond nog een tweetal voetbalwedstrij den plaats tussen de Ring W. Z.-Vl. en de Ring Zuid-Beveland, welke met 3-1 in het voordeel van W. Z.-Vl. eindigde en de Ring W. Z.-Vl. tegen de Ring Walcheren, welke Walcheren met 1-0 won. Op deze Zomerdag waren er ongeveer 400 bezoekers. Hoog water. In het Zwin zijn door de hoge waterstand de vorige week vele konij nen verdronken. Zuidzande. Schoolreis. De kinderen van de hoogste klasse der Openb. lagere school hebben een uitstapje gemaakt naar Tilburg, onder leiding van het personeel en de ouder commissie, alwaar het dierenpark werd bezichtigd. Ook werd een bezoek ge bracht aan de vennen te Oisterwijk. De terugreis ging over Antwerpen, waar de tunnel werd bezichtigd. Retranchement. Kamperen. Deze zomer zullen in de duinen achter deze gemeente een 3-tal groe pen kinderen uit de omgeving van Hilversum, in de leeftijd van 6-12 jaar, twee weken komen kamperen. Het kamp staat onder leiding van Mevr. C. Schaake-Verkozen. Collecte. De collecte voor de tentoonstel ling „De Nederlandse Vrouw 1898- 1948" heeft opgebracht f 179,70. Tram Knocke. Met de opruiming van het elec trische net van de tramverbinding Retranchement-Knocke is een aanvang gemaakt, zodat is komen vast te staan, dat deze verbinding voor goed komt te vervallen. Hoofdplaat. Nieuwe muziekinstrumenten. Nu de bestelde muziekinstrumenten zijn aangekomen, beschikt de muziek vereniging thans over 17 nieuwe nik kelen blaasinstrumenten, een nieuwe kleine trom, terwijl de grote trom en enkele oude instrumenten nog in goede staat zijn. Men is dan ook weer vol goede moed met de repetities begonnen. Ongeluk. Onder het spel kreeg het zoontje van de heer P. een steentje in het oog en moest voor geneeskundige hulp in het Gasthuis te Sluiskil worden opge nomen. Biervliet. Kerkherstel. De werkzaamheden aan de zwaar beschadigde Hervormde Kerk alhier vorderen goed. De aannemer denkt de kerk voor het Kerstfeest gereed te hebben. Vergadering voetbal. In de gehouden jaarvergadering van de voetbalvereniging werden tot bestuursleden geközen de heren Dr. Hage en L. Versluijs. Tot leden van de elftalcommissie werden benoemd de heren A. Versluijs Jz., A. Versluijs Az. en J. Wisse. De kascommissie bestaat uit de heren H. de Puy, J. de Seijn en P. van de Sande. Nieuwvliet. Concert. De bekende Vlissingse accordeon vereniging „Crescendo" zal a.s. Zondag komen concerteren aan het Zeebad al hier. We mochten indertijd reeds eer der kennis maken met deze vereniging tijdens %en uitvoering, gegeven in de zaal van dhr. P. Cornelis. Velen heb ben deze uitvoering bezocht en zullen ongetwijfeld nog een prettige herinne ring daaraan hebben behouden. Thans bestaat de gelegenheid om een concert in de open lucht te beluisteren, waar voor, naar verwacht wordt, wederom veel belangstelling zal bestaan. De mu ziekliefhebbers zullen zeer zeker a.s. Zondag vrij houden voor het Zeebad Nieuwvliet om te kunnen genieten van de zeer populaire accordeonmuziek. (Zie verder de ;adv. in dit nummer). Groede. Ten voorbeeld Het blijft met de bazar van Groede maar steeds goed gaan. Dat kan ook haast niet anders, want tallozen geven aan deze bazar spontaan hun medewerking. Zo is er elke Dins dagavond een groot aantal dames in het gemeentehuis bijeen, om voor deze bazar te breien, te haken, te borduren enz. Maar ook op andere wijze wordt er aan het welslagen van de bazar hard gewerkt. Zo heeft - om een voor beeld te noemen - Mejuffrouw Verbuyt- Caboor geheel belangloos voor de bazar een sprei gehaakt. En wel een sprëi, welke zo bijzonder mooi is, dat het verloten, of verkopen daarvan wel erg gemakkelijk zal zijn. Elartelijk dank Mej. Verbuyt. Niet alleen voor de sprei, maar ook voor het voorbeeld, dat U ons, met Uw ijverig streven, gegeven hebt. Dat er in de afgelopen periode weer veel ontvangen is, bewijst onder staand staatje. Ook deze gevers en geefsters hartelijk dank. Tot slot zij nog vermeld, dat nieuwe giften (ook textielpunten zijn nog steeds welkom) gaarne worden ingewacht bij ons be stuurslid Mej. Leenhouts, Voorstraat 154 te Groede. Rookstel, P. L.-K.; Babyjurkje, J. H.- W.; Bloemvaas, nest schalen en room- stel, G. L.-H.; 2 Schilderijtjes, onder- leggers en kleedje, M. W.;"1 Couranten hanger, P. C.; Das, sokken, pannelap pen en een kraagje Mevr. V.; Kraagje met manchetten en een babytruitje, A. B.; Staartpan, I. H.; Fles appelwijn, J. B.Kleedje, W. R.; Hoofddoekje, A. M.; Overgooier en 3 knot_katoen, J. V.; 2 prachtige boekenleggers J. de B.; Doos met kinder theeservies en andere snuisterijen, P. V.; I 2,50, J. E.; 1 schortje, jurkje en ceintuur, Mej. B.; Ets, Mej. C.; Wandkleed, J. M.; 1 paar schoenen, Juffr. B.; Fotolijst, vloeiblok en een doos bouillon blokjes, J. S. Sokjes en snuisterijen voor de grabbel ton. N. N.; Lampje en vaas, J. M.; Lijstje, L. E.; Houtsnijwerk, P. L.; 2 wolwinders en 3 uitgesneden naalden kokers A. L.; 3 Flessen wijn, J. L.; 2 pakken custaard, N. N.; Geknoopt kindertasje Mej. de G. Hertenkamp. Het hertenkamp zal eerstdaags weer worden aangevuld met enige damherten, die door de stad Brussel aan de gemeente zijn toegezegd. P.T.T. De schrijver b/d P.T.T. J. de Hulster-Bruijnooge te IJzendijke, werd met ingang van 1 Juni 1948 benoemd tot kantoorhouder van het hulp-P.T.T. kantoor alhier. Breskens. Geslaagd. Onze dorpsgenoot J. J. van Luijk slaagde in Den Haag voor het diploma 3e stuurman Grote Handelsvaart. Aanbesteding. Voor het herstelwerk aan de muziek tent werd als volgt ingeschreven voor schilderwerk, J. Basting en A. Provoost f 588,W. Carels en Zn. f 459, Smidswerk Gebr. Leenhouts f 738, A. Heijboer f 718,A. P. Leenhouts f 697,50. TimmerwerkW. Jacobs f 1410,Allen te Breskens. Concert. Het muziekgezelschap de Kon. Fanfare „De Dendergalm" uit Dender leeuw (België), welke een rondreis ge maakt had door Walcheren gaf door tussenkomst van de V.V.V. alhier Zondagnamiddag een concert op de muziektent. Ondanks het ongunstige weer was er tamelijk veel belangstel- ling.

De Schakel | 1948 | | pagina 2