Wat doet het Rode Kruis? nog eens kunnen nalezen, zullen de op merking moeten maken dat, wat ik destijds over Indonesië schreef, geheel overeenkomt met de inhoud van bo venstaand manifest. Inderdaad, met een onverbiddelijke wil tot samenwerking onzerzijds met de goedwillende Indo nesiërs - niet met de huidige potenta ten in de tegenwoordige (gelukkig ver kleinde) „Repoebliek" - kan nog veel worden teruggewonnen van dat verloren paradijs en kan nog veel worden goed gemaakt aan het nog steeds Nederlands gezinde overgrote deel van het volk van Indonesië, tot heil van dat land en tot heil van ons Nederland. L. Opheldering omtrent het Nederlandse Rode Kruis. Het is een misverstand te menen dat: het Nederlandse Rode Kruis alleen een taak zou hebben in verband met oorlog. De bloedtransfusiedienst, de Moedermelkcentrale, de medewerking aan transporten van zwakke kinderen en van zieken zijn daar o.a. al reeds een bewijs voor; het Nederlandse Rode Kruis een in stelling voor liefdadigheid is. Zijn taak is het lenigen van nood die door ram pen is ontstaan; maar op terreinen waar reeds met vrucht door anderen wordt gewerkt, begeeft het zich niet. Daarom bemoeit het zich bijvoorbeeld niet met wijkverpleging, met onder steuningen of in principe met het zie kenhuiswezen; het Nederlandse Rode Kruis een vereniging is zoals men er iedere dag één kan oprichten. In het leven geroe pen bij Koninklijk Besluit en met op drachten die het bij K.B. gegeven zijn, maakt het Nederlandse Rode Kruis deel uit van een internationaal lichaam, dat steunt op twee Conventies die door de regeringen van bijna alle landen ter wereld ondertekend werden; het Nederlandse Rode Kruis een rijke organisatie is. De fondsen die het voor de oorlog bezat bleken bij de bevrij ding verloren te zijn gegaaii en het Ned. Rode Kruis is voor zijn arbeid ten bate van het Nederlandse volk aange wezen op de steun van het Nederl. volk; het Nederl. Rode Kruis een militaire organisatie is, omdat een deel van zijn werkers geüniformeerd is. Het is ech ter om practische redenen dat Rode Kruis-personeel uniformen draagt die het bovendien hetzij zelf betaalt of in bruikleen ontvangt. Het is een heel groot misverstand te menen dat: het Ned. Rode Kruis het zonder Uw hulp kan stellen, al was het maar al leen omdat U zelf te eniger tijd het Rode Kruis nodig zoudt kunnen hebben Als het Nederl. Rode Kruis dan geen hulp zou kunnen bieden, doordat het geen getrainde en kundige helpers of geen materiaal zou bezitten, dan zou dat een ramp zijn, in oorlogstijd zo goed als in vredestijd. NIEUWE BONNEN. Geldig van 4 t/m 17 Juli. BONKAARTEN KA t/m KE 808. Brood, enz.: P071 brood 800 gr.; 0081 brood 200 gr.; B 027 reserve 800 gr.; C 029 reserve 400 gr.; D 037 reserve 800 gr. (al les geldig t/m 10 Juli); oio Algemeen 400 gr. brood of 1 rantsoen vermicelli; 011 Al gemeen 100 gr. bloem; E 039 reserve 500 gr. bloem. Vlees: 004 Vlees en 006 Vlees 100 gr.; 005 Vlees 300 gr. Suiker, enz.: 012 Algem. 500 gr. suiker, bo terhamstrooisel of versnaperingen, enz. of 1000 gr. jam, stroop, enz. Boter, enz.: 013 Algem. en 018 Algem. 250 gr. boter of margarine of 200 gr. vet; 033 Al gem. 125 gr. boter of margarine of 200 gr. vet; B 028 en C 030 reserve 500 gr. boter of margarine of 400 gr. vet. Eieren: 016 Algem. en 031 Algem. 1 ei. Kaas: 017 Algem. 200 gr. kaas of 250 gr. korstloze kaas; 032 Algem. 100 gr. kaas of 125 gr. korstloze kaas. Cacao: oio Algem. 50 gr.; 034 Algem. 100 gr. Rijst: 020 Algem. en o35 Algem. 200 gr. rijst (voorinlevering). Zeep, enz.: 021 Algem. 250 gr. zachte zeep met 250 gr. soda; 036 Algem. 500 gr. zachte zeep met 500 gr. soda. TABAKS- en VERSNAPERINGSKAARTEN. 75 versnaperingen 200 gr. versnaperingen, suiker, boterham strooisel enz. of 400 gr. jam, stroop, enz. 78 versnaperingen 100 gr. versnaperingen, suiker, boterhamstrooisel, enz. of 200 gr. jam, stroop, enz. Reserve E tabak 50 gr. scheerzeep, 100 gr. scheercrême of 400 gr. snel-scheercrêipe. BONKAARTEN ZA t/m ZE en MD, MF, MG en MH 808. (bijz. arbeid, a.s. moeders en zieken). Geldig zijn de bonnen van strook K. Plaatselijk Nieuws Schoolreis. Pl.m. 80 kinderen van de O.L. Scholen uit Oostburg en Retranchement heb ben een onvergetelijk uitstapje gemaakt naar Apeldoorn en omgeving. De Zeeuwse kring aldaar was zo welwillend de kinderen te ontvangen en heeft al het mogelijke gedaan om het hen zo aangenaam mogelijk te maken. Met de bussen en onder leiding van hun pleegouders hebben de kinde ren schitterende tochten gemaakt in een streek, die wel de mooiste van ons land mag genoemd worden. Waar is de tijd, dat wij als kinderen met koetsjes en karretjes een dagje naar Knocke gingen? En dat was toen ook al „leutig" en lagen wij nachten tevo ren er al over wakken. Maar: de de tijden zijn veranderd en daarmede ook de bakens verzet. Het is te hopen dat de jeugd hiermede winst mag doen. Groede. Een luilekkerland. Dank zij de welwillende medewerking van de heren muzikanten en de dames, die gecollecteerd hebben, is de rond gang met paard en wagen door de kom van Groede een groot succes ge worden. Want er is veel zeer veel opge haald. Zo veel zelfs, dat het ondoenlijk is, om alle personen, die wat gegeven hebben, hier te noemen. Het zij ons daarom dit keer toegestaan hier te volstaan met alle gevers en geefsters hartelijk dank te zeggen, voor hun welwillende medewerking en in die dank mede te betrekken hen, die zo vriendelijk waren voor deze succesvolle rondrit paard en wagen af te staan. Ook overigens bracht de afgelopen week ons goede resultaten. We ont vingen n.l. in deze ene week toezeg ging voor niet minder dan 6 taarten, 6 tulbanden, 2 grote cakes, een fles slaolie, 2 hanen, 1 kip en 1 pond bo ter. Het behoeft geen betoog, dat op deze wijze onze bazar een luilekkerland gaat; worden. Voorts ontvingen .wij van P. B.-C., o.a. 2 theekleedjes en van G. B. 2 vazen. Ook de firma Van Melle, hoewel thans te Rotterdam gevestigd, toonde ons haar belangstelling. En wel op een wijze, die ons bijzonder dankbaar stemt. Tenslotte ontvingen wij van de garagehouder J. Ph. Salomé het be richt, dat hij voor een der bezoekers van onze bazar een gratis opleiding voor het rijbewijs A. beschikbaar stelt en wel voor die bezoeker, die het ge lukkigst is bij het raden van het aan tal kilometers tussen de 30 ,en 40 duizend, dat hij in samenwerking met het bazarcomité hiervoor genoteerd heeft. Ook voor deze toezegging zeggen wij hartelijk dank. Provinciale Zeeuwse veren. Groene Kruis Bovengenoemde vereniging hield in hotel „Het Vlaamsche Duyn" een algemene vergadering. In zijn openings woord bracht de voorzitter, jhir. R. Roëll naar voren, dat de pensionnering der wijkverpleegsters nog steeds een onderwerp van bespreking vórmt. Op voorschrift van het Departement van Sociale Zaken moet een pensioenrege ling tot stand komen. Daartoe zal het nodig zijn de minimum contributie der leden te brengen op f 5,per jaar. Het bestuur werd gemachtigd om in deze met voorstellen te komen, ten einde de pensionnerïng der wijkzusters te regelen. Als hoofdbestuurslid werd o.a. bij acclamatie herkozen de heer H. I. Brak man te Retranchement. Voorts werd aan het hoofdbestuur nog een vertegen woordiger uit Oost Zeeuwsch-Vlaan deren toegevoegd, n.l. de heer J. Blok te Axel. De heer Joh. Ie Clercq, voor zitter van het district West Zeeuwsch- Vlaanderen bepleitte nog een meer rationele werkverdeling der verpleeg sters in het district, in verband met de hoge lasten, die op de verenigingen drukken. De voorzitter zegde hiertoe alle medewerking toe. Zeeland komt dit jaar in aanmerking voor de bouw van 5 wijkgebouwen, doch de financiële regeling hiervoor is nog niet bekend. Ned. Hen(. Kerk. Bedankt voor deze gemeente Cand. J. de Jager, res. legerpred. te Den Bosch. Wandelsport. De gemeente stond Zaterdag en Zondag j.l. in het teken van de wan delsport. Deze wandeltochten, georga niseerd door de V.V.V., zijn een groot succes geworden. Was Zaterdag de deelname aan de 15 en 25 km. groot, zo overtrof deze Zondag alle verwach tingen. Jammer dat in tegenstelling met Zaterdag, het weer Zondagmorgen zeer slecht was, wat echter niet wegnam dat alle tippelaars(sters) present waren zodat, toen rond 12 uur de lucht iets ophelderde, gestart werd door ruim 250 deelnemers. De tocht liep van Groede langs het Hertenkamp via de duinen naar Cadzand (bad). Hier was een ver plichte rust. Vervolgens ging het door Cadzand (dorp) over Zuidzande en Nieuwvliet weer naar Groede. Ook de Signaal-afdeling „Achilles" uit Middel burg was weer van de partij, die de wandelaar(sters) door de diverse dorpen in- en uitgeleide deed en een bijzonder cachet aan de tocht gaf. Pl.m. 5 uur waren allen weer in Groede verenigd, waarbij slechts twee uitvallers genoteerd waren. Des avonds gaf de gymnastiek- veren. „Ahilles" voor een zeer talrijk publiek een schitterende demonstratie op het Prinses Marijkeplein, bestaande uit vrije- en brugoefeningen en enige mooie standen. De heer Hoste, voor zitter der V.V.V., bracht hierna allen hartelijk "dank en nadat de jury de uitslag der prijzen van de wandeltoch ten had bekend gemaakt werd door de Signaal-afdeling „Achilles" - die steeds een schitterende indruk maakt met zijn vele hoornblazers en trommels - in samenwerking met de plaatselijke muziekver. „E.M.M." een rondgang door het dorp gemaakt, die eindigde voor het gemeentehuis, waar van allen hartelijk afschèid werd genomen. De uitslag van de wandeltochten is als volgt: 1. Wandelsportver. „Astrow" Souburg 143 p. 25 km. 2. Sportver. afd. Korfbal, Groede 12672 p. 25 km. 3. Wandelsportver. N.O.A. D., Vlissingen 1241/2 p. 25 km. 4. „Achilles"-senioren, Middelburg 124 p. 25 km. 5. Padv.groep „Qwiek", Groede 124 p. 25 km. 6. Wandelsport veren. „D. O. S.," Breskens 123I/2 P- 25 km. 7. Padvindergroep „Waterloo," Groede 123 p. 25 km. 8. Padv. „Welpen," Groede 12U/2 p. ie pr. 15 km. 9. Zeeuwse Conf. fabriek, Middelburg 120 p. 25 km. 10. Wandelsportver., Retranchement 11972 P- 25 km. 11. „Achilles"-Junioren, Groep II, Middelburg 117 p. 15 km. 12. Gabaret-veren. „Groen-Wit," Middelburg 116 p. 25 km. 13. Wandelveren. „Onder Ons," Middelburg 114 p. 25 km. Aardenburg. Ongeluk. Toen Donderdagmiddag een 57-jarige Belgische landarbeider voor een land bouwer te Aardenburg hooi aan het laden was, werd hij plotseling onwel en viel van de wagen. De dokter, die spoedig ter plaatse was, kon slechts de dood constateren, vermoedelijk door hartverlamming. Nieuwvliet. Jubileumfeesten. Het Oranje-Comité besloot om ook in deze gemeente, bij het a.s. regerings jubileum enige feestelijkheden te organi seren. Over de samenstelling van het programma zal nog gesproken worden, terwijl tevens ook met intekenlijsten zal worden rondgegaan, opdat ieder in de gelegenheid zij om het zijne in deze bij te dragen, ter bestrijding der kosten. Biervliet. Geslaagd. Voor het examen gemeente-financiën slaagde de heer A. Hack. Gouden jubileum. Het echtpaar P. Molletvan Dale vierde Maandag j.l. zijn 55-jarige echtvereniging. Des avonds bracht de Koninklijke Harmonie een serenade. Cadzand. Week-end. De Herv. Jeugdraad organiseerde in hef logeerkamp „Potjes" voor de zesde maal een week-end. De jonge mensen, die hieraan deelnamen, hebben zich uitstekend kunnen amuseren met sport, spel, zang, enz. Zaterdagmiddag arri veerden ook nog Belgische gasten, wie een hartelijke ontvangst te beurt viel. Zondagmorgen werd ondanks de stro mende regen door allen in Zuidzande gekerkt. Sluis. Ongeval. Een bewoner van de Geweldige straat kwam Zondagavond in zijn wo ning op zo ongelukkige wijze van de trap te vallen, dat hij, na overbrenging naar het ziekenhuis, aan zijn kwetsuren is overleden. IJzendijke. Ontslagaanvrage. De gemeente-werkman, J. B. Ghijs, heeft, wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd, met ingang van i Augustus a*s. ontslag aange vraagd. Benoeming Tot kosten der Ned. Herv. Kerk alhier is benoemd de heer C. Bogte. Reclassering. De collecte ten bate van de reclassering bracht f 88,16 op. Bom gevonden. Bij het delven van een graf is op i meter diepte een Engelse bom van 250 k.g. gevonden. De hulpver leningsdienst Zeeland heeft spoedig^ de bom gedemonteerd en verwijderd. Z.P.M, De afdeling IJzendijke v/d Z.P.M. hield Dinsdag vergadering. Het is een verheugend feit dat pr groeiende be langstelling bestaat voor deze vergade ringen. Oostburg. Geslaagd. Voor het examen gemeente-financiën slaagde de heer A. J. van der Lijke. Geref. Kerk. Bedankt voor Willemstad Ds. A. A. Oostenbrink, alhier. Militaire parade. Als groet van het Nederlandse leger aan Zeeland in het jaar van het gouden regeringsjubileum van H. M. de Koningin, hadden in Goes, Oostburg, Axel en Hulst militaire parade's plaats. Ook was de Muziekkapel daarbij aanwezig. Overal was hiervoor grote belang stelling. Geslaagd. Geslaagd voor 5-jarig R.H.B.S. A., de dames R. Snoep (met lof) en R. Lauret te Groede; C. Klaaijsen te Breskens; A. v. d. Vleuten en B. Christiaansen te Oostburg; R. Fremouw te Sluis, de heren Th. Neve, W. Dusardeijn en J. Mar kus te IJzendijke; F. Haverland te Aardenburg; Z. Risseeuw te Breskens. Afgewezen, 1. Voetbal. Oostburg juniores A. en B. speel den tegen A en B van Waterland kerkje. A Oostburg verloor met 5-2. B Oostburg won met 1-0. Korfbal. De Oostburgse Korfballers gingen naar Middelburg, doch moesten in Swift III hun meerdere erkennen met 2-0. Schoondijke. Geslaagd. Voor het examen gemeente-admi nistratie slaagde mej. E. P. de Smidt, ambten, ter secretarie alhier. BURGERLIJKE STAND. Gemeente BRESKENS Maand Mei 1948. GEBOORTEN4, Abraham Marinus, z. van A. T. A. Brugge, en D. H. Wandel. 5, Catha- rina Janna, d. van J. Goossen en S. van de Velde. 17, Maria Neeltje. d. van C. D. de Feijter en J. C. Michielsen. 31, Jacobus Mat- thijs, z. van P. J. Priester en C. P. Murre. HUWELIJKEN: 10, A. Minderhoud 29 j., j.m. te Oost en West Souburg en J. E. de Jonge, 33 j., j.d. te Breskens. OVERLIJDEN 8, J. Dierings, 66 j., echtge noot van C. van Meenen. 13, M. C. Hoogstad, 74 j., echtgenote van P. J. de Winde. INGEKOMEN: 4, W. J. van der Burgh en gezin van Vlissingen naar Noodplan H 2. 4, E. Francke-Volmer van Waterlandkerkje naar Noodplan M 12. 5, G. Sok van Groede naar W 54. 5, M. L. Bastiaansen van Rotterdam naar Boulevard 2. 8, C. de Blaeij van Heem stede naar Glacis 16. 21, P. Bosch en gezin van Oostburg naar Dorpsstr. 74. 24, G. A. van Opdorp van Sluis naar Scheepvaartstr. 17. 26, J. Eiff van Middelburg naar. Noodplan E 3. 27, W. du Bois en J. du Bois van Eecloo naar Scheldestr. 10. 31, A. H. de Visser-Hovestadt van Yerseke naar Noodplan G 4. 31, J. A Dickhout en echtgenote van Oostburg naar Scheepvaartstr. 29. VERTROKKEN 4, F. Tol-de Hulster v. Nood plan N 14 naar Goudswaard. 7, J. Lijk van Noodplan A 11 naar Beemster. 18, J. van Vliet van Dorpsstr. 46 naar Groede. 18, G.- Pleijte van Noodplan C 7 naar Geleen. 15» A. P. Wijkstra van woonschip „Schollevaar" naar Amsterdam. 19, I. Neuféglise van Molen water 56 naar Rotterdam." 20, A. J. Blok en gezin van Vogelenzang 13 naar Cadzand. 21, J. E. Minderhoud-de Jonge van W 66 naar O. en W. Souburg. 22, L. de Blaeij van Glacis 16 naar IJzendijke. 24, C. P. Meeusen van Dorpsstr. 89 naar Zeist. 24, J. van Vliet en gezin naar Haamstede. 28, H. ten Hove van Oesterput Zw. barak 16 naar Aarden burg.

De Schakel | 1948 | | pagina 2